PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοσυσσωρευτές



tasost2002
19-10-15, 19:09
Καλησπέρα εχει δει καποιος κατι τετοιο?
Ευχαριστώ
60152

f_chronis
19-10-15, 20:49
τωρα να σου πω.... hand... automatic.... και περιστροφικός ρυθμιστής. Αν δεν υπήρχε η φωτογραφία και είχε μπαταρίες αλλού θα πήγαινε το μυαλό μου! :wiink:

Μάλλον θα ξέρει κανένας μεγαλύτερος. Φαινεται αρκετά παλιό.

f_chronis
19-10-15, 20:50
Μήπως είναι αυτόματος διακόπτης για τα φωτα στο κλιμακοστάσιο;

tasost2002
19-10-15, 21:28
Ειναι για τον ελεγχο των θερμοσυσσωρευτών με νυχτερινο,,,αλλα αμα ξερει καποιος κατι συγκεκριμενο η κατι αντιστοιχο τοσο το καλύτερο

xsterg
19-10-15, 22:55
εισαι σιγουρος οτι παει σε θερμοσυσωρευτες? στο χωριο της γυναικας μου ειχε βαλει καποια στιγμη ενας ηλεκτρολογος διπλα απο το ρελε ενα κουτακι μεγεθους ρελε και ειχε ενα ποτενσιομετρο. ποτε δεν καταλαβα τι εκανε ακριβως. το ειχε παρεμβαλει αναμεσα στην φαση και τον ουδετερο με τροπο που αν επελεγες τιμη για ρευμα μεγαλυτερο των 30mA να πεφτει το ρελε. μαλλον σαν τεστ. βεβαια δεν το ειπε σε κανενα τι κανει ακριβως. το ειχε χρεωσει 80€ στην γιαγια της και της ειχε πει οτι ηταν απο την δεη. φυσικα εκανε και μια γυρα σε ολο το χωριο και εβγαλε 80 Χ δεν ξερω ποσα. οταν εκανα κατι αλλαγες στον πινακα το αφαιρεσα.

el greco 1
20-10-15, 06:49
ανεβασε μια φοτο απ ολο τον πινακα να δουμε αν συνδεεται με τα ρελε των θερ/των.

lepouras
20-10-15, 09:16
στο χωριο της γυναικας μου ειχε βαλει καποια στιγμη ενας ηλεκτρολογος διπλα απο το ρελε ενα κουτακι μεγεθους ρελε και ειχε ενα ποτενσιομετρο. ποτε δεν καταλαβα τι εκανε ακριβως..............
μια φορά και ένα καιρό βάζαν αυτή την ματσαφλαριά και το γυρνάγανε μέχρι να πέσει το ΔΔΕ. μετά το γυρνάγανε λίγο πίσω και έτσι εξασφαλίζανε ότι το ΔΔΕ θα πέσει κάτω από τα 30mA (στην ουσία δημιουργεί μια τεχνίτη διαφορά στο ΔΔΕ κάποιον mA). βλέπεις τότε ούτε μηχανήματα πιστοποίησης υπήρχαν, ούτε τα ΔΔΕ ήξερες με ποιες προδιαγραφές φτιαχτήκαν(όπως και το εν λόγο ματσαφλαρια) οπότε το πούλαγαν σαν πρόσθετο μέσο προστασίας.
τώρα το κόλπο της φωτογραφίας δεν το έχω συναντήσει ποτέ, οπότε ας μας πει που και τη συνδέεται μπας και βγάλουμε άκρη.
Ελληνικές Εγκαταστάσεις. ένας άγνωστος κόσμος. εξερευνήστε τον:lool:.
με την ευγενική χορηγία το ηλεκτρονικα.γρ:biggrin:

f_chronis
20-10-15, 10:32
Ρε παιδιά αυτό έχει 8 καλώδια από κάτω. όλα αυτά για να ρίχνει το ρελέ; Ακόμα και για το νυχτερινό υπερβολικό μου φαίνεται

IRF
20-10-15, 15:04
Καλησπέρα εχει δει καποιος κατι τετοιο?
Ευχαριστώ

Καλό θα ήταν να μας δώσεις πρόσθετες πληροφορίες δηλαδή που είναι αυτό; σε πίνακα στο ισόγειο πολυκατοικίας;
Στον πίνακα του διαμερίσματός σου; ή στον πίνακα πελάτη σου; Ρωτάω για να καταλάβω τι πρόσθετες πληροφορίες μπορείς να μας δώσεις έτσι γενικά δεν είμαστε μέντιουμ και θα πρέπει να περιμένεις κάποιον πολύ έμπειρο που να το έχει δει. Μπορεί να είναι μέχρι τροφοδοτικό για θυροτηλέφωνα-πορτα με τόσα καλώδια που βγαίνουν.

nestoras
20-10-15, 15:20
εισαι σιγουρος οτι παει σε θερμοσυσωρευτες? στο χωριο της γυναικας μου ειχε βαλει καποια στιγμη ενας ηλεκτρολογος διπλα απο το ρελε ενα κουτακι μεγεθους ρελε και ειχε ενα ποτενσιομετρο. ποτε δεν καταλαβα τι εκανε ακριβως. το ειχε παρεμβαλει αναμεσα στην φαση και τον ουδετερο με τροπο που αν επελεγες τιμη για ρευμα μεγαλυτερο των 30mA να πεφτει το ρελε. μαλλον σαν τεστ. βεβαια δεν το ειπε σε κανενα τι κανει ακριβως. το ειχε χρεωσει 80€ στην γιαγια της και της ειχε πει οτι ηταν απο την δεη. φυσικα εκανε και μια γυρα σε ολο το χωριο και εβγαλε 80 Χ δεν ξερω ποσα. οταν εκανα κατι αλλαγες στον πινακα το αφαιρεσα.

TERASAKI μάλλον θα ήταν!!

el greco 1
20-10-15, 23:20
τωρα που ξαναβλεπω την φωτο καλα οπωs λεει και ο χρονηs εχει 8 καλωδια. θυμηθηκα την εποχη εκει γυρω στο 79 με 80 εγκαταστουσαμε θερμοσυσωρευτεs μπαοκνετ siemens τοτε,περναγαμε ενα τηλεφονικο καλωδιο εξω 2 ζευγων και βαζαμε ενα αισθ ητηριο που ηταν ανωξιδοτο μορφηs ακιδαs αλεξικεραυνου. αυτο ελενχε την εξωτερικη θερμοκρασια και εκανε αντισταθμηση στην λειτουργεια των θερμοσισωρευτων.σιγουρα αυτο ειναι αλλα οχι siemens. για αυτο ειπα να βγαλει φωτο ολο τον πινακα και να κοιταξει εξω να δει αν υπαρχει το αισθητηριο.

lepouras
21-10-15, 00:44
γυρω στο 79 με 80
τη είπες τώρα? στη σχολή δηλαδή σκαλίζατε το μονογραμμικο σε πέτρα?:001_tt2:
Γιώργο ίσως να είναι και αυτό πάντως εδώ στην Αθήνα δεν έτυχε να το πετύχω πουθενά. δεν γράφει και τίποτα επάνω να το ψάχναμε λίγο μπας και βρούμε τίποτα από σχέδιο.

alpha uk
21-10-15, 16:53
Weather storages heating controller δουλεύει μέ κάποιον εξωτερικό sensor, Και κάποιο ρελε

el greco 1
21-10-15, 17:16
Γιαννη τα μονογραμικα θυμαμαι που τα ζωγραφιζαμε τοτε πανω σε τριφυλλα τσιγαροχαρτα!! ειμασταν λιγο ποιο προχωριμενοι εδω πανω:lool:
εψαξα λιγο μηπωs βρω κατι αλλα τιποτα ειναι παλιο ραγουλικο υλικο αυτο.παντωs ειχε οικονομια στο νυκτερινο με αυτο τη μοντουλα.

street
21-10-15, 19:09
ναι το εχω ξαναδει ! , καταργησε το και βαλτα να δουλευουν μονο στο νυχτερινο ....!!! ( αν θελουν , κτ εμε πετατα ΟΛΑ ) δουλευει αναλογα με την θερμοκρασια του χωρου και το αναβει στο ημερσιο αν πεφτει η θερμοκρασια στα πυροτουβλα ! , κατα την διαρκεια του νυχτερινου ειναι μονιμα ανοιχτο για να ζεστανει τα πυροτουβλα η αντισταση !!! γμστα .... τρελη καταναλωση
θερμοσυσορευτη πλεον δεβ εχουν ουτε τα δημοσια νοσοκομεια ..... για σκραπ και τελος ( κρατας τα πυροτουβλα :lool: )
απορω ποιος σκεφτηκε τετοια μαλακια , αντι για ξυλα ( ξυλοσομπα ) να βαλω ηλεκτρικες αντιστασεις μεσα να θερμαινουν τα πυροτουβλα !!! ημαρτον ... πουλησε κακα τα ψεματα ... για μια παπαρια

alpha uk
21-10-15, 21:51
Αυτό τό πραγματακι (σέ καινούργια version) κάνει £250 εδώ στό UK

xsterg
21-10-15, 22:28
τι κανει τελικα βρε παιδια αυτο το πραγμα?

f_chronis
21-10-15, 23:06
Weather storages heating controller δουλεύει μέ κάποιον εξωτερικό sensor, Και κάποιο ρελε

Μάλλον έχεις δικιο. Βρήκα manual της emerson (μεγάλη εταιρια στον επαγγελματικό κλιματισμό) και μοιαζει πολύ με αυτό. Πάντως δεν μου φαίνεται και πολύ "έξυπνο" το μηχανάκι. Μετράει την εξωτερική θερμοκρασία και με κάποιο τρόπο φροντίζει να δουλεύουν οι συσσωρευτές σε ώρες που το ρεύμα είναι φθηνό. Δεν έχω καταλάβει ακριβως όμως

http://www.pactrol.com/pdfs/Pactrol_weather_watcher_install_guide.pdf

alpha uk
22-10-15, 00:06
Νάι αυτό τό συγκεκριμένο τής Emerson τό έχω συναντήσει σέ luxury flats μέ νέου τύπου συσσωρευτες ,πολύ καλά μονωμενους ,μέ εσωτερικό fan καί αυτόματο πορτακι , τήν ημέρα όταν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας ,μέσα, έξω, ενεργοποιεί τόν fan καί αντίστοιχα ανοίγει τό πορτακι ,καί ό συσσωρευτής εκπέμπει τήν ανάλογη θερμοκρασία

el greco 1
22-10-15, 06:02
μπραβο ρε μαγκεs εισασται πολυ ψαγμενοι το βρηκατε.ρε ποσα χρονια ειχα να το δω!

xampos
22-10-15, 11:02
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος αυτό είναι ρυθμιστής φόρτισης και η δουλειά του είναι να ρυθμίζει το πόση ώρα θα φορτίζουν το βράδυ οι θερμοσυσωρευτές ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία για να μην κάνουν πλήρη φόρτιση κάποιες μέρες που είναι πιο καλές. επισυνάπτω και ένα σχέδιο που έχω από πίνακα με θερμοσυσωρευτές που έχουν αυτή την τεχνολογία.60184

el greco 1
22-10-15, 18:26
ναι αυτοs ειναι ο κοντρολερ.

tasost2002
22-10-15, 18:30
Kαλησπερα ευχαριστω απο ολους για τις απαντησεις...
εχει και αισθητηριο εξω,μετα μου το ειπε..
το καταργω και απευθειας νυχτερινο στα ρελε και με μεταγωγικο διακοπτη αν θελει να το αναβει οποια ωρα της ημερας που δεν εχει νυχτερινο...

street
22-10-15, 19:58
το καταργω και απευθειας νυχτερινο
καποτε ημασταν απλες βλεπεις ..... μρουκλιδες :lool:

να υποθεσω τασο οτι 'ενημερωσες' για τα κερατα που τρωνε ο ανεκδιηγητες εφευρεσεις ανεβαζοντας τον διακοπτη ? :lool:

el greco 1
23-10-15, 06:19
kαι γιατι να το καταργισειs αφου υπαρχει? εχει προβλημα ο κοντρολερ? εχειs oiκονομια με αυτον.

tasost2002
23-10-15, 13:16
kαι γιατι να το καταργισειs αφου υπαρχει? εχει προβλημα ο κοντρολερ? εχειs oiκονομια με αυτον.

Kαλημερα το ξερω οτι εχει οικονομια...δεν δουλευει καθολου το controler και δεν δινει με την καμια 300 εuro γιατι καπου εκει θα εχει αυτο
το συγκερκιμενο....γιάυτο τον καταργω τελειως...για να μπορει να δουλεψει οπως ειπα

tasost2002
23-10-15, 13:18
καποτε ημασταν απλες βλεπεις ..... μρουκλιδες :lool:

να υποθεσω τασο οτι 'ενημερωσες' για τα κερατα που τρωνε ο ανεκδιηγητες εφευρεσεις ανεβαζοντας τον διακοπτη ? :lool:
καλημερα Δημητρη αν καταλαβα καλα τι λες αν ξεχασει καποια στιγμη τον διακοπτη σε ον?

vasilllis
23-10-15, 15:21
και τον θερμοσιφωνα πολλες φορες τον ξεχναμε αναμενο.
Ηρθε ο καιρος να αλλαξει τον τροπο θερμανσης του.