PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρολογικες εργασιες σε μπετο



clorium
20-11-15, 20:27
χαιρετω την κοινοτητα.
σε ενα τοιχειο απο μπετο ισογειο πριν τα σοβατισματα, θελω να τοποθετησω 2 διακοπτες φωτισμου, και τους διακοπτες του ρολου. χαντρωνουμε ? αν ναι και ποσο για τη γραμμη και το κουτι διακοπτη? :confused1:

street
20-11-15, 20:38
τι ειναι το
χαντρωνουμε ?

στο μπετο παν ολα εξωτερικα συνηθως ...

clorium
20-11-15, 20:45
με το κουταλακι απο το κομπρεσερ σκαβουμε ελαφρως...

vasilllis
20-11-15, 22:48
σε τοιχιο?με κουταλακι?
χλωμο.ΚΟυβιδης δεν σου κανει?

lepouras
20-11-15, 22:56
χαντρόνεις μόνο τα κουτιά του διακόπτη και το διακλάδωσης και όχι την σωλήνα. θα πάρει μισό πόντο σοβά παραπάνω.
σε τοιχίο δεν έχουμε θέμα και να χαντρόσεις και τις σωλήνες. δεν επηρεάζεις την στατικότητα. σε κολόνες και δοκάρια δεν επιτρέπετε. και για τα κουτιά που σου είπα δεν πάμε 5 πόντους μέσα αλλά 1-1.5 πόντο το πολύ.
αν βρεις τσέρκι(οριζόντιο σίδερο) δεν το κόβεις. πας λίγο επάνω ή κάτω.

Gaou
21-11-15, 13:30
τι εννοεις τοιχιο . ειναι σπιτιου ή μαντρας ? εγώ θα σου έλγα όλα εξωτερικα΄μην πειραζετε τα μπετα καθότι το μπετο ειχει χρονο ζωής και κάθε φορα που επεμβενουμε επηρεάζουμε το τελος της ζωής του.

street
23-11-15, 17:05
συμφωνω με τον παυλο κατα 96% :001_smile:
καλα αυτος ο κουβιδης ... μονοπωλιο τρελο :lool::lool: και φθηνο ... δεν λεω ..... οκ

ας τρολαρω και λιγο ! αγαπητοι μου η λεξη χαντρωνουμε η χαντρωνεις εχει καποια σχεση με σκαψιμο στο μπετο ??? τ να πει και το τουβαρι ....:lool: ???

για πειτε

thespyros
13-02-16, 09:28
Κουβιδης απόλυτη λύση φιλε μου

Panoss
13-02-16, 10:46
συμφωνω με τον παυλο κατα 96% :001_smile:
καλα αυτος ο κουβιδης ... μονοπωλιο τρελο :lool::lool: και φθηνο ... δεν λεω ..... οκ

ας τρολαρω και λιγο ! αγαπητοι μου η λεξη χαντρωνουμε η χαντρωνεις εχει καποια σχεση με σκαψιμο στο μπετο ??? τ να πει και το τουβαρι ....:lool: ???

για πειτε
Έχω κι εγώ την ίδια απορία, τι σημαίνει 'χαντρώνουμε' και 'κουβίδης';
Πολύ ύποπτα μου ακούγονται...:biggrin:

spirakos
13-02-16, 11:30
Το "χαντρωμα" δεν ξερω αν υφισταται σαν λεξη, παντα ειχα απορια για αυτη τη "λεξη" ετυμολογικα
Αν και χρηστικα ειναι το οικοδομικο σκαψιμο, αλλου δεν το εχω συναντησει
Ο κουβιδης ειναι ο τυπος που εχει τυπωσει το ονομα του στα πλαστικα σπιραλ και οχι μονο
http://www.kouvidis.gr/el/
62638 6264062639