PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεφαλή Πικαπ:Την βοήθεια σας παρακαλω



SpirosC
28-09-15, 20:38
Θα ήθελα να παρακαλέσω να με διαφωτηση καποιος γνωστεις όσων αφορα της κεφαλές πικαπ και την επιλογή αυτής...
Πιο συγγεκριμενα:Πια ειναι η διαφορα μεταξή κεφαλής κινητού μαγνητου ΜΜ και κινητού πινιου MC (αν τα λεω σωστά) πια θεωρητε καλητερα και γιατι...
Και για να γίνω ακόμη πιο συγκεκριμένως...εχω στην κατοχή μου ενα πικαπ Denon DP300F,του τοποθέτησα μια νέα κεφαλή Denon DL110,η διαφορα ομολογούμενος ειναι πολυ οικανοποιητική....οστωσο με προβλημάτισε ένας φιλος λέγοντας μου οτι σε αυτά τα χρήματα θα ηταν καλητερη επιλογή η ortofon m2 bronze....οστωσο νομίζω οτι η εν λογο κεφαλή ειναι ΜΜ....
Για να μην σας κουράσω περισσότερο εν κατακλειδι θα ειθελα να μάθω της διάφορες μεταξή κεφαλών ΜΜ και MC ποιες θεωρούνται καλήτερες και ποια γνώμη σας για την Denon DL110 και Ortofon M2 Bronze
Ευχαρηστω εκ τον προτέρων
Κάθε γνώμη θα ειναι συμαντική για εμένα

SpirosC
29-09-15, 17:04
Κάποιος φίλος αν θα μπορούσε να εκφέρει μια γνώμη παρακαλω θα βοηθούσε
Ευχαριστώ

radiofonias
29-09-15, 17:58
Σπύρο οι κεφαλές ΜΜ είναι κεφαλές κινητού μαγνήτη και χοντρικά θεωρούνται κατώτερες απο τις MC που είναι κεφαλές κινητού πηνείου.
Οι ΜΜ έχουν υψηλή έξοδο μετριέται σε mv ενώ οι MC χαμηλή και για αυτό χρειάζονται προενισχυτή με μεγαλύτερη απολαβή.
Η κεφαλή DENON που έχεις είναι καφαλή κινητού πηνείου και είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση εχοντας υψηλή έξοδο και μπορεί να πάιξει κατευθείαν σε προενισχυτη ΜΜ!
Όμως υπάρχουν και άλλα θέματα σε μια κεφαλή όπως η αντίστασή της που πρέπει να είναι κατάλληλη για τον προενισχυτή η καλύτερα ο προενισχυτής να ρυθμίζεται.
Επειδή όμως στην ζωή τίποτα δεν είναι απλό οι κεφαλές κινητού πηνείου απαιτούν πολύ καλό προενισχυτή αλλοιώς θα ενισχυθεί και ο θόρυβος οπότε όλα θα πάνε περίπατο.

Costis Ni
29-09-15, 20:53
Ενα βασικό που πρεπει να ξέρεις είναι οτι στις ΜC δεν αλλάζει η βελόνα λόγω κατασκευής, γιατί τα κινούμενα πηνία είναι πάνς στ στέλεχος της βελόνας. Οπότε όταν φαγωθεί το διαμάντι από το παιξιμο δίσκων ή άμα σπάσει η βελόνα από απροσεξία... μπαι-μπάι. Θεωρητικά γίνεται αναβελόνωση, αλλα ειναι και ακριβό και δεν είναι απαραίτητα για εμπιστοσύνη το αποτέλεσμα. Γι αυτό εγώ θα έλεγα μια καλη ΜΜ . Η ortofon einai MM (M2 = 2 M = MM)

GeorgeVita
29-09-15, 21:50
... τοποθέτησα μια νέα κεφαλή Denon DL110
...με προβλημάτισε ένας φιλος λέγοντας μου οτι σε αυτά τα χρήματα θα ηταν καλητερη επιλογή η ortofon m2 bronze
Είσαι μια χαρά!
H Denon DL110 είναι MC "υψηλού σήματος" (όπως ανέφερε ο Γιώργος) και θα έχει τα πλεονεκτήματα της MC λόγω ελαφρύτερης μηχανολογικής κατασκευής στην ανάρτηση της βελόνας (διαύγεια, λεπτομέρεια, μεγαλύτερη απόκριση συχνότητας). Αν και οι κεφαλές MC "υψηλού σήματος" φτιάχτηκαν να είναι συμβατές με την είσοδο MM στους ενισχυτές, το σήμα τους είναι χαμηλότερο από αυτό των MM (1.5-2.5mV έναντι 4-5mV) άρα θα αναπαράγει τον ήχο σε χαμηλότερη ένταση, με χειρότερο λόγο σήματος προς θόρυβο αλλά δε νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα.



... όταν φαγωθεί το διαμάντι από το παιξιμο δίσκων ή άμα σπάσει η βελόνα από απροσεξία... μπαι-μπάι.
Κώστα, το κόστος της ανταλλακτικής βελόνας (original) συχνά αγγίζει το κόστος της κεφαλής!

SpirosC
30-09-15, 11:42
Παιδιά σας ευχαριστώ παρα πολυ
Με καληψατε πλήρως!

itta-vitta
30-09-15, 11:50
Καλά έκανες και έβαλες κεφαλή κινητού μαγνήτη. Η κινητού πηνίου όπως είπαν και τα παιδιά δεν ενισχύει μόνο τον θόρυβο από το μοτέρ του πικ-απ αλλά και τα σκρατς του βινυλίου. Είναι και ασύμφορη για τους λόγους που ειπώθηκαν (δεν αλλάζει η βελόνα).

GeorgeVita
30-09-15, 14:52
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/f/f6/EegaBeeva%28Disney%29.png/170px-EegaBeeva%28Disney%29.png

Καλά έκανες και έβαλες κεφαλή κινητού μαγνήτη. Η κινητού πηνίου όπως είπαν και τα παιδιά δεν ενισχύει μόνο τον θόρυβο από το μοτέρ του πικ-απ αλλά και τα σκρατς του βινυλίου. Είναι και ασύμφορη για τους λόγους που ειπώθηκαν (δεν αλλάζει η βελόνα).
Εκανε ακριβώς το αντίθετο, χρησιμοποιεί MC και το απολαμβάνει!
Οποιος θέλει ας μας δώσει προσφορά για μια βελόνα Ortofon M2 Bronze!

Costis Ni
01-10-15, 20:31
Κώστα, το κόστος της ανταλλακτικής βελόνας (original) συχνά αγγίζει το κόστος της κεφαλής!

Χα, εμένα μ λες; 70 ευρώ η Nagaoka , 55 η ανταλλακτική βελόνα. Από πέταμα, πάλι καλύτερα! Και μακρυά από ιμιτασιόν, πάντα!