PDA

Επιστροφή στο Forum : διαρροη ρευματος



Gaou
23-09-15, 15:53
παιδια καλησπερα και παλι. το αυτοκινητο μου νομιζω οτι τρωει την μπαταρια πολυ γρηγορα. η μπαταρια ειναι 2 χρονων και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει ευκολος και σιγουρος τροπος να μετρησω καταναλωσεις οσο το μοτερ σβηστο αλλα το κλειδι στην θεση ον και καταναλωσεις με ολα σβηστα.
το μονο εργαλειο που εχω ειναι ενα mastech 8229 οποτε αν μπορω να κανω κατι θα πρεπει να το κανω με αυτο.

klik
23-09-15, 16:08
Γιατί δεν μετράς την τάση φόρτισης της μπαταρίας όταν ο κινητήρας είναι αναμμένος, που γίνεται πιο εύκολα. Έτσι θα δεις αν γεμιζει η μπαταρία.
Μετά μπορείς να ελέγξεις (πιο δύσκολα) αν αδειάζει από καταναλώσεις όταν το κλειδί είναι βγαλμένο.

Αν το κλειδί είναι στην κλειδαριά δεν είναι απαραίτητα κλειστές όλες οι καταναλώσεις, υπάρχουν προϋποθέσεις και εξαρτάτε και για ποιο αυτοκίνητο μιλάς.

RNR
23-09-15, 16:15
Γειά σου Παύλο,

Θα συνδέσεις το πολύμετρο σε σειρά με την μπαταρία. Θα το βάλεις στην θέση να κάνει μέτρηση A σε DC. Μόλις κλείσεις το αμάξι και βγάλεις το κλειί θα σου λέει περίπου 1 με 2 Α και μετά απο λίγο θα πέσει σε ma όπου είναι και το σωστό. Εαν έχεις το κλείσει επάνω στην θέση On επειδή θα λειτουργεί και ο εγκέφαλος και τα λαμπάκια και σίγουρα η τρόμπα βενζίνης και δεν ξέρω και εγω τι άλλο θα σου βγάζει κατανάλωση στην μπαταρία η οποία δεν θα είναι αυτην που θέλεις ώστε να καταλάβεις εαν έχει διαρροή.Αφού κάνεις αυτό να βάλεις μετά το πολύμετρο στην θέση μέτρησεις volt DC και να βάλεις το αμάξι μπροστά θα μετρήσειςε επάνω στην μπαταρία να δείς πόσα volt έρχονται πρέπει να είναι 14 και κάτι λίγα. Έτσι θα δείς εαν φορτίζεται καλά η μπαταρία.

Πάντως πιο πιθανό είναι να τα έπαιξε η μπταρία λόγω ελλατώματοςμ μου έτυχε και μένα στα 2 χρόνια να τα παίξει και φοβήθηκα για διαρροές αλλά τελικά ήταν ελλατωματική μπαταρία παο ότι κατάλαβα, αφού ακόμα και ο δείκτης που είχε επάνω την έδειχνε πράσινη αλλά δεν μπορούσε να βάλει μπροστά το αμάξι.

Εαν έχουν χαλάσει κάποια στοιχεία της έχει το ρεύμα αλλά όχι τα A που αναφέρει με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γυρίζει την μίζα.

Αυτά απο εμένα σύμφωνα με την εμπειρία μου στο θέμα.

RNR
23-09-15, 16:16
Γιατί δεν μετράς την τάση φόρτισης της μπαταρίας όταν ο κινητήρας είναι αναμμένος, που γίνεται πιο εύκολα. Έτσι θα δεις αν γεμιζει η μπαταρία.
Μετά μπορείς να ελέγξεις (πιο δύσκολα) αν αδειάζει από καταναλώσεις όταν το κλειδί είναι βγαλμένο.

Αν το κλειδί είναι στην κλειδαριά δεν είναι απαραίτητα κλειστές όλες οι καταναλώσεις, υπάρχουν προϋποθέσεις και εξαρτάτε και για ποιο αυτοκίνητο μιλάς.

Μαζί γράφαμε:001_rolleyes:

Gaou
24-09-15, 07:49
Αυτήν την διαδικασια ηξερα και εγώ Γιάννη απλα σκεφτομουνα αν υπάρχει κάτι πιο απλο. Οταν αποσυνδεσω την μπαταρια υπάρχει περιπτωση το αυτοκινητο να πάθει καμια ζημια ( εγκεφαλος ) ή δεν τρεχει τπτ ?

εντιτ : οσο αφορά στο συστημα φόρτισης μια χαρα φορτίζει .

eleCtroAsxetos
24-09-15, 08:06
Χωρις το κλειδι στη κλειδαριά βάλε ένα πολύμετρο στη θέση μέτρησης ρευματος 10Α και καντο παρεμβολή στον θετικο πόλό της μπαταριας. θα δεις εκεί μια κατανάλωση αν λες οτι σου αδειαζει η μπαταρια σε ενα βραδυ πανω απο 0.5Α έως 1Α ίσως και παραπανω.
Ασε το πολυμετρο εκει και βαλε λιγο το κλειδι στο διακοπτη και ανοιξε τον στη θεση που είναι ετοιμο να παρει μπροστα. Δες αν αυξηθηκε ή μειωθηκε η καταναλωση. Αν μειωθηκε κατα πολύ ισως φταιει ο διακοπτης. Αν δεν παρατηρησες κατι τοτε κλεινεις βγαζεις κλειδι και αρχιζεις να αφαιρείς ασφαλειες μια μια παρατηρωντας το πολυμετρο. Ζήτα καλυτερα βοήθεια απο ένα καλό φίλο που θα κάθεται στην μπαταρία να κοιτάει το πολύμετρο όσο αφαιρείς ασφάλειας καθως θα απογοητευτεις απο τα μέσα έξω συν οτι οι ασφαλειες πολλές φορες θελουν αγωνα για να βγουν.
Καθε φορα που θα αφαιρεις μια ασφαλεια θα πρεπει να εχεις επανατοποθετησει την προηγουμενη. Αν αφαιρεσεις μια ασφαλεια και μηδενισει η καταναλωση στο πολυμετρο τοτε βρηκες το βροχο που έχει τη διαρροη. Λογικα αν συνδεσεις κανονικα τη μπαταρια και βαλεις το πολυμετρο παλι στη θεση του ρευματος στους ακροδεκτες της ασφαλειας θα μετρησεις το ιδιο ρευμα με την διαρροη που μετρουσες στη μπαταρια.
Απο εκει και περα οταν βρεις που ειναι η διαρροη απο τις ενδειξεις στις ασφαλειες (ή στο manual βασει κωδικου) ξεκινουν τα δυσκολα στο να την αποκαταστησεις.
Εχε υποψιν οτι αν η διαρροη είναι πχ στη γραμμη τροφοδοσιας του AC ή των υαλοκαθαριστιρων αλλα πριν την διατομη των ασφαλειων δε θα την διαπιστωσεις καθως ακομα και μετα την αφαιρεση της ασφαλειας θα συνεχιζεται. Αν ομως τη διαπιστωσεις δηλαδη μηδενιστει η διαρροη με την αφαιρεση της ασφαλειας ξερεις σιγουρα
1. η διαρροη ειναι στο βροχο στον οποιο αναφερεται η ασφαλεια
2. οτι η διαρροη είναι μετά την ασφαλεια και προς το εκαστοτε φορτιο.

IRF
24-09-15, 19:07
Ο συναγερμός πολλές φορές τρώει την μπαταρία στα δυο χρόνια που λες. Προσοχή βγάζοντας- βάζοντας την μπαταρία μπορεί να αποσυντονίσεις τη μονάδα συναγερμού-τηλεχειριστηρίου και να μην σταματά ο συναγερμός μετά με τίποτα, μετά μόνο κλειδώνει δεν ξεκλειδώνει σε βλέπει σαν κλέφτη

Gaou
24-09-15, 21:19
Ο συναγερμός πολλές φορές τρώει την μπαταρία στα δυο χρόνια που λες. Προσοχή βγάζοντας- βάζοντας την μπαταρία μπορεί να αποσυντονίσεις τη μονάδα συναγερμού-τηλεχειριστηρίου και να μην σταματά ο συναγερμός μετά με τίποτα, μετά μόνο κλειδώνει δεν ξεκλειδώνει σε βλέπει σαν κλέφτη

αυτο ρώτησα εγώ εννοόντας τον εγκέφαλο . αυτο που συγκεκριμένα φοβαμαι ειναι το Immobiliser . μπορει κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι δεν θα γίνει τπτ αμα αποσυνδεσω την μπαταρία. σκοπευω να το κάνω το σαββατοκυριακο.

nestoras
24-09-15, 21:22
αυτο ρώτησα εγώ εννοόντας τον εγκέφαλο . αυτο που συγκεκριμένα φοβαμαι ειναι το Immobiliser . μπορει κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι δεν θα γίνει τπτ αμα αποσυνδεσω την μπαταρία. σκοπευω να το κάνω το σαββατοκυριακο.

Το ραδιόφωνο και τα παράθυρα να φοβάσαι! :-)

vasilllis
24-09-15, 21:32
αυτο ρώτησα εγώ εννοόντας τον εγκέφαλο . αυτο που συγκεκριμένα φοβαμαι ειναι το Immobiliser . μπορει κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι δεν θα γίνει τπτ αμα αποσυνδεσω την μπαταρία. σκοπευω να το κάνω το σαββατοκυριακο.

Αφου δεν ειπες και μαρκα μηπως ξερει καποιος κατι παραπανω.Στα γερμανικα το μονο που παθαινουν ειναι οτι χανει τα ορια ανω-κατω στα παραθυρα(δεν δουλευουν αυτοματα) μεχρι να τα ανοιξεις κλεισεις μερικες φορες να τα ξαναβρει.Δειχνει σφαλμα στο ηλεκτρικο τιμονι ,μεχρι να βρει παλι τα τερματα και χανει τους σταθμους.

Παντως διαρροη δεν εχεις.
Μετα απο δυο χρονια δεν οφειλεται σε διαρροη,Μαλλον η μπαταρια ειναι made in pakistan.

GiwrgosTH
25-09-15, 09:02
Η καλύτερη λύση είναι να πας σε κάποιον μπαταριά που να έχει όργανο που μετρά το ρεύμα εκκίνησης και μπορεί να δει εύκολα αν η μπαταρία έχει πρόβλημα.
Αν πχ σου δίνει ο κατασκευαστής 500 Α ρεύμα εκκίνησης και η μπαταρία δίνει 200, είναι για πέταμα.
Με μετρήσεις κλπ έφαγα αρκετό χρόνο, γιατί υπέθεσα πως έχω διαρροή και μένω από μπαταρία η οποία ήταν και μένα 2 ετών, αλλά έδινε 80Α ρεύμα εκκίνησης!

Gaou
30-09-15, 17:19
το μέτρησα παιδιά και μου εδειξε 0.8αμπερ στην θεση off. εχω βάλει την μπαταρία να την φορτίσω και θα το ξανακοιτάξω.

σε πρώτη φάση παίδες ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

JOUN
30-09-15, 18:49
Περιμενες 5-10 λεπτα ωστε να σβησουν τυχον αυτοματισμοι;

Gaou
30-09-15, 21:36
Περιμενες 5-10 λεπτα ωστε να σβησουν τυχον αυτοματισμοι;
ουπς ...! αυτο δεν το πρόσεξα . εννοειτε ότι .8αμπερ ειναι πάνω απο το κανονικο .? τώρα που το σκέφτομαι μάλλον ειναι ε ...? Θα το ξαναμετρήσω αυριο θα βάλω και τον συναγερμο να δώ τι παιζεται

Dbnn
01-10-15, 00:08
Περιμενεις ενα λεπτο το πολυ. αν η καταναλωση δεν πεσει τοτε ξεκινα να ψαχνεις διαρροη με τις ασφαλειες. επισης δεν μας λες τι αμαξι ειναι. πχ golf και bmw. Γερμανικα και τα δυο. αλλα στα ηλεκτρικα ειναι η μερα με τη νυχτα.
Το επιθυμητο ρευμα ηρεμιας υπολογισε το μεχρι 60-70mA για να πεις οτι δεν εχεις διαρροη.
Στο 518 μου πρεπει να εχω 65mA σε ηρεμια και ειχα 125mA. Και δεεν εβρησκα την διαρροη με τιποτα. Τελικα ηταν ενα ρελε που ειχε κολλησει και δεν το ειχε παρει κανεις χαμπαρι μεχρι να φαω φλασια να βγαζω και τους ρελεδες και οχι μονο τις ασφαλειες.

Gaou
09-10-15, 21:24
λοιπον ξαναμέτρησα και μου εβγαλε 300 mA . Το αμαξι ειναι vw sharan. Καθότι ειναι αρκετα κομμένα καλώδια στις πορτες ( γνωστο θέμα των vw απο ότι ενημερώθηκα ) εχω την ανυσηχια μήπως αυτη ειναι η αιτία. ΑΠο βδομάδα θέλω να κοιτάξω τις πόρτες και μετα θα επανέλθω.
το 60-70 όμως μου φαινεται απιαστο όνειρο, τουλάχιστον σε vw. bmw αλλωστε δεν ανήκει σε αυτο το group.

picdev
09-10-15, 21:45
για να μην ξυλώσεις το μισό αμάξι, βάλε αμπερόμετρο και βγάζε μία μια τις ασφάλειες για να δεις απο που ειναι η κατανάλωση

Dbnn
09-10-15, 22:41
Αν εχει εγκεφαλακι για το κεντρικο κλειδωμα βλεπει ανοιχτες τις πορτες για αυτο δεν ηρεμει. Απομοννωσε το εγκεφαλακι του κεντρικου κλειδωματος και δες τι ρευμα τραβαει. Αλλιως παιξε με τις ασφαλειες.

Gaou
09-10-15, 22:44
το βασικοτερο προβλημα ειναι ότι το αμαξι δνε κλειδώνει . μάλλον θα κάνω αυτο με τις ασφάλειες και βλεπουμε.

picdev
09-10-15, 22:58
Προσοχή αν ξεσυνδεσεις τον εγκέφαλο ! Υπάρχει περίπτωση να κλειδώσεις το αμάξι και μετά να μην μπορείς να το ανοιξεις .
Οι κλειδαριές ειναι ηλεκτρικες κ λειτουργούν με feedback , ένα καλώδιο δηλαδή βλέπει αν κλειδωνει ή ξεκλειδωνεις τον αφαλο . δεν συνδέεται μηχανικά ο αφαλός με τη κλειδαριά , άρα προσοχή αν βγαλεις τον εγκέφαλο του ηλεκτρικού κλειδώματος