PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κάνεις όταν δεν σε πληρώνει ο ενοικιαστής;



Panoss
09-11-15, 09:32
Απ' ότι έχω καταλάβει, τελευταία έχει γίνει της μόδας το 'δεν πληρώνω' και στα ενοίκια, ακόμα κι από άτομα που μπορούν να πληρώσουν.
Όπως είναι η περίπτωση που αναφέρω.
Νοικιάζει η κοπελιά μου ένα μικρό διαμέρισμα και δεν την πληρώνει ο ενοικιαστής εδώ και 4 μήνες.
Διαβάζω σε διάφορα παρόμοια θέματα στο ίντερνετ για δικαστικές διαδικασίες, εξώσεις, διαταγές πληρωμών και διάφορα τέτοια αλλά ο κανόνας είναι ότι τελικά οι μόνοι κερδισμένοι είναι ο δικηγόρος κι ο ενοικιαστής.
Για πείτε καμιά ιδέα - εμπειρία.
Το ρεύμα και το νερό είναι στο όνομα της κοπελιάς μου οπότε λέω να ξεκινήσουμε από το κόψιμο αυτών μπας και ξεκουμπιστεί.

steliosb
09-11-15, 09:38
Καλημέρα,

Επειδή στο πρόσφατο παρελθόν αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε ενημερώνω ότι δεν μπορείς να κάνεις διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος και νερού χωρίς δικαστική εντολή

Panoss
09-11-15, 09:43
Και τι έκανες;

GiwrgosTH
09-11-15, 09:43
Δυστυχώς τον μαλάκα κάνεις! :saad:
Του λες να φύγει και του χαρίζεις όλα τα χρέη του.
Αν πας με δικηγόρους κλπ λεφτά θα χάσεις και λεφτά δε θα πάρεις.
Την έπαθα και έμαθα :saad:
Αν δεν υπάρχει συμβόλαιο κόβεις ρεύμα νερό. Αν υπάρχει δεν μπορείς να το κάνεις.

steliosb
09-11-15, 09:48
Δυστυχώς τον μαλάκα κάνεις! :saad:
Του λες να φύγει και του χαρίζεις όλα τα χρέη του.
Αν πας με δικηγόρους κλπ λεφτά θα χάσεις και λεφτά δε θα πάρεις.
Την έπαθα και έμαθα :saad:
Αν δεν υπάρχει συμβόλαιο κόβεις ρεύμα νερό. Αν υπάρχει δεν μπορείς να το κάνεις.

Ακριβώς έτσι είναι , γιατί ο δικηγόρος για αρχή θα ζητήσει 200 - 300 euro και ...

GiwrgosTH
09-11-15, 09:49
...αν και τώρα που το σκέφτομαι, όταν νοικιάζεις ένα σπίτι πρέπει να μεταβιβάσεις ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ στον ενοικιαστή.
Αφού δεν το έχεις κάνει δεν ξέρω αν μπορείς να τα κόψεις, αφού στην ουσία δεν είναι στο όνομά του, αλλά στο δικό σου.

GiwrgosTH
09-11-15, 09:51
Ακριβώς έτσι είναι , γιατί ο δικηγόρος για αρχή θα ζητήσει 200 - 300 euro και ...
+ 500 αν θυμάμαι καλά ο δικαστικός κλητήρας, ο οποίος δε θα πάει μια φορά αφού λογικά δεν θα τον βρει με τη μια.
Για μικρά χρέη δεν συμφέρει.

Panoss
09-11-15, 09:54
Υπάρχει συμβόλαιο και ρεύμα - νερό είναι στο όνομα της κοπελιάς μου.
Απίστευτο μου φαίνεται το να μην μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Πάντως βλέπω να κόβουμε το ρεύμα, ας είναι και παράνομο, είναι σίγουρα παράλογο να του πληρώνει και το ρεύμα από πάνω!
Κι ας πάμε στα δικαστήρια, τι να πω.

steliosb
09-11-15, 09:54
Αν η μεταβίβαση ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ δεν γίνει από τον ενοικιαστή μπορεις από μόνος σου να κάνεις διακοπή το πολύ σε 3 μήνες, μετά θέλει δικαστική εντολή και ας είναι στο όνομά σου

chip
09-11-15, 10:01
για αρχή να ρωτήσετε πόσα χρωστάει η κοπελιά σου είδη σε ΔΕΚΟ (ΔΕΗ νερό...) γιατί αφού δεν πληρώνει ενοίκιο είναι πολύ πιθανόν εδώ και πολύ καιρό να μην πληρώνει ΔΕΗ..... Το πρώτο που πρέπει να κάνετε είναι να πάει στο όνομα του η ΔΕΗ! σίγουρα το συμβόλαιο στους όρους μίσθωσης θα λέει εντός μηνός από την υπογραφή του συμβολαίου να μεταβιβαστεί στο όνομα του.... από εκεί και πέρα ρώτα δικηγόρο...

katmadas
09-11-15, 10:15
υπαρχουν και σπιτονοικοκυρηδες που ενω επερναν τα τεπευταια 7 χρονια μια του μηνος το νοικι,

να μην κατανοουν την αδυναμια του αλλου να πληρωσει εναν - δυο μηνες....

εμενα αν αλλος μου ειχεε δωσει ας πουμε κοντα στα 25000 σε 7 χρονια θα εκανα και κανα δωρακι...

Panoss
09-11-15, 10:19
Καλά κι η γιαγιά μου αν είχε ρόδες θα 'ταν πατίνι.
Θες να συζητάμε με το ΑΝ;

mathios
09-11-15, 10:29
υπαρχουν και σπιτονοικοκυρηδες που ενω επερναν τα τεπευταια 7 χρονια μια του μηνος το νοικι,

να μην κατανοουν την αδυναμια του αλλου να πληρωσει εναν - δυο μηνες....

εμενα αν αλλος μου ειχεε δωσει ας πουμε κοντα στα 25000 σε 7 χρονια θα εκανα και κανα δωρακι...

Πολυ σωστη και αυτη η αποψη. Εχω παει σε σπιτι που το εκανε ανακαινηση ,οταν την ρωτησα το story μου ειπε οτι ο ενοικιστης της χρωστουσε 6 μηνες και τον εδιωξε. Οσο ημουν εκει το τι ειχε πει για αυτον δεν λεγετε. Πανω στην κουβεντα βεβαια μου ειπε οτι εμενε μεσα ο ανθρωπος 25 χρονια και περα απο αυτα τα 6 νοικια ηταν τυπικοτατος. Αυτο βεβαια δεν μετραγε γι το συγκεκριμενο ατομο παρα μονο το οτι δεν πηρε 6 νοικια.

Δικιο θα υπαρχει και στις 2 πλευρες το θεμα ειναι να μενουμε ανθρωποι Οι μεν να κατανοουν την αναγκ στην δυσκολια πληρωμης και δε οτι το σπιτι που μενουν μπορει για καποιο να ειναι το μοναδικο εισοδήμα τους.

Οπως και να εχει αυτο που θελω να τονισω σε οσους εχουν σπιτι και το νοικαζουν ορος απαραβατος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να περνατε το ρευμα σε αυτον που νοικιαζεται το σπιτι. Εχουν αλλαξει τα πραγματα και πλεον η ΔΕΗ κυνηγαει αυτον που ειναι γραμμενο το ρολοι και οχι τον ιδιοκτητη του σπιτιου.

Εκανε ο αδερφος μου την πρακτηκη του στην ΔΕΗ και δεν φανταζεστε τι ιστοριες και για τι ποσα μιλαμε. Πολλες φορες ξεπερνουσε και τα νοικια των 2 χρονων.

Panoss
09-11-15, 10:53
υπαρχουν και σπιτονοικοκυρηδες που ενω επερναν τα τεπευταια 7 χρονια μια του μηνος το νοικι,
να μην κατανοουν την αδυναμια του αλλου να πληρωσει εναν - δυο μηνες....


ενοικιστης της χρωστουσε 6 μηνες και τον εδιωξε. Οσο ημουν εκει το τι ειχε πει για αυτον δεν λεγετε. Πανω στην κουβεντα βεβαια μου ειπε οτι εμενε μεσα ο ανθρωπος 25 χρονια και περα απο αυτα τα 6 νοικια ηταν τυπικοτατος.
Αυτά που λέτε δεν έχουν καμία σχέση με την περίπτωση του θέματος.
Είναι σαν να άνοιξα θέμα 'ποια καλώδια ηχείων να βάλω, αυτά των 0,70 ευρώ ή αυτά των 1,30 ευρώ;' και να αναφέρετε ότι υπάρχουν και κάτι πολύ καλά επίχρυσα καλώδια των 3.000...:confused1: και κάποια άλλα εισαγωγή από Σελήνη των 30.000...

Satcom
09-11-15, 13:36
Έχουν γίνει σχετικά πρόσφατες αλλαγές στην νομοθεσία, περισσότερα εδώ:http://www.pomida.gr/misthoseis/dystropia.html

Panoss
09-11-15, 13:43
Οκ αν είναι κάποιος διατεθειμένος να πληρώσει δικηγόρο.
Στην περίπτωσή μας όμως δεν την συμφέρει να πληρώσει δικηγόρο, είναι πολύ μικρό το ποσό του ενοικίου.

Spark
09-11-15, 14:00
Υπάρχει συμβόλαιο και ρεύμα - νερό είναι στο όνομα της κοπελιάς μου.
Απίστευτο μου φαίνεται το να μην μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Πάντως βλέπω να κόβουμε το ρεύμα, ας είναι και παράνομο, είναι σίγουρα παράλογο να του πληρώνει και το ρεύμα από πάνω!
Κι ας πάμε στα δικαστήρια, τι να πω.


έπρεπε να ειχες κάνει πριν βάλεις αναξιόπιστο άνθρωπο στο σπίτι σου, πριν κανεις συμβόλαιο μαζί του.
τώρα πλεον ειναι γνωστό πως ειναι πολλοι/ες που φευγουν απο το ενα σπίτι πάνε σε άλλο δίχως να πληρώνουν και αυτό κάνουν συνέχεια φεσώνοντας τους ιδιοκτήτες.
γιατί να πληρώσει αφου μπορει να φύγει να πάει σε άλλον που θα την βαλει σε σπίτι και μετά να κάνει ξανα τα ίδια;
για ενοικίαση τώρα ζητούν εγγυησεις, δηλαδή
1)εκαθαριστικό εφορίας τελευταιου έτους (πως δεν χρωστάει)
2)απόδειξη με όνομα και τηλέφωνο απο εταιρία/κατάστημα/λογιστήριο, πως έχει σταθερη δουλεια και εισόδημα
3)μήνες προπληρωμένους εγγυηση ενοικιου για να κάνεις συμβόλαιο. όποιος δεν έχει να δώσει πχ 3μήνες εγγύηση τότε δεν ειναι οικονομικα άνετος και ειναι πιθανό να φύγει και να αφήσει χρέη

εαν δεν ζητησες τα παραπάνω τότε εσυ δεν αξιολόγησες καλά τον άνθρωπο και ευθύνεσαι, θα πληρωσεις τα χρέη της

katmadas
09-11-15, 14:06
Αυτά που λέτε δεν έχουν καμία σχέση με την περίπτωση του θέματος.
Είναι σαν να άνοιξα θέμα 'ποια καλώδια ηχείων να βάλω, αυτά των 0,70 ευρώ ή αυτά των 1,30 ευρώ;' και να αναφέρετε ότι υπάρχουν και κάτι πολύ καλά επίχρυσα καλώδια των 3.000...:confused1: και κάποια άλλα εισαγωγή από Σελήνη των 30.000...

καλα δεν ειναι αναγκη να αρπαζεσαι κιολας...
μια αποψη απλα ειπα γιατι 3 νοικια δεν ειναι δικαιολογια για να διωξεις τον αλλον.
και αν τον εδιωξαν δηλαδη απο την δουλεια και εκ των πραγματων δεν εχει μια τι να κανει να κοιμηθει στο παγκακι για 3 νοικια?
υστερα εσυ εισαι τοσο σιγουρος οτι την αλλη μερα θα το νοικιασεις και δεν θα χασεις ακομα κανα χρονο μενωντας ξενικοιαστο?

Panoss
09-11-15, 14:13
Ο...ενοικιαστής είναι νοικάρισα...
Συνταξιούχος.
Απ' όσο ξέρω, οι συντάξεις καταβάλλονται ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Άρα χλωμό να την...'διώξανε από τη δουλειά'.
Επίσης, αν ήταν 'στριμωγμένη' οικονομικά, έχω την εντύπωση πως δεν θα πήγαινε ενάμιση μήνα διακοπές...
Όπως η κοπελιά μου που πήγε μηδέν μέρες διακοπές.

Μακάρι να μείνει ξενοίκιαστο!!! Θα έχει μόνο κόστος τον ΕΝΦΙΑ.
Τώρα, εκτός του ΕΝΦΙΑ, η κοπελιά μου χρεώνεται και τη ΔΕΗ, και το νερό και τα κοινόχρηστα.

Άρα το να μείνει ξενοίκιαστο θα 'ταν μάνα εξ ουρανού, το ακριβώς αντίθετο από αυτό που νομίζεις εσύ δηλαδή.

thanasis 1
09-11-15, 14:23
Δυστυχως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διωξεις εσυ ή κοπελα σου τον ενοικιαστη οσο πιο συντομα μπορεις γιατι απο την στιγμη που
ρευμα και νερο ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη και οχι στου ενοικιαστη η κοπελα σου θα επιβαρυνεται με τους λογαριασμους.
Τωρα οσο για δικηγορους και τα συναφη μην μπεις καν στον κοπο γιατι πιο πολλα λεφτα θα δωσεις,εχει πληρωσει κανεναν λογαριασμο μεχρι τωρα??
Παντως διωξτε τον εσεις,το λεω γιατι και εγω την πατησα και πληρωσα δεη και νερο.

Panoss
09-11-15, 14:24
έπρεπε να ειχες κάνει πριν βάλεις αναξιόπιστο άνθρωπο στο σπίτι σου, πριν κανεις συμβόλαιο μαζί του.
τώρα πλεον ειναι γνωστό πως ειναι πολλοι/ες που φευγουν απο το ενα σπίτι πάνε σε άλλο δίχως να πληρώνουν και αυτό κάνουν συνέχεια φεσώνοντας τους ιδιοκτήτες.
γιατί να πληρώσει αφου μπορει να φύγει να πάει σε άλλον που θα την βαλει σε σπίτι και μετά να κάνει ξανα τα ίδια;
για ενοικίαση τώρα ζητούν εγγυησεις, δηλαδή
1)εκαθαριστικό εφορίας τελευταιου έτους (πως δεν χρωστάει)
2)απόδειξη με όνομα και τηλέφωνο απο εταιρία/κατάστημα/λογιστήριο, πως έχει σταθερη δουλεια και εισόδημα
3)μήνες προπληρωμένους εγγυηση ενοικιου για να κάνεις συμβόλαιο. όποιος δεν έχει να δώσει πχ 3μήνες εγγύηση τότε δεν ειναι οικονομικα άνετος και ειναι πιθανό να φύγει και να αφήσει χρέη

εαν δεν ζητησες τα παραπάνω τότε εσυ δεν αξιολόγησες καλά τον άνθρωπο και ευθύνεσαι, θα πληρωσεις τα χρέη της
Κάτσε ρε Σπαρκ, δεν το 'κανα εγώ το συμβόλαιο, η κοπελιά μου με τη μάνα της το κάνανε!

Μάλλον δίκιο έχεις, αλλά πιστεύω το 3 μήνες εγγύηση, αν και θεωρητικά, σωστό, δεν νομίζω να το δίνει ΚΑΝΕΝΑΣ.
Έχεις εσύ ακούσει κάποιον να δίνει 3 μήνες εγγύηση;

Panoss
09-11-15, 14:29
Δυστυχως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διωξεις εσυ ή κοπελα σου τον ενοικιαστη οσο πιο συντομα μπορεις γιατι απο την στιγμη που
ρευμα και νερο ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη και οχι στου ενοικιαστη η κοπελα σου θα επιβαρυνεται με τους λογαριασμους.
Τωρα οσο για δικηγορους και τα συναφη μην μπεις καν στον κοπο γιατι πιο πολλα λεφτα θα δωσεις,εχει πληρωσει κανεναν λογαριασμο μεχρι τωρα??
Παντως διωξτε τον εσεις,το λεω γιατι και εγω την πατησα και πληρωσα δεη και νερο.
Ναι, συμφωνώ, αλλά πώς να τη διώξω;
Να την πλακώσω στις φάπες;:lool: Φοβάμαι μην πάθει κάνα καρδιακό και μου μείνει στα χέρια!!!:001_huh:

Έχω σκεφτεί:
-διακοπή ρεύματος - νερού (κι ας μας κάνει μήνυση)
-αλλαγή κλειδαριάς της κεντρικής πόρτας της πολυκατοικίας (κι ας μας κάνει μήνυση, καθότι κι αυτό απαγορεύεται)

Εσύ πώς τον έδιωξες;

Spark
09-11-15, 14:59
Ναι, συμφωνώ, αλλά πώς να τη διώξω;
...Εσύ πώς τον έδιωξες;

εγραψες παραπάνω πως καλύτερα ξενοικιαστο παρά έτσι.
όταν φύγει αυτή διχως να πληρώσει θα βάλεις άλλον/η δίχως εγγυήσεις;

moutoulos
09-11-15, 15:13
Καλά εκτός το ότι δεν έχει κάνει (η κοπελιά σου) τίποτα, απο αυτά που προβλέπονται, πέσμου ότι έχει κάνει
Ιδιωτικό Συμφωνητικό Μίσθωσης Κατοικίας στην γιαγιά, με πχ διάρκεια παρούσας μίσθωσης απο τότε μέχρι
τότε. Γιατί αν έχει γίνει αυτό, και δεν έχει λήξει η διάρκεια, σε βλέπω να την παρακαλάτε να κάτσει και άλλο ...

Μην της αλλάξεις κλειδαριά ή της κόψεις το ρεύμα, θα ισχυριστεί σε μήνυση που θα σας κάνει σίγουρα, οτι
έχει ηλεκτρικό βοήθημα αναπνοής, και δεν μπορούσε να κάνει χρήση αυτού, με κίνδυνο να μείνει ... σέκος.

Panoss
09-11-15, 15:15
εγραψες παραπάνω πως καλύτερα ξενοικιαστο παρά έτσι.
όταν φύγει αυτή διχως να πληρώσει θα βάλεις άλλον/η δίχως εγγυήσεις;

Θα ακολουθήσω (ή μάλλον θα προτείνω να ακολουθήσουν, καθώς δεν είναι δικό μου) τις συμβουλές σου κι ας μείνει ξενοίκιαστο.
Αλλά καλύτερα ξενοίκιαστο παρά σε κακό ενοικιαστή.

Panoss
09-11-15, 15:18
Καλά εκτός το ότι δεν έχει κάνει (η κοπελιά σου) τίποτα, απο αυτά που προβλέπονται, πέσμου ότι έχει κάνει
Ιδιωτικό Συμφωνητικό Μίσθωσης Κατοικίας στην γιαγιά, με πχ διάρκεια παρούσας μίσθωσης απο τότε μέχρι
τότε. Γιατί αν έχει γίνει αυτό, και δεν έχει λήξει η διάρκεια, σε βλέπω να την παρακαλάτε να κάτσει και άλλο ...
Ναι έχει κάνει κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό, αν έχει λήξει δεν ξέρω.
Αυτό που ξέρω (από άλλα φόρουμ που διαβάζω για το θέμα) είναι ότι συμφέρει να 'χει λήξει το συμβόλαιο.
Γιατί μπορείς να κόψεις το ρεύμα - νερό - αλλαγή κλειδαριάς πολυκατοικίας χωρίς να θεωρείσαι παράνομος.

moutoulos
09-11-15, 15:21
:001_huh:

Οπότε εφόσον δεν έχει λήξει ... μην κάνεις τίποτα. Περίμενε να πεθάνει ... εεε λήξει το μίσθωμα.

SeAfasia
09-11-15, 15:39
Το ρεύμα και το νερό είναι στο όνομα της κοπελιάς μου οπότε λέω να ξεκινήσουμε από το κόψιμο αυτών μπας και ξεκουμπιστεί.:saad:
Γιατί έτσι;
Η εφορία τι λέει;

betacord85
09-11-15, 16:17
αληθεια γιατι δεν πληρωνει αφου παιρνει συνταξη?συγγενεις εχει?μηπως τις τρωνε τα λεφτα οι συγγενεις και τις λενε το παραμυθι πες στην σπιτονοικοκυρα σου οτι δεν παιζουν φραγκα?

SeAfasia
09-11-15, 16:42
οπότε το νοίκι πάει ατόφιο στην αδερφή του panoss(γιατί είναι μαύρα) και ο νοικιάρης(το γνωρίζει) σου ρίχνει ντουφέκι τα νοίκια...
Γιατί στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δηλώνει τα ενοίκια στη εφορία άρα και το ΑΦΜ TOY ΝΟΙΚΙΑΡΗ μπορεί να τα "δωρήσει" στο κράτος,δλδ στο ΑΦΜ του νοικίαρη.
Τι γίνεται τώρα,ο νοικιάρης βλέπει πιστωμένο το ποσό των ενοικίων στο ΑΦΜ του μέσω ΤΑΧΙSNET και τον πίνει....

Panoss
09-11-15, 17:04
Το ρεύμα και το νερό είναι στο όνομα της κοπελιάς μου οπότε λέω να ξεκινήσουμε από το κόψιμο αυτών μπας και ξεκουμπιστεί.:saad:
Γιατί έτσι;
Η εφορία τι λέει;
Δεν το βάλανε στο όνομα της νοικάρισας επειδή δεν σκέφτηκαν ότι θα υπήρχε λόγος να το κάνουν αυτό.
Δεν σκέφτηκαν ότι δεν θα τους πλήρωνε.

Η εφορία δεν έχει σχέση με ρεύμα - νερό.

Satcom
09-11-15, 17:05
Καλά το νερό ξέχνα το δεν σε συμφέρει να το κόψεις.
Θέλουν 90Ε για να γυρίσουν απλώς τον διακόπτη (ο καθένας με ένα κλειδί των 7Ε το ανοιγοκλείνει) συν ότι ο λογαριασμός θα συνεχίσει να εκδίδεται και θα πρέπει να τον πληρώνεις, δεν είναι όπως η ΔΕΗ.
Εάν δε θέλεις οπωσδήποτε να διακόψεις την παροχή εντελώς πρέπει να αφαιρεθεί ο μετρητής της ΕΥΔΑΠ.
Αυτό σημαίνει 200Ε και όταν θελήσεις επανασύνδεση άλλα 600Ε.

Πάντως η διακοπή της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ είναι αυτοδικία (331 Π.Κ) με πρόστιμο έως 3000Ε για κάθε περίπτωση συν ότι άλλο απαιτητό προκύψει από τον μηνυτή.
Και επειδή βέβαια στην δίκη δεν θα πας χωρίς δικηγόρο, τότε θα υποχρεωθείς να τον πληρώσεις.
Και όλα αυτά χωρίς να θιγεί η έξωση, αυτό είναι άλλη ιστορία.
Ρώτα λοιπόν έναν δικηγόρο πόσο θέλει για μια έκδοση διαταγής απόδοσης του μισθίου να τελειώνεις (δεν θέλει δίκη, μάρτυρες ούτε αναβολές και δεν είναι υποχρεωτικό το συμβόλαιο και το εισόδημα από το ενοίκιο να είναι δηλωμένο στην εφορία. Δεν ενδιαφέρει το δικαστήριο η σχέση σου με την εφορία και δικάζει επί της υπόθεσης).

Κατάργησαν και την εκχώρηση ανείσπρακτων ενοικίων στο δημόσιο όπου εκεί τα παίρνουν και με τόκους και με αναγκαστική κράτηση είτε από την σύνταξη είτε από καταθέσεις.


Α και στην δίκη για την αυτοδικία 99% η καταδίκη είναι σίγουρη!

Panoss
09-11-15, 17:10
αληθεια γιατι δεν πληρωνει αφου παιρνει συνταξη?συγγενεις εχει?μηπως τις τρωνε τα λεφτα οι συγγενεις και τις λενε το παραμυθι πες στην σπιτονοικοκυρα σου οτι δεν παιζουν φραγκα?
Δεν είπε "δεν έχω λεφτά δεν πληρώνω".
Είπε απλά "δεν πληρώνω, δεν σου χρωστάω τίποτα" :lool: (όταν μετά από δυο μήνες πήγε και της ζήτησε κάνα νοίκι).

Η κοπελιά μου λέει ότι όλη η 'παρέα' (γιος της, γαμπρός της και δεν ξέρω γω ποιος άλλος) μάλλον ακολουθεί αυτό το σύστημα, πάνε νοικιάζουνε κάποιο διαμέρισμα, πληρώνουνε μερικά νοίκια και μετά κάθονται χωρίς να πληρώνουν μέχρι να αναγκαστούνε να φύγουν.
Οπότε τη βγάζουν σχεδόν τζάμπα.

Panoss
09-11-15, 17:14
οπότε το νοίκι πάει ατόφιο στην αδερφή του panoss(γιατί είναι μαύρα) και ο νοικιάρης(το γνωρίζει) σου ρίχνει ντουφέκι τα νοίκια...
Γιατί στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δηλώνει τα ενοίκια στη εφορία άρα και το ΑΦΜ TOY ΝΟΙΚΙΑΡΗ μπορεί να τα "δωρήσει" στο κράτος,δλδ στο ΑΦΜ του νοικίαρη.
Τι γίνεται τώρα,ο νοικιάρης βλέπει πιστωμένο το ποσό των ενοικίων στο ΑΦΜ του μέσω ΤΑΧΙSNET και τον πίνει....
Δεν έχω αδερφή...
Έχει καταργηθεί η εκχώρηση στο κράτος, πρόσφατα.
Η μόνη προστασία (ας πούμε) έναντι κακοπληρωτών πάει κι αυτή.
Διαπίστωσαν ότι η είσπραξη ενοικίων από ενοικιαστές δεν είναι και τόσο...προσοδοφόρα όσο νόμιζαν. Οπότε προτιμούν την είσπραξη φόρων από ανείσπρακτα ενοίκια, από τους ιδιοκτήτες...

SRF
09-11-15, 18:00
Η άποψή μου για όσα έγραψες σύμφωνα με την απάντησή της όταν της έγινε κρούση για πληρωμή οφειλομένων, είναι ότι ΣΗΜΕΡΑ κιόλας πάτε σ' έναν δικηγόρο που ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα πληρωθεί, για να κάνει ΑΜΕΣΑ (αύριο να μπορεί) έξωση λόγο κακοπληρωτή, και άμεση απόδοση μισθίου! Μην επιχειρήσετε να έρθετε σε συμβιβασμό όμως! Ζητήστε απόδοση μισθίου σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν επιθυμεί να καταβάλλει τα οφειλόμενα με καθυστέρηση! Επίσης είστε σίγουροι ότι δεν έχει κάνει καταβολή σε Ταμείο Παρακαταθηκών & Δανείων στο όνομα των δικαιούχων ιδιοκτητών? ΠΡΟΣΟΧΗ, γιατί αν το έχει κάνει αυτό, ισοδυναμεί με καταβολή εμπροθέσμως των οφειλομένων μισθωμάτων, ανεξάρτητα αν θα έχει καταθέσει λιγότερα λόγο πχ διαφωνίας για κάτι που ζήτησε και δεν έπραξε ο ιδιοκτήτης ή πλήρωσε η ίδια αλλά δεν δέχθηκε αφαίρεση του εξόδου ο ιδιοκτήτης του μισθίου ως όφειλε, πχ επισκευή από υγρασίες στα πατώματα!

Panoss
09-11-15, 18:20
Επίσης είστε σίγουροι ότι δεν έχει κάνει καταβολή σε Ταμείο Παρακαταθηκών & Δανείων στο όνομα των δικαιούχων ιδιοκτητών?
Δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, οπότε δεν ξέρω και αν το 'χει κάνει.
Το Ταμείο Παρακαταθηκών & Δανείων είναι απλά μια τράπεζα, σωστά; Δηλαδή κατέθεσε λεφτά στο λογαριασμό της ιδιοκτήτριας; (που δεν νομίζω να 'χει λογαριασμό εκεί)
Αν το 'χει κάνει, μιλάμε για πολύ ψαγμένη απατεώνισσα :blink:, ε;
Υποθέτω ότι αυτό θα το έκανε ως απόδειξη ότι και καλά 'πλήρωσα, να τα έβαλα στο παρακαταθηκών και δανείων, όσα μπορούσα...' δηλαδή 10 ευρώ...
Σωστά;

midakos
09-11-15, 18:44
Δυστυχώς η μόνη σου λύση είναι ο δικηγόρος, ο οποίος θα πληρωθεί,αλλά μπορεί τουλάχιστον να τα φέρεις στα ίσια με αυτά που θα εισπράξεις.
Η μεγαλύτερη πατάτα πάντως που την πατάνε πολλοί είναι αυτή με τους λογαριασμούς, που μένουν στο όνομα του ιδιοκτήτη.
Ένα μικρό διαμέρισμα που νοικιάζουμε, είχε το νερό στο όνομα του πατέρα μου (δυστυχώς), και η προκομένη τότε νοικάρισα μας άφησε φέσια 600Ε!!!! πρέπει να φόρτωνε βυτιοφόρα και να τα πουλούσε στην μαύρη αγορά της αφρικής, δεν εξηγείται αλλιώς. Από τότε πάντα στο όνομα του ενοικιαστή, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κι ας χρωστάνε και 5 χιλιάρικα.

Panoss
09-11-15, 18:53
Η ΕΥΔΑΠ, και στο όνομα του ενοικιαστή να είναι, πάλι τον ιδιοκτήτη θα κυνηγήσει, όπως διάβασα σε παρόμοια θέματα σε άλλα φόρουμ που βρήκα.

Πατέντες
09-11-15, 19:03
Η ΕΥΔΑΠ, και στο όνομα του ενοικιαστή να είναι, πάλι τον ιδιοκτήτη θα κυνηγήσει, όπως διάβασα σε παρόμοια θέματα σε άλλα φόρουμ που βρήκα.
Όχι, από την στιγμή που είναι στο όνομά του ενοικιαστή, δεν έχει καμιά δουλειά ο ιδιοκτήτης.
Πάει αφμ, εφόρια και μπαίνει στο εκκαθαριστικό.

klik
09-11-15, 19:07
Τα ιδιωτικά συμφωνητικά μίσθωσης κατατείθονται ηλεκτρονικά στο taxisnet. Μέτα την κατάθεση από τον ιδιοκτήτη (η οποία έχει περιορισμό χρονικό στο πόσο μπορεί να καθυστερήσει μετά την μίσθωση) πρέπει να το αποδεχθεί και ο ενοικιαστής (του βγαίνει μήνυμα στην προσωποποιημένη πληροφόρηση). Αν δεν το έχει αποδεχθεί, τότε ίσως να έχεις πάτημα. Ρωτάς δικηγόρο, δεν ξέρω περισσότερα.
Αν όμως δεν το έχετε καταθέσει ή θα έχετε πρόβλημα (εφόσον η γρια μένει μέσα) ή θα πληρώσετε πρόστιμο (το να ισχυρισθείτε ότι δεν το νοικιάσατε και μπήκαν μόνοι τους μέσα, απλά, δεν παίζει).

SeAfasia
09-11-15, 19:09
Παλιότερα σε άλλη περίπτωση είχα πει το εξής:
Datsun με ρομά και λύνεται το θέμα....χαμός...:lool:

Satcom
09-11-15, 20:05
Παλιότερα σε άλλη περίπτωση είχα πει το εξής:
Datsun με ρομά και λύνεται το θέμα....χαμός...:lool:
Και που να δεις τους γύφτους με το ντατσουν να σου κάνουν κατάληψη στο σπίτι όταν κατάφερες να βγάλεις τον ενοικιαστή μετά από 2 χρόνια τσάμπα διαμονής!
Και δεν είναι ανέκδοτο, μου συνέβη.
Όχι δεν τους έβαλα εγώ για να τον βγάλουν, το είδαν άδειο και μπήκαν.

Μη πεις τον γύφτο ρομα θα στην πει!

ggr
10-11-15, 19:51
Εγω αντιμετωπιζω αναλογο προβλημα. Νοικιαζω εναν επαγγελματικο χωρο 300 ευρω (160 τμ ,αλλα παλιο με αρκετες φθορες) για τον οποιο πληρωνω ΕΝΦΙΑ 740 ευρω.
Τον προηγουμενο μηνα εισεπραξα το ενοικιο του Μαρτιου (!) οποτε οπως καταλαβαινετε μου χρωσταει 7 μηνες και παμε για τον ογδοο....
Εχω δειξει πολλη κατανοηση, καταλαβαινω πως ειναι δυσκολοι καιροι για τους επαγγελματιες ομως κι εγω δεν εχω περιθωρια για ελεημοσυνες (δεν εχω αλλο ακινητο στο ονομα μου, στο σπιτι που μενω πληρωνω ενοικιο). Το συμβολαιο του εληξε τον Ιουλιο και φυσικα δεν το ανανεωσα δηλωνωντας του παραλληλα οτι ξεκινησα διαδικασια πωλησης.
Περιμενω λοιπον να βρεθει καποιος αγοραστης... με τον ενοικιαστη δεν ξερω τι θα κανω, λεφτα για δικηγορους δεν εχω.

Dbnn
10-11-15, 20:02
Απο την ανθρωπια μερικων δακρυζω απο την συγκινηση.
Εχω φαει 7 εξωσεις λογο αδυναμιας πληρωμης. Οχι πως δεν γουσταρα, δεν ειχα. Βαλανε στην εφορια τα χρεη απο δεη και ενοικια, ξερετε τι πηραν; τιποτα. Καθως ειχα το καταλληλο χαρτομανι για να "καθαρισω" τον εαυτο μου απο τα χρεη.
Και ολα αυτα γιατι καθυστερησα 1-2 μηνες να δωσω ενοικιο. Και αφου μετα ειχα να πληρωσω και τα χρεη και το επομενο νοικι καθως και το τρεχουμενο με ειχαν ηδη πεταξει εξω. Προτιμουσαν βλεπετε να δωσουν τα τριπλασια σε δικηγορο.
Συνοπτικα. Δεη κλπ τα χρεωθηκε η κοπελια σου ηδη. 2 λυσεις. Πληρωνεις τριπλασια απο οτι ειναι να εισπραξεις για να βγαλεις εξω την γιαγια ή περιμενεις καλη τη θεληση.

street
10-11-15, 20:08
Νοικιαζω εναν επαγγελματικο χωρο 300 ευρω (160 τμ ,αλλα παλιο με αρκετες φθορες) για τον οποιο πληρωνω ΕΝΦΙΑ 740 ευρω.
στο σπιτι που μενω πληρωνω ενοικιο
μηπως ηρθε η ωρα να πας να εγκατασταθεις εκει με κανα ηλεκτρονικο εργαστηριακι ? 160 τμ ? δεν ξερω την οικογενειακη σου κατασταση η τ κανεις αλλα λεμε ...

Panoss
10-11-15, 20:23
Απο την ανθρωπια μερικων δακρυζω απο την συγκινηση.
Από τη δικιά σου;Δακρύζεις;


Εχω φαει 7 εξωσεις λογο αδυναμιας πληρωμης. Οχι πως δεν γουσταρα, δεν ειχα. Βαλανε στην εφορια τα χρεη απο δεη και ενοικια, ξερετε τι πηραν; τιποτα. Καθως ειχα το καταλληλο χαρτομανι για να "καθαρισω" τον εαυτο μου απο τα χρεη.
Τα χρέη τα βάζεις στην εφορία για να εισπράξει η εφορία, όχι ο ιδιοκτήτης. Ώστε να γλιτώσεις το φόρο.
(αυτό πλέον καταργήθηκε, οπότε εκτός ΟΛΩΝ των άλλων, ο ιδιοκτήτης θα πληρώνει ΚΑΙ φόρο για τα ενοίκια που ΔΕΝ εισέπραξε)


Και ολα αυτα γιατι καθυστερησα 1-2 μηνες να δωσω ενοικιο.
Για ένα μήνα είναι αδύνατον καθότι:
Βήμα 1ο: (https://www.imoney.gr/life/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CF%8D%C E%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CF%83%C F%84%CE%AE-%CF%80%CE%BF/) Ο ιδιοκτήτης περιμένει να περάσει ικανό χρονικό διάστημα πριν κινήσει τη διαδικασία. Οι περισσότεροι δικηγόροι αλλά και η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ιδιοκτητών Ακινήτων, συμβουλεύουν τους ιδιοκτήτες να μην ξεκινούν τη διαδικασία αποβολής ενός ενοικιαστή αν δεν οφείλονται τουλάχιστον δύο ενοίκια.

Ο δικαστής θα δικαιώσει τον ενοικιαστή αν δεν υπάρχει καθυστέρηση τουλάχιστον 2 μηνών.
Για δύο μήνες ναι.


Και αφου μετα ειχα να πληρωσω και τα χρεη και το επομενο νοικι καθως και το τρεχουμενο με ειχαν ηδη πεταξει εξω. Προτιμουσαν βλεπετε να δωσουν τα τριπλασια σε δικηγορο.
Κανείς δεν προτιμάει να..."τα δίνει" όταν προσφέρει το ακίνητό του προς ενοικίαση...για να παίρνει προσφέρει ο ιδιοκτήτης το ακίνητό του, όχι για..."να δίνει"...
Σαν να λέμε ότι προτιμάς όταν δουλεύεις...να...πληρώνεις 60595 αντί να σε..πληρώνουν...



Συνοπτικα. Δεη κλπ τα χρεωθηκε η κοπελια σου ηδη. 2 λυσεις. Πληρωνεις τριπλασια απο οτι ειναι να εισπραξεις για να βγαλεις εξω την γιαγια ή περιμενεις καλη τη θεληση.
Δεν θα εισπράξουν τίποτα.
Η γιαγιά δεν θα βγει αν δεν την αναγκάσουνε.
Οπότε αποφασίσανε να πάνε με δικηγόρο.

Η άλλη επιλογή θα ήταν να τη "φιλοξενούνε" ισοβίως και να της πληρώνουνε όλα τα έξοδα, νο θενκς.


Μ' αρέσει που κάθομαι και σου απαντάω κιόλας, λάθος μου... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142311&p=2500555&viewfull=1#post2500555)

Dbnn
10-11-15, 21:10
Από τη δικιά σου;Δακρύζεις;

Τα χρέη τα βάζεις στην εφορία για να εισπράξει η εφορία, όχι ο ιδιοκτήτης. Ώστε να γλιτώσεις το φόρο.
(αυτό πλέον καταργήθηκε, οπότε εκτός ΟΛΩΝ των άλλων, ο ιδιοκτήτης θα πληρώνει ΚΑΙ φόρο για τα ενοίκια που ΔΕΝ εισέπραξε)


Για ένα μήνα είναι αδύνατον καθότι:
Βήμα 1ο: (https://www.imoney.gr/life/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CF%8D%C E%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CF%83%C F%84%CE%AE-%CF%80%CE%BF/) Ο ιδιοκτήτης περιμένει να περάσει ικανό χρονικό διάστημα πριν κινήσει τη διαδικασία. Οι περισσότεροι δικηγόροι αλλά και η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ιδιοκτητών Ακινήτων, συμβουλεύουν τους ιδιοκτήτες να μην ξεκινούν τη διαδικασία αποβολής ενός ενοικιαστή αν δεν οφείλονται τουλάχιστον δύο ενοίκια.

Ο δικαστής θα δικαιώσει τον ενοικιαστή αν δεν υπάρχει καθυστέρηση τουλάχιστον 2 μηνών.
Για δύο μήνες ναι.


Κανείς δεν προτιμάει να..."τα δίνει" όταν προσφέρει το ακίνητό του προς ενοικίαση...για να παίρνει προσφέρει ο ιδιοκτήτης το ακίνητό του, όχι για..."να δίνει"...
Σαν να λέμε ότι προτιμάς όταν δουλεύεις...να...πληρώνεις 60595 αντί να σε..πληρώνουν...


Δεν θα εισπράξουν τίποτα.
Η γιαγιά δεν θα βγει αν δεν την αναγκάσουνε.
Οπότε αποφασίσανε να πάνε με δικηγόρο.

Η άλλη επιλογή θα ήταν να τη "φιλοξενούνε" ισοβίως και να της πληρώνουνε όλα τα έξοδα, νο θενκς.


Μ' αρέσει που κάθομαι και σου απαντάω κιόλας, λάθος μου... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142311&p=2500555&viewfull=1#post2500555)

Γιατί ρε παιδιά θίγεστε απο το τίποτα. Δεν μπορώ να το καταλάβω, γενικά αυτή την επίθεση δεν μπορώ να καταλάβω.
Αφού δεν μπορείς ούτε γουστάρεις ούτε μία γνώμη που πηγαίνει αντίθετα με την δική σου τι κάθεσαι να ανοίξεις θέμα και πάνω απο αυτά, κάθεσαι και ψάχνεις στο μοτο.γρ να βρείς το συγκεκριμένο πόστ να το βάλεις εδώ. Να αποδείξεις τι?
Και στο μοτο.γρ φιλαράκο έχω γράψει ούτε τα μισά απο ότι έχω στα χέρια μου και το τι έχω κάνει μέχρι τώρα.
Θέλεις να έρθεις στο δικαστήριο που θα γίνει να δείς ποιός θα κερδίσει και ποιός θα χάσει?

Anyway. Θα σου πω το πιο απλό. Συμβουλέψου κανα δικηγόρο, δικηγόρο όμως όχι χασοδίκη να σου πάρει 500 ευρώ. και άσε τις πληροφορίες του ίντερνετ και τα φόρουμ. Η δουλειά τους είναι να σε καθοδηγήσουν και να κερδίσουν την υπόθεση που τους αναθέτεις βάσει των παραθύρων στον νόμο που εσύ και εγώ δεν τα ξέρουμε.
Στην δικιά μου ιστορία δεν υπάρχουν τρύπες μιας και όλα είναι υπερ μου με εισαγγελικές εντολές και εμπειρογνώμωνες.
Καθώτι έπαθα ζημιά 17000 ευρώ απο οικοσκευή και ρούχα. Και ο τυπάκος εκτός οτι δεν πλήρωσε το μεροκάματο του μάστορα για την σάπια σωλήνα του νερού που έσπασε εντός του σπιτιού κάτω απο το σαλόνι που είχε μάρμαρο, μας έκανε και τον κινέζο, και παρόλα αυτά πληρωνόταν επι 1 χρόνο κάθε 5 του μηνός το νοίκι και τα κοινόχρηστά του.
Στο δίμηνο με πετάς? Ε δεν παει έτσι.
Αφού όμως κάθεσαι και μου απαντάς ενώ δεν αξίζει, θέλω πολύ να δω τι θα γίνει αν η γιαγιά είναι έξυπνη και όταν στείλεις τον δικηγόρο σου που θα πάει σαν τον steven seagal, "πάθει" κάτι και καταλήξει στο νοσοκομείο.

Και κάτι τελευταίο γιατί έχει παραγίνει πια η μαλακία να παρεξηγιέστε με το παραμικρό, εαν κατάλαβες κάτι λάθος ως επίθεση προς εσένα και προς την κοπέλα σου δεν μπορώ να κάνω κάτι ούτε να γεμίσω ενα πόστ με smileys για να καταλάβεις πως μπορεί να είμαι υπερ σου αλλά επειδή το έχω αντιμετωπίσει 7 φορές ξέρω πολλά απο αυτό το θέμα.
Και τι να κάνεις εσύ, και τι μπορεί να κάνει η γιαγιά.
Επίσης έχω και δικηγόρο πολύ καλό να σε παραπέμψω να σε συμβουλέψει. Και αναφέρομαι σε Άρειο Πάγο.
Βγάλε άκρη φίλε μου και καλά αποτελέσματα.
Συγνώμη που έγραψα τις μαλακίες μου στο θέμα σου.

Φιλικά.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
10-11-15, 21:51
Πολυ ωραια τα ειπαν ολοι οι παραπανω και ο φιλοσ Δημητρησ ! να πω και εγω τη δικη μου ιστωρια σαν αμαθης πηραματιζωμενος .επεσε στα χερια μου ενα σπιτ, τεσπα εγω μενω αιγινα το σπιτι αχαρνων και ο βαγκελακης (ενικιαστης) μου λεειι ε αφου εχεισ σπιτι νοικιασε μου το... ωραια λεω και εγω 200 ε το μηνα καλα ειναι ε? ναι μου λειει ... μην μου κανεισ σημβολεο δεν θελω.... οκ του λεω μπηκε μεσα περνα ει ενας μηνας τηλεφωναει η διαχηρηστρηα μου λειιι ......δεν πληρωνει τα κηνοχρηστα, αλλα δεν στεναχωριεμε στην περιπτοση του ενικηαστη γιατη τα πληρωνεει ο ιδιοκτητης ! ΑΜΑΝ λεω την βαψαμε ! τον περνω τηλ δεν το σηκωνε παω στην κ ΔΕΗ 500Ε το ρευμα οχχχχχχ παλουκι μπαινω στην ευδαπ 200 ε το νερο ιχχχχχ το ρευμα το κοψα και το καλυτερο ηταν παρασκευη το νερο πηγα και το εκοψα ΕΓΩ ! ελα ωμοσ που ο φιλοσ ειχε κλειδι ευδαπ και πυγενε και ανειγε τισ βρυσες και ετρεχε το νερο ! 10 κυβικα πχ :lool: οσπου μια μερα εβαλα ενα φιλο μου τον επιασε απο το λαιμο και του πηρε τα κλειδια ......αυτα.

SRF
10-11-15, 23:14
Απο την ανθρωπια μερικων δακρυζω απο την συγκινηση.
Εχω φαει 7 εξωσεις λογο αδυναμιας πληρωμης. Οχι πως δεν γουσταρα, δεν ειχα. Βαλανε στην εφορια τα χρεη απο δεη και ενοικια, ξερετε τι πηραν; τιποτα. Καθως ειχα το καταλληλο χαρτομανι για να "καθαρισω" τον εαυτο μου απο τα χρεη.
Και ολα αυτα γιατι καθυστερησα 1-2 μηνες να δωσω ενοικιο. Και αφου μετα ειχα να πληρωσω και τα χρεη και το επομενο νοικι καθως και το τρεχουμενο με ειχαν ηδη πεταξει εξω. Προτιμουσαν βλεπετε να δωσουν τα τριπλασια σε δικηγορο.
Συνοπτικα. Δεη κλπ τα χρεωθηκε η κοπελια σου ηδη. 2 λυσεις. Πληρωνεις τριπλασια απο οτι ειναι να εισπραξεις για να βγαλεις εξω την γιαγια ή περιμενεις καλη τη θεληση.


Γιατί ρε παιδιά θίγεστε απο το τίποτα. Δεν μπορώ να το καταλάβω, γενικά αυτή την επίθεση δεν μπορώ να καταλάβω.
Αφού δεν μπορείς ούτε γουστάρεις ούτε μία γνώμη που πηγαίνει αντίθετα με την δική σου τι κάθεσαι να ανοίξεις θέμα και πάνω απο αυτά, κάθεσαι και ψάχνεις στο μοτο.γρ να βρείς το συγκεκριμένο πόστ να το βάλεις εδώ. Να αποδείξεις τι?
Και στο μοτο.γρ φιλαράκο έχω γράψει ούτε τα μισά απο ότι έχω στα χέρια μου και το τι έχω κάνει μέχρι τώρα.
Θέλεις να έρθεις στο δικαστήριο που θα γίνει να δείς ποιός θα κερδίσει και ποιός θα χάσει?

Anyway. Θα σου πω το πιο απλό. Συμβουλέψου κανα δικηγόρο, δικηγόρο όμως όχι χασοδίκη να σου πάρει 500 ευρώ. και άσε τις πληροφορίες του ίντερνετ και τα φόρουμ. Η δουλειά τους είναι να σε καθοδηγήσουν και να κερδίσουν την υπόθεση που τους αναθέτεις βάσει των παραθύρων στον νόμο που εσύ και εγώ δεν τα ξέρουμε.
Στην δικιά μου ιστορία δεν υπάρχουν τρύπες μιας και όλα είναι υπερ μου με εισαγγελικές εντολές και εμπειρογνώμωνες.
Καθώτι έπαθα ζημιά 17000 ευρώ απο οικοσκευή και ρούχα. Και ο τυπάκος εκτός οτι δεν πλήρωσε το μεροκάματο του μάστορα για την σάπια σωλήνα του νερού που έσπασε εντός του σπιτιού κάτω απο το σαλόνι που είχε μάρμαρο, μας έκανε και τον κινέζο, και παρόλα αυτά πληρωνόταν επι 1 χρόνο κάθε 5 του μηνός το νοίκι και τα κοινόχρηστά του.
Στο δίμηνο με πετάς? Ε δεν παει έτσι.
Αφού όμως κάθεσαι και μου απαντάς ενώ δεν αξίζει, θέλω πολύ να δω τι θα γίνει αν η γιαγιά είναι έξυπνη και όταν στείλεις τον δικηγόρο σου που θα πάει σαν τον steven seagal, "πάθει" κάτι και καταλήξει στο νοσοκομείο.

Και κάτι τελευταίο γιατί έχει παραγίνει πια η μαλακία να παρεξηγιέστε με το παραμικρό, εαν κατάλαβες κάτι λάθος ως επίθεση προς εσένα και προς την κοπέλα σου δεν μπορώ να κάνω κάτι ούτε να γεμίσω ενα πόστ με smileys για να καταλάβεις πως μπορεί να είμαι υπερ σου αλλά επειδή το έχω αντιμετωπίσει 7 φορές ξέρω πολλά απο αυτό το θέμα.
Και τι να κάνεις εσύ, και τι μπορεί να κάνει η γιαγιά.
Επίσης έχω και δικηγόρο πολύ καλό να σε παραπέμψω να σε συμβουλέψει. Και αναφέρομαι σε Άρειο Πάγο.
Βγάλε άκρη φίλε μου και καλά αποτελέσματα.
Συγνώμη που έγραψα τις μαλακίες μου στο θέμα σου.

Φιλικά.


Φίλτατε εύγε! Είσαι ΜΕΓΙΣΤΟΣ!
Τα ανωτέρω μηνυματά σου θα τα προωθήσω στον antonis_p να τα δώσει στην "ΟΜΑΔΑ ΑΛΗΘΕΙΑΣ" της ΝΔ, για να τα δημοσιοποιήσουν, αφού ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΣΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ότι ο Σαμαράς έβαλε δωρεάν WiFi παντού ακόμα και στους "πιστοποιημενα άπορους & άστεγους" σαν του λόγου σου! Χαίρομαι που παρ' ότι είσαι όπως έγραψες

Δήλωση απορίας, χαρτί απο ξενώνα αστέγων, μηδενική δήλωση και υπευθυνη οτι δεν εχω τιποτα στο ονομά μου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142311&p=2500555&viewfull=1#post2500555)
έχεις το ευαγές προνόμιο να έχεις ίντερνετ για να μας γράφεις όσα έγραψες! Ευτυχώς που η υπεροφορολόγησή μας ΟΛΩΝ των "τυχερών" υπολοίπων ξοδεύεται τόσο επιτυχώς ώστε να παρέχεται δωρεάν Γουϊ Φι σε εσένα! Σκέφτομαι επίσης ότι είναι άκρως απάνθρωποι αυτοί οι ιδιοκτήτες που ΤΟΥΣ ΦΕΣΩΣΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και πληρώσαν και φόρο για ΤΟ ΦΕΣΙ ΣΟΥ αντί να σε "κανακεύουν" στην ιδιοκτησία τους εσ'αεί!

ΕΥΓΕ!

γάτος
10-11-15, 23:58
Γεώργιε (SRF) θα συμφωνήσω μαζί σου.
Δυστυχώς (μας) έχουμε καταντήσει να παλεύουμε για το αυτονόητο.

Δημήτρη (Dbnn) το χαρτομάνι που λες, την επόμενη φορά να το παρουσιάσεις ως εγγύηση στον επόμενο ιδιοκτήτη.
Και επειδή βλέπω να παρεξηγείσαι, βάλε τον εαυτό σου στη θέση του ιδιοκτήτη και απάντησε μετά.
Κι εγώ έχω βρεθεί σε δύσκολες στιγμές αλλά έκανα ότι με έπαιρνε οικονομικά, χωρίς να φεσώνω γνωστούς και αγνώστους.

Dbnn
11-11-15, 02:45
SRF:
Ναι ειμαι η ζωσα αποδειξη πως εκει που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θα ερθεις, ετσι λεει ενα ρητο. Αφου ξερεις απο ρητα αλλωστε.
Που σημαινει δεν γεννηθηκα στο πεζοδρομιο. Ατυχος σταθηκα. Οπως ο καθενας μπορει να τυχει ετσι. Ακομα και εσυ.
Το οτι εζησα σαν αστεγος ειναι τιμη μου και δοξα μου γιατι τουλαχιστον μονος μου εσωσα γονεις και εαυτο ημων απο αρρωστιες και πολλα αλλα. Και ειχα το φαγητο και ενα κεραμιδι να βαλω το κεφαλι μου κατω. Κατι που για σενα ειναι αυτονοητο για μενα ηταν πολυτελεια. Οποτε ευχομαι μη σε ζησει το παιδι σου και να κοιμασαι σε ξενωνα και να τρως απο την εκκλησια γιατι θα σου φυγει και η ειρωνια και η μαγκια.
Παλι κανεις το ιδιο λαθος οπως και με αλλους, διαβαζεις κατι, κρατας αυτο που θες και αρχιζεις πυρ.
Διαβασε σε παρακαλω καπου λεω πληρωσα παρολες τις ζημιες μπλα μπλα μπλα.
Και για να τελειωνουμε. Αυτα που εχω δωσει βαση του λογαριασμου τραπεζης μου, το ενοικιο και τα μισα μπροστα και εγγυησεις και κατω απο το τραπεζι για να μην γδαρει η εφορια τον ευηπολειπτο ιδιοκτητη αρκουν για να με κανακευουν μια δεκαετια.
Γιατι επειδη εγω ειμαι χαζος στις καταθεσεις εγραφα παντα αιτιολογια με ημερα, μηνα, ετος ενοικιου, κοινοχρηστα, λογαριασμους δεκο εχω ακομα.
Χμμμμμ κακο μαλλον ε;
Μεχρι και αριθμητικα ποσες οδοντογλυφιδες χαλασαν απο την σπασμενη νεροσωληνα του σπιτιου εχω καταγεγραμενες.
Και τα χαρτια απο ξενωνες εχω για το κερασακι στη τουρτα. Σκεψου το λιγο.
Αλλα στο τελος θα ηθελα να δω ποιος χρωσταει σε ποιον.
Σε καλυψα;; μαλλον οχι. Δεν με απασχολει ομως.
Θα σου εγραφα και αλλα, ομως απο το σεντονι που θα γραψεις παλι κουραζομαι στην ιδεα.

Γατε, ποιος σου ειπε οτι δεν τα ξερει ηδη; δεν το εκρυψα ποτε και απο κανεναν. Ξερει που δουλευω, ο εργοδοτης μου καταθετει ο ιδιος το ενοικιο και μετα μου δινει τον μισθο μου, και εχω καμποσο καιρο που επιστρεφω δανεικα και ξεμπερδευω οπου να ναι.
Δεν δαγκωσα κανεναν.
Ουτε καταχραστηκα κανεναν.
Το οτι ετυχα σε ιδιοκτητες που ηταν αιμοδιψεις δεν φταιω εγω. Απλα ετυχε.
Και οταν ειχε αρχισει η κριση και χαναμε τις δουλειες μας ο ενας μετα τον αλλον θυμασαι πως εκαναν οι ιδιοκτητες. Μια ωρα να αργουσες να βαλεις το ενοικιο σε παιρνανε 10 τηλεφωνα.
Επικρατησε πανικος και μεινανε σπιτια ανοικιαστα για χρονια επειδη δεν ριχνανε τις τιμες για να βγαλουν τα σπασμενα.
Αντι για αυτο αυξαναν τα ενοικια και τα κοινοχρηστα.
Αλυσιδα ειναι.
Προσωπικα για μενα; δεν με πειραζει. Το εχω ζησει το ονειρο και απο την καλη και την αναποδη.

Μου κανει απλα εντυπωση. Πως εγραψα κατι στον παναγιωτη για να του πω την αλλη πλευρα. Εκεινος το παρεξηγησε και βγηκαν οι καραμπινες.
Τι θελω και μπλεκομαι.....

kioan
11-11-15, 10:30
Επικρατησε πανικος και μεινανε σπιτια ανοικιαστα για χρονια επειδη δεν ριχνανε τις τιμες για να βγαλουν τα σπασμενα.
Αντι για αυτο αυξαναν τα ενοικια και τα κοινοχρηστα.

Πως αυξάνει τα κοινόχρηστα ένας ιδιοκτήτης? Αφού, τουλάχιστον αυτά που πληρώνει ο ενοικιαστής, αφορούν επιμερισμό δαπανών λειτουργίας του κτιρίου (έξοδα επισκευών, αποθεματικό κλπ βαρύνουν τους ιδιοκτήτες).

Τα κοινόχρηστα είναι μεγάλο θέμα, γιατί πολλές φορές ακόμα και ιδιοκτήτες αρνούνται να πληρώσουν... και αυτούς δε μπορείς να τους διώξεις.

dovegroup
11-11-15, 10:46
Τι είναι αυτό που χάθηκε πρώτο στα χρόνια της μεταπολίτευσης?
Απάντηση: TO ΦΙΛΟΤΙΜΟ...αυτό έτσι απλά...
Αποδεδειγμένα έχουν και δεν πληρώνουν?
Ναι μου έχει τύχει και μένα τι έκανα έχασα 3 μήνες και τους λογαριασμούς ΔΕΚΟ των μηνών αυτών.
Εμεινε ξενοίκιαστο 1 χρόνο φτιάχτηκε και με ένα πολύ ωραίο συμβόλαιο δέθηκε έως σήμερα...
Στριμώχτηκα γιατί μένω και εγώ σε ενοίκιο όμως ποτέ δεν το άργησα και χωρίς να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη του σπιτιού ο οποίος και είναι και καρμίρης με τεράστια περιουσία...
Κόντεψα να πεινάσω για έναν απατεώνα που του είχα πεί πώς διαχειρίζομαι το ενοίκιο που μου δίνει για να συμπληρώσω το δικό μου ενοίκιο.
Ο προηγούμενος "καλοπληρωτής" πήρε ακόμη και το καπάκι της χέστρας από μέσα και το ρήμαξε.
Πήγε αλλού και έκανε τα ίδια ήρθε η ιδιοκτήτρια αφού με έψαξε και μου τα έλεγε...και θα πήγε και άλλου και τα ίδια...
ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΕΓΙΝΕ ΑΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΜΕ ΜΑΓΚΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟΡΙΑ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!

Συμβουλή μίλα με την κυριούλα δές αν έχει διάθεση να τα δώσει αργότερα και αν όχι ευγενικά πές της να φύγει, με απειλές και τσαμπουκάδες αν θα σου μείνει στα χέρια θα σε τρέξουν και θα μπλέξεις.
Δες αν διαθέτει φιλότιμο αν λέω αν...

SRF
11-11-15, 10:50
Απο την ανθρωπια μερικων δακρυζω απο την συγκινηση.

Εχω φαει 7 εξωσεις λογο αδυναμιας πληρωμης. Οχι πως δεν γουσταρα, δεν ειχα. Βαλανε στην εφορια τα χρεη απο δεη και ενοικια, ξερετε τι πηραν; τιποτα. Καθως ειχα το καταλληλο χαρτομανι για να "καθαρισω" τον εαυτο μου απο τα χρεη.
Και ολα αυτα γιατι καθυστερησα 1-2 μηνες να δωσω ενοικιο. Και αφου μετα ειχα να πληρωσω και τα χρεη και το επομενο νοικι καθως και το τρεχουμενο με ειχαν ηδη πεταξει εξω. Προτιμουσαν βλεπετε να δωσουν τα τριπλασια σε δικηγορο.
Συνοπτικα. Δεη κλπ τα χρεωθηκε η κοπελια σου ηδη. 2 λυσεις. Πληρωνεις τριπλασια απο οτι ειναι να εισπραξεις για να βγαλεις εξω την γιαγια ή περιμενεις καλη τη θεληση.


Γιατί ρε παιδιά θίγεστε απο το τίποτα. Δεν μπορώ να το καταλάβω, γενικά αυτή την επίθεση δεν μπορώ να καταλάβω.
Αφού δεν μπορείς ούτε γουστάρεις ούτε μία γνώμη που πηγαίνει αντίθετα με την δική σου τι κάθεσαι να ανοίξεις θέμα και πάνω απο αυτά, κάθεσαι και ψάχνεις στο μοτο.γρ να βρείς το συγκεκριμένο πόστ να το βάλεις εδώ. Να αποδείξεις τι?
Και στο μοτο.γρ φιλαράκο έχω γράψει ούτε τα μισά απο ότι έχω στα χέρια μου και το τι έχω κάνει μέχρι τώρα.
Θέλεις να έρθεις στο δικαστήριο που θα γίνει να δείς ποιός θα κερδίσει και ποιός θα χάσει?

Anyway. Θα σου πω το πιο απλό. Συμβουλέψου κανα δικηγόρο, δικηγόρο όμως όχι χασοδίκη να σου πάρει 500 ευρώ. και άσε τις πληροφορίες του ίντερνετ και τα φόρουμ. Η δουλειά τους είναι να σε καθοδηγήσουν και να κερδίσουν την υπόθεση που τους αναθέτεις βάσει των παραθύρων στον νόμο που εσύ και εγώ δεν τα ξέρουμε.
Στην δικιά μου ιστορία δεν υπάρχουν τρύπες μιας και όλα είναι υπερ μου με εισαγγελικές εντολές και εμπειρογνώμωνες.
Καθώτι έπαθα ζημιά 17000 ευρώ απο οικοσκευή και ρούχα. Και ο τυπάκος εκτός οτι δεν πλήρωσε το μεροκάματο του μάστορα για την σάπια σωλήνα του νερού που έσπασε εντός του σπιτιού κάτω απο το σαλόνι που είχε μάρμαρο, μας έκανε και τον κινέζο, και παρόλα αυτά πληρωνόταν επι 1 χρόνο κάθε 5 του μηνός το νοίκι και τα κοινόχρηστά του.
Στο δίμηνο με πετάς? Ε δεν παει έτσι.
Αφού όμως κάθεσαι και μου απαντάς ενώ δεν αξίζει, θέλω πολύ να δω τι θα γίνει αν η γιαγιά είναι έξυπνη και όταν στείλεις τον δικηγόρο σου που θα πάει σαν τον steven seagal, "πάθει" κάτι και καταλήξει στο νοσοκομείο.

Και κάτι τελευταίο γιατί έχει παραγίνει πια η μαλακία να παρεξηγιέστε με το παραμικρό, εαν κατάλαβες κάτι λάθος ως επίθεση προς εσένα και προς την κοπέλα σου δεν μπορώ να κάνω κάτι ούτε να γεμίσω ενα πόστ με smileys για να καταλάβεις πως μπορεί να είμαι υπερ σου αλλά επειδή το έχω αντιμετωπίσει 7 φορές ξέρω πολλά απο αυτό το θέμα.
Και τι να κάνεις εσύ, και τι μπορεί να κάνει η γιαγιά.
Επίσης έχω και δικηγόρο πολύ καλό να σε παραπέμψω να σε συμβουλέψει. Και αναφέρομαι σε Άρειο Πάγο.
Βγάλε άκρη φίλε μου και καλά αποτελέσματα.
Συγνώμη που έγραψα τις μαλακίες μου στο θέμα σου.

Φιλικά.


SRF:
Ναι ειμαι η ζωσα αποδειξη πως εκει που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θα ερθεις, ετσι λεει ενα ρητο. Αφου ξερεις απο ρητα αλλωστε.
Που σημαινει δεν γεννηθηκα στο πεζοδρομιο. Ατυχος σταθηκα. Οπως ο καθενας μπορει να τυχει ετσι. Ακομα και εσυ.
Το οτι εζησα σαν αστεγος ειναι τιμη μου και δοξα μου γιατι τουλαχιστον μονος μου εσωσα γονεις και εαυτο ημων απο αρρωστιες και πολλα αλλα. Και ειχα το φαγητο και ενα κεραμιδι να βαλω το κεφαλι μου κατω. Κατι που για σενα ειναι αυτονοητο για μενα ηταν πολυτελεια. Οποτε ευχομαι μη σε ζησει το παιδι σου και να κοιμασαι σε ξενωνα και να τρως απο την εκκλησια γιατι θα σου φυγει και η ειρωνια και η μαγκια.
Παλι κανεις το ιδιο λαθος οπως και με αλλους, διαβαζεις κατι, κρατας αυτο που θες και αρχιζεις πυρ.
Διαβασε σε παρακαλω καπου λεω πληρωσα παρολες τις ζημιες μπλα μπλα μπλα.
Και για να τελειωνουμε. Αυτα που εχω δωσει βαση του λογαριασμου τραπεζης μου, το ενοικιο και τα μισα μπροστα και εγγυησεις και κατω απο το τραπεζι για να μην γδαρει η εφορια τον ευηπολειπτο ιδιοκτητη αρκουν για να με κανακευουν μια δεκαετια.
Γιατι επειδη εγω ειμαι χαζος στις καταθεσεις εγραφα παντα αιτιολογια με ημερα, μηνα, ετος ενοικιου, κοινοχρηστα, λογαριασμους δεκο εχω ακομα.
Χμμμμμ κακο μαλλον ε;
Μεχρι και αριθμητικα ποσες οδοντογλυφιδες χαλασαν απο την σπασμενη νεροσωληνα του σπιτιου εχω καταγεγραμενες.
Και τα χαρτια απο ξενωνες εχω για το κερασακι στη τουρτα. Σκεψου το λιγο.
Αλλα στο τελος θα ηθελα να δω ποιος χρωσταει σε ποιον.
Σε καλυψα;; μαλλον οχι. Δεν με απασχολει ομως.
Θα σου εγραφα και αλλα, ομως απο το σεντονι που θα γραψεις παλι κουραζομαι στην ιδεα.

Γατε, ποιος σου ειπε οτι δεν τα ξερει ηδη; δεν το εκρυψα ποτε και απο κανεναν. Ξερει που δουλευω, (β) ο εργοδοτης μου καταθετει ο ιδιος (α) το ενοικιο και μετα μου δινει τον μισθο μου, και εχω καμποσο καιρο που επιστρεφω δανεικα και ξεμπερδευω οπου να ναι.
Δεν δαγκωσα κανεναν.
Ουτε καταχραστηκα κανεναν.
Το οτι ετυχα σε (δ) ιδιοκτητες που ηταν αιμοδιψεις δεν φταιω εγω. Απλα ετυχε.
Και οταν ειχε αρχισει η κριση και χαναμε τις δουλειες μας ο ενας μετα τον αλλον θυμασαι πως εκαναν οι ιδιοκτητες. Μια ωρα να αργουσες να βαλεις το ενοικιο σε παιρνανε 10 τηλεφωνα.
Επικρατησε πανικος και μεινανε σπιτια ανοικιαστα για χρονια επειδη δεν ριχνανε τις τιμες για να βγαλουν τα σπασμενα.
Αντι για αυτο αυξαναν τα ενοικια και τα κοινοχρηστα.
Αλυσιδα ειναι.
Προσωπικα για μενα; δεν με πειραζει. Το εχω ζησει το ονειρο και απο την καλη και την αναποδη.

Μου κανει απλα εντυπωση. Πως εγραψα κατι στον παναγιωτη για να του πω την αλλη πλευρα. Εκεινος το παρεξηγησε και βγηκαν οι καραμπινες.
Τι θελω και μπλεκομαι.....


Ναι σαν τον άλλο που μου τα έβαλε στην εφορία και πήρε μη πω τι πήρε. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142311&p=2500555&viewfull=1#post2500555)
(γ) Δήλωση απορίας, χαρτί απο ξενώνα αστέγων, μηδενική δήλωση και υπευθυνη οτι δεν εχω τιποτα στο ονομά μου και γειά σας.
Πάνε αυτά ξεχάστε τα. http://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/abwave.gif


Ξεκίνα με την πρώτη πρόταση που έγραψες, αυτή ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ, που τόνισα υπερμεγένθυνα και χρωμάτισα!
ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΑΓΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ "ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ" !
ΕΣΥ ως τι είσαι Ο κριτής της "ανθρωπιάς" άλλων?
Αυτή η φράση σου ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ τα λέει όλα! Αλλά έστω ότι είσαι ΚΡΙΤΗΣ ΘΕΟΥ ΔΙΚΑΙΟ... !
Τελικά αξιότιμε κρίτά ΤΙ ΕΙΣΑΙ? ¨
α) ΑΣΤΕΓΟΣ? τότε που δίνει ενοίκιο ο... ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ?
β)΄ΑΝΕΡΓΟΣ? Άνεργος με εργοδότη? Μόλις μπήκες στο Γκίννες!!!
γ) ΑΠΟΡΟΣ? Η λέξη σημαίνει ΑΝΕΥ ΠΟΡΩΝ, αλλά εσύ είσαι [?] (Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΓΚΙΝΝΕΣ ) ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ - ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΕ ΜΙΣΘΟ = ΠΟΡΟΣ!
δ) ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ? Πληθυντικός? Ως εκ τούτου πέραν του ΕΝΟΣ! Τουλάχιστον 2 δεδομένα! Και από τα συνφραζόμενά σου μοιάζει και πάνω από 2! Πχ το "7 ΕΞΩΣΕΙΣ" !!! Οπότε... ? Μήπως είσαι σαν τον οδηγό στο ανέκδοτο που ακούει στο ραδιόφωνο ότι ένας μ@λ@κ@ς πάει ανάποδα στην εθνική... και μονολογεί "τι ένας, χιλιάδες είναι" ?


Επίσης αυτό που υπογράμμισα... είναι δείγμα της κριτικής ικανότητος που έχεις!
ΜΠΟΡΕΙ... αυτό που εσύ όπως λες έζησες πρόσφατα... κάποιοι ΑΛΛΟΙ να το έχουν βιώσει προ 35+ ετών ! Και ΔΕΝ ΤΟ ΕΡΙΞΑΝ στην ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, και αυτομαστίγωση, ούτε έκριναν τους άλλους ως 'απάνθρωπους", αλλά ΕΜΑΘΑΝ τι εστί ζωή!
Πιστεύεις ότι είσαι Ο ΜΟΝΟΣ σε αυτόν τον "άδικο κόσμο" που "έτυχαν" αυτά!
Όλοι οι άλλοι για εσένα είναι οι Κύριοι Πετροχείλοι!!!
"Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα ξένα χέρια"


https://www.youtube.com/watch?v=5nQSOSQMn10

Εκείνο που λίγοι παρατηρούν όμως είναι η μετά φράση απαντήσεως...

"Τα ξένα χέρια, τα ξένα χέρια είναι καλά. Έτσι που το πας σε λίγο θα πέσεις σε ξένα πόδια"

Panoss
11-11-15, 10:54
Παιδιά δεν έχει νόημα να ασχολείστε με τον Dbnn, μην ψάχνετε για λογική (δεν θα βρείτε), θα καταλήξει να γίνει ένα θέμα 1000 σελίδων εκ των οποίων οι 999 θα 'ναι ασυναρτησίες.
Και ουσιαστικά, χαμένος χρόνος.

dovegroup
11-11-15, 11:10
Ξεκίνα με την πρώτη πρόταση που έγραψες, αυτή ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ, που τόνισα υπερμεγένθυνα και χρωμάτισα!


"Τα ξένα χέρια, τα ξένα χέρια είναι καλά. Έτσι που το πας σε λίγο θα πέσεις σε ξένα πόδια"

Και άλλα παρά των ξένων αν βρεθεί μερακλίδικο παλληκάρι...ξέρω περίπτωση που την θυμάμαι και πεθαίνω στα γέλια...άσε...ο τύπος έφυγε σε 1 νύχτα...και ζήτησε και συγνώμη για την παρεξήγηση!
SRF σε ψάχνω τα pm σου τα διαβάζεις?

vasilllis
11-11-15, 11:59
υπαρχουν 2 περιπτωσεις κακοπληρωτων.
-του θελω αλλα δεν μπορω
-και του μπορω αλλα δεν θελω.

Δυστηχως τις εποχες αυτες συνανταμε και τα δυο ειδη.
Κακως Δημητρη κρινεις τις ενεργειες του καθενα με βαση την ανθρωπια.Οκ σεβαστο ,εσυ δεν ειχες.Οι αλλοι?να μην εχουν?να καταληξουν σαν και εσενα?
Θα αποπληρωσεις τα χρεη σου στους προηγουμενους ιδιοκτητες?εισαι στην 1η κατηγορια?

tsimpidas
11-11-15, 12:14
εγώ θα φορούσα μια κουκούλα και θα τον ξέσκιζα στο ξύλο-παράλληλα αν ήμουν εγώ ο κακοπληρωτής θα φοβόμουν πολύ σοβαρά το ''παλούκι''

betacord85
11-11-15, 12:49
καλημερα στην παρεα!εχω παρατηρησει οχι μονο σε αυτη την κοινοτητα(ηλεκτρονικων)αλλα και σε αλλες οτι ενω εχει ανοιχτει ενα θεμα απο καποιον καθε ενας απανταει σε ασχετα δικα του...αντι να υπαρξει μια βοηθεια σε αυτον που εχει το προβλημα του φορτωνουν και τα δικα τους απο πανω...τεσπα μακαρι να βρει ακρη η κοπελα και να μην πεσει σε μ@λ@κα δικηγορο και της φαει τιποτα λεφτα και τρεχει...καλη συνεχεια

Dbnn
11-11-15, 13:27
Ρε γιωργο για ονομα της παναγιας επιτελους. Τι δε καταλαβαινεις ρε ανθρωπε; που καταλαβες οτι αυτομαστιγωνομαι και οτι το εριξα στην καταθλιψη; που ειπα οτι ζω ακομα στους αστεγους; το οτι καθε μερα μπαινω εδω μεσα και ρωταω σε διαφορα θεματα τι σου λεει; οτι δεν εχω αλλη δουλεια στον ξενωνα αστεγων και μου ερχονται οραματα;
Επρεπε να πω οτι ναι βγαλτη εξω την κωλογρια και αυτη φταιει και καψτε τη για να μην σας ερθει η τρελα;
Και εσυ ρε πανο τι σκατα σε εχει πιασει ρε ανθρωπε; σου επιτεθηκα; σου ειπα μια γνωμη αντιθετη απο αυτη που σου λενε οι αλλοι!!!
Ναι μετα απο αυτα βρηκα σπιτι και οταν ειδα οτι δεν θα εχω τον αλλο μηνα εφυγα απο μονος μου με τα παντα πληρωμενα.
Μετα επιασα καλη δουλεια και πηγα σε αλλο σπιτι.

Με βγαλατε μπαταχτζη, δρακουλα, οτι σας κατεβηκε λες και ζουσα στα σπιτια σας και σας φεσωσα. Και ενω εξηγω τους λογους και σας λεω δεν φταιω, δεν καταχραστηκα, δεν φεσωσα, αντιθετως με φεσωσαν και τα αποδεικνειω αυτα ανα πασα στιγμη. Θα επεμενα αν δεν ημουν σιγουρος;

Φτανει ρε παιδια δηλαδη ημαρτον πια....
Καθομαι απο εχθες και εχω γινει ρεζιλι δημοσια προσπαθωντας να σας δωσω να καταλαβετε και την πλευρα του δεν μπορουσα να πληρωσω γιατι δεν ειχα.
Και οταν ειχα να πληρωσω με πεταξανε εξω με τα λεφτα στο χερι.

Οκ μην ασχολειστε αλλο μαζι μου ομως, χανετε τον χρονο σας.
Τι να σας πω ρε παιδια. Τι να σας πω.... Ντρεπομαι, οχι επειδη εβγαλα τη ζωη μου στη φορα. Αλλα επειδη υπαρχουν τετοιες αντιληψεις.

chip
11-11-15, 13:57
εγώ νομίζω ότι πρέπει οι διαχειριστές να σβήσουν (όχι να κλειδώσουν... να σβήσουν) θέματα όπως το "πάμε εκλογές" και συζητήσεις που έχουν να κάνουν με θέματα οικονομίας και πολιτικών θέσεων...
Η κατάσταση για τους περισσότερους είναι δύσκολη και ο καθένας βλέπει το πρόβλημα από τη δική του θέση (ο άνεργος που θα μείνει χωρίς στέγη, ο ιδιοκτήτης ακινήτου που δεν θα πάρει το ενοίκιο και δεν θα μπορεί να πληρώσει το φροντιστήριο των παιδιών του ή να στείλει το ενοίκιο των παιδιών του που σπουδάζουν κλπ...)
Λοιπόν η κατάσταση είναι πολύ δύσκολή για τους περισσότερους και όταν αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα οι θέσεις του άλλου ούτε θα τον βοηθήσουν ούτε θα τον πείσουν! Άρα για άλλες εποχές θα ήταν ωραίες συζητήσεις αλλά τώρα το μόνο που μπορεί να κάνουν είναι ζημιά στο φόρουμ και να δημιουργήσουν εκνευρισμό και μίσος!

Αυτό το μήνυμα είναι από μία άποψη και απάντηση προς τον Δημήτρη Dbnn και τον Γιώργο SRF. Δεν είναι δυνατόν να κρίνει ο ένας τον άλλον μέσα από 100-200 γραμμές που έγραψαν.... ούτε είναι αυτονόητο πχ οτι ο Γιώργος SRF θα πρέπει να έχει διαβάσει σε άλλο Post σε αυτό το forum ότι ο Δημήτρης κάποια μέρα γυρνούσε σπίτι του μετά από 13 ώρες delivery... (άρα τώρα έχει και εργασία και σπίτι). Ούτε θα μπορούσε να ξέρει ο Γιώργος ότι ο Δημήτρης ήταν του κινήματος "Δεν έχω" και όχι του "Δεν πληρώνω"...

όσο για σένα Δημήτρη θα πρέπει να ντρέπεται κάποιος επειδή επιλέγει να κάνει κάποιος κάτι και όχι γιατί του τυχαίνει κάτι!!!

πχ άλλο δεν έχω να πληρώσω και δεν έχω που να μείνω και άλλο δεν έχω δουλειά αλλά δεν μου αρέσει να μείνω στο σπίτι με τους γονείς μου....

Panoss
11-11-15, 14:01
Λοιπόν η κατάσταση είναι πολύ δύσκολή για τους περισσότερους και όταν αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα οι θέσεις του άλλου ούτε θα τον βοηθήσουν ούτε θα τον πείσουν! Άρα για άλλες εποχές θα ήταν ωραίες συζητήσεις αλλά τώρα το μόνο που μπορεί να κάνουν είναι ζημιά στο φόρουμ και να δημιουργήσουν εκνευρισμό και μίσος!
Το πρόβλημα τώρα υπάρχει.
Δηλαδή να μην συζητηθεί το πρόβλημα την εποχή που υπάρχει αλλά μια άλλη εποχή, όταν πια...δεν θα υπάρχει;

Dbnn
11-11-15, 14:34
Chip σιγουρα. Η διαφορα ομως ειναι πως ετυχε σε μενα, πατερα και μανα. Δηλαδη οι τρεις μας ημασταν. Αυτο που ηθελα εξ αρχης ηταν να πω του παναγιωτη την αντιθετη αποψη, τι μπορει να επικαλεστει η γιαγια και η καθε γιαγια.
Πως πρεπει να εξαντλουμε ολες τις πιθανοτητες.
Και πανω απο ολα υπαρχει οπως ειπες το κινημα θελω να ειμαι συνεπεις αλλα δεν εχω. Εκει που ανηκω εγω δηλαδη, αλλα υπαρχει και του δεν πληρωνω απο αποψη ενω εχω. Εκει δεν ανηκω εγω.
Αυτο δεν καταλαβε ουτε ο γιωργος, ουτε ο παναγιωτης. Για αυτο λεω ντροπη. Γιατι τα εχω πει με δεκα διαφορετικους τροπους και παλι δεν γινεται αντιληπτο.
Ουσια; ενα επικαιρο θεμα θα πεσει σκουπα για ποιο λογο;; και ποια ειναι η ουσια;;
Αλλη μια φορα τσακωμοι και μισος μεταξυ μιας κοινοτητας.

Panoss
11-11-15, 14:49
Chip σιγουρα. Η διαφορα ομως ειναι πως ετυχε σε μενα, πατερα και μανα. Δηλαδη οι τρεις μας ημασταν. Αυτο που ηθελα εξ αρχης ηταν να πω του παναγιωτη την αντιθετη αποψη, τι μπορει να επικαλεστει η γιαγια και η καθε γιαγια.
Πως πρεπει να εξαντλουμε ολες τις πιθανοτητες.
Και πανω απο ολα υπαρχει οπως ειπες το κινημα θελω να ειμαι συνεπεις αλλα δεν εχω. Εκει που ανηκω εγω δηλαδη, αλλα υπαρχει και του δεν πληρωνω απο αποψη ενω εχω. Εκει δεν ανηκω εγω.
Η γιαγιά ανήκει στους 'έχω και δεν πληρώνω'.
Εσύ, όπως λες, ανήκεις στους 'θέλω αλλά δεν έχω'.

Οπότε πώς μπορείς εσύ να μας πεις τι μπορεί να επικαλεστεί η γιαγιά;
Και ποια είναι η...αντίθετη άποψη στο 'πρέπει να πληρώνεις όταν έχεις';
Το...να μην πληρώνεις όταν έχεις, φυσικά.
Και γιατί...αυτή..η...άποψη...πρέπει να με ενδιαφέρει;

chip
11-11-15, 15:40
Παναγιώτη,
το πρόβλημα δεν είναι το ερώτημα που κάνεις εσύ και είναι τεχνικής (νομικής) φύσεως αλλά οι απαντήσεις που έχουν κριτική (κατά μία άποψη πολιτική) απάντηση στο ζήτημα... στην συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να σβηστούν από το διαχείρηση αυτές οι απαντήσεις (ξέρω λίγο δύσκολο να μπορει να παρακολουθεί η διαχείρηση κάθε απάντηση που δείνει ο καθένας), γιατί το θέμα περνά σε προσωπικό επίπεδο και αρχίζουν οι διαμάχες... ναι θεωρώ λάθος τον τρόπο που είπε την άποψη του ο Δημήτρης (Dbnn). Δεν θα είχε πάρει όλη αυτή την εξέλιξη αν είχε πει κατι στο στυλ... "δείτε καλύτερα το πρόβλημα συζητήστε το μήπως είναι κάποια προσωρινή δυσκολία του ενοικιαστή κλπ....)
το πρόβλημα είναι οτι διαμάχες τέτοιου τύπου δεν βοηθούν σε κάτι μόνο ζημιά κάνουν γι΄αυτό υποστηρίζω την σκούπα (στη διαμάχη - όχι στο ερώτημα)

Panoss
11-11-15, 16:34
Οκ, τώρα το κατάλαβα, έχεις δίκιο, συμφωνούμε.

moutoulos
11-11-15, 17:25
εγώ νομίζω ότι πρέπει οι διαχειριστές να σβήσουν (όχι να κλειδώσουν... να σβήσουν) θέματα όπως το "πάμε εκλογές" ...

Αγαπητέ "chip", για το συγκεκριμένο θέμα, έχω απαντήσει εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63978&page=647&p=734095&viewfull=1#post734095).

vasilllis
11-11-15, 21:03
Μεταξυ συζητησεων γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι!!!

kougianos
11-11-15, 23:02
Η τακτική "τα δίνω στην εφορία" έχει και το νόημα του να μην πληρώσεις φόρο για χρήματα που δεν εισέπραξες.
Απο τη στιγμή που η οπoιαδήποτε γριούλα θέλει να μείνει, καλύτερα μέσα απο διάλογο να βρεις μια άκρη, ακόμα και αν αυτό σημαίνει μείωση ενοικίου ή να ξεχάσεις το φέσι.
Μπες στη διαδικασία να καταλάβεις το εισόδημα της (αν είναι πχ απο σύνταξη) άσχετα με αυτά που σου λέει.
Οι ακρέες συμπεριφορές (όπως το κόψεις το ρεύμα κτλ) μόνο ακρέες αντιδράσεις θα έχουν (φέυγω και στα σπάω όλα, ή δεν φεύγω αν μπορεις βγάλε με)

Έχω δει τόση κακία απο ζήλεια, που απο συμφέροντα δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.
Όταν λέω συμφέροντα, εννοώ και αυτά του "νοικοκύρη" και αυτά του "μπαταξή"
Άπο την ελευθερία του λόγου όταν δεν μας αρέσει κάτι, μέχρι την υπέρτατη τιμωρία για κάποιον που απλά έμεινε άνεγρος.
Ξεπερνάμε συχνά τα όρια και φοβάμαι πως δεν θα γίνουμε ποτέ άνθρωποι.
(Μακάρι να έχεις δίκιο Βασίλη!!)

Πάντως θα προτιμούσα τόπικ με θέμα "Τι κάνεις όταν η γυναίκα σου σε κερατώνει?"

betacord85
11-11-15, 23:38
οταν την αφηνεις χωρις να της ποτιζεις το δεντρακι της λογικο να κερατωνει...γυναικα εχει τις αναγκες τις...παλι χαλασα(τε) το θεμα...

Πετρος Πετριδης
12-11-15, 00:06
Αυτό με τους λογαριασμούς των ΔΕΚΟ θέλει πολύ προσοχή μην σου αφήσει φέσι.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
12-11-15, 16:02
μεχρι τα 5500 γιαΔΕΗ και τα 600 ΓΙΑ ΕΥΔΑΠ εχει καιρο :lool: αυτα ειναι τα ποσα ταβανι .......

Panoss
12-11-15, 17:24
1000, όχι 5500.

Η ΔΕΗ θα κόβει το ρεύμα σε όσους χρωστούν πάνω από 1.000 ευρώ (http://www.koolnews.gr/ellada/742200-i-dei-tha-kobei-to-reyma-se-osoys-xrostoyn-pano-apo-1000-eyro-poies-koinonikes-omades-tin-glitonoyn/)
Συνεργεία της ΔΕΗ ξεκινούν τις διακοπές παροχής ρεύματος σε 100.000 καταναλωτές οι οποίοι οφείλουν πάνω από 1.000 ευρώ και για λογαριασμούς που δεν έχουν πληρωθεί για πάνω από 8 μήνες.

vasilllis
12-11-15, 17:28
Αν και διαβασα οτι πηγατε σε δικηγόρο (ενημερωσε μας να εχουμε μια αποψη ) θα προτεινα χθες κιολας να πατε να κανετε αλλαγη ονοματος.διακοπη η πληρωμη οποιας εκρεμμοτητας.

Panoss
12-11-15, 18:44
Την πήρε τηλέφωνο ο δικηγόρος κι είπε ότι θα φύγει τέλος του μηνός.
Εγώ δεν πιστεύω ότι θα φύγει, θα δείξει.

Αλλαγή ονόματος σε τι; Στους λογαριασμούς ΔΕΗ - ΕΥΔΑΠ;
Αυτοί είναι στο όνομα της κοπελιάς μου.

vagelisda
13-11-15, 13:09
Το θεμα θα έπρεπε να έχει διαγραφεί για δεκάδες λόγους.

picdev
13-11-15, 13:32
Και σε δικηγόρο να πας. Ή διαδικασία κρατάει πάνω από 2 μήνες , μέχρι να γίνει ή έξωση τελικά για αυτό όσο το καθηστερεις τόσο το χειρότερο .
Έχω ακούσει από δικηγόρο ότι μπορείς να φανταστεις , ένα ς γέρος πχ νοίκιαζε το σπίτι του για 2 χρόνια σε γύφτο Βούλγαρους και ή ΔΕΗ στο όνομα του ! Αυτός δεν έχει πληρώσει ποτέ ρεύμα , μετά φταίει ο κάθε λαθραιος και γύφτος που μπαίνει μέσα στο σπίτι ? Μάλιστα έχει γεμίσει το σπίτι γυφτους και πλέον απειλούν και το γέρο .... Δεν τον λυπάμαι καθόλου
Κάτω στην Αθήνα τι γίνεται ,? έχει αφμ ο λαθραιος και ο γύφτος να πάρει στο όνομα του τη ΔΕΗ ?
Δεν είναι τυχαίο που τα καλά σπίτια νοικιάζονται μόνο στόμα στόμα και με γνωστούς , κανένας δεν λέγεται να νοικιάσει ένα καλό σπίτι για να του το καταστρέψεις.

Με τα τηλέφωνα και θα φύγω δεν κανείς δουλεια , πρέπει να αρχίσεις διαδικασίες γιατί καθηστερει πολύ ή διαδικασία της έξωσης. Το προβλημα είναι ή ΔΕΗ και εγώ θα ελεγχα και το ρολόι , αν αρχίσει αυτή να καίει θερμοσίφωνες ,αεροθερμα όλη μέρα ποσό μπορεί να φτάσει το ρεύμα σε 1 2 μήνες ?

Panoss
13-11-15, 13:41
Το θεμα θα έπρεπε να έχει διαγραφεί για δεκάδες λόγους.
Ναι...δεκάδες...που 'ναι ο εξής ένας...αυτός που όλοι καταλάβαμε...οκ...

Άκη έχεις δίκιο, κι εγώ αυτό τους είπα αλλά είπαν να περιμένουνε μπας και φύγει (που εγώ το αποκλείω).

picdev
13-11-15, 13:42
Ο άνθρωπος που δυσκολεύεται για κάποιο λόγο το λέει και δίνει και κάποια χρήματα , ότι μπορεί τουλάχιστον , το δεν πληρώνω για 4 μήνες κτλ έτσι γιατί γουσταρω είναι ύποπτο ή επαγγελματικό θα έλεγα .
Πρόσφατα σε μια ανάλογη περίπτωση ένας ιδιοκτήτης προσπάθησε να μάθει αν παίρνει σύνταξη καποιος γιατί είχε να του πληρώσει νοίκι πάνω από ένα χρόνο γιατί και καλά δεν έπαιρνε σύνταξη , η σύνταξη όμως είχε βγει εδώ και 2 χρόνια ! Γιατί λέμε μόνο για τους ασπλαχνους ιδιοκτήτες .
Εγώ γύρω μου αλλά βλέπω , δίπλα στο σπίτι μου ένας αλβανός δεν είχε να πληρώσει νοίκι αφού δεν είχε δουλειά , έχει και οικογένεια με 2 παιδιά. Του είπε λοιπόν ο ιδιοκτήτης κανε μερεμετια στο σπίτι για να πατσισουμε το νοίκι και πράγματι όσο δεν είχε δουλειά έκανε επισκευές στο σπίτι .
Τη ΔΕΗ τη πληρώνει ?

Panoss
13-11-15, 13:47
Το αναλύσαμε σε προηγούμενα ποστς, ανήκει στην κατηγορία 'έχω και δεν πληρώνω'. Επειδή έτσι.

Τη ΔΕΗ δεν ξέρω, θα πάνε να κοιτάξουν.

vasilllis
13-11-15, 15:00
Την πήρε τηλέφωνο ο δικηγόρος κι είπε ότι θα φύγει τέλος του μηνός.
Εγώ δεν πιστεύω ότι θα φύγει, θα δείξει.

Αλλαγή ονόματος σε τι; Στους λογαριασμούς ΔΕΗ - ΕΥΔΑΠ;
Αυτοί είναι στο όνομα της κοπελιάς μου.

ναι οι δεκο,οσο ειναι στο ονομα της την βαραινουν,Μεγα σφαλμα ,και αν ισχυουν οσα λες οτι,ειναι του τυπου εχω αλλα δεν πληρωνω μην τα εχει κανενα χρονο απληρωτα.


Το θεμα θα έπρεπε να έχει διαγραφεί για δεκάδες λόγους.

Γιατι το λες?αναφερε μερικους.


Ναι...δεκάδες...που 'ναι ο εξής ένας...αυτός που όλοι καταλάβαμε...οκ...

Άκη έχεις δίκιο, κι εγώ αυτό τους είπα αλλά είπαν να περιμένουνε μπας και φύγει (που εγώ το αποκλείω).

Ποιος ειναι ο ενας λογος??λες να ειναι η νοικαρισσα?χαχαχαχαχα

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
13-11-15, 17:51
φιλε παναγιωτη πηγενετε να δειται στη δεη και ευδαπ και πολυ πολυ (χεσε τα νοικια) για μενα ολοι ψαχνουν να βρουν τσαμπα να μεινουν αυτο ξερω εγω, με πηρ προ λιγο ενας τηλ και μου λεε'ι εσυ δεν εχει ενα σπιτι κατο εκει ..... οχι του λεω .μην φωβασε μου λεει θα σε πληρωνω ..... ολοι στο τσαμπα, στου πατερα μου μεχρι και την μπαταρια απο το μπανιο βγαλανε :001_smile:

Panoss
13-11-15, 18:35
Ναι θα τα δούνε και ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ.
Πάντως Νεκτάριε, μη φοβάσαι, θα σε πληρώνει! :lool:

katmadas
13-11-15, 19:02
φιλε παναγιωτη πηγενετε να δειται στη δεη και ευδαπ και πολυ πολυ (χεσε τα νοικια) για μενα ολοι ψαχνουν να βρουν τσαμπα να μεινουν αυτο ξερω εγω, με πηρ προ λιγο ενας τηλ και μου λεε'ι εσυ δεν εχει ενα σπιτι κατο εκει ..... οχι του λεω .μην φωβασε μου λεει θα σε πληρωνω ..... ολοι στο τσαμπα, στου πατερα μου μεχρι και την μπαταρια απο το μπανιο βγαλανε :001_smile:


φιλε δεν ειναι ετσι τα πραγματα....
αλοι βασανιζονται καθε μηνα ολη την ζωη τους για να καταφερουν να βγαλουν το νοικι του μηνα.
Εχω τουλαχιστον 6 φιλους κολυτους και εγω μαζι....Φανταζομαι ποσοι υπαρχουν....

Καθε 30 μερες ξανα δωσε και μετα απο 30 μερες ξανα δωσε...
Πλεον Δινουν τα 3/4 του μισθου τους για κατι που καποιοι δεν κοπιασαν ισως και καθολου..


μιλαμε για καθημερινο αγωνα και ριχνουν τα μουτρα τους σε ολους τους εργοδοτες γιατι φοβουνται οτι αν μεινουν χωρις δουλεια θα μηνουν και χωρις σπιτι.

Ξερω αρκετους κληρονομους που ουτε καν δουλευουνε αλλα σπιτακι να καβατζωθουνε εχουνε...

Γιατι ρε οι φτωχοι απο κωλο βγηκανε δεν βγηκαν απο μνακι?

Μερικοι σταθηκαν ατυχοι στην ζωη και μερικοι τυχεροι....

Πρεπει αυτοι που σταθηκαν τυχεροι να αναθεωρησουν μερικα πραγματα...

Συντροφικοτητα χριαζεται και λιγο φιλοτιμο για να σταθουμε στα ποδια μας...
Αλλιως αντε γεια!

τελος οποιος δεν αλλαζει την δεη η το νερο κατι παιζει (δεν υπαρχει συμβολαιο για διαφορους λογους)...αλλιως μιλαμε για μεγαλη αμελια-βλακια δεν εξηγητε αλλιως...πως γινεται να λυπηθεις τετοιον ανθρωπο οπως λενε και πιο πανω στο νημα

Panoss
13-11-15, 19:16
Πλεον Δινουν τα 3/4 του μισθου τους για κατι που καποιοι δεν κοπιασαν ισως και καθολου..
Ίσως να κόπιασαν ίσως και να μην κόπιασαν.
Τι σημασία έχει;

Όταν κάποιος σου πουλάει κάτι, εσύ κοιτάς αν...κόπιασε ή...όχι;60682

Κι αν κρίνεις ότι δεν κόπιασε, τότε ίσως και να μην πρέπει να τον πληρώσεις;

Καλή φάση, πες πού δουλεύεις να 'ρχόμαστε να ψωνίζουμε...κι ΑΝ κρίνουμε ότι κόπιασες...ΙΣΩΣ πληρώσουμε...

betacord85
13-11-15, 19:21
στην περιπτωση της κοπελας του πανου η γιαγια εχει ζεστα ζεστα τα λεφτα καθε μηνα για να πληρωσει το νοικι και τις πρωσοπικες τις αναγκες...τωρα γενικα για το θεμα ενοικιου ξερω κοπελα(πελατισα)στην γλυφαδα που ο πατερας της της εχει γραψει 5 σπιτια και κανει μια ζωη χλιδα...ενω καποιοι αλλοι(εγω) κυνηγαμε την δουλεια με το τουφεκι για να βγαλουμε το νοικι του σπιτιου(αλλοι του καταστηματος)πολλες αδικιες στην ζωη τι να κανουμε...αλλος το τρωει και ζοριζετε και αλλος το τρωει και δροσιζετε...(καρπουζι)

Panoss
13-11-15, 19:24
Δεν κόπιασε, άρα οι νοικάρηδες δεν πρέπει να της πληρώνουν τα νοίκια.
Το λέει και στο σύνταγμα...

vasilllis
14-11-15, 10:00
στην περιπτωση της κοπελας του πανου η γιαγια εχει ζεστα ζεστα τα λεφτα καθε μηνα για να πληρωσει το νοικι και τις πρωσοπικες τις αναγκες...τωρα γενικα για το θεμα ενοικιου ξερω κοπελα(πελατισα)στην γλυφαδα που ο πατερας της της εχει γραψει 5 σπιτια και κανει μια ζωη χλιδα...ενω καποιοι αλλοι(εγω) κυνηγαμε την δουλεια με το τουφεκι για να βγαλουμε το νοικι του σπιτιου(αλλοι του καταστηματος)πολλες αδικιες στην ζωη τι να κανουμε...αλλος το τρωει και ζοριζετε και αλλος το τρωει και δροσιζετε...(καρπουζι)

Μπαμπη,κανα τηλεφωνακι απο την κοπελια παιζει???ανυπαντρη?ελα μην μας αφηνεις στο σκοταδι....

betacord85
14-11-15, 16:41
χαχαχα!δεν ελω να χαλασω το θεμα του πανου αλλα θα σου απαντησω...φιλες σε τετοια φαση εχω πολλες(και πελατισες)αλλα να ξερεις οτι ολες εχουν πανω κατω τις ιδιες απαιτησεις...να βγαινουν σε ακριβα μαγαζια να τους κανουν ακριβα δωρακια να πηγαινουν ταξιδακια και οποτε εχουν κεφια στο αλλο θεμα να εισαι stand by για οποιοδηποτε γουστο της πανω σε αυτο το θεμα...φυσικα για να πετυχεις τον στοχο(παντρεια)πρεπει να παιξεις και σωστα τον ρολο σου μεχρι να την παντρευτεις η να δεσμευτεις μαζι της(να πληρωνεις εσυ να εισαι παντα κεφατος να μην βγαινεις παντα στα ιδια μερη να μην της γνωρισεις ποτε αν εχεις τιποτα geek φιλους σου γιατι θα ξενερωσεις και πανω απο ολα η εμφανιση να ειναι παντα μοδατη με την σωστη κομμωση και κατι τελευταιο παντα μα παντα το χαμογελο σου και τα δοντια σου να ειναι αστραφτερα οπως και τα νυχια σου περιποιημενα και παντα καθαρα στο σωστο καμπυλωτο ανδρικο πρωτυπο)φιλικη συμβουλ απο τον μπαμπη...καλο απογευμα

Panoss
14-11-15, 17:01
Με λίγα λόγια, για να βγάλεις αυτή που 'χει 5 σπίτια, εσύ πρέπει να έχεις 15.
Όχι σαν εμάς τους καθυστερημένους θα 'ναι οι γκόμενες!:lool:

vasilllis
14-11-15, 20:18
Με λίγα λόγια, για να βγάλεις αυτή που 'χει 5 σπίτια, εσύ πρέπει να έχεις 15.
Όχι σαν εμάς τους καθυστερημένους θα 'ναι οι γκόμενες!:lool:

ελα βρε,γκρινιαζεις και εσυ..το χει το σπιτακι της η δικια σου και εχεις φαγωθει να πεταξεις την γιαγια εξω,χαχαχαχαχχαχα.

betacord85
14-11-15, 20:27
ο μαγκας ο αντρας μπορει να βγαλει την καλυτερη γκομενα την σουπερ ουαου την μουν@ρα μονο με τα καταλληλα λογια τον αερα του και εναν καφε...αμα σε δει λιγουρι και το μονο που θες να κανεις να την @@@ και να φυγεις ουτε που θα σε κοιταξει...

lepouras
14-11-15, 20:37
εντάξει βρε μπάμπη μην με περιγράφεις έτσι. ντρέπομαι λίγο. ε ένας μικρός ημίθεος είμαι και εγώ. τίποτα το σπουδαίο.:lool:

betacord85
14-11-15, 20:49
6071860719 πρεπει να συνδιασετε τους 2 χαρακτηρες για να κερδισετε την οποιαδηποτε γυναικα... :wiink:

moutoulos
14-11-15, 22:30
Allan Dallon έγινε το θέμα ... :biggrin:

Gaou
14-11-15, 23:52
Allan Dallon έγινε το θέμα ... :biggrin:

κορυφαίος ....!

kleomenis
08-01-17, 15:28
Καλησπέρα, διαβασα όλο το θέμα καθως και αλλα πολλα, και είδα ότι έχει γίνει μια καλή και χρησιμη συζήτηση.

Το φαινόμενο λοιπον κατα το οποιο άνθρωποι διαμένουν σε σπίτια τρίτων, χωρίς την άδεια τους ή/και χωρίς να πληρώνουν έχει λάβει επιδημικές διαστάσεις. Μαστιγα κοινώς.

Λοιπόν, πριν απο δύο περίπου χρόνια, αφελώς, παραχωρήσαμε ένα διαμέρισμα το οποιο διαθέτουμε σε τοτε οικογενειακούς φίλους για να μεινουν με τον όρο να κανουν καποια μερεμέτια στο σπίτι. Και συμφωνήσαμε ότι όταν το χρειαζόμασταν θα τους το ζητούσαμε. Ωστόσο μας έπιασε και εμας για τα καλά η κρίση, και και αποφασίσαμε προ έξι μηνών να εκμεταλευτούμε το διαμέρισμα αυτό. Ενημερώθηκαν λοιπόν ο κύριος και η κυρία, τρόπος του λέγειν, που μενουν μέσα ότι πρεπει να αποχωρήσουν. Αρχικά είπαν ότι θα βρουν σπιτι και θα μας ενημερώσουν, και εξαφανίστηκαν. Και οταν με τα πολλα επικοινωνήσαμε πάλι , εκβίασαν ζητώντας χρηματικό ποσό πολλαπάσιο αυτου που έχουν καταναλώσει αλλιως θα φύγουν όποτε θέλουν. Να σημειωθεί ότι όσο διαμένουν εκει, περιλαμβανομένων των μικροεπισκευών που έχουν κάνει, έχουν εξοικονομήσει τουλαχιστον 4000 ευρώ απο ενοίκια τα οποια θα είχαν πληρώσει για αντίστοιχο σπίτι. Και αυτό ειναι είνα το ευχαριστώ. Να μου στερούν την δυνατότητα εκμετάλευσης της περιουσίας μου, την οποια έχω αναγκη αυτη τη στιγμή. Εν τελει επειδή δεν βγάζαμε άκρη, οι δικοι προσεφυγαν σε δικηγόρο ο οποιος ξεκίνησε την νόμιμη διαδικασία της έξωσης.

Το κακό είναι ότι η διαδικασία αυτη είναι χρονοβόρα, και έχει μεγάλο κόστος το οποιο έγκυται σε έξοδα δικηγόρων/δικαστηρίων, αλλα και σε φέσια τα οποια προφανώς θα αφήσουν σε κοινοχρηστα ,δεη κλπ. Όπερ σημάινει ότι θα χρειαστει περιπου ένας χρόνος και καποιες χιλιάδες ευρώ για τη νόμιμη διαδικασία. Δυστοιχώς οι ελληνικοί νόμοι προστατεύουν περισσότερο αυτο που μένει μέσα στο σπίτι- ασχετως με ποιο τροπο ειναι εκεί- και λιγότερο τον ιδιοκτήτη.

Για όσους αντιμετωπίζουν παρομοιο προβλημα , είτε έχουν ακινητα και τα νοικιάζουν έχω να συμβουλέψω εν τάχει τα εξής:
α)αν μπορείτε βρειτε πληροφορίες γι αυτον που βαζετε στο σπίτι σας
β)Γυρίστε ΔΕΗ/Νερο στο όνομά του για να μην σας φεσώσει με απληρωτους λογαριασμους
γ)με την πρώτη στραβή ή υποψία εκκινήστε τη διαδικασία, σε αυτην την περίπτωση η χρόνος είναι χρημα κυριολεκτικα. Στη χειρτοτερη περιπτωση θα πει χαμενο ενα εξωδικο.
δ)καθόλου ενοικιαστής είναι καλύτερος απο κακο ενοικιαστή
ε)καντε συμβολαια

Επίσης να πω ότι αν δεν υπαρχει οποιοδηποτε συμβόλαιο μισθωσης κλπ, παλι ισχυει κανονικα η διαδικασία της έξωσης. Ενω αν υπαρχει συμβόλαιο το οποιο εχει λήξει η δεν τηρείται, υπαρχει η διαταγή αποδωσης μισθίου η οπιοα είναι μακραν αμεσότερη χωρις δικες κλπ.

Θεματα προς συζήτηση
α) τι αδίκημα διαπράτει αυτός ο οποιος διαμένει στο σπιτι χωρις την αδεια του ιδιοκτήτη ?(όπως αποδεικνυεται απο το εξώδικο).
β)πέραν της έξωσης γίνεται να τιμωρηθει για καταπατηση ξενης ιδιοκτησιας?
γ) Γνωρίζετε οποιοδήποτε παραθυράκι του νόμου που επιτρεπει στον ιδιοκτητη να κανει κατι το οποιο θα ανανγκάσει τον ενοικιαστη/διαμενων/καταπατητή να αποχωρήσει?
δ)προσωπικες εμπειριες απο παρομοια περιστατικα?

Φυσικά υπαρχει και μή νόμιμη οδος (δια της βίας έξωση, κοψιμο το ρευμα, συστάσεις απο μπράβους κλπ και η λιστα δεν εχει τελος) η οποια ειναι μακραν αποτελεσματικότερη , αλλα το κακό είναι ότι μπορει να γυρίσει μπουμερανγκ.

Ευχαριστώ!

vasilllis
08-01-17, 16:54
Δεν ρωτησες τον δικηγορο;
Αλλα ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος.

s12original
08-01-17, 20:18
Φυσικά υπαρχει και μή νόμιμη οδος (δια της βίας έξωση, κοψιμο το ρευμα, συστάσεις απο μπράβους κλπ και η λιστα δεν εχει τελος) η οποια ειναι μακραν αποτελεσματικότερη , αλλα το κακό είναι ότι μπορει να γυρίσει μπουμερανγκ.










Δυστυχώς φίλε μου στην Ελλάδα δεν είναι αρκετό να μην είσαι ελέφαντας . Πρέπει και να μπορείς να το αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
Στην ταυτότητα σου , δεν αναφέρει πουθενά οτι είσαι άνθρωπος και οχι ελέφαντας , όποτε αν πας σε κανένα δικαστήριο , άντε να δούμε πως θα αποδείξεις το αυτονόητο , οτι δηλαδή δεν ..... είσαι ελέφαντας .

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι στην Ελλάδα τα αυτονόητα ........... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ .

Αν πέσει κάποιος σε ενοικιαστή που ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και εκ συστήματος είναι ΚΑΚΟΛΠΛΗΡΩΤΗΣ τότε το κράτος και ο "νόμος" , μαμάνε αυτόν που έχει δίκαιο , αντιθέτα απο το αυτονόητο που θα ήταν η άμεση ΕΞΩΣΗ και ΔΙΩΞΗ του κακοπληρωτή .

Δυστυχώς έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ δίκιο όταν λες ότι , Η ΜΗ ΝΟΜΙΜΗ ΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΗ .

Και δεν γυρνά μπούμεραγκ αν "παίξεις" σωστά .
Το πρόβλημα με την "μη νόμιμη οδό" , είναι οτι πρέπει να πάψεις να είσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και θα πρέπει να γίνεις ..... όχι ελέφαντας αλλά αιμοδιψής ΤΙΓΡΗΣ .

IRF
08-01-17, 21:44
Μια λύση είναι και η έξωση για ιδιοκατοίκηση γιατί είναι ο μόνος λόγος που ξέρει ότι θα κερδίσεις σίγουρα,ειδικά αν δεν έχει λεφτά και δεν πρόκειται να το ξανανοικιάσεις.Αν φυσικά υπάρχουν οι προϋποθέσεις:
Συγκεκριμένα, στο άρθρο 3 του ν. 1703/1987 προστέθηκε με τον ν.2235/1994 παράγραφος με αριθμό 6 ως εξής: "6. Σε περίπτωση χρησιμοποίησης του μισθίου για κύρια κατοικία ή για μικτή χρήση (κατοικία και επαγγελματική χρήση), αν ο εκμισθωτής ή ο κύριος του μισθίου, σύζυγός τους ή τέκνο τους, δεν έχουν ιδιόκτητο χώρο στην ίδια πόλη ή σε προάστιό της, που να καλύπτει τις ανάγκες στέγασης της επαγγελματικής του δραστηριότητας, ο εκμισθωτής ή ο κύριος μπορεί να καταγγείλει τη μίσθωση κα να ζητήσει την απόδοση του μισθίου για ιδιόχρηση μετά τη λήξη του συμβατικού χρόνου της μίσθωσης, όχι όμως πριν περάσει τριετία από την έναρξή της. Προϋποθέσεις της καταγγελίας είναι η πρόθεση και δυνατότητα ιδιόχρησης του μισθίου. Στην περίπτωση αυτή τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται μετά έξι (6) μήνες από την επίδοσή της στο μισθωτή. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις του παρόντος νόμου για την ιδιοκατοίκηση".

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
08-01-17, 22:56
Το θεμα βασικα (πιστευω) ειναι να κανεις με ανθρωπους και οχι με ζωντανα που θα σε εκμεταλευτουν ,παλια εκανες μια συμφωνια και ηταν αυτη. πχ ετυχε να νοικιασω ενα σπιτι και το μετανιωσα ,και οχι μονο αυτο με κοροιδευε και απο πανω , οταν πηγα και του εκοψα το ρευμα ομως και το νερο πηρε δρομο και εφηγε χαχα

picdev
08-01-17, 23:48
ένας κατασκευαστής έχει ενα 3οροφο νεόδμητο στον άγιο δημήτριο ,έχει 3 οροφοδιαμερίσματα, με ηλιακούς μονώσεις τζάκια κτλ, ξενοικιάζουν λοιπόν οι φίλοι μας ενα διαμέρισμα
και δεν το βάζει αγγελία , το σπίτι το νοιάζει αυστηρά πριβέ σε γνωστό μονο