PDA

Επιστροφή στο Forum : βιντεο κολανε



johny7
10-12-15, 00:04
παιδες τα βιντεο δειχνουν να φορτωνουν αλλα η εικονα κολαει συνεχεια με σταθερο ρυθμο στο youtube αλλα και σε αλλα...εκανα format αλλα τιποτα...γενικα ολα δουλευουν σωστα αλλα οταν μπαινεις internet ψιλοαργει και ειδικα σε οτι εχει σχεση με video κολαει η εικονα...επισης δε μπορω να εγκαταστησω το chrome λεει οτι το pc δεν πληρει τις προυποθεσεις

moutoulos
10-12-15, 00:16
Έχεις πρόβλημα στο Hardware, βάζεις το θέμα σου στο Software ...
Ξεκινάς με ένα μάγκικο "παίδες" ... αλλά δεν μας λες αν πρόκειται για:

Tablet ?
Laptop ?
Desktop ?

Και καλά ... αυτό τουλάχιστον να μας έλεγες και τι επεξεργαστή, μνήμη,
VGA ? έχει ...

Ξεκίνησε αυτό να το κάνει απότομα ?, σταδιακά ?.

Τίποτα ????????????????????????
Και θες απάντηση ?????????????.

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά έχω βαρεθεί αυτήν την ανέμελη τεμπελιά
του ωχ-αδελφισμού αφήνοντας τον άλλον να βγάλει το φίδι απο την τρύπα
ρωτώντας, και βγάζοντας τα με το τσιγκέλι ...

Ακόμα και ο τίτλος σου δείχνει βαρεμάρα ...

johny7
10-12-15, 00:31
δε νομιζω οτι χρειαζεται αυτο το υφος...
1ον:pc ειναι νομιζα πως το εγραψα εχεις δικιο...
2ον:δεν ξερω αν ειναι hardware η software γιατι απο τη στιγμη που οπως αναφερω ολες οι λειτουργιες εκτος απο το internet δουλευουν καλα μαλλον για δω παει τι λες?
3ον:μπορει καποιος να εχει παθει στο παρελθον το ιδιο κα να μου πει απλα κανε αυτο αυτο χωρις να πρεπει να διαβασει 100 πραγματα,για αυτο αρχιζω επιφανιακα και αν χρειαζεται εμβαθυνω...
4ον:αρχισε να το κανει μετα απο καποιο καιρο και εχει vga
θα μπορουσε να φταει το modem?και απλα να φενεται στα video γιατι κατεβαζει πολλα?αλλα και με το κινητο που μπηκα επαιζε καλα

johnnyb
10-12-15, 00:35
παιδες τα βιντεο δειχνουν να φορτωνουν αλλα η εικονα κολαει συνεχεια με σταθερο ρυθμο στο youtube αλλα και σε αλλα...εκανα format αλλα τιποτα...γενικα ολα δουλευουν σωστα αλλα οταν μπαινεις internet ψιλοαργει και ειδικα σε οτι εχει σχεση με video κολαει η εικονα...επισης δε μπορω να εγκαταστησω το chrome λεει οτι το pc δεν πληρει τις προυποθεσεις

Για να μην μπαινει ο chrome δεν εχει το pc καποιες ελαχιστες απαιτησεις σε hardware ως συνηθως το βγαζει για 512Mb ram αρα το μηχανημα ειναι παμπαλαιο και θες νεο computer

johny7
10-12-15, 00:40
Για να μην μπαινει ο chrome δεν εχει το pc καποιες ελαχιστες απαιτησεις σε hardware ως συνηθως το βγαζει για 512Mb ram αρα το μηχανημα ειναι παμπαλαιο και θες computer

αν βαλωπιο μεγαλη ram?ομως δε το εκανε παντα αυτο με κολαει?ο html5?αλλα το κανει και στις σειρες του ant1 ας πουμε που το ειδα..ειχε τα windows xp και του εβαλα τα 7 αλλα παλι τα ιδια..

CybEng
10-12-15, 01:30
Το ίδιο πρόβλημα μου εμφανίστηκε σε laptop του 2005 με 1,5GByte RAM και WinXP. Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν έκανα αναβάθμιση τον firefox και το αντίστοιχο flash plugin.

Και μνήμη να αυξήσεις εφ'όσον έχεις παλιό μηχάνημα ο chrome ακόμη και αν τον εγκαταστήσεις θα κάνει τα ίδια.
Απλά ο κώδικας των video player είτε είναι flash είτε html5 έχει γίνει τυρανόσαυρος σε μέγεθος και υπολογιστικές απαιτήσεις.

Εγώ το έλυσα κάνοντας downgrade τον firefox σταδιακά ξεκινώντας από την τελευταία και πηγαίνοντας προς τα πίσω μέχρι που σε κάποια version τα youtube videos άρχισαν να παίζουν κανονικά και πάλι. Επειδή τώρα γράφω από tablet δεν έχω το laptop πρόχειρο για να πώ ποιά version δούλεψε. Θυμάμαι πάντως ότι η τελευταία έκδοση είναι κάπου του 2013 ή 2014 ( για να μην τις ψάχνεις όλες ).

Λίγο "πακέτο" η ιστορία αλλά απλά επιβεβαίωσε τον προσωπικό μου κανόνα εμπειρίας 33 ετών ότι σε υπολογιστή που κάνεις απροβλημάτιστα την δουλειά σου ΔΕΝ πειράζεις το λογισμικό.

Ξέρω και τον αντίλογο περί αναβάθμισης για κενά ασφάλειας κλπ κλπ αλλά αν συγκρίνω τις ώρες που έφαγα αυτά τα 33 χρόνια να λύνω προβλήματα που προέκυψαν από "αναβάθμιση" και τις συγκρίνω με προβλήματα λόγω "κενών ασφάλειας" θα έλεγα ότι ένας λόγος ωρών της τάξεως του 1000:1 με πείθει ότι εάν κάτι δουλεύει δεν πρέπει να το πειράζω.

johny7
10-12-15, 02:20
Το ίδιο πρόβλημα μου εμφανίστηκε σε laptop του 2005 με 1,5GByte RAM και WinXP. Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν έκανα αναβάθμιση τον firefox και το αντίστοιχο flash plugin.

Και μνήμη να αυξήσεις εφ'όσον έχεις παλιό μηχάνημα ο chrome ακόμη και αν τον εγκαταστήσεις θα κάνει τα ίδια.
Απλά ο κώδικας των video player είτε είναι flash είτε html5 έχει γίνει τυρανόσαυρος σε μέγεθος και υπολογιστικές απαιτήσεις.

Εγώ το έλυσα κάνοντας downgrade τον firefox σταδιακά ξεκινώντας από την τελευταία και πηγαίνοντας προς τα πίσω μέχρι που σε κάποια version τα youtube videos άρχισαν να παίζουν κανονικά και πάλι. Επειδή τώρα γράφω από tablet δεν έχω το laptop πρόχειρο για να πώ ποιά version δούλεψε. Θυμάμαι πάντως ότι η τελευταία έκδοση είναι κάπου του 2013 ή 2014 ( για να μην τις ψάχνεις όλες ).

Λίγο "πακέτο" η ιστορία αλλά απλά επιβεβαίωσε τον προσωπικό μου κανόνα εμπειρίας 33 ετών ότι σε υπολογιστή που κάνεις απροβλημάτιστα την δουλειά σου ΔΕΝ πειράζεις το λογισμικό.

Ξέρω και τον αντίλογο περί αναβάθμισης για κενά ασφάλειας κλπ κλπ αλλά αν συγκρίνω τις ώρες που έφαγα αυτά τα 33 χρόνια να λύνω προβλήματα που προέκυψαν από "αναβάθμιση" και τις συγκρίνω με προβλήματα λόγω "κενών ασφάλειας" θα έλεγα ότι ένας λόγος ωρών της τάξεως του 1000:1 με πείθει ότι εάν κάτι δουλεύει δεν πρέπει να το πειράζω.

σε ευχαριστω πολυ για την ωραια απαντηση σου
μπηκα σε αυτο
https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/
αλλα για καποιο λογο δε μου βγαζει ημερομηνιες μηπως θυμασαι σε τι εκδοσεις περιπου να ψαξω?

CybEng
10-12-15, 03:34
Κοίτα στα ακόλουθα links όπου φαίνονται οι διάφορες versions και συνοπτικά τα χαρακτηριστικά τους.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Firefox

http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_release_history


Μόλις έλεγξα το laptop και είδα ότι έχω κρατήσει την έκδοση 28.0.1 . Ίσως να έπαιζαν και 1~2 μεταγενέστερες αλλά τις απέρριψα διότι φορούσαν το Australis User Interface το οποίο προσωπικά με "χαλάει" αφάνταστα.

Για Flash plugin χρησιμοποιώ την έκδοση 19.0.0.226.

Με αυτό τον συνδιασμό βλέπω σωστά youtube ακόμη και σε υψηλότερες των 480p αναλύσεις. Σε full 1080p δεν μπορώ να έχω άποψη διότι η ανάλυση της οθόνης μου δεν επαρκεί.

SV1JRT
10-12-15, 09:37
Έχεις πρόβλημα στο Hardware, βάζεις το θέμα σου στο Software ...
Ξεκινάς με ένα μάγκικο "παίδες" ... αλλά δεν μας λες αν πρόκειται για:

Tablet ?
Laptop ?
Desktop ?

Και καλά ... αυτό τουλάχιστον να μας έλεγες και τι επεξεργαστή, μνήμη,
VGA ? έχει ...

Ξεκίνησε αυτό να το κάνει απότομα ?, σταδιακά ?.

Τίποτα ????????????????????????
Και θες απάντηση ?????????????.

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά έχω βαρεθεί αυτήν την ανέμελη τεμπελιά
του ωχ-αδελφισμού αφήνοντας τον άλλον να βγάλει το φίδι απο την τρύπα
ρωτώντας, και βγάζοντας τα με το τσιγκέλι ...

Ακόμα και ο τίτλος σου δείχνει βαρεμάρα ...


Βρε Γρηγόρη, αν στα δίνει όλα στο πιάτο, τι νόημα θα είχε ??
Άσε που δεν θα έχει δουλειά πλέον και η επίσημη χαρτορίχτρα του φόρουμ....
Θέλεις να χάσει την δουλίτσα της, γριά γυναίκα ?? Ντροπή..

:D :D :D

Πάντως, σοβαρά τώρα, σε όσους βαριούνται να περιγράψουν το πρόβλημα τους, βαριέμαι και εγώ να τους απαντήσω !!

.

ryk
10-12-15, 11:48
Πάντως, σοβαρά τώρα, σε όσους βαριούνται να περιγράψουν το πρόβλημα τους, βαριέμαι και εγώ να τους απαντήσω !!
.

Έχεις ένα άλφα δίκιο (μη πω αλφαβήτα!)
Bρε Johnny boy, περιέγραψε λίγο τι υπολογιστή έχεις: Spectrum, Amiga, 286, pentium MMX, τι; (δηλ. τι cpu, μνήμη, κάρτα γραφικών, μητρική, σύνδεση με το internet κτλ.).
Δεν έχουν όλοι μαντικές ικανότητες....

liat
10-12-15, 15:41
έχω βαρεθεί αυτήν την ανέμελη τεμπελιά
του ωχ-αδελφισμού αφήνοντας τον άλλον να βγάλει το φίδι απο την τρύπα
ρωτώντας, και βγάζοντας τα με το τσιγκέλι ...


Βρε Γρηγόρη, αν στα δίνει όλα στο πιάτο, τι νόημα θα είχε ??
Άσε που δεν θα έχει δουλειά πλέον και η επίσημη χαρτορίχτρα του φόρουμ....
Θέλεις να χάσει την δουλίτσα της, γριά γυναίκα ?? Ντροπή..

:D :D :D

Πάντως, σοβαρά τώρα, σε όσους βαριούνται να περιγράψουν το πρόβλημα τους, βαριέμαι και εγώ να τους απαντήσω !!.

Άσχετο με το ουσιαστικό πρόβλημα του μέλους, αλλά σχετικό με τις "παρατηρήσεις", ο "εξαναγκασμός" των μελών για είσοδο στο forum και η ροή της συζήτησης κρατώντας τα θέματα ζωντανά -έστω και με την μαιευτική μέθοδο- μπορεί να είναι εκνευριστικός για τα μέλη, όμως στην τελική κάνει καλό στο ίδιο το forum, σωστά; :wiink:

navar
10-12-15, 16:13
τα πράγματα είναι απλά !!!

no dual core no party !

johny7
13-12-15, 18:13
παιδια ο λογος ο οποιος δεν μπαινω σε τοσες λεπτομεριες ειναι διοτι δεν πιστευα οτι χρειαζεται για το συγκεκριμενο προβλημα εφοσον μονο σε video στο net εχει καποιο κολημα και οπως φενεται απλα θελει μια παλια εκδοση του μοζιλα..δεν θεωρησα πως θα εχει νοημα να αναλυσω ολο το pc...τωρα αν μερικοι προτιμανε αντι να σκεφτουν λιγο πρωτα να κραξουν,προβλημα τους...

johny7
13-12-15, 18:20
Κοίτα στα ακόλουθα links όπου φαίνονται οι διάφορες versions και συνοπτικά τα χαρακτηριστικά τους.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Firefox

http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_release_history


Μόλις έλεγξα το laptop και είδα ότι έχω κρατήσει την έκδοση 28.0.1 . Ίσως να έπαιζαν και 1~2 μεταγενέστερες αλλά τις απέρριψα διότι φορούσαν το Australis User Interface το οποίο προσωπικά με "χαλάει" αφάνταστα.

Για Flash plugin χρησιμοποιώ την έκδοση 19.0.0.226.

Με αυτό τον συνδιασμό βλέπω σωστά youtube ακόμη και σε υψηλότερες των 480p αναλύσεις. Σε full 1080p δεν μπορώ να έχω άποψη διότι η ανάλυση της οθόνης μου δεν επαρκεί.

σε ευχαριστω πολυ και παλι....