PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλος κύκλος ολοκλήρωσης σε πλυντήριο πιάτων



sdancer75
15-10-15, 17:46
Καλησπέρα,

Έχω ένα πλυντήριο πιάτων Siltal BL952 type 12150. Έχω το εξής πρόβλημα. Στο μικρό πρόγραμμα που συνήθως κάνει 45-50 λεπτά για να ολοκληρώσει κανονικά τώρα μετά τη δυσλειτουργία κάνει περίπου στις 3 ώρες.

Το άνοιξα για να ελέγξω θερμοστάστες, αντίσταση κτλ.
Αυτό που βρήκα είναι ένα NTC thermistor ακριβώς πίσω από την πόρτα του πλυντηρίου το οποίο είναι αυτό.

http://www.fix-r.hu/alkatreszek-tartozekok/gorenje-alkatreszek-3514/hofokerzekelo-gomba-klixon-smeg/146845/

Στις μετρήσεις που το έκανα δείχνει να είναι καλό. Δηλαδή μεγάλη αντίσταση της τάξεων των 8KOhm σε θερμοκρασία περιβάλλοντος και σε θερμό περιβάλλον (το δοκίμασα με πιστόλι μαλλιών) η αντίσταση κατεβαίνει γρήγορα μέχρι και 1KOhm.

Αυτό συνδέεται στην πλακέτα η οποία ελέγχεται από έναν microcontroller της Motorolla. Η πλακέτα δείχνει να είναι καλή χωρίς ψυχρές κολλήσεις. Στη συνέχεια μέτρησα την αντίσταση η οποία είναι τύπου "circulating heating" της Bleckmann ED43 (2000W). Μπορείτε να δείτε φωτογραφία στη διεύθυνση

http://www.ersatzteil-lager.com/heizelement-durchlauferhitzerelement-geschirrspuler-u-a-aeg-electrolux-kuppersbusch-privileg-zanker-zanussi-5029761800.html

η οποία δείχνει αντίσταση της τάξεων των 25Ohm οπότε φαίνεται να είναι επίσης καλή. Έχω φτάσει σε τέλμα χωρίς να ξέρω πλέον τι άλλο να κοιτάξω.

Μπορεί να βοηθήσει κανένας ?

Ευχαριστώ,

Googlis
15-10-15, 21:30
Καλησπέρα Γιώργο,
ο τρόπος που μέτρησες το NTC δείχνει ο,τι δεν έχει διακοπή - δεν έχει καταστραφεί πλήρως, ωστόσο θα μπορούσε κάλλιστα να έχει χάσει την σωστή απόκρισή του.
Αν η αντίσταση δεν έχει πολλά άλατα και την μετράς Ohmικά και δεν δείχνει διακοπή ή διαρροή, τότε είναι μια χαρά.

el greco 1
15-10-15, 21:34
ισωs αν ειχεs αλλη πλακετα να δωκiμαζεs αν μπωρειs ανεβασε μια φωτο απο αυτην. σε ενα τετοιο πλυντηριο για αντικατασταση κατεστραμενηs πλακεταs μου ζητησαν 196 ευρω.

p270
15-10-15, 21:34
πρέπει να μπει το θέμα στο howtofixit εκεί ίσως βρεις λύσει στο προβλημα

f_chronis
15-10-15, 22:00
Μήπως αργεί να γεμίσει ή να αδειάσει το νερό; Σωλήνες - φίλτρα εισόδου ή αποχέτευσης είναι ΟΚ;

picdev
16-10-15, 00:57
Το ntc χαλάει αλλα μπορεί κάποιες φορες να δουλεύει κ να χαλάει σε συγκεκριμένες θερμοκρασιες. Από εκεί και πέρα ο με δεν μπορεί να χαλάσει .
Έχει κανένα κρύσταλλο πάνω ? Ή rissonator ? Μήπως έχει εξωτερικό rc και έχει χαλάσει ο πυκνωτής ?

Για μένα άλλαξε το ntc , από εκεί και πέρα για την αντίσταση βάλε μέσα στο πλυντήριο ένα θερμοζεύγος πολυμετρου και βάλε πρόγραμμα

pantelisyzfr1
16-10-15, 08:21
αυτό στο λινκ είναι θερμοστάτης και οχι ntc

picdev
16-10-15, 09:14
Είναι σαν αυτό που έχουν οι τοστιερες , σε συγκεκριμένη θερμοκρασία κόβει το κύκλωμα της αντιετασης

sdancer75
16-10-15, 19:05
Είναι σαν αυτό που έχουν οι τοστιερες , σε συγκεκριμένη θερμοκρασία κόβει το κύκλωμα της αντιετασης

Αν ήταν θερμοστατης θα έπρεπε να έχει μικρή αντίσταση της τάξεως των ohm και με το ανέβασμα της θερμοκρασίας να ανεβαίνει η τιμή της....

sdancer75
16-10-15, 19:09
Το ntc χαλάει αλλα μπορεί κάποιες φορες να δουλεύει κ να χαλάει σε συγκεκριμένες θερμοκρασιες. Από εκεί και πέρα ο με δεν μπορεί να χαλάσει .
Έχει κανένα κρύσταλλο πάνω ? Ή rissonator ? Μήπως έχει εξωτερικό rc και έχει χαλάσει ο πυκνωτής ?

Για μένα άλλαξε το ntc , από εκεί και πέρα για την αντίσταση βάλε μέσα στο πλυντήριο ένα θερμοζεύγος πολυμετρου και βάλε πρόγραμμα

Το Ntc τρομαξαν να το βρούνε - και άμα είναι το ίδιο γιατι δεν το είδα - με κοστος 35 ευρω.

Αυτο συδεεται στην πλακέτα . Δεν έκανα μετρήσεις επάνω στην πλακέτα αλλα όλα φαίνονται να ειναι καλά. Δεν ξέρω.... Να ρισκάρω τα 35 ευρω ;

picdev
16-10-15, 19:12
Ο top έχει άπειρους τέτοιους θερμοστάτες με 1€ , με τη προϋπόθεση να είναι θερμοστάτης δηλαδή να κόβει το κύκλωμα

sdancer75
16-10-15, 19:15
Μήπως αργεί να γεμίσει ή να αδειάσει το νερό; Σωλήνες - φίλτρα εισόδου ή αποχέτευσης είναι ΟΚ;

Δεν το ξέρω σίγουρα διότι δεν το έλεγξα ο ίδιος ... Πάντως το πλυντήριο το έβγαλα απο τη θέση του και όλα φαίνονται να ειναι καλά .

sdancer75
16-10-15, 19:21
ισωs αν ειχεs αλλη πλακετα να δωκiμαζεs αν μπωρειs ανεβασε μια φωτο απο αυτην. σε ενα τετοιο πλυντηριο για αντικατασταση κατεστραμενηs πλακεταs μου ζητησαν 196 ευρω.

http://i.imgur.com/yaEuDv2.jpg
Η πλακέτα ... Το thermistor συνδέεται με το κλιπ στη αριστερή πλευρά της πλακετας

http://i.imgur.com/kASg87X.jpg

Εδώ με τα δυο ροζ καλώδια ειναι το thermistor που φεύγει απο την πόρτα του πλυντηρίου και παει στην αριστερή πλευρά της πλακετας



http://i.imgur.com/X1vq2OZ.jpg

Εδώ φαίνεται η αντίσταση

sdancer75
16-10-15, 19:30
Καλησπέρα Γιώργο,
ο τρόπος που μέτρησες το NTC δείχνει ο,τι δεν έχει διακοπή - δεν έχει καταστραφεί πλήρως, ωστόσο θα μπορούσε κάλλιστα να έχει χάσει την σωστή απόκρισή του.
Αν η αντίσταση δεν έχει πολλά άλατα και την μετράς Ohmικά και δεν δείχνει διακοπή ή διαρροή, τότε είναι μια χαρά.



Αυτο με τη διαρροή με προβλημάτισε ... Διότι έχω μια μικρή διαρροή στην αντίσταση αλλα νομίζω ότι ειναι απο το λάστιχο που συνδέει την έξοδο της αντίστασης .Προσπαθησα 2-3 φορές να το επανατοποθέτησω αλλα τίποτε. Θα προσπαθήσω να βάλω τεφλον και μετα να περάσω και να κλειδώσω το λάστιχο εξόδου .

sdancer75
16-10-15, 19:35
Ο top έχει άπειρους τέτοιους θερμοστάτες με 1€ , με τη προϋπόθεση να είναι θερμοστάτης δηλαδή να κόβει το κύκλωμα

Δεν ξέρω ποιος ειναι ο top και δεν μένω Αθήνα . Το θέμα ειναι ότι και εγω νόμιζα ότι ειναι απλός θερμοστατης στην αρχή αλλα με βάσει τις μετρήσεις δείχνει να ειναι Ntc thermistor . Δεν έχει καμία ένδειξη της προκοπής επάνω πχ θερμοκρασία παρά κατι νούμερα που δεν ξέρω τι σημαίνουν. Το μόνο που κατάφερα να διαβάσω και έχει νόημα ειναι ότι ειναι κατασκευασμένο απο την elth

picdev
16-10-15, 20:44
Αυτό το μπλε στη πλακέτα δίπλα στο με είναι resonator λετε να έχει θέμα ? Δεν έχω εμπειρία αλλά δεν είναι τόσο καλό όσο οι κρύσταλλοι .
Τ

picdev
16-10-15, 20:54
Από εδώ μπορείς να βρεις πιο είναι ?
Λίγο μετάφραση θέλει

www.elettrospares.it/modello.asp?modello=1651&categoria=&subcat=

picdev
16-10-15, 21:03
Το κάτω κάτω είναι αισθητηρας είναι τελικά . βέβαια δες και τα φίλτρα μήπως δεν βγαίνει γρήγορα το νερό

www.spareparty.com/it/originali/5292-sonda-temperatura-st752.html

Κυριακίδης
16-10-15, 21:06
Διότι έχω μια μικρή διαρροή στην αντίσταση αλλα νομίζω ότι ειναι απο το λάστιχο που συνδέει την έξοδο της αντίστασης .Προσπαθησα 2-3 φορές να το επανατοποθέτησω αλλα τίποτε. Θα προσπαθήσω να βάλω τεφλον και μετα να περάσω και να κλειδώσω το λάστιχο εξόδου .
Εννοείς διαρροή νερού.

Θα προσπαθήσω να βάλω τεφλον Όχι δεν κάνει , τίποτα δεν θα βάλεις . Οι περισσότερες αντιστάσεις έχουν στο μέσον τους μια κεντρική βίδα με παξιμάδι , αν λασκάρεις αυτήν την βίδα χαλαρώνει ταυτόχρονα και η περιμετρική φλάντζα . μετά θα το βάλεις πάλι μέσα και θα το ξανασφίξεις . Όχι πολύ δυνατά όσο χρειάζεται χωρίς να πιέσει πολύ δυνατά την φλάντζα. Πιθανόν να βραχυκύκλωσε και ο αισθητήρας που λες αν βράχηκε / στέγνωσε το καλά και ίσως γίνει το θαύμα.
Σορρυ τώρα είδα την αντίσταση που είναι διαφορετική ... (βάλε κανονικό σφιγκτήρα )

sdancer75
16-10-15, 21:58
Αυτό το μπλε στη πλακέτα δίπλα στο με είναι resonator λετε να έχει θέμα ? Δεν έχω εμπειρία αλλά δεν είναι τόσο καλό όσο οι κρύσταλλοι .
Τ

Αν μιλάς για αυτο δίπλα στην αντισταση χωρίς να έχω την πλακέτα μπροστά μου τώρα πρέπει να ειναι κεραμικος πυκνωτης

sdancer75
16-10-15, 22:00
Το κάτω κάτω είναι αισθητηρας είναι τελικά . βέβαια δες και τα φίλτρα μήπως δεν βγαίνει γρήγορα το νερό

www.spareparty.com/it/originali/5292-sonda-temperatura-st752.html

Δεν κατάλαβα σε ποιο εξάρτημα αναφέρεσαι .... Απο το link δεν έβγαλα άκρη σε τι αναφέρεται

sdancer75
16-10-15, 22:07
Εννοείς διαρροή νερού.
Όχι δεν κάνει , τίποτα δεν θα βάλεις . Οι περισσότερες αντιστάσεις έχουν στο μέσον τους μια κεντρική βίδα με παξιμάδι , αν λασκάρεις αυτήν την βίδα χαλαρώνει ταυτόχρονα και η περιμετρική φλάντζα . μετά θα το βάλεις πάλι μέσα και θα το ξανασφίξεις . Όχι πολύ δυνατά όσο χρειάζεται χωρίς να πιέσει πολύ δυνατά την φλάντζα. Πιθανόν να βραχυκύκλωσε και ο αισθητήρας που λες αν βράχηκε / στέγνωσε το καλά και ίσως γίνει το θαύμα.
Σορρυ τώρα είδα την αντίσταση που είναι διαφορετική ... (βάλε κανονικό σφιγκτήρα )

Ναι σε διαρροή νερού αναφέρομαι απο τη δεξιά πλευρά της φωτογραφίας που έχω ανεβάσει που φαίνεται το μέταλλο . Έχει έναν σφικτηρα δικό του που το πατάς με την ταναλια και χαλαρώνει . Για αυτο μου κάνει εντύπωση. .... Θα την βγάλω ξανά την αντισταση για να τη δοκιμάσω για διαρροή μονη της εκτός σύνδεσης.

sdancer75
16-10-15, 22:19
Ψιλό άσχετο αλλα εχει τελικώς σχέση. Όταν είδα την αντισταση αυτού του τύπου και την μέτρησα αντί για 25ohm διάβασα 25kohm . Οπότε υπέθεσα ότι μάλλον εχει προβλημα. Επειδή ήταν η 1η φορά που είδα τέτοια αντισταση ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δεν ειναι προβληματική διότι σκέφτηκα μήπως εχει κάποιο άλλο κύκλωμα και έτσι εξηγείται η υψηλή αντισταση. Τέλος πάντων με τα λίγα με τα πολλά μου έδωσαν τη διεύθυνση για το service της siltal. Όταν πήγα και τον ρώτησα αν τα 25kohm ειναι φυσιολογικά ξέρετε ποια ήταν η απάντηση του; Ανάλογα τα watt..... Εκτός και αν αυτός ξέρει άλλο τύπο για τον υπολογισμό της κατανάλωσης.

Του είπα ξανά ότι ειναι μεγάλη τιμή και ότι μάλλον υπάρχει θέμα. Μου είπε φερε να την μέτρησω εγω με το ΔΙΚΟ μου τροπο.... Μετα απλά γύρισε το κεφάλι και άρχισε να μιλάει με κάποιον άλλο δικό του. Συμπέρασμα : Η ο άνθρωπος ήταν άσχετος η απλά με δούλευε για να πάρει τη δουλειά.

Κυριακίδης
16-10-15, 22:31
αντί για 25ohm διάβασα 25kohm
τότε έχει πρόβλημα.

Η ο άνθρωπος ήταν άσχετος η απλά με δούλευε για να πάρει τη δουλειά. Με τέτοια "χαράτσια" που έχουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες από κάπου πρέπει να βρουν "θύματα"..

sdancer75
17-10-15, 10:03
τότε έχει πρόβλημα.
Όπως έγραψα στην αρχή το διάβασα λάθος, αλλά μετά το ξαναμέτρησα και δεν είναι KOhm αλλά Ohm όποτε φαίνεται να είναι μια χαρά.

Αυτό που με προβλημάτισε και δεν μέτρησα επάνω στην αντίσταση είναι ένα θερμικό που έχει στην δεξιά πλευρά της φωτογραφία που ανέβασα, μέσα σε μαύρο λάστιχο. Δεν φαίνεται καθαρά στη φωτογραφία, αλλά βρίσκεται εκεί στο λάστιχο που εξέχει σχεδόν κάθετα από το μεταλλικό σωλήνα. Αυτό δεν το άγγιξα καθόλου γιατί δεν ήθελα να το χαλάσω προσπαθώντας να το ανοίξω. Αν φτάσει μέχρι εκεί το πράγμα θα το ανοίξω και αυτό.


Με τέτοια "χαράτσια" που έχουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες από κάπου πρέπει να βρουν "θύματα"..

Ναι σε αυτό δεν θα διαφωνήσω άλλα είναι άλλης τάξεως πρόβλημα και δεν θέλω να το θίξω εδώ μέσα..... γιατί μάλλον θα ξεφύγουμε από το ζητούμενο.

Το άλλο περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία. Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της Siltal ? Site δεν υπάρχει ούτε καν στην Ιταλία. Τι έγινε έκλεισε η εταιρία ?

picdev
17-10-15, 10:35
Σου έστειλα site με όλα τα ανταλλακτικά , τα βρίσκεις από Ιταλία κ ιταλικό _ebay
Οπότε λογικά δεν ζεσταίνει το νερό και αργεί τόσο , αλλά καθάρισε και τα φίλτρα μιας και τα άνοιξες.

Επίσης μπορεί να βρεις παρόμοια αντίσταση σε μαγαζιά με ανταλλακτικά.
Mporei να κάνει κάποια universal

www.ecomarketparts.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=16

Eparts.gr

sdancer75
25-10-15, 18:13
Συνέχεια στο προβλημα . Μετα απο μέρες απραξίας ξανά ασχολήθηκα με το θέμα. Έβαλα το πλυντήριο σε λειτουργία και έχω τα εξής 2 θέματα . 1) η τάση στην αντίσταση ειναι 36 volt και όχι 220 όπως περίμενα 2) έχω διαρροή στο σωλήνα δεξιά στη φωτογραφία.

Το κόκκινο πράγμα στη μικρη δεξαμενή ακριβώς κάτω απο τους 2 σωλήνες τι μπορεί να ειναι ;

http://i.imgur.com/LtGR7bJ.jpg

http://i.imgur.com/KZdQLck.jpg

el greco 1
25-10-15, 20:41
το κοκκινο ειναι σωληνακι τιs δοσωμετρiκηs αντλιαs απο το στεγνωτικο.

sdancer75
25-10-15, 22:18
το κοκκινο ειναι σωληνακι τιs δοσωμετρiκηs αντλιαs απο το στεγνωτικο.

Εννοείς το κόκκινο υγρό στο κάτω μέρος της δεξαμενής έτσι ; Δεν κατάλαβα όμως καλά την απάντηση σου.... Σε ποιο σωλήνακι αναφέρεσαι ποια ειναι η δοσομετρικη αντλία και ποιο το στεγνωτικο ;

Με το που έβαλα σε λειτουργία το πλυντήριο το νερό απο τη βρυση μπαίνει σε αυτο το πλαστικό πράγμα (αλήθεια πως ονομάζεται ; ) φτάνει μέχρι επάνω που φαίνεται ένα κόκκινο πλαστικό και στη συνέχεια μέσω του δεξιού πλαστικού σωλήνα το νερό μπαίνει στην πλαστική δεξαμενή με το κόκκινο χρώμα. Στη σύνδεση αυτήν έχω διαρροή .

Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός ;

alpha uk
25-10-15, 22:26
Το κάτω μέρος τής δεξαμενής (το κόκκινο) είναι το αλάτι. Το όλο σύστημα είναι αυτό πού ρυθμίσεις την σκληρότητα τού νερού, εσωτερικά στο πλυντήριο , εκεί πού βγαίνει το νερό , πρέπει να έχει μία ρύθμιση με κατσαβίδι , με αριθμούς

sdancer75
25-10-15, 22:40
Το κάτω μέρος τής δεξαμενής (το κόκκινο) είναι το αλάτι

Είσαι σίγουρος ; Γιατι ειναι κόκκινο ; Γιατι η άλλη πλαστική δεξαμενή απο δίπλα δηλαδή στα αριστερά αυτής με το κόκκινο χρώμα ειναι αυτήν στην οποία συνδέεται εσωτερικά με το θάλαμο πλύσης η ταπα με την οποία γεμίζω το αλάτι ...

Γιατι τέτοιο μπέρδεμα ;

alpha uk
25-10-15, 23:15
Μα μπορείς να δεις το αλάτι μέσα στην δεξαμενή, Δεν είμαι επαγγελματίας στα πλυντήρια πιάτων, Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα με κάποιο ρελε στο pcb board, τον ρελε πού δίνει εντολή στην αντίσταση,Γιατί κάηκε ή αντίσταση? Το πλυντήριο φαίνεται καθαρό από άλατα , οπότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο pcb board πού άφησε την αντίσταση να λειτουργεί συνέχεια, ακόμα και όταν το πλυντήριο αδειάζει τα νερά. Και πάλι δεν είμαι επαγγελματίας στα πλυντήρια, αυτά πού γράφω είναι από προσωπική εμπειρία σε 5-10 πλυντήρια πού έχω Βάλει το χέρι μου

sdancer75
25-10-15, 23:28
Μα μπορείς να δεις το αλάτι μέσα στην δεξαμενή, Δεν είμαι επαγγελματίας στα πλυντήρια πιάτων, Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα με κάποιο ρελε στο pcb board, τον ρελε πού δίνει εντολή στην αντίσταση,

Ευχαριστώ

Το αλάτι το βλέπω στην αριστερή δεξαμενή το άλλο δεν ξέρω τι ειναι και γιατι ειναι κόκκινο ....

alpha uk
25-10-15, 23:53
Μέσω των δύο δεξαμενων, το πλυντήριο ρυθμίζει την σκληρότητα τού νερού. Όλα τα πλυντήρια πού έχω δει, ή δεξαμενή τού αλατιού έχει αυτό το χρώμα από την μία πλευρά

sdancer75
26-10-15, 10:28
Μέσω των δύο δεξαμενων, το πλυντήριο ρυθμίζει την σκληρότητα τού νερού. Όλα τα πλυντήρια πού έχω δει, ή δεξαμενή τού αλατιού έχει αυτό το χρώμα από την μία πλευρά

Θεώρησα ότι είναι βρομιά η κάτι τέτοιο..... Η αντίσταση δείχνει να είναι καλή. Με απευθείας μέτρημα επάνω στην παροχή ρεύματος της αντίστασης που κανονικά θα έπρεπε να είναι 220V είδα μόνον 37V. Εντάξει θα ψαξω να βρω τι συμβαίνει, απλά με προβλημάτισε η διαρροή και αναρωτιέμαι αν τη δημιούργησα εγώ.... με πίεση.

diony
26-10-15, 11:36
Το κόκκινο είναι ρητίνη η οποία βοηθάει στην αποσκλήρυνση του νερού
Κάνε μία αναζήτηση θα σου βγάλει πολλά αποτελέσματα
ΥΔΡΕΥΣΗ: Αποσκλήρυνση νερού - Αποσκληρυντές

diony
26-10-15, 12:27
Η αντίσταση δείχνει να είναι καλή. Με απευθείας μέτρημα επάνω στην παροχή ρεύματος της αντίστασης που κανονικά θα έπρεπε να είναι 220V είδα μόνον 37V.


εδώ μέτρησες τάση στα άκρα της αντίστασης , ή στο θηλυκό κονεκτορα που τροφοδοτεί τον εναλλάκτη θερμότητας διότι παρεμβάλλεται σε σειρά ο θερμοστάτης ασφαλείας του

αν εκτός πρίζας μετρήσεις τα ίδια ωμ που σου έδειξε η αντίσταση και στο αρσενικό του κονεκτορα , τότε είναι καλός και ο θερμοστάτης

κάποια μοντέλα έχουν πρεσσοστατικό διακόπτη στη ροή του νερού που κυκλοφορεί η αντλία πλύσεως , ώστε αν η ποσότητα είναι λίγη ή καθόλου , κόβουν την τάση προς τον εναλλάκτη θερμότητας , έλεγξε και αυτήν την περίπτωση

leosedf
26-10-15, 13:17
www.howtofixit.gr