PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργοταξιακός πίνακας



Pxelectric
11-10-15, 20:19
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με έναν πελάτη ο οποίος έχει μια μηχανή που πρεσάρει μπετό με ένα κινητήρα 3 φασικό των 9 HP και έναν αυτοματισμό Αστέρα Τριγώνου χωρίς ουδέτερο μόνο με γείωση
Ο πίνακας μου παίρνει ρεύμα από τον εργοταξιακό πίνακα όπου και λόγο ασφαλείας και λόγο νομοθεσίας έχει ρελέ διαφυγής.
Κάθε φορά που κάνει start πέφτει ο ρελές του εργοταξιακού
Ο ρελές είναι 30μΑ και καλά κάνει γιατί είναι το σωστό για την προστασία. Αν προτείνω 300μΑ νομίζω δεν θα έχω πρόβλημα αλλά δεν θα υπάρχει προστασία καμιά δεύτερη γνώμη !!!! Για κατάργηση του ρελέ από τον εργοταξιακό η παροχή εκτός ρελέ ούτε συζήτηση από τον εργοταξιάρχη

lepouras
11-10-15, 20:27
κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να πέφτει και ας είναι χωρίς ουδέτερο το μοτερ. οπότε ή κάπου έχει πρόβλημα το μοτερ ή ο αυτοματισμός ή η παροχή του μηχανήματος ή ή ή .
χρειάζεται έλεγχος και μετρήσεις.
όσο για την κατάργηση του ΔΔΕ δεν θα έπρεπε να μην υπάρχει ΟΥΤΕ από εσένα σκέψη και συζήτηση. όχι μόνο από τον εργοταξιάρχη. και μπράβο του.
ενδέχεται ο αυτοματισμός να χρειάζεται κάπου 220 και με εξυπνάδα να το παίρνουν από την γείωση. ή να βάλουν μετασχηματιστή 380/230 ή να αλλαχτεί η παροχή του μηχανήματος και να βάλουν και ουδέτερο με 5πολικό φις.

Pxelectric
11-10-15, 20:55
Ο κινητήρας είναι 9 ΗΡ περίπου τα 8kw ο Μ/Σ καλή λύσει αλλά θέλει τέρας. Ο πίνακας είναι ένας απλός αστέρα τριγώνου και είναι ελεγμένος το μοτέρ καινούργιο ο ουδέτερος να μπει το πολύ πολύ να ελέγχει το βοηθητικό κύκλωμα και για κατάργηση του ΡΔ δεν το συζητώ εγώ πρώτα από όλα

Prezonautis
11-10-15, 20:57
Έγινε έλεγχος στην καλωδίωση και στον αυτοματισμό?

Pxelectric
11-10-15, 21:03
Έγινε έλεγχος στην καλωδίωση και στον αυτοματισμό?


Ναι Κίμωνα έχουν ελεγχθεί όλα εκτός το ότι δεν έχω κάνει μετρήσεις στον κινητήρα υποτίθεται είναι καινούργιος

lepouras
11-10-15, 21:04
Ο κινητήρας είναι 9 ΗΡ περίπου τα 8kw ο Μ/Σ καλή λύσει αλλά θέλει τέρας. Ο πίνακας είναι ένας απλός αστέρα τριγώνου και είναι ελεγμένος το μοτέρ καινούργιο ο ουδέτερος να μπει το πολύ πολύ να ελέγχει το βοηθητικό κύκλωμα και για κατάργηση του ΡΔ δεν το συζητώ εγώ πρώτα από όλα
μα δεν είπα για το μοτερ μετασχηματιστή αλλά για τον αυτοματισμό. τα ρελε το χρονικό κλπ είναι τροφοδοτούμενα απευθείας με 380 ή δουλεύουν με 230 μέσο της γης?

Pxelectric
11-10-15, 21:18
Γιάννη σε δοκιμή που έγινε στον πίνακα εκτός ρελε δούλεψε κανονικά και το μοτερ, το να μπει Μ/Σ στον πίνακα καλή ιδέα αλλά με το μοτερ τι γίνετε ο ρελες διαβάζει το ρεύμα που διέρχεται και το ρεύμα που επιστρέφει οπότε πάλι υποθέτω ότι θα το ρίχνει

alpha uk
11-10-15, 21:29
Πενταπολικο Φις μέ ουδέτερο όπως γράφει καί ό Γιάννης , καί επίσης κάνε καί μία μέτρηση στό RCD

lepouras
11-10-15, 21:33
βρε Παναγιώτη. σου είπα συγκεκριμένα. ο αυτοματισμός έχει κάποια εξαρτήματα. 2-3 ρελεδες ένα χρονικό ίσως κάποιο επιτηρητή κλπ. αυτά πρέπει να τροφοδοτηθούν για να δουλέψει ο αυτοματισμός. αυτά τα εξαρτήματα δουλεύουν-τροφοδοτούνται με 380?
αν δεν είναι να δουλεύουν με 380 και θέλουν 220-230 τότε που θα την βρουν την τάση αυτή? αυτός που τον έφτιαξε μπορεί να πήρε από την γείωση για να φτιάξει τα 220 επειδή δεν έχει ουδέτερο. οπότε αν έχεις φτιάξει εσύ τον αυτοματισμό πες μας πως τον έχεις. αν είναι αλλουνού τότε πρέπει να ελέγξεις τα υλικά του αυτοματισμού τη τάση λειτουργίας έχουν και απο πού τροφοδοτούνται.

ο ΔΔΕ διαβάζει το ρεύμα που έρχεται και φεύγει. δεν το νοιάζει αν θα είναι μόνο από φάση ουδέτερο ή μόνο μεταξύ τον φάσεων ή και συνδυασμός αυτόν. το ενδιαφέρει να είναι ίσα.

f_chronis
11-10-15, 22:00
βρε Παναγιώτη. σου είπα συγκεκριμένα. ο αυτοματισμός έχει κάποια εξαρτήματα. 2-3 ρελεδες ένα χρονικό ίσως κάποιο επιτηρητή κλπ. αυτά πρέπει να τροφοδοτηθούν για να δουλέψει ο αυτοματισμός. αυτά τα εξαρτήματα δουλεύουν-τροφοδοτούνται με 380?
αν δεν είναι να δουλεύουν με 380 και θέλουν 220-230 τότε που θα την βρουν την τάση αυτή? αυτός που τον έφτιαξε μπορεί να πήρε από την γείωση για να φτιάξει τα 220 επειδή δεν έχει ουδέτερο. οπότε αν έχεις φτιάξει εσύ τον αυτοματισμό πες μας πως τον έχεις. αν είναι αλλουνού τότε πρέπει να ελέγξεις τα υλικά του αυτοματισμού τη τάση λειτουργίας έχουν και απο πού τροφοδοτούνται.

ο ΔΔΕ διαβάζει το ρεύμα που έρχεται και φεύγει. δεν το νοιάζει αν θα είναι μόνο από φάση ουδέτερο ή μόνο μεταξύ τον φάσεων ή και συνδυασμός αυτόν. το ενδιαφέρει να είναι ίσα.

Να πω μια χαζομάρα; Αν υπάρχει καλώδιο ουδετέρου για τα ρελέ του αυτοματισμού και είναι δίπλα στα 3 των φάσεων του κινητήρα μήπως "τσιμπάει" παράσιτα από εκεί και ρίχνει το ρελέ διαρροής; 30mA παράσιτα από ένα 9hp μοτερ νομίζω ότι μπορεί να υπάρξουν στην εκκίνηση. Ειδικά όταν κουμπώνουν τα ρελε και κάνουν σπινθήρα.

Pxelectric
11-10-15, 22:03
Όπως έγραψα και παραπάνω ο πίνακας είναι ενας απλός αστέρας τριγώνου ο οποιός προϋπήρχε στο μηχάνημα. το βοηθητικό κύκλωμα είναι 220 και το παίρνουν από μια από τις φάσεις και με κοινοί γείωση ουσιαστικά κάνουν εξουδετέρωση. Αν μπει 5 πολικό φις με ουδέτερο για το βοηθητικό νομίζω ότι δεν υπαρχει πρόβλημα

Prezonautis
11-10-15, 22:16
το βοηθητικό κύκλωμα είναι 220 και το παίρνουν από μια από τις φάσεις και με κοινοί γείωση ουσιαστικά κάνουν εξουδετέρωση.

Ti εννοείς με την κοινή γείωση? Αντι για ουδέτερο έχουν την γείωση? εεε νάνο το πρόβλημα.

lepouras
11-10-15, 22:45
άντε με τις υγιές μας. τελικά ήθελε και ρώτημα γιατί έπεφτε ο π#@%%ς ο ρελες?
και το μόνο απλό αστέρα τρίγωνο που ξέρω είναι με διακόπτη 2 θέσεων και χειροκίνητα . από την στιγμή που έχει αυτοματισμό τότε έχει αυτοματισμό. τόσο απλά. τουλάχιστον καταλήξαμε.

alpha uk
12-10-15, 00:05
άντε με τις υγιές μας. τελικά ήθελε και ρώτημα γιατί έπεφτε ο π#@%%ς ο ρελες?
και το μόνο απλό αστέρα τρίγωνο που ξέρω είναι με διακόπτη 2 θέσεων και χειροκίνητα . από την στιγμή που έχει αυτοματισμό τότε έχει αυτοματισμό. τόσο απλά. τουλάχιστον καταλήξαμε.
🍻Γειά μας Γιάννη .Και επίδη ή μπίρα δεν πάει ξεροσφύρι πάρε και 🍗🍟🍡

el greco 1
12-10-15, 07:23
αυτο που λεει ο Γιαννηs πρεπει να ειναι τα ρελε εχουν 230v πηνια θελει μ/τ απομονωσηs του βοηθιτικου κυκλωματοs για να λυθει το προβλημα.

IRF
12-10-15, 14:16
Ο ρελές είναι 30μΑ και καλά κάνει γιατί είναι το σωστό για την προστασία. Αν προτείνω 300μΑ νομίζω δεν θα έχω πρόβλημα αλλά δεν θα υπάρχει προστασία καμιά δεύτερη γνώμη !!!!
Εννοείς 30mA όχι μΑ
Ο ρελές είναι 30mA αν το κάνεις στα 300mA είναι σίγουρος θάνατος στα 50 mA χτυπάει

lepouras
12-10-15, 22:12
αυτο που λεει ο Γιαννηs πρεπει να ειναι τα ρελε εχουν 230v πηνια θελει μ/τ απομονωσηs του βοηθιτικου κυκλωματοs για να λυθει το προβλημα.
Γιώργο για την ακρίβεια τον μετασχηματιστή τον βάζουμε για να πάρουμε από τα 380 τα 220 που θέλει ο αυτοματισμός.
είναι σύνηθες πρακτική και σε πολύ μεγάλα μηχανήματα με μεγάλα πχ μοτερ που ο ουδέτερος είναι άχρηστος πέρα του αυτοματισμού. επειδή δεν μπορείς να τραβήξεις ας πούμε 90άρια για παροχή και να έχεις και ένα 50άρι (γιατί δεν μπορείς να βάλεις 2.5αρι) για ένα αυτοματισμό που τραβά το πολύ 500-1000 βατ και ανεβάζεις ένα κόστος και εσωτερικά του πίνακα που είναι άχρηστο και του παροχικού. οπότε μπαίνουν μετασχηματιστές (230-110-24 κλπ κλπ)και ξεμπερδεύουν.

Pxelectric
13-10-15, 18:19
Τελικά αυτό που έφταιγε και έριχνε τον ρελέ είχαν κάνει ουδετέρωση όπως έγραψα και παραπάνω! διαχώρισα το βοηθητικό κύκλωμα και τα ενδεικτικά λαμπάκια από την γείωση έβαλα ουδέτερο και όλα καλά !! δεν είχαν συνδέσει στο φις 5Χ16 του πίνακα τον ουδέτερο για ποιο λόγο δεν ξέρω μάλλον επειδή τους έριχνε τον ρελέ !! Εχαριστώ όλους τους φίλους για τις συμβουλές !!!