PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια από μπαταρία σε inverter 220v



djgps
18-10-15, 23:37
Γεια σας... θα ήθελα την βοήθεια σας σε μια πατέντα που θέλω να κάνω...

Τραβάω ρεύμα από την μπαταρία του αυτοκινήτου μου ( starlet ) και δίνω σε inverter 1000 w ( τόσο λέει ο κατασκευαστής του ).

Για να έχω κάποια ασφάλεια από την μπαταρία προς το Inverter σε περίπτωση κάποιου βραχυκυκλώματος τι ασφάλεια πρέπει να μεσολαβήσει?

Το Inverter το χρησιμοποιώ για να έχω επάνω φορτιστές μπαταριών φωτογραφικών μηχανών κτλ...

Ευχαριστώ...!!!

andrewsweet4
19-10-15, 01:50
Συνηθως τα (οχι τελειως κινεζικα) ινβερτερ εχουν απο μονα τους ασφαλεια στο πισω μερος. επισης να ξερεις οτι αν παιρνεις ρευμα απο τον αναπτηρα του αυτοκινητου και οχι κατευθειαν απτην μπαταρια με κροκοδειλακια μπορεις να τραβγξεις μαξιμουμ 300 περιπου βαττ. μην προσπαθησεις να τραβηξεις παραπανω γιατι θα καψειςτην ασφαλεια του αναπτηρακαι θα τρεχεις...

kanivallos
19-10-15, 02:19
Το Inverter το χρησιμοποιώ για να έχω επάνω φορτιστές μπαταριών φωτογραφικών μηχανών κτλ...



Εάν το χρησιμοποιείς μόνο γι αυτό (δλδ δε χρησιμοποιείς αυτούσια την εναλλασσόμενη τάση των 230 βολτ, αλλά την υποβιβάζεις με μετασχηματιστή) γιατί δεν παρεμβαίνεις στη φόρτιση κατευθείαν από την τάση της μπαταρίας του αυτοκινήτου σου?
Δες πόση τάση συνεχούς χρειάζεται ο φορτιστής σου (μέτρηση μετά τον μετασχηματισμό και την εξομάλυνση) και αν χρειάζεται μέχρι 12 βολτ τα παίρνεις κατευθείαν από την μπαταρία.
Υποβιβασμό συνεχούς μπορείς να κάνεις με ανάλογο σταθεροποιητή τάσης και μάλιστα χωρίς προσθήκη πυκνωτών.

genesis
19-10-15, 09:29
Το Inverter των 1000W μπορεί να "τραβήξει" μέχρι περίπου 100Α αν χρειαστεί να λειτουργήσει κοντά στην ονομαστική του ισχύ.
Χρειάζεται μία ασφάλεια της τάξης των 100Α ή περισσότερο η οποία πρέπει να τοποθετηθεί κοντά στην μπαταρία.

djgps
19-10-15, 11:23
Κύριοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

andrewsweet4 εχω τραβήξει καλώδιο από την μπαταρία γιατί από τον αντάπτορα της μπαταρίας γονάτιζε το Inverter με φορτίο που το είχα φορτώσει για τεστ...

kanivallos δυστυχώς χρησιμοποιώ και 220 γι αυτό και η επιλογή Inverter...

genesis προτείνεις κάποιες συγκεκριμένες? Να έχω μια ιδέα...

Dbnn
19-10-15, 18:11
Ψαξε για "μαχαιρωτη" ασφαλεια σε ειδη car stereo. Ξεκινανε απο 80Α και φτανουν μεχρι 350+
Αγορασε και την ασφαλειοθηκη της και εισαι ετοιμος.

xsterg
19-10-15, 22:59
εγω θα ελεγα να διαχωρισεις τα φορτια. αυτα που θελουν 12η λιγοτερα βολτ να ειναι εκτος ινβερτερ και αυτα που ειναι με 220 να πανε πανω στο ινβερτερ. θεωρω βλακεια το να παιρνεις 12 να τα κανεις 220, να τα μετατρεπεις παλι σε 5 για να φορτισεις ενα κινητο η ενα ταμπλετ. ακομη και λαπτοπ να θελεις να φορτισεις υπαρχουν μετατροπεις απο 12 σε 19 βολτ.
τι ειναι αυτο που θελεις να βαλεις σε μπαταρια αυτοκινητου και θελεις ντε και καλα ινβερτερ?

djgps
21-10-15, 22:01
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... xsterg και εγώ το θεωρώ βλακεία και καλά το είπες... αλλά να καθίσω και να πειράξω ένα σωρό φορτιστές που μετατρέπουν χωρίς εξωτερικό τροφοδοτικό τα 12 σε 5 v κτλ... κάνω αυτή την πατέντα με το inverter... Οι φορτιστες των 12v πάνε στον αντάπτορα και όλα οκ...

Καλή συνέχεια παιδιά.... και καλές κατασκευές!!!! :wiink: