PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιστάσεις Σιλικόνης και Ρεύμα



hackertom
08-12-15, 19:10
Θα ήθελα να τοποθετίσω μια ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ 140 W για να ζεστάνω ένα χώρο σχετικά μικρό.

Η τροφοδοσία ρεύματος αυτών πως γίνεται;
Και η δεύτερη ερώτηση είναι εαν θέλουν ψύξη με κάποιο ανεμηστήρα για να μη καούν. .

xsterg
08-12-15, 22:22
δωσε φωτο του εξαρτηματος. οταν λες σιλικονης μου ερχονται στο νου στηθη απο σιλικονη...

vasilllis
08-12-15, 22:35
Θα ήθελα να τοποθετίσω μια ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ 140 W για να ζεστάνω ένα χώρο σχετικά μικρό.

Η τροφοδοσία ρεύματος αυτών πως γίνεται;
Και η δεύτερη ερώτηση είναι εαν θέλουν ψύξη με κάποιο ανεμηστήρα για να μη καούν. .
Τι εννοεις πως γινεται?Απο την πηγη κατευθειαν,Θα παρεμβαλεις και ενα θερμοστατη για να ρυθμιζεις/ασφαλιζεις το συστημα απο υψηλη θερμοκρασια.

Gaou
09-12-15, 13:59
εγώ εχω μια αντισταση σιλικόνης αλλα με το ανοξειδωτη τι εννοεις ? δεν χρειαζεται ψύξη αλλα δεν πρεπει να δουλευει συνεχώς. αν δουλευει συνεχώς τοτε θα καει . αν βάλεις θερμοστατη και ο χώρος πιανει θερμοκρασια τοτε δεν θα ταλαιπωρειτε . αν δεν βάλεις τοτε θα δουλευει συνεχώς.


ο μικρος χώρος ποσο μικρος ειναι . γιατι αν εννοεις χώρο και όχι κουτι τότε τα 140 w δεν θα κάνουν εντελώς τπτ. μιλάμε πλεον για 700 και πλέον watt που και αυτα θα ταλαιπωρουνται .

εν πάσι περιπτώση μαλλον πρεπει να δώσεις κάποια στοιχεια παραπάνω για να πάρεις μερικές απαντήσεις απο τους φίλους ειδικους.

hackertom
11-12-15, 00:29
Περίπου κατάλαβα παιδιά, να ρωτήσω και κάτι ακόμη το υπόστρωμα ρεύματος χρησιμοποιεί αντιστάσεις σιλικόνης; Αν ναι κατάλαβα πως παίρνει ρεύμα. .