PDA

Επιστροφή στο Forum : TurboKill electronic kill switch car security



Τέσλα
11-11-15, 15:54
Μπορουμε να βαλουμε κατι τετοιο στο αμαξι μας
https://www.youtube.com/watch?v=tnAFl3KmA8o
το οποιο να δουλευει σαν το μαγνητη ασφαλειας που εχουν οι ηλεκτρικοι
διαδρομοι γυμναστικής;
Για να δουλεψει ενας διαδρομος εχει εναν μαγνητη ο οποιος κουμπώνει επανω στον διαδρομο (μαγνητίζει)
και υπαρχει ενα κορδονι στην ακρη του μαγνητη το οποιο πιανετε επανω στον χρηστη.Αν για τον Α ή Β λογο κατι
συμβει πχ πτωση του χρηστη ξεκουμπωνει ο μαγνητης και σταματα ο διαδρομος.
Θα μπορουσαμε να κρυψουμε κατι αντιστιχο στο αμαξι το οποιο να ξεκινα μονο αν βαλουμε ενα μαγνητη επανω σε ενα συγκεκριμενο σημειο του αυτοκινητου και οταν αφαιρειτε ο μαγνητης (πχ οταν το παρκαρουμε) να μην ξεκινα το αυτοκινητο παρα μονο
αν ξανα βαλουμε τον μαγνητη σε συγκεκριμενη θεση;

Dimpas
11-11-15, 16:03
Σε τι αυτοκίνητο σκευτεσαι να το κάνεις ?
Γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι ! ! !

elektronio
11-11-15, 16:08
Αυτό που ρωτάς με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα μπορεί να γίνει. Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστη μπορεί να είναι η κατασκευή που θα προσθέσεις σε ένα τόσο ευαίσθητο σημείο. Σκέψου να το ενεργοποιήσεις κανονικά να ξεκινήσεις και αργότερα από κάποιο spike ή από οποιαδήποτε αιτία να σε σβήσει εν κινήσει το αυτοκίνητο (στο δικό μου μόλις σβήσει ο κινητήρας το τιμόνι γίνεται 800 κιλά). Μπορεί να μην γίνει τίποτε ή να έρθει η καταστροφή.

Τέσλα
11-11-15, 16:21
σε Toyota yaris 2000 μοντελο 1300cc.
Εχω βαλει εναν κρυφο διακοπτη οπου απενεργοποιω την τρομπα βενζινης αλλα ειδα και αυτο
και σκεφτικα να ρωτησω.
Σε καμοια περιπτωση δε θα ηθελα να σβησει στην πορια και να εχουμε αλλα ντραβαλα χειρότερα απλα
το ειδα και μου φανηκε πολυ εξυπνο σαν αντικλεπτικο.

Dimpas
11-11-15, 16:47
Σε πολύ ποιό παλιό αυτοκίνητο είχα κάνει ακριβώς αυτό , με ένα διακόπτη είχα κόψει την γή στο ρελέ της αντλίας βενζίνης.
Αυτό και αν είναι καλός ο διακόπτης , καλά κρυμμένος δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα !
Εγώ τότε έψαχνα έναν ποδοδιακόπτη να βάλω πάνω αριστερά από τον συμπλέκτη και να κάνω την κίνηση μηχανικά με το αριστερό μου πόδι όταν είναι να ξεκινήσω .. Τότε δεν βρήκα κάποιον να μου αρέσει και έβαλα ένα κρυφό κάτω από την μοκέτα κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού κοντά στην ζώνη ασφαλείας. Οπότε είχα συνδιάσει Ζώνη με το "αντικλεπτικό" σύστημα !

elektronio
11-11-15, 16:50
Αυτό που είπες στο αρχικό μήνυμα ήταν για κατασκευή. Αν βάλεις κάτι έτοιμο και όχι κινέζικο, αλλάζει το θέμα.
Το αμάξι σου λόγω παλαιότητας δεν πρέπει να τραβάει και πολύ τους κλέφτες (λέω με το νου μου, δεν ξέρω την κατάσταση του και τι έχεις βάλει πάνω του).

Panoss
11-11-15, 16:58
σε Toyota yaris 2000 μοντελο 1300cc.

Θοδωρή, χωρίς παρεξήγηση, κανείς δεν πρόκειται να μπει στον κόπο να κλέψει Toyota Yaris και μάλιστα του 2000!:biggrin:
Θα το κλέψουν μόνο αν είναι να το χρησιμοποιήσουν για καμιά ληστεία ή αν μένεις σε καμιά περίεργη γειτονιά που κλέβουν τα πάντα.

Τέσλα
11-11-15, 16:59
Δεν το εχω πειραξει καθολου το αμαξι.
Ειναι σε πολυ καλη κατασταση και αγρατζουνιστο.
Aπλα σκεφτομουν να βαλω και κατι αλλο μιας και το immobilizer το προσπερνουν για την πλακα καθως και τους συναγερμους
σε περιπτωση μια στις 100 που βρει καποιος το κουμπι να υπαρχει και ενα δευτερο, ε αν
βρει και το δευτερο τοτε χαρισμα του.
Οτι αλλη ιδεα σαν δευτερη προστασια εκτος της τρομπας βενζινης δεκτη ειναι
Σε καποια forum που διαβαζω τα κλεβουν για την πλακα και επειδη ειμαι παθών με μηχανακι το σκεφτομαι πως και πως,
οποτε ενα δευτερο κουμπακι ή κατι αλλο δεν θα μου ηταν κοπος

vasilllis
11-11-15, 21:08
εξυπνο πολυ.αλλα δεν το θεωρω και ασφαλη,κορδονακια,λακουβες κλπ σε ενα αμαξι .επικινδυνο.

herctrap
12-11-15, 18:30
θες reed switch (επαφή που κλείνει η ανοίγει με μαγνήτη) και έναν μαγνήτη (σαν τον διάδρομο)

αλλά αυτός έχει βάλει RFID το οποίο θέλει κάποιο rfid reader, επεξεργαστή, πρόγραμμα στον επεξεργαστή και ρελέ

τώρα για τα 20 δευτερόλεπτα βάζεις το πιο απλό ένα 555
το οποίο οδηγεί ένα NPN
το NPN οδηγεί ένα ρελέ που κόβει το ρεύμα της αντλίας (αλλά ότι κόβει και το αμάξι (μάλλον τα 12V))
επίσης το πηνίο του ρελέ το συνδέεις και παράλληλα με την αντλία