Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αντίσταση Led και φορτιστής μπαταρίας



sokra
09-10-15, 00:02
Καλησπέρα παιδιά, έχω 3 ερωτήσεις: 1) Κάποια προγράμματα στο play store του τύπου led resistor regulator είναι σωστά? 2) Έχω 2 led πολυ δυνατά απο ένα χαλασμένο power bank πως μπορώ να μάθω σε τι τάση δουλεύουν και πόσο mah κατανάλωση έχει? 3) Μπορώ να φορτίσω μια μπαταρία (λιθίου ή μολύβδου) με έναν απλό μετασχηματιστή βάζοντας απλά τα volt που θέλει η μπαταρία?

f_chronis
09-10-15, 00:54
Καλησπέρα Γιώργο.

1) Πολύ γενική ερώτηση. Δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντήσει κανείς
2) Συνήθως τα led θέλουν σταθερό ρεύμα 20mA (mah = miliamper/hour δεν νομίζω ότι σε απασχολεί για αυτό που ρωτάς). Βέβαια υπάρχουν led που θέλουν μόλις 3-5 mA. Υπολογίζεις την αντίσταση με μπούσουλα ότι στα 20mA τα πράσινα - κόκκινα - κίτρινα led έχουν πτώση τάσης 2-2.5V, τα μπλε 3V και τα άσπρα 3.5-4V.
3)Η ονομαστική τάση της μπαταρίας δεν ταυτίζεται με την τάση φόρτισης. Επίσης οι κανόνες φόρτισης σε διαφορετικά είδη μπαταριών δεν είναι ίδιες. ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ εκτός αν κάνεις σοβαρή μελέτη και έχεις καλές γνώσεις ηλεκτρονικής μην φορτίσεις μπαταρία λιθίου. Μπορεί εύκολα να πάρει φωτιά. Ακόμα και για την μολύβδου δεν πετάς ένα μετασχηματιστή στα ίδια volt και τελείωσες. Θα σου πρότεινα αν σε ενδιαφέρει το θέμα φόρτιση να κοιτάξεις πώς φορτίζεται σωστά μια μπαταρία μολύβδου από σχετικά tutorial

f_chronis
09-10-15, 00:59
Διαβασε αυτό: http://users.sch.gr/jabatzo/files/articles/mpataries_molyvdou_SLA.pdf

Είναι πολύ καλό άρθρο από το ελέκτορ

f_chronis
09-10-15, 01:05
δες και για led εδώ

http://texnologos.orgfree.com/hlektronika/ipologismos-antistasis-gia-ti-fotodiodo-led.html

Γενικά προτείνω να μάθεις να υπολογίζεις μόνος σου την αντίσταση γιατί είναι καλή εξάσκηση στα ηλεκτρονικά. Είμαι υπέρ τον προγραμμάτων μόνο αν ο υπολογισμός απαιτεί πολλές πράξεις και χρόνο. Το led δεν είναι τόσο δύσκολο

sokra
09-10-15, 10:37
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά 1) Στην μέτρηση R=V/I στο "V" βάζουμε την διαφορά τον βόλτ (12-3 που ειναι το λεδ=9) και στο Ι τα mA του λεδ. Άν βάλω όμως 2 ή και 3 λεδ παράλληλα στο Ι θα βάλω πάλι την κατανάλωση απο το 1 λεδ ή σε σύνολο απο τα 2?
2)Για τον θέμα των βολτ και mA που ρώτησα τα λεδ ειναι τυχαίο παράδειγμα... εννοούσα υπάρχει τρόπος να βρίσκω σε περιπτωση που το υλικο δεν το αναγραφη επάνω του την κατανάλωση του και τα βολτ που δουλέυει? Μπορει η συσκευή να ειναι κάποιο μοτερ ή κάποια SMD Led

kalarakis
09-10-15, 11:20
Για το 1) α) καλά καταλαβες. Ο νόμος του Ωμ (V=I x R) ισχύει ΠΑΝΤΑ .
β) αν βάλεις παράλληλα δύο ή περισσότερα led προφανώς το ρευμα θα διπλασιαστεί , τριπλασιαστεί, βλ. παράλληλες αντιστάσεις KAI (Νόμοι του Kirchhoff)
(http://www.eng.ucy.ac.cy/ece012/notes/lec3.pdf)Από τον νόμο του Ωμ προκείπτει ότι αν πχ βάλεις 2 led παράλληλα θα διπλασιάσεις το ρευμα Αρα η ισχύ που καταναλώνεται πάνω στην αντίσταση θα διπλασιαστεί μια και πρέπει να βάλεις την μιση τιμή από την αρχική Αρα θα ζεστένεται κ.ο.κ Για το λόγο αυτό προτοιμάμε να βανουμε μια αντίσταση σε κάθε led. Αν δε, τα led δεν θα αναβουν όλα μαζί τότε η μια αντίσταση θα εχει σαν απότέλεσμα την διαφορετικά φωτοβολία.

2) α) στα ηλεκτρονικά δεν υπάρχει τίποτα στην τύχη. Κάθε ερώτηση σου πρέπει να είναι συγκεκριμένη για να πάρεις τη σωστή απάντηση.
για να γίνω ποιο συγκεκριμένος: το led είναι δίοδος και σαν τέτοια, ότι τάση και να βάλεις αυτό θα την υποβιβάσει στην τάση λειτουργίας του. αν βάλεις μικρή τάση δεν θα ανάψει , αν βάλεις μεγάλη π.χ. 6ν θα καεί αφού φωτοβολίσει έντονα αλλά στο ενδιάμεσο θα σου δώσεις την ευκαιρία να μετρίσεις την κανονική τάση λειτουργίας του. Αφού , λοιπόν , ρυθμίσεις την τάση του θα μετρίσεις και το ρευμα λειτουργίας του.
το μοτέρ , τώρα είναι κάτι άλλο έχει πολύ μεγάλο ευρος τάσης λειτουργίας. Βέβαια βέλτιστη είναι η τάση για την οποία έχει κατασκευαστεί και προφανώς εκεί πρέπει να λειτουργήσει για να έχει μακροζωία
Το ρευμα που θα τραβήξει εξαρτάται από το φορτίο που του βάλεις
Συνήθως οι συσκευές και τα υλικά κατασκευάζονται για στανταρ τιμές τάσης λειτουργίας : 3.3ν ,5ν 6ν , 12ν Κανείς δεν θα φτιάξει συσκευή να λειτουργεί στα 7ν
από τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι ζητάς απάντηση για "θέματα" διαφορετικά μεταξύ τους

sokra
09-10-15, 14:40
Αυτά είναι τα λεδ που έχω θυμίσω οτι είναι απο Power Bank 59942

f_chronis
10-10-15, 01:26
το power bank σου ήταν και φακός; αυτά είναι led ισχύος. Ξεκινάνε από 200mA και άνω!

f_chronis
10-10-15, 01:30
Στον υπολογισμό σου πρέπει να λάβεις υπ όψη και την ισχύ στην αντίσταση. Αλλιώς την πέρνεις στο χέρι. P=I2*R = V2/R (το 2 είναι στο τετράγωνο). Γενικά για τέτοια led χρησιμοποιήται τροφοδοτικό σταθερού ρεύματος αντί για σκέτη αντίσταση γιατί χάνεται πολλή ισχύς πάνω στην αντίσταση

sokra
10-10-15, 12:01
Στον υπολογισμό σου πρέπει να λάβεις υπ όψη και την ισχύ στην αντίσταση. Αλλιώς την πέρνεις στο χέρι. P=I2*R = V2/R (το 2 είναι στο τετράγωνο). Γενικά για τέτοια led χρησιμοποιήται τροφοδοτικό σταθερού ρεύματος αντί για σκέτη αντίσταση γιατί χάνεται πολλή ισχύς πάνω στην αντίσταση
Όντως δοκιμασα με μια αντισταση και ζεστενόταν αρκετα... Λοιπόν παιδιά στην πραξη... Εγώ ελεγα να δώσω τροφοδοσια 5ν απο ενα παλιο τροφοδοτικο που εχω και αλλα σκεφτομαι να το κανω σαν usb ωστε να μπορω να το συνδεω μεχρι και σε πσ... Τι λετε τι πρεπει να μετρησω η πρεπει να βάλω?