PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή θαλάμου θέρμανσης (φούρνου)



capthookb
15-10-15, 17:52
Θέλω να κατασκευάσω ένα μικρό θάλαμο ο οποίος θα λειτουργεί ως φούρνος σε θερμοκρασίες μέχρι 150C, με σταδιακή άνοδο θερμοκρασίας που θα ορίζω εγώ.
Ο έλεγχος της θερμοκρασίας θα γίνεται με ένα arduino και κάποιον αισθητήρα και το αντίστοιχο ρελέ


Δεν ξέρω όμως τι αντίσταση να χρησιμοποιήσω ώστε να δω και θα υλοποιήσω το κουτί του.

Μια επιλογή είναι σύρμα χρωμονικελίνης. Ωστόσο έχω κάποιες ερωτήσεις.
Βρήκα αυτό το calculator: http://www.jacobs-online.biz/nichrome/NichromeCalc.html
Έστω
Θερμοκρασία: 200C,
Μήκος: 140cm,
Τάση: 12V Χρειάζεται συνεχές, εναλασσόμενο ή δεν παίζει ρόλο;

Υπολογίζει πως χρειάζομαι σύρμα με Gage 20 (διάμετρο 0.813mm) που θα έχει 3Ohm αντίσταση συνολικά και θα η ισχύς του θα ειναι 45.6Watt.
Απαιτείται ένταση ρεύματος 3.8Α
Αυτό το σύρμα έρχεται σε μπομπίνες απ'όσο εχω καταλάβει. Είναι μονωμένο; Κόβω όσο θέλω και μετά απογυμνώνω τις άκρες του και κάνω τη σύνδεση;
Σκέφτομαι να βρω ένα κουτί από κονσέρβα και να τυλίξω το σύρμα γύρω του. Θα βραχυκυκλώσει όμως; Αν είναι κοντά οι σπείρες η μια με την άλλη, θα υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης;

Τι άλλη αντίσταση θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Να βάλω λάμπα πυρακτώσεως;
Τι θερμοκρασίες αντέχουν αυτές και τα ντουι τους;

tasosmos
15-10-15, 18:09
Τα 45,6W ειναι πολυ λιγα για φουρνακι... θες κανα 10πλασιο και βαλε υποθετωντας οτι μιλαμε για κατι σε διαστασεις σαν μικρο φουρνο μικροκυματων ας πουμε.

Η χρωμονικελινη δεν ειναι μονωμενη και επισης δεν ξερω ποσο ευκολα θα βρεις στην αγορα πλεον.
Το κουτι επισης δεν ειναι τοσο απλο να κατασκευαστει και να τοποθετηθει σωστα η αντισταση....


Δεδομενου οτι ειναι προφανες πως δεν εχεις ξανακανει αντιστοιχη κατασκευη και δεν ειναι και το απλουστερο/ασφαλεστερο project θα προτεινα να παρεις ενα ετοιμο μικρο φουρνακι (βρισκεις με <50€ καινουριο) και να το μονταρεις.

capthookb
15-10-15, 18:27
Όταν λέω μικρό, εννοώ κάτι σε 12x12x12 για παράδειγμα.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, αλλά θα το φτιάξω μόνος μου

Κυριακίδης
15-10-15, 19:36
Όταν λέω μικρό, εννοώ κάτι σε 12x12x12 για παράδειγμα Εκατοστά ? γιατί έχουμε και τα χιλιοστά :lool:
μάλλον εννοείς εκατοστά . Ναι καλά το σκέφτηκες με λάμπα και μάλιστα με μια 21W αυτοκινήτου (ή περισσότερες ανάλογα τις διακυμάνσεις που γυρεύεις). Λογικά όμως η λάμπα αν είναι μέσα στο κουτί θα καεί , νομίζω όμως ότι θα μπορούσες να βάλεις οπωσδήποτε την λάμπα εντελώς κάτω και έξω της κατασκευής του κουτιού , έτσι ώστε να μην "θίγεται " η λάμπα , εκμεταλλεύεσαι το ότι όλα τα "θερμά" έχουν την πορεία προς τα πάνω . Πάρε π.χ. κάποια καντήλια κεραμικά όπου έχουν κάτω τρύπες στο κεραμικό για να "αναπνέει" και το ζεστό εγκλωβίζεται στο ταβανάκι του κεραμικού .

capthookb
15-10-15, 21:34
Ω ναι. Εκατοστά εννοούσα, αλλά το παρέλειψα λόγω κεκτημένης ταχύτητας.
Φαντάζεσαι να εννοούσα μέτρα; :)
Νομίζω δε θα κάνω δουλειά με τη λάμπα και τζάμπα θα καίει. Ο,τιδήποτε βρίσκεται εκτός κουτιού και μόνωσης θα έχει απώλειες.
Βρήκα και κάποιες αντιστάσεις χειρός που φαίνονται πολύ καλές για αυτό που θέλω.

60092

Κυριακίδης
15-10-15, 22:32
Aaaa θέλεις και οικονομία στην κατανάλωση ε? ε τότε πάρε αυτό Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό.
https://www.roadpro.co.uk/retail/12v24v-electrical-products/cooking/ovens-cookers-and-toasters/12v-slow-cooker-90.htm
http://www.ebay.ie/itm/ROADPRO-12-VOLT-1-5-QUART-SLOW-COOKER-FASTEST-SHIPPING-/351269245742?hash=item51c947532e:m:moD9yfjOKz_rKaV WlaWPXIQ