PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση πολυτεχνείου με αγορά εργασίας



spinalgr1990
02-10-15, 21:32
Το ερώτημα είναι γενικό...Αφορά δηλαδή, και τα παλαιότερα χρόνια (γτ πλέον δεν υπάρχουν δουλειές) και στο κατά πόσο πιστεύετε ότι βγήκατε έτοιμοι από την οποιαδήποτε πολυτεχνική σχολή που φοιτήσατε για να μπείτε άμεσα και να ανταπεξέλθετε στην αγορά εργασίας. Σας έδωσε δηλαδή τα ερεθίσματα, τις ικανότητες, τις βάσεις, τι ακριβώς;

nestoras
02-10-15, 21:53
Το ερώτημα είναι γενικό...Αφορά δηλαδή, και τα παλαιότερα χρόνια (γτ πλέον δεν υπάρχουν δουλειές) και στο κατά πόσο πιστεύετε ότι βγήκατε έτοιμοι από την οποιαδήποτε πολυτεχνική σχολή που φοιτήσατε για να μπείτε άμεσα και να ανταπεξέλθετε στην αγορά εργασίας. Σας έδωσε δηλαδή τα ερεθίσματα, τις ικανότητες, τις βάσεις, τι ακριβώς;



Σίγουρα τις βάσεις και την ικανότητα να ανταπεξέρχεσαι με προβλήματα... Όχι πως να αντιμετωπίσεις συγκεκριμένα προβλήματα αλλά πως να χειριστείς την κατάσταση ώστε να είσαι σε θέση να αντιμετώπισεις οποιοδήποτε πρόβλημα.

Όσον αφορά στην αγορά εργασίας, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αποφοίτων τα τελευταία έτη ασχολήθηκαν με τα φωτοβολταϊκά (από Μηχανικοί σε μεγάλες εταιρείες μέχρι συντηρητές έξω στα χωράφια). Ένα μικρότερο ποσοστό μπαίνει σε μεγάλες Πολυεθνικές (πχ SIEMENS, NOKIA κτλ), ένα άλλο ποσοστό φεύγει στο εξωτερικό κι ένα πολύ μικρότερο ποσοστό ασχολείται με το ελεύθερο επάγγελμα.

Η πραγματικότητα που νομίζω ότι ισχύει σε όλες τις Πολυτεχνικές Σχολές είναι ότι αν δεν ασχοληθείς μόνος σου με το αντικείμενο δεν πρόκειται ποτέ να βγεις "καλός" Μηχανικός. Το αντικείμενο είναι πολύ μεγάλο και σίγουρα όλοι βρίσκουν κάτι το οποίο θα τους αρέσει και θα ασχοληθούν περισσότερο (πχ άλλος με προγραμματισμούς, άλλος με ηλεκτρονικά ισχύος, άλλος με κεραίες κτλ). Θεωρώ ότι είναι καλό να είσαι καλός τουλάχιστον σε ένα από τα άπειρα αντικείμενα που μαθαίνεις. Κι όταν εννοώ να είσαι καλός όχι απλά να περάσεις το μάθημα με καλό βαθμό αλλά να ασχοληθείς σε βάθος!

Έτοιμος για την "πιάτσα" δεν βγαίνει κανείς μέσα από τη Σχολή όσο καλούς βαθμούς κι αν έχει. Έτοιμος θα βγεις για να δουλέψεις σε κανένα Ερευνητικό έργο ή σε καμιά εταιρεία που θα σου κάνει ένα εξάμηνο σεμινάρια για να κάνεις αυτό που θέλουν. Αν είσαι στα τελειώματα ή έχεις τελειώσει πρόσφατα μην απογοητεύεσαι ακόμη αν θεωρείς ότι δεν νιώθεις δυνατός!

picdev
02-10-15, 21:59
στη κάθε σχολή μαθαίνεις τη βάση , εγώ τει τέλειωσα και κάθε μέρα λεω μακάρι να είχα τους βαθμούς για να έχω τις γνώσεις του πολυτεχνείου, απο τα μαθηματικά, τη φυσική, την ανάλυση κυκλωμάτων,
το προγραμματισμό και ένα εκατομμύρια πράγματα. Αν δεν δουλέψεις όμως δεν αποκτάς εμπειρία, ούτε επεκτείνεις τις γνώσεις σου πέρα απο αυτά που έμαθες.
Απλά στην Ελλάδα όλοι είδαν τη καραμέλα δεν έχεις εμπειρία, πάρε το μισθό της καθαρίστριας και βλέπουμε , και στα @@ μου αν σε έφαγαν τα χρόνια να πάρεις ένα πτυχίο.
και στα @@ μου αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα τελικά στο χ Υ πρόβλημα.
Οπότε μην μπαίνεις στο τρυπάκι αν είσαι έτοιμος ή δεν είσαι, όταν βρεις έναν τομέα που σου αρέσει, θα ασχολείσαι και θα διαβάζεις για αυτό καθημερινά ,άρα θα βελτιώνεσαι .
Και οι "εργοδότες" το ξέρουν αυτό και το ήξεραν όταν υπήρχαν και συλλογικές συμβάσεις , μόλις καταργήθηκαν αμέσως έγιναν όλοι άχρηστοι

IRF
03-10-15, 07:24
Καταθέτω την εμπειρία μου από συνέντευξη σε μεγάλη εταιρία για να μην ψαρώνουν οι απόφοιτοι. Έτυχε να καθίσω κοντά στην τζαμαρία του γραφείου αυτού που έκανε συνεντεύξεις για μία θέση 500 ευρώ 8-18:00++όσο πάει καθημερινές και Σάββατο 8-14:00. Σε όλους έδινε το ίδιο ποσό αλλά έλεγε:στον πρώτο αν είχες μια προϋπηρεσία τουλάχιστο πέντε χρόνια θα είχες διπλό μισθό, στον δεύτερο ναι καλή η προϋπηρεσία σας αλλά όλοι μου ήρθαν εδώ με προϋπηρεσία 10 χρόνια αν είχες ένα διδακτορικό τουλάχιστο, σε άλλον που είχε διδακτορικό και προϋπηρεσία στην Ελλάδα του είπε ναι όλοι έχουν διδακτορικό και προϋπηρεσία που μου ήρθαν σήμερα αλλά αν είχες δουλέψει στο εξωτερικό πέντε χρόνια τουλάχιστο. Σε όλους έδωσε και κάρτα της εταιρίας που είχε γράψει την διεύθυνση κατοικίας με το τηλ σπιτιού του γραμμένο με στυλό......................Πες ρε φίλε δίνω 500 ευρώ τέλος τι τα γυρεύεις τα άλλα.

johnpats
03-10-15, 08:27
Καταθέτω την εμπειρία μου από συνέντευξη σε μεγάλη εταιρία για να μην ψαρώνουν οι απόφοιτοι. Έτυχε να καθίσω κοντά στην τζαμαρία του γραφείου αυτού που έκανε συνεντεύξεις για μία θέση 500 ευρώ 8-18:00++όσο πάει καθημερινές και Σάββατο 8-14:00. Σε όλους έδινε το ίδιο ποσό αλλά έλεγε:στον πρώτο αν είχες μια προϋπηρεσία τουλάχιστο πέντε χρόνια θα είχες διπλό μισθό, στον δεύτερο ναι καλή η προϋπηρεσία σας αλλά όλοι μου ήρθαν εδώ με προϋπηρεσία 10 χρόνια αν είχες ένα διδακτορικό τουλάχιστο, σε άλλον που είχε διδακτορικό και προϋπηρεσία στην Ελλάδα του είπε ναι όλοι έχουν διδακτορικό και προϋπηρεσία που μου ήρθαν σήμερα αλλά αν είχες δουλέψει στο εξωτερικό πέντε χρόνια τουλάχιστο. Σε όλους έδωσε και κάρτα της εταιρίας που είχε γράψει την διεύθυνση κατοικίας με το τηλ σπιτιού του γραμμένο με στυλό......................Πες ρε φίλε δίνω 500 ευρώ τέλος τι τα γυρεύεις τα άλλα.

Ολα αυτα που ελεγε ηταν επιεικως μ@λ@κιες.
Απλα πατουσε πανω στους άνεργους ανθρωπους που ειναι στα όρια της καταστροφης και τους εδινε μια μπουκια ψωμι.
Την καρτα με την διευθυνση του σπιτιου γιατι την εδινε;για να του πανε κανα δωρακι να τους βαλει στη δουλεια;

picdev
03-10-15, 10:08
αυτές τις μέρες πήγε ένας κοντινός μου άνθρωπος για συνέντευξη σε πολυεθνική με έδρα στη Γερμανία, με καλό μισθό και λεφτά πολυεθνικής.
Το αντικείμενο δεν έχει σχέση με ηλεκτρονικά .
Η διευθύντρια είπε ότι θέλουμε κάποιον να τον εκπαιδεύσουμε απο την αρχή , δεν χρειάζεται αν έχεις ειδικές γνώσεις που απαιτούνται.
Αυτό που βλέπω πάντως είναι οτι με τα 500ε κανείς δεν κάθεται όλοι ψάχνονται, ούτε είναι σοβαρή η εταιρεία που τα δίνει

johnpats
03-10-15, 10:23
αυτές τις μέρες πήγε ένας κοντινός μου άνθρωπος για συνέντευξη σε πολυεθνική με έδρα στη Γερμανία, με καλό μισθό και λεφτά πολυεθνικής.
Το αντικείμενο δεν έχει σχέση με ηλεκτρονικά .
Η διευθύντρια είπε ότι θέλουμε κάποιον να τον εκπαιδεύσουμε απο την αρχή , δεν χρειάζεται αν έχεις ειδικές γνώσεις που απαιτούνται.
Αυτό που βλέπω πάντως είναι οτι με τα 500ε κανείς δεν κάθεται όλοι ψάχνονται, ούτε είναι σοβαρή η εταιρεία που τα δίνει

Εμ λογικο δεν ειναι;πας εκει να βγαλεις κανα ψευτοεξοδο στην αρχη και μετα ψαχνεσαι συνεχεια για κατι αλλο.
Με 500 ευρω αν τα εξοδα μετακινησης το λιγοτερο ειναι κανα 40αρι,εχεις 300 ευρω ενοικιο σου μενουν 160 ευρω....τι να κανεις με 160 ευρω....
Απλα ειναι μια καλη λυση στην αρχη να βγαλεις κανα σπασμενο....
Τραγικα πραγματα....

edgar
03-10-15, 10:27
Καταθέτω την εμπειρία μου από συνέντευξη σε μεγάλη εταιρία για να μην ψαρώνουν οι απόφοιτοι. Έτυχε να καθίσω κοντά στην τζαμαρία του γραφείου αυτού που έκανε συνεντεύξεις για μία θέση 500 ευρώ 8-18:00++όσο πάει καθημερινές και Σάββατο 8-14:00. Σε όλους έδινε το ίδιο ποσό αλλά έλεγε:στον πρώτο αν είχες μια προϋπηρεσία τουλάχιστο πέντε χρόνια θα είχες διπλό μισθό, στον δεύτερο ναι καλή η προϋπηρεσία σας αλλά όλοι μου ήρθαν εδώ με προϋπηρεσία 10 χρόνια αν είχες ένα διδακτορικό τουλάχιστο, σε άλλον που είχε διδακτορικό και προϋπηρεσία στην Ελλάδα του είπε ναι όλοι έχουν διδακτορικό και προϋπηρεσία που μου ήρθαν σήμερα αλλά αν είχες δουλέψει στο εξωτερικό πέντε χρόνια τουλάχιστο. Σε όλους έδωσε και κάρτα της εταιρίας που είχε γράψει την διεύθυνση κατοικίας με το τηλ σπιτιού του γραμμένο με στυλό......................Πες ρε φίλε δίνω 500 ευρώ τέλος τι τα γυρεύεις τα άλλα.


...και τελικα παιρνουν ατομο με voucher

elektronio
03-10-15, 10:58
Μην κατακρίνετε την όποια θέση εργασίας ακόμη και με 500 Ευρώ. Δημιουργήστε θέσεις εργασίας και καλοπληρώστε τες. Δεν σας εμποδίζει κανείς εκτός από την πραγματικότητα!.

Εγώ όταν ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο είχα αποδοχές 40.000 Δρχ δηλαδή περίπου 120 ευρώ, και μην νομίσετε ότι έκανες και πολλά πράγματα με αυτά τα λεφτά τότε.
Μην προσπαθείτε να ξεκινήσετε από την θέση του διευθυντού, ανάποδα πάει το πράγμα.

Μην νομίζετε ότι σε όποιον παίρνει ένα πτυχίο η κοινωνία του χρωστάει μια καλή θέση με καλά λεφτά. Τα πτυχία τα αποκτάς με δική σου επιλογή επειδή πιστεύεις ότι έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις μια καλή θέση με καλά λεφτά, αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί.

nestoras
03-10-15, 11:27
Μην κατακρίνετε την όποια θέση εργασίας ακόμη και με 500 Ευρώ. Δημιουργήστε θέσεις εργασίας και καλοπληρώστε τες. Δεν σας εμποδίζει κανείς εκτός από την πραγματικότητα!.

Εγώ όταν ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο είχα αποδοχές 40.000 Δρχ δηλαδή περίπου 120 ευρώ, και μην νομίσετε ότι έκανες και πολλά πράγματα με αυτά τα λεφτά τότε.
Μην προσπαθείτε να ξεκινήσετε από την θέση του διευθυντού, ανάποδα πάει το πράγμα.

Μην νομίζετε ότι σε όποιον παίρνει ένα πτυχίο η κοινωνία του χρωστάει μια καλή θέση με καλά λεφτά. Τα πτυχία τα αποκτάς με δική σου επιλογή επειδή πιστεύεις ότι έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις μια καλή θέση με καλά λεφτά, αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί.

Το μόνο καλό με τις δουλειές των 500€ είναι ότι τα 500 είναι 500 και η ασφάλειά σου είναι πληρωμένη...
Αν είσαι στο ελεύθερο επάγγελμα θα ξέρεις πολύ καλά ότι για να βάλεις 500 στην τσέπη θα πρέπει να βγάλεις 1500.

Δυστυχώς το κράτος φορολογεί τους ελεύθερους επαγγελματίες σαν να είναι όλοι κλέφτες του δημοσίου! Σε σπρώχνει να πληρώνεσαι και να δουλεύεις μαύρα.

Οπότε το να δημιουργήσει κάποιος θέσεις εργασίας δεν είναι και τόσο απλό στις μέρες μας. Σκέψου να έχεις να πληρώνεις τα δικά σου (φόρους, ασφάλειες, ΦΠΑ κτλ) και ταυτόχρονα να πληρώνεις μισθούς και ασφάλειες για τους εργαζόμενους που θα απασχολείς... Αναγκαστικά τον πρώτο καιρό ή θα δουλεψεις μόνος σου μέχρι να σου βγει το λάδι ή θα βρεις "μαύρους" βοηθούς. Κι αυτά με τα επιδοτούμενα προγράμματα κτλ είναι ψιλομύθος... Χρείαζεσαι 10, σου δίνουν 5, σε υποχρεώνουν να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα και στο τέλος σου μένει ένας υπολογιστής για το γραφείο και καμιά καρέκλα... Ευτυχώς δεν είχα προσωπική εμπειρία αλλά στους περισσότερους γνωστούς κάπως έτσι έγινε η ιστορία.

Δεν είναι τυχαίο που όλοι μεταφέρουν τις εταιρείες τους στη Βουλγαρία με 10% ΦΠΑ και με τις διαδικασίες πολύ πιο απλουστευμένες.

SRF
03-10-15, 11:27
Μην κατακρίνετε την όποια θέση εργασίας ακόμη και με 500 Ευρώ. Δημιουργήστε θέσεις εργασίας και καλοπληρώστε τες. Δεν σας εμποδίζει κανείς εκτός από την πραγματικότητα!.

Εγώ όταν ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο είχα αποδοχές 40.000 Δρχ δηλαδή περίπου 120 ευρώ, και μην νομίσετε ότι έκανες και πολλά πράγματα με αυτά τα λεφτά τότε.
Μην προσπαθείτε να ξεκινήσετε από την θέση του διευθυντού, ανάποδα πάει το πράγμα.

Μην νομίζετε ότι σε όποιον παίρνει ένα πτυχίο η κοινωνία του χρωστάει μια καλή θέση με καλά λεφτά. Τα πτυχία τα αποκτάς με δική σου επιλογή επειδή πιστεύεις ότι έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις μια καλή θέση με καλά λεφτά, αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί.

Καμμιά αντίρρηση... άλλωστε και εγώ επίσης εργάστηκα από την εποχή των 48000 δρχ μισθό! Και μάλιστα και από λίγο πιό πριν... αλλά ως "μη πτυχιούχος" οπότε το "προσπερνάω" !
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να επιδιώκει κάποιος το καλύτερο! Επίσης όταν ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ άπαντα... τότε γιατί κάποιος με "γνώσεις" ιδιαίτερες... να πληρώνεται ακριβώς τα ίδια με έναν ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟ πχ καθαρίστρια? Η "μισθολογική διαβάθμιση" άγεται από το τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένας Χ έναντι ενός Ψ! Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιμετωπίζω! Παράδειγμα! Εγώ μπορώ να καθαρίζω ως "καθαρίστρια" ως εργασία, όπως μπορούμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ τελικά, χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΣΠΟΥΔΗ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΓΝΩΣΗ ΕΙΔΙΚΗ! Η... καθαρίστρια μπορεί να ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ? Ή έστω να ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙ ένα ΗΔΗ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ από "εμάς" ?

Γαιτί επομένως να ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ? Άμα είναι έτσι... ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ δηλαδή... τότε ανεξάρτητα ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ, τι μπορώ να "προσφέρω" επιπλέον... ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ! :wiink: Ας "καθαρίζω" όπως και όλοι μπορούν! :001_unsure: ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ, ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ!!! Η "κομμούνα" στην πλήρη εφαρμογή της!!! :biggrin:

nestoras
03-10-15, 11:32
Πολύ απλά μπορείς να δεις τις σπουδές σαν μια επένδυση που κάποιοι την έκαναν και κάποιοι άλλοι όχι. Όπως σε όλες τις επενδύσεις, κάποια στιγμή περιμένεις να δεις κέρδος από αυτό το πράγμα...

elektronio
03-10-15, 12:10
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να επιδιώκει κάποιος το καλύτερο! Επίσης όταν ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ άπαντα... τότε γιατί κάποιος με "γνώσεις" ιδιαίτερες... να πληρώνεται ακριβώς τα ίδια με έναν ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟ πχ καθαρίστρια? Η "μισθολογική διαβάθμιση" άγεται από το τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένας Χ έναντι ενός Ψ! Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιμετωπίζω! Παράδειγμα! Εγώ μπορώ να καθαρίζω ως "καθαρίστρια" ως εργασία, όπως μπορούμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ τελικά, χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΣΠΟΥΔΗ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΓΝΩΣΗ ΕΙΔΙΚΗ! Η... καθαρίστρια μπορεί να ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ? Ή έστω να ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙ ένα ΗΔΗ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ από "εμάς" ?

Ασφαλώς και πρέπει να επιδιώκουμε το καλύτερο. Μόνο έτσι θα πάμε μπροστά ατομικά και σαν κράτος.

Αυτό που ήθελα να δείξω με το μήνυμα μου είναι ότι η αγορά εργασίας ακολουθεί το ίδιο κανόνα της προσφοράς και της ζήτησης νομοτελειακά. Όταν προσπαθούμε με κανόνες να αλλάξουμε αυτό το γεγονός απλά στρεβλώνουμε την αγορά. Αυτή τη στιγμή που οι επιχειρήσεις κλείνουν η μία πίσω από την άλλη και οι θέσεις μειώνονται συνεχώς είναι φυσικό να πιέζονται οι μισθοί. Αν προσπαθήσουμε να τους κρατήσουμε ψηλά με παρεμβάσεις απλά θα λιγοστέψουν οι θέσεις εργασίας ακόμη περισσότερο και θα πιεστούν οι μισθοί ακόμη παρακάτω.

Αν υπάρχει περισσότερη ζήτηση για καθάρισμα είναι λογικό να ανεβαίνει η αμοιβή για καθάρισμα και παράλογο να επιμένει κάποιος να σχεδιάζεις κυκλώματα που δεν ζητάει κανένας.

Αν για παράδειγμα είμαι πυρηνικός φυσικός είναι παράλογο να ψάχνω στην Ελλάδα που δεν έχει πυρηνικά να βρω καλοπληρωμένη θέση στον τομέα μου.
Ή θα πρέπει να προσαρμοστώ σε άλλη θέση με άλλα λεφτά ή να αλλάξω χώρα για να βρω δουλειά στον τομέα μου ή να φτιάξω δικό μου CERN, ότι μπορεί ο καθένας.

picdev
03-10-15, 12:21
ρε φίλε μου πιστεύεις εσύ δηλαδή ότι κάποιος κάθεται σε μια δουλειά με 500ε ?
Γιατί εγώ την έκανα σε 4 μήνες, ένας συμφοιτητής μου ψάχνει μήνες να τη κάνει, η κοπέλα μου το ίδιο, ενας γνωστός απο πολυτεχνείο και μεταπτυχιακό στη Σουηδία πάλι την έκανε.
Και κανένας δεν είναι σοβαρός να προσλαμβάνει για εξειδικευμένες θέσεις εργασίας με 500ε μισθό! Γιατί απλά ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ.
Το έχω πει πολλές φορές ότι δούλευα κάπου που έδιναν αναλογικά παραπάνω λεφτά σε καθαρίστρια.
Και στη τελική η δουλειά που θα κάνεις πρέπει να μπορείς να ζήσεις , έτσι είπε η διευθύντρια της Γερμανικής πολυεθνικής που έγραψα παραπάνω.Λέει δεν ερχόμαστε απο χόμπι εδώ , πρέπει να έχουμε και καλό μισθό για να μπορούμε να ζήσουμε. Βέβαια εκεί δεν υπάρχουν κουτοπόνηροι έλληνες που προσπαθούν να βγάλουν απο τη μύγα ξύγκι.
Και στα 500ε αν βάλεις το κόστος μεταφοράς , τη συντήρηση ενός παλιού αυτοκινήτου , και καμιά φορα ένα τοστ 1.5ε ,
ε στο τέλος δεν έμενε τίποτα

elektronio
03-10-15, 12:21
Δεν είναι τυχαίο που όλοι μεταφέρουν τις εταιρείες τους στη Βουλγαρία με 10% ΦΠΑ και με τις διαδικασίες πολύ πιο απλουστευμένες.

Το ΦΠΑ στη Βουλγαρία είναι 20%. Η εφορία είναι 10% στην επιχείρηση + 5% στη μεταφορά κερδών από την επιχείρηση στο φυσικό πρόσωπο (τον ιδιοκτήτη).
Οι διαδικασίες είναι όντως λίγο πιο απλουστευμένες αλλά η χώρα έχει πολλές άλλες ιδιαιτερότητες. Για παράδειγμα πολλά κρυφά κόστη ειδικά στις τράπεζες.

picdev
03-10-15, 12:29
Επίσης μιλάς για εποχές που είχες ελπίδα, εδώ πας με 500ε και περιμένεις να πάρεις 550ε σε 10 χρόνια ?
Οποιος μπορεί να μην κάνει τέτοιες δουλειές με τέτοια λεφτά, δεν είναι εύκολο αλλα δεν χρειάζεται να κάνεις κάποιον πλούσιο.
Επίσης απορώ με τη παραγωγικότητα της καθαρίστριας, Δηλαδή ένας άνθρωπος με μεταπτυχιακό στη Σουηδία σε προγράμματα GIS,
είναι λιγότερο παραγωγικός απο μια καθαρίστρια ? ή αντίστοιχα ένας δικηγόρος που είναι κάθε μέρα στα δικαστήρια , γράφει δικόγραφα ,
ελέγχει συμβόλαια πρέπει να παίρνει 450ε? Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά ? δηλαδή η καθαρίστρια δουλεύει πιο πολύ ?
Η μήπως η καθαρίστρια πληρώνεται απο το "κέρδος" που παράγει ο δικηγόρος του γραφείου?

nestoras
03-10-15, 12:34
Το ΦΠΑ στη Βουλγαρία είναι 20%. Η εφορία είναι 10% στην επιχείρηση + 5% στη μεταφορά κερδών από την επιχείρηση στο φυσικό πρόσωπο (τον ιδιοκτήτη).
Οι διαδικασίες είναι όντως λίγο πιο απλουστευμένες αλλά η χώρα έχει πολλές άλλες ιδιαιτερότητες. Για παράδειγμα πολλά κρυφά κόστη ειδικά στις τράπεζες.

Σωστά, μου έκαναν μια ενημέρωση στα πρόχειρα... Το 26% το δικό μας (του χρόνου μάλλον 29%) εκεί είναι 10%... Είναι τεράστια η διαφορά!
Οταν εδώ παίρνεις 1000 και δίνεις τουλάχιστον τα 490 πίσω (χωρίς να συνυπολογισω ασφαλιστικές εισφορές ή φόρους επιτηδεύματος κτλ) τότε πώς να την παλέψεις...

Fixxxer
03-10-15, 12:38
Οπως ειπε και πιο πισω ενας συμφορουμιτης οι σοβαρες εταιρειες δεν σου δινουν 500€ ουτε σου λενε 700-800€ και θα δουλευεις Δευτερα-Σαββατο 7:00-19:00
Οι σοβαρες εταιρειες δεν εχουν προβληματα με τους μισθους αλλα με τον κυκλο εργασιων τους οπου εκει εστιαζουν για να τον αυξησουν...
Προσωπικα σε οσες σοβαρες εταιρειες εχω δουλεψει πληρωναν αυτα που επρεπε παρ ολο που καποια στιγμη περασαν η περνουν δυσκολες στιγμες,πληρωναν παντα στην ωρα τους και ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ...
Ολες τις εταιρειες εχει αγγιξει η κριση αλλα οταν πιστευουν οτι ο εργαζομενος ειναι αναποσπαστο κομματι τους ουτε τους διωχνουν ουτε τους κανουν εξευτελιστικες μειωσεις μισθων...

elektronio
03-10-15, 12:44
ρε φίλε μου πιστεύεις εσύ δηλαδή ότι κάποιος κάθεται σε μια δουλειά με 500ε ?
Γιατί εγώ την έκανα σε 4 μήνες, ένας συμφοιτητής μου ψάχνει μήνες να τη κάνει, η κοπέλα μου το ίδιο, ενας γνωστός απο πολυτεχνείο και μεταπτυχιακό στη Σουηδία πάλι την έκανε.
Και κανένας δεν είναι σοβαρός να προσλαμβάνει για εξειδικευμένες θέσεις εργασίας με 500ε μισθό! Γιατί απλά ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ.
Το έχω πει πολλές φορές ότι δούλευα κάπου που έδιναν αναλογικά παραπάνω λεφτά σε καθαρίστρια.
Και στη τελική η δουλειά που θα κάνεις πρέπει να μπορείς να ζήσεις , έτσι είπε η διευθύντρια της Γερμανικής πολυεθνικής που έγραψα παραπάνω.Λέει δεν ερχόμαστε απο χόμπι εδώ , πρέπει να έχουμε και καλό μισθό για να μπορούμε να ζήσουμε. Βέβαια εκεί δεν υπάρχουν κουτοπόνηροι έλληνες που προσπαθούν να βγάλουν απο τη μύγα ξύγκι.
Και στα 500ε αν βάλεις το κόστος μεταφοράς , τη συντήρηση ενός παλιού αυτοκινήτου , και καμιά φορα ένα τοστ 1.5ε ,
ε στο τέλος δεν έμενε τίποτα

Κατά την άποψή μου, κανένας δεν είναι σοβαρός να προσλαμβάνει για εξειδικευμένες θέσεις εργασίας με 500ε μισθό γιατί απλά κανένας δεν ζητάει εξειδικευμένες θέσεις εργασίας, όταν ζητάς για κάποια θέση και υπάρχει τεράστια προσφορά επιλέγεις τους πιο καλούς (που έρχονται μόνοι τους για την θέση που προσφέρεις) άρα με προσόντα περισσότερα από όσα χρειάζεσαι.

"Γιατί απλά ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ." όταν συμβαίνει αυτό οι μισθοί πιέζονται προς τα πάνω.

Έχω ακούσει για ζήτηση καθαριστριών από ξενοδοχείο "με τρείς γλώσσες", έλεος σκέφτεσαι αλλά ο υπεύθυνος εκεί προφανώς σκέφτηκε αφού θα έρθουν και πολύγλωσσες για να πάρω κάποιες άλλες που δεν μπορώ να συνεννοηθώ;

Το να ζήσεις είναι κάτι σχετικό. (ο καθένας θεωρεί διαφορετικό ποσό ως όριο επιβίωσης και διαφορετικό επίπεδο ζωής).
Πάντα πρέπει να ζήσει και η επιχείρηση που σε απασχολεί για να συνεχίσει να σε απασχολεί. Αλλά φυσικά αυτό δεν μας απασχολεί άμα φαλιρίσει να πάει να πνιγεί θα βρούμε άλλη. Αλλά όταν κλείνουν συνέχεια κάποια στιγμή τελειώνουν.

picdev
03-10-15, 12:47
Εντάξει με επίσης που το παλιό αφεντικό μου έπρεπε να έχει ιστιοφόρο με καμπίνες και εγώ να δουλεύω ανασφαλιστος 12 ώρες κάθε μέρα για 600 και 650€! Χωρις θερμανση και ολας. Τέτοια καθηκια μακάρι να μην τους μείνει μια.

Και ο φίλος που δουλεύει στο rnd και παίρνει 500€ καλά κάνει και παίρνει 500 και το αφεντικό δεν δίνει 100€ να αγοράσουν έναν προγραμματιστή , και καπνίζει πούρα 2 μέτρα και κυκλοφορεί με τη τζιπαρα .

elektronio
03-10-15, 12:57
Εντάξει με επίσης που το παλιό αφεντικό μου έπρεπε να έχει ιστιοφόρο με καμπίνες και εγώ να δουλεύω ανασφαλιστος 12 ώρες κάθε μέρα για 600 και 650οŸ‚! Τέτοια καθηκια μακάρι να μην τους μείνει μια

Σου εύχομαι να αποκτήσεις πολύ χρήμα από την δική σου επιχείρηση.
Μόνο τότε θα καταλάβεις ότι μια πετυχημένη επιχείρηση θέλει πολύ κόπο πολύ ρίσκο πολύ αδικία από το κράτος και στο τέλος όλοι θέλουν να μοιραστούν τον κόπο σου χωρίς να κάνουν ανάλογο κόπο και αυτοί.

Δεν συμφωνώ με την ανασφάλιστη εργασία. Για τους μισθούς ασφαλώς τα νόμιμα και μετά ανάλογα με τα προσόντα και την επιθυμία του "αφεντικού"

SRF
03-10-15, 13:07
Το ΦΠΑ στη Βουλγαρία είναι 20%. Η εφορία είναι 10% στην επιχείρηση + 5% στη μεταφορά κερδών από την επιχείρηση στο φυσικό πρόσωπο (τον ιδιοκτήτη).
Οι διαδικασίες είναι όντως λίγο πιο απλουστευμένες αλλά η χώρα έχει πολλές άλλες ιδιαιτερότητες. Για παράδειγμα πολλά κρυφά κόστη ειδικά στις τράπεζες.

Ναι... αλλά πιός ο λόγος να μεταφέρεις σε φυσικό πρόσωπο, όταν εκεί ΑΠΑΝΤΑ τα έξοδα μέχρι και "κωλόχαρτου" του "Οπραβατελ" δικαιολογούνται ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΜΙΜΑ? Εκτός και ετοιμάζεται να φαληρίσει την επιχείρηση κάποιος, και θέλει να περάσει περιουσιακά στοιχεία στο όνομά του! Αλλοιώς ΚΑΝΕΝΑΣ εκεί δεν περνάει κέρδη "φυσικό πρόσωπο" αφού η ood (ΕΠΕ Ελλάδος) είναι ακριβώς όπως σε όλο τον κόσμο, και όχι όπως εδώ που την έχουν κάνει από περιορισμένης ευθύνης σε ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΣ!

Για τα περί των τραπεζών... είσαι σίγουρος... ότι ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ?

picdev
03-10-15, 15:16
Σου εύχομαι να αποκτήσεις πολύ χρήμα από την δική σου επιχείρηση.
Μόνο τότε θα καταλάβεις ότι μια πετυχημένη επιχείρηση θέλει πολύ κόπο πολύ ρίσκο πολύ αδικία από το κράτος και στο τέλος όλοι θέλουν να μοιραστούν τον κόπο σου χωρίς να κάνουν ανάλογο κόπο και αυτοί.

Δεν συμφωνώ με την ανασφάλιστη εργασία. Για τους μισθούς ασφαλώς τα νόμιμα και μετά ανάλογα με τα προσόντα και την επιθυμία του "αφεντικού"

Όλοι θέλουν να μοιραστούν το κόπο σου ??? δεν ξέρω τι να κάνω με αυτά που λες , να γελαω η να κλάψω ? Δηλαδή όταν πήγαινεις για μια επισκευή ή χρέωση ήταν 600 700 800€ σε 3 ώρες ? Όταν γραφείς ένα πρόγραμμα για ένα μηχάνημα που θα πωλείται δεκάδες χιλιάδες ευρώ ? Ή όταν το σχεδιάζεις μηχανολογικά ? Και το συναρμολογεις ? Όλα αυτά οι ιδιοκτήτες τα κάνουν ?
Δεν ξέρω αν μιλάμε για τον ίδιο χώρο εργασιας.
Εσύ μπορεί να παίρνεις 800€ το μήνα και αυτό που σχεδιάσεις να έχει αξία πώλησης από 500€ το κομάτι μέχρι και μερικές 10αδες χιλιάδες . εκτός αν μιλάμε για δουλειές τύπου γκαρσονι

Φυσικά αυτός που ρισκάρει , κερδίζει και βγάζει και τα περισσότερα , δικαίωμα του καλά κάνει, άλλωστε πρέπει να βρει και την αγορά να το πουλήσει ! Αυτό ειναι το σημαντικότερο ,
αλλά αν εσύ πληρώνεσαι με εξευτελιστικούς μισθούς , χωρίς αξιοπρεπή χώρο εργασίας , τότε δεν μιλάμε για επιχειρηματίες αλλά για βαμπίρ που πίνουν αίμα.
Ασε που όπως είπα κανένας σοβαρός επιχειρηματίας για 200ε το μήνα δεν θα ρισκάρει το να του φύγει ένας εργαζόμενος.

leosedf
03-10-15, 20:35
στη κάθε σχολή μαθαίνεις τη βάση , εγώ τει τέλειωσα και κάθε μέρα λεω μακάρι να είχα τους βαθμούς για να έχω τις γνώσεις του πολυτεχνείου, απο τα μαθηματικά, τη φυσική, την ανάλυση κυκλωμάτων,
το προγραμματισμό και ένα εκατομμύρια πράγματα. Αν δεν δουλέψεις όμως δεν αποκτάς εμπειρία, ούτε επεκτείνεις τις γνώσεις σου πέρα απο αυτά που έμαθες.
Απλά στην Ελλάδα όλοι είδαν τη καραμέλα δεν έχεις εμπειρία, πάρε το μισθό της καθαρίστριας και βλέπουμε , και στα @@ μου αν σε έφαγαν τα χρόνια να πάρεις ένα πτυχίο.
και στα @@ μου αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα τελικά στο χ Υ πρόβλημα.
Οπότε μην μπαίνεις στο τρυπάκι αν είσαι έτοιμος ή δεν είσαι, όταν βρεις έναν τομέα που σου αρέσει, θα ασχολείσαι και θα διαβάζεις για αυτό καθημερινά ,άρα θα βελτιώνεσαι .
Και οι "εργοδότες" το ξέρουν αυτό και το ήξεραν όταν υπήρχαν και συλλογικές συμβάσεις , μόλις καταργήθηκαν αμέσως έγιναν όλοι άχρηστοι

Συμφωνώ μαζί σου αλλά υπάρχει και η άλλη μεριά, θα εμπιστευόσουν σε έναν που μόλις αποφοίτησε (πολυτεχνείο, ΤΕΙ κλπ) γεννήτρια 2MW σε νοσοκομείο για βλάβη είτε συντήρηση? Υπάρχουν και δουλειές που απαιτούν εμπειρία και ευθύνη σε αυτό που κάνεις.
Ιδίως σε μεγάλες εγκαταστάσεις. Οι περισσότεροι πιτσιρικάδες είναι ευθυνόφοβοι.

Dbnn
03-10-15, 23:18
Συμφωνώ μαζί σου αλλά υπάρχει και η άλλη μεριά, θα εμπιστευόσουν σε έναν που μόλις αποφοίτησε (πολυτεχνείο, ΤΕΙ κλπ) γεννήτρια 2MW σε νοσοκομείο για βλάβη είτε συντήρηση? Υπάρχουν και δουλειές που απαιτούν εμπειρία και ευθύνη σε αυτό που κάνεις.
Ιδίως σε μεγάλες εγκαταστάσεις. Οι περισσότεροι πιτσιρικάδες είναι ευθυνόφοβοι.

Φυσικά θα τον εμπιστευόμουν.
Έχω δει τους ηλεκτρολόγους που είχανε στο μαγαζί που δουλεύω. Πιάνανε πολύκλωνα καλώδια διατομής 3mm σε κλέμες για 1.5mm (βγάζοντας σύρματα) και έπεφταν οι ασφάλειες στις φρυτέζες κάθε 2 λεπτά.
Μην πω πόσες φορές καθόμουν να επισκευάζω πρίζες και παροχές γιατί έπεφταν οι ρελέδες στις φάσεις απο λιωμένα καλώδια και κομμένα στραβά με φαλτσέτες. Και αντί μονωτική ταινία βάζανε ζελοτέιπ ή χαρτοταινία.
Λες και μια μονωτική ή θερμοστελλόμενα μακαρόνια είναι πολύ ακριβά. (Βασικά με τα θερμοστελλόμενα έχω μεγάλο βίτσιο. Πάντα αυτά χρησιμοποιώ, εκτός αν βολεύει η εφαρμογή και χρειάζεται μονωτική ταινία)
Όλα αυτά απο ηλεκτρολόγους 50+ ετών επαγγελματίες απο τα 15 τους ε?
Και μόλις ήρθανε κάτι παιδάκια 25 ετών που είχαν αποφοιτήσει πρόσφατα δεν έχω δει να καεί ούτε λάμπα κυριολεκτικά.

Και εξηγώ, φαντάσου τον εαυτό σου να έχεις αποφοιτήσει τώρα πρόσφατα και με την προυπόθεση να αγαπάς αυτό που σπούδασες και κάνεις και σου αναθέτουν μια δουλειά.
Με την ίδια αγάπη και το ίδιο μεράκι θα αναλάμβανες το χψ έργο αντί για τον οποιονδήποτε "επαγγελματία" που πήγε να πάρει το "βαρβάτο" μεροκάματο?

picdev
03-10-15, 23:31
Κανένας δεν τα ξέρει όλα , σε όλες τις δουλειές πρέπει να εκπαιδευτείς άλλο το ένα άλλο το άλλο , αλίμονο αν τα ξέραμε όλα. Απλά θεωρώ και ξεφτηλα τα 500€ , που τα έχουν δει όλα καραμέλα

vasilllis
04-10-15, 00:15
όλοι θέλουν να μοιραστούν τον κόπο σου χωρίς να κάνουν ανάλογο κόπο και αυτοί.

Δεν συμφωνώ με την ανασφάλιστη εργασία. Για τους μισθούς ασφαλώς τα νόμιμα και μετά ανάλογα με τα προσόντα και την επιθυμία του "αφεντικού"

αμα δεν θελει να μοιραστει τον κοπο του,δουλευει μονος του,δεν παιρνει υπαλληλους.
Τα νομιμα των μισθων γινανε και ακατλληλα για επιβιωση πλεον.




Συμφωνώ μαζί σου αλλά υπάρχει και η άλλη μεριά, θα εμπιστευόσουν σε έναν που μόλις αποφοίτησε (πολυτεχνείο, ΤΕΙ κλπ) γεννήτρια 2MW σε νοσοκομείο για βλάβη είτε συντήρηση? Υπάρχουν και δουλειές που απαιτούν εμπειρία και ευθύνη σε αυτό που κάνεις.
Ιδίως σε μεγάλες εγκαταστάσεις. Οι περισσότεροι πιτσιρικάδες είναι ευθυνόφοβοι.

Μεγαλο πραγμα η εμπειρια.


Φυσικά θα τον εμπιστευόμουν.
Έχω δει τους ηλεκτρολόγους που είχανε στο μαγαζί που δουλεύω. Πιάνανε πολύκλωνα καλώδια διατομής 3mm σε κλέμες για 1.5mm (βγάζοντας σύρματα) και έπεφταν οι ασφάλειες στις φρυτέζες κάθε 2 λεπτά.
Μην πω πόσες φορές καθόμουν να επισκευάζω πρίζες και παροχές γιατί έπεφταν οι ρελέδες στις φάσεις απο λιωμένα καλώδια και κομμένα στραβά με φαλτσέτες. Και αντί μονωτική ταινία βάζανε ζελοτέιπ ή χαρτοταινία.
Λες και μια μονωτική ή θερμοστελλόμενα μακαρόνια είναι πολύ ακριβά. (Βασικά με τα θερμοστελλόμενα έχω μεγάλο βίτσιο. Πάντα αυτά χρησιμοποιώ, εκτός αν βολεύει η εφαρμογή και χρειάζεται μονωτική ταινία)
Όλα αυτά απο ηλεκτρολόγους 50+ ετών επαγγελματίες απο τα 15 τους ε?
Και μόλις ήρθανε κάτι παιδάκια 25 ετών που είχαν αποφοιτήσει πρόσφατα δεν έχω δει να καεί ούτε λάμπα κυριολεκτικά.

Και εξηγώ, φαντάσου τον εαυτό σου να έχεις αποφοιτήσει τώρα πρόσφατα και με την προυπόθεση να αγαπάς αυτό που σπούδασες και κάνεις και σου αναθέτουν μια δουλειά.
Με την ίδια αγάπη και το ίδιο μεράκι θα αναλάμβανες το χψ έργο αντί για τον οποιονδήποτε "επαγγελματία" που πήγε να πάρει το "βαρβάτο" μεροκάματο?

το σελοτειπ δεν το βαζαν γιατι ειχαν απειρια αλλα αναπηρια.Ενταξει μην τα ισωπεδονουμε ολα.Δεν γεννηθηκαν τωρα τα μαστορια,Υπαρχουν χρονια πολλα πριν καισε πληροφορω δεν φτανουμε ουτε στο ενα τους @.Εχει δει χαλυβδινα πινακακια 40 ποντους με 120ρι καλωδιο γυρισμενο σε εργο τεχνης.Καθε αναχωρηση με μεταλικη σωληνα .Σημερα δεν μπορει να τα κανει κανεις αυτα.Υδραυλικοι καναν σωληνωση με γαλβανιζε σωληνα και σπειρωματα.Ποιος θα τα κανει αυτα σημερα?

IRF
04-10-15, 07:13
Παραθέτω και μια εμπειρία ενός φίλου με διδακτορικό-δημοσιεύσεις για εργασία σε ερευνητικό πρόγραμμα με καθηγητή του πολυτεχνείου. Ο καθηγητής ήθελε άτομο με διδακτορικό που να κατευθύνει φοιτητές που κάνουν διπλωματική και υποψήφιους διδάκτορες. Εργασία πρωί συνεχόμενα ως απόγευμα 21:00 τις καθημερινές+Σάββατο 10-13:00. Όταν έκανε τα χαρτιά(σχέδιο ερευνητικού προγράμματος) του ο φίλος μου του λέει για αμοιβή 1000 ευρώ. Όταν εγκρίθηκε το πρόγραμμα τα κανε 300 ευρώ μαύρα και θα υπόγραφε φυσικά στη επιτροπή ερευνών ότι λαμβάνει την επιταγή 1000 ευρώ αλλά η επιταγές θα σκίζονταν και τα λεφτά μένουν στο λογαριασμό του καθηγητή (επιστημονικώς υπεύθυνου) [Έτος 2005 δεν μιλάμε για τωρινή κρίση] Ο φίλος μου ξεκίνησε να δουλεύει κάποιους μήνες λεφτά ήρθαν στην επιτροπή ερευνών αλλά λεφτά του είπε ότι θα έπαιρνε μετά από κάποιους μήνες;;;;;;πόσους;;;;;τρέχα γύρευε;;;Όταν ρώτησε το γιατί του είπε ποιος νομίζεις ότι είσαι και θα βγάλεις έξω 300 ευρώ. Τα παράτησε και φυσικά έβγαλε πολύ περισσότερα έξω.

moutoulos
04-10-15, 11:41
Οι άνεργοι του σήμερα, είναι οι κακοί εργοδότες του αύριο ... που θα κάνουν πράξη αυτά που βρίζουν τώρα ...
Ασφαλώς και οχι όλοι, σίγουρα η πλειονότητα.

Τώρα βέβαια δεδομένης της κατάστασης, δεν ξέρω αν θα γίνουν ποτέ εργοδότες, αλλά αυτό ίσχυε τουλάχιστον
στο παρελθόν. Δυστυχώς ...

SRF
04-10-15, 12:13
Οι άνεργοι του σήμερα, είναι οι κακοί εργοδότες του αύριο ... που θα κάνουν πράξη αυτά που βρίζουν τώρα ...
Ασφαλώς και οχι όλοι, σίγουρα η πλειονότητα.

Τώρα βέβαια δεδομένης της κατάστασης, δεν ξέρω αν θα γίνουν ποτέ εργοδότες, αλλά αυτό ίσχυε τουλάχιστον
στο παρελθόν. Δυστυχώς ...


ΠΟΣΟ ΟΡΘΟΤΑΤΟ ΑΥΤΟ! Το έχω δει σε φίλο μου... που από εκεί που ήταν μιά ζωή είτε άνεργος είτε περιστασιακά εργαζόμενος σε ταχυμεταφορές... γιατί όπως έλεγε 'δεν άξιζαν τα λεφτά που του έδιναν για το τρέξιμο που απαιτούσαν'... όταν έγινε εργοδότης... ΕΒΓΑΖΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ & ΕΔΙΝΕ ΨΙΧΟΥΛΑ στους υπαλλήλους του!!!

sakis
08-10-15, 13:57
Ενα δυο πραγματα εχω να προσθεσω και εγω ...

1) Στην Ελλαδα εχουμε εναν αριθμο ατομων οι οποιοι στα Αγγλικα ονομαζονται overedjucated που σημαινει παραμορφωμενοι ( μπορεις να χρησμοποιησεις και τις δυο εννοιες της Ελληνικης λεξης )
Σημαινει οτι επειδη ο μπαμπας ηταν εφοριακος σε καποια εφορια λαδωθηκε λαδωθηκε λαδωθηκε και ξαναλαδωθηκε εβαλε τον πιτσιρικα να τελειωσει ενα οικονομικο Πανεπιστημιο μια και ηξερε τα κολπα και οταν τελειωσε εγλειψε απο εδω εγλειψε απο εκει και τον εχωσε και αυτον σε μια εφορια για να λαδωθει και να ξαναλαδωθει και να ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι στον αιωνα τον απαντα .

Φυσικα ακριβως το ιδιο στην Ελλαδα συμβαινει με γιατρους , δικηγορους , μηχανικους , ηλεκτρονικους και εγω δεν ξερω τι αλλο ...Αυτο βεβαια δεν αναιρει οτι υπαρχουν παιδια πολυ πιο προκομενα αλλα και πολυ πιο τιμια απο τους πατεραδες τους αλλα δυστυχως αυτα σιγουρα δεν αποτελουν το 100% πολυ κατω απο το 50% ειναι η δικια μου εκτιμηση .

Το κακο ειναι οτι τα παιδια αυτα τα παραμορφωμενα εκτος απο κακους επαγγελματιες και πολυ πιο ευκολα ετοιμους να συμετεχουν ενεργα στην διαχειρηση του παρακρατους που υπαρχει σημερα εδω και παρα πολλα χρονια στην Ελλαδα εκτος απο κακοι επαγγελματιες θα γινουν και πολυ κακοι ανθρωποι .

Πολυ απλα γιατι το μυαλο τους εφτανε μονο για να γινουν σοβατζηδες ας πουμε, ενω οι συνθηκες με το ζορι στην ουσια τους εφεραν στην Β ΔΟΥ Πειραια ενω καμμια φορα μπορει και να ειχαν καλυτερο ταλεντο στην ζωγραφικη η την αγιογραφια και ο πατερας δεν το αφησε να αναπτυχθει ποτε για το λαδωμα ειναι σαφως πιο κερδοφορο .

2) Το αρχικο ερωτημα ειναι κατα καποιον τροπο τοποθετημενο με λαθος τροπο , και ουσιωδες θα ηταν να δουμε πως λειτουργουν αλλα κρατη πιο πολιτισμενα απο εμας στο κομματι αυτο ....Σε καποιες χωρες του Βορα λοιπον οταν ο νεος/νεα φτασει στο σημειο να υποβαλει ενα μηχανογραφικο , το υποβαλει το μελετανε και σε καποιο διαστημα του ερχεται η απαντηση η οποια συνηθως εχει μια σχετικοτητα με τα αιτηματα του μαθητη και ειναι καπως ετσι .

το 2022 που θα εχεις τελειωσει το Ισλανδικο κρατος θα χρειαστει
Ουρολογους
ψαλτες
Ακτινολογους
Μπογιατζηδες
Κρεπιερηδες
και Τσατσαδες
Αν διαλεξεις ενα απο αυτα τα επαγγελματα με το που τελειωσεις την επομενη μερα θα πιασεις και δουλεια εγγυημενα
Αν διαλεξεις να γινεις κτηνιατρος θα σε βοηθησουμε , θα σου παρεχουμε την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση αλλα δουλεια δεν θα βρεις ....

Αποφασιζεις και προχωρας
Ποσο πιο απλο απο αυτο μπορει να γινει ....

picdev
08-10-15, 15:07
Δηλαδή άλλες χωρες παρακαλανε να έχουν ανθρώπινο δυναμικο που θα στηρίξουν τη παραγωγή και εδώ πρέπει να γίνουμε σοβατζιδες ?

Όλα τα αλλά περί διεφθαρμένων και παιδιών τα αφήνω ασχολία στα ....δεν έχουν σχέση με τη πραγματικοτητα.
Όσα νέα παιδιά εχουν μπει στο δημόσιο ξέρω ότι έχουν μπει με ΑΣΕΠ .
Όντως υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν κάνει συνειδητοποιημένες σπουδές στο τομέα της τεχνολογίας που εκεί δεν αρκεί το πτυχίο αλλά πολύ περισσότερη προσωπική ασχολία.

vasilllis
08-10-15, 15:10
Ενα δυο πραγματα εχω να προσθεσω και εγω ...

1) Στην Ελλαδα εχουμε εναν αριθμο ατομων οι οποιοι στα Αγγλικα ονομαζονται overedjucated που σημαινει παραμορφωμενοι ( μπορεις να χρησμοποιησεις και τις δυο εννοιες της Ελληνικης λεξης )
Σημαινει οτι επειδη ο μπαμπας ηταν εφοριακος σε καποια εφορια λαδωθηκε λαδωθηκε λαδωθηκε και ξαναλαδωθηκε εβαλε τον πιτσιρικα να τελειωσει ενα οικονομικο Πανεπιστημιο μια και ηξερε τα κολπα και οταν τελειωσε εγλειψε απο εδω εγλειψε απο εκει και τον εχωσε και αυτον σε μια εφορια για να λαδωθει και να ξαναλαδωθει και να ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι στον αιωνα τον απαντα .

Φυσικα ακριβως το ιδιο στην Ελλαδα συμβαινει με γιατρους , δικηγορους , μηχανικους , ηλεκτρονικους και εγω δεν ξερω τι αλλο ...Αυτο βεβαια δεν αναιρει οτι υπαρχουν παιδια πολυ πιο προκομενα αλλα και πολυ πιο τιμια απο τους πατεραδες τους αλλα δυστυχως αυτα σιγουρα δεν αποτελουν το 100% πολυ κατω απο το 50% ειναι η δικια μου εκτιμηση .

Το κακο ειναι οτι τα παιδια αυτα τα παραμορφωμενα εκτος απο κακους επαγγελματιες και πολυ πιο ευκολα ετοιμους να συμετεχουν ενεργα στην διαχειρηση του παρακρατους που υπαρχει σημερα εδω και παρα πολλα χρονια στην Ελλαδα εκτος απο κακοι επαγγελματιες θα γινουν και πολυ κακοι ανθρωποι .

Πολυ απλα γιατι το μυαλο τους εφτανε μονο για να γινουν σοβατζηδες ας πουμε, ενω οι συνθηκες με το ζορι στην ουσια τους εφεραν στην Β ΔΟΥ Πειραια ενω καμμια φορα μπορει και να ειχαν καλυτερο ταλεντο στην ζωγραφικη η την αγιογραφια και ο πατερας δεν το αφησε να αναπτυχθει ποτε για το λαδωμα ειναι σαφως πιο κερδοφορο .

2) Το αρχικο ερωτημα ειναι κατα καποιον τροπο τοποθετημενο με λαθος τροπο , και ουσιωδες θα ηταν να δουμε πως λειτουργουν αλλα κρατη πιο πολιτισμενα απο εμας στο κομματι αυτο ....Σε καποιες χωρες του Βορα λοιπον οταν ο νεος/νεα φτασει στο σημειο να υποβαλει ενα μηχανογραφικο , το υποβαλει το μελετανε και σε καποιο διαστημα του ερχεται η απαντηση η οποια συνηθως εχει μια σχετικοτητα με τα αιτηματα του μαθητη και ειναι καπως ετσι .

το 2022 που θα εχεις τελειωσει το Ισλανδικο κρατος θα χρειαστει
Ουρολογους
ψαλτες
Ακτινολογους
Μπογιατζηδες
Κρεπιερηδες
και Τσατσαδες
Αν διαλεξεις ενα απο αυτα τα επαγγελματα με το που τελειωσεις την επομενη μερα θα πιασεις και δουλεια εγγυημενα
Αν διαλεξεις να γινεις κτηνιατρος θα σε βοηθησουμε , θα σου παρεχουμε την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση αλλα δουλεια δεν θα βρεις ....

Αποφασιζεις και προχωρας
Ποσο πιο απλο απο αυτο μπορει να γινει ....
Συμφωνω,εδω στη, ελλαδα ο μπογιατζης γινεται κατα αναγκη η ειναι απο την αλβανια.Μαλλον υποτιμητικο επαγγελμα.να συμπληρωσω επισης οτι πρεπει εκτός απο μορφωμενους να εχουμε και ευτυχισμένους εργαζομενους.
Δεν μπορει να συμπληρωνει μηχανογραφικο ο νεος και να ξεκιναει απο μηχανικος στο ΕΜΠ ΚΑΙ ΑΠΘ και να καταληγει ιχθυοκαλλιέργειες στην αρτα.
Ουτε καλος θα γινει ουτε ευτυχισμένος.

SProg
08-10-15, 15:21
Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι τα τελευταια χρονια ΟΛΟΙ επρεπε να κανουν τα παιδια τους μηχανικο,γιατρο,δασκαλο,αστυνομο.

Λες και ολα τα αλλα επαγγελματα ηταν κατι κακο.


Στη χωρα που ζουμε, οπου ολα θελουν βυσμα μην περιμενεις και πολλα.Οταν εγω ψαχνω για δουλεια και δεν βλεπουν ουτε το βιογραφικο μου και πιανει δουλεια γνωστος με πτυχιο 5.4 και ανιδεος.. επειδη ο μπαμπας εχει γνωριμιες, τοτε μην περιμενεις και πολλα.

Ελπιζω στο εξωτερικο να μην εχει τετοια ή σε μικροτερο βαθμο.

sakis
08-10-15, 15:41
Δηλαδή άλλες χωρες παρακαλανε να έχουν ανθρώπινο δυναμικο που θα στηρίξουν τη παραγωγή και εδώ πρέπει να γίνουμε σοβατζιδες ?

Όλα τα αλλά περί διεφθαρμένων και παιδιών τα αφήνω ασχολία στα ....δεν έχουν σχέση με τη πραγματικοτητα.
Όσα νέα παιδιά εχουν μπει στο δημόσιο ξέρω ότι έχουν μπει με ΑΣΕΠ .
Όντως υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν κάνει συνειδητοποιημένες σπουδές στο τομέα της τεχνολογίας που εκεί δεν αρκεί το πτυχίο αλλά πολύ περισσότερη προσωπική ασχολία.

Αν το μυαλο σου φτανει μονο για να γινεις σοβατζης ( και δεν το λεω υποτιμητικα γιατι για μενα και αυτο ειναι ενα επαγγελμα ) τοτε αυτο πρεπει να γινεις Και μην γελιομαστε καταλαβαινουμε ολοι πολυ καλα τι λεω
Το να σε κανει καποιος με το ζορι εφοριακο η να σε εκανει εφοριακο απο την πισω πορτα δεν ειναι σωστο και επαγγελματικα και κοινωνικα .

picdev
08-10-15, 15:48
Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι τα τελευταια χρονια ΟΛΟΙ επρεπε να κανουν τα παιδια τους μηχανικο,γιατρο,δασκαλο,αστυνομο.

Λες και ολα τα αλλα επαγγελματα ηταν κατι κακο.


Στη χωρα που ζουμε, οπου ολα θελουν βυσμα μην περιμενεις και πολλα.Οταν εγω ψαχνω για δουλεια και δεν βλεπουν ουτε το βιογραφικο μου και πιανει δουλεια γνωστος με πτυχιο 5.4 και ανιδεος.. επειδη ο μπαμπας εχει γνωριμιες, τοτε μην περιμενεις και πολλα.

Ελπιζω στο εξωτερικο να μην εχει τετοια ή σε μικροτερο βαθμο.
Το έχω πει πολλές φορές ότι πλέον δεν βρίσκεις δουλειά χωρίς γνωστό γιατί πολύ απλά οι σοβαρές εταιρεία τις περισσότερες φορές δεν βγάζουν αγγελίες . όσοι βάζουν αγγελία είτε ψάχνουν κάποιον με ελάχιστα χρήματα και μέσα στους 200 θα βρουν σίγουρα έναν ή είναι ειδική περίπτωση με πολύ ειδικές γνωσεις.

Τουλάχιστον τους τελευταίους μήνες όσες δουλειές μου έχουν πει είναι από γνωριμία και ή συνεργασία που έχω με μια εταιρεία είναι πάλι μέσω γνωριμίας , δεν έβγαλε καμία αγγελία αυτός που είχε την εταιρεία απλά ζήτησε να δει το βιογραφικό μου .

SProg
08-10-15, 15:50
Δηλαδη ενας 24 οπως εγω , πρεπει αναγκαστικα να φυγω εξω μιας και δεν εχω γνωστο ;

picdev
08-10-15, 15:54
Ουτε εγώ είχα γνωστό και μερικοί συμφοιτητές κ φίλοι μου δεν έχουν και δυσκολεύονται . αυτή είναι ή αλήθεια δυστυχώς.
Εδώ και ένα χρόνο έχω τελειώσει το στρατό και εψαχνα δουλειά για 6 μήνες κοντά , μην το ψαχνεις.
Και τώρα μια συνεργασια που κάνω με μια σοβαρή εταιρεία , μέσω γνωριμίας έγινε γιατί ο ιδιοκτήτης δεν ζηταγε συνεργάτη.


Μπορεί να εισαι γεννημένος τελικά για σοβατζης ποτέ δεν ξέρεις. Τι θες τους μικροελκτες και τις πλακέτες , Πιάσε το μυστρί

Πέρα από τη πλάκα αν πας έξω και δουλέψεις μερικά χρόνια παίρνεις τεχνογνωσία και μπορείς με τα να βρεις και εδώ δουλειά σε μικρές επιχειρήσεις . οι μικρές επιχειρήσεις στην Ελλάδα δεν έχου χρήματα για να εκπαιδεύσουν νέους. Για δες για παράδειγμα την kenotom στη Θεσσαλονίκη , ο ιδρυτής δούλευε για χρόνια στην Γερμανία πάνω σε ecu και ήρθε εδώ και άνοιξε εταιρεία

SProg
08-10-15, 16:00
Και εγω 2 μηνες εχω που απολυθηκα και δεν κινειται φυλλο.

Θα βαλω κανα 20 στρεματα φασολια να ησυχασω ! χαχχαχαχα

picdev
08-10-15, 16:05
Αν ξέρεις από αγροτιά ανέπτυξε συστήματα για αγρότες , πότισμα , υγρασία , αέρας , θερμοκήπια.
Μέσω android φυσικα

chip
08-10-15, 19:35
Δηλαδη ενας 24 οπως εγω , πρέπει αναγκαστικα να φυγω εξω μιας και δεν εχω γνωστο ;

θα σου πρότεινα να φτιάξεις μία ιστοσελίδα και οι εφαρμογές που αναπτύσσεις / κατασκευάζεις να τις παρουσιάζεις εκεί.... και φυσικά και το κανάλι στο youtube (που έχεις)... σιγά σιγά θα αρχίσει να γίνεται γνωστό το όνομα σου στην πιάτσα... και αν ακόμα πας και δώσεις κάπου ένα βιογραφικό νομίζω θα ταν πολύ αποτελεσματικό εκτός από μία λίστα που θα γράψεις έτσι κι αλλοιώς του τι έχει κάνει να έχεις μια διεύθυνση που θα μπορεί κάποιος να τα δει...


αν οι εφαρμογές που φτιάχνεις είναι και σχετικές με το αντικείμενο που θες να βρεις δουλειά ακόμα καλύτερα....

SProg
08-10-15, 19:40
Αυτο προσπαθω να ακολουθησω Θαναση, δηλαδη δεν εχουμε δουλεια περα απο μεροκαματα (καμια σχεση με τον Αυτοματισμο) αλλα αφου κανουμε που κανουμε project-ακια τουλαχιστον να τα εχουμε καπου μαζεμενα.



Ελπιζω να φτιαξουν καποτε τα πραγματα.Και δυστηχως θα διαφωνησω με αυτους που λενε 'απο εμας εξαρταται' .. μονο απο εμας ΔΕΝ εξαρταται πλεον.

Fixxxer
08-10-15, 19:53
Πολυ δυσκολα βρισκει δουλεια καποιος με 0-2 χρονια προυπηρεσια αν παει με το σταυρο στο χερι...
Αν δεν εχεις τουλαχιστον 5 χρονια στη βιομηχανια ειδικα σε εμας τους ηλεκτρολογους αστα να πανε...
Αν σας πω οτι παιζει και μεγαλο ρολο μαλιστα στο ποτε εχει βγει μια αγγελια και ποτε στελνεις το βιογραφικο θα με πιστεψετε?

xlife
08-10-15, 19:57
Η αγορά εργασίας πρόσκειται στους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης.
Αν για παράδειγμα μιά πόλη έχει δέκα φαρμακεία και έχουν βγει απο σχολές 50 φαρμακοποιοί, τότε οι 40 ή θα πρέπει να αλλάξουν επάγγελμα ή να πάνε σε άλλη πόλη για δουλειά ή να ανοίξουν δικό τους φαρμακείο. Εαν ανοίξουν δικό τους φαρμακείο τότε τα κομμάτια της "πίτας" μικραίνουν με αποτέλεσμα πολλά απο τα υπάρχοντα φαρμακεία να μην είναι πλέον βιώσιμα.
Ο κάθε ένας το επάγγελμά του γνωρίζει πόσο απαραίτητο είναι στην κοινωνία, και πόση ζήτηση υπάρχει. Αν κάποιος έχει στείλει εκατοντάδες βιογραφικά και τα τηλέφωνα απο εργοδότες είναι απειροελάχιστα τότε πρέπει να δεί σοβαρά το παράδειγμα με τα φαρμακεία... Ακόμη και μέσω κάποιου γνωστού να πιάσεις δουλειά , λόγο της υψηλής προσφοράς εργαζομένων, ο μισθός θα είναι χαμηλός. Δεν έχει καμία σημασία η κατοχή οποιουδήποτε πτυχίου - μεταπτυχιακού κτλ εφόσον δεν υπάρχει αρκετή ζήτηση εργαζομένων. Φυσικά ο εργοδότης θέλει πρώτα να υπάρχει εμπειρία και οι τίτλοι έρχονται δεύτεροι. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα. Στην Αγγλία πχ δεν νοείτε μια μεγάλη επιχείρηση να προσλάβει άτομα που δεν δουλεύουν τουλάχιστον απο τα 23-24 έτη τους, έστω και σερβιτόροι σε καφετέριες. Αυτό συμβαίνει γιατί θέλουν εργαζομένους που να έχουν αντιμετωπίσει αφεντικά, δυσκολίες, και γενικά να έχουν παράγει κάποιο έργο σε νέα ηλικία..

Fixxxer
08-10-15, 20:17
Δηλαδη καποιος μπορει να πει οτι κοιτα να δεις εγω θα βγω στα 22 απ τη σχολη θα παω φανταρος και αφου θελω να παω στην Αγγλια να καθισω βρε αδερφε στην Ελλαδα σερβιτορος 4-5 χρονια σε ξενοδοχεια ωστε μετα να παω στην Αγγλια ετοιμος να κανω αυτο που σπουδασα...

Κωστα δε νομιζω να ειναι ετσι...

xlife
08-10-15, 20:21
** απο προσωπική εμπειρία (και κάποιου φίλου που δουλευει εκεί σε μεγάλη εταιρεία) και βέβαια τα γραφόμενα μου είναι και προσωπική άποψη

sakis
08-10-15, 20:21
Οπως οι περισσοτεροι γνωριζουν εχω καταστημα λιανικης στους αμπελοκηπους στο " τριγωνο του διαβολου"

Γυρω μου περιλαμβανομενης και της "γωνιας " κηφισιας και Αλεξανδρας εχει πανω απο 50 καφε/σνακ κλπ κλπ ..δεν υπαρχει εβδομαδα που να μην μας ερθουν το λιγοτερο τρια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ φυλλαδια απο κατι αντιστοιχο που εχει ανοιξει και ορκιζεται οτι ειναι μακραν καλυτερο η και φτηνοτερο απο ολα τα προηγουμενα ...

Επειδη ομως στατιστικα αυτο δεν στεκει θα πρεπει να υποθεσω οτι καπως αντιστοιχα καποια τρια τετοια καταστηματα καπου στην γειτονια εχουν ηδη κλεισει .

Πριν απο 5 μηνες παρακολουθησα επιδοτουμενο σεμιναριο για την επιχειρηματικοτητα των νεων στην Ανατολικη αττικη με 50 συμμετοχες απο την περιοχη μου ..στο τελος του σεμιναριου ο εισηγητης μας προσκαλεσε να αναπτυξουμε λιγο απο τις ιδεες μας

50 συμμετεχωντες σε επιδοτουμενο για νεους επιχειρηματιες

46 ιδεες σχετικες με εστιαση καφε μεζεδοπωλειο σνακ ουζερι φαστ φουντ κλπ
1 καλη ιδεα σχετικη με την μηχανοργανωση
1 καλη ιδεα σχετικη με ενεργειακα θεματα
1 πρωτοτυπη ιδεα σχετικη με γυμναστηρια
1 καλη ιδεα που εχει σχεση με κτηνοτροφια ....

( σεμιναριο το οποιο ειχε ακριβως την ιδια εικονα σε ιδεες οταν το ειχα ξαναπαρακολουθησει το 2010 οπου απο τους 50 τελικα επιχειρηση εκανα μονο οι 3 και απο τους 3 αυτους σημερα υπαρχει μονο ο ενας γιατι απλα πονταραν στα λεφτα της επιδοτησης και τιποτα αλλο παραπανω )


αυτη ειναι η κουλτουρα μας ...

Ειδικα για εσας τους νεους μου κανει πολυ παραξενο οτι υπαρχουν τοσα εργαλεια και ελαχιστοι τα χρησιμοποιουν ενω απο αυτους ακομα πιο ελαχιστοι τα χρησιμοποιουν σωστα ....

Αυτα ....

SProg
08-10-15, 20:30
Δε θα διαφωνησω σε τιποτα με αυτα που λετε, ΑΛΛΑ

οταν καποιος νεος παει στην Γερμανια με ελαχιστη εως καθολου εμπειρια, πως γινεται αποδεκτος και πολλες φορες να ακουσει και για ατομα που διακριθηκαν (εστω και στην εταιρια τους) σε μια απο τις μεγαλυτερες βιομηχανιες που λογικα θα εχουν και αυξημενες απαιτησεις ενω εδω στην ελλαδα ζητανε 3-5 χρονια προυπηρεσια ;

Δηλαδη τι θα κανεις εδω που εκει δε το κανουν; Αλλα σκεφτονται να παρουν εναν ηδη ετοιμο με 600 eu παρα να 'επενδυσουν' μερικους μηνες σε καποιο νεο. Ετσι το βλεπω εγω

xlife
08-10-15, 20:34
οταν καποιος νεος παει στην Γερμανια με ελαχιστη εως καθολου εμπειρια, πως γινεται αποδεκτος και πολλες φορες να ακουσει και για ατομα που διακριθηκαν (εστω και στην εταιρια τους) σε μια απο τις μεγαλυτερες βιομηχανιες που λογικα θα εχουν και αυξημενες απαιτησεις ενω εδω στην ελλαδα ζητανε 3-5 χρονια προυπηρεσια ;



Προσφορά - Ζήτηση... Το ίδιο ακριβώς ή και χειρότερο θα συνέβαινε και εκεί αν ζήταγαν 100 και πηγαίναν 1000. Τώρα ζητάνε 100 και πάνε 80... Οπότε θα πάρουν τον νέο θα του δώσουν καλά χρήματα για να είναι ευχαριστημένος και θα τον εκπαιδεύσουν όσο χρειαστεί

SProg
08-10-15, 20:37
Αραγε Κωστα αυτο γινοταν ποτε εδω; Ακομα και την εποχη του φαγοποτιου;

thomasmi7
08-10-15, 21:00
Εφοσον εισαι τελειοφοιτος πολυτεχνειου, καλυψε τα κενα με ευρεση
εργασια στο εξωτερικο. Τις τεχνολογικες αναγκες, εκπαιδευσης, το
ελληνικο πολυτεχνειο δεν στο δινει. Ας μην αναλυσουμε το γιατι,
πανω κατω τα γνωριζεις! Κανε ενα καλο γνωρισμα εξω. καλη τυχη
και καλη συνεχεια

sakis
08-10-15, 21:01
Γινοταν σε καποιο βαθμο .... και μετα ηρθε ο συνδικαλισμος οπως τον γνωρισαμε...

chip
08-10-15, 21:01
ναι γινόταν... κάποτε στην ιντρακομ έπερναν απόφοιτους από όλα τα τμήματα, φυσικό ,μαθηματικό ηλεκτρονικούς (ΤΕΙ, ΑΕΙ) κλπ.. τους εκπαίδευαν και ήταν και αρκετά ικανοποιημένοι οι εργαζόμενοι από το περιβάλλον και τις αποδοχές... δεν λέω οτι δεν ήθελαν κάτι παραπάνω αλλά ήταν ικανοποιημένοι οτι παίρνοντας πτυχίο βρήκαν δουλειά με ένα μισθό που μπορούσαν να ζήσουν (σε σπίτι που νοίκιαζαν όχι στην οικογένεια τους), που οι συνθήκες εργασίας ήταν ικανοποιητικές, που εκπαιδεύονταν σε κάτι στη βιομηχανία και τελικά πίστευαν οτι θα έχουν ένα καλύτερο μέλλον... (μιλάω για τέλη 90 έως αρχές δεκαετίας 2000).

Κατά συνέπεια είναι αυτό που λέει ο Κώστας Xlife, είναι καθαρά θέμα προσφοράς και ζήτησης...
οι συνθήκες θα βελτιωθούν και οι μισθοί θα ανέβουν μόνο αν πέσει η ανεργία και υπάρχει αρκετή ζήτηση για εργαζόμενους...

xlife
08-10-15, 21:04
Γενικά στα επαγγέλματα που έχουν το ήλεκτρο- στην ονομασία όχι. Δεν θυμάμαι να γινόταν ποτέ αυτό εδώ (τα τελευταία 15 χρόνια). Πάντα υπήρχε υψηλότερη προσφορά εργαζομένων στον κλάδο. Δεν υπήρχαν ποτέ τόσες βιομηχανίες ή βιοτεχνίες που να μπορούν να απορροφήσουν το σύνολο των εργαζομένων. Το αποτέλεσμα ήταν οτι η άλλαζαν επάγγελμα η ασχολούνταν με κάτι παρεμφερές, ή ακόμη κάναν κάτι δικό τους. Εξαίρεση ήταν οι λιανικές πωλήσεις και οι εγκαταστάσεις σε οικίες.

** Σε σχέση με άλλους κλάδους

picdev
08-10-15, 23:41
εγώ άνοιξα εδώ και μερικές μέρες το linkedin, και αυτόματα απο το mail μου , μου πέταξε όλες τις επαφές απο τη σχολή μου.
Αυτό που είδα είναι αρκετά παιδιά ακόμα και κοπέλες που δεν είχαν κάποια μεγάλη έφεση με τη σχολή ,( απλά κοίταγαν να περνάνε τα μαθήματα ) ,τελικά πήγαν εξωτερικό βρήκαν δουλειά και ξεκίνησαν καριέρα. Δυστηχώς έτσι ,πολλά παιδιά που δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο ή δεν το κυνηγούσαν κάνουν καριέρα στο εξωτερικό.
Ταυτόχρονα βλέπω πολλά παιδιά που έμειναν στην Ελλάδα συμφοιτητές και μη να παίρνουν τα @@ μου.
Ο σάββας το παλεύει κάθε μερα με το προραμματισμό τα ηλεκτρονικά και αν ψάξει για δουλειά θα νομίζει οτι ειναι άσχετος , δεν είσαι άσχετος απλά δεν υπάρχουν οι ευκαιρίες = Σοβαρές ή μεγάλες εταιρείες που κάνουν παραγωγή , είτε software , είτε hardware.
Εδώ η οικονομία μας είναι στην ανακύκλωση χρήματος ,δανειζόμαστε , πάμε για καφέ και τρώμε σουβλάκια, στις υγείες οικονομικά χώρες κάνουν εξαγωγές και απο τα κέρδη πάνε για καφέ και σουβλάκια.
Οπότε η λύση ειναι να γίνεις γκαρσόνι , θα βρεις σίγουρα δουλειά στην Ελλάδα.
Απλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ ότι θα σταματήσω να μαθαίνω στα 27 και θα κάνω μια δουλειά που σταματάει τις γνώσεις μου.
Τέλειωσα πρώτο σχετικά μεγάλο project(για μένα) σε C και έπριξα τα @@ του klik να τον ρωτάω και μόλις άρχισα , τύπωσα και 2 βιβλία και βλέπω ότι έχω χρόνια ακομα για να μαθαίνω

SRF
09-10-15, 01:14
Οπως οι περισσοτεροι γνωριζουν εχω καταστημα λιανικης στους αμπελοκηπους στο " τριγωνο του διαβολου"

Γυρω μου περιλαμβανομενης και της "γωνιας " κηφισιας και Αλεξανδρας εχει πανω απο 50 καφε/σνακ κλπ κλπ ..δεν υπαρχει εβδομαδα που να μην μας ερθουν το λιγοτερο τρια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ φυλλαδια απο κατι αντιστοιχο που εχει ανοιξει και ορκιζεται οτι ειναι μακραν καλυτερο η και φτηνοτερο απο ολα τα προηγουμενα ...

Επειδη ομως στατιστικα αυτο δεν στεκει θα πρεπει να υποθεσω οτι καπως αντιστοιχα καποια τρια τετοια καταστηματα καπου στην γειτονια εχουν ηδη κλεισει .

Πριν απο 5 μηνες παρακολουθησα επιδοτουμενο σεμιναριο για την επιχειρηματικοτητα των νεων στην Ανατολικη αττικη με 50 συμμετοχες απο την περιοχη μου ..στο τελος του σεμιναριου ο εισηγητης μας προσκαλεσε να αναπτυξουμε λιγο απο τις ιδεες μας

50 συμμετεχωντες σε επιδοτουμενο για νεους επιχειρηματιες

46 ιδεες σχετικες με εστιαση καφε μεζεδοπωλειο σνακ ουζερι φαστ φουντ κλπ
1 καλη ιδεα σχετικη με την μηχανοργανωση
1 καλη ιδεα σχετικη με ενεργειακα θεματα
1 πρωτοτυπη ιδεα σχετικη με γυμναστηρια
1 καλη ιδεα που εχει σχεση με κτηνοτροφια ....

( σεμιναριο το οποιο ειχε ακριβως την ιδια εικονα σε ιδεες οταν το ειχα ξαναπαρακολουθησει το 2010 οπου απο τους 50 τελικα επιχειρηση εκανα μονο οι 3 και απο τους 3 αυτους σημερα υπαρχει μονο ο ενας γιατι απλα πονταραν στα λεφτα της επιδοτησης και τιποτα αλλο παραπανω )


αυτη ειναι η κουλτουρα μας ...

Ειδικα για εσας τους νεους μου κανει πολυ παραξενο οτι υπαρχουν τοσα εργαλεια και ελαχιστοι τα χρησιμοποιουν ενω απο αυτους ακομα πιο ελαχιστοι τα χρησιμοποιουν σωστα ....

Αυτα ....


Μου αρέσει που κοιτάς το δέντρο (νέους που δεν παρακολουθούν και χρησιμοποιούν τα "εργαλεία" αυτά) και δεν βλέπεις το... ΔΑΣΟΣ, που είναι ακριβώς το ότι κάνουμε "ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ" με λεφτά των ΕΣΠΑ, ΕΕ, κλπ, που αντί για "ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ" έπρεπε να δίνονται σε επιχειρήσεις ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ έστω "πινέζας" ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΟΨΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ!
Από "παροχή υπηρεσιών" έχουμε ΠΝΙΓΕΙ στην Ελλάδα!!! ΜΠΑΣΤΑ (ΣΑΣΣΑ) ΠΙΑ!

lepouras
09-10-15, 02:11
ακριβός αυτό Γιώργο. όταν τα ΕΣΠΑ τα κάνανε δρόμους, νοσοκομεία μέχρι και επιδοτούμενα προγράμματα εργασίας σεμινάρια κλπ καταλαβαίνεις αυτόματα ότι δεν θέλουν στην Ελλάδα να υπάρξει ανάπτυξη. θα μου πεις, δεν χρειάζεται το νοσοκομείο και ο δρόμος?
φυσικά και χρειάζονται. αλλά ρίξε το χρήμα να φτιαχτούν επιχειρήσεις και να υπάρχουν σωστές δουλειές και με σωστούς μισθούς και να δεις για πότε βγαίνει το χρήμα να φτιάξεις όχι μόνο δρόμους και νοσοκομεία αλλά και διαστημόπλοια. αλλά είπαμε. στην Ελλάδα ΔΕΝ θέλουν να υπάρξει τέτοιου είδους ανάπτυξη και το χρήμα έπρεπε να πάει αλλού.απλά έπρεπε να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένα συμφέροντα.

picdev
09-10-15, 02:27
πέρυσι μου άκουσα με τα αυτιά μου επιδότηση "γυναικείας" επιχειρηματικότητας, 100% παρακαλώ που περιελάμβανε μέχρι και τα ενοίκια της καφετέριας !
Η επιχειρηματικότητα ήταν να νοικιάσουν με λεφτά της επιδότησης ένα έτοιμο μαγαζί μεγάλης πολύ γνωστής αλυσίδας που έκλεισε , και με τα λεφτά της επιδότησης να πληρώνει , νοίκια και μισθούς καφετέριας :lool: Μετά ρωτάτε γιατί έχουμε πολλές καφετέριες και σουβλατζίδικα.

Ενας θείος μου κάνει ένα επάγγελμα πολύ σπάνιο και θέλησε να πάρει επιδότηση για να ανοίξει εταιρεία και να αρχίσει να κάνει ανάπτυξη λογισμικού ,
δεν είναι προγραμματιστής αλλά ξέρει πως πρέπει να είναι το πρόγραμμα και έχει πελάτες σε όλο το κόσμο που θα μπορούσε να το προωθήσει
Παρετήθηκε λοιπόν απο θέση διευθυντή και έκανε τα χαρτιά για το Εσπα, το έσπα όχι μονο άργησε μερικά χρόνια αλλά τα χρήματα που ήθελε για την ανάπτυξη του τα έκοψαν και τον ανάγκασαν να αγοράσει εξοπλισμό που δεν χρειάζεται . Δηλαδή του είπαν αντι να πάρεις 100.000ε για το πρόγραμμα και να πληρώσεις εταιρείες ανάπτυξης , θα σου δώσουμε 50.000 και αγόρασε παραπάνω εκτυπωτές και υπολογιστές...
βγάλτε συμπεράσματα απο αυτούς τους ανθρώπους. Μέχρι πλακάκια του πλήρωναν για το γραφείο και έπιπλα που δεν τον ενδιέφεραν ούτε τα χρειάζεται. Τελικά έχει πελάτες αλλά με τα λεφτά που του έδωσαν δεν μπόρεσε για την άναπτυξη λογισμού δεν φτάνουν για να κάνει αυτό που θέλει

SProg
09-10-15, 03:44
Ακη, οταν εγω βγαζω στα 4 χρονια τη σχολη επειδη γουσταρω το αντικειμενο και στην ορκομοσια ειμαστε μονο 2 ατομα του ιδιου εξαμηνου.. ειμαστε τα 2 ατομα που καιγομασταν στην Assembly και τον 8051 (τωρα καιγομαστε στον ATmega32 και 32μπιτους) και ειμαστε ανεργοι.Ε ναι μας πιανει τρελα.


Βλεπουμε συμφοιτητες με βυσματα να δουλευουν.Ατομα που τους ειχαμε για τους χειροτερους αλλα ειχαν καποιον γνωστο.Μακαρι να κανω το βημα και να φυγω εξω,δεν ειναι τοσο ευκολο !

Δεν με πειραζει να μου πει καποιος 'δεν μου κανεις' , με πειραζει που δεν βρισκω εταιρια/εργοδοτη απλα να με προσεξει.

picdev
09-10-15, 03:58
κοίτα μένεις και στην επαρχία, είναι δύσκολα τα πράγματα, αλλά δουλειά σε μεγάλο αστικό κέντρο βρίσκεις, όχι βέβαια σε ανάπτυξη αλλά σε παρεμφερή αντικείμενα .
Βέβαια τα λεφτά δεν σε φτάνουν για να ζήσεις μόνος σου στην αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη

elektronio
09-10-15, 08:17
Ακη, οταν εγω βγαζω στα 4 χρονια τη σχολη επειδη γουσταρω το αντικειμενο και στην ορκομοσια ειμαστε μονο 2 ατομα του ιδιου εξαμηνου.. ειμαστε τα 2 ατομα που καιγομασταν στην Assembly και τον 8051 (τωρα καιγομαστε στον ATmega32 και 32μπιτους) και ειμαστε ανεργοι.Ε ναι μας πιανει τρελα.


Βλεπουμε συμφοιτητες με βυσματα να δουλευουν.Ατομα που τους ειχαμε για τους χειροτερους αλλα ειχαν καποιον γνωστο.Μακαρι να κανω το βημα και να φυγω εξω,δεν ειναι τοσο ευκολο !

Δεν με πειραζει να μου πει καποιος 'δεν μου κανεις' , με πειραζει που δεν βρισκω εταιρια/εργοδοτη απλα να με προσεξει.

Φίλε Σάββα,
οι εταιρίες στην Ελλάδα που θα ενδιαφερθούν, αν αδειάσει καμιά θέση και θελήσουν να την αναπληρώσουν, για σχεδίαση σε μικροεπεξεργαστές να είναι καμιά είκοσι βία- βία 50. Ακόμη και αν ζητήσουν κάποιον μάλλον είναι απίθανο να το μάθεις.
Για την Ελλάδα πάντα για να ασχοληθείς με σχεδίαση, θα πρέπει να κάνεις κάτι δικό σου, να το χρηματοδοτήσεις και να καταφέρεις να το πουλήσεις. Οι αρνητικοί παράγοντες σε αυτό το εγχείρημα είναι πάρα πολλοί. Τα υπερβολικά έξοδα μέχρι να αρχίσεις να έχεις έσοδα και η μη ζήτηση σε όλα τα προϊόντα είναι οι πιο βασικοί.

Επομένως αν θέλεις πράγματι να βρεις δουλειά πρέπει να προσπαθήσεις σε πιο απλά πράγματα σε τομείς που έχουν ακόμη κάποια ζήτηση, κινητά, υπολογιστές, επισκευές, βιομηχανικά, τηλεπικοινωνίες.
Αυτό που ίσχυε ανέκαθεν, ανεξαρτήτως της κρίσης, είναι ότι σαν υπάλληλος τα λεφτά είναι λίγα και σαν ελεύθερος επαγγελματίας το πιάτο μια γεμάτο και μια άδειο. Σήμερα πλέον το ελεύθερος επαγγελματίας είμαι μάλλον απαγορευτικό. Και πάντα το να βρεις δουλειά στον τομέα σου ήταν δύσκολο (το να κάνεις δουλειές προσωρινές ήταν εύκολο). Σήμερα είναι ακόμη πιο δύσκολο όχι μόνο λόγω της κρίσης που μείωσε την ζήτηση, αλλά και γιατί έχουν αυξηθεί πάρα πολύ οι πτυχιούχοι χωρίς να υπάρχουν ανάλογες θέσεις για απορρόφηση, οπότε κάποιο ποσοστό θα φύγει από την χώρα και κάποιο άλλο ποσοστό δεν θα ασχοληθεί στον τομέα του.

SProg
09-10-15, 09:44
Τι να πω, να δουμε αν ποτε θα αλλαξει η θα βελτιωθει η κατασταση..

SProg
06-11-15, 11:20
Φωτογραφια φιλου, εξοπλισμος ομαδας ( η καθε ομαδα 4ατομων τα εχει αυτα) για συγκεκριμενο εργαστηριο κατα την διαρκεια ΜΤΧ.Καψο-Ελλαδα.

60425

lepouras
06-11-15, 11:37
Σάββα. σίγουρα είναι από Ελλάδα? δεν μου κάθονται πολλά πράγματα καλά.

SProg
06-11-15, 11:44
Οχι Γιαννη, ειναι φωτογραφια φιλου Ηλεκτρονικου απο μεταπτυχιακο στο Southampton πανω σε FPGA και κατι περιεργα 'System on Chip".

lepouras
06-11-15, 12:44
αααααααα γιατί όπως το είπες νόμιζα ότι αυτό ήταν στην Ελλάδα

elektronio
06-11-15, 14:07
αααααααα γιατί όπως το είπες νόμιζα ότι αυτό ήταν στην Ελλάδα

Ε ναι δεν ήταν. Εμείς έχουμε καλύτερα. :001_tt2:

SProg
06-11-15, 14:09
Ο παλμογραφος πρεπει να κανει, οσο κανει στη σχολη μου το εργηστηριο Ρομποτικης..

xlife
06-11-15, 14:28
Βέβαια στο εξωτερικό υπάρχουν χορηγίες κεφαλαίων και εξοπλισμού απο μεγάλες εταιρείες με σκοπό να έχουν πρόσβαση στο ερευνητικό έργο των πανεπιστημίων και σε υποψήφιους μελλοντικούς εργαζόμενους.

Στην Ελλάδα μέχρι το 2011-12 οι όποιες χορηγίες υπήρχαν ήταν μόνο για την αποφυγή φορολογίας των εταιρειών

SProg
06-11-15, 14:38
Κωστα, η μια ειναι ΧΩΡΑ και εμεις ειμαστε .. ουτε ξερω τι ειμαστε.

Στη σχολη μου θυμαμαι τους κλασικους αναλογικους παλμογραφους Hameg 20MHz , θα μου πεις δεν σου χρειαζεται παραπανω και θα εχεις δικιο.

Αλλα δε γινεται εργαστηρια εκατομμυριων να ειναι μη λειτουργικα γιατι πηραν τα μηχανηματα και η εταιρια που τα πουλουσε δεν τα επισκευαζει ή εχει κλεισει ή οτιδηποτε. ΠΧ να εχεις εργαστηριο ρομποτικης πληρες εξοπλισμενο (απο τις καλες εποχες) , να εχεις τετοιο καθηγητη : http://gogoussis.autom.teithe.gr/index.php αλλα να μην μπορεις να δουλεψεις τα μηχανηματα.


Ελλαδισταν.

chip
06-11-15, 19:33
Για να αναφέρει εργαστήριο για system on chip θα ήταν σωστό(?) να υποθέσω ότι δεν είναι το εργαστήριο για τις εργαστηριακές ασκήσεις των φοιτητές αλλά το εργαστήριο έρευνας του καθηγητή (που δουλεύουν οι μεταπτυχιακοί και οι φοιτητές τις πτυχιακές...) οπότε έτσι αλλάζει αρκετά το πράγμα... και τα εργαστήρια έρευνας των καθηγητών στην Ελλάδα έχουν αρκετό εξοπλισμό. Μάλιστα ίσως το ερώτημα δεν πρέπει να είναι αν έχουν εξοπλισμό αλλά αν χρησιμοποιείτε ο εξοπλισμός...
Θυμάμαι στις αρχές της δεκαετίας του 2000 τα ερευνητικά προγράμματα ΠΕΝΕΔ είχαν φέρει στα εργαστήρια των πανεπιστημιών μηχανήματα πολλών 10.000 ευρώ σε κάθε εργαστήριο. Στο εργαστήριο που έκανα πτυχιακή σε μία 3 ετία πρέπει να είχαν μπει κοντά στις 100.000 ευρώ ενώ ο καθηγητής ήθελε να αντικαταστήσει τους παλαιούς HAMEG στα εργαστήρια των φοιτητών με το μικρό μοντέλο της Tektronix (το θεωρούσα υπερβολικό αλλά μάλλον είχε δίκιο ο καθηγητής... δεν ξέρω αν τελικά έγινε... )