PDA

Επιστροφή στο Forum : HIFI PREAMP!



grivakos
09-10-15, 10:34
καλημερα παιδια χρειαζομαι βοηθεια με μια κατασκευη οποιος μπορει να βοηθησει.εχω φτιαξει εναν προενισχυτη ο οποιος μου παρουσιαζει το εξης προβλημα οταν τον συνδεω με ηχεια και μια συσκευη ο ηχος ειναι καλος οταν η ισσοροπια βρισκεται στο ενα ηχειο μολις το μετακινω προς το αλλο ακουγεται πολυ χαλια ηχος .απο οτι εχω καταλαβει επειδη ειναι στερεοφωνικος χωριζει το ενα ηχειο με πριμα και το αλλο με μπασο.το ενα ακουγεται τελεια το αλλο χαλια.τι μπορει να φταιει?ενα παιδι μου ειπε οτι χρειαζεται επαγγελματικο ενισχυτη και αυτος ειναι ο λογος που ακουγεται ασχημα .το κυκλωμα δεν εχει βραχυκυκλωματα η ασυνεχειες και οι αντιστασεις και οι πυκνωτες δεν εχουν καει αλλιως θα φαινοτανε.οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει ειναι επειγον ,ευχαριστω! ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ!

betacord85
09-10-15, 12:57
ουτε φωτο εχεις ανεβασει ουτε βιντεο ουτε σχεδιαγραμα....και επειγον ε?οι ασυνεχειες τι ειναι?με τι ενισχυτη τον οδηγεις?

GiwrgosTH
09-10-15, 13:05
Όντως βρε πατριώτη, έχει δίκιο ο Μπάμπης, αλλά να σταθώ και λίγο στην πτυχιακή εργασία, έχουν σχέση οι σπουδές σου με ήχο? Δεν χωρίζει ο ενισχυτής μπάσα και πρίμα, το ίδιο θα βγάλει και στα 2 ηχεία.
Δοκίμασες να αλλάξεις τις συνδέσεις σου από LR σε RL για να δεις μήπως φταίει ο ενισχυτής σου? Μήπως το ένα κανάλι του είναι χαλασμένο?
Δοκίμασες να αλλάξεις τα ηχεία από LR σε RL μήπως κάποιο έχει παραδώσει πνεύμα?