PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ηλεκτροβάνας



johnym30
29-10-15, 13:33
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Χρειάζομαι βοήθεια με την συνδεσμολογία μιας ηλεκτροβάνας. Παρακάτω σας παραθέτω photo την οποία βρήκα μέσα, αλλά δεν μορώ να καταλάβω την συνδεσμολογία της.
Έχω δώσει στο καφε φάση, στο μπλέ ουδέτερο, στο άσπρο εντολή από θερμοστάτη και πορτοκαλί εντολή στο ρελέ μου, για να δώσει με την σειρά του εντολή στο λέβητα.
Όταν δίνω τάση στο άσπρο, στο πορτοκαλί δεν παίρνω τπτ. Το μώβ τί ρόλο βαράει; Χρειάζομαι και γείωση αναγκαστικά, γιατί εκεί που θα τοποθετηθεί έχω μονο 4 καλώδια.
Κάθε βοήθεια δεκτή.

60270

Nemmesis
29-10-15, 13:37
πρέπει να βάλεις φάση και στο μοβ για να σου δώσει φάση το πορτοκαλί όταν ανοίξει η ηλεκτροβάνα...

mpartzokas
29-10-15, 14:41
Δίνοντας 230V Καφέ-Μπλέ δεν έχεις φάση στο πορτοκαλί;

FILMAN
29-10-15, 14:47
Προφανώς όχι, αφού το πορτοκαλί απλά ενώνεται εσωτερικά με το μωβ και όχι με το καφέ... Τόσο μπερδεμένο το βρίσκετε το σχήμα;

mpartzokas
29-10-15, 14:54
σου είναι δύσκολο να στείλεις φωτό της κλέμας;

Επίσης δεν καταλαβαίνω όταν λές "Χρειάζομαι και γείωση αναγκαστικά, γιατί εκεί που θα τοποθετηθεί έχω μονο 4 καλώδια." Ρωτάς ή απλα το λες;

johnym30
29-10-15, 14:56
Δεν υπάρχει κλέμα, απλά τα έξι καλώδια με τους χρωματισμούς τους.
Ρωτάω αν θα χρειαστεί και η γείωση..

mpartzokas
29-10-15, 15:07
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από το σχέδιο είναι ότι το λευκό πρέπει να είναι ουδέτερος. Επίσης το μώβ θα έχει μόνιμα φάση.

Όταν πάει ουδέτερος στο λευκό λοιπόν , οπλίζει το ρελέ εσωτερικά , και η ΝΟ επαφή( Μωβ-πορτοκαλί) κλείνει.

Είμαι λάθος;

johnym30
29-10-15, 15:14
Οκ θα δοκιμάζω και ουδέτερο στο άσπρο, γιατί με φάση στο άσπρο παίρνω συνέχεια φάση στο πορτοκαλί.

FILMAN
29-10-15, 15:17
Έλεος ρε παιδιά, το σχήμα είναι για χαζούς, το άσπρο παίρνει ή δεν παίρνει φάση από τον θερμοστάτη, πού φαίνεται οποιαδήποτε σύνδεση του άσπρου με τον ουδέτερο; Θα τρελαθούμε τώρα;

FILMAN
29-10-15, 15:19
Οκ θα δοκιμάζω και ουδέτερο στο άσπρο, γιατί με φάση στο άσπρο παίρνω συνέχεια φάση στο πορτοκαλί.Λογικό δεν είναι; Με φάση στο άσπρο η βάνα είναι πάντα ανοιχτή και σου δίνει τάση στο πορτοκαλί. Μόλις κόψεις τη φάση από το άσπρο η βάνα αρχίζει να κλείνει και μετά από λίγο κόβει την τάση από το πορτοκαλί... Προφανώς δεν γνωρίζεις τί συμπεριφορά πρέπει να περιμένεις έτσι δεν είναι;

mpartzokas
29-10-15, 15:19
Μα αν έχεις φάση στο πορτοκαλί όσο έχεις φάση στο λευκό , τότε λειτουργεί όπως πρέπει.
Η φάση από το λευκό έρχεται από το θερμοστάτη σου, σωστά;
Άρα όποτε έχεις εντολή από το θερμοστάτη σου, η ηλεκτροβάνα στέλνει φάση στο πορτοκάλι με το οποίο θα οπλισεις το λέβητά σου.

johnym30
29-10-15, 15:29
Έχω δεν έχω φάση στο ασπρο, παίρνω φάση στο πορτοκαλί.Προβληματική ηλεκτροβάνα;;;

mpartzokas
29-10-15, 15:33
έτσι φαίνεται. Προφανώς έχεις φάση και στο μωβ ε;

FILMAN
29-10-15, 15:34
Όταν κόψεις τη φάση από το άσπρο η φάση στο πορτοκαλί δεν κόβεται αμέσως αλλά μετά από λίγο όταν θα έχει στρίψει λίγο ο άξονας της βάνας... Κόβοντας τη φάση από το άσπρο η βάνα αρχίζει να γυρνάει ή όχι;

johnym30
29-10-15, 15:42
Όταν κόψεις τη φάση από το άσπρο η φάση στο πορτοκαλί δεν κόβεται αμέσως αλλά μετά από λίγο όταν θα έχει στρίψει λίγο ο άξονας της βάνας... Κόβοντας τη φάση από το άσπρο η βάνα αρχίζει να γυρνάει ή όχι;
Ναι το γνωρίζω,'οταν κλείσει ή ανοίξει τελείως η ηλεκτροβάνα κόβει ή δίνει.

FILMAN
29-10-15, 15:45
Όχι. Κόβει ή δίνει στο πορτοκαλί όταν είναι κοντά στο σημείο που είναι τέρμα ανοιχτή. Ποτέ δεν το κάνει όταν κοντεύει να κλείσει.

johnym30
29-10-15, 19:06
Τελικά ξεπέρασα το πρόβλημα συνδέοντας το μώβ με το ασπρο που είναι η εντολή από το θερμοστάτη (οπότε όταν δίνει το άσπρο 220V παίρνει και το μωβ) και φαίνεται να δουλεύουν όλα οκ.
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

FILMAN
30-10-15, 09:37
Τί νόημα έχει αυτό που έκανες; Άμα ήτανε έτσι, ας ένωνες το καλώδιο της εγκατάστασης που πάει στο πορτοκαλί με την έξοδο του θερμοστάτη... Ο σκοπός δεν είναι να βλέπει ο αυτοματισμός πότε έχει δώσει εντολή ο θερμοστάτης, αλλά πότε έχει ανοίξει η βάνα!

johnym30
30-10-15, 10:05
'Οπως ανέφερα και παραπάνω συνδέοντας το μωβ μόνιμα σε 220v, έμενε μονίμως η ηλεκτροβάνα ανοιχτή. Συνδέοντας όπως αναφέρω, το μωβ στο ασπρο (παίρνει 220v όποτε δίνει εντολή ο θερμοστάτης, ανοίγει η ηλεκτροβάνα και στη συνέχεια αφού έχει ανοίξει η ηλεκτροβάνα,δίνει εντολή για να πάρει μπρος ο λέβητας) δουλεύουν όλα κανονικά.

FILMAN
30-10-15, 10:34
'Οπως ανέφερα και παραπάνω συνδέοντας το μωβ μόνιμα σε 220v, έμενε μονίμως η ηλεκτροβάνα ανοιχτή. Συνδέοντας όπως αναφέρω, το μωβ στο ασπρο (παίρνει 220v όποτε δίνει εντολή ο θερμοστάτης, ανοίγει η ηλεκτροβάνα και στη συνέχεια αφού έχει ανοίξει η ηλεκτροβάνα,δίνει εντολή για να πάρει μπρος ο λέβητας) δουλεύουν όλα κανονικά.
Πού το αναφέρεις παραπάνω, γιατί δεν το είδα... Στο σχέδιο που έβαλες το μωβ φαίνεται να έχει μονίμως φάση, ναί ή όχι;