PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΟΠΙΝΑΚΑΣ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ



DimitrisK.
12-11-15, 14:12
Καλησπέρα,
Είμαικαινούριος στο φορουμ και γενικότερακαινούριος στο χώρο (φοιτητής ακόμα)και θα ήθελα κάποια βοήθεια..
Ζωσε διαμέρισμα πυ βρίσκεται στον δεύτεροόροφο κι έχει 3φασικό ρεύμα. Έχουμεμια κλειστή πυλωτή στην οποία θέλω ναεγκαταστήσω τάση. Όχι τίποτα το βαρύ.Σκέφτομαι μια αναμονή για γκαραζόπορτα,δύο γραμμές για πρίζες (σχετικά χαμηλέςκαταναλώσεις: ηλ. εργαλεία, κοφλέρ καιμικροσυσκευές) και μία για φωτισμό.
Τοπρόβλημα μου είναι το πως θα κατεβάσωτη γραμμή από τον κεντρικό πίνακα τουσπιτιού.
Ηπιο λογική πορεία στα μάτια μου είναιαυτή..
60641 αλλά θα παρανομήσω μάλλον..

Κι έπειτα σκέφτηκα το εξής..
6064260643606446064560646 (μέσα από το δωματιάκι τις ύδρευσης που βρίσκεται δίπλα απ' την ντουλάπα με τις χελώνες)

μέσω της κοιλοδοκού με πετ καλώδιο ίσως και σπιράλ αν το χωρέσω..

φαντάζομαι πως δεν είναι τόσο καλή λύση λόγω υλικού, αλλά και γραμμής σε κοινόχρηστο χώρο, αλλά ίσως είναι η μοναδική..

κάθε άποψη θα ήταν βοήθεια..ευχαριστώ!

rama
12-11-15, 14:41
Ούτως ή άλλως είσαι ήδη παράνομος, με το να κλείσεις pilotis.
Να περάσεις και τις γραμμές από κοινόχρηστους χώρους, είναι ακόμα χειρότερο.
Ειδικά δε μέσα από "κάγκελο" που το πιάνουν όλοι, φτάνεις σε εγκληματικά όρια.

Πατέντες
12-11-15, 15:04
Συμφωνώ με το Άγγελο. Αν κάπου κοπεί το καλώδιο και το πιάσει κάνας άνθρωπος, πας μέσα τρέχοντας.
Η γνώμη μου. Μπαλαντέζα, πρίζα μπαλκόνι, πετάς, κάνεις την δουλειά σου, μαζεύεις, κύριος.

DimitrisK.
12-11-15, 15:45
Φιλέ rama έχεις δίκιο απλά το να το ακούω κι από άλλον είναι η επιβεβαίωση. Όσο για τις πιλωτες δυστυχώς ισχύει το "ή κλειστές ή χάνω αργά πλην όμως σταθερά ότι έχω μέσα"
Όσο για τη μπαλαντεζα απ το μπαλκόνι φιλέ πατέντες είναι λύση μόνο για κάτι προγραμματισμένο που θα χω να κανω σε καλή μέρα πάντα.
Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.

vasilllis
12-11-15, 17:33
Φοβερες φωτο :)
Ωραια δουλεια.
Στα ρόλογια που δειχνεις ειναι κλειδωμενο ντουλαπι;
Καλυτερη οδευση γινεται απο εκςι που περναν τα παροχικα καλωδια ανοιξε ενα κουτακι να δεις αν χωραει καλωδιο,αν και φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις.
Αλλη μια ιδεα ειναι κατοπιν συνενοησης βαζεις ενα μετρητη στον πινακα κοινοχρηστων και τραβας μια γραμμη.ειδαλως εξωτερικα απο την πολυκατοικία περναει γραμμη;

ΥΓ παντα κατοπιν συνεννοησης μετους υπολοιπους ιδιοκτητες

DimitrisK.
13-11-15, 01:39
Σ' ευχαριστώ vasilimertzani. Τα ντουλάπια με τα ρολόγια δεν κλειδώνουν. Το σπίράλ της παροχής θα ήταν το καλύτερο αλλά η οικοδομή είναι του 81 οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο να το ελέγξω. Σε άλλη περίπτωση αλλού που είδα σπιράλ της εποχής με το ζόρι χωρούσε μονό καλώδιο 1.5άρι. Λίγο δύσκολο να μπει το 3*2.5 που θέλω. Αλλά θα το κοιτάξω και αυτό μήπως και. Εξωτερικά χύμα στον τοίχο θα 'ναι τελευταία λύση μάλλον.Είτε μπρος είτε πίσω μπαλκόνι.Αλλά και πάλι έχω ενδοιασμούς.
Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!

lepouras
13-11-15, 02:11
αν έχεις ενδοιασμούς και για λόγους ασφαλείας να βάλεις 3 χ 2,5τ.χ. LIYCY με μπλενταζ
http://www.nazos.gr/index.php?act=viewProd&productId=981
που θα γειωθεί ώστε και να προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις θα ακουμπήσει η γείωση πρώτα πριν βρεις τον οποιοδήποτε πόλο εσωτερικά. το περνάς και σε ένα σπυραλ κουβίδη βαρέως τύπου να μην το κοπανίσει κανένας κατά λάθος και τουλάχιστον εξασφάλισες μην σκοτωθεί κανένας. ε μετά διάλεξε την καλύτερη διαδρομή να μην ενοχλήσεις και τους άλλους ιδιοκτήτες.

xrhstosmp
13-11-15, 06:32
Το liycy φίλε γιαννη ειναι low voltage καλωδιο για σηματοδοσια ή επικοινωνίες πχ rs485. Δεν ειναι σωστη λύση για κυκλώματα ισχυος

lepouras
13-11-15, 09:06
γιατί Χρήστο? εφόσον το δείνουν για <<Τάση λειτουργείας: 250V (κορυφή 500V)>> που είναι το πρόβλημα να μπει και για τέτοια δουλειά?.
μάλιστα σε μηχανήματα και μεγάλους αυτοματισμούς χρησημοποιήται πάρα πολύ και για τροφοδοσία κυρίως όταν από ινβερτερ τροφοδοτούν μοτερ, απροβλημάτιστα.
πιστεύω ότι το ονομάσανε σήματος γιατί έχει τεράστια γκάμα σε πολυπολικά και μικρής διατομής καλώδια.
δεν νομίζω τα μεγαλύτερης διατομής 1,5 - 2,5 να έχουν θέματα.
ειλικρινά αν ξέρεις κάποιον απαγορευτικό λόγο πραγματικά θα ήθελα να τον ακούσω.
ευχαριστώ.

vasilllis
13-11-15, 09:48
γιατί Χρήστο? εφόσον το δείνουν για <<Τάση λειτουργείας: 250V (κορυφή 500V)>> που είναι το πρόβλημα να μπει και για τέτοια δουλειά?.
μάλιστα σε μηχανήματα και μεγάλους αυτοματισμούς χρησημοποιήται πάρα πολύ και για τροφοδοσία κυρίως όταν από ινβερτερ τροφοδοτούν μοτερ, απροβλημάτιστα.
πιστεύω ότι το ονομάσανε σήματος γιατί έχει τεράστια γκάμα σε πολυπολικά και μικρής διατομής καλώδια.
δεν νομίζω τα μεγαλύτερης διατομής 1,5 - 2,5 να έχουν θέματα.
ειλικρινά αν ξέρεις κάποιον απαγορευτικό λόγο πραγματικά θα ήθελα να τον ακούσω.
ευχαριστώ.

Το δινουν για δεδομενα.Στα ισχυος απο οτι βλεπω εχει διαφορα στην ταση λειτουργιας μονο (ο,6/1Κv) .Θωρακιση δεν βρηκα καποιο για ισχυος,βρηκα μονο με οπλισμο.

GSR600
13-11-15, 11:19
Δημήτρη έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου εδώ και πολύ καιρό αναζητώντας μια σωστή λύση.Εγώ μένω στον 3ο όροφο πενταώροφης πολυκατοικιας και στο ισόγειο έχουμε όλοι κλειστά γκαράζ(νόμιμα) αλλά δυστυχώς ο κατασκευαστης προτίμησε να βάλει κοινόχρηστο ρεύμα για οικονομία δηλαδή έχει μόνο μια παροχή για την γκαραζόπορτα και μια λάμπα τίποτε άλλο.Κάποια στιγμή όταν πρωτοπήγα στην πολυκατοικία άλλαξα την λάμπα που είχε με μια σκάφη φθορίου και στράβωσαν ότι θα καίω παραπάνω ρεύμα!!](*,) Όπως καταλαβαινεις..... γιαυτό και θέλω να ανεξαρτητοποιηθω και να βάλω δικιά μου παροχη οχι πολλα πραγματα μια πριζα 16Α.
Το να κατεβάσω παροχή από τον πινάκα μου το ξεχνάω διότι πρέπει να κατέβω από τον τρίτο και θα πρέπει να γκρεμίσω όλη την πολυκατοικία.
Το να πετάω μπαλαντέζα από το μπαλκόνι όπως προείπε κάποιος σε έμενα δεν γίνετε διότι του 1ου ορόφου προεξέχει το μπαλκόνι πάρα πόλυ και είναι αδύνατον να το κάνω εκτός και αν είμαι ο λούκι Λουκ με το λάσο.
Η μόνη λύση είναι και έμενα από το ρολόι μου παροχής της ΔΕΗ που είναι ακριβώς απέναντι απο την γκαραζοπορτα.Κάποια στιγμή ρώτησα έναν υπάλληλο της ΔΕΗ και μου είπε ότι αν πάρω μετά το ρολόι δεν θα έχω πρόβλημα την ΔΕΗ δεν την ενδιαφέρει αν είναι μετά το ρολόι.Βεβαία μιλάμε για σωστή εγκατάσταση με μικρο πινακακι και το καλώδιο σε σπιράλ όχι χύμα.Το ερώτημα μου βέβαια είναι ότι για να πάρεις μετα το ρολόι πρέπει να ξυσεις το παροχικό καλώδιο πράγμα το οποίο δεν μου αρέσει σαν ιδέα και μου απάντησε ότι δυστυχώς δεν μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό γιατί στην περιοχή μου είναι άλλος υπάλληλος της ΔΕΗ υπεύθυνος και δεν μπορεί να μου βάλει την δικιά του σφραγίδα στο ρολόι αλλιώς θα ερχότανε να με εξυπηρετήσει.
Έχω πάρει όλα τα υλικά άλλα δυστυχώς πρέπει να βρω έναν υπάλληλο της ΔΕΗ για να μου κάνει την δουλεία με το ρολόι δεν βλέπω άλλη λύση............:confused1:

DimitrisK.
13-11-15, 13:21
Γιώργοκαλημέρα. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτόπου θα πω γιατί δεν το έχω δει κάπουαλλού. Σε μια κουβέντα που είχα πρόσφατασυζητούσαμε μια κάποια λύση στο ζήτημαπου έχουμε και ακούστηκε λογική στ'αυτιά μου. Αν όπως λες κι εσύ παρέμβουμεανάμεσα στο ρολόι και τον πίνακα τουσπιτιού δεν υπάρχει νομικό καικατασκευαστικό ζήτημα τότε μπορείς ναδημιουργήσεις έναν πίνακα δίπλα από τορολόι. Ουσιαστικά δεν ξύνεις το καλώδιοαλλά διακόπτεις τη γραμμή και παρεμβάλλειςέναν πίνακα κάνοντας ας πούμε υποπίνακααυτόν του σπιτιού σου. Από τον κεντρικόπίνακα που έχεις πλέον φτιάξει καιβρίσκεται σε βολικό σημείο τραβάς γραμμήγια το γκαράζ κάνοντας έναν δεύτερουποπίνακα.
60673
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό οπότε αν κάποιος γνωρίζει..

DimitrisK.
13-11-15, 13:23
Γιώργοκαλημέρα. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτόπου θα πω γιατί δεν το έχω δει κάπουαλλού. Σε μια κουβέντα που είχα πρόσφατασυζητούσαμε μια κάποια λύση στο ζήτημαπου έχουμε και ακούστηκε λογική στ'αυτιά μου. Αν όπως λες κι εσύ παρέμβουμεανάμεσα στο ρολόι και τον πίνακα τουσπιτιού δεν υπάρχει νομικό καικατασκευαστικό ζήτημα τότε μπορείς ναδημιουργήσεις έναν πίνακα δίπλα από τορολόι. Ουσιαστικά δεν ξύνεις το καλώδιοαλλά διακόπτεις τη γραμμή και παρεμβάλλειςέναν πίνακα κάνοντας ας πούμε υποπίνακααυτόν του σπιτιού σου. Από τον κεντρικόπίνακα που έχεις πλέον φτιάξει καιβρίσκεται σε βολικό σημείο τραβάς γραμμήγια το γκαράζ κάνοντας έναν δεύτερουποπίνακα.
60674
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό οπότε αν κάποιος γνωρίζει..

rama
13-11-15, 13:46
... στο ισόγειο έχουμε όλοι κλειστά γκαράζ(νόμιμα) ...... ο κατασκευαστης προτίμησε να βάλει κοινόχρηστο ρεύμα για οικονομία

Γιώργο, ψάξ'το λίγο το θέμα. Οι κοινόχρηστοι χώροι δεν μπορούν να μετατραπούν σε ιδιοκτησία. Και μόνο το γεγονός οτι έχει κοινόχρηστο ρεύμα, θα έπρεπε να σε υποψιάζει.

GSR600
13-11-15, 14:32
Γιώργο, ψάξ'το λίγο το θέμα. Οι κοινόχρηστοι χώροι δεν μπορούν να μετατραπούν σε ιδιοκτησία. Και μόνο το γεγονός οτι έχει κοινόχρηστο ρεύμα, θα έπρεπε να σε υποψιάζει.

Το εχω ψαξει αγγελε ειναι νομιμο 100%.
Ειναι πληρωμενο extra για κλειστο.Βλακεια του κατασκευαστη να βαλει κοινοχρηστο ρευμα οπως και στις αποθηκες.Εκανε οικονομια...
60675

GSR600
13-11-15, 14:38
Δηλαδη δημητρη να κοψουμε τελειως τα παροχικα να τα παμε σε ενα πινακακι και απο εκει να φευγει ενα στο διαμερισμα και ενα στο γκαραζ σωστα?
Δεν ξερω αν ειναι συνετο να τα κοψουμε.Ομως ειναι μια λυση.Επισης Δεν ξερω αν ειναι νομιμο να ηλεκτροδοτεις δυο χωρους απο το ιδιο ρολοι μαλλον πρεπει να δηλωθει και θα πληρωθει αν το παρουν χαμπαρι.

vasilllis
13-11-15, 14:57
Δηλαδη δημητρη να κοψουμε τελειως τα παροχικα να τα παμε σε ενα πινακακι και απο εκει να φευγει ενα στο διαμερισμα και ενα στο γκαραζ σωστα?
Δεν ξερω αν ειναι συνετο να τα κοψουμε.Ομως ειναι μια λυση.Επισης Δεν ξερω αν ειναι νομιμο να ηλεκτροδοτεις δυο χωρους απο το ιδιο ρολοι μαλλον πρεπει να δηλωθει και θα πληρωθει αν το παρουν χαμπαρι.

απο την στιγμη που ειναι μονιμο δηλωμενο τοτε τα τετραγωνικα του φαινονται στην δεη και δεν κανεις καμια παρανομια.το 2-3-4 χωρους δεν υφισταται .
Το σωστο ειναι ετσι οπως το ειπε ο Δημητρης.Ακομα πιο σωστο ειναι να ασφαλιστει και το 3χ2,5 και βεβαια τα απαραιτητα ΔΔΕ.

GSR600
13-11-15, 15:29
απο την στιγμη που ειναι μονιμο δηλωμενο τοτε τα τετραγωνικα του φαινονται στην δεη και δεν κανεις καμια παρανομια.το 2-3-4 χωρους δεν υφισταται .
Το σωστο ειναι ετσι οπως το ειπε ο Δημητρης.Ακομα πιο σωστο ειναι να ασφαλιστει και το 3χ2,5 και βεβαια τα απαραιτητα ΔΔΕ.
Δεν ειναι ηλεκτροδοτουμενο απο το διαμερισμα και για το λογο αυτο δεν ειναι στην δεη.Αμα ομως γινει θα πρέπει να δηλωθεί, αυτο εννουσα και πριν.

Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DimitrisK.
13-11-15, 16:31
Γιώργο νομίζω πως ο Βασίλης έχει δίκιο. Αν είναι να γίνει σωστά θέλει σχέδιο το οποίο θα κατατεθεί αφού θα γίνει επέκταση του υπάρχοντος. Το κόστος βέβαια ανεβαίνει κάθετα. Αφού ο χώρος είναι νόμιμος όμως καλύπτεσαι για τέτοια κίνηση.

vasilllis
13-11-15, 16:36
Δεν ειναι ηλεκτροδοτουμενο απο το διαμερισμα και για το λογο αυτο δεν ειναι στην δεη.Αμα ομως γινει θα πρέπει να δηλωθεί, αυτο εννουσα και πριν.

Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ποιος το λεει οτι δεν είναι ηλεκτροδοτουμενο;απλα για ευκολια το πηρε ο μαγκας απο το κοινοχρηστο.
Μηχανικος δεν ειμαι.σε εμενα ομως στην δεη ειναι περασμενο και το παρκινγκ και η αποθηκη και δεν παιρνουν ρευμα απο το ρολοι μου.κανονικα ετσι επρεπε να ειναι ρευματοδοτημενα.αλλα ποιος τα ελεγχει;
Εχεις τα συμβολαια;

ΥΓ ουτε για πλακα μην ανακατευτεις με δεη σχεδια κλπ.καλα ξεμπερδέματα

lepouras
13-11-15, 16:50
η ΔΕΗ δεν ενδιαφέρετε αν εσύ από το ρολόι σου θέλεις να τροφοδοτήσεις και άλλα 10 σπίτια.
αυτό που την ενδιαφέρει είναι να μην την κλέβεις.
Δ.Τ Δ.Φ ενφια ερτ κτλ φορτωμένα της τα έχουν και δεν είναι στο ενδιαφέρον της αν εσύ δηλώνεις τα πραγματικά κλπ.
αν ήταν έτσι τα τελευταία χρόνια που πολλοί κάνανε διακοπές ρεύματος και τροφοδοτούσαν τα σπίτια τις αποθήκες και τα μαγαζιά τους μαζεμένα από ένα ρολόι θα έπρεπε να έχει στείλει στον εισαγγελέα την μισή Ελλάδα.
άλλωστε και να τους ρωτήσεις θα στο πούνε.
απλά αν γίνει η στραβή και σκοτωθεί κανένας από αυτά που πείραξες τότε δεν σε καλύπτει τίποτα.
οπότε γιατί να ασχοληθεί η ΔΕΗ όταν σου λέει εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αγχώνεσαι?

vasilllis
13-11-15, 18:21
η ΔΕΗ δεν ενδιαφέρετε αν εσύ από το ρολόι σου θέλεις να τροφοδοτήσεις και άλλα 10 σπίτια.
αυτό που την ενδιαφέρει είναι να μην την κλέβεις.
Δ.Τ Δ.Φ ενφια ερτ κτλ φορτωμένα της τα έχουν και δεν είναι στο ενδιαφέρον της αν εσύ δηλώνεις τα πραγματικά κλπ.
αν ήταν έτσι τα τελευταία χρόνια που πολλοί κάνανε διακοπές ρεύματος και τροφοδοτούσαν τα σπίτια τις αποθήκες και τα μαγαζιά τους μαζεμένα από ένα ρολόι θα έπρεπε να έχει στείλει στον εισαγγελέα την μισή Ελλάδα.
άλλωστε και να τους ρωτήσεις θα στο πούνε.
απλά αν γίνει η στραβή και σκοτωθεί κανένας από αυτά που πείραξες τότε δεν σε καλύπτει τίποτα.
οπότε γιατί να ασχοληθεί η ΔΕΗ όταν σου λέει εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αγχώνεσαι?

Γιαννη συμφωνω με ολα.ΑΛΛΑ
στο συγκεκριμενο δεν ισχυει.Δεν κλεβει καννεναν,εφοσον αποθηκη και παρκινγκ ειναι κλειστα με παροχη κυριοτητας τα τετραγωνικα ειναι στο ονομα του,τα πληρωνει κανονικα.δεν κλεβει.ουτε η δεη τον εκλεβε,Φορους πληρωνε για αυτα που του ανηκουν.

GSR600
13-11-15, 18:39
Το πρόβλημα το δημιούργησε ο μακακας ο κατασκευαστης που πηρε ρεύμα απο οπου τον βόλευε. Εφοσον τα εκανε κλειστά και τα πούλησε και πιο ακριβα όφειλε να βάλει ξεχωριστές παροχές. Τωρα ψάχνει ο ενας ιδιοκτήτης τον αλλον μηπως εχει κανενα καταψύκτη η ψυγείο στην αποθηκη του για να τσακωθεί. Εκεί καταντήσαμε......


Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

katmadas
13-11-15, 19:24
Το πρόβλημα το δημιούργησε ο μακακας ο κατασκευαστης που πηρε ρεύμα απο οπου τον βόλευε. Εφοσον τα εκανε κλειστά και τα πούλησε και πιο ακριβα όφειλε να βάλει ξεχωριστές παροχές. Τωρα ψάχνει ο ενας ιδιοκτήτης τον αλλον μηπως εχει κανενα καταψύκτη η ψυγείο στην αποθηκη του για να τσακωθεί. Εκεί καταντήσαμε......


Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

καλα γιατι δεν βαζεται μετρητες?
Εγω θα μπορουσα να κανω μεχρι και πινακακι που θα λεει ποσα ευρω χρωσταει ο καθενας παντως...

rama
13-11-15, 19:35
Γιώργο, όσο οι ιδιοκτήτες μεταξύ σας δεν έχετε πρόβλημα, όλα ΟΚ. Αλλά να ξέρεις οτι νομικά υπάρχει πρόβλημα, ειδικά για τόσο νέα πολυκατοικία που επιβάλλεται να έχει κατανεμημένες θέσεις στάθμευσης σε κοινόχρηστο χώρο. Οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων έχουν το δικαίωμα χρήσης συγκεκριμένων χώρων στάθμευσης, αλλά όχι την ιδιοκτησία τους. Οι θέσεις αυτές καθορίζονται αρχικά, και μετά αποτελούν παρακολούθημα του διαμερίσματος και καταγράφεται και στα συμβόλαια. Αλλά όλες μαζί ιδιοκτησιακά ανήκουν σε όλους. Το καθεστώς αυτό είναι ανάμεσα στην πλήρη κυριότητα και την εξ αδιαιρέτου κυριότητα. Το κλείσιμό τους είναι παράνομο, όπως και η αυτοτελής μεταβίβασή τους.
Είναι δηλωμένο στην εφορία με τα τετραγωνικά του? Ούτε στο συμβόλαιο δεν τα αναφέρει, γιατί απλά δεν είναι ιδιοκτησία αλλά μέρος κοινόχρηστου χώρου. Είναι πολύ λογικό να ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο. Αν ήταν ξεχωριστές ιδιοκτησίες, η ΔΕΗ δεν θα έδινε άδεια για να ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο.
Τέλος πάντων, όπως σου είπα, όσο είσαστε εντάξει μεταξύ σας, δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν αρχίσουν οι μεταβιβάσεις και οι κληρονομιές, τότε ίσως αλλάξουν τα πράγματα.

liat
13-11-15, 19:54
... δεν είναι ιδιοκτησία αλλά μέρος κοινόχρηστου χώρου. Είναι πολύ λογικό να ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο. Αν ήταν ξεχωριστές ιδιοκτησίες, η ΔΕΗ δεν θα έδινε άδεια για να ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο...

Άγγελε, δεν είναι οι χώροι στάθμευσης η μοναδική περίπτωση κοινόχρηστης ηλεκτροδότησης.
Στην πολυκατοικία που μένω, όλα τα διαμερίσματα έχουν και από μία αποθήκη ιδιόκτητη που περιγράφεται στο συμβόλαιο του καθενός και έχουν μέρος ψήφων επί τω συνόλω.
Παρόλα αυτά, ο κατασκευαστής τις ηλεκτροδότησε από το κοινόχρηστο ρολόι, θεωρώντας ότι εκεί πάει ο κάθε ένοικος για λίγο, οπότε η κατανάλωση είναι αμελητέα.
Θα έλεγα τώρα τι γίνεται!!!!!


... Ούτε στο συμβόλαιο δεν τα αναφέρει, γιατί απλά δεν είναι ιδιοκτησία αλλά μέρος κοινόχρηστου χώρου...
Στην ίδια πολυκατοικία υπάρχουν θέσεις στάθμευσης σε ακάλυπτο και κάποιες σε πιλωτή.
Για όλες γίνεται κανονικά αναφορά στα συμβόλαια, με τετραγωνικά και φαίνονται σε διάγραμμα του μηχανικού με διαστάσεις.

el greco 1
13-11-15, 20:01
Εγω θα μπορουσα να κανω μεχρι και πινακακι που θα λεει ποσα ευρω χρωσταει ο καθενας παντως... τον Φανη ρωταω με πια μοντουλα και πια οθωνη θα το εκανε.

katmadas
13-11-15, 20:16
Εγω θα μπορουσα να κανω μεχρι και πινακακι που θα λεει ποσα ευρω χρωσταει ο καθενας παντως... τον Φανη ρωταω με πια μοντουλα και πια οθωνη θα το εκανε.


δεν το σκεφτηκα ακομα...
Αν μου χρειαστει η μου ζητηθει τοτε θα δω τι παιζει στην αγορα με σειριακη εξοδο και θα παιξω με μικροελεγκτη και lcd...
Και το ειπα για υπερβολη δεν χρειαζεται να το λεει σε ευρω γιατι πολαπλασιαζεται το κοστος.
με τις κιλοβατωρες μια χαρα βγαινει η ακρη...

rama
13-11-15, 20:30
Οι αποθήκες είναι βοηθητικοί χώροι. Και στην πολυκατοικία που έμενα είχαμε κοινόχρηστη ηλεκτροδότηση στις αποθήκες, αλλά μόνο για φωτισμο. Φυσικά κι εγώ ως Ελληνάρας, στα μουλωχτά έφτιαξα πρίζα με μικρή προέκταση της γραμμής από τον διακόπτη για το φώς. Οχι οτι ποτέ την χρησιμοποίησα, αλλά ένιωσα οτι έκανα το αντάρτικό μου!
Για τη μη αναγραφη τετραγωνικών, εννοούσα το αποσπασμα του συμβολαίου που ανέβασε ο φίλος μας.
Αν προσέξεις και στο δικό σου συμβόλαιο, θα μιλάει για αποκλειστική χρήση και όχι για ιδιοκτησία της θέσης σε pilotis και λοιπούς κοινόχρηστους χώρους.

el greco 1
13-11-15, 20:41
σε ρωταω εαν ιδη εχεις κανει καποια εφαρμογη σε πελατη!

GSR600
13-11-15, 20:46
Γιώργο, όσο οι ιδιοκτήτες μεταξύ σας δεν έχετε πρόβλημα, όλα ΟΚ. Αλλά να ξέρεις οτι νομικά υπάρχει πρόβλημα, ειδικά για τόσο νέα πολυκατοικία που επιβάλλεται να έχει κατανεμημένες θέσεις στάθμευσης σε κοινόχρηστο χώρο. Οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων έχουν το δικαίωμα χρήσης συγκεκριμένων χώρων στάθμευσης, αλλά όχι την ιδιοκτησία τους. Οι θέσεις αυτές καθορίζονται αρχικά, και μετά αποτελούν παρακολούθημα του διαμερίσματος και καταγράφεται και στα συμβόλαια. Αλλά όλες μαζί ιδιοκτησιακά ανήκουν σε όλους. Το καθεστώς αυτό είναι ανάμεσα στην πλήρη κυριότητα και την εξ αδιαιρέτου κυριότητα. Το κλείσιμό τους είναι παράνομο, όπως και η αυτοτελής μεταβίβασή τους.
Είναι δηλωμένο στην εφορία με τα τετραγωνικά του? Ούτε στο συμβόλαιο δεν τα αναφέρει, γιατί απλά δεν είναι ιδιοκτησία αλλά μέρος κοινόχρηστου χώρου. Είναι πολύ λογικό να ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο. Αν ήταν ξεχωριστές ιδιοκτησίες, η ΔΕΗ δεν θα έδινε άδεια για να ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο.
Τέλος πάντων, όπως σου είπα, όσο είσαστε εντάξει μεταξύ σας, δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν αρχίσουν οι μεταβιβάσεις και οι κληρονομιές, τότε ίσως αλλάξουν τα πράγματα.


Αγγελε και στην εφορια ειναι δηλωμενο κανονικα και πληρωνω και στο συμβολαιο τα αναφερει.
6068360684

lepouras
13-11-15, 21:14
βρε παιδιά μην κολλάτε με αυτά. έχω δει και έχω φτιάξει σε πολυκατοικίες που ο κατασκευαστής μας ζήταγε και κατεβάζαμε από κάθε διαμέρισμα παροχή για την αποθήκη ή το κλειστό πάρκινγκ που πούλαγε στον καθένα. αλλά αυτά τα κάνανε ελάχιστοι γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές αν μπορούσαν να σου πουλήσουν το διαμέρισμα και χωρίς ντουβάρια θα το κάνανε. μην ψάχνετε σε αυτό το θέμα την γυφτιά των Ελλήνων κατασκευαστών (πλην εξαιρέσεων που παρέμειναν εξαιρέσεις). εγώ δεν είπα τίποτα για το αν είναι παράνομο η όχι το παρκιν ή η αποθήκη το Γιώργου. απλά είπα μην κολλήσει με το θέμα ΔΕΗ γιατί δεν την ενδιαφέρει και δεν την απασχολεί. αν δεν έχει πρόβλημα με τους άλλους ιδιοκτήτες ας το κάνει. απλά να κάνει σωστά όλα τα προβλεπόμενα με τα κατάλληλα μέτρα ασφάλειας για να μην κάτσει καμιά στραβή(πχ μην σκοτωθεί κανένας) και τότε θα μπλέξει. φυσικά και το ίδιο θα έμπλεκε και αν έκανε καμιά αλλαγή στην εγκατάσταση του διαμερίσματός του(γιατί αποφάσισε να τουμπάρει κάποιες γραμμές στο σπίτι του και συνέβαινε κάτι).
το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετώπιση είναι σε περίπτωση που πρέπει να περάσει από κοινόχρηστους χώρους (είτε κατεβάσει από το διαμέρισμα με όποιων τρόπο είτε βάλει πινακάκι) είναι οι άλλοι ιδιοκτήτες που μπορεί να ενοχληθούν γιατί χάλασε η ομορφιά της πολυκατοικίας και να του φέρουν αντιρρήσεις. και εκεί ποιο εύκολα θα έβγαζε άκρη με την ΔΕΗ ή την πολεοδομία παρά με τα αγύριστα κεφάλια.
φιλικά όλα αυτά πάντα.

betacord85
13-11-15, 21:28
το οτι καποιος απο τους γειτονες μπορει να κανει την μαιμουδια και παραλληλα να τραβηξει παροχη το σκεφτηκε κανεις?το εχω δει σε πολυκατοικια..ακομα και απο το κοινοχρηστο ειχαν βαλει παραλληλα και ψηριζανε ρευμα...

rama
13-11-15, 21:32
Αμα έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας στο συμβόλαιο, και είναι και δηλωμένο ως ξεχωριστό ακίνητο στην εφορία, έχει γίνει άψογη δουλειά! Κανένα πρόβλημα λοιπόν.

lepouras
13-11-15, 21:34
το οτι καποιος απο τους γειτονες μπορει να κανει την μαιμουδια και παραλληλα να τραβηξει παροχη το σκεφτηκε κανεις?το εχω δει σε πολυκατοικια..ακομα και απο το κοινοχρηστο ειχαν βαλει παραλληλα και ψηριζανε ρευμα...



φυσικά και το σκεφτήκαμε.:001_rolleyes: αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν ψάχνουμε πως θα κλέψει ρεύμα από τα κοινόχρηστα ο Γιώργος αλλά πως ΔΕΝ θα έχει από εκεί ρεύμα αλλά από το ρολόι του.:wiink:

GSR600
13-11-15, 21:55
βρε παιδιά μην κολλάτε με αυτά. έχω δει και έχω φτιάξει σε πολυκατοικίες που ο κατασκευαστής μας ζήταγε και κατεβάζαμε από κάθε διαμέρισμα παροχή για την αποθήκη ή το κλειστό πάρκινγκ που πούλαγε στον καθένα. αλλά αυτά τα κάνανε ελάχιστοι γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές αν μπορούσαν να σου πουλήσουν το διαμέρισμα και χωρίς ντουβάρια θα το κάνανε. μην ψάχνετε σε αυτό το θέμα την γυφτιά των Ελλήνων κατασκευαστών (πλην εξαιρέσεων που παρέμειναν εξαιρέσεις). εγώ δεν είπα τίποτα για το αν είναι παράνομο η όχι το παρκιν ή η αποθήκη το Γιώργου. απλά είπα μην κολλήσει με το θέμα ΔΕΗ γιατί δεν την ενδιαφέρει και δεν την απασχολεί. αν δεν έχει πρόβλημα με τους άλλους ιδιοκτήτες ας το κάνει. απλά να κάνει σωστά όλα τα προβλεπόμενα με τα κατάλληλα μέτρα ασφάλειας για να μην κάτσει καμιά στραβή(πχ μην σκοτωθεί κανένας) και τότε θα μπλέξει. φυσικά και το ίδιο θα έμπλεκε και αν έκανε καμιά αλλαγή στην εγκατάσταση του διαμερίσματός του(γιατί αποφάσισε να τουμπάρει κάποιες γραμμές στο σπίτι του και συνέβαινε κάτι).
το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετώπιση είναι σε περίπτωση που πρέπει να περάσει από κοινόχρηστους χώρους (είτε κατεβάσει από το διαμέρισμα με όποιων τρόπο είτε βάλει πινακάκι) είναι οι άλλοι ιδιοκτήτες που μπορεί να ενοχληθούν γιατί χάλασε η ομορφιά της πολυκατοικίας και να του φέρουν αντιρρήσεις. και εκεί ποιο εύκολα θα έβγαζε άκρη με την ΔΕΗ ή την πολεοδομία παρά με τα αγύριστα κεφάλια.
φιλικά όλα αυτά πάντα.


Ακριβως αυτο γιαννη προτιμω να δωσω ενα χαρτζηλικι σε εναν τις ΔΕΗ και να με εξυπηρετηση απο το ρολοι κατευθειαν παρα να ψηλωσω ολα τα κουτια στους διαδρομους τις πολυκατοικιας και να μπλεξω με τους αλλους ενοικους.

GSR600
13-11-15, 21:58
το οτι καποιος απο τους γειτονες μπορει να κανει την μαιμουδια και παραλληλα να τραβηξει παροχη το σκεφτηκε κανεις?το εχω δει σε πολυκατοικια..ακομα και απο το κοινοχρηστο ειχαν βαλει παραλληλα και ψηριζανε ρευμα...


μπαμπη μεχρι εξωτερικο πινακα στεγανο με κλειδαρια εχω σκεφτει για αυτον τον λογο που λες.

betacord85
13-11-15, 22:06
ειχα δει καποτε μια μαγκια απο εναν ηλεκτρολο ωστε να μην κλεψουν με τιποτα ρευμα απο την παροχη...κατι πολυ απλο..ειχε βαλει το καλωδιο της παροχης μεσα σε κλασικη 16αρα χαλκοσωληνα υδραυλικου...ετσι εκτος οτι δεν πηγε το μυαλο σε κανεναν οτι εχει ρευμα εκει :wiink: (την εβαψε και στο χρωμα του τοιχου!)

GSR600
17-11-15, 19:27
Αλλο ενα προβλημα που αντιμετωπιζω και το ειδα τωρα ειναι οτι τα καλωδια μετα το ρολοι μπαινουνε σχεδον κατευθειαν στον τοιχο δηλαδη δεν εχουν περιθωριο για να τα τραβηξω σε αλλο πινακακι και απο εκει να το συνεχισω.Σε αυτη την περιπτωση τη κανουμε? :-kΥπαρχη καμια ''ειδικη'' κλεμα?

alpha uk
17-11-15, 21:39
http://m.ebay.co.uk/itm/CB6-DOUBLE-POLE-METER-TAIL-CONNECTION-SERVICE-HENLEY-BLOCK-100A-/231245647906?nav=SEARCH κάτι σαν αυτό εάν βρείτε στην Ελλάδα θα κάνει την δουλειά

midakos
18-11-15, 19:24
http://m.ebay.co.uk/itm/CB6-DOUBLE-POLE-METER-TAIL-CONNECTION-SERVICE-HENLEY-BLOCK-100A-/231245647906?nav=SEARCH κάτι σαν αυτό εάν βρείτε στην Ελλάδα θα κάνει την δουλειά
Υπαρχουν στην Ελλαδα απ' ολες τις μεγαλες εταιριες. Μπαροκιβωτια ειναι, και στα πινακαδικα τα χρησιμοποιουν σε ολους τους μεγαλους πινακες.
Της ΑΒΒ τα μονοπολικα ξεκιναει ο κωδικος με τη λεξη BRU στα μονοπολικα, ενω στα τετραπολικα με το AD. Στης Schneider νομιζω με LGY και legrand ειναι αριθμοι π.χ. 004885 κ.α.

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GSR600
20-11-15, 22:08
Υπαρχουν στην Ελλαδα απ' ολες τις μεγαλες εταιριες. Μπαροκιβωτια ειναι, και στα πινακαδικα τα χρησιμοποιουν σε ολους τους μεγαλους πινακες.
Της ΑΒΒ τα μονοπολικα ξεκιναει ο κωδικος με τη λεξη BRU στα μονοπολικα, ενω στα τετραπολικα με το AD. Στης Schneider νομιζω με LGY και legrand ειναι αριθμοι π.χ. 004885 κ.α.

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γιωργο σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα απο οσο εψαξα αυτα που μου ειπες ειναι ΜΠΑΡΟΚΙΒΩΤΙΑ - ΔΙΑΝΟΜΕΙΣ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΡΑΓΑΣ τα οποια νομιζω δεν κανουν για την χρηση που το θελω εγω.Αυτα παιρνουν τα τρια παροχικα καλωδια και σου κανουν διανομη με μικροτερης διατομης καλωδια,εγω θελω ουσιαστικα να φτιαξω ενα κουτι διακλαδωσης δηλαδη απο μια παροχη σε δυο.
Αν ξερει καποιος τι υλικα πρεπει να χρησιμοποιησω παρακαλω ας βοηθησει.
Επισης βρηκα αυτο το θεμα: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71607
στο οποιο στο ποστ #5 προτεινετε η χρηση μιας κλεμας που λεγεται κυπαρισσακι (http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%C E%99%CE%9A%CE%91%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE% A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/tabid/122/CategoryID/2999/Level/a/List/0/Default.aspx).
Ξερει κανεις τι ειναι αυτο?

lepouras
20-11-15, 22:33
http://e-damianakis.gr/images/detailed/3/KIPARISAKIA_FERRARA138659342552a5bc91eeafe.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiux_m77J_JAhXCMBoKHQHQA_wQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Filektroaytomatismoi.blogspot.com% 2F2014%2F07%2F319.html&psig=AFQjCNE8Weni_JwQDzrlQxHO5OP4nmClGw&ust=1448137864726126)
http://papantoniou.gr/6789/kuparissaki-seira-8-polon-hlektrologiko.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwjMo9PF7J_JAhVC1RoKHb5zCYcQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fpapantoniou.gr%2Fel%2Fklemes%2F32 27-kuparissaki-seira-8-polon-hlektrologiko.html&psig=AFQjCNE8Weni_JwQDzrlQxHO5OP4nmClGw&ust=1448137864726126)
http://venieris.com/Portals/0/ProductImages/70MM.JPG (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=&url=http%3A%2F%2Fvenieris.com%2F%25CE%2597%25CE%25 9B%25CE%2595%25CE%259A%25CE%25A4%25CE%25A1%25CE%25 9F%25CE%259D%25CE%2599%25CE%259A%25CE%2591%25CE%25 97%25CE%259B%25CE%2595%25CE%259A%25CE%25A4%25CE%25 A1%25CE%259F%25CE%259B%25CE%259F%25CE%2593%25CE%25 99%25CE%259A%25CE%2591%2F%25CE%2597%25CE%25BB%25CE %25B5%25CE%25BA%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25BF%25CE %25BD%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25AC%25CE%2595%25CE %25AF%25CE%25B4%25CE%25B7%2Ftabid%2F122%2FCategory ID%2F2999%2FList%2F0%2FLevel%2Fa%2FProductID%2F359 49%2FDefault.aspx&psig=AFQjCNE8Weni_JwQDzrlQxHO5OP4nmClGw&ust=1448137864726126)

vasilllis
20-11-15, 22:38
http://e-damianakis.gr/images/detailed/3/KIPARISAKIA_FERRARA138659342552a5bc91eeafe.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiux_m77J_JAhXCMBoKHQHQA_wQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Filektroaytomatismoi.blogspot.com% 2F2014%2F07%2F319.html&psig=AFQjCNE8Weni_JwQDzrlQxHO5OP4nmClGw&ust=1448137864726126)
http://papantoniou.gr/6789/kuparissaki-seira-8-polon-hlektrologiko.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwjMo9PF7J_JAhVC1RoKHb5zCYcQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fpapantoniou.gr%2Fel%2Fklemes%2F32 27-kuparissaki-seira-8-polon-hlektrologiko.html&psig=AFQjCNE8Weni_JwQDzrlQxHO5OP4nmClGw&ust=1448137864726126)
http://venieris.com/Portals/0/ProductImages/70MM.JPG (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=&url=http%3A%2F%2Fvenieris.com%2F%25CE%2597%25CE%25 9B%25CE%2595%25CE%259A%25CE%25A4%25CE%25A1%25CE%25 9F%25CE%259D%25CE%2599%25CE%259A%25CE%2591%25CE%25 97%25CE%259B%25CE%2595%25CE%259A%25CE%25A4%25CE%25 A1%25CE%259F%25CE%259B%25CE%259F%25CE%2593%25CE%25 99%25CE%259A%25CE%2591%2F%25CE%2597%25CE%25BB%25CE %25B5%25CE%25BA%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25BF%25CE %25BD%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25AC%25CE%2595%25CE %25AF%25CE%25B4%25CE%25B7%2Ftabid%2F122%2FCategory ID%2F2999%2FList%2F0%2FLevel%2Fa%2FProductID%2F359 49%2FDefault.aspx&psig=AFQjCNE8Weni_JwQDzrlQxHO5OP4nmClGw&ust=1448137864726126)
Ψαχνω μια ωρα να τα βρω και δεν ξερω πως λεγονται,Διαφανεις κλεμα 4-6 θεσεων με βαθια τρυπα να μπαινει το καλωδιο.

lepouras
20-11-15, 22:44
Βασίλη απλά έγραψα κλέμα κυπαρισσάκι (https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CE%BC%CE%B1+%CE%B A%CF%85%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%AC% CE%BA%CE%B9)και γέμισε φωτογραφίες ο γουγλης:lool:

GSR600
20-11-15, 23:08
Εγω στην αρχη εβρισκα τετοια 60786:hahahha::hahahha::hahahha:

Το θεμα ειναι οτι στο παλιο post αναφερει ο γιωργος οτι αμα αφαιρεσεις τελειως την βιδα μπαινει το καλωδιο χωρις να το κοψεις?Γινετε αυτο?Και πως θα τις μονωσω τις κλεμες μετα....

lepouras
20-11-15, 23:18
ναι γίνετε. το επάνω δαχτυλίδι βγαίνει, ξεβιδώνεις ολόκληρη την βίδα, γδέρνεις 1.5 πόντο το καλώδιο χωρίς να το κόψεις και ξανά τοποθετείς. προσθέτεις το τρίτο κομμάτι πριν σφίξεις. όλα αυτά μέσα σε κουτί στεγανό. δεν μονώνεις.και δεν κόβεις τις κλέμες(φυσικά δεν αφήνεις την δωδεκάδα αλλά κόβεις τον αριθμό που χρειάζεσαι. πχ 5άδα )για να λειτουργούν τα πλαστικά τους σαν αποστάτες. αυτά.

GSR600
20-11-15, 23:24
ναι γίνετε. το επάνω δαχτυλίδι βγαίνει, ξεβιδώνεις ολόκληρη την βίδα, γδέρνεις 1.5 πόντο το καλώδιο χωρίς να το κόψεις και ξανά τοποθετείς. προσθέτεις το τρίτο κομμάτι πριν σφίξεις. όλα αυτά μέσα σε κουτί στεγανό. δεν μονώνεις.και δεν κόβεις τις κλέμες(φυσικά δεν αφήνεις την δωδεκάδα αλλά κόβεις τον αριθμό που χρειάζεσαι. πχ 5άδα )για να λειτουργούν τα πλαστικά τους σαν αποστάτες. αυτά.


Ευχαριστω γιαννη και πια διατομη ζηταω για να χωρεσει ενα παροχικο απο κατω και δυο απο πανω 10mm2? Μονοφασικη ειναι η παροχη μου οποτε με τρεις κλεμες βολευομαι.
Ωπα βλακεια ειπα! Εννοω να χωρεσουν μεσα και τα δυο καλωδια λογικα το 25mm σωστα?

lepouras
20-11-15, 23:31
στην αποθήκη με τη καλώδιο θα πας? τη διατομή?

GSR600
20-11-15, 23:43
Μια πριζα θελω μονο γιαννη 16αρα εχω καπου ξεχασμενη μια κουλουρα 3χ2.5mm και σπιραλ ,οποτε λεω να κανω την διακλαδωση ακριβως μετα το ρολοι αμεσως μετα το πινακακι με ρελε ασφαλειες κ.λ.π και μετα το καλωδιο να φυγει για αποθηκη.Το καλυτερο θα ηταν να φωναξω απο την δεη εναν να μου τα βγαλει απο τον μετρητη να τα κουμπωσω στο πινακακι και μετα να βαλω αλλα απο το ρολοι.Αλλα αμα μπλεξω με αυτους νυχτωσαμε...

Τωρα που το σκεφτομαι ,λες να παω κνενα 6αρι να μπορω να κανω και επεκταση πιο μετα?
Αλλα θα μου πιασουν τον κ*λο δεν ξερω ποσο κοστιζει...

lepouras
21-11-15, 00:07
από την στιγμή που θα βάλεις πινακάκι για αναχώρηση μετά το ρολόι βάλε πρώτα ένα διπολικό διακόπτη για να πάρεις από το κυπαρισσάκι με 10άρια και μετά βάλε την ασφάλεια την 16Α. έτσι μελλοντικά αν θέλεις να περάσεις μεγαλύτερη γραμμή στην αποθήκη να μπορείς να αλλάξεις και την ασφάλεια.
και βάλε 16άρι κυπαρισσάκι

GSR600
21-11-15, 00:56
Καπως ετσι το εχω σκεφτει και εγω.

Κυπαρισσακι 16mm μεσα σε κουτι διακλαδωσης στεγανο-->ρελε-->διπολικος διακοπτης-->ενδεικτικη λυχνια-->ασφαλεια 16Α-- σε μεταλλικο ερμαριο>καλωδιο 3χ2.5mm 15 μετρα--->επιτοιχια πριζα.


Εκτος αν βαλω κυπαρισσακι--->καλωδιο 6αρι μεχρι αποθηκη-->και πινακα στην αποθηκη.Αλλα δεν μαρεσει διοτι μενει απροστατευτο το 6αρι.

GSR600
25-11-15, 17:21
Εκανα μια μικρη λιστα υλικων με αυτα που θα χρειαστω.Δεν ημουν σιγουρος στα υλικα ραγας ομως.
1)ΚΛΕΜΜΑ ΚΥΠΑΡΙΣΣΑΚΙ 16mm
2)ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΤΕΓΑΝΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ 1 ΣΕΙΡΑΣ 8 ΜΕ ΜΕΤΩΠΗ ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ.
3)ΣΤΙΠΙΟΘΛΗΠΤΕΣ
4) ΣΩΛΗΝΑΣ ΣΠΙΡΑΛ ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΛΕΥΚΟ 20mm
5) ΚΟΛΑΡΟ ΣΩΛΗΝΩΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟ
6)ΜΙΚΡΟΑΥΤΟΜΑΤΟΣ HAGER 16A ΤΥΠΟΥ C ΚΩΔ: MCN116A
7)ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΔΙΑΡΡΟΗΣ 25A 0.03A LEGRAND ΚΩΔ: Κωδ. FH202AC-25/0.03
8.ΜΙΚΡΟΑΥΤΟΜΑΤΟΣ 25A ΤΥΠΟΥ Β LEGRAND ΚΩΔ:03272
9)ΚΟΥΤΙ ΕΠΙΤΟΙΧΟ 113Χ113ΜΜ IP65 για να μπουν τα κυπαρισσακια μεσα.
10) Καλώδιο 0,6/1kV 3X6mm² Μαύρο 2ΜΕΤΡΑ. ΚΩΔ:NYY3G6 για την συνδεση
Ολα μαζι βγαινουν κανα κατοσταρικο.
Καλωδιο 3χ2,5mm 15 ΜΕΤΡΑ ΕΧΩ.