PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΛΩΔΊΩΣΗ ΣΕ ΟΊΚΗΜΑ ΠΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΊΤΑΙ ΜΕ 12 VOLT



merlot77
18-10-15, 16:07
Γεια σας. Θελω τη βοηθεια σας. Εχω ενα οικημα 30 τετραγωνικων και το ρευμα του ειναι απο ηλιακο πανελ το οποιο φορτίζει μπαταρια αυτοκινητου. Παρα πολυ εξυπηρετικό. Η καταναλωση ειναι το πολυ 20 watt. Μπορει καποιος να μου πει τι καλωδιο χρειαζεται, γιατι μεχρι τωρα χρησιμοποιώ το κλασικο δικλονο των 220 volt. Φυσικα εχω βαλει ασφαλειες αυτοκινητου για καθε ενδεχόμενο.

kanivallos
18-10-15, 19:39
Έχεις βάλει υποτυπώδη πίνακα? (Για έλεγχο και επιμερισμό ρεύματος)
Πιστεύω από τη μπαταρία αυτοκινήτου (50-60 αμπερώρια είναι?) διπολικό καλώδιο 4 χιλ. είναι ότι πρέπει.
Από πίνακα στις υπόλοιπες καταναλώσεις 2,5 χιλ.

Ψυγειάκι αυτοκινήτου έχεις? Αυτό θα σου τραβάει ρεύμα.
Κουζίνα βέβαια υγραερίου

GeorgeVita
18-10-15, 19:49
Η καταναλωση ειναι το πολυ 20 watt.

Ψυγειάκι αυτοκινήτου έχεις? Αυτό θα σου τραβάει ρεύμα.

Το αναφέρει, μόνο 20W δηλαδή έως 2A. Μόνο στοιχείο προβληματισμού είναι η αντίσταση των καλωδίων και η πιθανή πτώση τάσης στις καταναλώσεις, οπότε όσο μικρότερο το μήκος των καλωδίων τόσο καλύτερα. Από την πλευρά της ασφάλειας του χώρου και της συνολικής εγκατάστασης, εφόσον έβαλε ασφάλειες, είναι εντάξει.

merlot77
18-10-15, 22:33
Η καταναλωση ειναι οπως εγραψα και παραπανω γυρο στα 20 W. Για την ωρα μερικες λαμπες led. Χρηστο αυτο με τα 4,5 mm θα το φτιαξω. Απλως επειδη οι λήψεις εγιναν σταδιακα, καθε φορα επερνα απο τους πολους απευθειας αλλα με ασφαλεια σε καθε παροχη. Ρωταω τι καλωδια να χρησιμοποιήσω γιατι θελω να φτιαξω πινακα και να μοιράζω τις παροχες.Φυσικα στην πορεια θα τραβαει ποιο πολλα watt. Χρηστο και Γιωργο σας ευχαριστω. !!!!!!!!!!!!

nestoras
18-10-15, 22:37
Υπολόγισε ποια θα είναι περίπου η μεγαλύτερη κατανάλωση που θα έχεις (πχ ψυγειάκι, τηλεόραση ή δεν ξέρω κι εγώ τι) και τράβα τις πρίζες με την ανάλογη διατομή για αυτά τα φορτία. Για τα φώτα οτιδήποτε πάνω από 2,5 καρέ θα είναι υπερβολή (όπως και το ίδιο το 2,5 είναι υπερβολή!). :-P

Το μόνο χοντρό καλώδιο (6άρι ή 10άρι) που θα πρέπει να "τραβήξεις" είναι από τις μπαταρίες μέχρι τον πίνακά σου!

merlot77
04-11-15, 12:22
Και κατι ακομα για να μην σας ζαλιζω. Φυσικα μπορω να βαλω δυο μπαταριες συνδεδεμενες παραλληλα για να εχω τα διπλασια W. Για να τις συνδεσω μεταξύ τους τις μπαταριες, τα καλωδια που εχω για να την εκκινηση του αυτοκινητου με πεσμενη μπαταρια κανουν;

nikosp
04-11-15, 13:11
Και κατι ακομα για να μην σας ζαλιζω. Φυσικα μπορω να βαλω δυο μπαταριες συνδεδεμενες παραλληλα για να εχω τα διπλασια W. Για να τις συνδεσω μεταξύ τους τις μπαταριες, τα καλωδια που εχω για να την εκκινηση του αυτοκινητου με πεσμενη μπαταρια κανουν;

Κάνουν
Στην περίπτωσή σου όμως θα χρησιμοποιούσα κάποιον inverter για να τροφοδοτήσω το σπίτι και όχι με 12 βόλτ

merlot77
05-11-15, 00:30
Νικο θα το ψαξω με το inverter, αν και ετσι οπως ειναι τωρα στα 12V με βολευει γιατι το εχω μονο για φωτισμο.

ale george
05-11-15, 07:23
οσο πιο λεπτα καλωδια βαλεις τοσο πιο πολλες απωλειες θα χεις.(για το συνεχες)

FILMAN
05-11-15, 10:23
Και για το εναλλασσόμενο.

Dbnn
05-11-15, 16:33
Και κατι ακομα για να μην σας ζαλιζω. Φυσικα μπορω να βαλω δυο μπαταριες συνδεδεμενες παραλληλα για να εχω τα διπλασια W. Για να τις συνδεσω μεταξύ τους τις μπαταριες, τα καλωδια που εχω για να την εκκινηση του αυτοκινητου με πεσμενη μπαταρια κανουν;

Θα προτιμουσα να εβαζα πολους μπαταριας να σφιγγουν πανω στους πολους παρα το κροκοδειλακι.
Δεν ειναι ακριβοι αλλωστε.
Και πιο πολυ ασφαλεια θα εχεις και πιο λιγη απωλεια.