PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακατασκευη stator απο σκουτερ



Dbnn
22-11-15, 21:20
Καλησπερα σας!
Ο πηνιοφορος ειχε εμφανισει προβλημα και τον εστειλα για ανακατασκευη. Ειχα ζητησει τρια τυλιγματα, ενα για φωτισμο στα 14volt 100watt, ενα για φορτιση 14volt 100watt και ενα για την ηλεκτρονικη 300volt 10-20watt.
Ο μαστορας τον ανακατασκευασε βαση του μαμα. Δηλαδη ενα τυλιγμα με μεσαια ληψη γυρω στα 12volt 50watt και ενα υψηλης 100 volt 10watt.
Φιλακια δηλαδη. Τα φωτα ειναι αθλια και με τη μαμα λαμπα πορειας στα 35 βαττ δεν αναβει καλα και δεν βλεπω. Θελω να βαλω Η4 55/60watt λαμπα μπροστα γιατι με ξενον, λεντ κλπ δεν θελω να ξαναμπλεξω.
Φυσικα το ανακατασκευασμενο πηνιοφορο τον ξηλωσα και εβαλα ενα παραπλησιο απο παπι.

Θελω να μαθω, ποσες σπειρες πρεπει να τυλιξω σε καθε σκελος του πηνιοφορου ωστε να παρω τις επιθυμητες τασεις και το επιθυμητο ρευμα για να το φτιαξω απο την αρχη. Εχει ασχοληθει καποιος στο παρελθον?
Υπαρχει καποιος οδηγος ή calcucator?
Πηνιοσυρμα μπορω να βρω μιας και στη γειτονια μου υπαρχει ενας μαστορας που κανει περιελιξεις και πουλαει και συρμα.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Η φωτο ειναι απο το νετ αλλα ειναι ιδιο με το δικο μου. Gy6 125. http://www.buggydepot.com/buggy-tech-center-images/article_1_1266724516.jpg

radiofonias
22-11-15, 22:17
Αρκετα χρονια πριν ειχα επισκευάσει μερικούς απο BMW και μερικα πηνεία απο YZ. Απο οτι θυμάμαι ειναι αδύνατον να πάρεις 200-250 Wat που θέλεις εσύ απο ενα τοσο μικρό τυλιγμα. Δεν υπάρχει χώρος να τυλύξεις σύρμα. Τοτε μετρούσα την τάση απο φορτιο με αναλογικό πολύμετρο και υπολογιζα σπείρες

Dbnn
22-11-15, 23:23
Αν πχ απο 0.8mm συρμα χρησιμοποιησω 1mm πχ και αντι για 2 τυλιγματα των 12 βολτ που εχει φτιαξω ενα, δεν θα παρω την ισχυ που θελω;;
Εγω απλα θελω μεγαλυτερη ταση στο πηνιο υψηλης και μεγαλυτερη ισχυ στο πηνιο φορτισης για να βαλω Η4 λαμπα.
Οπως προειπα τωρα εχει 2 τυλιγματα 12βολτ. Ενα φορτιση και ενα φωτισμος. Και αλλο ενα ανεξαρτητο υψηλης.

betacord85
22-11-15, 23:44
δημητρη τι μηχανακι εχεις?του διακοπτες απο τα φωτα τους αλλαξες?παθαινουν οξειδωση...την εχω παθει παρα πολλες φορες σε παπακια...μια χαρα φωτιζουν με τις κανονικες λαμπες μην πηραξεις πηνιοφωρο εκτος αν θες να κατεβεις σε dragster... :001_tt2:

Dbnn
23-11-15, 00:28
δημητρη τι μηχανακι εχεις?του διακοπτες απο τα φωτα τους αλλαξες?παθαινουν οξειδωση...την εχω παθει παρα πολλες φορες σε παπακια...μια χαρα φωτιζουν με τις κανονικες λαμπες μην πηραξεις πηνιοφωρο εκτος αν θες να κατεβεις σε dragster... :001_tt2:


Εκδηλώθηκα ε? :lool:

Καμία σχέση, το μηχανάκι είναι πεσμένο αδικαιολόγητα. Μέτρησα με πολύμετρο σε κατάσταση ρελαντί και κίνηση στους πόλους της μπαταρίας και είδα 12.2vDC στο ρελαντί και 12.4 εν κινήσει με 80χλμ/ω.
Και μετά μετρούσα το υψηλής εν κινήσει πάλι. 90vAC αντί για 200+ που πρέπει να έχει κανονικά.
Διακόπτες έχω καθαρίσει, κλειδαριά έχω καθαρίσει. Καλώδια χαλασμένα έχω αλλάξει. Γειώσεις στο πλαίσιο έχω φτιάξει (έχω προσθέσει και άλλες απο κινητήρα προς πλαίσιο.
Μετά απο όλα αυτά με περνάνε για πλάκα κάτι astrea μαμά φαντάσου 100 κυβικών.
Οπότε? Η πηγή του κακού είναι ο πηνιοφόρος! Δεν δίνει όσο ρεύμα πρέπει....
Μην αναφέρω πως στους πόλους δημιουργείται οξείδωση όλη την ώρα και η μπαταρία είναι μονίμως άδεια. (Και ο ανορθωτής είναι καινούριος και ελεγμένος σε άλλο μηχανάκι ότι δουλεύει)

Έχω ενα CPI Hussar 125 κινέζικο αντίγραφο του Kymco Agility 125.
Το μοτέρ φίλε μου φαντάσου το ανακατασκεύασα με μηδαμινό κόστος με ανταλλακτικά Kymco. Δεν υπάρχει λόγος που χαροπαλεύει το μηχανάκι στις ευθείες μετά τα 70χλμ.

betacord85
23-11-15, 00:45
μια παρομοια κουλη βλαβη σε ττοια φαση ηταν οξειδβμενη η κλειδαρια...οι πολοι της...το ξερω ειναι κουφο

Dbnn
23-11-15, 00:48
Να φανταστείς τα ξήλωσα όλα και τα άνοιξα να τα καθαρίσω, δεν ήταν τίποτα απο εκεί.
Φαντάσου στις κλειδαριές ρίχνω και λίγο WD-40 μέσα τώρα με τις υγρασίες....

betacord85
23-11-15, 00:54
60800 αυτο ειναι?

Dbnn
23-11-15, 00:56
E όχι ρε φίλε! Που μένεις να στείλω νταλίκα με μπύρες?
Ναι αυτό είναι! Ξέρεις πόσο καιρό το έψαχνα χωρίς αποτέλεσμα?

betacord85
23-11-15, 00:59
θα με δεις στο μπουρναζι με ενα glx 56 full takekawa! :001_tt2: κατσε μηπως ωβρω και το service manual να κανεις σωστη δουλεια :wiink:

betacord85
23-11-15, 01:25
για να μην γκρινιαζεις!τσεκαρε http://www.scootermasters.com/manuals/CPI%20Cheetah%20XS%20Service%20Manual%202t.pdf

leosedf
23-11-15, 02:58
Δημήτρη το χεις ξεκωλώσει το μηχανάκι ε?
Έχει και κάτι 35άρες μπλε που βγάζουν άσπρο φως και αρκετά δυνατό μπορώ να πω. Μην ξεχνάς ότι τραβώντας παραπάνω ζορίζεις και τη μηχανή παραπάνω.
Μετά έχει κάτι LED αρκετά ισχυρά που μπορεί να παίζουν και σε σένα.

Καλά το service manual με τα μπαλόνια :lool::lool:
Δεν είστε high class όπως εγώ με το peugeot.

Dbnn
23-11-15, 15:12
για να μην γκρινιαζεις!τσεκαρε http://www.scootermasters.com/manuals/CPI%20Cheetah%20XS%20Service%20Manual%202t.pdf

Ρε συ κατεβαίνω μπουρναζάρα για καφέ λέμε :lool:
Είσαι μέγιστος!!


Δημήτρη το χεις ξεκωλώσει το μηχανάκι ε?
Έχει και κάτι 35άρες μπλε που βγάζουν άσπρο φως και αρκετά δυνατό μπορώ να πω. Μην ξεχνάς ότι τραβώντας παραπάνω ζορίζεις και τη μηχανή παραπάνω.
Μετά έχει κάτι LED αρκετά ισχυρά που μπορεί να παίζουν και σε σένα.

Καλά το service manual με τα μπαλόνια :lool::lool:
Δεν είστε high class όπως εγώ με το peugeot.

Καλά εσυ άστο.... Θα φέρω άγκυρα χαχαχα
Να σου πω κάτι? Μου το φέρανε, δεν το πλήρωσα. Και απο ότι έμαθα μου το αγόρασε το αδέρφι μου έναντι 200 ευρώ να κινούμαι. Έχω ρίξει μέχρι στιγμής γύρω στα 50-60 ευρώ να φτιάξω απο μοτέρ μέχρι πλαστικά.
Και ενα ποδήλατο να πάρεις θέλεις πάνω απο 250 ευρώ....
Οπότε πιστεύω αξίζει να το φτιάξω γιατί με 5 ευρώ κάνω 100-120 χλμ!

Υ.γ. δεν λες παλι καλά που είστε και εσείς και με ξεστραβώνετε!!

leosedf
23-11-15, 15:28
Τι είναι η μπουρναζάρα?

vasilllis
23-11-15, 17:10
Τι είναι η μπουρναζάρα?
Μπουρναζι.τς τς
Εν εβλεπες εραστη δυτικων προαστιων; :)

betacord85
23-11-15, 17:22
μονο γλυφαδα κηφισια νεα κρηνη και πανοραμα αραζει ο κωνσταντινος...πως θα τον καταλαβεις?απο ενα μαυρο sl55amg και συνοδεια χερακι χερακι με 2 αιθεριες υπαρξεις...μια ξανθη και μια μελαχροινη!:001_tt2: φερε το σκουτερακι να το κανουμε full malossi! :001_tt2:

Dbnn
23-11-15, 17:43
χαχαχα

malossi δεν το ήθελα ποτέ....
Υπομονή λίγες μέρες να πέσει ο μισθός να παω να αγοράσω σύρμα!!
Εν τέλει δεν βρήκα κάτι σχετικό στο πόσες σπείρες πρέπει να τυλίξω και τι να κάνω... πφφ
Μόλις βρώ κάτι θα ενημερώσω σχετικά!

leosedf
23-11-15, 20:32
Μπουρναζι.τς τς
Εν εβλεπες εραστη δυτικων προαστιων; :)
Xμμ όχι δεν έβλεπα :)


μονο γλυφαδα κηφισια νεα κρηνη και πανοραμα αραζει ο κωνσταντινος...πως θα τον καταλαβεις?απο ενα μαυρο sl55amg και συνοδεια χερακι χερακι με 2 αιθεριες υπαρξεις...μια ξανθη και μια μελαχροινη!:001_tt2: φερε το σκουτερακι να το κανουμε full malossi! :001_tt2:
Ιδίως Κρήνη πάνε αυτοί με τις γκλίτσες, δεν πάω εκεί και ούτε Πανόραμα φυσικά.
Βασικά δε βγαίνω έξω καθόλου.
Άσπρο μαύρο peugeot παρακαλώ χωρίς γκόμενα ΚΑΙ με αγκίστρι για σακούλα πλαστική από το σουπερ μάρκετ.
http://i.imgur.com/ndmTDZT.jpg
Προτιμώ Stage6 και εξάτμιση Pro της ίδιας.

Πατέντες
23-11-15, 21:30
Εγώ ένα Crypton 105cc και είχα παρόμοιο πρόβλημα με την τάση, 12v με το ζόρι στο ρελαντί, 12,7v - 12,9v με γκάζι και τελικά ήταν ο ανορθωτής. Καθάρισα τις επαφές γιατί ήταν οξειδωμένες και τώρα έχω 12,8v - 12,9v ρελαντί και 14v και κάτι με γκάζι.

Dbnn
23-11-15, 21:33
Εγώ ένα Crypton 105cc και είχα παρόμοιο πρόβλημα με την τάση, 12v με το ζόρι στο ρελαντί, 12,7v - 12,9v με γκάζι και τελικά ήταν ο ανορθωτής. Καθάρισα τις επαφές γιατί ήταν οξειδωμένες και τώρα έχω 12,8v - 12,9v ρελαντί και 14v και κάτι με γκάζι.

Ρελαντί είναι λίγο πεσμένο αλλά με γκάζι είσαι πολύ καλά φίλε μου...
Εγώ φαντάσου είμαι κάτω απο 13 με φούλ γκάζι.
Διάβασε εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83339&p=735689&viewfull=1#post735689