PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θα κανω τον σκληρο μου δισκο λιγο πιο γρηγορο;;



Dbnn
12-11-15, 15:21
Καλησπερα σας. Θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο τρικ με software ή hardware (να επεμβω) ωστε να κανω τον σκληρο μου δισκο λιγο πιο γρηγορο.
Ssd εχω ηδη και εχω ηδη 2 σκληρους 7200rpm απλα θελω να πειραματιστω σε ενα pc που φτιαχνω τωρα.

dog80
12-11-15, 15:27
Δύο SSD σε RAID-0: http://www.pcworld.com/article/2365767/feed-your-greed-for-speed-by-installing-ssds-in-raid-0.html#tk.rss_all

Dbnn
12-11-15, 15:37
Δύο SSD σε RAID-0: http://www.pcworld.com/article/2365767/feed-your-greed-for-speed-by-installing-ssds-in-raid-0.html#tk.rss_all

Αμα σου πω οτι δεν καταλαβα τιποτα θα με πιστεψεις;;;

Πατέντες
12-11-15, 15:38
Δύο SSD σε RAID-0: http://www.pcworld.com/article/2365767/feed-your-greed-for-speed-by-installing-ssds-in-raid-0.html#tk.rss_all
Βασικά Γιάννη, νομίζω ότι θέλει να κάνει τον HDD να πηγαίνει πιο γρήγορα, όχι τον SSD.
Αλλά και πάλι η απάντηση είναι, πως αν οι δίσκοι είναι ίδιοι μπορείς να τους κάνεις RAID.

Πατέντες
12-11-15, 15:39
Αμα σου πω οτι δεν καταλαβα τιποτα θα με πιστεψεις;;;
Αν ένας δίσκος έχει 50MB/s ανάγνωση με το RAID πάει περίπου στο διπλάσιο.

Dbnn
12-11-15, 15:45
Ναι σωστα. Με την προυποθεση να εχεις ιδιους δισκους. Εγω δεν εχω ιδιους. Ssd εχω ηδη και δεν θελω να τον πειραξω αυτον. Μια χαρα τρεχει!! Μολις θυμηθηκα καποιον παλαιο συναδελφο που ελεγε για raid αλλα εβγαζε θεματα το ολο συστημα. Αυτο που δεν γνωριζω ειναι πως γινεται το raid. Και αν γινεται σε ενα δισκο με χωρισμενο το partition στην μεση

Gaou
12-11-15, 16:27
νομιζω οτι δεν χρειαζεται να έχχεις δυο ιδιους δίσκους. αν υποστηριζει αυτου του τύπου raid η μητρική σου το κάνεις και αποκτάνε περιπου (αυτο εξαρταται απο το ποσο ιδιοι ειναι ) διπλάσια ταχύτητα . νομίζω ότι δεν ε΄χεις να χάσεις τπτ δεδομένου ότι θα κάνεις ενα φορματ.

στο raid mirror μπορει να έχεις προβλήματα αν ο δισκος δεν ειναι σε καλή κατασταση.

δεν γινεται σε σκληρο με Partition. θα πρεπει με καθαρους δισκους να ξεκινήσεις απο το bios και να δώσεις ρυθμιση για raid. θα σε βάλει σε menu το ιδδιο το Motherboard και εκει θα επιλέξεις τι raid θέλεις και τι διαμορφωση. τέλος θα κάνεις μια εγκατάσταση.

Dbnn
12-11-15, 17:10
Η ιδεα του raid απορριπτεται μιας και η μητρικη δεν το υποστηριζει και δεν θελω να βαλω αλλο δισκο. Προκειται για λαπτοπ και δεν εχει χωρο για αλλο σκληρο. Μπορουσα να βαλω εναν ανταπτορα στη θηκη του dvd αλλα το dvd το χρειαζομαι.

Gaou
12-11-15, 18:03
συγνώμη έχεις λαπτοπ που παιρνει δύο σκληρους πάνω του? τα raid δεν παιζουνε σε Usb Μονο σε ide Και σατα .

RNR
12-11-15, 18:47
Σημειώστε ότι με raid 0 όταν διπλασιάζονται οι ταχύτητες σε περίπτωση που σκάσει κάποιος δίσκος χαιρετάς τα αρχεία!!! Αυτό ξέρω τουλάχιστον για αυτο.

Τώρα σε μόνο εαν κρασάρι με κάποιον τρόπο ίσως μπορέσεις να τα ανακτήσεις.

Dbnn
12-11-15, 18:50
συγνώμη έχεις λαπτοπ που παιρνει δύο σκληρους πάνω του? τα raid δεν παιζουνε σε Usb Μονο σε ide Και σατα .

Μα το raid δεν το προτεινα εγω. Απλα δεν ηξερα τι ειναι ακριβως και πως ακριβως λειτουργει.

Gaou
12-11-15, 18:59
bre ναι δεν σου ειπα τπτ. λεγοντας ομως οτι εχεις δυο σκληρους και εναν σσ-ντι θεωρησα οτι μιλαμε για ντεκστοπ. παντως σε λαπτοπ εκτος απο αλλαγη με γρηγοροτερο δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. μου κάνει εντύπωση ομως που εχεις καταλάβει ότι ειναι οι δίσκοι αργοι και όχι το λαπτοπ. οι περισσότεροι θα ψαχναν να κανουν το λαπτοπ πιο γρήγορο.
να ξέρεις ομως ότι παρτιτιον σε λαπτοπ ( και γενικά ) επιβραδυνουν τους δίσκους. αν επισης εχεις αρκετη μνήμη θα ελευθερωθει ο δίσκος αρκετα αμα του βγάλεις την εικονικη μνημη. και τέλος οι αποκατατμίσεις βοηθάνε αρκετα.

street
12-11-15, 19:00
απλοποιησε λιγο αυτο που θες να πεις ...η τ θες να κανεις για πιο λογο κλπ , εχεις ssd ...

Dbnn
12-11-15, 20:33
Μαλλον σας μπερδεψα. Συγνωμη. Ανεφερα τον ssd για να μην με παραπεμψετε στην αγορα του. Τους αλλους 2χ 7200rpm τους ανεφερα για να σας πω οτι εχω στην κατοχη μου και γρηγορους δισκους. Απλα αυτους τους τρεις δεν θελω να τους πειραξω.
Τρεχουν ηδη σε αλλα συστηματα.

Το προβλημα ειναι σε αυτον που τρεχει στο ενα λαπτοπ που ειναι μονοπυρηνος amd και 3gb ραμ.
Δεν εχω τρελες απαιτησεις να παιζω παιχνιδια απλα θελω να το κανω λιγο πιο γρηγορο μεσω του δισκου επειδη σχετικα ο δισκος διαβαζει/γραφει συνεχεια με συνεπεια αν ειναι αργος, κανει αργο και ολο το συστημα. Ελπιζω να σας ξεμπερδεψα!!

GeorgeVita
12-11-15, 20:43
Αν έχεις Windows, η απλή βελτίωση είναι με διαγραφή όλων των άχρηστων αρχείων (παλιά αυτόματα backups, hibernation, επαναφορά σε πολλά παλαιότερα σημεία) και ένα-δύο απανωτά defrags. Οποιοδήποτε anti-virus να κάνει scan του δίσκου μετά από δική σου εντολή. Ελεγξε τι άλλο τρέχει "για το καλό σου" από κάτω (logging, indexing, αυτόματες ενημερώσεις).

Gaou
12-11-15, 21:35
φίλε μου καταρχήν οι 7200 δεν ειναι γρήγοροι ειναι πιο αργοι απο τους ssd και επισης πιο αργοι απο του 10000 οι οποίοι ήταν πανακριβοι και μικροι ( τουλαχιστον όταν ειχα προμηθευτει εγώ). το λαπτοπ σου ειναι πολύ αργό και το μονο που έχεις να κάνεις ειναι να κρατάς το δίσκο σου αδειο χρησιμοποιόντας άλλον εξωτερικο για τα αρχεία σου και το δεύτερο να πάς να πάρεις μνήμες πολλές μνήμες και να γυρίσεις το λειτουργικο σε 64 . πρεπει να βάλεις όση περισσοτερη μνημη υποστηρίζει το λαπτοπ.
και πάλι ομως θα απογοητευτεις δεδομενου ότι για να βρεις τσιπάκια μεγαλα σε sodimm και ddr2 ( φαντάζομαι ) θα πληρώσεις μια περιουσία.
.

επειδή ομως μιλησες για software και όλες η παραπάνω λυσεις ειναι ημιμετρα και πανακριβες θα σου συνιστούσα Linux.

moutoulos
12-11-15, 23:15
Όπως σωστά σου είπε ο Παύλος και ο Γιώργος, οι 7200άρηδες που έχεις, δεν είναι γρήγοροι. Γρήγοροι ήταν κάποτε ...
πριν 5 χρόνια. Αυτή την στιγμή γρήγοροι είναι οι SSD (οχι όλοι). Το Laptop σού είναι παλιό, και η μόνη αναβάθμιση
εκτός απο RAM είναι να έχεις στο OS του, SSD δίσκο. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο ...

Οπότε συνοψίζοντας πρέπει μα κάνεις :


"Καθάρισμα" αρχείων ...
Αύξηση RAΜ (με μια λογική και ανάλογα τι τρέχεις, κρίνεις πόση θα βάλεις, οχι όμως κάτω των 4GB/64Bit)
SSD δίσκο (στο λειτουργικό του - OS)

Τώρα για Linux, εγώ δεν θα σου προτείνω, αυτό είναι άλλο θέμα, αν και είναι και αυτό μια λύση, όχι για μένα όμως.
Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις. Και εννοείται δεν το φορτώνεις.

sakis
13-11-15, 22:49
Απλο ειναι βρε Δημητρη με 12βολτ τροφοδοσια ανεβαζει 7200 στροφες ανεβασε τον στα 13,8 και θα φτασεις σιγουρα γυρω στις 9200 στροφες σιγουρα θα πηγαινει καλυτερα ....

vasilllis
14-11-15, 09:57
βαλε ενα τετοιο
http://gp-motor.bossgoo.com/brushless-dc-motor/100000rpm-super-high-speed-slottless-brushless-dc-motor-compact-design-1430338.html

και πραγματικα θα απογειωθει ο σκληρος :001_tt2:

Dbnn
14-11-15, 14:20
Απλο ειναι βρε Δημητρη με 12βολτ τροφοδοσια ανεβαζει 7200 στροφες ανεβασε τον στα 13,8 και θα φτασεις σιγουρα γυρω στις 9200 στροφες σιγουρα θα πηγαινει καλυτερα ....

Θα βαλω παλμοτροφοδοτικο στους 124.70kHz.
Ατιμε μπιλ γκειτς σε εφαγα....
Και ομως κατι καταφερα. Μεσα απο τα windows, ετρεξα κατι antimalware και δεν βρηκε κατι. Απο ιους ειμαι καθαρος, και χωρις antivirus παρακαλω. Εκανα καθαρισμα στην registry απο σαβουρες, και μεσω msconfig ρυθμισα να ξεκινανε μονο τα βασικα προγραμματα. Επισης ρυθμισα την εικονικη μνημη του συστηματος απο 2GB σε 20GB, επισης και ρυθμισα τα windows να ειναι στημενα για αποδοση και οχι στον αυτοματο. και ειδα διαφορα στην αποδοση.

Επισης φλασαρα το bios με νεοτερη εκδοση και εβαλα και ανανεωμενους οδηγους σε σκληρο δισκο και chipset.