PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιεπαγγελματισμός 150 ευρω για μια αποκόλληση



Killo_Watt
23-11-15, 18:23
150 ευρώ:blink::blink::blink: για αποκόλληση ενός DIP chip από 2 όψεων απλή πλακέτα! Πάω σε ένα μαγαζί και ρωταω πόσο έχει να μου αποκολλήσει ένα DIP chip από μια πλακέτα (μιας και δεν έχω θερμό αέρα και δεν ήθελα να παιδεύομαι με φιτίλια αποκόλλησης) μου λέει ο τύπος στο μαγαζί 5ευρω ωραία λέω παίρνω την πλακέτα και πάω την άλλη μέρα στο μαγαζί που ήταν από εγκέφαλο αυτοκινήτου (ήθελα να βγάλω την epprom). Μόλις βλέπει ο τύπος ότι είναι από εγκέφαλο αυτοκινήτου μου λέει 150ε για να μου βγάλει το chipaki ε προφανώς καράφλιασα. Συγκρατήθηκα να μην τον βρίσω και έφυγα

Δηλαδή άμα του ζητήσουν reflow σε Κανά λαπτοπ πόσο θα πάρει Κανά 1000αρικο?

geoek4
23-11-15, 18:30
παρε εναν θερμό αερα με 50-60¤ και ξεκινα να κανεις δοκιμες σε καποια παλια motherboard για εξοικείωση. Υπομονή θελει, σιγα σιγα και ξεκολλάνε όλα

thanasisxask
23-11-15, 18:41
Αυτοί είναι σοβαροί ''επαγγελματιες''!!!

Killo_Watt
23-11-15, 18:42
Έχω σκοπό να πάρω θερμό αέρα απλά μαζεύω λεφτά για να πάρω τον aoyue 2703a+. Το θέμα είναι ότι απλά τρελάθηκα με αυτό που άκουσα να έλεγε 20 30ε να πω να βγάλει το μεροκάματο ο άνθρωπος αλλά 150….

betacord85
23-11-15, 18:44
καταρχας του ειπες οτι εισαι ηλεκτρονικος?εμενα μου φαινεται λογικο...οταν ο εγκεφαλος κοστιζει κανα 600αρι μεταχειρισμενος...

Killo_Watt
23-11-15, 18:53
Δεν θα έκανε επισκευή θα ξεκολλαγε απλά την eeprom που ήταν απλά ένα chipaki DIP ούτε καν smd. Δεν του το είπα άλλωστε φαντάζομαι θα το κατάλαβε όταν την πρώτη φορά που πήγα πχ. του μίλησα για πλακέτα επιμεταλλωμένης οπής δυο όψεων.

bchris
23-11-15, 18:53
Πρεπει να ξερεις οτι οποιαδηποτε δουλεια σε μια ηλεκτρονικη συσκευη, εμπεριεχει και καποιο ρισκο.
Το λαθος ειναι δικος σου που δεν του ειπες απο την αρχη "θελω να μου ξεκολλησεις ενα DIP16 απο μια πλακετα εγκεφαλου".

Ειναι απολυτως φυσιολογικο να παιρνει ¤10 για ενα DIP16 σε μια ιδιοκατασκευη σε διατρητη, ¤150 για το ιδιο σε ενα εγκεφαλο αυτοκινητου, ¤300 σε πλακετα αεροσακου και ¤200.000 - ¤300.000 αμα ειναι σε κανα δορυφορο.

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

street
23-11-15, 18:54
και πολυ καλα σου ειπε ! :biggrin: ξερεις εχει μια διαφορα ο εγκεφαλος αυτοκινητου , εσυ θα το ξεκολαγες μονο με θερμο αερα ? αν ειχες που λες , παιδεμα με φιτιλια ??? δλδ αυτο που σου ελειπε ηταν ο θερμος αερας ? ????

μου λέει ο τύπος στο μαγαζί 5ευρω ωραία λέω παίρνω την πλακέτα και πάω την άλλη μέρα στο μαγαζί που ήταν από εγκέφαλο

αν μπορεις καντο ... διαφορετικα μονο αντιεπαγελματισμος δεν ειναι !!

υσ εγω ασχολουμαι μονο με εγκεφαλους πετρελαιομηχανων

Killo_Watt
23-11-15, 19:04
60814Ρε παιδιά μην τρελαθούμε. Για να δείτε για τι πλακέτα μιλάμε...

bchris
23-11-15, 19:08
BTW, τα SMD εκει πανω ειναι πιο ευκολα να ξεκολληθουν απο το DIP28

vasilllis
23-11-15, 19:11
Για αυτο δεν προκειται να γινουμε ποτε χωρα.
Για αυτο οι ηλεκτρονικοι δεν θα αποκτησουν ΠΟΤΕ δικαίωματα

betacord85
23-11-15, 19:15
μια στιγμη...μονο για ξεκολλημα η μηπως και τιποτα αλλο παραπανω?ναι αλλα σε αλλη πλακετα θα επαιρνε 5 σωστα?

lynx
23-11-15, 19:17
60814Ρε παιδιά μην τρελαθούμε. Για να δείτε για τι πλακέτα μιλάμε...

αν και έχεις αρκετό δίκιο για την τιμή...

η πλακέτα είναι όσο παλιά την βλέπω? έχει μόνο πάνω και κάτω ή και κανένα ενδιάμεσο layer? αν καθώς βγάζει
το ολοκληρωμένο πάρει τα barrel στο χέρι πόσα ευρώ θα του χρειαστούν για να στο αντικαταστήσει?? ρωτάω
πόσο κάνει η ecu σου.. :001_cool:

JIM_6146B
23-11-15, 19:23
Ρε παιδιά μην τρελαθούμε. Για να δείτε για τι πλακέτα μιλάμε...

συμφωνώ μαζί σου . Σου ζήτησε όσα του έλειπαν ......

. Ο επαγγελματίας έχει τιμοκατάλογο . Ο απατεώνας - αρπάχτας είναι ότι κάτσει .... και σε τέτοιον έπεσες .

Υπάρχουν πολλοί σαν αυτόν που ανάλογα πώς σε κόβουν ζητάνε και την αμοιβή τους όπως δικηγόροι , γιατροί , τεχνίτες κ.λ.π. που

στο τέλος σου κάνουν και ζημιά .......για αυτό ψάχνεις και σίγουρα βρίσκεις σωστούς επαγγελματίες

street
23-11-15, 20:10
εγω φιλε μου να στο βγαλω με το den-on το αποκολητικο sc7000 σε 5 λεπτα μεσα ! θα σε κολλησω και το καινουργιο τσιπ με το ιδιο εργαλειο θελω 3 μυτες αποκολησης !

street
23-11-15, 20:13
Για αυτο δεν προκειται να γινουμε ποτε χωρα.
Για αυτο οι ηλεκτρονικοι δεν θα αποκτησουν ΠΟΤΕ δικαίωματα

βασιλη ηλεκτρονικος εισαι ?

Killo_Watt
23-11-15, 20:21
Φίλε ο εγκέφαλος είναι αυτός ακριβώς που βλέπεις στην Φώτο. Η πλακέτα είναι διπλής χωρίς κάποια εσωτερική στρώση. Το κόστος μεταχειρισμένου του εγκεφάλου είναι 150 με 200 ευρώ. Εγώ ζήτησα μόνο ξεκόλλημα του chip καμία άλλη υπηρεσία από τον εν λόγο κύριο. Δηλαδή σε ένα λαπτοπ που κάνει 500ευρω για να κάνει reballing πόσο πρέπει να πάρει 1000 ευρώ που εκεί θα το λύσει θα το δέσει και θα κάνει και διάγνωση? Μην τρελαθούμε τελείως, απλά ο τύπος είδε ότι είναι εγκέφαλος και είπε ωραία τώρα θα του πιάσω τον κ@@@λο…

ps Επειδή έχω δουλέψει αποκολητικο δεν κάνει καλή δουλειά στις επιμεταλλωμένης οπής. Η μόνη λύση είναι το φυτίλι αποκόλλησης σε αυτήν την περίπτωση αν δεν έχεις θερμό αέρα…

SRF
23-11-15, 20:31
150 ευρώ:blink::blink::blink: για αποκόλληση ενός DIP chip από 2 όψεων απλή πλακέτα! Πάω σε ένα μαγαζί και ρωταω πόσο έχει να μου αποκολλήσει ένα DIP chip από μια πλακέτα (μιας και δεν έχω θερμό αέρα και δεν ήθελα να παιδεύομαι με φιτίλια αποκόλλησης) μου λέει ο τύπος στο μαγαζί 5ευρω ωραία λέω παίρνω την πλακέτα και πάω την άλλη μέρα στο μαγαζί που ήταν από εγκέφαλο αυτοκινήτου (ήθελα να βγάλω την epprom). Μόλις βλέπει ο τύπος ότι είναι από εγκέφαλο αυτοκινήτου μου λέει 150ε για να μου βγάλει το chipaki ε προφανώς καράφλιασα. Συγκρατήθηκα να μην τον βρίσω και έφυγα

Δηλαδή άμα του ζητήσουν reflow σε Κανά λαπτοπ πόσο θα πάρει Κανά 1000αρικο?

Χμμμ... Εδώ μιλάς για ΑΠΛΗ ΠΛΑΚΕΤΑ? Ή κάνω λάθος?
ΑΠΛΗ? ΚΑΙ ΣΚΕΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ? Εεεε?


Δεν θα έκανε επισκευή θα ξεκολλαγε απλά την eeprom που ήταν απλά ένα chipaki DIP ούτε καν smd. Δεν του το είπα άλλωστε φαντάζομαι θα το κατάλαβε όταν την πρώτη φορά που πήγα πχ. του μίλησα για πλακέτα επιμεταλλωμένης οπής δυο όψεων.

ΟΚ, πάλι για ΜΟΝΟ ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ!!!



60814Ρε παιδιά μην τρελαθούμε. Για να δείτε για τι πλακέτα μιλάμε...

Αχααα! Περίεργη έννοια δίνεις στον ορισμό "απλή πλακέτα" ! Αν πήγες αυτό που δείχνεις... τότε ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ! Δεν ξέρω, αλλά λέω... ΜΗΠΩΣ αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ? Μήπως για να φτάσει να έχει πρόσβαση στα κάτω ποδαράκια του ολοκληρωμένου απαιτείται ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ? Το λέω γιατί μέχρι και κάποιο ποτενσιόμετρο βλέπω εγώ εκεί πάνω δεξιά!


BTW, τα SMD εκει πανω ειναι πιο ευκολα να ξεκολληθουν απο το DIP28

Επίσης απόλυτα ορθόν!

Killo_Watt
23-11-15, 20:49
Όντως η τιμή των 150 ευρώ ήταν απόλυτα σωστή! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

bchris
23-11-15, 20:59
Όντως η τιμή των 150 ευρώ ήταν απόλυτα σωστή! Ευχαριστώ για της απαντήσεις!

Αν δεν ειναι σαρκαστικο αυτο το post, κερδισες τον θαυμασμο μου!
Πιστευω οτι ειναι σημαδι ευφυιας η αναγνωριση των λαθων μας και κατ' επεκταση η αλλαγη αποψης.

f_chronis
23-11-15, 21:09
150¤ είναι πολλά. 5¤ είναι λίγα. Θεωρώ 20-30 ¤ είναι αρκετά για μια προσεκτική αποκόλληση. Και για να σας προλάβω, ναι ηλεκτρονικός είμαι, όχι δεν με ενδιαφέρει να πάρω την δουλειά.
Τα περί ευθύνης μπορούν να ξεκαθαριστούν μεταξύ πελάτη και επαγγελματία, αφού δεν αναλαμβάνει ολόκληρη την επισκευή , αλλά μόνο κομμάτι της εργασίας.
Αντιεπαγγελματικό είναι που έδωσε τόσο χαμηλή τιμή για την δουλειά χωρίς να δει την πλακέτα. Αντιεπαγγελματικό είναι επίσης που άλλαξε την τιμή μετά (και μάλιστα με τόση διαφορά). Υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες που έχουν "μπει μέσα" γιατί δεν υπολόγισαν τα πάντα. Αλλά το προτίμησαν από το να χαλάσουν την φήμη τους. Το θέμα δεν είναι πόσα ήθελε. Είναι θέμα φερεγγυώτητας.

f_chronis
23-11-15, 21:16
Φίλε ο εγκέφαλος είναι αυτός ακριβώς που βλέπεις στην Φώτο. Η πλακέτα είναι διπλής χωρίς κάποια εσωτερική στρώση. Το κόστος μεταχειρισμένου του εγκεφάλου είναι 150 με 200 ευρώ. Εγώ ζήτησα μόνο ξεκόλλημα του chip καμία άλλη υπηρεσία από τον εν λόγο κύριο. Δηλαδή σε ένα λαπτοπ που κάνει 500ευρω για να κάνει reballing πόσο πρέπει να πάρει 1000 ευρώ που εκεί θα το λύσει θα το δέσει και θα κάνει και διάγνωση? Μην τρελαθούμε τελείως, απλά ο τύπος είδε ότι είναι εγκέφαλος και είπε ωραία τώρα θα του πιάσω τον κ@@@λο…

ps Επειδή έχω δουλέψει αποκολητικο δεν κάνει καλή δουλειά στις επιμεταλλωμένης οπής. Η μόνη λύση είναι το φυτίλι αποκόλλησης σε αυτήν την περίπτωση αν δεν έχεις θερμό αέρα…

Φίλε μου αν δεν σε ενδιαφέρει να καταστρέψεις το παλιό τσιπ μπορείς απλά να κόψεις με μυτερο κοφτάκι ένα ένα τα ποδαράκια από πάνω, όσο πιο κοντά μπορείς στο κέλυφος του τσιπ. Μετά ζεσταίνεις μια μια τις κολλήσεις από κάτω και πριν κρύωσουν χτυπάς την πλακέτα ελαφρά στον πάγκο για να πέσει ο κάθε ακροδέκτης.Ζεσταίνεις - χτυπάς - ζεσταίνεις - χτυπάς ....
Είναι πολύ αποτελεσματικό και ασφαλές για την πλακέτα (αν και μπακάλικο). Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα χρειαστεί καν να αφαιρέσεις την εναπομείνουσα κόλληση.

Prithan
23-11-15, 21:19
Αν και δεν είναι σωστή η μέθοδος όπως λες φίλε Χρόνη, καμιά φόρα όντως επιβάλλεται... Ειδικά εαν είναι κάποιο τσιπ το οποίο έχουν οξειδωθεί τα ποδαράκια του..


Φίλε μου αν δεν σε ενδιαφέρει να καταστρέψεις το παλιό τσιπ μπορείς απλά να κόψεις με μυτερο κοφτάκι ένα ένα τα ποδαράκια από πάνω, όσο πιο κοντά μπορείς στο κέλυφος του τσιπ. Μετά ζεσταίνεις μια μια τις κολλήσεις από κάτω και πριν κρύωσουν χτυπάς την πλακέτα ελαφρά στον πάγκο για να πέσει ο κάθε ακροδέκτης.Ζεσταίνεις - χτυπάς - ζεσταίνεις - χτυπάς ....
Είναι πολύ αποτελεσματικό και ασφαλές για την πλακέτα (αν και μπακάλικο). Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα χρειαστεί καν να αφαιρέσεις την εναπομείνουσα κόλληση.

Dbnn
23-11-15, 21:27
150¤ είναι πολλά. 5¤ είναι λίγα. Θεωρώ 20-30 ¤ είναι αρκετά για μια προσεκτική αποκόλληση. Και για να σας προλάβω, ναι ηλεκτρονικός είμαι, όχι δεν με ενδιαφέρει να πάρω την δουλειά.
Τα περί ευθύνης μπορούν να ξεκαθαριστούν μεταξύ πελάτη και επαγγελματία, αφού δεν αναλαμβάνει ολόκληρη την επισκευή , αλλά μόνο κομμάτι της εργασίας.
Αντιεπαγγελματικό είναι που έδωσε τόσο χαμηλή τιμή για την δουλειά χωρίς να δει την πλακέτα. Αντιεπαγγελματικό είναι επίσης που άλλαξε την τιμή μετά (και μάλιστα με τόση διαφορά). Υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες που έχουν "μπει μέσα" γιατί δεν υπολόγισαν τα πάντα. Αλλά το προτίμησαν από το να χαλάσουν την φήμη τους. Το θέμα δεν είναι πόσα ήθελε. Είναι θέμα φερεγγυώτητας.

To αυτό.
Εφόσον ο "πελάτης" είπε αρχικά:

Δεν θα έκανε επισκευή θα ξεκολλαγε απλά την eeprom που ήταν απλά ένα chipaki DIP ούτε καν smd. Δεν του το είπα άλλωστε φαντάζομαι θα το κατάλαβε όταν την πρώτη φορά που πήγα πχ. του μίλησα για πλακέτα επιμεταλλωμένης οπής δυο όψεων.

Και απο το ταλιράκι, μόλις είδε τον εγκέφαλο είπε 150 ευρώ.


Χμμμ... Εδώ μιλάς για ΑΠΛΗ ΠΛΑΚΕΤΑ? Ή κάνω λάθος?
ΑΠΛΗ? ΚΑΙ ΣΚΕΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ? Εεεε?



ΟΚ, πάλι για ΜΟΝΟ ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ!!!




Αχααα! Περίεργη έννοια δίνεις στον ορισμό "απλή πλακέτα" ! Αν πήγες αυτό που δείχνεις... τότε ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ! Δεν ξέρω, αλλά λέω... ΜΗΠΩΣ αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ? Μήπως για να φτάσει να έχει πρόσβαση στα κάτω ποδαράκια του ολοκληρωμένου απαιτείται ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ? Το λέω γιατί μέχρι και κάποιο ποτενσιόμετρο βλέπω εγώ εκεί πάνω δεξιά!



Επίσης απόλυτα ορθόν!


Οι πλακέτες 2 όψεων με διαφανή ρητίνη για προστασία απο την υγρασία τι τις κάνουν και είναι απο άλλο πλανήτη?
Το ολοκληρωμένο απο κάτω που το είδες? Και να έχει ολοκληρωμένο απο κάτω πρέπει να ξεμονταριστεί απο το αλουμινένιο κέλυφος που λειτουργεί σαν ψύκτρα για τα τρανζίστορ ισχύος που έχει και φυσικά πρέπει να βγεί και ένα ποντεσιόμετρο για να γίνει η αλλαγή οποιουδήποτε ολοκληρωμένου κυκλώματος.
Και ναι, θα πρέπει να ασχοληθεί 10 λεπτά παραπάνω για να λύσει την πλακέτα απο τα υπόλοιπα αλλιώς μην ασχοληθείς καθόλου, ειδικά αν δουλέυεις με θερμό αέρα, το οποίο είναι αυτονόητο οτι θα λύσει 10 βίδες και δεν είναι extra στο κοστολόγιο.


Τέλος πάντων, ο ηλεκτρονικός που πήγε ο συμφορουμίτης θα έπρεπε να έλεγε εξ αρχής τουλάχιστον: "φίλε μου φέρε μου την πλακέτα σου να την δώ και να σου πω μιας και η κάθε πλακέτα έχει άλλο τρόπο που την δουλεύεις". Ή κάτι παραπλήσιο.
Απο την στιγμή που λες πέντε και μετά ζητάς εκατόν πενήντα αυτομάτως γίνεσαι ρεντίκωλο και ας είσαι ο γκουρού στα ηλεκτρονικά.

geoek4
23-11-15, 21:31
ΜΗΠΩΣ αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ? Μήπως για να φτάσει να έχει πρόσβαση στα κάτω ποδαράκια του ολοκληρωμένου απαιτείται ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ? Το λέω γιατί μέχρι και κάποιο ποτενσιόμετρο βλέπω εγώ εκεί πάνω δεξιά!

Παιδια μην τρελαθούμε, με 4 βίδες λύνεται ο πάτος και φαινεται το κατω μέρος της πλακέτας. Ειναι παλιά ecu και μπαίνει χέρι άνετα
Ο τύπος προφανώς δεν ηθελε να μπλέξει, μήπως κανει καμια ζημιά ή (το πιο πιθανό για μένα) ειχε σκοπό να το δώσει αλλου, όποτε σκέφτηκε χοντρικά το κόστος που θα το έδινε συν το κέρδος του.

picdev
23-11-15, 21:33
θέλει ξεμοντάρισμα η πλακέτα, , επίσης τα pad καταστρέφονται εύκολα με υψηλή θερμοκρασία, εκεί τη γ@#$% και δεν παίζει μετά να κάνεις πατέντα στον εγκέφαλο , γιατί εν κινήσει μπορεί να γίνει μλκ.
Θέλει απο πάνω flux με φιτίλι και φρέσκια κόλληση για να πάρεις ότι μπορείς απο πάνω και κάτω, και απο κάτω πιστόλι αναρρόφησης.
Το πιο σωστό θα ήταν preheater νομίζω για να μην κάνεις ζημιά, ή να βαράει ο αέρας σε χαμηλή θερμοκρασία βοηθητικά .
Εχει και 3 ψύκτρες εκεί μπορεί να θέλει ειδικό μικα και πάστα.
Προφανώς δεν είναι δουλειά των 5ε αλλά και τα 150ε ίσως να είναι πολλά

betacord85
23-11-15, 21:33
χρονη εχεις καμια σχεση με philips?

chipakos-original
23-11-15, 21:38
Τα πάντα στο θέμα κόστους είναι σχετικά. Αν δοκιμάσει με απλή τρόμπα θα καταστρέψει τα πάντα.. Αν πάλι έχει σύστημα με προθέρμανση UV που του έχει κοστίσει 1500 ή και 2000 ευρώ ??? Επίσης άλλο κόστος έχει να ξεκολλήσεις ένα chip από ένα κουνουποδιώχτη κι άλλο κόστος να ξεκολλήσεις ένα chip από ένα δορυφόρο. Ολα είναι σχετικά γι αυτό αν δεν σε συμφέρει οικονομικά απλά αποχωρείς. Πάντως άσχετα με το κόστος αγοράς ενός αποκολητικού συστήματος υπάρχει και μία παράμετρος που μας διαφεύγει. Η πείρα και η γνώση δεν αγοράζεται.

moutoulos
23-11-15, 21:47
Παιδιά ηρεμία.

Αγαπητέ Killo_Watt (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29525) μέ ξέρεις (και σε ξέρω) περίπου 10 χρόνια. Θα σου απαντήσω με ειλικρίνεια. Λοιπόν ο κάθε
ηλεκτρονικός προσαρμόζει την τιμή σε αυτό που θα φτιάξει/επισκευάσει. Οπότε:

Αν είναι όντως η φωτογραφία αυτή που έβαλες, εγώ βλέπω οτι είναι "πειραγμένη" απο την PowerBuilder Bee*R(acing)
(αλήθεια συνοδεύεται απο το Limiter ?) η οποία εξειδικεύεται σε ... πολλούς ίππους. Αυτό συνεπάγεται πολλά χρήματα
για "φτιαξίματα". Ίσως και μικρές περιουσίες μερικές φορές.

http://i86.photobucket.com/albums/k97/datsun_det/Pulsar/Avril%202012/IMG_3364.jpg

http://i86.photobucket.com/albums/k97/datsun_det/Pulsar/Avril%202012/IMG_3362.jpg

Βλέποντας λοιπόν ο ηλεκτρονικός αυτές τις "στάμπες", καταλαβαίνει οτι είναι (το γράφει) για 180SX/Sylvia 13,14 ?.
Οπότε και αυτός προσάρμοσε την τιμή σε αυτό που είδε.

Τώρα αν τον πήρες τηλέφωνο και του είπες τηλεφωνικά "Να περάσω να ξεκολλήσεις ένα Chip ?", θα σου έλεγα και
εγώ χωρίς να το δώ, "έλα ναι δεν θέλω χρήματα" (χέστηκα για τα 5¤ :001_rolleyes:). Όταν όμως θα το έβλεπα ... Οκ 150¤ δεν
θα σου ζήταγα, αλλά σίγουρα ... οχι κάτω απο 80-100¤.

Δεν έχω κανένα λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, ... ξέρεις πάντα είμαι "ήπιων τόνων", αλλά κάποια
πράγματα είναι άγραφοι νόμοι, και άγραφοι τιμοκατάλογοι ...

Υ.Γ. Κάποτε πήγα και επισκεύασα μια συσκευή (κόστος μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ) στο πανεπιστήμιο Πατρών.
Ο λόγος ?, απλά δεν πήγαινε κανένας (δεν ξέρω γιατί). Η "επίσημη εταιρεία" λοιπόν ζήταγε για επισκευή, όσο έχει
ένα καλό αυτοκίνητο σήμερα. Δεν θες να ξέρεις πόσα ζήτησα/πήρα. Το συνολικό (δικό μου κόστος) δεν ήταν πάνω
απο 10-15¤.

Yianni6
23-11-15, 21:50
Παιδιά μην τρελαθούμε, μια απλή πλακέτα είναι 2 layers και το ολοκληρωμένο σχετικά μόνο του με τιποτα υπερβολικά κοντά για να χαλάσει. 10 λεπτά υπόθεση αν θες να είσαι και προσεκτικός, με την προυπόθεση οτι θα του την πας λυμένη φυσικά. Του την πήγες λυμένη, η μέσα στο κουτί και με τις ψύκτρες όπως στη φωτό;
Και τι σημαίνει οτι υπάρχει ευθύνη γι'αυτο ζητάει 150 ευρώ; Δηλαδή αν κατα το ξεκόλλημα ο εν λόγω "επαγγελματίας" σου ξηλώσει κανα pad η κανα track τι θα κάνει μετά θα σου αγοράσει καινούρια; Δε νομίζω, απλά θα κάνει τον κινέζο (αφού θα σου έχει πάρει 150 ευρώ).
Το λάθος δικό του του που ζήτησε 5 ευρώ χωρις να την δει. Λαθος βέβαια χρεώνεσαι και εσύ αν δεν του πήγες σκέτη πλακέτα αλλά κάτι σαν αυτό της φωτογραφίας (αν και παλι υπερβολή είναι 145 ευρώ για το λύσιμο).

chip
23-11-15, 21:53
για να βγάλεις τετοιο chip δεν θέλεις θερμό αέρα αλλά απορροφητικό κολητήρι!
Με θερμό αέρα το πιθανότερο είναι να κάνεις delamination στο εποξικό υλικό, δηλαδή για να μπορέσεις να ζεστάνεις όλα τα ποδαράκια μαζί θα το υπερθερμάνεις τόσο το τυπωμένο ώστε το εποξικό υλικό θα φουσκώσει και θα ανοίξουν οι ίνες από τα υαλονήματα ενώ και η eprom είναι αμφίβολο αν θα ζήσει.
Αν είναι πράγματι δύο και όχι 4 layer πιθανότατα θα έβγαινε χωρίς πρόβλημα με απορροφητικό κολητήρι των 6-10 ευρώ
http://www.ebay.com/itm/30W-220V-50Hz-Electric-Vacuum-Solder-Sucker-Desoldering-Pump-Iron-Gun-EU-Plug-/201454679133?hash=item2ee7a2745d:g:uIQAAOSwT5tWK07 x
αν έχει περισσότερα layer η τα ποδαράκια της eprom συγκρατούν κόληση που δεν μπορεί να τραβήξει το παραπάνω τότε θα χρειαστείς απορροφητικό κολητήρι με ηλεκτρική αντλία (αυτά με περίπου 100 ευρώ)

picdev
23-11-15, 21:56
για να βγάλεις τετοιο chip δεν θέλεις θερμό αέρα αλλά απορροφητικό κολητήρι!
Με θερμό αέρα το πιθανότερο είναι να κάνεις delayaring στο εποξικό υλικό, δηλαδή για να μπορέσεις να ζεστάνεις όλα τα ποδαράκια μαζί θα το υπερθερμάνεις τόσο το τυπωμένο ώστε το εποξικό υλικό θα φουσκώσει ενώ και η eprom είναι αμφίβολο αν θα ζήσει.
Αν είναι πράγματι δύο και όχι 4 layer πιθανότατα θα έβγαινε χωρίς πρόβλημα με απορροφητικό κολητήρι των 6-10 ευρώ
http://www.ebay.com/itm/30W-220V-50Hz-Electric-Vacuum-Solder-Sucker-Desoldering-Pump-Iron-Gun-EU-Plug-/201454679133?hash=item2ee7a2745d:g:uIQAAOSwT5tWK07 x
αν έχει περισσότερα layer η τα ποδαράκια της eprom συγκρατούν κόληση που δεν μπορεί να τραβήξει το παραπάνω τότε θα χρειαστείς απορροφητικό κολητήρι με ηλεκτρική αντλία (αυτά με περίπου 100 ευρώ)

βρε chip η απο πάνω κόλληση θα ρουφηχτεί εύκολα ? με την αντλία? με τη φτηνή έχω κάνει μερικά πειράματα και έχω χαλάσει pad για πλάκα, οταν έχει ground plane

f_chronis
23-11-15, 22:00
χρονη εχεις καμια σχεση με philips?

Όχι. Γιατί;

betacord85
23-11-15, 22:03
επειδη ακουω πολλους να λενε αερολογιες χωρις να εχουν δουλεψει καν σε μαγαζι η εταιρια με επισκευες...καταρχας οι περισσοτεροι συναδελφοι βγαζουν με τρομερη δυσκολια το νοικι του μαγαζιου!το τεβε 600 με 800 ευρω!και εξοδα πολλα!λογικο ειναι να του χτυπησει τετοια τιμη!και λιγα ειπε!και κατι αλλο πες οτι στο ξεκολαει ο τεχνικος το ic μετα τι θα κανεις?ποια η λογικη?να του δωσεις να κολησει αλλο?οπως ενας πελατης σκαει μυτη με ενα iphone και ανταλακτικα απο ebay και μου λεει μπορεις να το επισκευασεις εχει το ταδε προβλημα το ειδα στο youtube και αποαφασισα να τα παραγγειλω και να μου τα φτιαξεις εσυ!εγκεφαλικο!και για το θρασος του αλλα και οτι εφερε τα ανταλακτικα για να του το φτιαξω!νοοτροποια του ελληνα μηπως???

betacord85
23-11-15, 22:04
σε μπερδεψα με αλλον συναδελφο που δουλευε στην καλιθεα τοτε στην philips
Όχι. Γιατί;

picdev
23-11-15, 22:07
επειδη ακουω πολλους να λενε αερολογιες χωρις να εχουν δουλεψει καν σε μαγαζι η εταιρια με επισκευες...καταρχας οι περισσοτεροι συναδελφοι βγαζουν με τρομερη δυσκολια το νοικι του μαγαζιου!το τεβε 600 με 800 ευρω!και εξοδα πολλα!λογικο ειναι να του χτυπησει τετοια τιμη!και λιγα ειπε!και κατι αλλο πες οτι στο ξεκολαει ο τεχνικος το ic μετα τι θα κανεις?ποια η λογικη?να του δωσεις να κολησει αλλο?οπως ενας πελατης σκαει μυτη με ενα iphone και ανταλακτικα απο ebay και μου λεει μπορεις να το επισκευασεις εχει το ταδε προβλημα το ειδα στο youtube και αποαφασισα να τα παραγγειλω και να μου τα φτιαξεις εσυ!εγκεφαλικο!και για το θρασος του αλλα και οτι εφερε τα ανταλακτικα για να του το φτιαξω!νοοτροποια του ελληνα μηπως???

βάση βάζουν σε αυτά για να αλλάζουν το πρόγραμμα, βέβαια απλή βάση δεν θα ήταν και το πιο σωστό λόγω κραδασμών υποθέτω, δεν το έχω δοκιμάσει

Thansavv
23-11-15, 22:10
Εγώ νομίζω ότι δεν είναι εύκολη η αποκόλληση. Πιστεύω πάνω από μισή ώρα δουλειά .
150¤ - ΦΠΑ - φόρος - πάγια έξοδα.
¶λλο αν είναι δικιά σου ή ενός φίλου σου η πλακέτα, και άλλο ενός αγνώστου πελάτη.
Αν αναλάβει άλλος την τοποθέτηση νέας μνήμης και κάτι δεν πάει καλά,
το λάθος θα πέσει επάνω του (χάλασε την πλακέτα κατά την αποκόλληση).
Τα 5¤ που είπε αρχικά ήταν με απόδειξη/τιμολόγιο?

midakos
23-11-15, 22:17
Εγώ νομίζω ότι δεν είναι εύκολη η αποκόλληση. Πιστεύω πάνω από μισή ώρα δουλειά .
150¤ - ΦΠΑ - φόρος - πάγια έξοδα.
¶λλο αν είναι δικιά σου ή ενός φίλου σου η πλακέτα, και άλλο ενός αγνώστου πελάτη.
Αν αναλάβει άλλος την τοποθέτηση νέας μνήμης και κάτι δεν πάει καλά,
το λάθος θα πέσει επάνω του (χάλασε την πλακέτα κατά την αποκόλληση).
Τα 5¤ που είπε αρχικά ήταν με απόδειξη/τιμολόγιο?

η σωστή ερώτηση είναι αν τα 150¤ είναι με απόδειξη/τιμολόγιο :001_tt2:

leosedf
23-11-15, 22:55
ι ¤200.000 - ¤300.000 αμα ειναι σε κανα δορυφορο.

Ισχύει, κι εγώ το δορυφόρο μου εδώ στο μάστορα που τον πάω τόσο μου παίρνει.:lool::lool:
Αν και νομίζω ότι παίρνουν κάτι εκατομμύρια γιατί πρέπει να οργανωθεί αποστολή (παλιότερα με shuttle τώρα με soyuz) και να πάνε να αλλάξουν πλακέτες (ξεφτίλες ούτε καν BGA repair in space) η ότι άλλο χρειάζεται.


Πάντως ρε παιδιά φαίνεται σχετικά εύκολο, έχει τύχει να αφαιρέσω από παρόμοιες.

Το κάνω με δυο ευρώ για το αστικό και ένα γλυφιτζούρι.
http://ylika-gamou.gr/images/detailed/1/66105.jpg

Killo_Watt
24-11-15, 00:02
Μιας και το θέμα έχει πάρει φωτιά δεν περίμενα τόσες απαντήσεις να διευκρινίσω ότι είμαι πτυχιούχος ηλεκτρονικός (και εξασκώ το επάγγελμα) όποτε κατανοώ τις απαντήσεις όλων των μελών και ειδικά τον επαγγελματιών που πραγματικά η τεράστια ροη πληροφοριών μέσω του διαδικτύου έχει αρχίσει να καταστρέφει το επάγγελμα και να συμβαίνουν φαινόμενα σαν αυτά που περιγράφει ο φίλος με το iphone.

Τώρα όσων αφορά την πλακέτα δεν είναι δικιά μου πολύ καλού φίλου ο οποίος με παρακάλεσε να του βάλω μια άλλη eeprom που είχε αγοράσει (χωρίς να του πάρω λεφτά προφανώς). Επειδή ήθελε να κρατήσει την παλιά οπότε να της κόψω τα ποδαράκια δεν ήταν καλή ιδέα και επειδή με τρόμπα δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω την πλακέτα σκέφτηκα μια καλή ιδέα θα είναι ο θερμός αέρας και έτσι πήγα στο εν λόγο μαγαζί… Προφανώς το μόνο που ήθελα ήταν αποκολλήσω θα κολαγα μετά μόνος μου την βάση. Επειδή δεν έχω εμπειρία σε θερμό αέρα με αυτά που διάβασα από τον chip πιο πάνω μάλλον τελικά θα κάνω μόνος μου την αποκόλληση.

Όσον αφορά την τιμή τώρα να αναφέρω ενδεικτικά ότι έχω στείλει για αποκόλληση 2 φορές πλακέτες από περίπου 30 κομμάτια την κάθε φορά σε δυο διαφορετικούς ηλεκτρονικούς ( ο ένας μου είχε πάρει 1.5 ευρώ ανά κομμάτι αποκόλληση πυκνωτή και ο άλλος 3 ευρώ ανά κομμάτι αποκόλληση και συγκόλληση soic16 ). Βεβαία εδώ μιλάμε για ποσότητα οπότε λογική τιμή θα θεωρούσα για ένα κομμάτι περίπου 20 με 30 ευρώ και σίγουρα κάτω από 50.

Τέλος να αναφέρω για τα μπιστόλια αναρρόφησης ότι σε δουλειά που δούλευα είχαμε μπιστόλι και δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ δεν ξέρω ίσως δεν ήταν καλό. Συγκεκριμένα αυτόν τον σταθμό είχαμε http://www.cosmodata.gr/product/69795/
Ήταν χάλια η εμπειρία μου δεν ρουφαγε καλά χρησιμοποιούσα πάντα τρόμπα.

SRF
24-11-15, 00:15
To αυτό.
Εφόσον ο "πελάτης" είπε αρχικά:


Και απο το ταλιράκι, μόλις είδε τον εγκέφαλο είπε 150 ευρώ.




Οι πλακέτες 2 όψεων με διαφανή ρητίνη για προστασία απο την υγρασία τι τις κάνουν και είναι απο άλλο πλανήτη?
Το ολοκληρωμένο απο κάτω που το είδες? Και να έχει ολοκληρωμένο απο κάτω πρέπει να ξεμονταριστεί απο το αλουμινένιο κέλυφος που λειτουργεί σαν ψύκτρα για τα τρανζίστορ ισχύος που έχει και φυσικά πρέπει να βγεί και ένα ποντεσιόμετρο για να γίνει η αλλαγή οποιουδήποτε ολοκληρωμένου κυκλώματος.
Και ναι, θα πρέπει να ασχοληθεί 10 λεπτά παραπάνω για να λύσει την πλακέτα απο τα υπόλοιπα αλλιώς μην ασχοληθείς καθόλου, ειδικά αν δουλέυεις με θερμό αέρα, το οποίο είναι αυτονόητο οτι θα λύσει 10 βίδες και δεν είναι extra στο κοστολόγιο.


Τέλος πάντων, ο ηλεκτρονικός που πήγε ο συμφορουμίτης θα έπρεπε να έλεγε εξ αρχής τουλάχιστον: "φίλε μου φέρε μου την πλακέτα σου να την δώ και να σου πω μιας και η κάθε πλακέτα έχει άλλο τρόπο που την δουλεύεις".

α) δεν αναφέρθηκα πουθενά σε ολοκληρωμένο από κάτω! ϊσως διαβάζεις άλλα από αυτά που γράφονται! Τα ποδαράκια αυτού του ολοληρωμένου για να το αφαιρε΄σεις σωστά πρέπει ή δεν πρέπει να έχεις πρόσβαση στην κάτω πλευρά τους?
Για το 10' δουλειά που λες... σε παραπέμπω στην φωτό που έβαλε ο moutoulos! Μπορεί να γίνει και σε 2' βέβαια! Αν δουλεύεις με σφυρί και λοστό! Την "λύνεις" με μιάς!


Παιδια μην τρελαθούμε, με 4 βίδες λύνεται ο πάτος και φαινεται το κατω μέρος της πλακέτας. Ειναι παλιά ecu και μπαίνει χέρι άνετα
Ο τύπος προφανώς δεν ηθελε να μπλέξει, μήπως κανει καμια ζημιά ή (το πιο πιθανό για μένα) ειχε σκοπό να το δώσει αλλου, όποτε σκέφτηκε χοντρικά το κόστος που θα το έδινε συν το κέρδος του.

Α, ΟΚ! Ανοίγει από κάτω? Την ξέρεις βλέπω αυτήν ειδικά απ' έξω. Μεγάλο πράγμα η εμπειρία! Και... ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ή όχι?



Παιδιά ηρεμία.

Αγαπητέ Killo_Watt (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29525) μέ ξέρεις (και σε ξέρω) περίπου 10 χρόνια. Θα σου απαντήσω με ειλικρίνεια. Λοιπόν ο κάθε
ηλεκτρονικός προσαρμόζει την τιμή σε αυτό που θα φτιάξει/επισκευάσει. Οπότε:

Αν είναι όντως η φωτογραφία αυτή που έβαλες, εγώ βλέπω οτι είναι "πειραγμένη" απο την PowerBuilder Bee*R(acing)
(αλήθεια συνοδεύεται απο το Limiter ?) η οποία εξειδικεύεται σε ... πολλούς ίππους. Αυτό συνεπάγεται πολλά χρήματα
για "φτιαξίματα". Ίσως και μικρές περιουσίες μερικές φορές.

http://i86.photobucket.com/albums/k97/datsun_det/Pulsar/Avril%202012/IMG_3364.jpg

http://i86.photobucket.com/albums/k97/datsun_det/Pulsar/Avril%202012/IMG_3362.jpg

Βλέποντας λοιπόν ο ηλεκτρονικός αυτές τις "στάμπες", καταλαβαίνει οτι είναι (το γράφει) για 180SX/Sylvia 13,14 ?.
Οπότε και αυτός προσάρμοσε την τιμή σε αυτό που είδε.

Τώρα αν τον πήρες τηλέφωνο και του είπες τηλεφωνικά "Να περάσω να ξεκολλήσεις ένα Chip ?", θα σου έλεγα και
εγώ χωρίς να το δώ, "έλα ναι δεν θέλω χρήματα" (χέστηκα για τα 5¤ :001_rolleyes:). Όταν όμως θα το έβλεπα ... Οκ 150¤ δεν
θα σου ζήταγα, αλλά σίγουρα ... οχι κάτω απο 80-100¤.

Δεν έχω κανένα λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, ... ξέρεις πάντα είμαι "ήπιων τόνων", αλλά κάποια
πράγματα είναι άγραφοι νόμοι, και άγραφοι τιμοκατάλογοι ...

Υ.Γ. Κάποτε πήγα και επισκεύασα μια συσκευή (κόστος μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ) στο πανεπιστήμιο Πατρών.
Ο λόγος ?, απλά δεν πήγαινε κανένας (δεν ξέρω γιατί). Η "επίσημη εταιρεία" λοιπόν ζήταγε για επισκευή, όσο έχει
ένα καλό αυτοκίνητο σήμερα. Δεν θες να ξέρεις πόσα ζήτησα/πήρα. Το συνολικό (δικό μου κόστος) δεν ήταν πάνω
απο 10-15¤.


Μάλιστα! Εσύ μας την έδειξες ολόκληρη! Α, μπράβο! Έλα μωρέ, μιά απλή πλακέτα ήταν η δουλειά! Ο άλλος ΔΕΝ έδειξε καν όλη αυτήν που εσύ δείχνεις! Απορώ... γιατί? Εγώ πάντως αν κάποιος μου πει πόσο πάει να ξεκολλήσω μιά αντίσταση από μιά πλακετούλα και μετά μου φέρει όλο το πομπό του για να την βγάλω δεν θα του πάρω μόνο τον "καφέ" μου!
Πιθανολογώ ότι και ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ κάτι τέτοιο ΕΖΗΣΕ!!! Και αντέδρσε ανάλογα!

Dbnn
24-11-15, 00:20
Εμένα δηλαδή είναι πιο εύκολο να αλλαχθεί η eeprom ή οποιοδήποτε ic?

60816

Γιατί αλλάχθηκε ενα ic κάποτε με θερμό αέρα απλά χωρίς εξειδικευμένα εργαλεία και χωρίς πολύ κόπο.
Υ.γ. η φωτό δεν είναι δικιά μου.

betacord85
24-11-15, 00:25
ποιο ευκολη ειναι δημητρη

ioannis_83
24-11-15, 00:39
Όντως η τιμή των 150 ευρώ ήταν απόλυτα σωστή! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
παρε ενα πιστολι αερα λιγο της προκοπης,παιξε λιγο με θερμοκρασιες και ροη σε μια παλια πλακετα για να μη κανεις delamination στην καλη,βαλε και kapton tape γυρω απο τα ποδαρακια και η δουλεια σου θα γινει και θα γινεται και στο μελλον χωρις να εχεις αναγκη κανενα τετοιο καραγκιοζη!!!

geoek4
24-11-15, 02:29
Α, ΟΚ! Ανοίγει από κάτω? Την ξέρεις βλέπω αυτήν ειδικά απ' έξω. Μεγάλο πράγμα η εμπειρία! Και... ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ή όχι?

Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν φίλε.
H ecu είναι κατά 99% Japan. Όλες οι ecu αυτής της χρονολογίας (χοντρικά πριν το '00) είναι παρόμοιες. Αν πληρώνεται ακριβά ή όχι εσύ ξέρεις.

CybEng
24-11-15, 02:46
Τα "αρχαία" χρόνια ξεκολλούσαμε εύκολα, καθαρά και γρήγορα για επισκευή ή επαναπρογραμματισμό τα DIP από τις πλακέτες που είχαν τα arcade games με κάτι ωραία μικρά μπάνια (http://www.stavrianos-dw.gr/index.php?cPath=10_188) κόλλησης. Το κακό σήμερα είναι ότι στην τιμή που έχει πάει η κόλληση (ακόμη και η απλή 60/40) για να γεμίσεις το μπάνιο θες ένα τσουβάλι λεφτα.

gsouf
24-11-15, 03:40
Κυριοι μαλλον εχουμε λιγο ξεφυγει η εμπειρια προφανως να πληρωθει και σωστο ειναι αλλα μισο λεπτο για να ξεκολλησεις ενα dip ic αν εισαι σωστος ρπαγγελματιας την ιδια τεχνη και προσοχη θα βαλεις σε οποιαδηποτε πλακετα τωρα το ολο θεμα ειναι ποσο κοστολογεις την ωρα σου

Αν ο συναφελφος κοστολογει οτι την ωρα θελει 150 ειναι υπερβολικο γιατι δλδ αν αυτοςνο ανθρωπος παει on site τι θα ζητησει 200-250?

Και μιλαμε για καθαρη εργασια δεν μιλησα για ανταλλακτικα ωστε να μπαινει μεσα ωρα για την αποκτηση υλικων και πηγαινε ελα και κλπ κλπ.

Ακομα και τιμολογιο να κοψει παει για 90-100 την ωρα καθαρα ειναι αρκετα παιδια οπως και να το κανουμε

vasilllis
24-11-15, 08:53
επειδη ακουω πολλους να λενε αερολογιες χωρις να εχουν δουλεψει καν σε μαγαζι η εταιρια με επισκευες...καταρχας οι περισσοτεροι συναδελφοι βγαζουν με τρομερη δυσκολια το νοικι του μαγαζιου!το τεβε 600 με 800 ευρω!και εξοδα πολλα!λογικο ειναι να του χτυπησει τετοια τιμη!και λιγα ειπε!και κατι αλλο πες οτι στο ξεκολαει ο τεχνικος το ic μετα τι θα κανεις?ποια η λογικη?να του δωσεις να κολησει αλλο?οπως ενας πελατης σκαει μυτη με ενα iphone και ανταλακτικα απο ebay και μου λεει μπορεις να το επισκευασεις εχει το ταδε προβλημα το ειδα στο youtube και αποαφασισα να τα παραγγειλω και να μου τα φτιαξεις εσυ!εγκεφαλικο!και για το θρασος του αλλα και οτι εφερε τα ανταλακτικα για να του το φτιαξω!νοοτροποια του ελληνα μηπως???

Δηλαδη αφου δεν βγαινει να πληρωσει το τεβε και το νοικι ,ας τα παρει απο τον μλκ?
Μακαρι να ηταν ετσι,αλλα δυστηχως δεν ειναι.Τωρα εχασε και τον πελατη αυτον και καμποσους ακομα και σε λιγο θα κλεισει.
Για τα παραδειγμα που φερνεις αν και ασχετο με το θεμα εγω προσωπικα ξερω Παρα πολλους που δουλεουν ετσι (οχι μονο ηλεκτρονικους) .Που ειναι το κακο?κοστολογεις προσφερεις και αν συμφωνησει ο πελατης προχωραει.


Εγώ νομίζω ότι δεν είναι εύκολη η αποκόλληση. Πιστεύω πάνω από μισή ώρα δουλειά .
150¤ - ΦΠΑ - φόρος - πάγια έξοδα.
¶λλο αν είναι δικιά σου ή ενός φίλου σου η πλακέτα, και άλλο ενός αγνώστου πελάτη.
Αν αναλάβει άλλος την τοποθέτηση νέας μνήμης και κάτι δεν πάει καλά,
το λάθος θα πέσει επάνω του (χάλασε την πλακέτα κατά την αποκόλληση).
Τα 5¤ που είπε αρχικά ήταν με απόδειξη/τιμολόγιο?

Διαβασε καλυτερα τι γραφεις.Ειναι πανω απο 1/2δουλεια.150¤ τοσο κοστολογεις εσυ το μισαωρο σου?Παγια ειναι το ρευμα??


Ισχύει, κι εγώ το δορυφόρο μου εδώ στο μάστορα που τον πάω τόσο μου παίρνει.:lool::lool:
Αν και νομίζω ότι παίρνουν κάτι εκατομμύρια γιατί πρέπει να οργανωθεί αποστολή (παλιότερα με shuttle τώρα με soyuz) και να πάνε να αλλάξουν πλακέτες (ξεφτίλες ούτε καν BGA repair in space) η ότι άλλο χρειάζεται.


Πάντως ρε παιδιά φαίνεται σχετικά εύκολο, έχει τύχει να αφαιρέσω από παρόμοιες.

Το κάνω με δυο ευρώ για το αστικό και ένα γλυφιτζούρι.
http://ylika-gamou.gr/images/detailed/1/66105.jpg

Κανονισε σε αυτους που τα πας να μας πεσει καννενας δορυφορος στο κεφαλι καμια μερα.


βασιλη ηλεκτρονικος εισαι ?
Οχι Δημητρη.

chipakos-original
24-11-15, 09:34
επειδη ακουω πολλους να λενε αερολογιες χωρις να εχουν δουλεψει καν σε μαγαζι η εταιρια με επισκευες...καταρχας οι περισσοτεροι συναδελφοι βγαζουν με τρομερη δυσκολια το νοικι του μαγαζιου!το τεβε 600 με 800 ευρω!και εξοδα πολλα!λογικο ειναι να του χτυπησει τετοια τιμη!και λιγα ειπε!και κατι αλλο πες οτι στο ξεκολαει ο τεχνικος το ic μετα τι θα κανεις?ποια η λογικη?να του δωσεις να κολησει αλλο?οπως ενας πελατης σκαει μυτη με ενα iphone και ανταλακτικα απο ebay και μου λεει μπορεις να το επισκευασεις εχει το ταδε προβλημα το ειδα στο youtube και αποαφασισα να τα παραγγειλω και να μου τα φτιαξεις εσυ!εγκεφαλικο!και για το θρασος του αλλα και οτι εφερε τα ανταλακτικα για να του το φτιαξω!νοοτροποια του ελληνα μηπως???
Απλά του λες να αγοράσει και τον αντίστοιχο εξοπλισμό και να το κάνει μόνος του και με μια κλωτσιά έξω από το μαγαζί. Τέτοιοι πελάτες να λείπουν καλύτερα.

picdev
24-11-15, 09:42
Εγώ στο συνεργείο που πάω το αυτοκίνητο επιτρέπεται να πάω ότι ανταλλακτικό θέλω , έχει γίνει και γνωστός μέσω ίντερνετ για αυτό , έχει πολύ δουλειά .
Που ξέρω εγώ τι βάζει ο κάθε τεχνικός ? Μηχανικός κτλ ? Όταν άλλαξα δίσκο μου εβαλε φτηνό αλλά στο νετ τον είχα βρει ένα 50αρι πιο φτηνό γιατί να μην το γλιτωνα ?

Στην εργασία δεν κάνω παζάρια άλλωστε υπάρχει τιμοκατάλογος , τόσα εργασία τόσα ανταλλακτικά.

Ειδικά στα λάπτοπ που τα ανταλλακτικά πρέπει να τα πάρω από ebay πάντα αναφέρω το κόστος του ανταλλακτικου , αν θέλουν να μου τα φέρουν κανένα πρόβλημα καλύτερα για μην τα πληρώνω και εγώ. Λεω ποσό έχει και αφήνω ανοιχτό το περιθώριο να κοιτάξουν και αυτοί μη νομίζουν ότι θέλω να βγάλω από το ανταλλακτικό

Panoss
24-11-15, 11:39
Εγώ αυτό που βλέπω ως αντιεπαγγελματικό είναι τα 5 ευρώ που σου είπε χωρίς να έχει δει την πλακέτα.
Για τα 150 ευρώ που σου είπε, δικαίωμά του, ελεύθερος επαγγελματίας είναι, όσα θέλει ζητάει, δεν υπάρχουν συγκεκριμένες τιμές που 'πρέπει' να χρεώνει.
Όπως κι ο πελάτης, ελεύθερος πελάτης (:lool: καλό ε; δικό μου) είναι, όσα θέλει προσφέρει, δεν υπάρχουν συγκεκριμένα ποσά που 'πρέπει' να προσφέρει.

Όταν το 'όσα θέλει ζητάει' του ενός συμφωνήσει με το 'όσα θέλει προσφέρει' του άλλου, τότε έχουμε συμφωνία στην κοινή τιμή.
Για να αποδειχθεί για ακόμα μια φορά ο πανάρχαιος νόμος της προσφοράς και της ζήτησης...

Τώρα για το συγκεκριμένο, ναι κι εμένα μου φαίνονται πολλά τα 150, οπότε δεν θα του το άφηνα.
Κι αφού είσαι και ηλεκτρονικος, θα έπρεπε να σου 'ναι πανεύκολο, πίις οφ κέικ :lool:.

Killo_Watt
24-11-15, 13:49
Επειδή άκουσα πολλά μέχρι και για μια ώρα δουλειά. Προφανώς Πάνο και το να βγάλω μόνος μου το ic είναι 10 λεπτά δουλειά. Απλά όπως είπα ήθελα να ταλεπωρισω όσο το δυνατόν λιγότερο το pcb καθώς και την μνήμη οπότε γιαυτο επέλεξα αρχικά να πάω σε κάποιον που να έχει θερμό αέρα υποθέτοντας ότι θα ήταν καλύτερα να αποκολληθεί με αυτό τον τρόπο.

bchris
24-11-15, 14:14
Οπως ειπε κι ο Χρονης στο #22 μπορεις να το βγαλεις σε 10 λεπτα.
Το ζητουμενο -φανταζομαι- ειναι να μην καταστρεψεις ουτε την πλακετα ουτε το IC κατα την διαδικασια.

dog80
24-11-15, 14:33
Ο θερμός αέρας σε DIP είναι σίγουρη συνταγή για καταστροφή, και της πλακέτας και του τσίπ. Η μόνη περίπτωση που μπορεί να λειτουργήσει είναι σε κοννέκτορες όπως αυτός:

60821

Οπου τα pins είναι κοντά κοντά και μπορείς να τα θερμάνεις όλα ταυτόχρονα, και επιπλέον ο κοννέκτορας δέν χαλάει και να ανεβάσει λίγο θερμοκρασία.

Στα DIP, επειδή είναι μεγάλη η απόσταση μεταξύ των pins πρέπει να ανεβάσει τρελή θερμοκρασία μέχρι να λιώσει το καλάι σε όλα. Το φούσκωμα της πλακέτας είναι δεδομένο.

Καλύτερα με την κλασσική μέθοδο με τρόμπα και φυτίλι, όμως θέλει πολύ υπομονή και αρκετά διαλείματα ωστε το τσιπ να προλαβαίνει να κρυώσει ενδιαμεσα και να μην καταστραφεί.

Ο πιό γρήγορος και αξιόπιστος τρόπος είναι με σταθμό αποκόλλησης.

http://www.skroutz.gr/s/1867363/OEM-ZD-915.html

Αγόρασα πρόσφατα έναν τέτοιο και πλέον το χρησιμοποιώ ακόμα και αν θέλω να αποκολλήσω ένα πυκνωτή ή μία αντίσταση. Η δουλειά γίνεται τόσο γρήγορα, καθαρά και με ελάχιστες πιθανότητες να χαλάσω κάτι, που δέν αξίζει να παιδεύομαι με φυτίλια.

Εδώ ένα βίντεο του Dave με το σταθμό (όχι ακριβώς ίδιο μοντέλο) σε δράση:

https://youtu.be/Ft50m8UU5WQ?t=1272

Και στο 28:00 το χρησιμοποιεί πάνω σε DIP

picdev
24-11-15, 14:48
το κάνεις πανω κατω γρήγορα με το χέρι και ζεσταίνεται ολες οι τρύπες

Killo_Watt
24-11-15, 14:54
Dog80 τον ZD915 έχεις εσύ? Είναι δυνατή η αντλία όπως του daved στο βίντεο? Γιατί πιο παλιά που είχα δουλέψει αυτόν την Solomon που είναι και πολύ ακριβότερος δεν είχα μείνει ικανοποιημένος…

picdev
24-11-15, 14:54
μολις δοκίμασα να βγάλω ενα βύσμα σκαρτ με ζεστό αέρα μονο @@, δεν έκανε δουλειά και το ειχα στο τέρμα

Panoss
24-11-15, 15:03
Ο πιό γρήγορος και αξιόπιστος τρόπος είναι με σταθμό αποκόλλησης.

http://www.skroutz.gr/s/1867363/OEM-ZD-915.html

Αγόρασα πρόσφατα έναν τέτοιο και πλέον το χρησιμοποιώ ακόμα και αν θέλω να αποκολλήσω ένα πυκνωτή ή μία αντίσταση. Η δουλειά γίνεται τόσο γρήγορα, καθαρά και με ελάχιστες πιθανότητες να χαλάσω κάτι, που δέν αξίζει να παιδεύομαι με φυτίλια.

Εδώ ένα βίντεο του Dave με το σταθμό (όχι ακριβώς ίδιο μοντέλο) σε δράση:

https://youtu.be/Ft50m8UU5WQ?t=1272

Και στο 28:00 το χρησιμοποιεί πάνω σε DIP
Πολύ καλό!

picdev
24-11-15, 15:03
τώρα έκανα δοκιμή με τον zd 915, όντως με φρέσκια κόλληση εβγαλε όλη τη κόλληση απο όλα τα pad, τα pad ομως που έχουν ground plane παραμένει κόλληση απο τη πάνω μεριά ,
το εύκολο ειναι να κόψεις το βύσμα αλλά εδώ μας λέει ο φίλος μας οτι θέλει να κρατήσει τη μνήμη

Killo_Watt
24-11-15, 15:14
Το ερώτημα παραμένει και σε εσένα picdev o 915 είναι όσο δυνατός είναι και ο σταθμός στο video του dave?

finos
24-11-15, 15:15
Φίλε μου αν δεν σε ενδιαφέρει να καταστρέψεις το παλιό τσιπ μπορείς απλά να κόψεις με μυτερο κοφτάκι ένα ένα τα ποδαράκια από πάνω, όσο πιο κοντά μπορείς στο κέλυφος του τσιπ. Μετά ζεσταίνεις μια μια τις κολλήσεις από κάτω και πριν κρύωσουν χτυπάς την πλακέτα ελαφρά στον πάγκο για να πέσει ο κάθε ακροδέκτης.Ζεσταίνεις - χτυπάς - ζεσταίνεις - χτυπάς ....
Είναι πολύ αποτελεσματικό και ασφαλές για την πλακέτα (αν και μπακάλικο). Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα χρειαστεί καν να αφαιρέσεις την εναπομείνουσα κόλληση.
παρολο που ειμαι hobiest μια φωρα που επρεπε να βγαλω ενα αρπαγμενο lm 338t (ναι ξερω 3 πινακια αντι για 24 ) ετσι το εκανα δεν μπωρουσα κι τα 3 μαζι

picdev
24-11-15, 15:22
Το ερώτημα παραμένει και σε εσένα picdev o 915 είναι όσο δυνατός είναι και ο σταθμός στο video του dave?

επειδή εδώ και μερικές μέρες εχω δοκιμάσει και jbc αξίας 2000ε , ο 915 είναι πιο δυνατός, το πρόβλημα που είναι οτι αν δεν τον έχεις στους 400 βαθμούς βουλώνει πολύ εύκολα,
οπότε εύκολα καταστρέψεις pad αν τον κρατήσεις πολύ ώρα

chrisrer
24-11-15, 15:40
τοση ωρα διαβαζω τι γραφεται εδω στο forum θελετε να λεγετε επαγγελματιας αυτος που πεταξε απλα μια τιμη χωρις να κανει επιμερους ερωτησεις για την δουλεια που θα κανει? (εχω συναντησει πολλους πυρινικους επιστημονες) πλεον εχει χαθει η επικοινωνια πελατη με εμπορο η πηγε ο τυπας να το πεξει ο μητσος ο ανετος πφφφφ για μενα κατι ολοκληρωμενα ειναι να χοθμε να λεμε επειδη ειμαι μαστορατζα και μολισ ειδε το μελι θα αρχισε να λεει περι πυρινικης φυσικης........τωρα απο την πλευρα πελατη πρεπει να ξεκαθαρισει απολυτα το τι θελει να κανει η να παει με το μαραφετι στο χερι εω αυτο θελω αυτο γιατι εχει και μερικους που νομιζοθν οτι ξερουν και τελικα δεν ξερουν την τυφλα τους......αυτα απο μενα μαγκες ατυη ειναι η αποψη μου επι του θεματος.

toni31
24-11-15, 15:44
τώρα έκανα δοκιμή με τον zd 915, όντως με φρέσκια κόλληση εβγαλε όλη τη κόλληση απο όλα τα pad, τα pad ομως που έχουν ground plane παραμένει κόλληση απο τη πάνω μεριά ,
το εύκολο ειναι να κόψεις το βύσμα αλλά εδώ μας λέει ο φίλος μας οτι θέλει να κρατήσει τη μνήμη

<οφ τοπικ> Με τα τζακ του λαπτοπ πως τα πάει? <οφ τοπικ>

SRF
24-11-15, 15:58
Τον 915 τον δουλεύω εδώ και περίπου 10 έτη (έχω αλλάξει 3 βέβαια ενδιάμεσα, με τελευταίά αγορά προ 4 ετών) και επί σχεδόν καθημερινής βάσεως! Είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά του!!!

teo966
24-11-15, 16:16
επειδή εδώ και μερικές μέρες εχω δοκιμάσει και jbc αξίας 2000ε , ο 915 είναι πιο δυνατός, το πρόβλημα που είναι οτι αν δεν τον έχεις στους 400 βαθμούς βουλώνει πολύ εύκολα,
οπότε εύκολα καταστρέψεις pad αν τον κρατήσεις πολύ ώρα
αμαρτια να κανεις τετοια συγκριση

street
24-11-15, 16:36
ρε παιδια ειναι δυνατον ??? μα ειναι δυνατον ???? ημαρτον !!! φιλε κιλοβατ που ουτε το ονομα σου δεν μας λες ..... χαρακτιριζεις το επαγγελμα που οπως ειπες κανεις ! , ως αντιεπαγγελματισμος ! σοβαρα τωρα εσυ θες να ινεις επαγγελματιας η καγκουρας ? για αρχη επαγγελματιας και μετα καγκουρας να εχεις και μια ικανοποιηση ρε αδερφε :biggrin:

Έχω σκοπό να πάρω θερμό αέρα απλά μαζεύω λεφτά για να πάρω τον aoyue 2703a+. Το θέμα είναι ότι απλά τρελάθηκα με αυτό που άκουσα να έλεγε 20 30ε να πω να βγάλει το μεροκάματο ο άνθρωπος αλλά 150….
εγω εχω ersa

υσ ... παιδια ξεπουληστε ανετα την εμπειρια σας και την γνωση σας , αν θελετε κατεβαστε και τα βρακια σας και πεστε στα 4! :lool:
ενας ασχετος που σιγα μην ξερει να χρησιμοποιει κολητηρι ο τρολ δημιουργησε τετοιο θεμα ....ηλεκτρονικος φιλε μου δεν προκειτε να γινεις ποτε .... αλα να τους κατηγορεις εισαι ναμπερ ουαν !

ultra
24-11-15, 16:37
Επειδή άκουσα πολλά μέχρι και για μια ώρα δουλειά. Προφανώς Πάνο και το να βγάλω μόνος μου το ic είναι 10 λεπτά δουλειά. Απλά όπως είπα ήθελα να ταλεπωρισω όσο το δυνατόν λιγότερο το pcb καθώς και την μνήμη οπότε γιαυτο επέλεξα αρχικά να πάω σε κάποιον που να έχει θερμό αέρα υποθέτοντας ότι θα ήταν καλύτερα να αποκολληθεί με αυτό τον τρόπο.

Αν μου το φερεις στο εργαστηριο, θα στο φτιαξω σε 2 λεπτα, δωρεαν εννοειται.

street
24-11-15, 16:42
oxi κωστα ... να μαθει να το κανει απο μονος του ...
η πες του εδω σε αυτον τον παγκο ειναι τα εργαλεια κατσε και φτιαξτο μεγαλε

picdev
24-11-15, 16:44
αμαρτια να κανεις τετοια συγκριση
Αμαρτία ξεαμαρτια εκεί έχουν 2-3 jbc και δεν ρουφανε τόσο δυνατά ίσως να φταίει ή συντήρηση . είπα ότι βουλωνει εύκολα και δεν προστατεύει τα pad αλλά σαν δύναμη τρόμπας μου φενεται πολύ πιο δυνατός .

Οι σταθμοι που έχω δοκιμάσει αξίζουν αλλά και πάλι 3500¤ δεν τα δίνεις για ένα σταθμό κόλλησης με ένα κολλητιρι μόνο πάνω

street
24-11-15, 16:57
βασιλη ηλεκτρονικος εισαι ?
Οχι Δημητρη.

το χειροτερο που διαβασα εδω μεσα ειναι του βασιλη


Για αυτο οι ηλεκτρονικοι δεν θα αποκτησουν ΠΟΤΕ δικαίωματα

picdev
24-11-15, 17:06
<οφ τοπικ> Με τα τζακ του λαπτοπ πως τα πάει? <οφ τοπικ>

Με λαπτοπ δεν το έχω δοκιμάσω αλλά με ground plane τα πράγματα είναι δύσκολα χαλάει τα pad ,
μετά αν βάλεις αέρα , και το βύσμα ειναι στην άκρη πάλι θα κάνεις ζημιά μετά απο αρκετή ώρα.
Και εκεί πιστεύω το καλύτερο ειναι το κόψιμο , εχω και έναν preheater στη κούτα να δοκίμαζα σε συνδυασμό με αυτόν αλλά δεν έχω χώρο να τον βάλω στο εργαστήριο

picdev
24-11-15, 17:10
το χειροτερο που διαβασα εδω μεσα ειναι του βασιλη

εσύ ρε δημήτρη ηλεκτρονικός είσαι ? και έχω ρωτήσει πολλές φορές εδώ μέσα πως γίνεσαι ηλεκτρονικός και τι σημαίνει ηλεκτρονικός.
Γιατί ηλεκτρονικός λέγεται και αυτός που κολλάει καλώδια, αυτός που επισκευάζει, αυτός που σχεδιάζει, αυτός που φτιάχνει υπολογιστές, αυτός που βάζει συναγερμούς κτλ τκλ
Πρέπει να έχεις τελειώσει σχολή ? ποια σχολή ? ΤΕΕ ΙΕΚ ΤΕΙ πολυτεχνείο ? τι απόλα ?
αυτός που προγραμματίζει ηλεκτρονικά τι είναι ? προγραμματιστής ή ηλεκτρονικός ? και αυτός που γράφει κώδικα σε έναν επεξεργαστή και χρησιμοποιεί βιβλιοθήκη TCP/IP πως λέγεται δυκτιάς ? και αυτός που κάνει embedded σε linux ? και αυτός που κάνει embedded σε low level ? και αυτός που αλλάζει προγραμματίζει eeprom σε ecu
Πως τους χωρίζεις όλους αυτούς ? με πια κριτήρια ?
o αυτοματιστής είναι ηλεκτρονικός ?
απλά νομίζω οτι έχετε μείνει στην εποχή του βίντεο.
Εδώ έχουν γραφτεί και απόψεις ότι ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να βάζει συναγερμούς γιατί λεει ο συναγερμός θέλει ηλεκτρονικό , λες και αυτοί οι "ηλεκτορνικοι" που τους βάζουν ξέρουν να αναγνωρίζουν τα εξαρτήματα στη πλακέτα, ή μήπως δεν χρειάζεται ?

Killo_Watt
24-11-15, 18:09
ρε παιδια ειναι δυνατον ??? μα ειναι δυνατον ???? ημαρτον !!! φιλε κιλοβατ που ουτε το ονομα σου δεν μας λες ..... χαρακτιριζεις το επαγγελμα που οπως ειπες κανεις ! , ως αντιεπαγγελματισμος ! σοβαρα τωρα εσυ θες να ινεις επαγγελματιας η καγκουρας ? για αρχη επαγγελματιας και μετα καγκουρας να εχεις και μια ικανοποιηση ρε αδερφε :biggrin:

εγω εχω ersa

υσ ... παιδια ξεπουληστε ανετα την εμπειρια σας και την γνωση σας , αν θελετε κατεβαστε και τα βρακια σας και πεστε στα 4! :lool:
ενας ασχετος που σιγα μην ξερει να χρησιμοποιει κολητηρι ο τρολ δημιουργησε τετοιο θεμα ....ηλεκτρονικος φιλε μου δεν προκειτε να γινεις ποτε .... αλα να τους κατηγορεις εισαι ναμπερ ουαν !

Φίλε street πραγματικά τι να πω για εσένα κρίμα. Το τι είμαι και το τι δεν είμαι δεν έχω σκοπό να το αποδείξω πιστεύω ότι είμαι μέλος σε αυτό το forum περισσότερα χρόνια από εσένα ( απο το 2005) αποδεικνύουν τουλάχιστον το ότι δεν είμαι τρολ.


Όποιος θέλει μπορεί να ελέγξει ένα ένα και το αρχείο μηνυμάτων μου να δει αν έχω τρολαρει ποτέ εδώ μέσα

PS Όσο για το καγκουρας το αμάξι όπως είπα δεν είναι δικό μου που φοραει τον συγκεκριμένο εγκέφαλο

alexander-fa
24-11-15, 18:12
Εντάξη είναι άκρως αντιεπαγγελματικό αυτό που έκανε απο τα 5 στα 150!!! ας ζήταγε κάτι τις παραπάνω ή ας έλεγε δεν μπορώ...
Μια κανονική τιμή ειδικά στις μέρες μας είναι απο 20-30 ευρώ

lepouras
24-11-15, 18:37
..................ενας ασχετος που σιγα μην ξερει να χρησιμοποιει κολητηρι ο τρολ δημιουργησε τετοιο θεμα ...

βρε Δημήτρη. χαλάρωσε λίγο.
βρε ρεμάλια τη σας πιάνει και αμέσως μπαίνετε στο ρινκ.
και λίγο παρατηρητικότητα δεν βλάπτει. 500 μηνύματα και εγκραφή το 2005 και πριν ο Γρηγόρης του έγραψε κάτι που μάλλον δεν το πρόσεξες




Αγαπητέ Killo_Watt (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29525) μέ ξέρεις (και σε ξέρω) περίπου 10 χρόνια.

οπότε λες να έχει όρεξη για τρολαρησμα?(μαύρος μουτουλος που τον έφαγε)
εντάξει έχει μια άποψη για κάτι που του έτυχε και απλά υπάρχει διαφωνία.
οκ δεκτό και μέχρι εκεί.
είναι ανάγκη να βγάζουμε μαχαίρια γιατί είμαστε πίσω από μια οθόνη?(γλύτωσα και το ξύλο τώρα που τα λέω:001_tt2:)
σαν το ¶κη (picdave) κάνεις που από εδώ έλεγες θα μας βιάσει όλους(χαρά που κάναμε) και όταν ερχόταν και πίναμε καφέ απογοητευόμασταν ( όλο υποσχέσεις και από ψητό τίποτα)
:hahahha::hahahha:

street
24-11-15, 19:07
εσύ ρε δημήτρη ηλεκτρονικός είσαι ?
ναι φιλε μου ειμαι και το υπερηφανευομαι ! εφτυσα αιμα ... περασα ιατρικων μηχανηματων στην αθηνα , ηταν το μονο που ηθελα !! λογο οικονομικων δυσκολιων δεν πηγα , τα μορια μου εφτασαν και τελικα μπηκα στο ατει , το τελιωσα σχετικα ευκολα διοτι δεν ψωλαρμενιζα :biggrin: πηγα και φανταρος 12μηνες γυρισα και το ολοκληρωσα και πηρα το γαμωχαρτο , σε ολα αυτα τα χρονια δουλεψα παντου , εκτος σερβιτορος ( αντε κανα 2-3 ναι σε μπαρ για τα γκομενακια ) και πακετας , εχω δουλεψει σε οικοδομη σε δημοσια εργα , γενικα η δουλεια δεν με φοβιζει ... γενικαα δεν επαιζα το τσουτσουνι μου ! με λιγα λογια ....
ηλεκτρονικος ειναι αυτος που θα σου λυσει την απορια σε οποιοδηποτε προβλημα ! οταν οι αλοι πιανουν πατο
ηλεκτρονικος ειναι αυτος που κανει τα παντα να δουλευουν τελεια ενοειται και τα ηλεκτρολογικα
ηλεκτρονικος ειναι αυτος που θα βρει την λυση οταν οι αλλοι σηκωνουν τα χερια ψηλα , ακομα και 50αρης που δεν εχει ιδεα μικροελεγκτων

ασε

vasilllis
24-11-15, 19:08
το χειροτερο που διαβασα εδω μεσα ειναι του βασιλη
Γιατι Δημητρη το χειροτερο;υπαρχει καπου σχετικο θεμα που το συζηταγαν οι ηλεκτρονικοι.τεχνικος ειμαι δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα τεχνικός απο τεχνικο.και ναι εχω λιωσει στο τρεξιμο πογ οι γνωσεις πογ εχω δεν θα πληρωθουν ποτε,γιατι απλα δεν πληρωνονται.δςν πληρωνεται η κυριακη που θα τρεξεις.η νυχτα που θα φας κα.μακαρι να πληρωνοντουσαν.στο θεμα του τεχνικου που ζήτησε αυτο το ποσο μαγκια του.πολλοί το εχουμε κάνει.δεν παύει όμως Είναι αντιεπαγγελματικο.ειτε μας αρεσει ειτε οχι.εχω πάρει προσφορές από εξωτερικό μιση τιμη από οτι ελλαδα.θα μου πεις βεβαια ,καλα κανεις στειλε το εξω.
Εδω λοιπον λεμε ,σωστος επαγγελματιας.

street
24-11-15, 19:12
κιλοβατ παιρνω το τρολ πισω .... πες πως δεν το ειπα ... συγνωμη ...

Panoss
24-11-15, 19:13
Τα μισά μηνύματα μου θυμίζουν το θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54338&highlight=%E4%F5%F3%EB%E5%EE%DF%E1
Έχουμε πρόβλημα.

picdev
24-11-15, 19:16
ναι φιλε μου ειμαι και το υπερηφανευομαι ! εφτυσα αιμα ... περασα ιατρικων μηχανηματων στην αθηνα , ηταν το μονο που ηθελα !! λογο οικονομικων δυσκολιων δεν πηγα , τα μορια μου εφτασαν και τελικα μπηκα στο ατει , το τελιωσα σχετικα ευκολα διοτι δεν ψωλαρμενιζα [emoji3] πηγα και φανταρος 12μηνες γυρισα και το ολοκληρωσα και πηρα το γαμωχαρτο , σε ολα αυτα τα χρονια δουλεψα παντου , εκτος σερβιτορος ( αντε κανα 2-3 ναι σε μπαρ για τα γκομενακια ) και πακετας , εχω δουλεψει σε οικοδομη σε δημοσια εργα , γενικα η δουλεια δεν με φοβιζει ... γενικαα δεν επαιζα το τσουτσουνι μου ! με λιγα λογια ....
ηλεκτρονικος ειναι αυτος που θα σου λυσει την απορια σε οποιοδηποτε προβλημα ! οταν οι αλοι πιανουν πατο
ηλεκτρονικος ειναι αυτος που κανει τα παντα να δουλευουν τελεια ενοειται και τα ηλεκτρολογικα
ηλεκτρονικος ειναι αυτος που θα βρει την λυση οταν οι αλλοι σηκωνουν τα χερια ψηλα , ακομα και 50αρης που δεν εχει ιδεα μικροελεγκτων

ασε
ο ηλεκτρονικός ξέρει και ηλεκτρολογικά ? Διαφωνω
Δηλαδη δεν έχεις τελειώσει ΤΕΙ ηλεκρονικης ?, έχεις αλλά επαγγελματικά δικαιώματα.?
Όσο για το τι λυνεις απορίες σε κάθε πρόβλημα ασε με να αμφιβάλλω γιατί δεν έχω γνωρίσει ακόμα τέτοιον άνθρωπο , οπότε είμαι λίγο δύσπιστος.

street
24-11-15, 19:29
ο ηλεκτρονικός ξέρει και ηλεκτρολογικά ? Διαφωνω
τοτε δεν ειναι καν ηλεκτρονικος ! δεν μιλαμε για υδραυλικους ... ημαρτον !

street
24-11-15, 19:34
Δηλαδη δεν έχεις τελειώσει ΤΕΙ ηλεκρονικης ?, έχεις αλλά επαγγελματικά δικαιώματα.?
ναι εχω κολομπαρο , καταραμενη καταντια ......

johnnyb
24-11-15, 19:36
http://i1303.photobucket.com/albums/ag147/bob_johnson3/Bill-Hader-Eating-Popcorn-Smiling-SNL_zpsd1c4412c.gif

picdev
24-11-15, 19:36
τοτε δεν ειναι καν ηλεκτρονικος ! δεν μιλαμε για υδραυλικους ... ημαρτον !

δηλαδή είχες κάνει μαθήματα ηλεκτρικών κινητήρων, συστήματα γείωσης , υψηλές τάσεις ,ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ? κτλ
τα διάβασες μόνος σου?
Απο τη μία λες για επαγγελματικά δικαιώματα και ποιος ειναι ηλεκτρονικός , απο την άλλη λες ξέρω-κάνω ηλεκτρολογικά.
Σου εύχομαι καλή τύχη στη καριέρα σου αλλά δεν πιστεύω οτι ο χειρισμός του σταθμού σε κάνει ηλεκτρονικό ούτε οτι χρειάζεται κάποιο ειδικό χαρτί , για να ρωτάς ποιος είναι ηλεκτρονικός και ποιος δεν ειναι

street
24-11-15, 19:41
δηλαδή είχες κάνει μαθήματα ηλεκτρικών κινητήρων, συστήματα γείωσης , υψηλές τάσεις ,ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ? κτλ
τα διάβασες μόνος σου?

αλλον ειπα τρολλ και το πηρα πισω .... εσενα σου ταιριαζει γαντι ...

lepouras
24-11-15, 20:00
](*,)](*,)](*,)](*,)

Dbnn
24-11-15, 20:41
http://i1303.photobucket.com/albums/ag147/bob_johnson3/Bill-Hader-Eating-Popcorn-Smiling-SNL_zpsd1c4412c.gif

Ακριβως χαχαχαχα

gsmaster
24-11-15, 20:44
Καιρό είχα να ρίξω λουκέτο.....