PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση σταθμού αποκόλλησης ZD-915



dog80
26-11-15, 13:17
Σε ένα θέμα που κλειδώθηκε πρόσφατα, ανέφερα το σταθμό αποκόλλησης ZD-915 και έβαλα το βίντεο του Dave, οπου όμως δοκιμάζει ένα παραπλήσιο μοντέλο (ZD985)

https://www.youtube.com/watch?v=Ft50m8UU5WQ

Οπότε έκανα ένα review του 915, ο οποίος δέν βλέπω να έχει ουσιαστικές διαφορές απο τον 985


http://www.youtube.com/watch?v=PBSwKepUcpw

Να σημειωθεί οτι ο σταθμός έχει κόστος χοντρικά στα 90-100 ευρώ, ανάλογα το κατάστημα, και υπάρχουν τα πάντα σε ανταλλακτικά διαθέσιμα και σε χαμηλές τιμές, πχ νομίζω ολόκληρο το πιστόλι κοστίζει κάπου στα 25 ευρώ.

GiwrgosTH
26-11-15, 16:09
Μπράβο Γιάννη, κατατοπιστικότατη παρουσίαση!

picdev
26-11-15, 17:26
άλλαξαν το ελατήριο και το φίλτρο ? εμένα δεν ειναι έτσι

lynx
26-11-15, 17:41
ρε Γιάννη κάηκες?? δεν το έχεις συνηθήσει ακόμα? δεν νομίζω να έχει γλυτώσει κανείς
απο το κολλητήρι... :001_cool:εγώ αν τύχει να είμαι με κάποιον που ξεκινάει τώρα, επίτηδες
ακουμπάω την μύτη του κολλητηριού για να βλέπω την έκφραση που παίρνει! :001_rolleyes:

για να το κάνω και πιο θεαματικό με διάρκεια ακουμπάω πρώτα το σφουγγαράκι.

panos_panopoulos
26-11-15, 18:11
Συγχαρητήρια για την παρουσίαση! Όχι τίποτα άλλο αλλά εκείνος ο ηλεκτρολυτικός τι ζογκλερικές κινήσεις χρειάζονταν για να αποκολληθεί με κολλητήρι απλό και αποροφητικό.

street
26-11-15, 18:22
μπραβο γιαννη :001_smile: να προσθεσω και κατι οτι η βαση του ειναι μια χαρα και πρεπει να προσαρμοστει ... μπαινει και στα αριστερα μπαινει και στα δεξια :biggrin: αναλογα πως βολευει ... απλα πρεπει να βγαλεις ολοκληρο το καπακι για να γινει η αλλαγη ...

thanasis 1
26-11-15, 18:28
Πολυ ωραια παρουσιαση γιαννη,ευχαριστουμε!:001_smile:

betacord85
26-11-15, 18:29
πολυ ωραια παρουσιαση γιαννη!κατι ασχετο εχεις δοκιμασει να κανεις αποκολυση σε ολοκληρωμενο σε ιδιο socket απο την πλακετα απο το θεμα που κλειδωθηκε?

p270
26-11-15, 18:40
το είχα εντελώς άχρηστο για πλακέτες δυο όψεων και παραπάνω

katmadas
26-11-15, 19:04
ε ενταξει.... ευχαριστω
το παραγγελνω τωρα....

teo966
26-11-15, 19:06
σε lead-free το εχεις δοκιμασει?γιατι απ'οτι βλεπω αυτες ειναι leaded

picdev
26-11-15, 19:08
το είχα εντελώς άχρηστο για πλακέτες δυο όψεων και παραπάνω
Αυτές πως τις ξεκολλας ?

p270
26-11-15, 20:30
με πολύ καλυτερο εργαλείο αλλά ακριβό εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να αγοράσω τέτοιο

το δικό μου zd 915 έβγαλε και προβλήματα πολύ νωρίς κάηκε η αντίσταση και κάποια στιγμή με ελάχιστη πάντα χρήση δεν τράβαγε την κόλληση και να σκεφτείς ότι η μόνη δουλεία που θέλαμε να κάνει ήταν να ξεκολλάμε jack τροφοδοσίας σε laptop

ίσως είμαι απλά καντέμης τι να πω, αναφέρω την εμπειρία μου

σκέφτομαι να αγοράσω αυτό κάποια στιγμή

https://www.reichelt.de/XYTRONIC-Rework-Stationen/STATION-LF-8800/3/index.html?ACTION=3&GROUPID=4124&ARTICLE=95327&OFFSET=16&WKID=0&SID=10VldOE6wQATIAAHuCcrsccbbc7e29b16fa83df0cabc15 7774dd0&LANGUAGE=EN

dog80
26-11-15, 20:47
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια :lool:

Το lead-free δέν είναι πρόβλημα, το πολύ πολύ ανεβάζεις λίγο τη θερμοκρασία, φτάνει μέχρι 480.

Το βασικό πρόβλημα σε πλακέτες όπως οι μητρικές υπολογιστή είναι οτι οι κολλήσεις είναι μικροσκοπικές, οπότε η μύτη δέν κάνει καλή επαφή με την κόλληση και δέν τη λιώνει σε βάθος.

Η λύση είναι να προσθέσεις λίγο καλάι ωστε να γίνει πιό χοντρή η κόλληση και να την πιασει καλύτερα η μύτη.

Τώρα όσον αφορά την αξιοπιστία δέν ξέρω, το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο.

picdev
26-11-15, 20:55
με πολύ καλυτερο εργαλείο αλλά ακριβό εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να αγοράσω τέτοιο

το δικό μου zd 915 έβγαλε και προβλήματα πολύ νωρίς κάηκε η αντίσταση και κάποια στιγμή με ελάχιστη πάντα χρήση δεν τράβαγε την κόλληση και να σκεφτείς ότι η μόνη δουλεία που θέλαμε να κάνει ήταν να ξεκολλάμε jack τροφοδοσίας σε laptop

ίσως είμαι απλά καντέμης τι να πω, αναφέρω την εμπειρία μου

σκέφτομαι να αγοράσω αυτό κάποια στιγμή

https://www.reichelt.de/XYTRONIC-Rework-Stationen/STATION-LF-8800/3/index.html?ACTION=3&GROUPID=4124&ARTICLE=95327&OFFSET=16&WKID=0&SID=10VldOE6wQATIAAHuCcrsccbbc7e29b16fa83df0cabc15 7774dd0&LANGUAGE=EN
Αλλαξες το φίλτρο που είναι πάνω στο σταθμό εκτός του πιστολιού ? Με το καιρό πανιαζουν .
Έχω τον έχω χρησημοοποιησει αρκετά και το μόνο πρόβλημα που έχω δει είναι ότι αν η θερμοκρασία είναι στους 300 βουλωνει ευκολα
Επειδή έχω δοκιμάσει και σταθμούς jbc , να σου πω ότι δεν αξίζουν και τόσο και τα ανταλλακτικά τους είναι πανάκριβα και αυτοί μια χαρά βουλωνουν , και δεν ρουφανε και τοσο δυνατα , ο επόμενος καλύτερος είναι έναν που έχει ο τοπ με 300€ ένα μαύρος , τα αξίζει τα λεφτά του , δυνατός και δεν βουλωνει με τίποτα

dog80
26-11-15, 20:59
ρε Γιάννη κάηκες?? δεν το έχεις συνηθήσει ακόμα? δεν νομίζω να έχει γλυτώσει κανείς
απο το κολλητήρι... :001_cool:εγώ αν τύχει να είμαι με κάποιον που ξεκινάει τώρα, επίτηδες
ακουμπάω την μύτη του κολλητηριού για να βλέπω την έκφραση που παίρνει! :001_rolleyes:

για να το κάνω και πιο θεαματικό με διάρκεια ακουμπάω πρώτα το σφουγγαράκι.

Γενικά προσέχω και δέν έχω καεί πολλές φορές. Βέβαια ο δείκτης του ενός χεριού έχει ένα σημείο που δέν νοιώθει καθόλου, το είχα κάψει καλά καλα μια φορά.

Είναι άτιμο πράγμα το κολλητήρι, η θερμοκρασία είναι τόσο μεγάλη που καίει κατευθείαν τα νεύρα και τα νεκρώνει. Έτσι δέν νοιώθεις αμέσως τον πόνο και το αφήνεις πάνω σου για ώρα. :cursing:

gsouf
26-11-15, 21:56
Κυριοι και γω τον εχω εδω και 15 μερες και ειμαι απολθτα ευχαριστημενος τον δουλευω στους 340 μονιμα παει τρενο μου εχουν πεσει και κατι πλακετεςντριων επιπεδων αρκετα ζορικες δεν καταλαβαινει jesus

eleCtroAsxetos
26-11-15, 22:36
Πολύ ωραία παρουσίαση. Σκέφτομαι μιας και πληρώθηκα σήμερα να ρίξω μια παραγγελία...!
Επίσης αναμένουμε τι θα γίνει με τον μίνι παλμογράφο που δε σου δούλευε! Τον έφτιαξες?

Γενικά βρε παιδιά αυτη η θερμοκρασία των 340 C είναι η θερμοκρασία που με καλύβει στο 90% των περιπτώσεων που θα χρησιμοποιήσω κολλητήρι. Οσον αφορά τα καψίματα, κάποτε έπιασα όλη τη μύτη με την παλάμη μου, ξεχάστηκα εντελώς και πήγα να την ξεβιδώσω σε φουλ θερμοκρασία:saad:...Να σας πώ ενα γιατροσόφι για τα καψίματα απο κολλητηρι. Λευκή οδοντόκρεμα colgate βάζετε στο σημείο αμεσως σε λίγότερο απο λεπτό απο την ώρα που θα καείτε! Την αφήνετε να ξεραθεί πάνω και απαλύνει και σχεδόν αναστέλλει τον πονο αλλά αποτρεπει και την δημιουργία της κλασσικής φλεγμονής, φούσκας που λέμε με υγρό.

teresos
26-11-15, 23:47
Εχω και εγω τον συνκεκριμένο σταθμό εδώ και 1 + χρόνο , αλλά για ερασιτεχνική χρήση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Το μόνο πρόβλημα που συνάντησα όταντον παρέλαβα καινούργιο, ηταν οτι ηταν σπασμένη η πλαστική θήκη που βιδώνει ο σωλήνας αναρόφησης.
Μετά από επικοινωνία με το κατάστημα που τον αγόρασα (από Αθήνα--αψογη εξυπηρέτηση) σε 2 ημέρες είχα καινούργιο ανταλακτικό στα χέρια μου.
Ανοίγοντας το κουτί για να το αντικαταστήσω ανακάλυψα οτι το ενα ποδαράκι της αντλίας ηταν έξω από την θέση του από την λαστιχένια αντικραδασμική
βάση και όλη η ανλία έγερνε από την οριζόντια θέση της.
Μετά την αποκατάσταση και μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα....:thumbup:
6088160882

MacGyver
27-11-15, 00:41
Σε άλλη έκδοση το ελατήριο είναι διαφορετικό, αλλά όπως και να έχει, ο καθαρισμός του από την κόλληση είναι μπελάς.
Εγώ αφαίρεσα το ελατήριο και βάζω λίγο βαμβάκι, 1-1.5 cm μέτρια πιεσμένο, και εκεί συγκρατείται η κόλληση.
Πετάω το βαμβάκι, βάζω ένα άλλο και τέλος.
Ο καθαρισμός πλέον είναι παιχνίδι.

60883

picdev
27-11-15, 01:56
Πολύ ωραία παρουσίαση. Σκέφτομαι μιας και πληρώθηκα σήμερα να ρίξω μια παραγγελία...!
Επίσης αναμένουμε τι θα γίνει με τον μίνι παλμογράφο που δε σου δούλευε! Τον έφτιαξες?

Γενικά βρε παιδιά αυτη η θερμοκρασία των 340 C είναι η θερμοκρασία που με καλύβει στο 90% των περιπτώσεων που θα χρησιμοποιήσω κολλητήρι. Οσον αφορά τα καψίματα, κάποτε έπιασα όλη τη μύτη με την παλάμη μου, ξεχάστηκα εντελώς και πήγα να την ξεβιδώσω σε φουλ θερμοκρασία:saad:...Να σας πώ ενα γιατροσόφι για τα καψίματα απο κολλητηρι. Λευκή οδοντόκρεμα colgate βάζετε στο σημείο αμεσως σε λίγότερο απο λεπτό απο την ώρα που θα καείτε! Την αφήνετε να ξεραθεί πάνω και απαλύνει και σχεδόν αναστέλλει τον πονο αλλά αποτρεπει και την δημιουργία της κλασσικής φλεγμονής, φούσκας που λέμε με υγρό.

οι δερματολόγοι λένε , κρύο καθαρό νερό.
οδοντόκρεμα απαγορεύεται γιατί προκαλεί έγκαυμα.
Αν το κάψημο είναι βαθύ ίσως χρειαστεί μπεταντίν κάθε τόσο για να μην πάθεις μόλυνση

Οσο για το βαμβάκι , να πω οτι ο σταθμός της τοπ έχει μέσα σύρμα που τρίβουμε κατσαρόλες, βέβαια εγώ το μοντέλο που έχω με το παλιό ελατήριο καθαρίζει εύκολα. Μήπως το ελατήριο ειναι για να κρυώνει η κόλληση ? το βαμβάκι δεν καίγεται ?

lepouras
27-11-15, 02:46
http://pharmathens.com/images/hansaplast_burn_relief_spray.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&source=imgres&cd=&ved=0ahUKEwiFn_mRsK_JAhXH2ywKHfUUCfEQjRwICTAA&url=http%3A%2F%2Fpharmathens.com%2Findex.php%3Fcur rency%3DUSD%26manufacturers_id%3D26%26language%3De n&psig=AFQjCNH1qse7WiM80xFLhjb3faWq417Hgw&ust=1448671532477076)

gsouf
27-11-15, 06:22
Σε άλλη έκδοση το ελατήριο είναι διαφορετικό, αλλά όπως και να έχει, ο καθαρισμός του από την κόλληση είναι μπελάς.
Εγώ αφαίρεσα το ελατήριο και βάζω λίγο βαμβάκι, 1-1.5 cm μέτρια πιεσμένο, και εκεί συγκρατείται η κόλληση.
Πετάω το βαμβάκι, βάζω ένα άλλο και τέλος.
Ο καθαρισμός πλέον είναι παιχνίδι.

60883

Για να μην καιγεται υηα μπορουσες να βαζεις φιλτρο απο αποροφητηρα αντεχει αρκετα παραπανω απο το βαμβακι εβαζα τετοιο σε πατεντα αποροφητικο που ειχα φτιαξει μονος μου και δουλευε μια χαρα

dog80
27-11-15, 12:43
Επίσης αναμένουμε τι θα γίνει με τον μίνι παλμογράφο που δε σου δούλευε! Τον έφτιαξες?

Έχω παραγγείλει τον καινούριο opamp, αλλά δέν τον έχω αλλάξει ακόμα, θέλω να τελειώσω μερικά άλλα εκκρεμή πρότζεκτ πρώτα.....

geoek4
27-11-15, 13:25
ωραια παρουσιαση!
εμενα δεν εχει αυτο το ελατηριο, μου φαινεται πιο δυσκολος ο καθαρισμος του ετσι...ισως ειναι άλλο πιστολι, καινουρια σειρα..
Επίσης αν συνεχίσεις και κρυώνεις το πιστολι κατ'αυτον τον τρόπο (με νερό!) συντομα θα χρειαστεις καινουριο. Μονο φυσικα πρεπει να κρυωνει

MacGyver
28-11-15, 15:24
Αυτό είναι το σετ. Δεν θα έλεγα ότι το καλύτερο από πλευράς τεχνικής λογικής. Το ελατήριο είναι για να συγκρατεί τον μεταλλικό σταυρό πριν το φίλτρο. Μετά από λίγη χρήση γεμίζει κολληση που βγαίνει δύσκολα. Το βαμβάκι δεν καίγεται, και είναι μηδενικου κόστους.
60934

agis68
29-11-15, 13:25
το καλύτερο φάρμακο για καψίματα που περνάει ΑΜΕΣΩΣ ο πόνος και βοηθάει στην ανάπλαση του δέρματος είναι 2 υλικά που μπορούν και να συνδυασθούν...

1. Aloe Vera κόβεις ενα φύλο κατα μήκος και παίρνεις το ζελέ και το απλόωνεις....(οι αμερικανοί θεωρούν ακόμη και το διάλυμα 1/10 πολύ ικανό για επούλωση και μαζεύουν βαρέλια από αυτό σε Στρατιωτικές βάσεις διότι είναι αποτελεσματικό ακόμη και σε θύματα από Ναπαλμ και Πυρηνικά)

2..Κεραλοιφή.....Είναι απίθανο υλικό και έχω πάντα στο ψυγείο μου....αν την αναμίξης και σε bebanthol είναι μοναδικό υλικό. Την κεραλοιφή την βρίσκεται κυρίως σε μοναστήρια και είναι πολύ φθηνή για τα αποτελέσματα που έχει....ενα βαζάκι που διαρκει τουλάχιστον 3 χρόνια χρήσης (καχίματα από λαδι από ήλιο κλπ) κοστίζει 5 ευρώ και περιέχει περίπου 100ml συμπυκνωμένου υιλικού που μπορέι να αραιωθεί με κρέμα σε αναλογία 1κεραλοιφή :3 κρέμα

όσο για τον σταθμό αποκόλλοισης τον έχω δει να δουλεύει και απλά περιμένω να τον πάρω.....(μάλλον θα είναι το δώρο μου τα προσεχή Χριστούγεννα)

SV1HAG
29-11-15, 16:53
.

1. Aloe Vera κόβεις ενα φύλο κατα μήκος και παίρνεις το ζελέ και το απλόωνεις....(οι αμερικανοί θεωρούν ακόμη και το διάλυμα 1/10 πολύ ικανό για επούλωση και μαζεύουν βαρέλια από αυτό σε Στρατιωτικές βάσεις διότι είναι αποτελεσματικό ακόμη και σε θύματα από Ναπαλμ και Πυρηνικά)

60962
Μπράβο Άγη για την συμβουλή σου συμφωνώ απόλυτα για αυτό και εγώ , εδώ και 2 χρόνια έχω φυτέψει στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας που μένω κάπου 20 φυτά Aloe Vera για εγκαύματα και όχι μόνο , οι θεραπευτικές ιδιότητες της Aloe Vera είναι πολλές. Εμ εγώ δεν σπούδασα ηλεκτρονικός αλλά γεωπόνος να που χρειαζόμαστε και εμείς χιχιχι...

Lord Vek
29-11-15, 18:01
Να ρωτήσω κάτι; Το ZD985 που παρουσιαζει ο Dave δεν κάνει θόρυβο με το που το ανοίγει. Το ZD915 κάνει κάποιο θόρυβο όπως επισημαίνει και ο Dog80. Μπορεί κάποιος άλλος που το έχει να επιβεβαιώσει αν κάνει ή δεν κάνει θόρυβο το ZD915;

Prezonautis
29-11-15, 18:07
Αν λες για το Μπιπ που ακούγεται μετά από 2sec αφού το ανοίξεις, ναι ακούγεται και στο ZD915 και στο ZD916.

picdev
29-11-15, 18:09
Και ο ανεμιστήρας μόνιμα ακούγεται , και δεν είναι και αθορυβος

Lord Vek
29-11-15, 18:28
Ναι, για τον ανεμιστήρα ρωτουσα, ευχαριστω.

picdev
29-11-15, 18:39
Δεν αξίζει να το έχεις και μόνιμο ανοιχτό , αν και νομίζω ότι έχει και σλεεπ mode , σίγουρα όμως μπορείς να βαλεις κανέναν αθόρυβο

geoek4
29-11-15, 18:50
Να ρωτήσω κάτι; Το ZD985 που παρουσιαζει ο Dave δεν κάνει θόρυβο με το που το ανοίγει. Το ZD915 κάνει κάποιο θόρυβο όπως επισημαίνει και ο Dog80. Μπορεί κάποιος άλλος που το έχει να επιβεβαιώσει αν κάνει ή δεν κάνει θόρυβο το ZD915;

ακούγεται, και μάλιστα πολύ. Δεν ξερω εαν γινεται να τον αλλάξεις με κάποιον πιο αθόρυβο, πάντως είναι βαβούρα

chip
29-11-15, 19:03
δεν το ξέρω το μηχάνημα, αλλά ο θόρυβος λογικά είναι η αντλία...

p270
29-11-15, 19:12
Αλλαξες το φίλτρο που είναι πάνω στο σταθμό εκτός του πιστολιού ? Με το καιρό πανιαζουν .
Έχω τον έχω χρησημοοποιησει αρκετά και το μόνο πρόβλημα που έχω δει είναι ότι αν η θερμοκρασία είναι στους 300 βουλωνει ευκολα
Επειδή έχω δοκιμάσει και σταθμούς jbc , να σου πω ότι δεν αξίζουν και τόσο και τα ανταλλακτικά τους είναι πανάκριβα και αυτοί μια χαρά βουλωνουν , και δεν ρουφανε και τοσο δυνατα , ο επόμενος καλύτερος είναι έναν που έχει ο τοπ με 300€ ένα μαύρος , τα αξίζει τα λεφτά του , δυνατός και δεν βουλωνει με τίποτα


τώρα είδα την απαντηση σου και ναι είχαν αλλαχτεί και τα φίλτρα αλλά πάλι δεν έκανε τιποτα

δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ πότε ξανά με κάποιο εργαλεία από αυτούς

nikos1
29-11-15, 19:18
Dog80 η μύτη του κολλητηριού δεν δουλεύει καλά, Όσο ποιο καθαρή και ποιοτική είναι η μύτη τόσο καλύτερες κόλλησης κάνεις

lepouras
29-11-15, 20:58
καλά δεν έκανε και παρουσίαση του κολλητηριού αλλά του ΞΕκολλητηριού :lool:

nikos1
29-11-15, 21:19
Όχι δεν υπάρχει θέμα άλλωστε το αποδεικνύουν τα σχόλια που έχουν είδη γίνει και με τα οποία συμφωνώ . Παρεμπίπτοντος είδα το κολλητήρι και έκανα το σχόλιο .

katmadas
06-12-15, 10:12
ανταλακτικα που μπορουμε να παρουμε?
θελω το κιτ φιλτρο - τσιμουχες - μυτες - λιμες.

katmadas
09-12-15, 18:37
αν χαλασει καποιο εξαρτημα η αν θελεις καινουργιες μυτες τι κανεις?
το πετας και περνεις αλλο?

picdev
09-12-15, 18:54
Όχι παραγγέλνει από τοπ, έχω πήρα Σφουγγαράκια προχτες

katmadas
09-12-15, 19:20
Όχι παραγγέλνει από τοπ, έχω πήρα Σφουγγαράκια προχτες


στο εμπαιι?

picdev
09-12-15, 19:31
ο top φέρνει ανταλλακτικά δεν πήρα από το ebay, απο μαγαζί της γειτονιάς τα παρήγγειλα

katmadas
09-12-15, 19:49
o top δηλαδη ειναι εδω ελλαδα?

σιτε εχει ρε φιλε ?
κανα τηλεφωνο?

liat
09-12-15, 19:53
ο top φέρνει ανταλλακτικά δεν πήρα από το ebay, απο μαγαζί της γειτονιάς τα παρήγγειλα

Η topelcom (http://www.topelcom.gr/default.aspx) δηλαδή;

lepouras
10-12-15, 12:05
ναι αυτός. εγώ πήγα προχτές στον Φανό και αγόρασα τις μύτες σφουγγαράκια(10αδα) και τα δύο από τα τρία λύμακια. δεν τα είχα όλα αυτά γιατί είχα αγοράσει μόνο το πιστόλι χωρίς τον σταθμό. περίπου 7 ευρώ όλα. το μόνο που δεν έχουν σαν ανταλλακτικό παρότι το έχει στον κατάλογο ο τοπ είναι το γυαλάκι του πιστολιού με αποτέλεσμα αν σου σπάσει να δυσκολευτείς να το βρεις.(εμένα με έσωσε ο SRF και μου χάρισε ένα)

picdev
10-12-15, 12:06
Αυτό υπάρχει στο ebay μαι με το ελατήριο

lepouras
10-12-15, 12:10
ε άμα προκαλείς την τύχη σου ξέρεις ποιος θα την πληρώσει την νύφη να το παραγγείλει:lool:

aktis
10-12-15, 12:21
Ο 915 πρέπει να εχει μεγάλο fan club ... Υπάρχουν και εκδόσεις firmware με source ( με PID autotune ! ) σχηματικα κλπ απο το fan club στο forum του dave !
Ξερει κανεις τι διαφορα εχουν τα πιστολια σκετα ( zd-552 νομιζω ) Παλαιότερα εδω μεσα λέγαν για 5 και 7 πιν βυσμα
( σκέφτομαι να βάλω ενα κινεζικο με 20 ευρv για δοκιμη σε παλιο pace σταθμο που εχει 100 ευρω μονο η αντίσταση ... )

axel12p
10-12-15, 13:11
Να είναι καλά ο fubar που με το βιντεάκι του με έψησε και απέκτησα και εγώ εχθές τον ZD-915.

Τον σταθμό δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά το πιο σπαστικό από όλα είναι ο ελατήριο με τον σταυρό και το φιλτράκι. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος το σχεδίασε, αλλά μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο να καταφέρω να το τοποθετήσω χωρίς να καταστρέψω το φιλτράκι. Δυστυχώς έχει το σετάκι του MacGyver και είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να μπούνε όλα αυτά στην θέση τους. Με βλέπω να κάνω και εγώ το κόλπο με το βαμβάκι να ξεμπλέκω!

ΥΓ. Τελικά μόλις δοκίμασα τον σταθμό με την πατέντα με το βαμβάκι και φαίνεται να δουλεύει άψογα. Τον έχω ρυθμισμένο στους 340C, αλλά μάλλον θα το ανεβάσω στους 380 καλύτερα.