PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Veritas 8



proudon
04-11-15, 22:34
Έχω ένα συναγερμό Veritas 8 που λειτουργούσε εδώ και 12 χρόνια καλά. Έχω 8 ζώνες και προχθές (ξαφνικά - χάλασε η μπαταρία και την έβγαλα μέχρι να αγοράσω νέα) μου δημιουργεί το εξής πρόβλημα:

Τρεις ζώνες αναβοσβήνουν μόλις δώσω part ενώ εάν αφαιρέσω τις συνδέσεις και τις στείλω σε άλλη ζώνη αφήνοντας τις τρεις άδειες τότε τα led στις τρεις ζώνες είναι αναμμένα σταθερά. Σε περίπτωση που τις βραχυκυκλώσω τότε αναβοσβήνουν πάλι πάντα σε part. Σε full έχω 9 Beeps (διάβασα ότι είναι το tamper) αλλά πάλι τα led είναι αναμμένα.

coverelectronics
06-11-15, 18:35
Δοκίμασα την τύχη μου με ενα τετοιο σε πελάτη που το ειχε παροπλισμενο για χρονια. Τελικα καταλαβα πως αν δεν εχει μπαταρια δεν μπορει να λειτουργήσει! Μόλις εβαλα μπαταρια και οπλισε και τα παντα εκανε. Αρα βάλε μπαταρία και προχωράς ανάλογα!

dmyl
07-11-15, 00:03
Είναι γνωστοί οι veritas για τις δυσλειτουργιες τους με "τελειωμένη" ή χωρίς μπαταρία. Δοκίμασε με μια νέα μπαταρία και κάνε και μια επανεκίνηση του συστήματος με το να διακόψεις για λίγο την τροφοδοσια δικτύου 220volt και στη συνεχεια συνδεσε την μπαταρία. Λογικά δεν θα έχεις προβλημα.

leutpana
08-11-15, 13:50
Ξέρει κάνεις αν οι veritas έχουν ενσωματωμένο τηλεφωνητή?Και επίσης στο πρόγραμμα veritas UDL ζητάει στην αρχή ένα κωδικό ξέρετε ποιος είναι?