PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΘΕΡΜΟΣΥΣΩΡΕΥΤΩΝ.



marder
27-10-15, 22:47
Με τον αδερφό μου αποφασίσαμε να τροποποιήσουμε ένα οροφοδιαμέρισμα οικογενειακής πολυκατοικίας σε δύο μικρά διαμερίσματα των 55 τμ έκαστο. Επειδή το παλιό διαμέρισμα είχε θέρμανση με 6 θερμοσυσωρευτές, θα χρησιμοποιήσουμε τους ίδιους βάζοντας 3 σε κάθε διαμέρισμα. Έχω δύο ερωτήσεις . 1) Τι είναι προτιμότερο, να συνδεθεί ο κάθε θερμοσυσωρευτής ολόκληρος (δηλαδή και οι τρεις αντιστάσεις) στην ίδια φάση του τριφασικού, ή να συνδεθεί στην ίδια φάση μία αντίσταση από το κάθε σώμα (Έτσι ήταν συνδεδεμένοι) ?. 2) Επειδή θα έχουμε πλέον δύο ρολόγια ΔΕΗ και θα είναι πολύ δύσκολο να περάσουν άλλα 5 καλώδια δεκάρια από την υπάρχουσα σωλήνωση, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η ήδη υπάρχουσα γείωση του παλιού διαμερίσματος με διακλάδωση στο άλλο διαμέρισμα?? Δεν ξέρω αν τα έγραψα κατανοητά, αλλά εδώ είμαι για διευκρινήσεις.

nestoras
27-10-15, 22:52
Έχετε σκεφτεί να βάλετε κλιματιστικά αντί για θερμοσυσσωρευτές;

marder
27-10-15, 23:14
Έχετε σκεφτεί να βάλετε κλιματιστικά αντί για θερμοσυσσωρευτές;
Τα κλιματιστικά για κεντρική όχι. Αντλία ναι και είναι η καλύτερη λύση. Θα χρειζόμαστε όμως δύο αντλίες με πολύ μεγάλο κόστος για διαμερίσματα των 50 τμ. Οι θερμοσυσωρευτές υπάρχουν και οι εποχές που ζούμε δεν επιτρέπουν τέτοια έξοδα. Ίσως στο μέλλον!!.

nestoras
28-10-15, 01:50
Τα κλιματιστικά για κεντρική όχι. Αντλία ναι και είναι η καλύτερη λύση. Θα χρειζόμαστε όμως δύο αντλίες με πολύ μεγάλο κόστος για διαμερίσματα των 50 τμ. Οι θερμοσυσωρευτές υπάρχουν και οι εποχές που ζούμε δεν επιτρέπουν τέτοια έξοδα. Ίσως στο μέλλον!!.

Τουλάχιστον τα σπίτια έχουν νυχτερινό ρεύμα;
Μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η σπατάλη ενέργειας ώστε να ζεστάνεις ολόκληρο σπίτι ουσιαστικά με το νόμο του Ωμ...

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς, το πιο σωστό είναι ο κάθε θερμοσυσσωρευτής να έχει και τις 3 φάσεις μοιρασμένες πάνω του ώστε όταν τον ανάβεις να έχεις ομοιόμορφη κατανομή φορτίου στις φάσεις.
Το να συνδέσεις σε μια φάση ολόκληρο τον θερμοσυσσωρευτή απαιτεί τουλάχιστο τριπλασιασμό της διατομής του υπάρχοντος αγωγού (αν πχ σκεφτόσουν να τον βάλεις σε υπάρχον 2,5άρι καλώδιο) άσε που θα πρέπει να συννενοείσαι και με τον διπλανό σου ώστε να μην ανάβετε ταυτόχρονα τους θερμοσυσσωρευτές σας της ίδιας φάσης!! :-)

Στη θέση σας, θα κοιτούσα αρχικά να κάνω σωστή μόνωση σε κουφώματα και τοίχους και μετά να ζεστάνω κάποιους χώρους με κλιματιστικό (ή αντλία θερμότητας) και την επόμενη χρονιά έναν άλλο χώρο...

marder
28-10-15, 07:06
Τουλάχιστον τα σπίτια έχουν νυχτερινό ρεύμα;
Μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η σπατάλη ενέργειας ώστε να ζεστάνεις ολόκληρο σπίτι ουσιαστικά με το νόμο του Ωμ...

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς, το πιο σωστό είναι ο κάθε θερμοσυσσωρευτής να έχει και τις 3 φάσεις μοιρασμένες πάνω του ώστε όταν τον ανάβεις να έχεις ομοιόμορφη κατανομή φορτίου στις φάσεις.
Το να συνδέσεις σε μια φάση ολόκληρο τον θερμοσυσσωρευτή απαιτεί τουλάχιστο τριπλασιασμό της διατομής του υπάρχοντος αγωγού (αν πχ σκεφτόσουν να τον βάλεις σε υπάρχον 2,5άρι καλώδιο) άσε που θα πρέπει να συννενοείσαι και με τον διπλανό σου ώστε να μην ανάβετε ταυτόχρονα τους θερμοσυσσωρευτές σας της ίδιας φάσης!! :-)

Στη θέση σας, θα κοιτούσα αρχικά να κάνω σωστή μόνωση σε κουφώματα και τοίχους και μετά να ζεστάνω κάποιους χώρους με κλιματιστικό (ή αντλία θερμότητας) και την επόμενη χρονιά έναν άλλο χώρο...

Έχεις δίκιο Παναγιώτη για το θέμα κατανάλωσης. Το σπίτι θα έχει καλές μονώσεις με ελάχιστες απώλειες. Τα θερμοσώματα όπως είπα υπάρχουν και θα τοποθετηθούν χωρίς κανένα κόστος ή μάλλον με πολύ μικρό κόστος στον πίνακα και στα καλώδια. Θα τα χρησιμοποιήσουμε τον πρώτο χρόνο και θα βγάλουμε συμπεράσματα. Όσο για τον τρόπο συνδεσης, όπως το προτείνεις, έτσι ήταν , άρα έτσι θα το κάνει κι ο ηλεκτρολόγος. Ευχαριστώ

elektronio
28-10-15, 08:29
Πέρυσι έκανα ακριβώς την ίδια δοκιμή για να δω πως θα παει οικονομικά με θερμοσυσώρευση .
το σπίτι είναι 70 τ.μ. Και έχει 4 σώματα. Για να μην μου έρθει ντουβρουτζας στο λογαριασμό άναψα τα δύο από τα 4 σώματα, άφησα την κρεβατοκάμαρα σβηστή και το ένα από τα 2 σώματα στη σαλοκουζίνα.
Ζεσταθήκαμε σχετικά καλά σε σύγκριση με το προηγούμενο σπιτι που ηταν πολύ μεγάλο και ψοφούςαμε στο κρύο.
Ο τελικός λογαριασμός ήταν στο ρεύμα 200 ευρώ το μήνα όπου κρίνοντας απο την προηγόυμενη περίοδο χωρις θέρμανση ηταν περίπου μισά μισά ή λειτουργία παραπάνω η θέρμανςη με τα υπόλοιπα ηλεκτρικά. Δηλαδη κόστισε περίπου 400 με 450 ευρώ η σεζόν που βέβαια δεν είχε και πολύ κρύο.