PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσαρμογέας από ηχεία αυτοκινήτου με έξοδο σε RCA για σύνδεση ενισχυτή ισχύος.



chipakos-original
24-10-15, 19:16
Παιδιά θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα προσαρμογέα με έξοδο RCA για να μπορέσω στη συνέχεια να συνδέσω έναν ενισχυτή ισχύος. Το αυτοκίνητο ένα AUDI έχει ένα RADIO CD με έξοδο 4χ25 WATT και εγώ θέλω να πάρω τα δύο από αυτά τα κανάλια να τα οδηγήσω σε ένα κύκλωμα και να πάρω στην έξοδο σήμα LINE . Οποιος έχει υπ όψην του κάτι τέτοιο ας μου πει. Σημείωση τα δύο κανάλια που βγάζει τώρα το ηχοσύστημα δεν έχουν κοινό αρνητικό (-) .

Dbnn
24-10-15, 19:51
Επειδη αυτα τα κυκλωματα ειναι μαπα. Πιο καλο θα ειναι να ανοιξεις την πηγη. Να βρεις τον εσωτερικο ενισχυτη και απο το line in του να τραβηξεις rca. Αυτα τα ραδιοσιντι εχουν τσιπ ισχυος τυπου tda.

chipakos-original
24-10-15, 22:26
Επειδη αυτα τα κυκλωματα ειναι μαπα. Πιο καλο θα ειναι να ανοιξεις την πηγη. Να βρεις τον εσωτερικο ενισχυτη και απο το line in του να τραβηξεις rca. Αυτα τα ραδιοσιντι εχουν τσιπ ισχυος τυπου tda.
Αν δεν βρεθεί κάτι αξιόπιστο μάλλον αυτό θα κάνω.

Dbnn
25-10-15, 00:25
Αξιοπιστο δεν υπαρχει φιλε μου. Παιρνεις ενα ηδη ενισχυμενο σημα, το εξασθενεις και το ενισχυεις ξανα.... Αυτη η πρακτικη εχει αθλιο ηχητικο αποτελεσμα.

betacord85
25-10-15, 00:36
ανεβασε μια φωτο πες χαρακτηριστικα πως θα σε βουησουμε για να κοψεις και να ραψεις απο το σχεδιαγραμμα?line out preamplifier δεν θες?

chipakos-original
25-10-15, 06:09
ανεβασε μια φωτο πες χαρακτηριστικα πως θα σε βουησουμε για να κοψεις και να ραψεις απο το σχεδιαγραμμα?line out preamplifier δεν θες?
Line Out θέλω και το βασικό στο όλο ζήτημα είναι ότι όταν έρχεται ο ήχος από την πηγή έρχεται χωρίς κοινή γείωση κι εγώ χωρίς κοινή γείωση δεν μπορώ να οδηγήσω τελικό. Εχει δίκιο σε αυτό που λέει ο Δημήτρης αλλά εγώ να το εξασθενήσω μπορώ εύκολα με ένα ποτενσιόμετρο . Αυτό το σήμα όμως δεν μπορώ να το στείλω στην είσοδο του ενισχυτή διότι χωρίς (-) ο ενισχυτής παράγει ανεπιθύμητους βόμβους.

betacord85
25-10-15, 16:18
60218 τετοιο βυσμα εχει?θα δωσεις χαρακτηριστικα της πηγης?

Dbnn
25-10-15, 18:02
Ο rod elliott εχει στη σελιδα του εναν μετατροπεα απο balanced σε unbalanced. Το μειονεκτημα ειναι πως θελει +/-15vDC κατι που δεν γινεται στο αυτοκινητο λογο τροφοδοσιας. Αυτο δεν ειναι προβλημα μιας και οι τελεστικοι λειτουργουν και με μονη τροφοδοσια. Απλα στην εισοσο τοτ κυκλωματος θα χρειαστεις διαιρετες τασης μιας και το κυκλωμα παιρνει line σημα και οχι απο εξοδο ενισχυτη.

Dbnn
25-10-15, 18:04
http://sound.westhost.com/project51.htm

Οριστε. Δες το figure 2 για να καταλαβεις.
Αυτο το μετατροπεα χρειαζεσαι για να εχεις εναν αξιοπρεπη (οσο γινεται) line out converter

Εδεσσαίος
15-11-15, 00:28
υπαρχουν τελικοι ενισχυτες, οχι ακριβοι, με high input εισοδο, εκει μπορεις να συνδεσεις την εξοδο του ραδιοσιντι σου!

dalex
15-11-15, 16:50
Δοκίμασες να βάλεις ένα high σε low μετατροπέα;