PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε 3-φασική μηχανή!!!



theosou
27-11-15, 22:39
Καλήσπερα παιδιά ,

σε μια 3-φασική μηχανή στην εταιρεία που εργάζομαι έρχονται 3 φάσεις χωρίς ουδέτερο .Το πρώτο προβλημά μου είναι ότι θέλω να βάλω μια λάμπα στην μηχανή ώστε όταν λειτουργέι για μια συγκεκριμένη παραγωγή να μου ανάβει αυτή την λάμπα, ενώ όταν δουλεύει για κάποια άλλη λειτουργεία να μου ανάβει αλλη λάμπα.Αλλά δεν έχω ουδέτερο ,πως μπορώ να κάνω ουδετέρωση η τλπ να βρώ ουδέτερο?

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι μέτρησα σε μια από τις ασφάλειες του πίνακα της μηχανής 230V και πάω να συνδέσω εκεί την λάμπα και δεν μου άναβε και ξαναμετράω με το πολύμετρο και μου δείχνει 0 όταν έχω την λάμπα πάνω. Μόλις βγάζω την λάμπα μου δείχνει πάλι 230V. Γιατί ποιόν λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

gsouf
27-11-15, 22:52
βάλε μετασχηματιστή 380 σε 220 και μην κλείνεις με την γείωση θα σκοτωθεί κανένας!

Sted
27-11-15, 22:53
Θα χρειαστείς ένα μετασχηματιστή 400V/230V. Απο εκεί και πέρα μπορείς να βάζεις, ανάλογα την ισχύ του Μ/Σ που θα επιλέξεις, ο,τι θέλεις για την τάση αυτή.

vasilllis
28-11-15, 00:09
Μετρας στην ασφαλεια 230??? οκ,το ενα ακρο του πολυμετρου το εβαλες στην ασφαλεια.Το αλλο???
γειωση?
δεν ειναι ουτε γειωμενο το μηχανημα?

Spark
28-11-15, 00:15
αυτο που θα εκανα ειναι να βαλω στη μια φάση (εκει που μετρας 230) μια ενδεικτική λυχνια νεον, υπαρχουν σε πλαστικη θηκη με εσωτερικη αντίσταση. το αλλο ακρο της μπορεις να το βαλεις στη γειωση.

theosou
28-11-15, 12:38
Βασίλη φυσικά και είναι γειωμένο το μηχάνημα . Τώρα δεν καταλαβαίνω τι τάση είναι αυτή ? Σπύρο οι λάμπες που πρέπει να συνδέσω ειναι φθορίου με ηλεκτρονικό Ballast και UV λάμπα . Στον μετασχημτιστή θα δώσω 400v χώρις ουδέτερο και θα πάρω 230v(φάση και ουδέτερο) ?

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας!

lepouras
28-11-15, 12:49
με τρομάζεις με αυτά που λες και ρωτάς.
στην είσοδο του μετασχηματιστή μπαίνουν 2 φάσης, γιατί μεταξύ φάση φάση έχεις 400, και δεν ψάχνεις για ουδέτερο διότι ΔΕΝ ψάχνεις στα 400 να τα βρεις μεταξύ φάσης και ουδετέρου.
στην έξοδο ΔΕΝ θα βρεις φάση και ουδέτερο διότι ΔΕΝ γειώνετε κάποιο άκρο όπως συμβαίνει στην ΔΕΗ για να υπάρξει αυτό το φαινόμενο που λέμε φάση και ουδέτερο. απλά θα πάρεις στην έξοδο 230. βάφτισε όποιο θέλεις φάση και όποιο θες ουδέτερο.
μην δοκιμάσεις με δοκιμαστικό στην έξοδο θα σου ανάβει και στα δύο.

και σου κάνανε μια ερώτηση. όταν μέτρησες 230 σε μία ασφάλεια. το άλλο άκρο του πολύμετρου ΠΟΥ του είχες? στο σασί? σε άλλη ασφάλεια? σε κάποιο εξάρτημα? που?

theosou
28-11-15, 13:07
230v παίρνω μεταξύ ασφάλειας και ενός μπλέ καλωδίου που νομίζω ότι είναι ουδέτερος αλλα δεν μπορώ να το εξακριβώσω γιατι το καλώδιο μπαίνει μέσα στην μηχανή και πρέπει να ξεβιδώσω όλη την μηχανή ,πράγμα αδύνατο. Ειναι μηχανή Data του 1980.

Prezonautis
28-11-15, 13:26
Το πρώτο προβλημά μου είναι ότι θέλω να βάλω μια λάμπα στην μηχανή ώστε όταν λειτουργέι για μια συγκεκριμένη παραγωγή να μου ανάβει αυτή την λάμπα

ενώ όταν δουλεύει για κάποια άλλη λειτουργεία να μου ανάβει αλλη λάμπα

Ας τα βαφτίσουμε λειτουργία Ν1 και λειτουργία Ν2.
Όταν ανοίγεις την λειρουργία Ν1 ή την Ν2, την μια άκρι τις αντιστικτικής λυχνίας θα την βάλεις στον ουδέτερο και την άλλη?

Βγάλε μια φωτογραφία από αυτόν τον πίνακα που λες να δούμε.
Τι μηχανή είναι ακριβός, έχει μόνο έναν διακόπτη ON OFF? δεν έχει κάποιο λαμπάκι?

vasilllis
28-11-15, 15:45
ενδεικτικα 400v υπαρχουν,Οπως και πηνια ρελε για start-stop.Λαμπα δεν υπαρχει,για την ακριβεια υπαρχει 400v αλλα ξεκινανε απο 600w.
Δυστηχως αυτες οι λυσεις απαιτουν καποιον γνωστη να ειναι εκει να προτεινει την καλυτερη-οικονομικοτερη λυση.Ακομα και μια βοηθητικη επαφη να κουμπωσει στα ρελε που θελει σαν ενδειξη με ενα 3χ1.5 μπορει να λειτουργησει τις λαμπες που θελει και να μην χωνει 50ρικα σε μετασχηματιστες.

alpha uk
28-11-15, 16:49
Κάποτε σε παλαιότερο post ο Γιάννης, και ο Κύρος, είχαν φτιάξει μια πατέντα για την λειτουργία θερμοσιφωνα που αφορούσε και στην λειτουργία μιας ενδεικτικής λυχνιας, μέσω επαγωγης, (ένα πηνιο περασμένο στον αγωγό της φάσης που δυμιουργουσαι αρκετό δυναμικό για την λειτουργία της ενδεικτικής λυχνιας). Ίσως αυτό να κάνει την δουλειά ?

lepouras
28-11-15, 18:25
οι λάμπες που πρέπει να συνδέσω ειναι φθορίου με ηλεκτρονικό Ballast και UV λάμπα .
οπότε δεν μιλάμε για ενδεικτικές λυχνίες αλλά για κανονικές λάμπες. η καλύτερη λύση είναι ο μετασχηματιστής.
άποψή μου είναι μην μπλέξεις με άλλα κόλπα εφόσον δεν γνωρίζεις το μηχάνημα και τα υπόλοιπα κόλπα του.
απλά εγγυημένα και χωρίς μπλεξίματα.
άλλωστε σήμερα είναι η λάμπες. αύριο θα είναι και κάτι άλλο.
κάντο σωστά σήμερα για να έχει και αύριο το μηχάνημα.

alpha uk
28-11-15, 19:15
Όταν δεν διαβάζω όλα τα μηνύματα, φυσικό είναι να γράψω μαλ@κι@ς. οπότε το καλύτερο είναι αυτό που αναφέρεις, Γιάννη . Μετασχηματιστης

lepouras
28-11-15, 19:29
είδες όμως . με το γάντι τα λέω για να μην φανεί ότι σου ξέφυγε το παραπάνω.:lool:
αλλά και εσύ τη καρφώνεσαι βρε αφού σε κάλυψα για να μην το καταλάβουν.:biggrin:

alpha uk
28-11-15, 19:36
παραδέχομαι το σφάλμα μου και σου φιλώ το (γάντι) 😇

georgegr
28-11-15, 19:49
Δεν εξετάζεις και το ενδεχόμενο να φέρεις ουδέτερο στον πίνακα της μηχανής;

alpha uk
28-11-15, 19:56
Με προλαβες Γιώργο, μόλις πού θα έγραφα αυτό. Εάν ή παροχή (στον διακόπτη) είναι με ουδέτερο, γιατί δεν αλλάζει το καλώδιο, και να φέρει και ουδέτερο στο μηχάνημα, όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα

lepouras
28-11-15, 19:58
αρκεί φυσικά να υπάρχει και στον πίνακα που έρχεται η παροχή.:001_rolleyes:

theosou
29-11-15, 14:36
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας .Για το ουδέτερο το βλέπω χλώμο να έχει αλλα θα το κοιτάξω αύριο καλύτερα .Αρα μάλλον θα καταλήξω στην λύση με τον μετασχηματιστή .Σας ευχαριστώ και πάλι ,καλο μεσημέρι !

xsterg
29-11-15, 21:50
εγω παρατηρω οτι δεν εχεις τις απαιτουμενες γνωσεις. θα ελεγα να το αφησεις και να ασχοληθει καποιος αλλος πιο σχετικος αν θελεις φυσικα να ξαναποσταρεις!!