PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματικοί πυκνωτες



sdancer75
05-12-15, 20:24
Πιστεύετε ότι οι συγκεκριμένοι πυκνωτες στη φωτογραφια ειναι προβληματικοί ;

Ειναι απο πολυμετρο το οποίο λειτουργεί αλλα δεν μετράει πλέον χωρητικότητα .

Πέραν της αλλοίωσης στην εξωτερική ζελατινα δεν φαίνονται φουσκωμένοι.

http://i.imgur.com/pteSWkA.jpg
http://i.imgur.com/1rlcmS8.jpg

ninolas
05-12-15, 20:38
υπάρχουν πάντα και οι αόρατες βλάβες!!
μπορεί μην είναι καλοί αλλά να μην έχουν σκάσει !!

betacord85
05-12-15, 20:48
αθλιοι...αλλαγμα και μετα καλιμπραρισμα...ποιος θα στο κανει?τι οργανο ειναι?αν ειναι των 5 ευρω κατευθειαν στα σκουπιδια...

sdancer75
05-12-15, 21:22
αθλιοι...αλλαγμα και μετα καλιμπραρισμα...ποιος θα στο κανει?τι οργανο ειναι?αν ειναι των 5 ευρω κατευθειαν στα σκουπιδια...

Είναι από πολύμετρο V&A My-68. Δεν είναι των 5 ευρώ αλλά των ~35 Ευρώ, χωρίς βέβαια να θεωρείται ακριβό. Δεν είμαι επαγγελματίας οπότε δεν σκοπεύω να δώσω 200 ευρώ για ένα Fluke. Τη βασική δουλειά μου την κάνω μια χαρά.

Πέραν από αυτό, η αλλοίωση της εξωτερικής ζελατίνας υποδεικνύει σίγουρο πρόβλημα (χωρίς τώρα να εξετάσουμε την υψηλή εσωτερική αντίσταση κτλ) ? Το λέω γιατί δεν έχει διαρροή σίγουρα και μέσα αν κοιτάξει κανείς δεν φαίνονται φουσκωμένοι.

Όσο για το καλιμπράρισμα δεν ξέρω πως γίνεται μπορείτε να μου πείτε ?

MacGyver
05-12-15, 21:44
Μετράει συχνότητα;
- Αν ναι, τότε : Q2, Q3 η IC5 (7555, Cmos έκδοση του 555).
- Αν όχι, τότε : IC2, IC3

sdancer75
05-12-15, 23:47
Μετράει συχνότητα;
- Αν ναι, τότε : Q2, Q3 η IC5 (7555, Cmos έκδοση του 555).
- Αν όχι, τότε : IC2, IC3

Δεν ξέρω αν μετράει συχνότητα , δεν το έχω δοκιμάσει ποτε μου και δεν έχω κάποια γεννήτρια συχνοτήτων. Πως να το δοκιμάσω ;

Το προβλημα της χωρητικότητας πως σχετίζεται με τη μέτρηση της συχνότητας ;

Και πως ξέρεις για τα τρανζιστορ και τα ICs είχες η έχεις το ίδιο πολυμετρο ;

betacord85
05-12-15, 23:50
το πολυμετρο που εχεις κυκλοφορει σε διαφορες μαρκες και αλλαζει μονο το label...το κυριοτερο ειναι να βρεις καποιον να στο καλιμπραρει...τα ολοκληρομενα τα βρισκεις με το κιλο...

sdancer75
06-12-15, 00:02
το πολυμετρο που εχεις κυκλοφορει σε διαφορες μαρκες και αλλαζει μονο το label...το κυριοτερο ειναι να βρεις καποιον να στο καλιμπραρει...τα ολοκληρομενα τα βρισκεις με το κιλο...

Πως γίνεται το κσλιμπραρισμα σε γενικές γραμμές ;

Η μετρηση της χωρητικότητας βρίσκεται στο ίδιο pin με τα mA

http://i.imgur.com/XgmAHcz.jpg

sdancer75
06-12-15, 00:43
Μετράει συχνότητα;
- Αν ναι, τότε : Q2, Q3 η IC5 (7555, Cmos έκδοση του 555).
- Αν όχι, τότε : IC2, IC3

Τελικά δεν μετράει συχνότητα ....

Δεν μπορώ να καταλάβω απο το καθησιο χαλάνε αυτά τα πολυμετρα ;

Στην κατηγορία των φθηνών πολυμέτρων ποιο ειναι το καλύτερο αν γνωρίζετε;

sakisr
06-12-15, 01:54
Επειδη εχω το ιδιο πολυμετρο δε νομιζω να ειναι χαλασμενοι οι ηλεκτρολυτικοι...Απλα το καλυμα τους ειναι θερμοσυστελλομενο και φαινεται καπως αλλοιωμενο.
Και επειδη εχω το οργανο πολλα χρονια απορω γιατι νομιζεις οτι εχει προβλημα...Δουλευει πολυ καλα και σε τεσταρισμα που το εκανα με αλλα οργανο ειναι πολυ σωστο!Ασε που στα λεφτα του επειδη το πηρα 30 ευρω απο Ελλαδα δε βρισκεις καλυτερο.

sdancer75
06-12-15, 08:34
Επειδη εχω το ιδιο πολυμετρο δε νομιζω να ειναι χαλασμενοι οι ηλεκτρολυτικοι...Απλα το καλυμα τους ειναι θερμοσυστελλομενο και φαινεται καπως αλλοιωμενο.
Και επειδη εχω το οργανο πολλα χρονια απορω γιατι νομιζεις οτι εχει προβλημα...Δουλευει πολυ καλα και σε τεσταρισμα που το εκανα με αλλα οργανο ειναι πολυ σωστο!Ασε που στα λεφτα του επειδη το πηρα 30 ευρω απο Ελλαδα δε βρισκεις καλυτερο.


Μα όπως περιέγραψα δεν μετράει συχνότητα και χωρητικότητα ..., όσο για τους ηλεκτρολυτικους έχω την ίδια άποψη με τη δικη σου.

panos_panopoulos
06-12-15, 10:33
Καλημέρα μια ερώτηση ήθελα να κάνω επί ηλεκτρολυτικών πυκνωτών. Εαν αντικατασταθούν προβληματικοί σε πλακέτα ηλεκτρολυτικοί που ήταν στα 25volt/105°C με της ίδιας χωρητικότητας αλλά στα 100volt/105°C υπάρχει κάποια πιθανότητα να μη λειτουργήσουν σωστά; Ξέρω ότι η αναγραφόμενη τάση αυτή αφορά το πόσο αντέχει ο ηλεκτρολυτικός αλλά είπα να ρωτήσω μήπως αφορά και για τη σωστή λειτουργία του ηλεκτρολυτικού.

Panoss
06-12-15, 10:38
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αρκεί, σε περίπτωση που οι παλιοί είναι χαμηλού ESR, και οι καινούριοι να 'ναι το ίδιο.

sdancer75
06-12-15, 10:56
Οπότε τι κανω ; Αλλάζω τα ic που ανέφερε ο χρήστης MacGyver ;

sdancer75
06-12-15, 13:22
Παιδιά false alarm, την πάτησα διότι το προβλημα ήταν η καμμένη ασφάλεια . Ψάχνωντας να διαβάσω τις ετικέτες των ic που με δυσκολία μπόρεσα να αναγνωσω πέραν των δυο 7555 και τα ST CHN KTN721 και HEF 40nBP L7COK7 U+GO7186 (δεν ειναι 100% σωστά αλλα τα γράφω μήπως τα χρειαστεί κανένας) είπα να ρίξω μια δεύτερη ματιά στην ασφάλεια που με το καθαρό φως της ημέρας διαπιστώθηκε να ειναι καμμένη.

Αν ξέρει κανεις την πραγματική ονομασία των ολοκληρωμένων ας τα γράψει μπας και τα χρειαστούμε.

Παραθέτω μια ακόμη φωτό με την πλακέτα. Τα παραπάνω ic ειναι τα δεξιά κάτω.

http://i.imgur.com/TitPBLa.jpg

betacord85
06-12-15, 17:35
61068 τοσο απλο...

sdancer75
06-12-15, 22:00
61068 τοσο απλο...

Ευχαριστώ για τη φωτο.

Αν μας έλεγες κιόλας την πηγή της φωτογραφίας για να ξέρουμε , σίγουρα θα ρωτούσαμε λιγότερα την επόμενη φορά :-)

betacord85
06-12-15, 22:06
εκτυπωσε το να το εχεις...δεν εχει σημασια... :001_smile:

Dbnn
07-12-15, 00:27
Τελικα το καλιμπραρισμα πως γινεται;;

betacord85
07-12-15, 01:01
61072αυτος που θα στο καλιμπραρει θα εχει αυτο το κοσμημα...αξιζει ομως να ασχοληθει με ενα οργανο του κιλου?δεν στο υποβιβαζω...ειμαι λατρης των fluke Και των mastech...την εργασια και την εργατοωρα που θα σε χρεωσει θα ειναι παραπανω απο την αξια του οργανου σου...ισως καποιο μελος απο το φορουμ να στο καλιμπραρεο με βαση καποιο καλο οργανο δικο του

betacord85
07-12-15, 01:03
υπαρχει βεβαια και ο παραδοσιακος τροπος...
https://www.youtube.com/watch?v=Kr_8yg3ookw

Dbnn
07-12-15, 13:19
Εμενα εχει ενα τριμερ. Αν μπω στο bios του σταθερου η/υ εχει monitor τις τασεις του τροφοδοτικου. Οποτε μπορω να παιρνω ενδειξη απο εκει και να το ρυθμισω λογικα.
Του κιλου ειναι βεβαια αλλα το χα πληρωσει 15 ευρω. Μεγαλο και μετραει πολλα πραγματα. Αξιοπρεπεστατο δηλαδη για τα λεφτα του.

picdev
07-12-15, 13:58
ούτε καν τριμερ ακριβείας δεν έχει, για πιο λόγο να το καλιμπράρεις ? μην χάσεις το δεύτερο δεκαδικό ? αν θες το δευτερο δεκαδικό αγόρασε κανένα fluke,
και να το καλιμπράρεις ποσο θα κρατήσει ?

Dbnn
07-12-15, 15:30
Τριμερ ακριβειας του προσαρμοζω. Δεν ειναι εκει το προβλημα. Το προβλημα ειναι οτι μετραω μια πηγη σταθερο dc 14.8v και βλεπω 14.5.
Καλο το fluke αλλα να βολευτω θελω για την ωρα

sdancer75
07-12-15, 22:19
Το καλιμπραρισμα γίνεται για όλες τις ενδείξεις ; Δηλαδή τάση , συχνότητα , χωρητικότητα κτλ ;


Σήμερα πήγα σε έναν φίλο να μέτρησω 2-3 πυκνωτες για να το συγκρίνω με το δικό μου. Και αυτός τα ίδια δεν μετρούσε τίποτε. Το άνοιξα και δεν βρήκα κάποια ασφάλεια όπως στη δικη μου περίπτωση εκτός βέβαια της μεγάλης των 10Α. Ειναι το μοντέλο pro's kit mt-1217. To είδα στα γρήγορα και μόνο απο την πίσω πλευρά. Ξέρει κανένας τίποτε για αυτο;

Επισης σκέφτομαι για αγορα το extech ex330 ποια η γνώμη σας ;

firewalker
07-12-15, 23:41
Συνήθως ναι. Αν το πας για καλιμπράρισμα (βαθμονόμιση) όμως δεν σημαίνει πως θα στο ρυθμίσουν για να μετρά καλύτερα. Να το ξέρεις.

sdancer75
08-12-15, 13:41
Συνήθως ναι. Αν το πας για καλιμπράρισμα (βαθμονόμιση) όμως δεν σημαίνει πως θα στο ρυθμίσουν για να μετρά καλύτερα. Να το ξέρεις.

Εννοείται αυτο....