PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα καλωδίωσης



asxetakis
10-12-15, 16:39
Καλησπέρα. Έχω το εξής πρόβλημα: λόγω βλάβης στην καλωδίωση του καλοριφέρ, έμεινα με μόνο ένα μονόπολο καλώδιο που κατεβαίνει από τον θερμοστάτη χώρου του ορόφου στον πίνακα αυτονομίας θέρμανσης στο υπόγειο. Κάθε όροφος έχει ξεχωριστό ηλεκτρολογικό πίνακα, αλλά ίδιο ρολόι δεη. Όταν δίνω φάση (εντολή) από τον πίνακα του ορόφου στο καλοριφέρ κάτω, πέφτει το ρελέ διαφυγής του ορόφου -επειδή δεν έχω επιστροφή στον ίδιο πίνακα; πώς να έχω άλλωστε! Υπάρχει τρόπος να δίνω εντολή κάτω με μόνο ένα καλώδιο και να μην πέφτει το ρελέ, ή θα με φάνε τα κρύα;

GR_KYROS
10-12-15, 18:37
Μια πρόταση είναι να τροφοδοτήσεις τον θερμοστάτη χώρου πριν από το ρελέ διαφυγής του ορόφου στον πίνακα ............
Αλλά ξέχνα το αν δεν είσαι σχετικός

asxetakis
10-12-15, 19:39
Μια πρόταση είναι να τροφοδοτήσεις τον θερμοστάτη χώρου πριν από το ρελέ διαφυγής του ορόφου στον πίνακα ............Αλλά ξέχνα το αν δεν είσαι σχετικόςΚάτι ξέρουμε από το άθλημα. Την βλακεία ηλεκτρολόγος την έκανε. Τέλος πάντων, υπάρχει καμιά αυτόματη ασφαλεια πολύ κάτω από 6a να βάλω για υποτυπώδη προστασία; Ευχαριστώ.

GR_KYROS
10-12-15, 19:42
http://www.meidanis.gr/uliko-egkatastasis/uliko-pinakwn-raga/asfaleie/autom-asfaleia-2a.html

vasilllis
10-12-15, 21:25
Να βαλεις και ενα μανουαλι κατω οποτε ερχεται ο συντηρητης του λέβητα να αναβει κανα κερακι μηπως και σωθει

asxetakis
10-12-15, 22:42
Να βαλεις και ενα μανουαλι κατω οποτε ερχεται ο συντηρητης του λέβητα να αναβει κανα κερακι μηπως και σωθει
Χαχαχα! Θα του το πω άμα με δω.

vasilllis
11-12-15, 08:56
Χαχαχα! Θα του το πω άμα με δω.

Eσυ γελας γιατι προφανως με 2μ καλωδιο ελυσες το προβλημα.ΤΟ θεμα ομως ειναι σοβαρο καθοτι οποιοσδηποτε ερθει να κανει ελεγχο συντηρηση ή επισκευη κατεβαζει την ασφαλεια του λεβητα και την κανει.Αν εσυ τροφοδοτεις τον λεβητα και με ταση απο αλλη ασφαλεια-αλλο πινακα κρυβονται πολλοι κινδυνοι .Τι να πω.



Βαγγελη .καλυτερα να αποφευγεις τετοιου ειδους συμβουλες.

GR_KYROS
11-12-15, 09:10
Βασίλη
Μερικές φορές οι λύσεις είναι ακραίες, αλλά μπορούμε να τις συζητάμε, και οι ενδιαφερόμενοι ας κρίνουν.
Άλλωστε για αυτό είμαστε εδώ, αλλιώς ας αναρτήσουμε τις επαγγελματικές μας κάρτες εδώ, και να παίρνουμε εργολαβίες.

και είπα στον asxetaki αν δεν είναι σχετικός να το ξεχάσει:001_smile:

JOUN
11-12-15, 09:48
Υπαρχουν ασυρματοι θερμοστατες μεσω καλωδιων εγκαταστασης αλλα οπως καταλαβαινεις εχουν αρκετο κοστος..

vasilllis
11-12-15, 12:15
Βασίλη
Μερικές φορές οι λύσεις είναι ακραίες, αλλά μπορούμε να τις συζητάμε, και οι ενδιαφερόμενοι ας κρίνουν.
Άλλωστε για αυτό είμαστε εδώ, αλλιώς ας αναρτήσουμε τις επαγγελματικές μας κάρτες εδώ, και να παίρνουμε εργολαβίες.

και είπα στον asxetaki αν δεν είναι σχετικός να το ξεχάσει:001_smile:
Βαγγελη δεν διαφωνω οτι καλο ειναι να τα συζηταμε.
απλα τις περισσοτερες φορες ο καθενας τσιμπάει οτι τον συμφερει.δεν ξερω ο φιλος πως σκεφτεται η πως θα το κανει τελικα η ακομα και αν ενημερωσει τον ηλεκτρολογο για αυτο,απλα θεωρησα οτι σε μια πατεντα καλο ειναι να γνωριζουμε και τα κατα.

Στάλθηκε απο το iphone 7 μου.

asxetakis
11-12-15, 15:41
Τζίφος. Ρίχνει και το άλλο ρελέ του 2ου πίνακα. Πάω για εξωτερική καλωδίωση. Τα νεύρα μου!