PDA

Επιστροφή στο Forum : LED ΕΠΙΓΡΑΦΗ



pliktras
29-09-15, 13:46
Καλησπέρα σε ολους
Θα ηθελα μερικες ιδεες και πληροφορίες σχετικά με μια κατασκευη που σκεφτομαι να κανω.
Θελω να φτιαξω μεγαλη επιγραφη του τυπου σαν αυτες που εχουν στα βενζιναδικα με led
Ειδα μια τετοια και μου ηρθαν ιδεες να φτιαξω δικα μου σχεδια ετσι για το εφέ. :lool:
υπολογίζω μια πλακέτα που θα εχω τις ακρες απο τις συστοιχίες ,για να αλλάζουν τα σχεδια στο φωτισμο
ο προβληματισμος ειναι επειδη ειναι πολλα led (εκατοντάδες) τι θα ηταν καλύτερο να παιξω με λεντοταινιες να παιξω με led μεμονομένα με αντιστάσεις ;
Τι θα προτείνατε οι πιο έμπειροι και οσοι εχουν κανει κατι αντιστοιχο.
Με 24v ειμαι καλυμμένος;
Ευχαριστώ πολύ.

elektronio
29-09-15, 15:29
Τα βενζινάδικα έχουν ένα στάνταρ κομμάτι και ένα κομμάτι με ψηφία (συνήθως). Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από τους πίνακες που προβάλλονται κινούμενες φράσεις.
Αν θέλεις να αλλάζεις τα δεδομένα που προβάλλονται θέλεις πίνακα με έλεγχο σε κάθε LED οπότε αποκλείονται οι λεντοταινίες.
Το ρεύμα και η τάση είναι το λιγότερο που θα σε απασχολήσει και εξαρτάται από το μέγεθος που θα έχει η πινακίδα.

Για πιο εύκολα μπορείς να δεις για LED matrix 8Χ8 και να συνδυάσεις τέτοια σε σειρές και να τα οδηγήσεις με arduino (Υπάρχουν τέτοια κιτάκια από κίνα). Κάνε αναζήτηση και θα βρεις αρκετά παραδείγματα.

pliktras
29-09-15, 16:02
Τα βενζινάδικα έχουν ένα στάνταρ κομμάτι και ένα κομμάτι με ψηφία (συνήθως). Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από τους πίνακες που προβάλλονται κινούμενες φράσεις.
Αν θέλεις να αλλάζεις τα δεδομένα που προβάλλονται θέλεις πίνακα με έλεγχο σε κάθε LED οπότε αποκλείονται οι λεντοταινίες.
Το ρεύμα και η τάση είναι το λιγότερο που θα σε απασχολήσει και εξαρτάται από το μέγεθος που θα έχει η πινακίδα.

Για πιο εύκολα μπορείς να δεις για LED matrix 8Χ8 και να συνδυάσεις τέτοια σε σειρές και να τα οδηγήσεις με arduino (Υπάρχουν τέτοια κιτάκια από κίνα). Κάνε αναζήτηση και θα βρεις αρκετά παραδείγματα.


ευχαριστώ για την απάντηση
Εχω και arduino η αληθεια ειναι και το σκεφτομαι να το βαλω σαν ελεγχο .Δε θελω να ειναι κινουμενα ,θελω να εχω πχ οπως στα βενζιναδικα που στην ουσια ειναι 4 οχτάρια και κάνεις 10 συνδιασμους στο καθε νουμερο ,δηλαδη καθε φορα θα αναβουν κάποιες συστοιχίες. Αυτο που με προβληματιζει ειναι να βρω ευκολες λυσεις να συνδεω τα λεντ και να μπορω να επισκευαζω τα καμενα πιο ευκολα.