PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρέυμα στον ουδέτερο



george33
08-12-15, 20:28
Γεια σας,εχω μια ερώτηση οσον αφορά την φόρτιση του ουδέτερου αγωγού.
Εστω σε μονοφασική κατανάλωση έχουμε μια γραμμή ας πούμε κουζίνας,στην λειτουργία της όσο ρεύμα περνάει απο την φάση το ίδιο θα περνάει και απο τον ουδέτερο,εφόσον έχουμε ουδετερογείωση στον μετρητή ή στον πίνακα,πως αυτο το ρεύμα του ουδετέρου δεν περνάει και στην γείωση?

Dbnn
09-12-15, 00:59
Η ουδετερογειωση δηλαδη το βραχυκυκλωμα γειωσης και ουδετερου γινεται στον πλησιεστερο υποσταθμο της δεη. Η γειωση απο το σπιτι σου καταληγει στην γη. Στο χωμα στα θεμελια του κτηριου με μεταλλικη πλακα.
Αμα προσεξεις απο την κολονα της δεη ερχεται μια φαση και ενας ουδετερος στο καβουκι του μετρητη σου.

Αυτα εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον με αυτα που διαβαζω εδω στο φορουμ.

kanivallos
09-12-15, 01:25
Περνάει.
Στην ουδετερογείωση (αντενδείκνυται) δεν υπάρχει ρελέ διαφυγής.
Όπως και τα πουλιά που κάθονται στις γραμμές ρεύματος αλλά δεν ...τσουρουφλίζονται καθόσον δεν ακουμπούν ταυτόχρονα και τον ουδέτερο.

lepouras
09-12-15, 01:43
ουδετερογείωση δεν υπάρχει σε κανένα πίνακα (που δεν έβαλε χέρι φονιάς)παρά μόνο στον μετρητή.
εκτός και αν είναι κάνα εργοστάσιο που εκεί έχουμε άλλα χαρακτηριστικά οπότε ας το αφήσουμε.
στην Αθήνα (και Θεσσαλονίκη νομίζω) δεν υπάρχει ουδετερογείωση ούτε στον μετρητή.
αν έχουμε ουδετερογείωση φυσικά και διαρρέετε από ρεύμα και ο αγωγός στον κόμβο εκείνο προς την γη και εξαρτάτε από το πόσο καλή γείωση έχουμε και πόσο χάλια ουδέτερο.
ας πάρουμε την περίπτωση της επαρχίας που είναι στον μετρητή η ουδετερογείωση.
αν υποθέσουμε ότι η αντίσταση της γείωσης που φυσικά ενώνετε και στον υποσταθμό έχει την ίδια αντίσταση με τον αγωγό του ουδετέρου που λόγο μήκους κάτι μαζεύει και αυτός σε Ωμ.
έ από το σημείο που ενώνονται στον μετρητή και μετά μοιράζονται το όποιο ρεύμα θα επιστρέψει από το σπίτι.

george33
09-12-15, 06:02
Ναι σωστα ,κάποια απο αυτα,αλλά δεν απάντησε κάποιος στην αρχική ερώτηση.
Πως αφού μετράω ρέυμα στον ουδέτερο κατά την λειτουργία του,και στον μετρητή μου αλλά και στον μετασχηματιστή της ΔΕΗ έχω ουδετερογείωση (κοινό κόμβο) δηλαδή....Γιατί δεν έχω ρεύμα και στη γείωση;Αφού η γείωση είναι συνδεμένη με τον ουδέτερο.

IRF
09-12-15, 06:35
Ρεύμα έχεις στον ουδέτερο γιατί εμείς στέλνουμε από τη φάση ρεύμα στον ουδέτερο. Αν γίνει βραχυκύκλωμα σασί φάσης θα δεις ρεύμα στην γείωση ή ηλεκτροπληξία. Επιστροφή ρεύματος από την γείωση στη ΔΕΗ δεν μπορεί να γίνει γιατί το ρεύμα "προτιμάει" το δρόμο με τη μικρότερη αντίσταση και αυτός δεν είναι η Γη αλλά το σημείο π.χ. που ενώνονται οι τρεις φάσεις σε σύνδεση αστέρα που είναι χάλκινο σύρμα.
Έτσι οι επιστροφές ρεύματος στη ΔΕΗ γίνονται από τις φάσεις,(δεν επιστρέφει ουδέτερος στο εργοστάσιο) αν υπάρχει ασυμμετρία φορτίου στις φάσεις και ουδετερογείωση τότε υπάρχει κάποιο μικρό ρεύμα και στην γείωση.

vasilllis
09-12-15, 08:59
Ναι σωστα ,κάποια απο αυτα,αλλά δεν απάντησε κάποιος στην αρχική ερώτηση.
Πως αφού μετράω ρέυμα στον ουδέτερο κατά την λειτουργία του,και στον μετρητή μου αλλά και στον μετασχηματιστή της ΔΕΗ έχω ουδετερογείωση (κοινό κόμβο) δηλαδή....Γιατί δεν έχω ρεύμα και στη γείωση;Αφού η γείωση είναι συνδεμένη με τον ουδέτερο.

Κατι αλλο θες να πεις αλλα δεν καταλαβαινω τι.
Ρευμα στον ουδετερο οταν λες εχεις? σε αναφορα με τι?με την φαση?με την γη?
Την ιδια συμπεριφορα εχει και η γειωση σε ουδετερογειωμενα συστηματα.

george33
09-12-15, 12:01
Ναι, όταν δουλεύει μια γραμμή και βάλω αμπεροτσιμπιδα στον ουδέτερο θα μου δείξει όσο ρεύμα έχει εκείνη την στιγμή και η φάση. Και αφού συνδέω ουδετερο με γείωση αν βάλω αμπεροτσιμπιδα στην γείωση δεν θα μου δείξει το ίδιο ρεύμα και εκει;

lepouras
09-12-15, 14:28
όχι φυσικά. για να σου δείξει το ίδιο θα πρέπει να καταστραφεί ο ουδέτερος προς την κολόνα και να έχεις σχεδόν τέλεια γείωση.
από τα προηγούμενα που σου είπα. κατάλαβες τίποτα?

vasilllis
09-12-15, 17:12
Οπως τα λέει ο Γιαννης.αφου το ρευμα 'επιστρεφει' απο τον ουδετερο τοτε τι ρευμα θες να δειξει;
Αν κοπει ο ουδέτερος σου μονο τοτε θα εχεις κυκλωμα ουδετερο-ουδετερογειωση-γειωση-γη-ουδετερογειωση μετασχηματιστη-ουδετερο

george33
09-12-15, 18:02
Άρα δεν εμφανίζεται ρεύμα στην γείωση λόγω της πολύ μικρότερης αντίστασης του ουδετερου.
Ο οποίος έτσι και κοπεί πριν την ένωση με την γείωση τότε πρόβλημα.

alpha uk
09-12-15, 21:14
Μόνο σέ παροχές τύπου TN-C , TN-S , TN-C-S . Σε παροχές τύπου ΤΤ τά πράγματα είναι διαφορετικά. Επίσης είναι καλό νά διαβάσεις τή επίπτωση έχει ένα καλό ηλεκτρόδιο γείωσης, ή γενικά μία καλή γείωση, στόν βρόχο τής παροχής (μία καλή γείωση δέν προσφέρει μόνο προστασία στό κτίριο , έχει καί μεγάλη συνεισφορά καί στό δίκτυο)

george33
10-12-15, 07:22
Τελοσπαντων, κανείς δεν απάντησε.

nestoras
10-12-15, 08:05
Τελοσπαντων, κανείς δεν απάντησε.

Νομίζω ότι πρέπει να ρίξεις μια ματιά στις έννοιες "διαφορά δυναμικού", "τάση γης" και "ηλεκτρικό ρεύμα".

Εσύ τι εννοείς όταν ρωτάς γιατί δεν έχεις "ρεύμα στη γείωση"?? Πχ, γιατί δεν έχεις 230V όταν ο αντίστοιχος ουδέτερος διαρρέεται από ρεύμα?

vasilllis
10-12-15, 09:10
Τελοσπαντων, κανείς δεν απάντησε.

Αρκετοι απαντησαν αλλα εσυ δεν μπορεσες να καταλαβεις.
Ειπαμε το ρευμα φευγει απο την φαση και επιστρεφει απο τον ουδετερο.

Το ρευμα διαλεγει παντα την ευκολοτερη διοδο.
Για αυτο επιστρεφει απο τον ουδετερο πισω ΑΝ για καποιον λογο κοπει ο ουδετερος θα ψαξει το ρευμα να βρει αλλη διοδο.Αν ειναι ουδετερογειωμενο τοτε θα παει στην ουδετερογειωση ,θα παει στα ηλεκτροδια ή στην θεμελιακη ,θα παει στην γη,θα βρει τα ηλεκτροδια του μετασχηματιστη και απο εκει θα επιστρεψει στον ουδετερο

FILMAN
10-12-15, 10:19
Σε ΠΟΙΑ γείωση πήγες να μετρήσεις ρεύμα με την αμπεροτσιμπίδα; Στα καλώδια γείωσης της εγκατάστασης ή ίσως σε αυτό της κουζίνας; Είναι ποτέ δυνατόν να πέρναγε ρεύμα από κάποιο από αυτά (τη στιγμή που δεν έχεις διαρροή εννοείται), αφού η μια τους άκρη (αυτή που ενώνεται στο σώμα της κουζίνας π.χ.) είναι στον αέρα; Με την ίδια λογική για να μετρήσεις το ρεύμα του ουδετέρου της κουζίνας θα έβαζες την αμπεροτσιμπίδα στον ουδέτερο που καταλήγει σε μια αχρησιμοποίητη πρίζα, αφού τελικά και οι δυο αυτοί ουδέτεροι μέσα στον πίνακα είναι ενωμένοι μεταξύ τους, όπως συμβαίνει με τον ουδέτερο και τη γείωση πριν τον πίνακα;

george33
10-12-15, 20:15
ναι αυτο που λέει ο nestoras

nestoras
10-12-15, 20:38
ναι αυτο που λέει ο nestoras

Διάβασε προσεκτικά το παρακάτω thread (και τις 4 σελίδες του):

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40626

κι ότι απορία έχεις ξαναρωτάς εδώ.