PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών



Pmccx
01-10-15, 18:02
Καλησπέρα στην παρέα έχω φτιάξει έναν kit ενισχυτή ακουστικών με λάμπες.
Ολοκλήρωσα την κατασκευή και δούλεψε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα δυνατός χωρίς θόρυβο και με ωραίον ήχο.Αποφάσισα να τον τοποθετήσω μέσα σε κουτί και εκεί έβαλα τις λάμπες οριζόντια λόγο ύψους.
Από εκεί και ύστερα εμφάνισε το εξής πρόβλημα, μόλις δυναμώνω την ένταση στο 50 τις εκατό περίπου αρχίζει ένας θόρυβος σαν παραμόρφωση στο αριστερό ακουστικό και μόλις δυναμώνω στο 60 τις εκατό περνάει και στο δεξί ακουστικό.
Όταν στέλνω ήχο μονο στο left από την κάρτα ήχου και το δυναμώνω στο 50 μου περνάει και στο δεξί ακουστικό ένα θόρυβο "xrats xrats" όπως θα δείτε και στο video.
Ξεκόλλησα και μέτρησα τους πυκνωτές είναι ok αγόρασα καινούργιες λάμπες και το πρόβλημα παραμένει το ίδιο.
Ο ενισχυτής Φοράει μια 6922 και δυο 6n6p,μπορεί να βοηθήσετε με καμια γνώμη δεν ξέρω τη αλλα να κοιτάξω
ευχαριστώ.

https://www.youtube.com/watch?v=o6czuLCysfs&feature=youtu.be

bchris
01-10-15, 20:37
Αν και δεν ξερω πολλα απο λαμπες, εχω δυο ερωτησεις: Οταν το βγαλεις απο το κουτι, παιζει κανονικα?
Επισης βαλε κανα σχεδιο / φωτογραφια.

Costis Ni
01-10-15, 20:47
Κάτι (καλώδιο;) περνάει απο εκείπου δε θα έπρεπε. Για δωσε καμμα καλή φωτο.

Pmccx
01-10-15, 21:42
και έξω από το κουτί έτσι παίζει ,όλα ξεκίνησαν μόλις άλλαξα θέση στις λάμπες

bchris
01-10-15, 22:56
Οποτε, τι να πω…
Κατι κουνηθηκε / ξεκολλησε / εφυγε απο την θεση του.

p.gabr
01-10-15, 23:09
Δεν παίζει ρόλο εάν ξάπλωσε η λυχνία ,είναι μικρής ισχύος και δεν έχουν πρόβλημα
Εαν βεβαία το μυαλό σου έχει κολλήσει ότι αυτό φταίει, τότε τουμπάρισε το σασί να έρθουν οι λυχνιες κάθετα για να σου φύγει η απορία

Ειναι περίεργο το φαινόμενο και θα το λύσεις μόνο εσύ .

Ακρίτας
01-10-15, 23:40
Βάλε - βγάλε από το κουτί κύτταξε μήπως άλλαξες κάτι στη θέση των γειώσεων. Στις λυχνίες αυτές ο προσανατολισμός δεν έχει σημασία.

Μόλις άκουσα και το βίντεο. Οι κολλήσεις σου είναι όλες καλές;

Pmccx
02-10-15, 00:22
θα κοιτάξω τις κολλήσεις στις βάσεις τον λυχνιών...

Dbnn
02-10-15, 14:05
Περνα ολες τις κολλησεις απο την αρχη. ψυχρη κολληση μου μυριζει. επισης και οχι καλη γειωση. υ.γ. μηπως παιζει και ground loop? Απομονωσε την γειωση του δικτυου απο το τροφοδοτικο αν ειναι κοινες να δεις.

Pmccx
04-10-15, 15:50
Τελικά ήταν κακή κόλληση ευχαριστώ για τις απαντήσεις