PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονωτήρας για αντίστασει



alex kris kris
04-11-15, 23:00
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθεια σας παρακαλω.Στη δουλειά μου φτιάχνουμε μια κατασκευή με αντιστάσεις για εργαστηριακη χρήση καθαρά για να δοκιμάζουμε κάποια μηχανήματα. Είναι μεταλλική κατασκευή, η αντίσταση επίσης έχει μεταλικά πόδια ( βάση στήριξης ) απ'όπου πέρνει και ρεύμα, οπότε θέλει μόνωση μεταξύ στα δύο μέταλα. Έχω βάλει βαγγελιτη αλλά από την υψηλή θερμοκρασία έχει χαλάσει άρα δεν αντέχει. Έχετε υπόψη κάποιο άλλο υλικό που να αντέχει?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

leosedf
05-11-15, 00:23
Κεραμικό υλικό?
Η και ΚΑΝΟΝΙΚΑ κεραμίδια.

alex kris kris
05-11-15, 01:17
Θέλω να βάλω κουκουνάρες. Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη κεραμική βάση στήριξης γι'αυτό?

leosedf
05-11-15, 01:21
Δεν έχω ιδέα φίλε μου, λίγη υπομονή και θα βρεθεί κάποιος που γνωρίζει περισσότερα από εμένα.

tasosmos
05-11-15, 01:29
Δεν εχει τετοιους αποστατες http://ekonstantakis.gr/_gfx/pics/563454348.JPG μαζι;
Μια φορα που ειχα παρει παλια νομιζω ειχε στην συσκευασια οτι βλεπεις στην φωτο (ηταν λιγο διαφορετικου τυπου τα δικα μου αλλα τεσπα κατι αντιστοιχο) + ενα ζευγαρι βιδες.

IRF
05-11-15, 06:14
Κεραμικά τούβλα από θερμοσυσσωρευτές. Κεραμικά πλακάκια χωρίς εφυάλωση θερμοάντοαχα αν θες να φτάσεις μέχρι θερμοκρασία ερυθροπύρωσης πορσελάνες μη εφυαλωμένες. Φυσίγγια από καμένες ασφάλειες ΔΕΗ που τις πετάνε συνήθως( αφού τις αποσυναρμολογήσεις και βγάλεις άμμο-ακροδέκτες) Περίγραψε θερμοκρασίες διαστάσεις υλικού για περισσότερη βοήθεια.

alex kris kris
05-11-15, 22:39
Καλησπέρα παιδιά σόρι αλλά δεν μπορούσα να απαντήσω νωρίτερα . Η διαστάσεις της κουκουνάρας είναι 10cm ύψος (12cm μαζι με τη βαση) και 5cm διάμετρος. 1000w η κάθε μια. Αν και σήμερα παιδιά μου ήρθε μια άλλη ιδέα όσο της χάζευα μήπως της βάλω ανάποδα γιατί έχουν κάτι τρύπες από την πάνω πλευρά αλλά δεν ξέρω αν θα υπάρχει πρόβλημα. Δείτε και της φώτο να μου πείτε :

alex kris kris
05-11-15, 22:40
Πως ανεβάζω φωτογραφίες?

picdev
05-11-15, 22:43
Υπάρχει ένα υλικό, σαν χαρτόνι ειναι και απο τη μία πλευρά λίγο γυαλιστερό , σπάει με το χέρι να φανταστείς, σαν σκληρό χαρτόνι.
Πάνω σε αυτό ακούμπαγα 2-3 αντιστάσεις σόμπας και δεν καιγόταν. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν ξέρω πως το λένε

alex kris kris
05-11-15, 22:46
Με τα κεραμίδια Πάντος θα ήταν καλή πατέντα γιατί τα κόβω σε τετραγονικια και ίσος κάνω δουλειά!

p.gabr
05-11-15, 23:11
Το πιο εύκολο υλικό που αντέχει, αλλά και στην επεξεργασία είναι το ALFABLOCK
Δεν μιλάω για εφ όρου ζωής, την δουλειά σου παντως θα την κάνεις

lynx
05-11-15, 23:13
Έχω βάλει βαγγελιτη

οχι βακελίτη? (bakelite)


Υπάρχει ένα υλικό, σαν χαρτόνι ειναι και απο τη μία πλευρά λίγο γυαλιστερό , σπάει με το χέρι να φανταστείς

μίκα?..

alex kris kris
05-11-15, 23:13
Αποστάτες όχι δεν έχει αποστάτες την είδα και εγώ αυτή τη φώτο αλλά μου είπαν από το μαγαζί ότι δεν υπάρχουν τώρα τι να πω.

alex kris kris
05-11-15, 23:14
Πάντος παιδιά Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

picdev
05-11-15, 23:16
δίκος έχεις mica λέγεται , σαν αυτό είναι , οι θερμοκρασίες που αντέχει είναι απίστευτες

http://www.alibaba.com/product-detail/China-Manufacturers-Thick-thermal-insulation-muscovite_60226745672.html

nestoras
05-11-15, 23:17
Υπάρχει ένα υλικό, σαν χαρτόνι ειναι και απο τη μία πλευρά λίγο γυαλιστερό , σπάει με το χέρι να φανταστείς, σαν σκληρό χαρτόνι.
Πάνω σε αυτό ακούμπαγα 2-3 αντιστάσεις σόμπας και δεν καιγόταν. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν ξέρω πως το λένε

Μάλλον φύλλα αμίαντου εννοείς αλλά δεν είναι και πολύ υγιεινά...

alex kris kris
06-11-15, 22:54
Παιδιά όλα εντάξει το κανονισα βάζοντας της κουκουνάρες ανάποδα και πέτυχα τη μόνωση που ήθελα. Αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο για να σας δείξω την κατασκευή γιατί την έχω προχωρήσει αρκετά. Από βδομάδα την τελειώνω.

alex kris kris
06-11-15, 23:01
Παιδιά όλα εντάξει το κανονισα βάζοντας της κουκουνάρες ανάποδα και πέτυχα τη μόνωση που ήθελα. Αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο για να σας δείξω την κατασκευή γιατί την έχω προχωρήσει αρκετά. Από βδομάδα την τελειώνω.