PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση λάμπας Led σωλήνα



giannisaek
07-10-15, 23:59
Παιδιά καλησπέρα, οι λάμπες Led σωλήνα που αντικαταστούν τις φθορίου Τ8, συνδέονται με τον ίδιο τρόπο ανεξαρτήτου μάρκας;
Ξέρω ότι καταργείται το ballast και το starter για να συνδεθεί.
Υπάρχει κάποιο σχέδιο σύνδεσης; ή η κάθε λάμπα συνδέεται διαφορετικά;

Στάλθηκε από το ME173X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alpha uk
08-10-15, 00:15
Εξαρτάται μέ τό τή τύπου LED είναι , τύπου Α , τύπου Β , ή τύπου C ????

giannisaek
08-10-15, 08:14
Υπάρχουν σχέδια συνδεσμολογιάς για τους τύπους Α. Β. C.?

lepouras
08-10-15, 09:12
στις λάμπες λεντ τύπου φθορίου που πουλάνε στην Ελλάδα(τουλάχιστον σε όσες έχω δει) δεν έχουν τίποτα το τραγικό στην συνδεσμολογία. απλά όπως είπες βγάζεις το στάρτερ και ακυρώνεις το μπαλατ ενώνοντας μεταξύ τους τα δύο καλώδια που πάνε σε αυτό. στις περισσότερες και να μην το πειράξεις πάλι δουλεύουν αλλά καλό είναι να το ακυρώνουμε. μετά κουμπώνεις την λαμπίτσα και τέλος. εγένετο φως.

Γιάννη ποιες είναι οι Α Β Γ?

giannisaek
08-10-15, 09:21
Δινεις στους 2 ακροδεκτες της μια ακρης της λάμπας φαση - ουδέτερο, και την αλλη ακρη την γεφυρωνεις?

Ή δίνεις στην μια πλευρα και στους δυο ακροδεκτες ουδετερο, και στην αλλη πλευρα φάση?

lepouras
08-10-15, 09:27
τίποτα από τα δύο.
η φάση μπαίνει στον μία πλευρά σε ένα ακροδέκτη (όποιο νάνε ) η ο ουδέτερος στην άλλη πλευρά σε ένα ακροδέκτη(όποιο νανε).
αλλά για να μην μπερδεύεσαι. κάνε ότι είπαμε παραπάνω. ξεκουμπώνεις το σταρτερ και στρίψε μεταξύ τους τα δύο σύρματα του μπαλαστ( και φυσικά μόνωσε τα). τέλος.

GeorgeVita
08-10-15, 09:28
Δινεις στους 2 ακροδεκτες της μια ακρης της λάμπας φαση - ουδέτερο, και την αλλη ακρη την γεφυρωνεις?
Ή δίνεις στην μια πλευρα και στους δυο ακροδεκτες ουδετερο, και στην αλλη πλευρα φάση?

Δείξε μας τον συγκεκριμένο τύπο λάμπας που έχεις ή θα πάρεις.

λ.χ.: Philips CorePro LED T8 lamps, Quick Installation Guide (http://www.lighting.philips.com/us_en/connect/Assets/CorePro-QIG_Mar2013_v6_web.pdf)
OSRAM, Installation Instructions for retrofitting a CCG luminaire and direct line voltage coonnection (https://www.osram.com/media/resource/hires/502838/installation-instruction-substitube-value.pdf)

giannisaek
08-10-15, 15:19
Τις έχει ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματοςπου πρόκειται να τις αλλάξω, θα κρατήσω το σχέδιο αν έχει και θα σας το δείξω.

Και κάτι άλλο, το καλώδιο που ήταν το στάρτερ να το ενώσω;

lepouras
08-10-15, 18:21
Τις έχει ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματοςπου πρόκειται να τις αλλάξω, θα κρατήσω το σχέδιο αν έχει και θα σας το δείξω.

Και κάτι άλλο, το καλώδιο που ήταν το στάρτερ να το ενώσω;


όχι είπαμε. απλά ξεκούμπωσε το στάρτερ και τέλος από εκεί.

alpha uk
08-10-15, 21:58
στις λάμπες λεντ τύπου φθορίου που πουλάνε στην Ελλάδα(τουλάχιστον σε όσες έχω δει) δεν έχουν τίποτα το τραγικό στην συνδεσμολογία. απλά όπως είπες βγάζεις το στάρτερ και ακυρώνεις το μπαλατ ενώνοντας μεταξύ τους τα δύο καλώδια που πάνε σε αυτό. στις περισσότερες και να μην το πειράξεις πάλι δουλεύουν αλλά καλό είναι να το ακυρώνουμε. μετά κουμπώνεις την λαμπίτσα και τέλος. εγένετο φως.

Γιάννη ποιες είναι οι Α Β Γ?
Τύπου Α κατευθείαν τοποθέτηση (δέν χρειάζεται νά κανείς τίποτα) Τύπου Β αυτές πού αναφερεις (υπάρχουν καί αυτές πού ή σύνδεση γίνεται από τήν μία πλευρά Ρ , Ν ) καί τύπου Γ πού χρειάζονται σύνδεση εξωτερικόυ driver.

giannisaek
08-10-15, 22:44
Έγιναν κατανοητά όλα και ευχαριστώ.
Για την περίπτωση τύπου β που μπορεί από την μία μεριά να μπαίνει η φάση και ο ουδέτερος λογικά η συγκεκριμένη λάμπα μέσα θα έχει σχέδιο, έτσι δεν είναι;

giannisaek
09-10-15, 23:56
Τελικά οι λάμπες είχαν σχέδιο και θέλαν σύνδεση 220 στη μια πλευρά όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου δώσατε!!!

Σας βάζω και το σχέδιο:

http://i964.photobucket.com/albums/ae125/giannis_b2/PC/Pictures/IMG_zpsthdlrlei.jpg (http://s964.photobucket.com/user/giannis_b2/media/PC/Pictures/IMG_zpsthdlrlei.jpg.html)

thespyros
18-03-17, 16:31
Έχω κ εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα θέλω να βάλω λεντ σε παλιό φθορίου έβγαλα τα Μπάλαστ κ σταρτερ κ βραχυκύκλωσα τους ακροδέκτες αλλά άναψε λίγο και έσβησε !!!
Τι λάθος κάνω ;;

picdev
18-03-17, 16:58
τι μπορεί να πάει λάθος, σε μια λάμπα 220v που έχει 2 ακροδέκτες και απλά τη συνδέεις τη τροφοδοσία.:confused1: μέτρησες τάση?
Σιγουρα το tube ήταν 220v?

thespyros
18-03-17, 20:26
Έχουμε κανενα σχέδιο ;

picdev
18-03-17, 21:47
Σχέδιο για να συνδέσεις μία φάση και ένα ουδέτερο ?
Η λάμπα είναι 220v? Μήπως είναι 12volt και την έστειλες ?

street
19-03-17, 00:44
www.otinanai.gr (http://www.otinanai.gr/)

thespyros
19-03-17, 09:42
esy αμεσωσ να με θαψεις .........................

picdev
19-03-17, 17:56
Τι να θάψει ρε Σπύρο , σε ρωτάω αν η λάμπα που βάζεις είναι 220volt και όχι 12 και δεν απαντάς , μετρήσες τάση στα καλώδια ? Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά τι σχέδια ψάχνεις για μία λάμπα ?

thespyros
19-03-17, 20:35
Από τη. Άλλη πλευρά τα

picdev
19-03-17, 21:41
απο την άλλη μεριά το αφήνεις οπως εχει ή συνδέεις την επόμενη λάμπα, συγγνώμη δεν κατάλαβα ότι ρώτησες αυτό

thespyros
19-03-17, 21:42
Οκ το έπιασα ευχαριστω

thespyros
21-03-17, 12:12
Κάνω δοκιμή και μάλλον μ έκαψε την λάμπα λεντ δεν εξήγητε

thespyros
12-04-18, 07:35
Καλημέρα

mikemtb
12-04-18, 09:11
Καλημέρα
:confused:

Sent from my SM-J710F using Tapatalk