PDA

Επιστροφή στο Forum : Mastech M8221C απορίες



kostas stathopoulos
01-12-15, 20:06
Καλησπέρα. Αγόρασα το πολύμετρο του τίτλου και έχω κάποιες απορίες:

1) Όταν τσεκάρω μια δίοδο και έχω βάλει τους ακροδέκτες σαν ορθή πόλωση δείχνει τάση (πχ .544 volt σε μία που δοκίμασα) αλλά αν δοκιμάσω ένα led που ανάβει με τάση 6 volt (4*1.5volt AAA μπαταρίες) τότε όπως και να βάλω τους ακροδέκτες δεν ανάβει σε αντίθεση με ένα άλλο πολύμετρο που είχα και το άναβε ( το νέο πολύμετρο παίρνει (3*1.5volt AAA μπαταρίες ενώ το παλιό έπαιρνε 1 9volt μπαταρία)

2) Τα transistor πως τα μετράω; Ξέρω πως χωρίζονται σε PNP και NPN αλλά στον αντάπτορα (βλέπε φωτο) πως τα βάζω (δηλ ποιό ποδαράκι βάζω στο c και ποιό στο e. Το b είναι κοινό);

3) Η επιλογή hFE τι μετράει;

4) Στο πολύμετρο λέει ότι μπορώ να βάλω αμπεροτσιμπίδα. Που μπορώ να βρω αυτό το εξάρτημα που από την μία είναι αμπεροτσιμπίδα και από την άλλη έχει τα βύσματα για το πολύμετρο; Και πόσο ρεύμα μπορώ να μετρήσω;

5)Έστω ότι έχουμε έναν πυκνωτή 470μf και το πολύμετρο λέει 457 μf το θεωρούμε άχρηστο (αν όχι πόσα μf πρέπει να λέει για να τον θεωρούμε άδειο;). Επίσης μια μπαταρία 1,50volt στα πόσα volt την θεωρούμε άδεια;


Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φαίνονται αστείες αλλά τώρα αρχίζω να ασχολούμαι σιγά σιγά με ηλεκτρονικά.

tasosmos
01-12-15, 20:45
1) Δεν μπορει να δωσει αρκετα μεγαλη ταση για να αναψει το λεντακι αυτο, θα δινει μεχρι 3V μεγιστο λογικα.

2) Νομιζω ειναι προφανες, τον συλλεκτη στο c, τον εκπομπο στο e, βαση στο b, αναλογως αν ειναι npn ή pnp διαλεγεις μερια.

3) Τα τρανζιστορ, τι αλλο;

4) Δεν νομιζω οτι μπορεις να την βρεις στην ελλαδα την συγκεκριμενη, γενικως δεν πολυκυκλοφορει.

5) 457/470 = 3% αποκλιση, μια χαρα ειναι. Τυπικα οι ηλεκτρολυτικοι εχουν ±20% ανοχη απο την ονομαστικη τιμη τους.
Σε πυκνωτες γενικα ψιλοσπανια θα δεις να εχουν ουσιαστικη πτωση απο την ονομαστικη χωρητικοτητα, για να δεις ομως αν ειναι "καλος" πρεπει να μετρησεις και το esr με αλλο οργανο.
Οι μπαταριες ειναι αναλογως την συσκευη και κανονικα πρεπει να μετρησεις την ταση υπο φορτιο για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα. Γενικα γυρω στο 1,2V ειναι αρκετα "ψοφια", ομως μερικες συσκευες μπορει να λειτουργουν κανονικα και με 0.9V, ενω αλλες μπορει να μην δουλευουν ουτε στα 1,3.

kostas stathopoulos
01-12-15, 21:07
1) Δεν μπορει να δωσει αρκετα μεγαλη ταση για να αναψει το λεντακι αυτο, θα δινει μεχρι 3V μεγιστο λογικα.
Ωραία. Λογικά το άλλο το άναβε γιατί είχε 9 volt τροφοδοσία

2) Νομιζω ειναι προφανες, τον συλλεκτη στο c, τον εκπομπο στο e, βαση στο b, αναλογως αν ειναι npn ή pnp διαλεγεις μερια.
Δεν ήξερα πως συμβολίζεται ο συλλέκτης, η βάση και ο εκπομπός αλλά ήξερα πως υπάρχουν. Θα μπορούσα να το είχα googlάρει.
Επίσης αν ένα transistor είναι καλό ή καμένο τι θα δείχνει η οθόνης; Δεν έχω κάποιο transistor να δοκιμάσω.

3) Τα τρανζιστορ, τι αλλο;
Απλό :P

4) Δεν νομιζω οτι μπορεις να την βρεις στην ελλαδα την συγκεκριμενη, γενικως δεν πολυκυκλοφορει.
ok δεν με πειράζει.

5) 457/470 = 3% αποκλιση, μια χαρα ειναι. Τυπικα οι ηλεκτρολυτικοι εχουν ±20% ανοχη απο την ονομαστικη τιμη τους.
Σε πυκνωτες γενικα ψιλοσπανια θα δεις να εχουν ουσιαστικη πτωση απο την ονομαστικη χωρητικοτητα, για να δεις ομως αν ειναι "καλος" πρεπει να μετρησεις και το esr με αλλο οργανο.
Οι μπαταριες ειναι αναλογως την συσκευη και κανονικα πρεπει να μετρησεις την ταση υπο φορτιο για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα. Γενικα γυρω στο 1,2V ειναι αρκετα "ψοφια", ομως μερικες συσκευες μπορει να λειτουργουν κανονικα και με 0.9V, ενω αλλες μπορει να μην δουλευουν ουτε στα 1,3.
ΑΑα μάλιστα δεν το γνώριζα. Πάντως έχω λειτουργήσει συσκευές με 0,8v


Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

Αν και πλέον είναι κάπως αργά για 30 € και για απλή ερασιτεχνική χρήση κάποιου αρχάριου είναι καλό; Θα έδινα μέχρι 35€

Πάντως το νέο πολύμετρο έχει μεγάλη απόκλιση στην μέτρηση (προς τα πάνω) από το παλιό. Με το νέο μετράω σε μια 12 volt μπαταρία μολύβδου τάση 14,15volt ενώ με το παλιό (telco dm830E των 8€ που είχε φάει 2 μεγάλα βραχυκυκλώματα) 13,13 volt.

tasosmos
01-12-15, 21:18
Αν ειναι καρβουνιασμενο το τρανζιστορ θα ειναι 0 το hfe, ισως ομως βγαζει διαφορετικο νουμερο απο τα χαρακτηριστικα του αν ειναι μαιμου ή οτιδηποτε αλλο τεσπα οποτε παλι ενδεχομενως να θελει αντικατασταση.

Οσον αφορα τα 14,15V σε μπαταρια μολυβδου μαλλον πολλα φαινονται... Δοκιμασε να μετρησεις κατι γνωστο, πχ μια αντισταση με ανοχη 1% ή καλυτερη για να εχεις ενα πιο σιγουρο μετρο συγκρισης.

kostas stathopoulos
01-12-15, 21:23
14.15 Είναι αμέσως μόλις βγει από τον φορτιστή και χωρίς φορτίο αλλά η τάση της πέφτει και σταθεροποειται στα 13.70 volt

GeorgeVita
01-12-15, 21:29
5)Έστω ότι έχουμε έναν πυκνωτή ...
... τον εκφορτίζουμε πριν μετρήσουμε τη χωρητικότητά του!

kostas stathopoulos
01-12-15, 21:33
Δεν το γνώριζα και δεν το έκανα αλλά τον είχα μπόλικο καιρό σε ένα κουτάκι οπότε και τάση να έχει δεν θα την είχε χάσει;

Επίσης πώς αποφορτιζουμε έναν πυκνωτη γιατί κάποιος μου είπε να βραχυκυκλωσω τα ποδαράκια αλλα δεν μου ακούγεται ασφαλές ειδικά σε μεγάλους πυκνωτές

GeorgeVita
01-12-15, 21:39
Οι συνηθισμένες βλάβες σε πολύμετρα είναι:
- κάψιμο της ασφάλειας μέτρησης ρεύματος (επειδή ξέχασες τους ακροδέκτες εκεί και μέτρησες τάση)
- κάψιμο της εισόδου μέτρησης χωρητικότητας από την παραμένουσα τάση επάνω στον πυκνωτή (δεν υπάρχουν κυκλώματα προστασίας)

Η εκφόρτιση γίνεται με αντίσταση κατάλληλη ανάλογα με την τάση λειτουργίας (υπολογίζεις ρεύμα λίγων mA, π.χ. 1ΚΩ για τάση 25-35V) ή και με απλό βραχυκύκλωμα αν πρόκειται για πυκνωτή μικρής χωρητικότητας σε μικρή τάση λειτουργίας (π.χ. 10μF/16V)

kostas stathopoulos
02-12-15, 08:50
To βραχυκύκλωμα έγινε γιατί είχα τους ακροδέκτες στην μέτρηση ρεύματος και μέτρησα τάση αλλά δεν είχε κάποια ασφάλεια.

kostas stathopoulos
02-12-15, 08:51
Οι συνηθισμένες βλάβες σε πολύμετρα είναι:
- κάψιμο της εισόδου μέτρησης χωρητικότητας από την παραμένουσα τάση επάνω στον πυκνωτή (δεν υπάρχουν κυκλώματα προστασίας)

Οπότε γι'αυτό πρέπει να τον μετράω άδειο τον πυκνωτή ε;