PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ηλεκ. Κουζίνας με ξεχωριστά ματια



giannis.serres
23-11-15, 15:57
Γειας σας παιδιά έχω ένα θέμα
Αγορασα κουζίνα και έχει τα μάτια ξεχωριστά η κουζίνα είναι οκ έχει 3 καλώδια αλλά έχω ένα θέμα με τα μάτια και με τα καλώδια του σπιτιού.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/23/e5b115f39b8be5e85405e23fb11b0d89.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/11/23/d27648999970a6acb55c5b49f1e04da4.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/11/23/91a27453ebeb0ced9fe23d3a2faf55a5.jpg
Τα μάτια μπορώ να τα συνδεσω και μονοφασικα και τριφασικα τα καλώδια όμως του σπιτιού έχουν κάποιο θέμα.
Ανοίγοντας τον αριστερό διακόπτη από τους τρεις φέρνει ρεύμα στο ένα μαύρο και στο καφέ αν ανοίξεις το μεσαίο διακοπτη έχει το μπλε και αν ανοίξει το τελευταίο δεξια έχουν πάλι ρεύμα το μαύρο και το καφέ.
Γίνετε κάτι λάθος ή εγώ μπερδευομαι?
Μια διευκρίνιση μένω Γερμανία και δεν ξέρω αν έχουν τριφασικό στα σπιτια μόνο για την κουζινα

rama
23-11-15, 16:16
Για να βεβαιωθείς ως προς τα χρώματα, μέτρησε τις τάσεις μεταξύ των καλωδίων.
Μεταξύ φάσεων θα βλέπεις 400V. Μεταξύ οποιασδήποε φάσης και του ουδέτερου θα βλέπεις 230V. Ο ουδέτερος με τη γή θα πρέπει να έχει πολύ χαμηλή τάση.

giannis.serres
17-01-16, 21:27
γεια σας παιδια
καλη χρονια να εχουμε
λογω οτι μετακομισα απο το σπιτι πρεπει να συνδεσω ξανα τα ματια
ενας γνωστος με τα συνδεσε τελικα την προηγουμενη φορα
αλλα τωρα δεν εχει χρονο να ερθει
και ειπα να τα συνδεσω μονος μου
αλλα υπαρχει ενα θεμα
τα συνδεσα αναψαν τα λαμπακια αλλα δεν ζεσταινε
δοκιμασα ενα ενα τα καλωδια με το δοκιμαστικο
και βγηκε το εξεις
καφε γειωση 220
καφε μπλε 220
καφε μαυρο δεξια 400
καφε μαυρο αριστερα εδειχνε οτι ειχε ρευμα αναβε το λαμπακι αλλα μολις πατουσα να δω ποσο ρευμα εχει δεν εδειχνε τιποτα
γειωση μπλε τιποτα
γειωση μαυρο δεξια 220
γειωση μαυρο αριστερα δειχνει οτι εχει ρευμα αλλα 0 στην δοκιμη
μαυρο δεξια μαυρο αριστερα δειχνει οτι εχει ρευμα αλλα 0 στην δοκιμη
μπλε μαυρο δεξια 220
μπλε μαυρο αριστερα παλι δειχνει οτι εχει ρευμα αλλα 0 στην δοκιμη
τι μπορει να γινεται?

620086201062011

petros58
17-01-16, 22:19
Μάλλον μονοφασικό έχεις, η εγκατάσταση είναι για τριφασικό, άρα εσύ βάζεις μόνο το καφέ στο 1 με μια γέφυρα στο 2 και τα υπόλοιπα όπως τα έχεις.
62012

Sorry, μόλις τώρα είδα ότι σε κάποιο μαύρο με καφέ είχες 400V, μπορείς να βάλεις αυτά στο 1 και 2 χωρίς την γέφυρα.

nestoras
17-01-16, 22:25
Μάλλον μονοφασικό έχεις, η εγκατάσταση είναι για τριφασικό, άρα εσύ βάζεις μόνο το καφέ στο 1 με μια γέφυρα στο 2 και τα υπόλοιπα όπως τα έχεις.


Και πώς εξηγείς τα 400V μεταξύ καφέ και μαύρου-δεξιά;

Επειδή η εγκατάσταση είναι στη Γερμανία είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουμε τι ακριβώς γίνεται αν δε βγουν καπάκια από τον πίνακα.
Σε καμία περίπτωση δε σου προτείνω να ανοίξεις τον πίνακα του σπιτιού σου αν δεν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις!!

petros58
17-01-16, 22:30
Το έσωσα στο τσακ, μετά είδα τις μετρήσεις και διόρθωσα το post αλλά εσύ το είχες δει ήδη. :biggrin:

lepouras
17-01-16, 22:35
το μαύρο κάτω αριστερά έχει μάλλον αρπάξει(οπότε μπορεί και να έχει ακυρωθεί από τον πίνακα). εσένα σε ενδιαφέρει μόνο δυο φάσης μιας και η εστία σου είναι με δύο μόνο φάσης. οπότε θα βάλεις μόνο στο καφέ μαύρο δεξιά τα δυο μαύρα σου (ένα στο καφέ και ένα στο μαύρο) και μπλε κίτρινο αντίστοιχα. και δοκίμασε.

giannis.serres
17-01-16, 22:37
Παιδιά σας ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια σας
Να είστε καλά
Θα κάνω καμία δοκιμή να δω τι θα βγει
62014

nestoras
17-01-16, 22:45
Μερακήδες οι Γερμανοί ηλεκτρολόγοι...
Μετά κοροϊδεύουμε τους Έλληνες...

Πάντως από τη φώτο δε μπόρεσα να βγάλω και πολύ άκρη.
Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις άλλο φωτισμό και να βγάλεις φωτογραφίες χωρίς φλας!
Νομίζω ότι βλέπω 3 φάσεις (2 μαύρες κι 1 καφε, έναν ουδέτερο μπλε και μια άσπρη γείωση)...

Και στη μπάρα γείωσης δεξιά βλέπω ένα μαύρο καλώδιο με μπλε δαχτυλίδι απ'έξω!

Αν δεν έκλεισες τον πίνακα, βγάλε καμιά φωτογραφία από πιο χαμηλά ώστε να φαίνοντε τα αυτοματάκια από κάτω και να είσαι κάθετος σε αυτά!

giannis.serres
17-01-16, 22:56
Μερακήδες οι Γερμανοί ηλεκτρολόγοι...
Μετά κοροϊδεύουμε τους Έλληνες...

Πάντως από τη φώτο δε μπόρεσα να βγάλω και πολύ άκρη.
Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις άλλο φωτισμό και να βγάλεις φωτογραφίες χωρίς φλας!
Νομίζω ότι βλέπω 3 φάσεις (2 μαύρες κι 1 καφε, έναν ουδέτερο μπλε και μια άσπρη γείωση)...

Και στη μπάρα γείωσης δεξιά βλέπω ένα μαύρο καλώδιο με μπλε δαχτυλίδι απ'έξω!

Αν δεν έκλεισες τον πίνακα, βγάλε καμιά φωτογραφία από πιο χαμηλά ώστε να φαίνοντε τα αυτοματάκια από κάτω και να είσαι κάθετος σε αυτά!
62015
Πιστεύω να βοήθησε αυτή η φωτογραφία ο φωτισμός είναι τέτοιος που δεν γίνεται χωρίς φλας
Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά από αριστερά ο πρώτος και ο τρίτος διακόπτης πρέπει να είναι κλειστοί για να μην φέρνει ρεύμα .

giannis.serres
17-01-16, 23:10
Παιδιά σας ευχαριστώ παρά παρά πολύ για την βοήθεια σας
Δούλεψε [emoji28] [emoji28]
http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/17/c93e94f27518c9b98dbcc95218609eb4.jpg

giannis.serres
11-01-17, 10:32
Καλημερα και καλη χρονια
Θα χρειαστω παλι την βοηθεια σας
Θα μπορεσω να συνδεσω την κουζινα https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170111/c9e9d49f92918cbd7fdef88ee12be0a6.jpg απευθειας επανω εδω https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170111/f83b49b0c851e5006e0eea2e5e77da4a.jpg;
Η θα πρεπει να τραβηξω καλωδιο μεχρι την τριφασικη μπριζα;
εχει ακομα μια μπριζα κανονική αλλα την ανοιξα και ειναι μικρα τα καλωδια μεσα δεν νομιζω να αντέξουν ολοκληρη κουζινα.
Για πειτε καμια γνωμη.
Ρωταω για να μην χρειαστει επεκταση το καλωδιο της κουζινας ειναι σχετικα μικρο

SYM και ξερω ψωμι

giannis.serres
11-01-17, 15:05
Τελικα τα συνδεσα ετσι απευθειας επανω στα ματια της κουζινας.
Θα κανω μια δοκιμή ας ελπισω να μην καψω κανενα καλωδιο [emoji91] [emoji95] [emoji91] https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170111/1b9e91dfc2fd6bfbf78720a64ed89102.jpg

SYM και ξερω ψωμι

FILMAN
13-01-17, 11:16
Οι φωτο δεν φαίνονται

giannis.serres
13-01-17, 11:23
Οι φωτο δεν φαίνονται
Εγω της βλεπω απο το κιν που μπαινω με ταπαταλκ
Δεν ξερω τι να κανω για να φανούν
Καποιος καμία βοηθεια;

SYM και ξερω ψωμι

lepouras
13-01-17, 11:32
δεν ξέρω πάντως εγώ τις βλέπω. αλλά βλέπω και κάτι άλλο. το καφέ από το 5Χ2.5 που δεν χρησιμοποίησες για τις εστίες γιατί είναι δυφασικές και εφόσον έχεις τριφασικό από πίσω, γιατί δεν έδωσες στο φούρνο το καφέ (την τρίτη φάση)και να έβαζες το μπλε και κίτρινο με τα άλλα μόνο. έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα αν θέλεις να δουλέψεις και εστίες και φούρνο μαζί.

giannis.serres
13-01-17, 11:36
δεν ξέρω πάντως εγώ τις βλέπω. αλλά βλέπω και κάτι άλλο. το καφέ από το 5Χ2.5 που δεν χρησιμοποίησες για τις εστίες γιατί είναι δυφασικές και εφόσον έχεις τριφασικό από πίσω, γιατί δεν έδωσες στο φούρνο το καφέ (την τρίτη φάση)και να έβαζες το μπλε και κίτρινο με τα άλλα μόνο. έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα αν θέλεις να δουλέψεις και εστίες και φούρνο μαζί.

Αν δεις πιο πανω
Ειχε προβλημα η τριτη φαση.
Ετσι αν βαλω και της εστιες να δουλεψουν μαζι με την κουζινα θα εχω θεμα;
θερμοκρασιες και λοιπα;

SYM και ξερω ψωμι

FILMAN
13-01-17, 14:15
Γιατί δεν βρίσκεις τί φταίει και δεν δουλεύει η τρίτη φάση (κομμένο καλώδιο, χαλασμένη ασφάλεια στον πίνακα, κ.λ.π.) για να τη δώσεις στον φούρνο; Αν τον βάλεις σε μια από τις άλλες δυο φάσεις που δουλεύουν εκεί που έχεις βάλει και κάποια από τα μάτια, όταν τα ανάψεις όλα μαζί υπάρχει περίπτωση να πέσει η αντίστοιχη ασφάλεια στον πίνακα και να σβήσουν.

Τις φωτο στο #12 δεν τις βλέπω και τώρα ακόμα, ενώ τη φωτο στο #11 τη βλέπω.

FILMAN
13-01-17, 14:17
Αν δεις πιο πανω
Ειχε προβλημα η τριτη φαση.

Επίσης πρόβλημα έλεγες πως είχε το ένα μαύρο, τελικά πώς αυτό δουλεύει τώρα αλλά δεν δουλεύει το καφέ;

KATSO001
14-01-17, 05:39
Επίσης πρόβλημα έλεγες πως είχε το ένα μαύρο, τελικά πώς αυτό δουλεύει τώρα αλλά δεν δουλεύει το καφέ;

Μηπως τελικα δουλευει η εστια μονοφασικα και δεν εχει παρει χαμπαρι;

FILMAN
16-01-17, 12:22
Δεν νομίζω, με όλα τα μάτια αναμμένα μια ασφάλεια 16Α θα έπεφτε.

giannis.serres
16-01-17, 12:25
Μηπως τελικα δουλευει η εστια μονοφασικα και δεν εχει παρει χαμπαρι;
Δεν δουλευει μονοφασικα
Την ειχα συνδέσει με την χαλασμενη φαση,αναβαν τα λαμπακια αλλα δεν αναβαν οι εστιες.
Για να δουλεψει μονοφασικα θελει να βαλω μια γεφυρα που ειχαν οι εστιες.

SYM και ξερω ψωμι

giannis.serres
16-01-17, 12:27
Δεν νομίζω, με όλα τα μάτια αναμμένα μια ασφάλεια 16Α θα έπεφτε.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι μην ζεσταθει-λιώσει καποιο καλωδιο αν ανοιξω φουρνο και 2 εστιες απο της 4
Έτσι οπως τα εχω συνδεσει.

SYM και ξερω ψωμι

lepouras
16-01-17, 12:51
εφόσον δεν έχει γίνει επέμβαση στην ασφάλεια ώστε να είναι μεγαλύτερη από 16Α δεν θα γίνει. αλλά αν συμπέσουν όπως είπε ο Φίλιππος τα μάτια με τον φούρνο θα πέφτει η ασφάλεια.

FILMAN
16-01-17, 13:52
εφόσον δεν έχει γίνει επέμβαση στην ασφάλεια ώστε να είναι μεγαλύτερη από 16Α δεν θα γίνει. αλλά αν συμπέσουν όπως είπε ο Φίλιππος τα μάτια με τον φούρνο θα πέφτει η ασφάλεια.
+1000
Εκτός αν έχει κάνει χαλαρές συνδέσεις.

giannis.serres
16-01-17, 13:54
+1000
Εκτός αν έχει κάνει χαλαρές συνδέσεις.
Ολα είναι καλα σφιγμενα,πατανε και καλα τα καλωδια.
Αλλα οπως καταλαβα αν ανοιξω πχ και 2 εστιες μαζι με τον φουρνο θα πεσει η ασφαλεια.
Δεν θα γινει κατι χειροτερο του στυλ να καει καποιο καλωδιο ;

SYM και ξερω ψωμι

FILMAN
16-01-17, 13:58
Όχι, διότι γι αυτό μπαίνουν οι ασφάλειες. Άμα ήτανε έτσι κι αλλιώς να καίγονται τα καλώδια με την υπερφόρτωση, δεν θα βάζαμε ασφάλειες, διακόπτες θα βάζαμε. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι οι ασφάλειες είναι κατάλληλες για τα συγκεκριμένα καλώδια, και όχι μεγαλύτερες.

giannis.serres
16-01-17, 14:01
Όχι, διότι γι αυτό μπαίνουν οι ασφάλειες. Άμα ήτανε έτσι κι αλλιώς να καίγονται τα καλώδια με την υπερφόρτωση, δεν θα βάζαμε ασφάλειες, διακόπτες θα βάζαμε. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι οι ασφάλειες είναι κατάλληλες για τα συγκεκριμένα καλώδια, και όχι μεγαλύτερες.
Ασφαλιες και λοιπα δεν εχω πειραξει πιστεύω να ειναι σωστες οι ασφαλιες.
Αν δω οτι υπαρχει προβλημα και κανω την εστια μονοφασικη και την δευτερη φαση την βαλω για τον φουρνο τοτε θα ειναι ενταξει;
ευχαριστώ πολυ για της απαντήσεις απλα ειναι δυσκολα εδω με ηλεκτρολογους και λοιπα + οτι δεν μπορω να συννενοηθω.

SYM και ξερω ψωμι

FILMAN
16-01-17, 14:14
Όχι, φτιάξε και την τρίτη φάση.

giannis.serres
16-01-17, 14:16
Όχι, φτιάξε και την τρίτη φάση.
Να την φτιαξω αλλα δεν ξερω απο που να ξεκινησω τι μπορει να φταιει και λοιπα.
Δεν μπορώ να καταλαβω ενω δειχνει οτι εχει ρευμα μολις πατουσα για να δω ποσο εχει εδειχνε 0

SYM και ξερω ψωμι

FILMAN
16-01-17, 14:20
Ή το καλώδιο είναι κομμένο κάπου, ή υπάρχει κάποια κακή επαφή / σύνδεση. Βάλε το καλώδιο της φάσης που έχει πρόβλημα σε μια από τις δυο ασφάλειες που χρησιμοποιείς τώρα, και σύνδεσε κάποιο φορτίο στο σημείο της κουζίνας να δεις τί γίνεται (αν είχε πρόβλημα το καλώδιο ή η ασφάλεια δεν βγάζει τάση)

vasilllis
16-01-17, 14:45
Sym και ψωμι αλλα τι ξερεις και δεν μας λες;

giannis.serres
16-01-17, 14:54
Sym και ψωμι αλλα τι ξερεις και δεν μας λες;
Επειδη μιλαω στο φόρουμ για σκουτερ αλλαξα την υπογραφή αλλα δεν προσεξα οτι αλλαξε και σε αυτο το φορουμ.
Ξερω καποια βασικα πραγματα.
Εχω τελειωσει θερμουδραυλικος και καναμε και μαθηματα του στυλ να συνδεσουμε κυκλοφορητη ηλεκτροβανα θερμοστατη σαν ενα μικρο λεβητοστασιο.
Παντα οταν θελω να κανω μια δουλεια με ρευμα, τα καλωδια τα εχω στο μυαλο μου σαν να έχουν ρευμα ωστε να προσεχω διπλα. Συμβουλη του πατερα μου και την ακολουθω πιστα.
Κατι αλλο που θα ηθελες να μαθεις;

vasilllis
16-01-17, 16:12
Χαχαχαχα Όχι οκ.μάλλον παρερμηνευσες το ξέρω(απο το ξερό).Καλά κανείς και ρωτάς

giannis.serres
16-01-17, 16:58
Χαχαχαχα Όχι οκ.μάλλον παρερμηνευσες το ξέρω(απο το ξερό).Καλά κανείς και ρωτάς
Πωωωωωω
Ουτε το ειδα οτι το εγραφα ετσι
Με εχει χαζεψει η Γερμανία.
Κανω ορθογραφικα αρκετα αλλα αυτο το πεθανα.
[emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23]