PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά απλών Εργαλείων Ηλεκτρολόγου



Panagiotis1988
02-11-15, 07:03
Καλισπέρα Θελώ να με Βοηθήσετε στην αγορα Καποίον εργαλείων Ηλεκτρολόγου Εσώτερικων Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων , απλόν εργαλείων όχι πολύμετρα άλλα απογυμνώτη , κατσαβίδια , πένσα ηλεκτρολογικη , δοκιμαστικο κατσαβιδη , Μυτοτσιμπιδο, πλαγιοκοφτης, πλατυτσιμπιδο, εμπροσθοκοπτης, κυρτο τσιμπιδι, πλατυτσιμπιδο , πρεσα ακροδεκτων δεν θελω να χαλανε ευκολα και να ειναι καλης ποιοτητας. Πειτε μου 3 μαρκες καλες και ποσο θα κοστισουν περιπου και θελω να ξερω αν συμφερη να τα αγορασω απο μαγαζι η να τα παραγκιλω απο το ιντερνετ στειλτε καποια λινκ εδω θελω να εχουνε μεγαλη διαρκεια ζωης και αν ξεχασα κατι πειτε μου .

Prezonautis
02-11-15, 08:21
Πάμε για ψώνια?? :biggrin:

Κράτα την Λίστα εσύ και το πορτοφόλι. 603146031560316

Και μην αγοράσεις Stanley εργαλεία... Τα κατσαβίδια πάρτα και σε Facom σε Σετάκια αν θέλεις.
Και μια εργαλειοθήκη με @@ http://www.stereotiki.gr/store4/tayg-35.html άλλα αν είσαι συνέχεια στους δρόμους πάρε μια με ιμάντα για τον ώμο.

xlife
02-11-15, 10:33
Αν και δεν είμαι ηλεκτρολόγος , έχω ηλεκτρολογικά κατσαβίδια facom και είμαι πολύ ευχαριστημένος. πένσες έχω 2 facom και μια knipex, πρέσες knipex κτλ. φυσικά έχω και κάποια δεύτερα για βήτα εργασίες. πχ όταν θέλω να κόψω με μια πένσα κάποια σκληρή θωράκιση έχω μια απο χρωματοπωλείο, θα ήταν κρίμα να χρησιμοποιώ την facom. Η χρήση που έχει γίνει στα εν λόγο εργαλεία είναι εξοντωτική και είμαι υπερευχαριστημένος. Αν ξαναέπαιρνα πάλι στις ίδιες μάρκες θα ξανακοίταζα

lepouras
02-11-15, 11:27
παρότι είπες όχι πολύμετρο θα σου πώ ότι το κυριότερο που θα χρειαστείς είναι ένα καθαρά ηλεκτρολογικό. βέβαια τα φλουκ κλπ πάνε ψηλά αλλά πάρα πολύ καλό και αξιόπιστο είναι και αυτό
http://www.homemania.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%C E%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F/%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%91/TESTER/TESTERDIGICHECK5.2STEINEL405756.html
δεν θα καταφέρεις να το κάψεις ποτέ ότι και να προσπαθήσεις. δοκιμαστικό το χρειάζεσαι μόνο και μόνο για βιδώνεις καμιά κλέμα και όχι για να ελέγχεις αν υπάρχει τάση.

πένσα έχει αρκετές στην σειρά της αλά είναι η καλύτερη.
https://www.toolstore.gr/knipex-0106190-%CF%80%CE%B5%CE%BD%CF%83%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%C F%85-1000v-vde-190mm-p-6480.html#.Vjcj5m6LVME
γδάρτη
http://www.stereotiki.gr/store4/knipex-16-20-165-sb.html
κόφτη
https://www.kentrovidas.gr/uplds/8251_9516165.JPG
μυτοτσίμπιδα κλπ δεν θα σου έλεγα να σκάσεις ένα σωρό λεφτά γιατί χρειάζονται ελάχιστα και δεν τα δουλεύουμε ποτέ με ρεύμα στις εσωτερικές εγκαταστάσεις.
κατσαβίδια να πάρεις καλά (πχ facom) θα χρειαστεί οπωσδήποτε δύο νούμερα που είναι για ασφάλειες, σταυρός με πεπλατυσμένα τα δύο άκρα.
πρέσα για ακροχιτώνια σου κάνει και μία τέτοια
http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2142_124_457_462&products_id=4440&zenid=ftql77osv9bn6tqatrbu3qsvj5
αλλά αν επιμένεις υπάρχουν και καλύτερες
http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=3952
γενικά σε κάποια δεν χρειάζεται να πας απευθείας σε ακριβά διότι δεν είναι τόσο απαραίτητα πάντα ή και η δουλειά που απευθύνονται δε απαιτεί την τέλεια ποιότητα.
το μόνο που θα προσέξεις όπως είπε και παραπάνω ο Κώστας. ΔΕΝ κόβουμε με αυτές τις πένσες και κόφτες σύρματα καρφιά κλπ παρα ΜΟΝΟ καλώδια. πάρε φθηνό πλαγιοκόφτη για τέτοιες βάρβαρες δουλειές.

Κίμων συγνώμη αλλά δεν μπορούσα να δω τις εικόνες σου βρε και γιαυτό δεν ξέρω τη πρότεινες.

B-B
02-11-15, 12:14
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση σε κάποια εταιρεία, αλλά μόνο να διευκολύνω τον ενδιαφερόμενο, εδώ υπάρχουν οικονομικά επαγγελματικά ηλεκτρολογικά εργαλεία:
www.tele.gr

sotron1
02-11-15, 15:59
Παναγιώτη έχεις πμ. Ρίξε μια ματιά.

street
02-11-15, 17:42
να υποθεσω οτι ο παναγιωτης ειναι σπουδαστης .. φανεται απ την λιστα ? :biggrin:

toni31
02-11-15, 18:58
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77412&page=5&p=709150&viewfull=1#post709150

Panagiotis1988
02-11-15, 20:02
Εχω τελιωση Ηλεκτρολογος Ε.Η.Ε απο ΕΠΑΣ οχι ΟΑΕΔ αλλα του υπουργειου παιδιας κλησανε τησ σχολες ολεσ περσυ 2014 και Εβγαλα αδια ηλεκτρολογου αλλα πρεπει να κανω πρακτικη σε Εγκαταστατη Ηλεκτρολογο με 400 μεροκαματα 3 χρονια περιπου. Θελω να σας ρωτισω κατι ΤΑ Stanley δεν ειναι καλα ε ? και απο Facom που ειπε ενασ και Kniipex τι να παρω Facom η' Knipex μπορω να διαθεσω 120 Ε μεγιστο και χρειαζομε μια εργαλειοθηκη που να την περνω μαζι μου και να εχει θηκες για ολα τα εργαλεια γιατη σκευτομε να τα παρω ενα ενα οχι απο σετ εκτος απο τα κατσαβιαδια που θα ειναι σετ και να εχω τα βασικα για μια απλη συντηρηση σε σπιτη για απλα πραγματα πινακα μονοφασικο για τετοιεσ δουλειεσ η εργαλειοθηκη να ειναι τησ ιδιας μαρκας με τα εργαλεια ωστε να τεριαζουν στης θηκες τα εργαλεια αλλα τα εργαλεια να τα παρω χυμα συμφερη να τα αγορασω απο ιντερνετ η απο μαγαζι

midakos
02-11-15, 20:10
Το να κάνεις μια απλή συντήρηση σε ένα σπίτι εξαρτάται από το τι θα πρέπει να συντηρήσεις. πχ. αλλα εργαλεία θα χρειαστείς για να αλλάξεις μια πρίζα, άλλα εργαλεία για να τραβήξεις μια γραμμή, άλλα εργαλεία για να διαπιστώσεις κάποιο σφάλμα.
Τα βασικά για μικροδουλειές είναι τα εργαλεία χειρός (κατσαβίδια πένσα κόφτης μυτοτσίμπιδο), για να διαπιστώσεις μια βλάβη αν δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία (η και να την έχεις) πιθανότατα θα χρειαστείς πολύμετρο, κλπ κλπ.
Η λίστα μεγαλώνει όσο μεγαλώνουν οι ανάγκες σου, οπότε πρέπει να σκεφτείς από τι θα ξεκινήσεις.

Panagiotis1988
03-11-15, 11:52
Πηγα σε ενα Μαγαζι και δεν εβγαλα ακρι ειδα τα Falco και ητανε πολυ ακριβα πητε μου μια μαρκα σε οικονομικη τιμη για κατσαβιαδια ποιοτηκα μια που να βγαζη τσαντα καλη αλλη για πενσα και για κοφτη και μυτοστιμπιδο δεν θα παρω συγκεκριμενη μαρκα πχ Falco ειναι ολα ακριβα ισως επερνα μαι απο της τσαντες που εχει

lepouras
03-11-15, 12:15
Παναγιώτη. με τα λεφτά που λες ΔΕΝ μπορείς να έχεις όλα αυτά που θες. οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι.
ξεκίνα με μερικά φθηνά (εντάξει μην πας στου 1 ευρώ) και βλέποντας τί δουλεύεις πολύ και πού κινούνται οι ανάγκες σου αγοράζεις σιγά σιγά τα σωστά και καλά. δύστυχος κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι και φτιάξαμε εργαλειοθήκες τον εκατοντάδων έως και χιλιάδων ευρώ. το τσαντάκι (περίπου 30Χ 20Χ 20 )που κουβαλάω καθημερινά για μικρο βλάβες και μικρο δουλειές έχει σχεδόν 5+ φορές τα λεφτά που διαθέτεις και είναι για βασικά πράγματα.
η κρίση χτύπησε μόνο την αξία της εργασίας μας. τα εργαλεία και τα υλικά όχι μόνο δεν πληγωθήκαν αλλά πάντα τραβάνε τον ανήφορο.

Fire Doger
07-11-15, 15:38
Τα εργαλεία δεν κάνουν τον μάστορα.
Βεβαια τον μάστορα τον καταλαβαίνεις από τα εργαλεία του.
Αυτή ή αντίθεση υπάρχει γιατί αν κάποιος είναι τσαπατσουλης και εργαλεία χιλιάδων να εχει σωστη δουλειά δεν πρόκειται να κάνει αλλά ποτέ δεν θα ξοδέψει τόσα λεφτά για εργαλεία.

Το σημαντικότερο είναι να είσαι σωστός ηλεκτρολόγος κάτι το οποίο δεν περιορίζεται πολύ απ τα εργαλεία και η δουλειά σου θα σου φέρει τα εργαλεία όπως είπε και ο Λέπουρας.

Κανείς δεν άρχισε να εργάζεται με 2 γεμάτες μεταλλικές εργαλειοθήκες και ειδικό σκαπτικό για εγκαταστάσεις.

Καλή σταδιοδρομία :)

picdev
07-11-15, 16:08
Τα εργαλεία δεν κάνουν τον μάστορα.
Βεβαια τον μάστορα τον καταλαβαίνεις από τα εργαλεία του.
Αυτή ή αντίθεση υπάρχει γιατί αν κάποιος είναι τσαπατσουλης και εργαλεία χιλιάδων να εχει σωστη δουλειά δεν πρόκειται να κάνει αλλά ποτέ δεν θα ξοδέψει τόσα λεφτά για εργαλεία.

Το σημαντικότερο είναι να είσαι σωστός ηλεκτρολόγος κάτι το οποίο δεν περιορίζεται πολύ απ τα εργαλεία και η δουλειά σου θα σου φέρει τα εργαλεία όπως είπε και ο Λέπουρας.

Κανείς δεν άρχισε να εργάζεται με 2 γεμάτες μεταλλικές εργαλειοθήκες και ειδικό σκαπτικό για εγκαταστάσεις.

Καλή σταδιοδρομία :)

θα διαφωνήσω τα εργαλεία κάνουν το μάστορα στο 50% , σωστή δουλειά δεν κάνεις όταν κάνεις πατέντες για να κόψεις ένα καλώδιο με σκουριασμένο κόφτη, ή να του φεύγει η πλαστική λαβή,
ή το κατσαβίδι να σπάει . Και μιλάμε για τα απλά γιατί ο ηλεκτρολόγος πρέπει να έχει καλό εξοπλισμό απο πολύμετρο, μέχρι αμπεροτζιμπίδα, γειοσόμετρα , μέγκερ κτλ
αν αυτά δεν δείχνουν τη πραγματικότητα , πως θα κάνεις καλά τη δουλειά σου ?
Αν έχεις δουλειά , επιβάλλεται αν επενδύσεις

για κατσαβίδια 1000v θες wera σετ απο ebay, ειναι καλά και ποιοτικά και ένα set κάνει 30ε περίπου.
Yπάρχουν και σειρές για σκληρή χρήση.
Επίσης αν δεν πάρεις knipex όλα τα άλλα θα χαλάσουν πολύ γρήγορα, απο σκουριά, απο σκληρή χρήση απο καμιά πτώση.
Επειδή και εγώ εχω πάρει πολλά φτηνά εργαλεία, να ξέρεις οτι καμιά φορά βγαίνουν 2 φορές πιο ακριβά απο το να πάρεις μια φορά καλά

lepouras
08-11-15, 02:31
Ακη αυτό που είπε ο Στέφανος και συμφωνώ, είναι ότι αν θέλεις να γίνεις καλός μάστορας θα αγοράσεις το καλό εργαλείο.
αλλά επειδή λογικό είναι κανένας δεν ξεκίνησε με 2-3-5 χιλιάδες ευρώ στην τσάντα του αλλά τα μάζεψε σε συνδυασμό την δουλειά του και φυσικά τή χρειαζόταν κάθε φορά που συναντάει κάποια καινούργια ανάγκη.
όλοι όσοι έχουμε εργαλεία καλά ακριβά και εργαλειοθήκες που ούτε και εμείς δεν θυμόμαστε τη έχουν μέσα δεν τα αγοράσαμε σε μια μέρα. αλλά σίγουρα όταν σε κάποια δουλειά χρειαστήκαμε κάτι το μεροκάματο της ημέρας δεν έγινε ποτό στο μπαράκι αλλά την ίδια στιγμή που το πήραμε έγινε εργαλείο. για να μην κόβουμε και δεύτερη φορά το σύρμα με σκουριασμένη πένσα όπως λες.
οπότε πολύ σοφά συμπέρανε ότι ο αγύρτης όσα λεφτά και να πιάσει ΔΕΝ θα τα κάνει εργαλεία ενώ ο καλός μάστορας δεν σταματάει ποτέ να αγοράζει.
εκεί καταλήγει το συμπέρασμα ότι τα εργαλεία δεν κάνουν τον καλό μάστορα αλλά ο καλός μάστορας έχεις τα καλά εργαλεία.
ο καλός μάστορας δεν επιλέγει το καλά εργαλεία για να δειχνει ομορφότερος ούτε αν τα πιάσει στα χέρια του κάποιος θα γίνει μαστοράτζα.

απλά ας πούμε ότι μου δίνεις να φτιάξω ένα πίνακα με εργαλεία αξίας 20 ευρώ σύνολο και στον ίδιο πίνακα μου δίνεις εργαλεία τον 1000.
ξέρεις πιά θα είναι η διαφορά και στις δύο περιπτώσεις σε έναν καλό μάστορα? ο χρόνος για να τον ολοκληρώσει στην ίδια ποιότητα και σωστά.
άρα ο καλός μάστορας μπορεί και με όχι καλά εργαλεία (οπότε ξοδεύοντας περισσότερο χρόνο) να φτιάξει σωστά και καλά ένα πίνακα.
ο αρπακόλλας και ολόκληρο τον κατάλογο της φακομ να του δώσεις πάλι αρπακόλλα θα τον κάνει.
επίσης το ποιό εργαλείο σε δείχνει καλό πάλι δεν είναι απόλυτο. απλά όσο ψάχνεσαι βρίσκεις και λύσεις που μπορεί να κάνεις ευκολότερη δουλειά
παράδειγμα.
ενώ έχω εργαλεία ακριβά και διάφορα (πολλά τα έχεις δεί) έψαχνα λύση να μπορώ να τρυπάω για κάνα μερεμέτι κάνα 6άρη ούπατ εύκολα χωρίς ζημιά (από σαθρό ντουβάρι μέχρι πλακάκι και μπετον )χωρίς να κουβαλάω μαζί μου μπαλατέζες
κρουστικά, πνευματικά κλπ κλπ κλπ. μετά από δοκιμές διάφορες μάρκες που με ικανοποιήσανε αλλά φθείρονταν γρήγορα κατέληξα σε αυτό το τρυπάνι.
605086050960510
μου κόστισε 7 ευρώ. ξεφτίλα τιμή. το δουλεύω με μια κατσαβιδιέρα μπλακεντεκερ φτηνιάρικια.
σκέψου ότι κουβαλούσα επαναφορτιζόμενο sds που έκανε 600 ευρώ και 200 ευρώ η εξτρά μπαταρία και σε μερικά σημεία δεν γλίτωνα εύκολα ζημιές (σαθρά ντουβάρια και πλακάκια) και με αυτό το φθηνό τρυπάνι που δεν ήξερα ούτε καν την μάρκα τρυπάω μέχρι και σίδερα. δεν θέλει κρούση και όχι τρελές στροφές.
και το καλύτερο? μπορώ να δουλέψω και μεσημέρι χωρίς να με ακούσουν ούτε στο δίπλα δωμάτιο πόσο μάλλον στο δίπλα διαμέρισμα και στην γειτονιά.

για να μην σας κουράζω με την πολυλογία μου θα ξανά πώ.
αν το παλικάρι θέλει να γίνει και να μείνει καλός μάστορας εκτός ότι πρέπει μονίμως να ενημερώνετε για το επάγγελμα που επέλεξε θα πρέπει να ψάχνετε (και ας μην αγοράσει άμεσα) και για τα εργαλεία του. και εργαλεία θα κάνει όταν κάθε δουλειά, μερεμέτι, βλάβη του προσθέτει και ένα στην τσάντα του.
και για τσάντα ας ξεκινήσει πρώτα με μια φθηνή εργαλειοθήκη και τα λεφτά που του περισσεύουν ας τα κάνει 2 εργαλεία παραπάνω. η τσάντα θα του έρθει αργότερα που θα αυξηθούν τα εργαλεία( και ελπίζω και η δουλειές).

ελπίζω να έγιναν κατανοητός και να μην σας μπέρδεψα:001_smile:

toni31
08-11-15, 10:23
Η εμπιστοσύνη και τα εργαλεία του Μάστορα κτίζονται με τον καιρό.....

Panoss
08-11-15, 10:26
έψαχνα λύση να μπορώ να τρυπάω για κάνα μερεμέτι κάνα 6άρη ούπατ εύκολα χωρίς ζημιά (από σαθρό ντουβάρι μέχρι πλακάκι και μπετον )χωρίς να κουβαλάω μαζί μου μπαλατέζες
κρουστικά, πνευματικά κλπ κλπ κλπ. μετά από δοκιμές διάφορες μάρκες που με ικανοποιήσανε αλλά φθείρονταν γρήγορα κατέληξα σε αυτό το τρυπάνι.
605086050960510
μου κόστισε 7 ευρώ. ξεφτίλα τιμή. το δουλεύω με μια κατσαβιδιέρα μπλακεντεκερ φτηνιάρικια.

Γιάννη αυτό (http://www.dsltools.gr/product.php?products_id=19353) είναι το τρυπάνι που λες;

liat
08-11-15, 11:37
... το δουλεύω με μια κατσαβιδιέρα μπλακεντεκερ φτηνιάρικια ...

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά κάποιων εργαλείων (για εντελώς ερασιτεχνική και σποραδική χρήση), λες ότι με ένα δραπανοκατσάβιδο ανοίγεις τρύπες και σε μπετό, τούβλο κλπ;
Δηλαδή για μικρού διαμετρήματος και βάθους τρύπες δεν είναι αναγκαία η χρήση κρουστικού δράπανου;.
Αν ναι, το BOSCH PSR 12 (https://www.bosch-do-it.com/gr/el/%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%AD%CF%87%C E%BD%CE%B5%CF%82/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/psr-12-3165140377058-199878.jsp) κάνει για τέτοια δουλειά και επίσης τι ρόλο παίζουν οι τάσεις λειτουργίας τους;

lepouras
08-11-15, 12:28
Παναγιώτη ναι αυτό είναι το τρυπάνι που λέω. και μάλιστα αυτό το αγόρασα προχθές γιατί 2 άλλα που είχα αγορασμένα πριν ένα χρόνο τα έχασα (δεν θέλω να πιστεύω ότι μου τα τσιμπήσανε) μέσα σε μία βδομάδα πριν 15 μέρες. σκέψου ότι είχα αγοράσει 2 για να έχω γιατί λέω μην ξεμείνω και διαλυθούν και τελικά δούλευα μόνο το ένα το άλλο έμεινε καινούργιο.
βολεύτηκα τόσο πολύ που με ταλαιπώρησε που δεν τα είχα την τελευταία εβδομάδα και έπρεπε να κουβαλάω άλλα τρυπάνια και εργαλεία.
για να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
δεν πας με αυτό να ανοίξεις 500 τρύπες σε μια μέρα (όχι ότι δεν μπορεί) διότι θα έχεις μεγαλύτερη καθυστέρηση. σε σύγκριση με ένα πνευματικό. αλλά για συναγερμούς κλπ που ο άλλος θέλει την ευελιξία ή για να πας σε ένα μερεμέτι να βάλεις 5-6 φωτιστικά είναι μάνα. έχει και σε άλλα νούμερα που σε ντουβάρια ανοίγουν απευθείας εύκολα τρύπα. σε μπετό απλά ξεκινάω με αυτό το 6άρι και μετά βάζω μέχρι και 12άρη αν μου χρειαστεί (δεν παίρνει και μεγαλύτερο το τσοκ μου :biggrin:) όχι γιατί δεν μπορούν αλλά η κατσαβιδιέρα μου δεν μπορεί :lool: .
προσπαθώ απλά να βρίσκω εργαλεία που δεν πιάνουν χώρο και να μπορώ να κινούμε εύκολα μέσα στην Αθήνα με ότι χωρά η βαλίτσα της μηχανής.

Γιάννη το θέμα τάσης είναι μεγάλη ιστορία. μπορεί να πάρεις σε αυτά ένα 18 βολτ και να είναι ποιο αδύνατο(που θα είναι σίγουρα) από ένα μακίτα τον 9 βολτ. φυσικά για να δουλέψεις τέτοιο τρυπανάκι για κάνα ούπατ όπως έλεγα πριν είναι μια χαρά. επειδή έχω κάνα δυό σετ από τέτοια που δείχνεις θα πω ότι οι μπαταρίες ψοφάνε εύκολα αλλά δεν με στεναχώρησε γιατί 12 βόλτ είναι οι ευκολότερες μπαταρίες πατεντιάρικα που μπορείς να φτιάξεις αν σου ξεμείνει :001_rolleyes:.
μέχρι και με μία μπαταρία συναγερμού το δουλεύεις αν σου χρειαστεί. :lool:

για να συνδυάσω λίγο το προηγούμενο ποστ μου(περί εργαλείων μάστορα) με αυτά που είπα τώρα (το 6αράκι τρυπάνι και την κατσαβιδιέρα που δείχνεις)

είχαμε πάρει μια δουλειά σε ένα υπουργείο να βάλουμε σε κάποιο κτήριο δομημένη καλωδίωση. πρίζα δεν έβρισκες ούτε να βάλεις κινητό όχι εργαλεία (σκέψου οι υπολογιστές μαζεύονταν με πολύπριζα) και δεν έπρεπε να ενοχλούμε και τα γραφεία που δούλευαν.
ε με την κατσαβιδιέρα που δείχνεις με μια μπαταρία συναγερμού στην ζώνη με τα εργαλεία(και αντάπτορα και καλώδιο)και το τρυπανάκι που έδειξα εγώ έτρεχα μπροστά και τρύπαγα και έβαζα κανάλια και από πίσω δύο άτομα έτρεχαν να προλάβουν να ρίχνουν καλώδια.
μια δεύτερη μπαταρία(συναγερμού πάλι φυσικά) την είχα σε ένα φορτιστή στον χώρο του ρακ για να φορτίζει αν ξεμείνω.
περιττό να σου πω ότι ότι έπεσε και γέλιο από όποιον μας έβλεπε και απορούσε τή και πως το κάνω. και φυσικά δεν ενοχλήσαμε ούτε έναν υπάλληλο με θόρυβο.

αυτό το παράδειγμα το είπα για να καταλάβουμε και την διαφορά στο ΑΝ ξέρουμε τή θέλουμε να κάνουμε, που και τή χρειαζόμαστε τότε θα βρούμε και τον κατάλληλο τρόπο να του κάνουμε.

άντε σας κούρασα πάλι με την πάρα μου :lool:.

george Mp
08-11-15, 18:18
Υπαρχουν και αυτα τα τρυπανια χωρις κρουση και ειναι πολυ καλα για πλακακια.http://eshop.tmi-tools.gr/product.aspx?id=7704
Για κοφτακια knipex και αν βρεθει κατα λαθος κανενα απο τα παλια τα κοκκινα που γραφανε για χορδες πιανου 2mm ακομα καλυτερα.
Τα facom ειναι πολυ καλη και πανακριβη η πορτοκαλι σειρα.

lepouras
08-11-15, 18:30
Γιώργο τα έχω δουλέψει και αυτά πριν βρω τα συγκεκριμένα και για αρχή θα πω ότι δεν ναι έμεινα αρκετά ενθουσιασμένος. αλλά αν με ρωτήσεις τώρα θα σου πώ ότι δεν έμεινα καθόλου ενθουσιασμένος. αν βρεις δοκίμασε τα irwin για κατσαβιδιέρα (θα το καταλάβεις γιατί επάνω στο κουτάκι έχουν σύμβολο καταβιδιέρας το <<όχι κρούση>> και το <<500-800>> χαμηλές στροφές). είναι αρκετά καλύτερα από τα μπος.

george Mp
08-11-15, 18:37
Γιώργο τα έχω δουλέψει και αυτά πριν βρω τα συγκεκριμένα και για αρχή θα πω ότι δεν ναι έμεινα αρκετά ενθουσιασμένος. αλλά αν με ρωτήσεις τώρα θα σου πώ ότι δεν έμεινα καθόλου ενθουσιασμένος. αν βρεις δοκίμασε τα irwin για κατσαβιδιέρα (θα το καταλάβεις γιατί επάνω στο κουτάκι έχουν σύμβολο καταβιδιεέρας το <<όχι κρούση>> και το <<500-800>> χαμηλές στροφές). είναι αρκετά καλύτερα από τα μπος.Τα bosch ειναι πιο ευκολο να τα βρεις, αυτα που δειχνεις που τα βρισκουμε;

lepouras
08-11-15, 22:10
τα irwin βόσκουν σε πάρα πολλά χρωματοπωλεία, σιδηροπωλεία και καταστήματα με εργαλεία.
το άλλο ειλικρινά και εγώ κατά λάθος το βρήκα στο Κερατσίνι.

Σταύρος Απο
08-11-15, 22:19
Τα bosch ειναι πιο ευκολο να τα βρεις, αυτα που δειχνεις που τα βρισκουμε;
σωστά από που αν επιτρέπετε :confused1:

lepouras
09-11-15, 00:26
σωστά από που αν επιτρέπετε :confused1:
στην Λαμπράκη στο Κερατσίνι απέναντι από την αστυνομία δίπλα στην στάση <<στροφή Αμφιάλης>>

https://www.google.gr/maps/@37.9678668,23.6176076,3a,67.6y,322.61h,88.02t/data=!3m6!1e1!3m4!1sLYawWGKW3R1PkA_fGYADtg!2e0!7i1 3312!8i6656!6m1!1e1?hl=el

αν είναι να πας να κοιτάξεις για τα πρώτα που είπα. έχει και τα irwin αλλά άστα για δεύτερη επιλογή. προχτές του είχαν τελειώσει τα 6άρια τα κλασικά (10 πόντους μήκος) και αγόρασα ένα 20 εκατοστά για να βολευτώ μέχρι να φέρει. μόλις φέρει θα πάρω 3-4 να τα έχω :biggrin:


αν την βρει κανένας την μαρκα και αλλού ας μας πει να μην τρέχω και εγώ μέχρι εκεί.

υ.γ. πρόσεξε καλά την ετικέτα με τα σύμβολα γιατί νομίζω έχει και τα κλασικά που δεν κάνουν.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60510&d=1446941147 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60510&d=1446941147)

mariosinsuex
09-11-15, 09:15
Το κατάστημα είναι ο Δαμίγος,και συνήθως εκεί βρίσκουμε και κάποιες "περίεργες και σπάνιες βίδες......
Έχει και μεγάλο parking απέξω.........

lepouras
09-11-15, 12:42
και ένα βίντεο που τελικά δείχνει αυτό που έλεγα.:001_tt2:

https://www.youtube.com/watch?v=iHsaj7gA6BM

το τραγικό είναι ότι ένα χρόνο δεν ασχολήθηκα καν να δω την μάρκα και τα λοιπά στοιχεία του τρυπανιού γιατί όπως τα αγόρασα τα έβγαλα από το σακουλάκι τους και τα έβαλα στα εργαλεία.

Panoss
09-11-15, 12:59
Πάντως πρέπει να 'ναι δυσεύρετα γιατί μ' ένα ψάξιμο που 'κανα μου 'βγαλε μόνο ένα μαγαζί, κι αυτό σχετικά μακριά μου (είμαι Μαρούσι) στον Άγιο Ιωάννη το Ρέντη.

kioan
09-11-15, 13:00
και ένα βίντεο που τελικά δείχνει αυτό που έλεγα.:001_tt2:

Σου πάει η τραγιάσκα Γιάννη! Σε θυμόμουν πιο ψηλό πάντως... άλλαξες και κάτι στα μαλλιά σου; :001_tt2:

Sted
09-11-15, 13:01
Κανένα μαγαζι στέλνει με αντικαταβολή σε εμάς;

Lepouras αν ησουν dealer με ποσοστό με αυτή την περιγραφή που εκανες θα έπαιρνες καλο μεροκαματο. Θα ψωνίσουμε ολοι μερικά. [emoji14]

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

lepouras
09-11-15, 14:59
Παναγιώτη και εγώ δεν τα ήξερα καν και στο ιντερνετ τώρα που τα έψαχνα. δείχνουν να είναι αρκετά διάσημα.
αλλά ψάχνοντας για αγορά μέσο ιντερνετ βρήκα μόνο από εξωτερικό.
και στην Ελλάδα δεν νομίζω να έχουν και όλη την γκάμα τους.

Kioan ήμουνα σαν τον τύπο στο μεγάλο βαν αλλά τώρα που ξεφορτώθηκα τα υπόλοιπα εργαλεία έγινα μαλθακός?:lool:

Δημήτρη το σκέφτηκα να τους στείλω κάνα μειλ και να το παίξω ριβιού και διαφήμιση και να ζητάω από εταιρίες να μου στέλνουν δήγματα. λες να γίνω ο Κούλης των τρυπανιών:lool:

πάντως ούτε και εγώ ήξερα ότι το έχουν για τόσα πολλά και πολλές φορές δεν εμπιστεύομαι το τη γράφουν επάνω. απλά τσεκαρα αν είναι κοφτερά τα διαμάντια μπροστά ψάχνοντας στο μαγαζί και λέω ας δοκιμάσω. και το δοκίμασα και σε πολλά υλικά. γιαυτό το μπος το έστειλα στον πάτο και μάλιστα μου την έσπασε που τόσο επώνυμο και τελικά να μην φτάνει τα άλλα που δεν τα ήξερα καν.

πάντως σκεφτόμουνα τον Γιώργο στην Κέρκυρα και έψαχνα να δω αν πουλάει κανένας από Ελλάδα μέσο ιντερνετ να του πω αλλά με βλέπω να του στέλνω εγώ κανένα.

toni31
09-11-15, 15:07
Εγώ τυχαία σήμερα που πήγα σε σιδηρικά για μια δουλειά τα είδα, είχε 6&8 στα 4 ευρώ και σχετικά με τα υπόλοιπα δίπλα τους ήταν από τα φτηνά. Πήρα το 6αρι.

Υ.Γ Κομοτηνή τα βρήκα.

Panoss
09-11-15, 15:11
Δημήτρη το σκέφτηκα να τους στείλω κάνα μειλ και να το παίξω ριβιού και διαφήμιση και να ζητάω από εταιρίες να μου στέλνουν δήγματα. λες να γίνω ο Κούλης των τρυπανιών:lool:
Εεεεεππ...ιεροσυλία! ΕΝΑΣ είν ' ο Κούλης...ότι άλλο παρόμοιο κυκλοφοράει είναι κινέζικη μαιμού!:lool:

lepouras
09-11-15, 15:19
Εγώ τυχαία σήμερα που πήγα σε σιδηρικά για μια δουλειά τα είδα, είχε 6&8 στα 4 ευρώ και σχετικά με τα υπόλοιπα δίπλα τους ήταν από τα φτηνά. Πήρα το 6αρι.

Υ.Γ Κομοτηνή τα βρήκα.
άντε βρε Αντώνη. κάνε καμιά δοκιμή και πες μας μην είμαι εγώ υπερβολικός. 4 ? εδώ πάντως τα βρήκα 6+
ελπίζω να είναι ακριβός το ίδιο. σε βλέπω να μας στέλνεις εσύ αν είναι φθηνότερο εκεί. δεν του λες του τύπου να φτιάξει e-shop? :biggrin:

Sted
09-11-15, 21:34
Πάρε τα όλα αν είναι με 4. Με τις περιγραφές του Γιάννη θα ξεπεράσουν τα 10€.... :001_tt2:

toni31
09-11-15, 21:49
άντε βρε Αντώνη. κάνε καμιά δοκιμή και πες μας μην είμαι εγώ υπερβολικός. 4 ? εδώ πάντως τα βρήκα 6+
ελπίζω να είναι ακριβός το ίδιο. σε βλέπω να μας στέλνεις εσύ αν είναι φθηνότερο εκεί. δεν του λες του τύπου να φτιάξει e-shop? :biggrin:


Εγώ για ίδιο το είδα, αύριο με καθαρό μυαλό θα το ξαναδώ.

nestoras
09-11-15, 22:58
Εγώ για ίδιο το είδα, αύριο με καθαρό μυαλό θα το ξαναδώ.

Κομοτηνή, από πού το αγόρασες;
Είμαι σίγουρος ότι μετά από αυτό το thread θα τελειώσουν όλα τα alpen από την Ελλάδα και θα απορούν οι προμηθευτές...

toni31
10-11-15, 20:52
Εγώ για ίδιο το είδα, αύριο με καθαρό μυαλό θα το ξαναδώ.
Έιναι ίδιο τελικά.
60596

Κομοτηνή, από πού το αγόρασες;
Είμαι σίγουρος ότι μετά από αυτό το thread θα τελειώσουν όλα τα alpen από την Ελλάδα και θα απορούν οι προμηθευτές...
Μετά το ταχυδρομείο αριστερά.

B-B
11-11-15, 09:51
θα διαφωνήσω τα εργαλεία κάνουν το μάστορα στο 50% , σωστή δουλειά δεν κάνεις όταν κάνεις πατέντες για να κόψεις ένα καλώδιο με σκουριασμένο κόφτη, ή να του φεύγει η πλαστική λαβή,
ή το κατσαβίδι να σπάει . Και μιλάμε για τα απλά γιατί ο ηλεκτρολόγος πρέπει να έχει καλό εξοπλισμό απο πολύμετρο, μέχρι αμπεροτζιμπίδα, γειοσόμετρα , μέγκερ κτλ
αν αυτά δεν δείχνουν τη πραγματικότητα , πως θα κάνεις καλά τη δουλειά σου ?
Αν έχεις δουλειά , επιβάλλεται αν επενδύσεις

για κατσαβίδια 1000v θες wera σετ απο ebay, ειναι καλά και ποιοτικά και ένα set κάνει 30ε περίπου.
Yπάρχουν και σειρές για σκληρή χρήση.
Επίσης αν δεν πάρεις knipex όλα τα άλλα θα χαλάσουν πολύ γρήγορα, απο σκουριά, απο σκληρή χρήση απο καμιά πτώση.
Επειδή και εγώ εχω πάρει πολλά φτηνά εργαλεία, να ξέρεις οτι καμιά φορά βγαίνουν 2 φορές πιο ακριβά απο το να πάρεις μια φορά καλά
===================
Δηλαδή πόσο να σκουριάσει ένας κόφτης με τον καιρό; Πιάνει κάποια επιφανειακή σκουριά αλλά κόβει μια χαρά. Έχω κόφτη από τότε που ήμουν μαθητής στο τεχνικό λύκειο και κόβει μια χαρά αν και έπιασε μια επιφανειακή σκουριά. Όποτε θυμάμαι τον ψεκαζω λίγο με λιπαντικό - αντισκωριακό σπέϋ. Και τα κατσαβίδια δεν σπάνε τόσο εύκολα εκτός αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιείς. Ακόμη και αυτά του πάγκου στις λαϊκές με 1 ευρώ.

lepouras
11-11-15, 10:05
Έιναι ίδιο τελικά.
60596

Μετά το ταχυδρομείο αριστερά.
:w00t: εσύ βρήκες και το 20ποντο με 4 που το αγόρασα 7+ τράβα πάρε και τα υπόλοιπα πριν ακριβύνουν:lool:

Sted
22-11-15, 14:32
Θεσσαλονίκη τα βρηκε κανείς;

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Prezonautis
22-11-15, 16:48
http://www.etools.gr/index.php?option=com_mijoshop&route=product/product&path=232&product_id=602&Itemid=269

Δες αυτά είναι bosch.

Sted
22-11-15, 17:01
Αυτα είναι αντίστοιχα με τα alpen; Χωρις κρούση κλπ;



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

lepouras
22-11-15, 21:37
ναι Δημήτρη αλλά από προσωπική πείρα δεν με ικανοποιήσανε τα μπος σαν το άλλο και χαλάσανε πολύ γρήγορα. μάλιστα σήμερα που βοήθησα να περάσουμε κάτι καλώδια συναγερμού με το 20ποντο τρύπησα ντουβάρια 15 πόντους με το 6αρι με λίγο καλύτερη κατασβιδιέρα (με ποιο πολλές στροφές) σαν βούτυρο και σχεδόν χωρίς να βγάλουν ζημιά από την άλλη μεριά.

liat
22-11-15, 22:34
Τι γνώμη έχετε για το black and decker EGBL108KB (http://www.blackanddecker.gr/powertools/productdetails/catno/EGBL108KB/);
Μεταξύ αυτού και του BOSCH PSR 12 (https://www.bosch-do-it.com/gr/el/%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%AD%CF%87%C E%BD%CE%B5%CF%82/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/psr-12-3165140377058-199878.jsp) ποιο θα προτιμούσατε;
Χρήση σε γενικές εργασίες, άντε κι αν αντέχουν για 6άρα ή 8άρα τρύπα σε τοίχο.
Στο πρώτο με δελεάζει η μπαταρία (και η μία επιπλέον), αλλά δεν ξέρω αν ικανοποιούν τα 10,8V.




B&D EGBL108KB
BOSCH PSR 12



Τάση μπαταρίας
10,8
12
V


Χωρητικότητα
1,5

Ah


Ονομαστικές στροφές
0-600
0-700
rpm


Μέγιστη ροπή στρέψης
12/24
11/26
Nm


Διάμετρος τρυπήματος σε χάλυβα
10
10
mm


Διάμετρος τρυπήματος σε ξύλο
25
25
mm

lepouras
22-11-15, 22:41
το μπος αυτό είναι για κλάματα. το μπ.ντ δεν το έχω δουλέψει αλλά όπως το βλέπω πρέπει να είναι πολύ καλύτερο.

liat
22-11-15, 23:23
το μπος αυτό είναι για κλάματα. το μπ.ντ δεν το έχω δουλέψει αλλά όπως το βλέπω πρέπει να είναι πολύ καλύτερο.

Αχ! Πάλι το χέρι στην τσέπη θα μπει!
Ευχαριστώ γείτονα (για το θέμα της επιλογής :001_rolleyes:).

nestoras
22-11-15, 23:32
Αχ! Πάλι το χέρι στην τσέπη θα μπει!
Ευχαριστώ γείτονα (για το θέμα της επιλογής :001_rolleyes:).

Το ότι το bosch δεν έχει μπαταρία λιθίου αρκεί για να ΜΗΝ το αγοράσεις....

liat
22-11-15, 23:39
Το ότι το bosch δεν έχει μπαταρία λιθίου αρκεί για να ΜΗΝ το αγοράσεις....

Αν το χρησιμοποιούσα συχνά ίσως να μην ήταν τόσο πρόβλημα, αλλά μιλάμε για περιστασιακή χρήση (μια δυο φορές τον χρόνο) οπότε η καδμίου θα πάει άδικα.

Spark
23-11-15, 01:20
εμενα γιατι δεν μου αρέσει ουτε το ενα ουτε το αλλο;
γιατι υπαρχουν και αλλες επιλογές που σου δινουν 2 μπαταριες 12βολτ (http://www.skroutz.gr/c/946/hlektrika-katsavidia.html?keyphrase=%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%80 %CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%C E%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF&page=7)

liat
23-11-15, 07:36
εμενα γιατι δεν μου αρέσει ουτε το ενα ουτε το αλλο;
γιατι υπαρχουν και αλλες επιλογές που σου δινουν 2 μπαταριες 12βολτ (http://www.skroutz.gr/c/946/hlektrika-katsavidia.html?keyphrase=%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%80 %CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%C E%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF&page=7)

Σπύρο, ο προτεινόμενος σύνδεσμος παραπέμπει γενικά σε no name δραπανοκατσάβιδα.
Έχεις κάποιο/α συγκεκριμένο/α, που να διατηρεί όμως σχετικά χαμηλά τη δαπάνη;
Επίσης, το black and decker EGBL108KB (http://www.blackanddecker.gr/powertools/productdetails/catno/EGBL108KB/) δίνει δύο μπαταρίες.
Ίσως να είδες το EGBL108K που δίνει μία.

Sted
23-11-15, 21:40
Τι προτείνετε για να αλφαδιάζουμε σωστά όταν περνάμε κανάλια/σωλήνες οριζόντια/κάθετα κλπ; Αλφάδι με lazer;

Τώρα που το θυμήθηκα, μου είχαν πει για μια βάση/πάγκος ( ; ) ιδανική για να κόβουμε κανάλια 45 μοίρες με πριόνι.

Γενικά τι εργαλεία θεωρείτε απαραίτητα για κανάλια κλπ; Το κακό είναι οτι (πλήν legrand) εδώ τουλάχιστον δεν φέρνει κανείς τάπες/γωνίες/ταυ/κλπ οπότε κάνεις αηδίες και τις καλύπτεις με στόκους.

stam1982
23-11-15, 22:56
Φαλτσοπριονο ψαχνεις;Διαφορετικα λαμαρινοψαλιδο και λιγη εκπαιδευση(οχι για κατοσταρι καναλι).

nestoras
23-11-15, 23:53
Τι προτείνετε για να αλφαδιάζουμε σωστά όταν περνάμε κανάλια/σωλήνες οριζόντια/κάθετα κλπ; Αλφάδι με lazer;

Τώρα που το θυμήθηκα, μου είχαν πει για μια βάση/πάγκος ( ; ) ιδανική για να κόβουμε κανάλια 45 μοίρες με πριόνι.

Γενικά τι εργαλεία θεωρείτε απαραίτητα για κανάλια κλπ; Το κακό είναι οτι (πλήν legrand) εδώ τουλάχιστον δεν φέρνει κανείς τάπες/γωνίες/ταυ/κλπ οπότε κάνεις αηδίες και τις καλύπτεις με στόκους.

Αλφάδι με laser πρέπει να έχεις καλό για να φαίνεται και την ημέρα. Προσωπικά δεν με βολεύει και πάρα πολύ παρά μόνο για να κρεμάω πράγματα...
Νήμα με κιμωλία νομίζω ότι είναι το καλύτερο γιατί μένει και η γραμμή και μπορείς να δουλέψεις πάνω σε αυτή όποτε θέλεις (χωρίς να φύγεις από μπροστά για να φαίνεται και χωρίς να φοβάσαι μην "κουνήσεις" το laser και πρέπει να το ξαναστήσεις).

Για μικρά κανάλια το λαμαρινοψάλιδο κάνει καλά τη δουλειά. Για μεσαία κανάλια μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο:
http://www.knipex.de/index.php?id=1216&L=8&page=art_detail&parentID=1371&groupID=1427&artID=3549
Κοστίζει λίγο αλλά κάνει καλά τη δουλειά του.

Για πιο φθηνή λύση σε μεσαία και πιο φαρδιά κανάλια μπορείς να πάρεις ένα φαλτσοκούτι και ένα σιδιροπρίονο:
https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CE%B1%CE%BB%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B A%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B9&hl=el&biw=1920&bih=879&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwihycnAv6fJAhWGfRoKHaCJDv8QsAQIGQ

Στα κανάλια περισσότερη τέχνη χρειάζεται στο κόψιμο των καπακιών παρά στο ίδιο το κανάλι. Ένα πιστόλι θερμού αέρα βοηθάει πολλές φορές στο "στρώσιμο".
Στα σπασίματα και στις γωνίες να προτιμάς να λυγίζεις/τσακίζεις το καπάκι παρά να τα τερματίζεις στις γωνίες (ειδικά στις εξωτερικές είναι δύσκολο να πετύχεις τέλεια προσαρμογή) και να αφήνεις για πιο πέρα τη συνάντηση με το έπομενο καπάκι στην ευθεία. Επίσης, αυτονόητο είναι να μην βάζεις καπάκια στην ίδια ευθεία με τα κανάλια αλλά να κοιτάς το καπάκι να "καβαλάει" την ένωση των καναλιών από κάτω.

alpha uk
24-11-15, 11:54
https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.diy.com/&ved=0ahUKEwi8i-qL46jJAhXD4yYKHdToBHEQFghRMAM&usg=AFQjCNEhMPkX0QDnCiOF0efWlYuzEQzVuw&sig2=ahylptTPZAeNA-M4k-gwnw Εάν σε ενδιαφέρει αγορά από εξωτερικό κοίταξε και εδώ , εκεί που γράφει drills έχει και καλές μάρκες για diy σε πολύ καλές τιμές, (τουλάχιστον για το UK)

nestoras
24-11-15, 12:01
https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.diy.com/&ved=0ahUKEwi8i-qL46jJAhXD4yYKHdToBHEQFghRMAM&usg=AFQjCNEhMPkX0QDnCiOF0efWlYuzEQzVuw&sig2=ahylptTPZAeNA-M4k-gwnw Εάν σε ενδιαφέρει αγορά από εξωτερικό κοίταξε και εδώ , εκεί που γράφει drills έχει και καλές μάρκες για diy σε πολύ καλές τιμές, (τουλάχιστον για το UK)


http://www.diy.com/departments/makita-cordless-18v-li-ion-combi-drill-2-batteries-hp457dwex2/278413_BQ.prd (http://www.diy.com/departments/makita-cordless-18v-li-ion-combi-drill-2-batteries-hp457dwex2/278413_BQ.prd)

Πολύ καλή τιμή, είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό:
http://www.bmtools.gr/index.php/online-store/ergaleia-mpatarias/drapanokatsabida/mak-ddf453rye-detail

picdev
24-11-15, 12:48
μπορείτε να μου πείτε πως αυτό το έχει 90 λίρες
http://www.diy.com/departments/dewalt-cordless-18v-li-ion-combi-drill-1-battery-dcd776c1-gb/765799_BQ.prd

και εδώ έχει 190ε
http://www.skroutz.gr/s/4572205/Dewalt-DCD776C2.html?keyphrase=DCD776c1

Panoss
24-11-15, 13:01
:001_huh: κουφό, τόσο μεγάλη διαφορά;
Εγώ νόμιζα θα 'ναι 5-10 ευρώ η διαφορά.

liat
24-11-15, 13:02
μπορείτε να μου πείτε πως αυτό το έχει 90 λίρες
http://www.diy.com/departments/dewalt-cordless-18v-li-ion-combi-drill-1-battery-dcd776c1-gb/765799_BQ.prd

και εδώ έχει 190ε
http://www.skroutz.gr/s/4572205/Dewalt-DCD776C2.html?keyphrase=DCD776c1

Άκη, οι 86 λίρες Αγγλίας αντιστοιχούν σε 122,16 Ευρώ.
Ακόμη, τα προϊόντα αφορούν σε διαφορετικούς κωδικούς. DCD776C1-GB του diy.com και DCD776C2 του kentrovidas.γρ
Αν δεις στον κατάλογο της εταιρίας (http://www.dewalt.gr/search/searchresult/), έχει μόνο τον κωδικό του Ελληνικού καταστήματος.

picdev
24-11-15, 13:03
:001_huh: κουφό, τόσο μεγάλη διαφορά;
Εγώ νόμιζα θα 'ναι 5-10 ευρώ η διαφορά.

η τιμές έχουν ΦΠΑ? δηλαδή αν το πάρεις με τιμολόγιο γλιτώνεις τη μισή τιμή σχεδόν,
από ότι ειδα δεν στέλνουν Ελλάδα

lepouras
24-11-15, 13:12
και το έξω έχει μια μπαταριά και το εδώ 2 μπαταρίες. μόνο από εκεί καλύφθηκε η διαφορά.

Panoss
24-11-15, 13:13
Με τον ίδιο κωδικό (DCD776C2) απ' έξω βρήκα αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/DeWalt-DCD776C2-GB-18V-1-3Ah-Li-Ion-Cordless-Combi-Drill-XR-CComplete-Kit-/171799143596) £185.95 τρέχτε!!:lool:

Στο amazon (http://www.amazon.co.uk/DEWALT-LITHIUM-COMBI-DRILL-COMPLETE/dp/B00HWVN0XY) έχει καλύτερη τιμή (£124.98=€177.42), αλλά περίπου ίδια με το Κέντρο Βίδας (12,5€ διαφορά).

alpha uk
24-11-15, 14:36
όποιος βρει γιατί ο κωδικός έχει Ένα νούμερο διαφορετικό , Θα του πάρω γλυφιτσουρι😀. Υπάρχουν και άλλα DIY μαγαζιά με φθηνότερα

lepouras
24-11-15, 17:30
όποιος βρει γιατί ο κωδικός έχει Ένα νούμερο διαφορετικό , Θα του πάρω γλυφιτσουριπŸ˜€. Υπάρχουν και άλλα DIY μαγαζιά με φθηνότερα
Α) γιατί απευθύνετε για την Αγγλία
Β) γιατί έχει μια μπαταρία με το 1 και δύο με το 2
Γ) γιατί είχε όραμα αυτός που γράφει τους κωδικούς
Δ) γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα αλλά είπα να σκοτώσω την ώρα μου λέγοντας π@π#%ες :lool:

nestoras
24-11-15, 18:01
http://www.diy.com/departments/makita-cordless-18v-li-ion-combi-drill-2-batteries-hp457dwex2/278413_BQ.prd (http://www.diy.com/departments/makita-cordless-18v-li-ion-combi-drill-2-batteries-hp457dwex2/278413_BQ.prd)

Πολύ καλή τιμή, είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό:
http://www.bmtools.gr/index.php/online-store/ergaleia-mpatarias/drapanokatsabida/mak-ddf453rye-detail


και το έξω έχει μια μπαταριά και το εδώ 2 μπαταρίες. μόνο από εκεί καλύφθηκε η διαφορά.

Για τα παραπάνω δύο ποια είναι η γνώμη σου; Εντάξει το "ελληνικό" είναι πιο καινούριο μοντέλο αλλά εξηγείται έτσι απλά η τεράστια διαφορά στην τιμή;

lepouras
24-11-15, 18:45
βρε Παναγιώτη. είπα. το αγγλικό έχει μια μπαταρία και το Ελληνικό 2 μπαταρίες. πιστεύω ότι δικαιολογεί την διαφορά αν θα αποδεχόμασταν και μια διαφορά 15-20% ποιο ακριβά την Ελλάδα με έξω.

nestoras
24-11-15, 18:55
βρε Παναγιώτη. είπα. το αγγλικό έχει μια μπαταρία και το Ελληνικό 2 μπαταρίες. πιστεύω ότι δικαιολογεί την διαφορά αν θα αποδεχόμασταν και μια διαφορά 15-20% ποιο ακριβά την Ελλάδα με έξω.

Comes with - Supplied with 2 x 1.3Ah 18V Li-Ion batteries and battery charger ????

Νομίζω ότι άλλο κατσαβίδι σχολίασες κι όχι για αυτά που παρέθεσα στο post #56 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83031&p=735896&viewfull=1#post735896).

lepouras
24-11-15, 19:07
ααααααααα συγνώμη τότε. μπερδεύτηκα με το άλλο.

Sted
24-11-15, 19:46
Απο το δικό μου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81089&p=710114&viewfull=1#post710114) άρχισαν να τα φτύνουν και οι μπαταρίες... Έλεγα να πάρω ένα καλό πνευματικό σετ με 2 μπαταριές ώστε μετά να πάρω μόνο σώμα απο τα υπόλοιπα αλλά έρχεται δύσκολος χειμώνας και το άφησα για αργότερα. Όταν δοκιμάσω τα τρυπάνια και τρυπάνε όντως καλά μειώνεται η ανάγκη αγοράς πνευματικού μπαταρίας. Ίσως πάρω αυτό (http://www.stereotiki.gr/store4/makita-bhp456rhe-2-1.5ah-1.3ah-iec-makita.html) σε αντικατάσταση του bosch και μετά αν όλα πάνε καλά να πάρω μόνο το σώμα του πνευματικού.

alpha uk
24-11-15, 20:03
παίδες ξέρεις κάνεις από εσάς τα WORX tools. Είναι για DIY, είναι φτηνά αλλά για τα λεφτά τους είναι ποιοτικά,

lepouras
24-11-15, 20:11
Δημήτρη. δοκίμασε τα τρυπάνια και μετά μια μπαταρία συναγερμού σε μια ζώνη και 1.5 μέτρο εύκαμπτο και μια χαρά είναι. δύσκολοι καιροί για μπαταρίες. όταν μου είπανε για το επαναφορτιζόμενο πνευματικό 200 ευρώ η μπαταρία το καθάρισα το έβαλα στην βαλίτσα του και το έβαλα στο ράφι με την επιγραφή<<στην μνήμη τον όμορφων στιγμών που περάσαμε μαζί>>:lool:
άλλωστε τότε χρειαζόμουνα 200-300 τρύπες σε μπετά και γρήγορα και με βόλευε, τώρα αν χρειαστώ καμιά 10ριά καλά είναι.

alpha uk
24-11-15, 20:13
https://www.google.co.uk/aclk?sa=l&ai=CQR14e6hUVoqTB4epfIy8iKgMhaCB1wb1wIS_oQK11rD4nA MIBBAKIJfgvAsoCmC7trOD0AqgAdnHoPoDyAEHqQIage-0gEK5PqoEJ0_QdBRIQBwQ2T2ihy2D5TEuKYitwU7Ljt9GBGL2P WgV-36WH01kBMAFBaAGJtgGAoAHncP9MogHAZAHAqgHpr4b2AcB4BK ise3R_9eK3tEB&sig=AOD64_2blcjWAxjUvKSGxyPSzsAPzcRb5w&ctype=5&clui=24&q=&ved=0ahUKEwjj8b--1KnJAhWFpx4KHUKqCVAQwg8IMw&adurl=http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/3554065.htm%3FCMPID%3DGS001%26_%24ja%3Dcgid:180919 36165%7Ctsid:59156%7Ccid:189934405%7Clid:110847863 605%7Cnw:g%7Ccrid:77627771125%7Crnd:12442017503597 430796%7Cdvc:m%7Cadp:1o10%7Cbku:1 Αυτό

lepouras
24-11-15, 20:18
παίδες ξέρεις κάνεις από εσάς τα WORX tools. Είναι για DIY, είναι φτηνά αλλά για τα λεφτά τους είναι ποιοτικά,
:w00t: έχουν και το έξυπνο τρυπάνι?
https://www.worx.com/data/default/images/catalog/367/Turnkey/10/WORX-Switchdriver-WX176L_pp-3987.jpg

τώρα στενοχωρήθηκα. αυτά έχουν ποιο φθηνά και από την μπαταρία μου:crying:

http://www.amazon.co.uk/WORX-WX382-3-Lithium-Ion-Rotary-Hammer/dp/B00UAKXZXE/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1427214044&sr=8-1&keywords=worx+H3

http://www.amazon.co.uk/WORX-WX390-Lithium-Ion-Rotary-Hammer/dp/B00WE3NOIQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1444664065&sr=8-1&keywords=wx390

alpha uk
24-11-15, 20:24
Απο το δικό μου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81089&p=710114&viewfull=1#post710114) άρχισαν να τα φτύνουν και οι μπαταρίες... Έλεγα να πάρω ένα καλό πνευματικό σετ με 2 μπαταριές ώστε μετά να πάρω μόνο σώμα απο τα υπόλοιπα αλλά έρχεται δύσκολος χειμώνας και το άφησα για αργότερα. Όταν δοκιμάσω τα τρυπάνια και τρυπάνε όντως καλά μειώνεται η ανάγκη αγοράς πνευματικού μπαταρίας. Ίσως πάρω αυτό (http://www.stereotiki.gr/store4/makita-bhp456rhe-2-1.5ah-1.3ah-iec-makita.html) σε αντικατάσταση του bosch και μετά αν όλα πάνε καλά να πάρω μόνο το σώμα του πνευματικού.
Αυτή ή τιμή για αυτό το τρυπάνι είναι RIP OFF

Sted
24-11-15, 20:28
Δημήτρη. δοκίμασε τα τρυπάνια και μετά μια μπαταρία συναγερμού σε μια ζώνη και 1.5 μέτρο εύκαμπτο και μια χαρά είναι. δύσκολοι καιροί για μπαταρίες. όταν μου είπανε για το επαναφορτιζόμενο πνευματικό 200 ευρώ η μπαταρία το καθάρισα το έβαλα στην βαλίτσα του και το έβαλα στο ράφι με την επιγραφή<<στην μνήμη τον όμορφων στιγμών που περάσαμε μαζί>>:lool:
άλλωστε τότε χρειαζόμουνα 200-300 τρύπες σε μπετά και γρήγορα και με βόλευε, τώρα αν χρειαστώ καμιά 10ριά καλά είναι.

Με τι την φορτίζουμε;;


Αυτή ή τιμή για αυτό το τρυπάνι είναι RIP OFF

Τόσο χάλια ε;

alpha uk
24-11-15, 20:39
Υπάρχει ένα κατάστημα εδώ , το Screw fix direct , που κάνει πολύ συχνά προσφορές, τής προάλλες είχε το πνευματικό τής Μακιτα στα 18ν /3Α με μία μπαταρία στης £50, Ex stock και πρέπει να φύγει

lepouras
24-11-15, 20:44
Με τι την φορτίζουμε;;

με ένα φθηνό φορτιστή για τέτοιες μπαταρίες. πχ
http://www.batteryspace.com/leadacidsmartcharger08afor12vleadacidbatterywith3s tagesfloating.aspx
ή φτιάξε έναν :biggrin:
https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%8 4%CE%B7%CF%82+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+battery+12v+lead+ acid&biw=1024&bih=613&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi80LPI2qnJAhUHlSwKHbG9BSwQsAQILQ

alpha uk
24-11-15, 21:11
Γιάννη έχεις δοκιμάσει να επισκευασεις της μπαταρίες , αντί αντικατάσταση?

lepouras
24-11-15, 21:24
θα έπρεπε να ψάξω να βρω μπαταρίες καδμίου.κάποιες τις είχα φτιάξει κιόλας. βρήκα σε μια έκθεση κάποιον που φέρνει μπαταρίες για όλα τα επώνυμα εργαλεία σε πολύ χαμηλές τιμές σχεδόν σαν να αγοράζεις χύμα τα στοιχεία. αλλά δεν ασχολήθηκα γιατί δεν υπάρχουν και τόσες δουλείες που να καίγομαι και βαριόμουνα και δεν ασχολήθηκα:001_rolleyes:. άσε που έχει άλλη χάρη η πατέντα όταν μάλιστα έχω στην αποθήκη ένα σορό φτηνιάρικες κατσαβιδιέρες και μπαταρίες που κάθονται και παρακαλάνε για μετατροπή :lool:.
πέρα από την πλάκα το καλό το SDS θα του φτιάξω κάποια στιγμή μια 24βολτη για ζώνη γιατί καλό χρυσό και άγιο αλλά δεν ήταν ελαφρύ για να τρυπάς ταβάνια κλπ. οπότε κάποια στιγμή θα του κάνω την μετατροπή. τότε που το πείρα δεν υπήρχαν ακόμα και τώρα πλέων το βγάζουν για τα καινούργια σαν πρόσθετο αξεσουαρ. ε εγώ θα το φτιάξω και για το δικό μου.:001_smile:

Sted
27-11-15, 00:07
Ειπαμε για το τρυπάνι.. Σήμερα πεθανε η μια μπαταρια.. Υπέροχα... Ολα οδηγούν σε νέο;;;

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

lepouras
27-11-15, 00:49
πια μπαταρία. η δικιά του? τότε πάμε για την πατέντα.:lool:

alpha uk
29-11-15, 01:38
http://www.powertools-direct.com/Mobile/MBSCProduct.asp?pdtid=13663804 offers

alpha uk
29-11-15, 01:56
http://www.its.co.uk/pd/DCD795-T1-Dewalt-18v-XR-Li-ion-Brushless-Hammer-Drill-Driver-_DEWDCD795T1.htm και αυτό

Sted
29-11-15, 12:46
Το έπαιρνα το Dewalt..

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

alpha uk
29-11-15, 13:42
Το έπαιρνα το Dewalt..

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Στείλε email και ρώτησε πόσο είναι τα μεταφορικά, Αυτοί στέλνουν και στο εξωτερικό

Sted
05-12-15, 16:12
Πήρα τα irwin και δοκίμασα σε μπετό, μια χαρά - θα φανούν και απο αντοχή βέβαια. Είμαι λοιπόν στο να αγοράσω δράπανο...

Σίγουρα θα πάρω brushless και είδα Makita (http://www.stereotiki.gr/store4/makita-dhp459rmj-brushless-makita-makpac-2x4.0ah.html) ή DeWalt (http://www.stereotiki.gr/store4/dewalt-dcd795m2-brushless-18v.html). Γνώμες;

haris_216
06-05-16, 13:50
Να επαναφέρω το νήμα, για να μην ανοίγω άλλο.
Θέλω από καιρό να πάρω μια πρέσα ακροδεκτών, για "γυμνούς" ακροδέκτες (https://www.ozautoelectrics.com/media/wysiwyg/Crimp-Terminals.jpg).
Επειδή ναι μεν δεν είμαι επαγγελμετίας αλλά έχω την παραξενιά του να μην παίρνω, ειδικά σε εργαλεία, της "πυρκαγιάς" έχετε κάτι να μου προτείνετε σε κάποιο λογικό, για απλό "κατσαβιδάκια", οικονομικό επίπεδο;
Κατά καιρούς έχω ακούσει, και εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ, για το Χ ή το Ψ αλλά θα προτιμούσα κάτι δοκιμασμένο. Δηλαδή να το έχει δουλέψει κάποιος και να ξέρει από πρώτο χέρι.
Αν μάλιστα υπάρχει και σε φυσικό κατάστημα ("δουλεύω" αρκετά το ιντερνετ για διάφορα πράγματα αλλά σε εργαλεία θα προτιμούσα να το πιάσω/περιεργαστώ) στην Αθήνα ακόμα καλύτερα