PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασια στην Ελβετια



bchris
06-11-15, 21:40
Χαιρετε.

Εχω ενα job offer για δουλεια στην Ελβετια. Συγκεκριμενα στο Lugano.
Ο μισθος ειναι 70000 ελβετικα φραγκα τον χρονο.
Ξερει κανεις αν ειναι αρκετα (και κατα ποσο) για να ζησει μια οικογενεια 3 ατομων εκει?

Ευχαριστω.

SeAfasia
06-11-15, 21:41
σε ευρώ πόσα είναι;

bchris
06-11-15, 21:42
σε ευρώ πόσα είναι;

65000 περιπου, αλλα τι σημασια εχει?

Dbnn
06-11-15, 21:56
Αν σκεφτεις οτι ενα πακετο τσιγαρα κοστιζει 10 ευρω..... Τα τσιγαρα ενα παραδειγμα ειναι. Ψαξε να μαθεις τιμες για τροφιμα, νοικια, λογαριασμους κλπ και θα σου λυθει η απορια. Το καλυτερο ειναι να παρεις πληροφοριες απο καποιον που ηδη ζει εκει.

bchris
06-11-15, 22:00
Αν σκεφτεις οτι ενα πακετο τσιγαρα κοστιζει 10 ευρω..... Τα τσιγαρα ενα παραδειγμα ειναι. Ψαξε να μαθεις τιμες για τροφιμα, νοικια, λογαριασμους κλπ και θα σου λυθει η απορια. Το καλυτερο ειναι να παρεις πληροφοριες απο καποιον που ηδη ζει εκει.


Τα εχω κανει ολα αυτα.
Αυτο ζηταω τωρα απο εδω.
Καποιον που να εχει ζησει εκει, ή να ξερει για να μου πει.

betacord85
06-11-15, 22:02
για ρωτα εδω... http://www.patriotaki.net/forum.php

xlife
06-11-15, 22:04
Σε όλες τις χώρες της Ανω Ευρωπης μπορείς να ζήσεις με τα λεφτά που δίνουν

http://www.immoscout24.ch/en/search/3-room-apartment-rent-ag?s=2&nrf=3&nrt=3&t=1&l=1
3 δωματίων

https://www.leshop.ch/leshop/Main.do
και το σούπερμάρκετ

κάνε τις προσθαφαιρέσεις σου και βλέπεις

SRF
06-11-15, 22:20
Χαιρετε.

Εχω ενα job offer για δουλεια στην Ελβετια. Συγκεκριμενα στο Lugano.
Ο μισθος ειναι 70000 ελβετικα φραγκα τον χρονο.
Ξερει κανεις αν ειναι αρκετα (και κατα ποσο) για να ζησει μια οικογενεια 3 ατομων εκει?

Ευχαριστω.

bchris σου εύχομαι ΗΔΗ καλό ταξίδι, αφού ΕΠΡΕΠΕ να είχες ΦΥΓΕΙ ΗΔΗ!
Δεν σου γράφω τίποτα άλλο!

xmaze
06-11-15, 22:44
Για Ελβετία δέν είναι πολλά, τα εξοδα είναι πολλά, 50 ευρω το ατομο για να φάς μια μέρα έξω. Εχω φίλη Γιατρό που έζησε 4 χρόνια στην Ελβετία, αν θες μπορώ να σε φέρω σε επαφή.

navar
06-11-15, 22:58
είσαι ακόμα εδώ ????

δεν έχω να σου πω αν ειναι πολλά η λίγα , το μόνο που θέλω να μάθω είναι , η δουλειά είναι σίγουρη ? θα εισαι εκει για καιρό ? ειναι αξιόπιστη η εταιρία ?

αν ναι σε ολα αυτα, σιγουρα θα είσαι καλύτερα απο εδώ . μπορεί όχι πολύ ανετα αλλα με προοπτική να βρει και η σύζυγος μάλλον δουλειά όλα μπορουν να στρώσουν !

tasosmos
06-11-15, 22:58
Δεν ξερω κατα ποσο αρκουν για 3μελη οικογενεια αλλα απ οσο ξερω με δεδομενα Ελβετιας δεν ειναι εξωπραγματικος μισθος. Δλδ τοσα επαιρνε τον μηνα γνωστος μου οταν εκανε internship οποτε μαλλον εισαγωγικο μισθο τον λες...

Στην Ελβετια γενικα ειναι ακριβη η ζωη. Χοντρικα θελεις 2500 τουλαχιστον για ενοικια κλπ, σουπερμαρκετ ειναι κατα μεσο ορο 50% ακριβοτερο απ οτι εδω, διασκεδαση ειναι σε παρομοια επιπεδα ομως εστιατορια κλπ ειναι αρκετα ακριβα.

SProg
06-11-15, 23:01
Δουλευει εκει η ξαδερφη μου εδω και 3 χρονια. Της εστειλα και περιμενω απαντηση.

xlife
06-11-15, 23:08
Ενδιαφέρων site για τους εκεί μισθούς

http://www.lohncomputer.ch/en/wages.html

πατήστε και το calculate

SProg
07-11-15, 06:51
Καλημερα,


μου απαντησε πως με τα λεφτα που αναφερεις... 3 ατομα (γονεις+παιδι) δεν ζουν στην Ελβετια..

dovegroup
07-11-15, 08:26
65000 περιπου, αλλα τι σημασια εχει?
Και ο κουμπάρος μου έως πρίν λίγο καιρό και ενας πολύ καλός φίλος νέος επιστήμονας είναι Ελβετία τώρα.
Απο συζητήσεις που έχω κάνει κάτω από 100.000 ευρώ δεν ζείς αξιοπρεπώς.
Πληρώνεις ακόμη κα το νερό σε μπουκάλια χρυσό...όμως άλλη ποιότητα ζωής...
βέβαια με τα υπερβολικά των βορείων λαών...αν τα αντέξεις...
Ότι και να κάνεις καλή τύχη...

elektronio
07-11-15, 09:03
Φίλε μου, η απάντηση που ψάχνεις (ή το σπρώξιμο να πάρεις την απόφαση) εξαρτάται και από πολλούς άλλους παράγοντες που αγνοούμε. Πόσο χρονών είσαι, πόσα ένσημα έχεις εδώ, πως είναι η υγεία σου, αν ξέρεις τη γλώσσα, αν εργάζεται η σύζυγος, πόσο χρονών είναι το παιδί (σχολείο, γλώσσα, αν θα χρειάζεται φύλαξη), αν αφήνεις δουλειά ή είσαι άνεργος, αν είσαι αμοιβόμενος στη δουλειά σου ή το αφεντικό λέει στο αγελαδοκούρεμα, και πολλά ακόμη που θα πρέπει να σταθμιστούν για να πάρεις την απόφασή σου.

Εάν καταλήξεις να πας,
Συνήθως η πιο συνετή λύση, είναι να χωριστεί το ζευγάρι (όχι να χωρίσει). Να πας μόνος σου να βρεις κάποιο μικρό ενοίκιο σε πολύ μικρό σπίτι, να ζεις με οικονομία για να μπορείς να στέλνεις και στο σπίτι κάποια χρήματα (ότι κάνουν οι Αλβανοί στην Ελλάδα δηλαδή). Ταυτόχρονα θα δεις άμα σε σηκώνει το κλίμα αν έχεις προοπτική για κάτι καλύτερο (σκέψου τις καθαρίστριες τώρα είναι γραμματείς στα δικαστήρια, ή την Κούνεβα από καθαρίστρια βουλευτής ξένης χώρας στο ευρωκοινοβούλιο). Αν πετύχεις καλύτερες προοπτικές από τις αρχικές (που πάντα είναι με μισθό πείνας) κάνεις και μια μικρή καβάντζα, τότε φέρνεις και την οικογένεια και ξανά από την αρχή για να βρει δουλειά η σύζυγος.

Αν τελικά πας,
α) με την οικογένεια, θα έχει πολύ δυνατό κουπί για προσαρμογή και βελτίωση της ζωής και πιθανό χάσιμο αρκετών χρημάτων αν τελικά επιστρέψεις γρήγορα.
β) μόνος σου, θα έχει πολύ μοναξιά (μέχρι απελπισίας) ειδικά αν δεν βρεις άλλους Έλληνες για παρέα, και δυσκολία προσαρμογής που θα πέσει όλη πάνω σου.
Όπως και να πας ψάξε για Ελληνική κοινότητα, ορθόδοξη εκκλησία, εκεί θα βρεις άτομα που πιθανόν να σε βοηθήσουνε. Η βοήθεια δεν είναι αυτονόητη, πολλοί Έλληνες αποφεύγουν τους νεοφερμένους Έλληνες.

Αν τελικά πας και καταφέρεις να μείνεις,
το μυαλό σου θα είναι συνέχεια στην Ελλάδα (σπάνια μόνο δεν συμβαίνει αυτό). Θα πρέπει να διώχνεις την σκέψη επιστροφής. Η επιστροφή είναι οικονομικά και ψυχικά οδυνηρή. Γνωρίζω άτομο που έκανε τρεις φορές κοντέινερ για Ελλάδα και τώρα πλέον δεν έρχεται ούτε για διακοπές (για να μην υποτροπιάσει).


Αν τελικά πας καλό ταξίδι .

moutoulos
07-11-15, 09:25
Μάρκο έδωσες μια ισορροπημένη και λογική απάντηση ...

Χρήστο το αν "την βγάζεις" ή οχι με αυτά τα χρήματα, εξαρτάται με τα παραπάνω που σου είπε ο Μάρκος.
Εξαρτάται απο σένα, και οχι απο τους άλλους. Τα χρήματα σίγουρα "ακούγονται" πολλά. Όμως δεν είναι.

Εφόσον έχεις και παιδί, πρέπει πρώτα να κοιτάξεις τις προτεραιότητες αυτού. Εκτός και αν είναι πολύ μικρό
(< 4 ετών) ή αρκετά μεγάλο. Σίγουρα η προσαρμογή με οικογένεια σε άλλο τόπο ... δεν είναι εύκολο.

Είναι όμως πιο εύκολο αν πήγαινες (έστω για αρχή) μόνο σου. Όμως αυτά θα τα δείς εσύ και μόνο εσύ !!!.

Panoss
07-11-15, 10:06
Ένας (φοιτητής νομίζω) στη Ζυρίχη (http://cyclist-friends.gr/topic/33429-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8E%C E%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B6%CF%85%CF%81%CE%AF%CF%87%CE%B7/page-2?hl=%CE%B5%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1), ίσως μπορέσει να σου απαντήσει στα ερωτήματά σου.

Fixxxer
07-11-15, 10:07
Νομιζω οτι απο πολη σε πολη αλλαζει και λιγο το κοστος ζωης...
Για το Λουγκανο βρηκα αυτο http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Switzerland&city=Lugano&displayCurrency=EUR οπου μπορεις να δεις καπως αντικειμενικα τις τιμες ειναι αρκετα αξιοπιστο...
Το καλυτερο θα ηταν να πηγαινες μονος σου για καποιο διαστημα μεχρι να ζυγισεις λιγο τα πραγματα και να δεις αν μπορεις να φερεις και την οικογενεια σου...
Προφανως αν μπορουσε να βρει δουλεια και η γυναικα σου εκει θα ηταν ακομα καλυτερο για εσας...

Googlis
07-11-15, 11:44
Καλημέρα Χρήστο!
Στην Ελβετία υπάρχουν διαφορετικά κόστη απ' ότι στην Ελλάδα, ξεκινάς με το ενοίκιο του σπιτιού το οποίο είναι το πρώτο που πρέπει να ψάξεις καθώς και το κόστος των μετακινήσεων δεν είναι σπάνιες οι φορές που μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 500-700€ τον μηνα!
Επιπρόσθετα κάτι που δεν ειπώθηκε, όλα τα δέματα φορολογούνται για αγορές από άλλες χώρες εκτός Ελβετίας, ακόμη και από συγγενείς!

Ωστόσο αν μπεις στον εργασιακό χώρο - κύκλο εκεί και αποκτήσεις γνωριμίες αλλάζεις δουλειά σχετικά εύκολα. Συνέχεια κλείνουν και ανοίγουν νέες εταιρείες και ο πιο εύκολος τρόπος να βρεις δουλειά είναι μέσω πρότασης - γνωριμίας από έναν άνθρωπο που εμπιστεύεται ο εργοδότης.

Με άλλα λόγια αν ήξερα την γλώσσα, πίστευα πως πράγματι είμαι πολύ καλός στο αντικείμενό μου και στην Ελλάδα τα χρήματα που έβγαζα μου έφταναν με τα 1000 ζόρια ή κάποιες φορές δεν μου έφταναν, τότε θα έφευγα με αυτά τα χρήματα και θα έψαχνα μετά εκεί καλύτερη δουλειά.

rama
07-11-15, 16:55
Χρήστο, από όσα έχω ΑΚΟΥΣΕΙ για την Ελβετία τα λεφτά δεν είναι πολλά, αλλά αν δεν έχεις βλέψεις να ξεκινήσεις αμέσως να διάγεις βίο Ελβετού τραπεζίτη, θα τα πάς μια χαρά.
Εφόσον έχεις εργασιακή εξασφάλιση, σκέψου πόσο διαφορετικά θα μεγαλώσει το παιδί σου σε σχέση με την Ελλάδα. Παιδεία, υγεία, φόροι που πιάνουν τόπο, σεβασμός από τους συνανθρώπους σου.
Δεν μετριούνται όλα με λεφτά. Η ποιότητα ζωής είναι ασύγκριτη. Οι προοπτικές τεράστιες.
Σε λίγο καιρό θα δηλώνουμε Σύριοι για να μας δεχτούν στην Ευρώπη. Η Ελλάδα πάει για φούντο, με περηφάνια Βενεζουέλας, ελευθερία Βορ.Κορέας, και οικονομικά δεδομένα Αφρικής.

p.gabr
07-11-15, 18:46
Φίλε Χρήστο τα χρήματα φαίνονται πολλά άλλα είναι οριακά εκεί

Μια φωτογραφία πρόσφατη που είχε πάει η κορη μου

60497

picdev
07-11-15, 18:57
τα λεφτά για Β.Ευρώπη είναι πολύ καλά, απο Αγγλία , Ιρλανδία, Ολλανδία και Σουηδία που μου έχουν πει φίλοι για τις τιμές ενοικίων και ζωής.
Ολλανδία που έχω πάει για μερικές βδομάδες οι τιμές ήταν πιο φτηνά και απο εδώ στα περισσότερα αλλά Εννοείται οτι και εκεί στις μεγάλες πόλεις ειναι ακριβή η ζωή.
Για την ελβετία έχω ακούσει τα χειρότερα . πχ 50ε για να φας μια μπριζόλα , το club που έβαλε ο Παναγιώτης είναι προσφορά , σαν να λέμε εδώ big mac 1e :biggrin:

radiofonias
07-11-15, 19:51
Την προηγούμενη Πέμπτη έστειλα την μητέρα μου εκεί. Ενοίκιο τον μήνα 1100, παρκινγκ για αυτοκίνητο 150, οι τιμές των σούπερ τριπλάσιες από εδώ, φαγητό έξω πενταπλάσια. Αυτά χοντρικά.
Ναι τα λεφτά σου φτάνουν οριακά για όλη την οικογένεια αρκεί να προσέξεις με το σπίτι, μην είναι πολύ ακριβό.
Θα συμφωνήσω με τον SRF έπρεπε να ήσουν ήδη εκεί.
Απέρριψα κάτι παρόμοιο στην Σκωτία αλλά με πολύ λίγα λεφτά πριν δυο χρόνια και το μετάνιωσα και ας μην έβγαιναν τα κουκιά τότε.
Καλή δύναμη.

GeorgeVita
07-11-15, 20:06
Εγώ με τα μισά το χρόνο θα προτιμούσα να μένω στο παλαιό Φάληρο που κάνουν και αεροπορικές επιδείξεις!

edit λόγω επόμενου σχολίου:
Οποιαδήποτε γνώμη του τύπου "παω δεν πάω" δεν θα τον βοηθήσει!
Χρειάζεται μόνο πληροφορίες κατοίκων ή συστάσεις τυπικών υπηρεσιών μετανάστευσης που έχουν τις οικονομοτεχνικές πληροφορίες διαβίωσης ξένου εργαζόμενου στο Lugano. Λ.χ. τα παρακάτω τυπικά έντυπα βρίσκονται εύκολα ψάχνοντας για "working and living in Switzerland":

http://www.unil.ch/files/live//sites/ib/files/shared/living_and_working_in_switzerland.pdf
http://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/ch/Documents/tax/ch-en-tax-living-working-switzerland-global-employer-services-29042014.pdf

picdev
07-11-15, 20:13
Εγώ με τα μισά το χρόνο θα προτιμούσα να μένω στο παλαιό Φάληρο που κάνουν και αεροπορικές επιδείξεις!

καλά βρες εσύ δουλειά με 2500 καθαρά το μήνα και μετακομίζω και εγώ στο φάληρο,
να είμαι και κοντά στο κότερο

bchris
08-11-15, 11:51
Καλημερα παιδες.

Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις και το ενδιαφερον.
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω θαμπωθηκα απο τα φραγκα και την ποιοτητα ζωης, ειδικοτερα στο Lugano.

Δυστυχως ομως, την ποιοτητα αυτη δεν θα την βιωνα με 70000CHF.
Τα λεφτα ειναι -σχετικα- καλα για ενα ατομο, χωρις αλλες υποχρεωσεις. Για οικογενεια με μικρο παιδι, που θα επρεπε να παει -τουλαχιστον στην αρχη- σε ξενο αγγλοφωνο σχολειο, απλα δεν φτανουν.
Εδω τουλαχιστον, αν και 5 μηνες απληρωτος, εχω οικογενεια και παιρνω κανα δανεικο. Εκει θα ζητιανευα στους δρομους.

Τελως παντων, αυτα περι Lugano.

street
10-11-15, 14:45
πολλοί Έλληνες αποφεύγουν τους νεοφερμένους Έλληνες.

τα ειπε ο μαρκος σε 5 λεξεις .... μνο σε εσενα πατας ...

SProg
10-11-15, 14:53
Οσους συγγενεις ρωτησα στην Γερμανια.. μου ελεγαν

" Μακρια απο ελληνες, οι 9/10 θα σε εκμεταλευτουν "

Οποτε εισαι μονος σου ή με γνωστους σου εκει, οχι μονο γιατι αυτοι δεν σε θελουν..αλλα γιατι και εσυ δεν θα πρεπει να τους θελεις!

betacord85
10-11-15, 15:10
δεν ειναι μονο στην γερμανια...αυστραλια αμερικη και οπουδηποτε υπαρχει ελληνισμος...μιλαγα με φιλους που πηγανε πριν 3 χρονια και ψαχνανε δουλεια..(πτυχιουχοι)και μου λενε μας κοιτανε σαν σκουπιδια οι ελληνες που εχουν ερθει την δεκαετια 50-60 και γενικα υπαρχει κλιμα οπως εμεις με τους αλλοδαπους που ηρθανε στις αρχες το 90...

SProg
10-11-15, 16:00
Να πω και μια ιστοριουλα, περι γερμανιας και ρατσισμου.

Η καθηγητρια που μου εκανε γερμανικα ηταν μεγαλωμενη στην γερμανια, σε γερμανικο σχολειο απο μωρο μιας και πηγαν εκει οι γονεις για δουλεια.Στην γειτονια μου λεει ηταν το μονο ελληνοπουλο (τότε).

Αυτο που μου ελεγε συνεχεια ήταν οτι ο ρατσισμος που υπηρχε προς τους ελληνες στο σχολειο,στη δουλεια,στην καθημερινοτητα ηταν παρομοιος με αυτον που βλεπουμε τωρα στη χωρα μας. (Βλεπε Χ.Α κτλ)

Εμεις λεμε "εισαι Αλβανος,Πακιστανος κτλ" , αυτην μου ελεγε οτι αυτους τους λεγαν με μια λεξη που τους πληγωνε περισσοτερο...
"εισαι Ξενος" (Auslander)



Για την Ελβετια απο φιλη Οικονομολογο εχω ακουσει τα καλυτερα.

bchris
10-11-15, 16:15
Γενικα παιδια, οπου και αν παω, εχω σκοπο να μεινω μακρια απο οποιουδηποτε ειδους φατριες/ghettos/etc.
Παω με σκοπο να γινω Ελβετος/Αγγλος/Κινεζος οτιδηποτε.
Παω με σκοπο να ενσωματωθω δηλαδη στον εκει πληθυσμο κι οχι να ειμαι σαν την μυγα μεσα στο γαλα.

bchris
02-01-16, 16:31
Χαιρετισμους αδελφια απο ΕΛΒΕΤΙΑ

SV1JRT
02-01-16, 16:45
Καλή Χρονιά Χρήστο και καλή επιτυχία.
(Αν ακούσεις για καμιά καλή δουλειά, πες μου μπας και το πάρω και εγώ απόφαση να φύγουμε απ το μπουρδέλο)....

.

tasosmos
02-01-16, 16:51
Καλη αρχη!

steliosb
02-01-16, 17:07
Καλή Χρονιά Χρήστο , καλή αρχή και καλή επιτυχία.Ευχομαι τα καλύτερα.

Dbnn
02-01-16, 18:39
Καλη αρχη φιλε μου!!

midakos
02-01-16, 18:58
Καλή χρονιά Χρήστο και καλή αρχή στην εκεί ζωή σου! Μακάρι να σου έρθουν όλα καλά και να μην χρειαστεί να γυρίσεις στο Ελλαδιστάν.

Prithan
02-01-16, 18:59
Καλή αρχή Χρήστο!! Με την πρώτη ευκαιρία που θα βρεις, ελπίζω να μας περιγράψεις τις εντυπώσεις σου !

moutoulos
02-01-16, 21:11
:byebye:

Να'σαι καλά Χρήστο !!!, και καλή αρχή !!!.

GeorgeVita
02-01-16, 21:16
Χαιρετισμους αδελφια απο ΕΛΒΕΤΙΑ

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/Lugano-coat_of_arms.svg/60px-Lugano-coat_of_arms.svg.png Felice anno nuovo!

johnpats
02-01-16, 21:34
Καλή αρχή φίλε μου


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

chip
02-01-16, 22:05
Καλή αρχή και Καλή διαμονή!

SRF
03-01-16, 00:13
Περίεργο συναίσθημα το να λυπάσαι σφόδρα που ένας ακόμη Έλλην εγκαταλείπει την Ελλάδα μας... που ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ... και ταυτόχρονα να χαίρεσαι ότι ένας Έλλην που γνώρισες ίσως, κοιτάει να βελτιώσει το μέλλον της οικογένειάς του και του ιδίου!

Χρήστο ελπίζω ΑΠΑΝΤΑ να πάνε ΑΡΙΣΤΑ...
Τις καλυτερές μου ευχές φίλτατε!

kougianos
03-01-16, 00:20
Περίεργο συναίσθημα το να λυπάσαι σφόδρα που ένας ακόμη Έλλην εγκαταλείπει την Ελλάδα μας... που ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ... και ταυτόχρονα να χαίρεσαι ότι ένας Έλλην που γνώρισες ίσως, κοιτάει να βελτιώσει το μέλλον της οικογένειάς του και του ιδίου!

Χρήστο ελπίζω ΑΠΑΝΤΑ να πάνε ΑΡΙΣΤΑ...
Τις καλυτερές μου ευχές φίλτατε!


Ταυτίζομαι απόλυτα... να το εκφράσω δεν μπόρεσα.

Καλή επιτυχία Χρήστο. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Googlis
03-01-16, 01:17
Χαιρετισμους αδελφια απο ΕΛΒΕΤΙΑ

Καλή προσαρμογή και καλή επιτυχία!
Έκανες νομίζω το καλύτερο!

Gaou
03-01-16, 09:46
και απο μένα καλή σταδιοδρομια και καλή διαμονή να έχεις.

SV1GRN
03-01-16, 11:33
Καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία να έχεις.

alfadex
03-01-16, 13:15
Kαλή χρονιά Χρήστο ,μπράβο σου για την αποφαση που πήρες και σου έυχομαι να μη το μετανιώσεις ποτέ!

SV2HIA
03-01-16, 14:08
Καλή Χρονιά Χρηστάρα. Εύχομαι τα καλύτερα από βάθος καρδίας. Καλή σταδιοδρομία, να περνάς καλά κι εσύ και η οικογένιά σου. Και που είσαι΄να μη μας ξεχνάς. Να γράφεις που και που.

matthew
03-01-16, 15:14
Good luck! :thumbup1:

dovegroup
03-01-16, 17:29
Χρήστο χρόνια πολλά και καλή επιτυχία στην επιλογή σου.

p.gabr
03-01-16, 18:10
Με τόσες ευχές η επιτυχία είναι σίγουρη

Καλή διαμονή Χρήστο και στις μοναξιές σου θα είμαστε εδώ για ένα σφηνάκι διασκέδασης.

bchris
03-01-16, 19:09
Παιδια ειστε φανταστικοι ολοι!

Σας ευχαριστω πολυ.

Πρωτες εντυπωσεις απο Ελβετια τωρα:
Κατ' αρχας ο καιρος ειναι καλος. Πολυ καλος, μη σας πω και καλυτερος απο την Αθηνα.
Ειναι ψυχρος, αλλα δεν κανει κρυο. Δεν σου τρυπαει τα κοκκαλα που λεμε.

Η Ζυριχη (οσο εχω δει) ειναι πολυ ομορφη πολη. Το μετρο/τραινο/τραμ ειναι γαματο, σε παει παντου, ειναι συχνο και συνεπη.
Πολλα σκυλια -οχι αδεσποτα, αδεσποτα δεν ειδα κανενα- αλλα με λουρι με τ' αφεντικα τους.
Στο τραινο, στο αεροδρομιο, στον δρομο, γενικα πολυ ζωοφιλοι οι Ελβετοι.

Επισης ειναι πολυ ησυχη πολη.
εγω μενω στο κεντρο και εκτος απο κατι μακρυνες καμπανες, δεν ακους τιποτα αλλο.

Εκανα και την πρωτη μου συναλλαγη στα Γερμανικα (ενα εσπρεσσο) :)

Αυτα τα ολιγα για τωρα.

Auf Wiedersehen.

DGeorge
03-01-16, 19:18
Κι από εμένα ευχές για τα καλύτερα!
Τις θερμότερες ευχές για την Καινούργια Χρονιά και για Τρελλή Επιτυχία στο τόλμημα/εγχείρημά σου Χρηστάκο μου!!!!!!
Δείξε τους κι εσύ, όπως το 98% των ξενιτεμένων μας, τι σημαίνει Ελληνικός Νους!!!!!!
Ακόμα και παλέτες -με τα χέρια- να σου ζητήσουν, να κουβαλήσεις, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις Τρόπο τόσο αποτελεσματικό, άνετο, αποδοτικό, και ξεκούραστο, που θα τους κάνει να φρικάρουν.
Μάγκες, προβλέπω -με πολλή άνεση, χαλαρώτατα- άλλον έναν Έλληνα επιτυχημένο στο Εξωτερικό!!!!

toni31
03-01-16, 19:21
Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους, καλή επιτυχία στο νέο σου ξεκίνημα Χρήστο

aktis
03-01-16, 19:23
Καλή χρονιά σε όλους και καλη επιτυχία σε σένα

bchris
03-01-16, 20:08
Ολα καλα και ωραια, αλλα να σας πω κι ενα ΜΕΓΑΛΟ ξενερωμα.
Ολα τα προγραμματα στην TV ειναι μεταγλωτισμενα
:cursing::cursing::cursing:

Απιστευτα μεγαλη ξενερα να βλεπεις MacGyver να μιλαει Γερμανικα...

Gaou
03-01-16, 21:28
και εγώ ειχα ξενερώσει απιστευτα με αυτο . και αυτο δειχνει την ανεκτικότητα που έχουν ( οι γερμανοι τουλαχιστν ) απεναντι σε οτιδήποτε ξένο. στην ελβετια τιμαται επισης ο μεγάλος πολιτικος μα περισσότερο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ιωαννης Καποδίστριας. να και κάτι κοινο μας.....!

DGeorge
03-01-16, 22:26
Ολα καλα και ωραια, αλλα να σας πω κι ενα ΜΕΓΑΛΟ ξενερωμα.
Ολα τα προγραμματα στην TV ειναι μεταγλωτισμενα
:cursing::cursing::cursing:

Απιστευτα μεγαλη ξενερα να βλεπεις MacGyver να μιλαει Γερμανικα...Στην Κωνσταντινούπολη το είδα αυτό (και μετά έμαθα ότι ισχύει σε όλη την Τουρκία). Όλα τα ξένα έργα είναι μεταγλωττισμένα, λόγω τεράστιου βαθμού αναλφαβητισμού (δεν μπορούσαν καν να διαβάσουν υπότιτλους στα Τούρκικα!!!! ).
Τώρα... Για μάθε, αν κι όταν μπορέσεις, γιατί έχουν το σύστημα αυτό στην Ελβετία;
Έχε μαζί σου, πάντως, τίποτα υπογλώσσια φάρμακα! Μη μας πάθεις και κανένα έμφραγμα αν ακούσεις για αναλφαβητισμό και στην Ελβετία!.........

picdev
03-01-16, 22:27
Αγγλικά μιλάνε στην Ελβετία ?

moutoulos
03-01-16, 22:29
Auf Wiedersehen.

:hahahha:
Να τα μας ... βλέπω προσαρμόστηκες άμεσα !!!.
Χρήστο να περνάς και να είσαι καλά !!!.

DGeorge
03-01-16, 22:29
Αγγλικά μιλάνε στην Ελβετία ?Δεν ξέρω γιατί σε βρίσκω 'πολύ χλωμό'.... Έχεις 'κοιταχτεί' τώρα τελευταία;:biggrin:

Gaou
03-01-16, 22:32
εγώ περαστικος δνε καταφερα να καταλάβω. εμοιζε να σε καταλαβάνουνε αλλα απο την αλλη ειχαν μια έκφραση πως να το πώ ανεκφραστη....! πιστευω τελικαι ότι όλοι μιλάνε αγγλικα στην ευρώπη απλα μεσα στις πατριδες τους τα ξεχνανε και τα ξαναθυμουνται όταν με το καλό κάνουν τους τουρίστες.

στην τουρικια καταλαβαινω την μεταγλώτιση . στις υπολοιπες χώρες δεν το δικαιολογω..!

bchris
03-01-16, 22:38
Αγγλικά μιλάνε στην Ελβετία ?
Η συντριπτικη πλειοψηφεια οσων χρειαστηκε να μιλησω ναι.
Ακομα και στον φουρνο μιλαγαν Αγγλικα.
Βεβαια ενας τυπας που ρωτησα κατι για το τραμ και μια γριουλα που ρωτησα για ενα δρομο, δεν ηξεραν γρι.
Οποτε η οποια συννενοηση εγινε με οτι Γερμανικα ξερω εγω :lool: και με νοηματα.

sot1
04-01-16, 02:37
Χρήστο χρόνια πολλά και καλή επιτυχία

street
04-01-16, 18:20
τα καλυτερα και απο μενα χρηστο :biggrin: και κλπ κλπ τα ειπαν ολοι παραπανω ... χωρις να θελω να φανω αδιακριτος τ δουλεια θα κανεις εκει ?

ultra
04-01-16, 21:18
...καπου εδω ειναι η καταλληλη στιγμη να ριξεις μαυρη πετρα πισω σου και να κοιτας μονο το εκει.
Εκει, τουλαχιστον, υπαρχουν ευκαιριες...

bchris
04-01-16, 21:49
τα καλυτερα και απο μενα χρηστο :biggrin: και κλπ κλπ τα ειπαν ολοι παραπανω ... χωρις να θελω να φανω αδιακριτος τ δουλεια θα κανεις εκει ?

ΙΤ. Πιο συγκεκριμενα unix admin

Ακουστε ενα αλλο κουφο.
Σημερα πηγα σε μια δημοσια υπηρεσια και δηλωσα οτι ειμαι αυτος, μενω εκει και θα δουλευω εκει κανοντας αυτο.

Μετα απο κανα δεκαλεπτο και καμποσες αλλες ερωτησεις, μου δινει κατι χαρτια μεταξυ των οποιων και ενα χαρτι να το παω σε οποιοδηποτε φαρμακειο να μου δωσουν χαπια δωρεαν για την περιτπωση ατυχηματος του/των πυρηνικων αντιδραστηρων που εχουν.
:scared:

liat
04-01-16, 23:20
Χρήστο δεν είχα την τύχη να σε γνωρίσω μέσω επαγγελματικών συζητήσεων, όμως εύχομαι να πετύχεις το καλύτερο και να δείξεις σε όλους, όσους συναναστραφείς ότι δεν είμαστε όσα μας περιγράφουν οι τίτλοι εφημερίδων, αλλά κάτι πολύ ανώτερο.
Καλή σταδιοδρομία.

wow
05-01-16, 03:05
ΙΤ. Πιο συγκεκριμενα unix admin

Ακουστε ενα αλλο κουφο.
Σημερα πηγα σε μια δημοσια υπηρεσια και δηλωσα οτι ειμαι αυτος, μενω εκει και θα δουλευω εκει κανοντας αυτο.

Μετα απο κανα δεκαλεπτο και καμποσες αλλες ερωτησεις, μου δινει κατι χαρτια μεταξυ των οποιων και ενα χαρτι να το παω σε οποιοδηποτε φαρμακειο να μου δωσουν χαπια δωρεαν για την περιτπωση ατυχηματος του/των πυρηνικων αντιδραστηρων που εχουν.
:scared:

Μοιραζουν τσαμπε χαπια ιωδιου

Η γκαντεμιά της γενιάς μας παίζει να φτάνει μέχρι το σημείο να ξενιτευτείς και να πας να πέσεις πάνω σε κανένα νέο chernobyl :001_unsure:

Spark
05-01-16, 04:53
http://image.slidesharecdn.com/random-111012043037-phpapp02/95/-6-728.jpg?cb=1318395059

bye

chip
05-01-16, 10:50
ΙΤ. Πιο συγκεκριμενα unix admin

Ακουστε ενα αλλο κουφο.
Σημερα πηγα σε μια δημοσια υπηρεσια και δηλωσα οτι ειμαι αυτος, μενω εκει και θα δουλευω εκει κανοντας αυτο.

Μετα απο κανα δεκαλεπτο και καμποσες αλλες ερωτησεις, μου δινει κατι χαρτια μεταξυ των οποιων και ενα χαρτι να το παω σε οποιοδηποτε φαρμακειο να μου δωσουν χαπια δωρεαν για την περιτπωση ατυχηματος του/των πυρηνικων αντιδραστηρων που εχουν.
:scared:


στην αρχή όλα θα σου φαίνονται τρελά μετά σε λίγα χρόνια θα έρχεσαι Ελλάδα και θα λες εμείς στην Ελβετία έτσι το κάνουμε.... στο λέω γιατί έχω συγγενείς στην Ελβετία που είναι εκεί, εδώ και 40-50 χρόνια και όταν έρχονται στην Ελλάδα αρχίζουν τα "εμείς έτσι το κάνουμε στην Ελβετία" και όταν πάνε σε δημόσιες υπηρεσίες ζητάνε την εξυπηρέτηση και την εφαρμογή των ελβετικών νόμων.... 9 στις 10 φορές το καταφέρνουν.... και πετυχαίνουν πράγματα που θα τα θεωρούσαμε αδιανόητα και χωρίς φακελάκι εννοείτε! Αφού σκέφτομαι ποιος ξέρει τι τράβηξαν οι δημόσιοι υπάλληλοι για να αναγκαστούν να εξυπηρετήσουν με αυτόν τον τρόπο....

KOKAR
05-01-16, 11:47
Καλή Χρονιά Χρήστο και καλή επιτυχία
Σου εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα επιθυμείς .

katmadas
05-01-16, 17:27
καλη επιτυχια χρηστο....