PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστής φωτιστικού



DiS83
24-09-15, 14:44
Καλησπέρα,

έχω αυτό το φωτιστικό
http://www.ikea.gr/fotismos/esoterikos-fotismos/fotismos-gia-doulapes/fwtismos-led-gia-ntoylapa-pinaka-52341/77471/

που θέλει αυτό τον μετασχηματιστή
http://www.ikea.gr/fotismos/esoterikos-fotismos/fotismos-gia-kouzines/ilektronikos-metasximatistis-4594/5725/
και το καλώδιο παροχής ρεύματος http://www.ikea.gr/fotismos/esoterikos-fotismos/fotismos-gia-kouzines/kalwdio-paroxis-ilektrikoy-reymatos-26457/27588/.

Τα 3 πωλούνται χωριστά. Λόγω βιασύνης πήρα μόνο το πρώτο νομίζοντας ότι περιέχει όλα τα απαραίτητα στη συσκευασία.

Επειδή το συγκεκριμένο κατάστημα ειναι αρκετά μακριά από το σπίτι μου και επειδή δεν με συμφέρει να πληρώσω επιπλέον δυο φορές το κόστος του φωτιστικού για να αγοράσω μετασχηματιστή και καλώδιο, μπορώ να κάνω κάτι για να δουλέψει χωρίς αυτά τα δυο ;

Προφανώς εννοώ να αγοράσω έναν μετασχηματιστή από μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό στη γειτονιά μου, αλλά τι μετασχηματιστή θα χρειαστώ ; Με ποια χαρακτηριστικά ; Τι κόστος περίπου θα έχει ; Το καλώδιο του φωτιστικού ειναι δίκλωνο. Δε θα έπρεπε να έχει και γείωση ;

Ευχαριστώ.

FILMAN
24-09-15, 15:42
Εφόσον δουλεύει με χαμηλή τάση μπορεί και να μην έχει γείωση.

Το τροφοδοτικό του τώρα λέει μεν πάνω του "LED POWER SUPPLY" αλλά λέει μόνο 24V (και όχι 24Vmax.) και ρεύμα 0 ... 0.83Α (και όχι 0.83Α). Οπότε ενδεχομένως το φωτιστικό εκτός από τα LED περιέχει και διατάξεις περιορισμού ρεύματος. Αν είναι έτσι μπορείς να το τροφοδοτήσεις με ένα τροφοδοτικό 24V 1Α.

Έχεις εργαστηριακό τροφοδοτικό με περιορισμό ρεύματος να κάνεις μια δοκιμή;

RNR
24-09-15, 15:45
καλησπέρα.

Εαν προσέξεις επάνω στον μετασχηματιστή την ετικέτα γράφει ακριβώς τα στοιχεία, είναι 24VOLT DC με οutput 1A (οπότε είναι κλασικό τροφοδοτικό για led)

Aπλά αυτο του IKEA βγάζει τάσεις για 6 φωτιστικά τετοιου είδους νομίζω. Εσυ πάρε ένα απλό τροφοδοτικό DC 24volt 1Α. και θα είσαι ΟΚ .

Το καλώδιο είναι δίκλωνο με διακόπτη και ναι δεν χρειάζεται γείωση.

DiS83
24-09-15, 15:50
Εφόσον δουλεύει με χαμηλή τάση μπορεί και να μην έχει γείωση.

Το τροφοδοτικό του τώρα λέει μεν πάνω του "LED POWER SUPPLY" αλλά λέει μόνο 24V (και όχι 24Vmax.) και ρεύμα 0 ... 0.83Α (και όχι 0.83Α). Οπότε ενδεχομένως το φωτιστικό εκτός από τα LED περιέχει και διατάξεις περιορισμού ρεύματος. Αν είναι έτσι μπορείς να το τροφοδοτήσεις με ένα τροφοδοτικό 24V 1Α.

Έχεις εργαστηριακό τροφοδοτικό με περιορισμό ρεύματος να κάνεις μια δοκιμή;

Εργαστηριακό τροφοδοτικό δεν έχω.

Ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή έχω από αυτούς με τα πολλά φισάκια που αν θυμάμαι καλά βγάζει και 24. Δε θυμάμαι Α όμως. Περισσότερα πρέπει να βγάζει αυτός. Θα καεί ;

Μπορώ να το δοκιμάσω σε ένα τεχνικό στη γειτονιά μου πάντως. 24V 1A θέλει λογικά ; Ποσό κοστίζει ένας τέτοιος μετασχηματιστής περίπου για να δω αν συμφέρει να μην πάρω τα "δικά του" ;

DiS83
24-09-15, 15:54
καλησπέρα.

Εαν προσέξεις επάνω στον μετασχηματιστή την ετικέτα γράφει ακριβώς τα στοιχεία, είναι 24VOLT DC με οutput 1A (οπότε είναι κλασικό τροφοδοτικό για led)

Aπλά αυτο του IKEA βγάζει τάσεις για 6 φωτιστικά τετοιου είδους νομίζω. Εσυ πάρε ένα απλό τροφοδοτικό DC 24volt 1Α. και θα είσαι ΟΚ .

Το καλώδιο είναι δίκλωνο με διακόπτη και ναι δεν χρειάζεται γείωση.

Ακριβώς, έχει ένα των 25€ για 6 φωτιστικά και ένα των 30€ για 9 φωτιστικά. Εγώ ένα μόνο χρειάζομαι. Αν είχα πολλά φωτιστικά ίσως ήταν συμφέρουσα αγορά.

Ευχαριστώ.

Edit

Αυτό είναι και το ταμπελάκι στο φωτιστικό
59740

FILMAN
24-09-15, 16:38
Τυχερέ. Θα πας σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών και θα πάρεις ένα μικρό (παλμο)τροφοδοτικό που να βγάζει 24V και να μπορεί να δίνει 125mA τουλάχιστον.

DiS83
24-09-15, 17:58
Τυχερέ. Θα πας σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών και θα πάρεις ένα μικρό (παλμο)τροφοδοτικό που να βγάζει 24V και να μπορεί να δίνει 125mA τουλάχιστον.

Τυχερός γιατί ειναι φτηνότερο των 25€ υποθέτω.

Ευχαριστώ.

Edit

59741

Μου κάνει ;

Ξανά edit.

Δοκίμασα το συγκεκριμένο και δεν ανάβει. Το μετράω με το πολύμετρο και δείχνει 6.5V. Να το πετάξω ;

FILMAN
25-09-15, 09:49
Περίεργο να δείχνει 6.5V, αν ήταν καλό θα έπρεπε να βγάζει πολύ πάνω από 24V οπότε δεν σου κάνει έτσι κι αλλιώς.

DiS83
25-09-15, 11:09
Περίεργο να δείχνει 6.5V, αν ήταν καλό θα έπρεπε να βγάζει πολύ πάνω από 24V οπότε δεν σου κάνει έτσι κι αλλιώς.

Το άλλαξα με ένα καινούριο αντίστοιχο των 10€ και ανάβει μια χαρά.

Το ότι ειναι σταθερό και όχι εναλλασσόμενο πως το καταλαβαίνω από όσα γράφει πάνω η ετικέτα του ;

Το ότι ανάβει και μόνο στη δοκιμή σημαίνει ότι θα ειναι οκ όσες ώρες πχ κι αν ειναι αναμμένο ;

550mA γράφει το καινούριο.

FILMAN
25-09-15, 13:06
Το ότι ειναι σταθερό και όχι εναλλασσόμενο πως το καταλαβαίνω από όσα γράφει πάνω η ετικέτα του;
Συνεχές λέγεται, όχι σταθερό, και το καταλαβαίνεις από το σύμβολο που έχει που είναι δυο οριζόντιες παράλληλες γραμμές εκ των οποίων η επάνω είναι συνεχόμενη και η κάτω διακεκομμένη, ή θα γράφει DC. Αν βγάζει εναλλασσόμενο θα έχει το σύμβολο ~ ή θα γράφει AC.

Το ότι ανάβει και μόνο στη δοκιμή σημαίνει ότι θα ειναι οκ όσες ώρες πχ κι αν ειναι αναμμένο ;Όχι απαραίτητα...

550mA γράφει το καινούριο.
Βάλε μια φωτο του καινούριου.

DiS83
25-09-15, 14:12
Συνεχές λέγεται, όχι σταθερό, και το καταλαβαίνεις από το σύμβολο που έχει που είναι δυο οριζόντιες παράλληλες γραμμές εκ των οποίων η επάνω είναι συνεχόμενη και η κάτω διακεκομμένη, ή θα γράφει DC. Αν βγάζει εναλλασσόμενο θα έχει το σύμβολο ~ ή θα γράφει AC.
Όχι απαραίτητα...

Βάλε μια φωτο του καινούριου.
http://i.imgur.com/IBhFf7y.jpg

FILMAN
25-09-15, 14:51
Δεν μου αρέσει. Μέτρα την έξοδό του να δεις πόσα V βγάζει.

nestoras
25-09-15, 15:05
Δεν μου αρέσει. Μέτρα την έξοδό του να δεις πόσα V βγάζει.

Με Μ/Σ φαίνεται να είναι, ανοιχτοκυκλωμένο θα βγάζει καμιά 35αριά Volts... :-)

Κάνε τη μέτρηση που σου είπε ο Φίλιππος με τα led πάνω και χωρίς τα led και αν μπορείς κάνε και μια αμπερομέτρηση όταν έχεις την λεντοταινία πάνω.

DiS83
25-09-15, 16:01
Με τα led
http://i.imgur.com/Sumk9hf.jpg
http://i.imgur.com/Kj1CB2d.jpg




χωρίς τα led
http://i.imgur.com/CvIMB4N.jpg
http://i.imgur.com/uCcrH74.jpg


Με τα led ενώ ήταν σταθερά 27.3 πήγε στιγμιαία 30 και έπεσε πάλι σταθερό στο 27. Μετά, όση ώρα το είχα συνδεδεμένο, δεν άλλαξε.

Επίσης, αν αυτό παίζει ρόλο, κλείνοντάς το δεν κόβει αμέσως. Πέφτει αμέσως 15-16 και μετά θέλει κάποια ώρα να μηδενίσει γι αυτό και το λαμπάκι του μένει αναμμένο.

Αν υπάρχει πρόβλημα ποιο είναι αυτό ? Να κάψει τα led πιο γρήγορα ? Να ζεσταθεί ο μετασχηματιστής ?

FILMAN
25-09-15, 16:15
Όπως καταλαβαίνεις δίνοντας 27V αντί για 24V στο φωτιστικό η διάρκεια ζωής του θα μικρύνει, ίσως και να σου παρουσιάσει βλάβη. Αν έχει μέσα απλώς LED και αντιστάσεις τότε τα LED θα δουλεύουν με αυξημένο ρεύμα και οι αντιστάσεις θα καταναλώνουν μεγαλύτερη ισχύ. Αν οι υπολογισμοί του κατασκευαστή είναι σφιχτοί, τα εξαρτήματα θα μπορούσαν να βγουν κάλλιστα εκτός ορίων. Θα έπρεπε να είχες πάρει ένα παλμοτροφοδοτικάκι 24V, π.χ.:
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=36_161_543&products_id=22017
(λέει ότι είναι AC αλλά προφανώς κάνει λάθος), ή τουλάχιστον ένα συμβατικό που όμως να ήταν σταθεροποιημένο.

nestoras
25-09-15, 16:22
Με τα led ενώ ήταν σταθερά 27.3 πήγε στιγμιαία 30 και έπεσε πάλι σταθερό στο 27. Μετά, όση ώρα το είχα συνδεδεμένο, δεν άλλαξε.

Επίσης, αν αυτό παίζει ρόλο, κλείνοντάς το δεν κόβει αμέσως. Πέφτει αμέσως 15-16 και μετά θέλει κάποια ώρα να μηδενίσει γι αυτό και το λαμπάκι του μένει αναμμένο.

Αν υπάρχει πρόβλημα ποιο είναι αυτό ? Να κάψει τα led πιο γρήγορα ? Να ζεσταθεί ο μετασχηματιστής ?

Οι ενδείξεις του ρεύματος ποιες είναι; Γιατί βλέπω στη μία μέτρηση 0,39mA και στην άλλη 0,43mA... ????
Χωρίς τα leds πώς μέτρησες το ρεύμα;

DiS83
25-09-15, 16:27
Όπως καταλαβαίνεις δίνοντας 27V αντί για 24V στο φωτιστικό η διάρκεια ζωής του θα μικρύνει, ίσως και να σου παρουσιάσει βλάβη. Αν έχει μέσα απλώς LED και αντιστάσεις τότε τα LED θα δουλεύουν με αυξημένο ρεύμα και οι αντιστάσεις θα καταναλώνουν μεγαλύτερη ισχύ. Αν οι υπολογισμοί του κατασκευαστή είναι σφιχτοί, τα εξαρτήματα θα μπορούσαν να βγουν κάλλιστα εκτός ορίων. Θα έπρεπε να είχες πάρει ένα παλμοτροφοδοτικάκι 24V, π.χ.:
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=36_161_543&products_id=22017
(λέει ότι είναι AC αλλά προφανώς κάνει λάθος), ή τουλάχιστον ένα συμβατικό που όμως να ήταν σταθεροποιημένο.

Αυτό συμβαίνει με όλους τους μετασχηματιστές ή με τον συγκεκριμένο ; Να δίνει παραπάνω εννοώ.

Επίσης ένα παλμοτροφοδοτικό βγάζει ακριβώς την ονομαστική του τιμή ;

Προσπαθώ να καταλάβω τη διαφορά τους μιας κι εγώ τροφοδοτικό του ζήτησα.

Το εκτός ορίων εκτός από κάψιμο των led θα μπορούσε να ήταν κάτι επικίνδυνο ;

Κάνει 17€ το φωτιστικό και έδωσα και 10€ για τον μετασχηματιστή (τελικά και όχι τροφοδοτικό) αντί για 30 € που θα κόστιζε το "δικό" του.

Να κρατήσει και τις μισές από τις κάμποσες χιλιάδες ώρες που αναφέρει δεν νομίζω πως θα ήταν οικονομικά ασύμφορο αν η διάρκεια ζωής ειναι το μόνο πρόβλημα.

Αν πρόκειται να καεί σε λίγες ώρες λειτουργίες να ψάξω να βρω τροφοδοτικό.

FILMAN
25-09-15, 16:43
Αυτό συμβαίνει με όλους τους μετασχηματιστές ή με τον συγκεκριμένο ; Να δίνει παραπάνω εννοώ.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι όταν λέμε "μετασχηματιστής" εννοούμε ένα σιδηροπυρήνα με πηνία τυλιγμένα γύρω του που παίρνει εναλλασσόμενο και δίνει πάλι εναλλασσόμενο. Αν του βάλουμε γύρω του κι άλλα πράγματα, π.χ. γέφυρα ανόρθωσης, πυκνωτή εξομάλυνσης, κ.λ.π., δεν μιλάμε πια για μετασχηματιστή αλλά για τροφοδοτικό, παρόλο που οι μη γνώστες μπορεί να εξακολουθούν να το αποκαλούν "μετασχηματιστή". Το να βγάζει παραπάνω τάση λοιπόν, συμβαίνει με όλα τα τροφοδοτικά που βασίζονται στο τρίπτυχο μετασχηματιστής - ανορθωτής - πυκνωτής εξομάλυνσης. Η τάση εξόδου που γράφει (24V στην περίπτωσή σου) είναι η μέση τάση που θα σου δώσει αν τραβάς το ρεύμα που σου γράφει (500mA στην περίπτωσή σου). Και λέω η μέση τάση διότι η τάση εξόδου θα έχει αρκετή κυμάτωση.

Επίσης ένα παλμοτροφοδοτικό βγάζει ακριβώς την ονομαστική του τιμή;
Ναι, διότι είναι εξ ορισμού σταθεροποιημένο.

Προσπαθώ να καταλάβω τη διαφορά τους μιας κι εγώ τροφοδοτικό του ζήτησα.

Μα κι αυτός τροφοδοτικό σου έδωσε. Απλώς δεν είναι το καταλληλότερο για τη χρήση που το θες.


Το εκτός ορίων εκτός από κάψιμο των led θα μπορούσε να ήταν κάτι επικίνδυνο ;
Αν εννοείς να ανατιναχτεί το σπίτι, μάλλον όχι. Μπορεί να αρχίσουν να καίγονται τα LED ή οι αντιστάσεις που μάλλον έχει μέσα το φωτιστικό.

Αν πρόκειται να καεί σε λίγες ώρες λειτουργίες να ψάξω να βρω τροφοδοτικό.Το αν και πότε θα καεί δεν νομίζω να μπορεί να το προβλέψει κανένας. Μια λύση θα ήταν για να μην μπλέκεις με άλλα τροφοδοτικά να παρεμβάλλεις μια αντίσταση 39Ω ή 47Ω 1W σε σειρά ανάμεσα στο τροφοδοτικό που πήρες και το φωτιστικό.

DiS83
25-09-15, 16:52
Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι όταν λέμε "μετασχηματιστής" εννοούμε ένα σιδηροπυρήνα με πηνία τυλιγμένα γύρω του που παίρνει εναλλασσόμενο και δίνει πάλι εναλλασσόμενο. Αν του βάλουμε γύρω του κι άλλα πράγματα, π.χ. γέφυρα ανόρθωσης, πυκνωτή εξομάλυνσης, κ.λ.π., δεν μιλάμε πια για μετασχηματιστή αλλά για τροφοδοτικό, παρόλο που οι μη γνώστες μπορεί να εξακολουθούν να το αποκαλούν "μετασχηματιστή". Το να βγάζει παραπάνω τάση λοιπόν, συμβαίνει με όλα τα τροφοδοτικά που βασίζονται στο τρίπτυχο μετασχηματιστής - ανορθωτής - πυκνωτής εξομάλυνσης. Η τάση εξόδου που γράφει (24V στην περίπτωσή σου) είναι η μέση τάση που θα σου δώσει αν τραβάς το ρεύμα που σου γράφει (500mA στην περίπτωσή σου). Και λέω η μέση τάση διότι η τάση εξόδου θα έχει αρκετή κυμάτωση.

Ναι, διότι είναι εξ ορισμού σταθεροποιημένο.

Μα κι αυτός τροφοδοτικό σου έδωσε. Απλώς δεν είναι το καταλληλότερο για τη χρήση που το θες.

Αν εννοείς να ανατιναχτεί το σπίτι, μάλλον όχι. Μπορεί να αρχίσουν να καίγονται τα LED ή οι αντιστάσεις που μάλλον έχει μέσα το φωτιστικό.
Το αν και πότε θα καεί δεν νομίζω να μπορεί να το προβλέψει κανένας. Μια λύση θα ήταν για να μην μπλέκεις με άλλα τροφοδοτικά να παρεμβάλλεις μια αντίσταση 39Ω ή 47Ω 1W σε σειρά ανάμεσα στο τροφοδοτικό που πήρες και το φωτιστικό.

Δίνει λιγότερο ρεύμα από τις προδιαγραφές του οπότε αυξάνεται η τάση δηλαδή ;

Θα το πάω στον ηλεκτρονικό που το πήρα να μου βάλει μια αντίσταση. Άλλο τροφοδοτικό γι αυτό το led δεν με συμφέρει να αγοράσω.

Ευχαριστώ πολύ.

DiS83
25-09-15, 19:10
59764

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Ειναι 4W βέβαια γιατί αυτή είχε.

Θα ειναι εντάξει ;

Edit:
Το συνέδεσα και το μέτρησα.

30.3 V χωρίς
23.5 V με

lepouras
26-09-15, 10:57
προφανώς το δικό του τροφοδοτικό έχει και ασύρματο δέκτη ενσωματωμένο(έτσι γράφει επάνω του) που θα ντιμαρει το φωτιστικό
και ίσως διακόπτη(ή και να ντιμάρει) και τα υπόλοιπα που δέχεται σε συνέχεια με αυτό. γιαυτό έχει και έξοδο 230.
το τροφοδοτικό που αγόρασες είναι ποιό ακριβό από το να αγόραζες ένα παλμοτροφοδοτικό που σου είπε αρχικά ο Φίλιππος.

πχ
http://e-giatras.com/led-18w-24v-0-75a-lph18-24-meanwell.html

FILMAN
28-09-15, 11:13
Δίνει λιγότερο ρεύμα από τις προδιαγραφές του οπότε αυξάνεται η τάση δηλαδή ;Κάπως έτσι...

59764
Ειναι 4W βέβαια γιατί αυτή είχε.
Θα ειναι εντάξει ;Ναι, δεν πειράζει που είναι παραπάνω W, απλώς είναι περιττό.


Το συνέδεσα και το μέτρησα.

30.3 V χωρίς
23.5 V με
Μια χαρά. Καλοδούλευτο.

DiS83
28-09-15, 14:12
προφανώς το δικό του τροφοδοτικό έχει και ασύρματο δέκτη ενσωματωμένο(έτσι γράφει επάνω του) που θα ντιμαρει το φωτιστικό
και ίσως διακόπτη(ή και να ντιμάρει) και τα υπόλοιπα που δέχεται σε συνέχεια με αυτό. γιαυτό έχει και έξοδο 230.
το τροφοδοτικό που αγόρασες είναι ποιό ακριβό από το να αγόραζες ένα παλμοτροφοδοτικό που σου είπε αρχικά ο Φίλιππος.

πχ
http://e-giatras.com/led-18w-24v-0-75a-lph18-24-meanwell.html

Όντως έχει ασύρματο δέκτη ενσωματωμένο αλλά θέλει και το αντίστοιχο τηλεχειριστήριο http://www.ikea.gr/fotismos/esoterikos-fotismos/fotismos-gia-kouzines/tilexeiristirio-55021/80285/ .

Εκτός του φωτιστικού, όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα από το ΙΚΕΑ κοστίζουν 42€.

Το τροφοδοτικό το αγόρασα 10€ και τηλεχειρισμό για την πρίζα είχα ήδη.

Αν χρειάζεται κάποιος 6 φωτιστικά που υποστηρίζει το δικό του τροφοδοτικό ίσως συμφέρει.



Κάπως έτσι...
Ναι, δεν πειράζει που είναι παραπάνω W, απλώς είναι περιττό.

Μια χαρά. Καλοδούλευτο.

Η αντίσταση είναι ακόμα όπως φαίνεται στην προηγούμενη φωτογραφία. Να την περάσω με μια μονωτική ; Δε ζεσταίνεται αυτή, έτσι ;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

FILMAN
28-09-15, 14:38
Η αντίσταση είναι ακόμα όπως φαίνεται στην προηγούμενη φωτογραφία. Να την περάσω με μια μονωτική; Δε ζεσταίνεται αυτή, έτσι;
Αν θες να τη ντύσεις πέρνα της ένα θερμοσυστελλόμενο, δεν πρέπει να καίει κατά τη λειτουργία αλλά δεν θα είναι και παγωμένη.

DiS83
28-09-15, 15:13
Αν θες να τη ντύσεις πέρνα της ένα θερμοσυστελλόμενο, δεν πρέπει να καίει κατά τη λειτουργία αλλά δεν θα είναι και παγωμένη.

Ευχαριστώ.