PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση κουδουνιων



yannis.k.
08-10-15, 10:11
Καλημερα σε ολους!
Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με τη συνδεση 2 κουδουνιων με 1 μπουτον.
Υπαρχει το 1 κουδουνι συνδεμενο με το μπουτον και θα ηθελα να συνδεσω και δευτερο κουδουνι σε επανω οροφο με το ιδιο μπουτον.

FILMAN
08-10-15, 10:20
Τί κουδούνια είναι αυτά, μελωδικά ή μηχανικά (γκλιν - γκλον); Αν είναι τα δεύτερα, έχουν μέσα μετασχηματιστή ή όχι;

yannis.k.
08-10-15, 11:21
Ειναι μηχανικα με μετασχηματιστη

lepouras
08-10-15, 11:31
αν είναι με μετασχηματιστή και τα δύο και είναι και ίδια ακριβός τότε μπορείς να τα συνδέσεις σε σειρά.
δηλαδή. από την έξοδο που έχουν για να συνδέσεις τα δύο σύρματα του μπουτον(μπλέ ) θα πάει από την πρώτη επαφή στο ένα κουδούνι (Α)στο μπουτόν(πράσινο). από την δεύτερη επαφή στο πρώτο κουδούνι (Α)στην πρώτη επαφή(μπλε) στο δεύτερο (Β)κουδούνι. από την δεύτερη επαφή στο δεύτερο κουδούνι(Β) στο μπουτον(πράσινο). αν δεν σου δουλέψει τούμπαρε σε ένα από τα δύο κουδούνια(ή στο Α ή στο Β όχι και στα δύο) τα δύο καλωδιάκια (μπλε κλέμα).
τα ρεύματα τα ενώνεις κανονικά. εκεί δεν έχεις αλλαγή.
59914

FILMAN
08-10-15, 11:41
Αν κάνεις αυτό που λέει ο Γιάννης προσοχή στο λαμπάκι (αν υπάρχει) συνήθως είναι για 16V και με τη σύνδεση αυτή θα πάρει 20 ... 30 V.

lepouras
08-10-15, 11:45
ναι. αυτό που είπε ο Φίλιππος το ξέχασα. το λαμπάκι ή θα βάλεις κάνα μεγαλύτερο (ή δύο σε σειρά) ή θα το βγάλεις τελείως γιατί θα καεί έτσι και αλλιώς. μετά φυσικά αν θέλεις να υπάρχει άλλος τρόπος αλλά ποιο μπέρδεμα. ή με ρελεδάκι ή με κοινό μετασχηματιστή

apon76
03-08-16, 21:33
Γειά σας παίδες μια ερώτηση .....έχω ενα κουδούνι απλο μηχανικό με μ/σ 220/12 και θέλω να φτιάξω μια διάταξη οταν χτυπάει το κουδούνι να ανάβει και ένας φάρος 220βολτ.στα άκρα του πηνίου του κουδουνιού μου βγάζει ακαριαία 12βολτ και μέτα κάνει πτώση φυσικά στα 6 αλλοτε 7 αλλοτε 8 βολτ.αν το έχει κάνει κανείς θα εκτιμούσα την βοήθεια.thanks

lepouras
04-08-16, 00:17
βάλε ένα μετασχηματιστή 12 βολτ και όπλιζε με την βοήθεια του κουμπιού του κουδουνιού ένα ρελε με δύο μεταγωγικές επαφές. στην μια θα πατάει το κουδούνι και στην άλλη θα δίνει ρεύμα στον φάρο.

apon76
05-08-16, 17:48
Ευχαριστω πολυ lepouras θα το δοκιμασω!!