PDA

Επιστροφή στο Forum : σχεδίαση σχηματικού με φωτογραφίες



ioanniskar
07-11-15, 21:12
Υπάρχει κάποιο software για υπολογιστή ή online που να μπορώ να σχεδιάσω ένα απλό σχηματικό χρησιμοποιώντας φωτογραφίες αντί για ηλεκτρονικά εξαρτήματα;
Αυτό που θέλω είναι να κάνει το software είναι απλά να τραβάει οριζόντιες και κάθετες γραμμές για την αναπαράσταση των καλωδιώσεων αλλά τα εξαρτήματα να είναι φωτογραφίες των πραγματικών εξαρτημάτων και όχι κάποιο σύμβολο.
Το ιδανικά θα ήταν να μπορώ να επιλέξω στις φωτογραφίες τα σημεία που θα συνδεθούν τα καλώδια ώστε μετακινώντας τις φωτογραφίες να μη χάνεται η σύνδεση με το καλώδιο. Οι οριζόντιες και οι κάθετες γραμμές δηλαδή να κλειδώνουν στα άκρα τους με κάποιο σημείο της φωτογραφίας. Αυτό βέβαια δεν γίνεται ούτε σε schematic editors γι αυτό και ρωτάω αν υπάρχει κάτι για πιο απλή χρήση που να το υποστηρίζει.
Μη μου προτείνετε τη ζωγραφική ή το photoshop. Θέλω κάτι λίγο πιο αυτοματοποιημένο. Δείτε για παράδειγμα το draw.io (https://www.draw.io) που είναι για σχεδιασμό διαγραμμάτων.

SeAfasia
07-11-15, 21:14
spint layout και καλή επιτυχία....:biggrin:

manolena
07-11-15, 21:14
http://fritzing.org/download/

Μπορείς να κάνεις δικές σου φωτογραφίες-βιβλιοθήκες εξαρτημάτων και να τα καλωδιώσεις σε επίπεδο raster, πλακέτας ή σχηματικού. Πολύ καλό.

nestoras
07-11-15, 22:09
Δες και το circuit wizard (http://www.new-wave-concepts.com/ed/circuit.html).

Αν είσαι φοιτητής νομίζω διακαιούσαι μια δωρεάν άδεια.

Dbnn
08-11-15, 23:59
spint layout και καλή επιτυχία....:biggrin:

;) ;) ;) ;)

ioanniskar
10-11-15, 14:53
Ίσως δεν έγινα απόλυτα σαφής. Το spint layout βλέπω ότι είναι για σχεδιασμό PCB. Για αυτή τη δουλειά χρησιμοποιώ το Kicad.
Το fritzing το χρησιμοποιώ και είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω. Αντί να σχεδιάζω components θέλω να ρίχνω αρχεία εικόνων και να επιλέγω πάνω στις εικόνες σε ποια σημεία θα συνδεθούν οι αγωγοί ώστε μετακινώντας τις εικόνες να μη χάνονται οι συνδέσεις. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Αν όχι προτιμώ να σχεδιάζω διαγράμματα στο draw.io με ονομασίες στα σχήματα αντί για εικόνες.

moutoulos
10-11-15, 15:52
Ιωάννη, κάτι τέτοιο ας πούμε ?.
(Είναι παραδείγματα ... σε φίλους).

60589 60590

Μπορείς να βάλεις ότι εικόνα θες (bmp), και να την τροποποιήσεις όπως θες (μικρή, μεγάλη κτλ).
Πάνω σε αυτή μετά κάνεις ότι συνδέσεις θες, αφού "κλειδώσεις" τα σημεία. Όπου πας μετά την
εικόνα, τα σημεία σύνδεσης, την ακολουθούν.

Εσύ εδώ δεν θα σχεδιάζεις components, απλά θα τα έχεις φωτό ... και θα συνδέεις. Επίσης μπορείς
να επέμβεις σε οποιοδήποτε σημείο, και να γράψεις ένα σχόλιο. Αρκετά ευέλικτο πρόγραμμα. Αν
και η βασική του δουλειά, στην ουσία είναι άλλη ...

ioanniskar
10-11-15, 16:03
Ναι αυτό ακριβώς θέλω. Τι software χρησιμοποίησες;

moutoulos
10-11-15, 16:07
http://www.abacom-online.de/uk/html/splan.html (http://www.abacom-online.de/uk/html/splan.html)

ioanniskar
10-11-15, 16:39
Ευχαριστώ,
κατέβασα το demo, ο υπολογιστής μου τρέχει OS X και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για Mac. Το εγκατέστησα σε ένα virtual machine με windows. Αν και δεν κάνει save το demo, νομίζω ότι θα με εξυπηρετήσει κρατώντας screenshots αυτού που σχεδίασα.

moutoulos
10-11-15, 18:18
Καλό θα είναι να το αγοράσεις ή ... , για να κάνει SAVE, έτσι ώστε αν θες να ξανα-επέμβεις στο ίδιο αρχείο,
να μπορείς. Διαφορετικά αν θες μια μικρή παραλλαγή, θα πρέπει να το ξανασχεδιάσεις, μιας και αυτό που
θα έχεις σε ScreenShot (image) πολυ πιθανών να μην σε εξυπηρετεί ...

ioanniskar
10-11-15, 21:18
Το καταλαβαίνω αλλά για τη δουλειά που το θέλω είναι πολύ ακριβό. Θέλω να κρατήσω σχηματικά από κυκλώματα που έχω υλοποίηση ήδη σε μικροσυσκευές και στο αυτοκίνητο σε περίπτωση επισκευής. Οπότε δεν τίθεται θέμα αλλαγών. Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει έκδοση για τό δικό μου λειτουργικό σύστημα και αναγκάζομαι να το τρέχω σε virtual machine.

finos
10-11-15, 21:31
Ευχαριστώ,
κατέβασα το demo, ο υπολογιστής μου τρέχει OS X και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για Mac. Το εγκατέστησα σε ένα virtual machine με windows. Αν και δεν κάνει save το demo, νομίζω ότι θα με εξυπηρετήσει κρατώντας screenshots αυτού που σχεδίασα.
bootcamp ίσος εκτος αν εχεις hackintosh

Dbnn
10-11-15, 21:40
bootcamp ίσος εκτος αν εχεις hackintosh

Το χάκιντος δεν έχει να κάνει με το bootcamp. Έχουν εξελιχθεί τα dual boot, bootcamp κλπ για hackintosh πλέον.

screenshot δεν θα κάνει μιας και μπορεί να μην ταιριάζουν να μπούν τα εξαρτήματα πάνω στην πλακέτα στο τέλος.
Για OSX δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν ξέρω κάποιο πρόγραμμα αλλά εφόσον τρέχεις virtual machine δεν υπάρχει πρόβλημα.

ioanniskar
10-11-15, 21:45
Το χάκιντος δεν έχει να κάνει με το bootcamp. Έχουν εξελιχθεί τα dual boot, bootcamp κλπ για hackintosh πλέον.

screenshot δεν θα κάνει μιας και μπορεί να μην ταιριάζουν να μπούν τα εξαρτήματα πάνω στην πλακέτα στο τέλος.
Για OSX δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν ξέρω κάποιο πρόγραμμα αλλά εφόσον τρέχεις virtual machine δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν θέλω να φτιάξω πλακέτα. Όπως έγραψα πιο πάνω για πλακέτες έχω το Kicad και Eagle. Θέλω να σχεδιάζω πολύ απλά σχηματικά με φωτογραφίες ως σημειώσεις για τον εαυτό μου.
Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με bootcamp και δεν θα το κάνω για 1 πρόγραμμα. Για τέτοια ελαφριά προγράμματα χρησιμοποιώ virtual machines μιας που έχω καμιά 15αριά εγκατεστημένα για δοκιμές (windows, ubuntu, debian, opensuse...)

Dbnn
11-11-15, 03:03
Δεν θέλω να φτιάξω πλακέτα. Όπως έγραψα πιο πάνω για πλακέτες έχω το Kicad και Eagle. Θέλω να σχεδιάζω πολύ απλά σχηματικά με φωτογραφίες ως σημειώσεις για τον εαυτό μου.
Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με bootcamp και δεν θα το κάνω για 1 πρόγραμμα. Για τέτοια ελαφριά προγράμματα χρησιμοποιώ virtual machines μιας που έχω καμιά 15αριά εγκατεστημένα για δοκιμές (windows, ubuntu, debian, opensuse...)

Με συγχωρεις τοτε φιλε μου εγω δεν καταλαβα καλα. Τοτε προχωρα το δεν υπαρχει προβλημα.