PDA

Επιστροφή στο Forum : Dimmer



d.loupos
18-10-15, 12:22
Καλημερα σε ολους

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση για κατι που παρατηρησα στο dimmer και δε ξερω αν ειναι φυσιολογικο.
Εχω συνδεσει το dimmer (legrand valena) στα σποτακια και εδειξε οτι δουλευει κανονικα. Παρατηρησα ομως πως οταν το dimmer ειναι στη θεση off δεν αναβει το spot οπως αλλωστε θα επρεπε αλλα δοκιμαζοντας με δοκιμαστικο κατσαβιδι στο ακρο δειχνει οτι εχει ταση. στις δοκιμες που εκανα εχοντας παντα το dimmer στο off, καποια στιγμη ακουμπησα κατα λαθος τα καλωδια μεταξυ τους με αποτελεσμα το παφ :@

Οποτε παω για αλλαγη dimmer. το θεμα ειναι κανονικα δε θα επρεπε οταν ειναι κλειστο να κοβει?

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

lepouras
18-10-15, 12:38
μπορεί απλά να έκαψες την ασφάλεια που έχει μέσα. για να σβήσει τελείως πρέπει να πατήσεις το κουμπί μέσα (είναι διακόπτης καστάνιας) αλλιώς το τέρμα στρίψιμο(ναι μεν δεν ανάβουν τα φώτα) δεν σημαίνει ότι δεν έχει ρεύμα.

d.loupos
18-10-15, 12:49
Ο συγκεκριμενος διακοπτης δε πατιεται μεσα. τερμα αριστερα κανει κλικ και αυτο ειναι το οφφ. κανονικα δε θα επρεπε να ειχε ρευμα στη θεση αυτη. ετσι δεν ειναι?

johnnyb
18-10-15, 13:07
Το κακομοιρο το dimmeraki :crying: επειδη ειναι ακριβα δες αν δεν ειναι η ασφαλεια μηπως στο φτιαξει καποιος καποιο στοιχειο θα εχει καει.
Αν σαρεσει να πειραματιζεσαι ( οπως και οι περισσοτεροι απο εμας εδω μεσα ) παιξε με 12 βολτα dimmer και γενικα χαμηλες τασεις

d.loupos
18-10-15, 20:03
Καλησπερα και παλι. Ανοιξα το dimmer και ασφαλεια δεν εχει αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. ειναι φυσιολογικο να εχει ταση οταν ειναι off? αν δεν ειναι φταιει το dimmer η η εγκατασταση. λιγο τη βοηθεια σας αν μπορειτε

d.loupos
18-10-15, 20:05
Το κακομοιρο το dimmeraki :crying: επειδη ειναι ακριβα δες αν δεν ειναι η ασφαλεια μηπως στο φτιαξει καποιος καποιο στοιχειο θα εχει καει.
Αν σαρεσει να πειραματιζεσαι ( οπως και οι περισσοτεροι απο εμας εδω μεσα ) παιξε με 12 βολτα dimmer και γενικα χαμηλες τασεις

γεια σου φιλε. δεν εχει ασφαλεια μεσα. καηκε σιγουρα ομως γιατι μυρισε και φουσκωσαν κατι διαδρομες στη πλακετα

FILMAN
19-10-15, 10:18
Δεν ξέρω αυτό το μοντέλο που όταν είναι αριστερά κάνει κλικ και κόβει, μπορείς να πεις ποιο είναι ή καλύτερα να βάλεις κάποια φωτο από το εσωτερικό του;

d.loupos
19-10-15, 12:08
Δεν ξέρω αυτό το μοντέλο που όταν είναι αριστερά κάνει κλικ και κόβει, μπορείς να πεις ποιο είναι ή καλύτερα να βάλεις κάποια φωτο από το εσωτερικό του;

Kαλημερα Φιλιππε και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
δυστυχως δεν εχω φωτογραφια. το dimmer einai to LEGRAND tis seiras VALENA. ειναι περιστροφικος διακοπτης. μιλησα και με τη Legrand. Μου ειπε οτι ετσι συμβαινει, εχει ena mikro ρευμα ακομα κι αν ειναι στη θεση off και επισης μου λεει οτι ετσι ειναι ολα τα ηλεκτρονικα dimmer. τωρα αληθεια ψεματα δε ξερω τι να πω

FILMAN
19-10-15, 12:23
Το dimmer της Valena ξέρω ότι έχει 4 πλήκτρα, +, -, ON και OFF, δεν ξέρω να έχει περιστροφικό χειριστήριο.

johnnyb
19-10-15, 17:22
Aυτο πρεπει να ειναι

http://masvoltaje.com/259-thickbox/dimmer-rotativo-400w-legrand-valena-770061.jpg

lepouras
19-10-15, 20:36
δεν το θυμάμαι αυτό. έχω το ίδιο αλλά το πιέζεις για να κλείσει και στην ουσία το κάνουν γιατί είναι και αλερετουρ. μάλλον είναι παλιότερο μοντέλο το δικό σου και πρέπει να συνδέεται μόνο σαν απλός..