PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτροβανα siemens



el greco 1
20-10-15, 23:45
πρεπει να κανω μια αυτονομια και μου δωσαν 4 η/β siemens GLB331.9E αυτεs εχουν 3 καλωδια μπλε ουδετερου ασπρο ανοιγει μαυρο κλεινει οκ? το προβλημα τωρα.οταν την δοκιμαζω να ανοιξει ανοιγει αλλα στο τερμα ανοιχτο ο κηνητηραs συνεχιζει και δουλευει και στο κλεισιμο το ιδιο γινεται μαλλον δεν εχει τερματικουs μεσα. εχει συνδεσει καποιοs τλευταια καποια τετοια η/β να μου πει τι γινεται?cheers george.

Sted
21-10-15, 18:51
Συνήθως ειναι ενα καλωδιο που εχει μονιμα ταση και ενα που παιρνει την εντολή. Μπορεις να ανεβασεις το σχεδιο που λογικα εχει;

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

JOUN
21-10-15, 20:52
Ετσι ειναι..Λογικα ειναι μπλε ουδετερος,μαυρο φαση και ασπρο απο θερμοστατη(εντολη)
Καντο ετσι και πες μας.

el greco 1
21-10-15, 21:22
oxι μαγκεs η η/β ειναι αυτη https://www.downloads.siemens.com/download-center/Download.aspx?pos=download&fct=getasset&id1=A6V10417269 εχω μονο 3 καλωδια οπωs ειπα αλλα για τη δουλεια που τι θελω δεν κανει αυριο θα τιs στειλω για αλαγη με συμβατικεs.thanks

f_chronis
21-10-15, 23:27
Είδα και γω το σχέδιο. πολύ περίεργο για ηλεκτροβάνα να μην έχει τερματικούς διακόπτες. Όντως. Αν συνδέσεις σε τάση μπλε άσπρο περιστρέφεται αριστερά και μπλε μαυρο δεξιά. Το 336.1E έχει τερματικούς διακόπτες.

Sted
22-10-15, 01:46
Αν όντως δεν εχει το μονο που μπορείς να κάνεις για να την δουλέψεις σωστά ειναι να προσθέσεις τίποτα χρονικά αλλα θα ανέβει το κοστος αρκετά. Δεν ξέρω αν αξίζει.

Εντιτ: ειδα και το pdf, απ'οσο καταλαβαίνω ειναι για εφαρμογες που χρειάζεσαι ελεγχομενο ανοιγμα και λογικά θα δουλεύει και με αντιστοιχο c
controller.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

el greco 1
22-10-15, 05:56
με plc θα τι δουλεψω επεκταση αυτονομιαs θερμανσηs 3ων διαμερισματων απο υπαρχων συστημα ηλιακων μποιλερ και καυστηρα γκαζιου.γινεται με χρονικα ανοιγμα κλεισιμο αλλα για 4 η/β θα μου φαει 8 εξοδουs του plc ενω με συμβατικεs χρειαζωμαι μονο 4ηs.σημερα θα τιs στειλω για αλλαγη. thanks.

FILMAN
22-10-15, 09:41
Δεν μπορείς να το κάνεις με χρονικά διότι σε βάθος χρόνου δεν θα έχει επαναληψιμότητα.

cdr
22-10-15, 15:14
Γιωργο κινητηρας για νταμπερ αερα ειναι αυτο και οχι για βαννες !

el greco 1
22-10-15, 18:07
ο τυποs τιs εστηλε για ηλεκτροβανεs Χρηστο. σημερα τιs εστηλα πισω και θα μου στηλει συμβατικεs.FIMANN αυτο εχει να κανει με το ποσεs χιλαδεs χειρισμουs εχει κανει?

JOUN
23-10-15, 01:28
Οχι με το οτι χωρις τερματικα θα σου φευγει καθε φορα απο λιγο και μετα μερικες δεκαδες χειρισμους θα ειναι αλλου για αλλου..

FILMAN
23-10-15, 10:25
Οχι με το οτι χωρις τερματικα θα σου φευγει καθε φορα απο λιγο και μετα μερικες δεκαδες χειρισμους θα ειναι αλλου για αλλου..
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ...