PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυστήρια Πρίζα από leroy...



midakos
26-10-15, 17:31
Καλησπέρα, και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!
Αγόρασα κάτι πρίζες από το Leroy Merlin οι οποίες με βγάλαν την πίστη και άκρη δεν έχω βγάλει.
60236
Οι εν λόγω πρίζες δεν έχουν ούτε βίδες για τους αγωγούς αλλά ούτε και κλίψ.
η μόνη βίδα που έχουν είναι μια torx (στην τρύπα που φαίνεται). Δοκίμασα να την ξεβιδώσω μήπως και είναι αποσπόμενες οι επαφές και βιδώνουν από πίσω, αλλά δεν βγαίνει τίποτα (σαν να είναι κολλημένο)
Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο?

herctrap
26-10-15, 17:36
Μήπως ξεβθδώνει το άσπρο καπάκι
και εχει μέσα βίδες για τις κλέμες

lepouras
26-10-15, 17:42
βρε Γιώργο. ή βάλε περισσότερες φωτογραφίες ή γράψε ότι κωδικό και όνομα έχει επάνω μπας και την βρούμε στο νετ να καταλάβουμε και εμείς τη είναι. πήγες και έβαλες την μοναδική φωτογραφία που ακόμα και στις επώνυμες έτσι δεν θα δεις ούτε κλιψ ούτε βίδες ούτε τίποτα.

midakos
26-10-15, 17:58
Το καπάκι από μπροστά βγαίνει αλλά είναι μόνο η πρόσοψη για να βιδώσεις τις βίδες στερέωσης που έχουν τα αυτάκια.
Επειδή είμαι λίγο βιαστικός (λόγω της ημέρας) θα σας δώσω ένα μοντέλο που γράφει πάνω.
Λοιπόν είναι της εταιρίας Debflex (κινέζικη πρίζα εισαγόμενη από την γαλλική εταιρία) σειρά Perfect και κωδικοί πρίζας και πρόσοψης είναι PF390 και PF002 αντίστοιχα.

Έκανα και γω αναζήτηση με τους κωδικούς και την εταιρία αλλά δεν βρήκα κάτι

Μερικές φωτό ακόμα:
6023760238

Ευχαριστώ για την ενασχόληση σας στο πρόβλημα μου!

Gaou
26-10-15, 18:17
δοκιμασεες να σπρώξεις μονοκλονο καλώδιο μέσα στις τρυπες ?

lepouras
26-10-15, 18:19
υπάρχουν στο εμπόριο πολλά είδει από εξαρτήματα και συσκευές που δέχονται καρφωτά μονόκλωνα καλώδια και δεν έχουν κουμπιά για βγάλσιμο. ο τρόπος αφαίρεσης είναι τραβώντας και περιστρέφοντας το καλώδιο αριστερά και δεξιά 180 μοίρες και βγαίνεις έξω σιγά σιγά. μάλιστα έτσι δουλεύουν οι ηλεκτρονικοί μετασχηματιστές τις OSRAM.

midakos
26-10-15, 18:59
Οχι η αληθεια ειναι δεν δοκιμασα να βαλω μονοκλονο καλωδιο ακομη. Θα το δοκιμασω και θα σας ενημερωσω. Η αληθεια ειναι δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο και σκαλωσα. Να σας ρωτησω, θελω να την στερεωσω σε πανελ μαζι με αλλες 2 και ηθελα να βαλω ευκαμπτο καλωδιο 2.5αρι. Αν χρησιμοποιησω ακροχιτωνια θα μπορεσουν να καρφωθουν αραγε? Εχετε καποια παρομοια εμπειρια?

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mike_gr
26-10-15, 19:25
καρφωτα πανε τα καλωδια,για πολυκλωνο και κολλητηρι με καλαι να τα περασεις θα καρφωθει σαν μονοκλωνο,μετα στο κουτι του τοιχου τη βιδωνεις,οπως ολες

alpha uk
26-10-15, 19:47
Εύκαμπτα καλώδια γιά fixed wiring ? Απαγορεύεται από τούς κανονισμούς. Τό έχω παρατηρήσει αυτό σέ πολλές εγκαταστάσεις στήν Ελλάδα , ειδικά σέ spot lights σέ μαγαζιά Άν τό κάνουμε αυτό εδώ, UK ,θά μάς κόψουν τό κεφάλι οι NICEIC inspectors

midakos
26-10-15, 20:04
Εγω που δουλευω σε πινακαδικο, ολοι οι πινακες και επιτοιχοι, και χωνευτοι αλλα ακομα και στα μεγαλα τα πεδια, οι καλωδιωσεις γινονται με ευκαμπτα pvc. Και γενικα ολα τα πινακαδικα ετσι δουλευουν. Υποχρεωτικα ομως ακροχιτωνια ωστε να σφιγκουν τα συρματακια μεταξυ τους.

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alpha uk
26-10-15, 20:20
Εγω που δουλευω σε πινακαδικο, ολοι οι πινακες και επιτοιχοι, και χωνευτοι αλλα ακομα και στα μεγαλα τα πεδια, οι καλωδιωσεις γινονται με ευκαμπτα pvc. Και γενικα ολα τα πινακαδικα ετσι δουλευουν. Υποχρεωτικα ομως ακροχιτωνια ωστε να σφιγκουν τα συρματακια μεταξυ τους.

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άν είναι γιά τέτοιους πίνακες , είσαι σωστός, (fixed wiring) είναι ότι κύκλωμα είναι κομάτι μίας εσωτερικής ηλεκτρικής εγκατάστασης. My apologies

midakos
26-10-15, 20:23
No problem my friend!! Δεν προκειται για πινακα η κατασκευη μου, ομως στην ουσια θα ναι συσκευη που μπαινει στην πριζα, οποτε δεν πιανεται για μονιμη εγκατασταση.

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sakisr
26-10-15, 23:50
Τα καλωδια μπαινουν ''φυτευτα'' στις τρυπες και οι δυο βιδες μπροστα σφιγγουν τη πριζα στο μπουατ.Ειναι λιγο μπερδεμα για καποιον που δε ξερει αλλα αν τις μαθεις ειναι πολυ γρηγορη δουλεια ειδικα γιατι δεν εχει κλεμες και καθολου επαφη με το ρευμα.

midakos
27-10-15, 20:32
Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα τις συναντησα τις συγκεκριμενες. Με ακροχιτωνια δεν πιανουν τα καλωδια, οποτε τα γανωσα και κουμπωσαν κανονικα. Απλα τωρα δεν νομιζω οτι θα ξαναβγουν, αλλα στην εφαρμογη που τις εβαλα δεν θα χρειαστει καν!

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

JOUN
27-10-15, 20:53
Για να ξερεις για αλλη φορα:Δεν χρειαζεται κολλητηρι..Απλως βαζεις ενα μικρο κατσαβιδακι στην μια τρυπα(εχει δυο σε καθε θεση) και ετσι ανοιγει το κλιψακι οποτε δεχεται και πολυκλωνο καλα στριμμενο.
Το ιδιο και για να βγουν:βαζεις κατσαβιδι στην μια τρυπα,ανοιγει το κλιψακι οποτε τραβας τον αγωγο και βγαινει.

midakos
27-10-15, 20:58
Έχει συναντήσει κανείς σε πρίζα φίρμας τέτοιο στυλ κουμπώματος? Η μήπως είναι χαρακτηριστικό των φτηνών για οικονομία στο ?κλιψάκι?

JOUN
27-10-15, 21:03
Σε διακοπτες συνεχεια..σε πριζα μαλλον οχι λογω του αρκετα περισσοτερου ρευματος που μπορει να περασει.

midakos
27-10-15, 21:07
Να πω την αλήθεια μόλις είδα την πρώτη πρίζα είπα "Κάτι ξέχασαν να βάλουν οι φίλοι μας οι Κινέζοι", λέω θα λείπει το πλαστικό που χαλαρώνει τις επαφές. Αλλά επειδή πήρα 3 ίδιες, λέω δεν γίνεται σε όλες κάτι να λείπει :001_tt2:

γάτος
27-10-15, 22:42
Έχει συναντήσει κανείς σε πρίζα φίρμας τέτοιο στυλ κουμπώματος? Η μήπως είναι χαρακτηριστικό των φτηνών για οικονομία στο ?κλιψάκι?

Έχω συναντήσει παλαιότερα πρίζες SIEMENS που δέχονταν έτσι τα καλώδια. Αλλά είχαν τρία πράσινα κλιπ που τα πίεζες για να βγουν τα καλώδια.
Επίσης από ότι φαίνεται στο post #1, η πρίζα σου έχει 6 τρύπες ίδιες, οπότε κατά πάσα πιθανότητα είναι για να βάλεις δύο καλώδια (σε κάθε επαφή L,N,PE) αν θες πχ να συνεχίσεις σε διπλανή πρίζα (και όχι για να βάλεις κατσαβιδάκι στη μία τρύπα για να βγει το καλώδιο).
Επίσης στο post #4, στην 1η φωτό πάνω αριστερά, φαίνεται ότι πρέπει να ξεγυμνώσεις το καλώδιο για 10mm, ώστε να κουμπώσει ακριβώς.

lepouras
27-10-15, 23:02
Σε διακοπτες συνεχεια..σε πριζα μαλλον οχι λογω του αρκετα περισσοτερου ρευματος που μπορει να περασει.
τις ΑΒΒ έχουν πολλά μοντέλα ΚΑΙ οι πρίζες και είναι πολύ ποιοτικά.

midakos
27-10-15, 23:53
Έχω συναντήσει παλαιότερα πρίζες SIEMENS που δέχονταν έτσι τα καλώδια. Αλλά είχαν τρία πράσινα κλιπ που τα πίεζες για να βγουν τα καλώδια.
Επίσης από ότι φαίνεται στο post #1, η πρίζα σου έχει 6 τρύπες ίδιες, οπότε κατά πάσα πιθανότητα είναι για να βάλεις δύο καλώδια (σε κάθε επαφή L,N,PE) αν θες πχ να συνεχίσεις σε διπλανή πρίζα (και όχι για να βάλεις κατσαβιδάκι στη μία τρύπα για να βγει το καλώδιο).
Επίσης στο post #4, στην 1η φωτό πάνω αριστερά, φαίνεται ότι πρέπει να ξεγυμνώσεις το καλώδιο για 10mm, ώστε να κουμπώσει ακριβώς.
Αυτο με τα κλιπ ειναι το κλασσικο, το εχω συναντησει πολλες φορες, το θεμα ειναι αυτες πως ξεκουμπωνουν που δεν εχουν κλιπ. Επισης αν βαλεις κατσαβιδακι στη δευτερη τρυπα δεν βγαινει το καλωδιο, γιατι οι δυο τρυπες δουλευουν ανεξαρτητες

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

JOUN
28-10-15, 01:43
Η καθε επαφη εχει δυο τρυπες(δυο η φαση ,δυο ο ουδετερος και δυο η γειωση).
Αν βαλεις κατσαβιδι στη μια της φασης ανοιγει το κλιπ και στις δυο τρυπες και βγαινει(η μπαινει) το καλωδιο.
Δεν λεω κατι που το φανταστηκα η μου το ειπαν λεω κατι που εχω κανει εκατονταδες φορες.
Δηλαδη αν βαλεις μονοκλωνο καλωδιο πως λες οτι θα βγει αν ποτε χρειαστει;

Απλο ειναι:Αντι να εχει το πλαστικο που παταει το κλιπ,βαζεις εσυ ενα κατσαβιδι και πατας το κλιπ.

midakos
28-10-15, 13:18
Σωστο αυτο που λες, ομως στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυει. Το δοκιμασα, δεν στα λεω απ το μυαλο μου, τα δυο λαμακια του καθε πολου δουλευουν ανεξαρτητα. Ο τροπος που βγαινει ειναι σε μονοκλονο λιγο στριψιμο και ταυτοχρονα τραβηγμα. Αν δουλευαν με το ιδιο ελασμα θα γινοταν αυτο που λες

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

JOUN
30-10-15, 15:30
Ενταξει,μαλλον δεν μου ετυχε εμενα..