PDA

Επιστροφή στο Forum : Stepper Motor Περσίδας Κλιματιστικού



djastral232
05-11-15, 03:18
Γεια σας,

στο Κλιματιστικό που έχω fujitsu 20ετίας κάηκε το (stepper) μοτεράκι που είχε για να ανοιγοκλείνει τις περσίδες. Ο τεχνικός είπε ότι είναι πανάκριβο και θα μου κοστίσει καμία 90ευρώ. Το stepper motor είναι το mp28gaa 12V dc Mitsibushi. Οπότε βρήκα και παρήγγειλα ένα αντίστοιχο το 28BYJ-48 (ο κωδικός στο ηλεκτρονικό κατάστημα έγραφε μοτέρ περσίδας κλιματιστικού γενικής χρήσης).

Το σύνδεσα, αλλά ο άξονας το μοτέρ περιστρέφεται μόνο προς μια κατεύθυνση (αριστερόστροφα) όταν πατάω στο χειριστήριο του κλιματιστικού Change Fan Direction. Mε αποτέλεσμα οι περσίδες ναι μεν αρχικά να ανοίγουν αλλά μετά να μην μπορούν να κλείσουν καθώς το μοτέρ περιστρέφεται προς την ίδια κατεύθυνση και βρίσκοντας αντίσταση να σταματάει.

Δεν γνωρίζω και πολλά από τον τρόπο λειτουργίας των stepper moter, αλλά για να αλλάξει η φορά περιστροφής πρέπει να αλλάξει και η φορά του ρεύματος... Αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν φταίει το μοτεράκι για τον τρόπο λειτουργίας του και μπορεί να υπάρχουν 2 πιθανά σενάρια:

α) το παλιό καμένο μοτεράκι της mitsubishi δούλευε με διαφορετικό τρόπο , αν και δίνω ελάχιστες πιθανότητες καθώς όλα τα του ίδιου τύπου μοτέρ με τον ίδιο τρόπο δεν δουλεύουν;;;
β) έπαθε ζημια η πλακέτα του κλιματιστικού και δεν αναστρέφει την πόλωση που στέλνει στο μοτεράκι και πολύ πιθανό αυτό να ήθελε να πει ο τεχνικός ότι θα μου κοστίσει κουστούμι όλο 90ευρω καθώς το μοτέρ το βρήκα με 12ε

Θα ήθελα τη βοήθεια και τη γνώμη σας.

leosedf
05-11-15, 04:12
Μήπως θα ήταν καλύτερα να διατυπώσεις το ερώτημα σου στο www.howtofixit.gr ?

vikiath
05-11-15, 08:25
Το σε ποια κατεύθυνση θα κινηθεί το μοτέρ είναι θέμα τρόπου οδήγησης των πηνίων του και μόνο, οπότε λογικά θα πρέπει να φταίει η πλακέτα αν και εφόσον το stepper motor το καινούργιο είναι αντίστοιχο με το άλλο .

picdev
05-11-15, 10:01
Στα στεπ μότορ πολονωνται τα πηνία με μια σειρά το ένα μετά το άλλο. Για να πάει προς τα πίσω πολώνεται οι μαγνήτες με διαφορετική σειρά . Οπότε θα σου έλεγα να κοιτάξει τη συνδεσμολογία σου πρώτα . μήπως δεν έχεις βάλει τα καλώδια με τη σωστή σειρά

SProg
05-11-15, 10:34
Η λειτουργια τους ειναι ιδια ανεξαρτητου μεγεθους,τασης,ρευματος κτλ.

-H ταχυτητα εχει να κανει με το 'ποσο γρηγορα' αλλαζουν οι καταστασεις-σηματα των πηνιων του.
-Η ροπη εχει να κανει με την ταση τροφοδοσιας.Εαν το τροφοδοτησεις με αρκετα μικροτερη μπορει να χανει και 'βηματα' εαν ζοριζεται εστω και λιγο
-Η κατευθυνση που γυριζει εχει να κανει με τη σειρα των σηματvων (δες πινακα).Εαν ανεβαινεις τον πινακα ή αν τον κατεβαινεις.

http://i68.tinypic.com/14x2nbs.png

chip
05-11-15, 13:35
καλύτερα να μας έδινες φωτογραφίες από το παλαιό και από το νέο μοτέρ....

Το παλαιό ήταν νεκρό ή έκανε τα ίδια?

SProg
05-11-15, 13:51
Εγω παντως το 2ο stepper το βρηκα με datasheet κτλ. Το 1ο που λες δεν το βρισκω με τιποτα.

alexander-fa
07-12-15, 01:10
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στη Fujitsu αν υπάρχει το ίδιο?
Καλύτερα μην μπλέξεις με άλλο τύπο..