PDA

Επιστροφή στο Forum : γυναικα ηλεκτρονικος



betacord85
06-11-15, 21:39
κλασικα οπως καθε πρωι το τελευταιο διμηνο κοιταζω αγγελιες στην χρυση ευκαιρια για μενα αλλα και για αλλα 10 φιλους και συναδελφους(ηλεκτρονικους και μη)πετυχα αυτην την περιεργη αγγελια...ΓΥΝΑΙΚΑ έως 30 ετών απόφοιτη ηλεκτρονικής ζητείται από εταιρεία για το τμήμα παραγωγής & service ηλεκτρονικών πλακετών, καθαρό περιβάλλον, μόνιμη εργασία, Νέα Χαλκηδόνα http://www.xe.gr/jobs/hlektronikoi%7Cad-175089951.html πως με τοση ανεργια να προτιμησει καποια γυναικα?τοσα χρονια δεν εχει καστει η φαση να δω γυναικα σε παγκο...υπαρχουν αραγε?η μηπως ο εργοδοτης εχει αλλες προθεσεις?

george Mp
06-11-15, 21:53
Το 90 περιπου στο service της ALTEC που ηταν στην Ευελπιδων κοντα στα δικαστηρια δουλευε μια γυναικα, μιλησαμε καποια στιγμη και μου ειχε πει οτι επισκευαζε τα μονιτορ.

SProg
06-11-15, 21:56
Το οτι ζηταει γυναικα μονο ειναι λιγο υποπτο.Εαν ελεγε για πωληση ηλεκτρονικων/ηλεκτρολογικων συσκευων ισως εβγαζε νοημα.


Γυναικα ειχε το νομπελ φυσικης.

SRF
06-11-15, 22:12
Κάνετε τεράστιο σφάλμα! Οι γυναίκες είναι πραγματικά εξαιρετικές στην τοποθέτηση εξαρτημάτων σε πλακέτες, δηλαδή μοντάζ! Έχουν "φυσικό χάρισμα" στην τοποθέτηση στις σωστές τρύπες (χμμμ δεν ξέρω πως ακούγετε ίσως τελικά αυτό) και στην ακολουθία μιάς διαδικασίας τυποποιημένης παραγωγής!

Προσωπικά είχα γυναίκα συμφοιτήτρια, και αργότερα (μετά από μιά δεκαετία) είδα σε μιά εταιρία ιατρικών μηχανημάτων επίσης μιά άλλη! Συνολικά έχω γνωρίσει σε ~35 έτη ενασχόλησης, νομίζω 6 ή 7 γυναίκες ηλεκτρονικούς! Μία εξ' αυτών είναι η σύζυγός μου!

Dbnn
06-11-15, 22:30
Srf σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο. Οτι εχουν το χαρισμα. Αλλα οσο να ναι ακουγεται καπως. Ειδικα την σημερον.
Συζηγος ηλεκτρονικος;;; Να εχω την τυχη σου ευχομαι!!

picdev
06-11-15, 23:00
γιατί ρε τι έχουν οι γυναίκες ? ίσα ίσα ομορφαίνουν το εργαστήριο, δηλαδή στη δουλειά σας θέλετε να βλέπετε μονο άντρες ?:lool:
περίεργα γούστα έχετε,
Συμφοιτήτριες που κάνουν καριέρα στο προγραμματισμό (web κυρίως ), βγήκαν αρκετές,
επίσης πέτυχα στο linkedin μία πολύ έξυπνη συμφοιτήτρια που δουλεύει στη siemens ,ανάπτυξη tia portal κτλ και τη συγκεκριμένη την έχω ικανή,
και είναι ωραία μάλιστα :biggrin:

betacord85
06-11-15, 23:09
εδω υπαρχει ενας ερωτας μεγαλος!καψουρης καποιος η μου φαινεται? :001_tt2: στο μονταρισμα σε γραμμη παραγωγης ειναι καλυτερες απο αντρες...αλλα στην συγκεκριμενη αγγελια βρωμαει εκμεταλευση...

SRF
06-11-15, 23:22
γιατί ρε τι έχουν οι γυναίκες ? ίσα ίσα ομορφαίνουν το εργαστήριο, δηλαδή στη δουλειά σας θέλετε να βλέπετε μονο άντρες ?:lool:
περίεργα γούστα έχετε,
Συμφοιτήτριες που κάνουν καριέρα στο προγραμματισμό (web κυρίως ), βγήκαν αρκετές,
επίσης πέτυχα στο linkedin μία πολύ έξυπνη συμφοιτήτρια που δουλεύει στη siemens ,ανάπτυξη tia portal κτλ και τη συγκεκριμένη την έχω ικανή,
και είναι ωραία μάλιστα :biggrin:

Εσύ πρόσεχε τι γράφεις γιατί το έταιρο ήμισυ έχει νομίζω και δωρεάν ΝΟΜΙΚΗ υποστήριξη!!! :biggrin:

betacord85
06-11-15, 23:27
https://www.youtube.com/watch?v=HEJn74Z3wHk αερα το παει η κινεζα...και ασε τον μπαμπη να τυλιγει στο χερι τους μ/ς...

chip
07-11-15, 00:05
ούτε stepper motor ούτε μηχανισμοί ακριβείας ούτε τίποτα και το σύρμα τυλίγεται τέλεια....

πάντως δεν θυμάμαι σε πιά πόλη της Κίνας οι άντρες εύκολα έχουν 2 και 3 γυνάικες επειδή τα εργοστάσια θέλουν υποχρεωτικά γυναίκες για την συναρμολόγηση και φαίρνουν από άλλες επαρχίες και πόλεις με αποτέλεσμα να έχει 3 πλάσιες ή 4 πλάσιες γυναίκες από άντρες ενώ οι άντρες δύσκολα βρίσκουν δουλειά σε οικοδομή και δουλειές του ποδαριού....

f_chronis
07-11-15, 00:33
https://www.youtube.com/watch?v=HEJn74Z3wHk αερα το παει η κινεζα...και ασε τον μπαμπη να τυλιγει στο χερι τους μ/ς...

όχι ρε φίλε! Και γω έκανα μια ωρα να τυλίξω τον Μ/Σ στην πτυχιακή μου!!! Χωρίς πλάκα. Μιλάμε για κάτεργα. Πόσες ώρες να κάνει αυτή την δουλειά; Και να φανταστείς ότι κάποιοι έχουν ξεσηκωθεί ότι "ρομποτ" μας κλέβουν τις δουλειές. Μάλλον η εκμετάλλευση αυτών των ανθρώπων είναι χειρότερη...

dovegroup
07-11-15, 08:05
Κάνετε τεράστιο σφάλμα! Οι γυναίκες είναι πραγματικά εξαιρετικές στην τοποθέτηση εξαρτημάτων σε πλακέτες, δηλαδή μοντάζ! Έχουν "φυσικό χάρισμα" στην τοποθέτηση στις σωστές τρύπες (χμμμ δεν ξέρω πως ακούγετε ίσως τελικά αυτό) και στην ακολουθία μιάς διαδικασίας τυποποιημένης παραγωγής!

Προσωπικά είχα γυναίκα συμφοιτήτρια, και αργότερα (μετά από μιά δεκαετία) είδα σε μιά εταιρία ιατρικών μηχανημάτων επίσης μιά άλλη! Συνολικά έχω γνωρίσει σε ~35 έτη ενασχόλησης, νομίζω 6 ή 7 γυναίκες ηλεκτρονικούς! Μία εξ' αυτών είναι η σύζυγός μου!



Τι να πώ Γεώργιε, είσαι από τους τυχερούς διότι τον Ηλεκτρονικό μόνο μια γυναίκα ηλεκτρονικός τον καταλαβαίνει απολύτως σε επαγγελματικό και προσωπικό επίπεδο πάντα!
Είχα συμμαθήτριες και συμφοιτήτριες και συναδέρφους επίσης, είναι κακά σκυλιά με την καλύτερη έννοια στην δουλειά τους προσεκτικές, μεθοδικές, επίμονες
ευαίσθητες ευγενείς, φιλόδοξες και πάνω από όλα μιλάνε την ίδια γλώσσα (υπάρχουν βέβαια οι εξαιρέσεις).
Εχω συνεργαστεί αρκετές φορές και μπορώ να πώ ότι οι γυναίκες σε μια ομάδα μπορούν να λειτουργήσουν ως AFC (Automatic Failure Controlers) να φρενάρουν αλλά και να καθοδηγήσουν με μεγαλύτερη ασφάλεια την δουλειά.:001_rolleyes:
Προσωπικά έχω δεί σε γραμμή παραγωγής μόνο γυναίκες που τα κατάφερναν περίφημα με πολύ χαμηλό συντελεστή λαθών.
Το 1990 ανέθεσα σε μια πρωτοσύστατη γραμμή παραγωγής που αποτελούταν αποκλειστικά από γυναίκες την συναρμολόγηση μιας πολύ εξιδεικευμένης και πολύπλοκης πλακέτας,
τα πήγαν περίφημα με λιγότερα λάθη και πολύ καθαρή δουλειά.

Αν είχα τώρα γραμμή παραγωγής {καλά μαύρο χιούμορ κάνω - γραμμή στην Ελλάδα) θα προτιμούσα γυναίκες.

Υ.Γ. Τώρα κάπου πήρε το μάτι μου τύλιγμα switching μετασχηματιστών από Κινέζα ε αυτή δεν φταίει για αυτό που κάνει
αλλά ο παπάρας που την εκπαίδευσε να τυλίγει τόσο άθλια τέτοιους μετασχηματιστές αλλά δεν νομίζω να παίζουν έτσι κι αλλιώς πάνω από 50Khz αυτά...

leosedf
07-11-15, 10:33
Κάνετε τεράστιο σφάλμα! Οι γυναίκες είναι πραγματικά εξαιρετικές στην τοποθέτηση εξαρτημάτων σε πλακέτες, δηλαδή μοντάζ! Έχουν "φυσικό χάρισμα" στην τοποθέτηση στις σωστές τρύπες (χμμμ δεν ξέρω πως ακούγετε ίσως τελικά αυτό) και στην ακολουθία μιάς διαδικασίας τυποποιημένης παραγωγής!

Προσωπικά είχα γυναίκα συμφοιτήτρια, και αργότερα (μετά από μιά δεκαετία) είδα σε μιά εταιρία ιατρικών μηχανημάτων επίσης μιά άλλη! Συνολικά έχω γνωρίσει σε ~35 έτη ενασχόλησης, νομίζω 6 ή 7 γυναίκες ηλεκτρονικούς! Μία εξ' αυτών είναι η σύζυγός μου!
Ισχύει, οι γυναίκες τα πάνε καλύτερα σε θέματα συναρμολόγησης, ελέγχου κλπ κλπ και τα πάνε καλύτερα με ψιλολόγια.
Η μάνα της θείας μου ήταν στην IBM και έκανε ελέγχους σε πρωτότυπα Μητρικών για υπολογιστές και server.

klik
07-11-15, 11:32
Και στο εργοστάσιο στην Κατερίνη, έχει αρκετές γυναίκες στη συναρμολόγηση... στον έλεγχο δεν έτυχε να δω γυναίκες

lynx
07-11-15, 13:36
Το 90 περιπου στο service της ALTEC που ηταν στην Ευελπιδων κοντα στα δικαστηρια δουλευε μια γυναικα.

τώρα σε οτι έμεινε απο altec και απο service δουλεύουν 5-6 τρολάδες που
είναι έτοιμοι να παίξουν φάπες με όποιον δεν πάει με τα νερά τους.
αναμεσα τους υπαρχουν και 2-3 πολύ καλά παιδιά για να σπάει λιγάκι η γεύση.


Το μαγαζί του κόκαλη που είναι και καμάρι γιατί δεν
έχουμε πλέον πολλά σε αυτό το επίπεδο (και δεν ξέρω αν
θα έχουμε και στο μέλλον, έτσι οπως γίναμε) έχει ενα
κάρο γυναίκες τεχνικούς.

leosedf
07-11-15, 20:20
Έχουν διαγραφεί 19 άσχετα post (συγνώμη παίδες) γιατί το θέμα το είχαμε καταντήσει τελείως σεξιστικό και εκτός θέματος.
Συνέχεια.

p.gabr
07-11-15, 20:23
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xat1/v/t1.0-9/12036828_433672566838284_3019493416005009396_n.jpg ?oh=746853dab098e40415d83024c27e1d51&oe=56F66814&__gda__=1455794379_bf2f51d7ee9e74687b6ad5472918387 b

.........

moutoulos
07-11-15, 20:39
Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει αν πράγματι είναι ύποπτη η αγγελία θέματος ...

Δεν υπάρχει κάτι ύποπτο στην αγγελία. Μας ενημέρωσαν ... για την εταιρεία. Το θέμα σταματά
εδώ. Όποιος ξέρει γυναίκα με πτυχίο ηλεκτρονικού που θέλει να εργαστεί, ας επικοινωνήσει ...

picdev
07-11-15, 20:56
Δεν υπάρχει κάτι ύποπτο στην αγγελία. Μας ενημέρωσαν ... για την εταιρεία. Το θέμα σταματά
εδώ. Όποιος ξέρει γυναίκα με πτυχίο ηλεκτρονικού που θέλει να εργαστεί, ας επικοινωνήσει ...

είναι σοβαρή εταιρεία έχει και τμήμα rnd

manolena
07-11-15, 21:04
Και κάτι τελευταίο απο εμένα... Είναι πολύ άσχημο να λέγονται τέτοια πράγματα όπως αυτά που σβήστηκαν, απο κάποιους που δεν ξέρουν καν τι μπορεί να σημαίνει μια τέτοια αγγελία. Είναι απίθανο για παράδειγμα η εταιρεία αυτή με τα ηλεκτρονικά να έχει κάποιου είδους πρόσβαση στην κοινότητά μας και να βλέπει πως για το link του πρώτου μηνύματος που αφορά την εταιρεία αυτή, γράφονται ένας σκασμός αηδίες; Δηλαδή, πόσο ανόητο είναι αυτό που γίνεται; Έλεος...

Γρηγόρη, σε ευχαριστώ δημοσίως.

Dbnn
07-11-15, 21:24
Και κάτι τελευταίο απο εμένα... Είναι πολύ άσχημο να λέγονται τέτοια πράγματα όπως αυτά που σβήστηκαν, απο κάποιους που δεν ξέρουν καν τι μπορεί να σημαίνει μια τέτοια αγγελία. Είναι απίθανο για παράδειγμα η εταιρεία αυτή με τα ηλεκτρονικά να έχει κάποιου είδους πρόσβαση στην κοινότητά μας και να βλέπει πως για το link του πρώτου μηνύματος που αφορά την εταιρεία αυτή, γράφονται ένας σκασμός αηδίες; Δηλαδή, πόσο ανόητο είναι αυτό που γίνεται; Έλεος...

Γρηγόρη, σε ευχαριστώ δημοσίως.

Ενταξει ρε παιδια και τι εγινε; Λιγο χιουμορ δεν δικαιουμαστε σαν κοινοτητα δηλαδη; Απορω δηλαδη ελεος πιανεστε με το παραμικρο λες και διαπραχτηκε εγκλημα εις βαρος σας.
Οπως και να το κανουμε σε ανδροκρατουμενο επαγγελμα ειναι καπως να ζητειται αποκλειστικα γυναικα υπαλληλος. Ειναι δεν ειναι μουφα η αγγελια.

betacord85
07-11-15, 21:32
θα ηθελα να διαγραφτει το θεμα...οτι αγγελια βλεπω για τεχνικο θα την ποσταρω στο τμημα για τις αγγελιες υπαρχουν πολλοι συναδελφοι τεχνικοι ανεργοι... οπως με εχουν βοηθησει σε δουλειες ετσι και εγω με τις αγγελιες που ψαρευω θα τους βοηθησω εστω μεσα απο αυτην την κοινοτητα...κωνσταντινε αν μπορεις διεγραψε το θεμα...

leosedf
07-11-15, 21:48
Το θέμα έκλεισε.