PDA

Επιστροφή στο Forum : κλέβουν ολοι ??????????



tao
11-12-15, 18:03
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό γίνεται μόνο στην Ελλάδα η είναι γενικοτο πρόβλημα?
Εχω διαπιστώσει άπειρες φορές ότι οι προσφορές που βάζουν καταστήματα είναι να το πω κόσμια fake,για του λόγου του αληθές πριν από 2 ήμερες αγόρασα το παρακατο προϊόν από γνωστο shop στην τιμή τον 57,90 ευρώ. 61205Και τυγχάνεινα δω το ίδιο προϊόν σε σημερνή προσφορά από 74,90 μόνο 57,90 euro δηλαδή στην ίδια τιμή που είχε και πριν από 2 ήμερες. 61206Αυτό σημβενει μόνο στην Ελλάδα????

lepouras
11-12-15, 18:09
για να σου απαντήσω θα σου πω απλά ότι μαρκετινγκ δεν είναι ελληνική πατέντα :lool:
απλά εδώ υπάρχει περισσότερη ατιμωρησία με έξω γιαυτό το βλέπουμε ποιο χοντρά και φανερά.

Panoss
11-12-15, 18:37
Αυτό δεν είναι μάρκετινγκ, είναι απάτη.

sakishlek
11-12-15, 18:46
Αυτό με την δηθεν προσφορά στην ιδια τιμή ειναι κλασσικο κολπο στις εκπτώσεις.ενα αλλο που κανουν ειναι να βγαζουν 'προσφορές' λογω επικειμενου κλεισιματος του μαγαζιού,συνταξιοδοτησης π,χ. με τον ιδιο τρόπο που περιεγραψες.Εχω δει μαγαζια να κλεινουν πανω απο 5 φορες ανα διαστήματα και συνεχίζουν να λειτουργουν δεκαετίες ενώ βρισκονται με το ενα ποδι στο κλεισιμο λογω συνταξιοδοτησης.χαχα

Gaou
11-12-15, 18:47
Βρε φιλε μου συγνώμη πόσο χρονων εισαι και ρωτάς τετοια πράγματα. Επίσης αυτοι δεν το βλέπουν ότι κλέβουν καθότι το ηθικο υποβαθρο ( όχι του μαρκετινγκ , ουτε του καπιταλισμου ) αλλα των ιδίων ανθρώπων ειναι τετοιο που αυτο δεν τους κάνει κλέψιμο αλλα μια "πατέντα" για να βγάλουν λεφτά.

Παρόλα αυτα εσύ μπορεις να κοιταάς αλλου και όχι σε τετοιας ποιοτητας και ηθους καταστήματα - επαγγελματίες .

chip
11-12-15, 19:17
εγώ δεν είμαι φίλος του e-shop και γενικά των αλυσίδων αλλά απλά δεν μου αρέσει να μιλάμε γενικά ισοπεδωτικά για τα ελληνικά καταστήματα... μπορεί πράγματι να είναι και παραπλάνηση αλλά μπορεί να είναι και πράγματι μία προσφορά του στυλ στη σελίδα βάζει την τρέχουσα τιμή 57,90 και στο διαφημιστικό φυλλάδιο αναφέρει την προσφορά ότι δηλαδή η τιμή κανονικά δεν είναι 57,90 αλλά 74,90! Και πρόσεξε τι λέει το φυλλάδιο Ισχύει για σήμερα ή μέχρι εξαντλήσεως αποθεμάτων... άρα αν δεν εξαντληθούν τα αποθέματα και αύριο θα σου ξαναβάλει την ίδια προσφορά! Αν πράγματι είναι απάτη θα φανεί πχ σε ένα μήνα που λογικά θα έχουν εξαντληθεί τα αποθέματα και λογικά θα πρέπει να έχει αυξηθεί η τιμή του αφού γενικά στα προϊόντα πληροφορικής είναι σε αυξητική πορεία οι τιμές και λόγω ισοτιμίας ευρώ δολαρίου και λόγω μικρών παραγγελιών των Ελλήνων εισαγωγέων (σχετιζόμενες και με capital control) έχουν εξαφανιστεί οι εκπτώσεις των ξένων εταιρειών προς τους Έλληνες προμηθευτές και εισαγωγείς και φυσικά και από αυτούς προς τα καταστήματα.
Τελειώνοντας να σου πω ότι η τιμή που το πήρες είναι απίστευτη... και δες και πόσο είναι μία άλλη επίσης καλή τιμή (κανονική όχι προσφορά)
http://www.you.gr/proionta/pc-printing-peripherals/ensyrmata-diktyaka-proionta/powerline/powerline-adapter-tp-link-tl-wpa4220kit-starter-ki

καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι σαν πελάτες αλλά ας μην τα θάβουμε όλα!

moutoulos
11-12-15, 20:12
... καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι σαν πελάτες αλλά ας μην τα θάβουμε όλα!

Σωστό. Στο συγκεκριμένο κατάστημα για το οποίο αναφέρεσαι (tao) οχι οτι παρεξηγήθηκα, αλίμονο,
δεν έχω λόγο εξάλλου, να πω οτι όποτε αγοράζεις ... στην ουσία η τιμές του είναι σχεδόν πάντα σε
προσφορά. Τώρα το αν η προσφορά είναι "εμφανής" ή οχι ... θα πρέπει εσύ σαν καταναλωτής να το
ψάξεις, που ακόμα και απο τα πιο φθηνά, τελικά είναι το φθηνότερο ...

https://www.skroutz.gr/s/3535570/TP-LINK-TL-WPA4220-Kit.html

leosedf
11-12-15, 21:07
Είχα γράψει στο θέμα εξαέρωσης κάτι παπούτσια που πήρα και με τις εκπτώσεις η τιμή ήταν ίδια απλά είχε μια διαγραμμένη πιο μεγάλη.
Ποιος είπε ότι υπάρχουν προσφορές?

Βέβαια πήρες TP-Link οπότε όπως οι φίλοι μας οι υπάνθρ... εεε Μουσουλμάνοι ήθελα να πω θα σε βάλουμε σε μια λακκούβα στο έδαφος και θα σε πετροβολήσουμε.

picdev
11-12-15, 23:47
Μια χαρά είναι τα tp link.
Αλλά πρέπει να ξέρετε ότι το eshop πουλαγε και πουλάει πολλές φορές κάτου το κόστους για αυτό χρεωκόπησε μόλις του κοψαν τις πιστώσεις. Επίσης πολύ πιο φτηνά θα βρείτε αυτά που έχει το eshop στο pc1 που είναι θυγατρική και κόβουν τιμολογια ο ενας στον άλλον

leosedf
11-12-15, 23:57
Στο PC1 είχα παραγγείλει μια μπαταρία κανονικά, μετά ψάχνανε στην αποθήκη απ' ότι φαινόταν στην κατάσταση παραγγελίας.
Βέβαια 3 χρόνια μετά ακόμη περιμένω, ούτε ενημέρωση ούτε τίποτα, ότι να ναι είναι.

Μια χαρά είναι για σένα Άκη που παίζεις στο σπίτι με τα wi-fi :lool:

picdev
12-12-15, 00:32
Ναι εσύ στο σπίτι σου τι κανείς wifi spot για 100 άτομα ?

leosedf
12-12-15, 00:42
Μάλλον για παραπάνω είναι με mikrotik RB433AH με κάρτα στα 2.4 και στα 5 με licence level 5.

O leosedf δεν μπαίνει σε τίποτα μικρότερο :lool:

tao
12-12-15, 04:07
Αυτό που σας ανέφερα παραπάνω το έχω διαπιστώσει άπειρες φορές σε πολλά προϊόντα και πολλά κατάστημα έχω το κακό και μπορώ να θημαμε αριθμούς με μεγάλη ευκολία απλά στην προκειμένη περίπτωση έτυχε να έχω και φωτό για αυτό το ανέφερα. Τι να πω άντε μετά τις γιορτές που θα έρθουν οι εκπτώσεις να πάμε να ψωνίσουμε ότι έχουμε ανάγκη.οχι τωρα να μη τα χρυσό πληρώσουμε Ε!!!!!!!

elektronio
12-12-15, 08:38
Μια χαρά είναι τα tp link.
Αλλά πρέπει να ξέρετε ότι το eshop πουλαγε και πουλάει πολλές φορές κάτου το κόστους για αυτό χρεωκόπησε μόλις του κοψαν τις πιστώσεις. Επίσης πολύ πιο φτηνά θα βρείτε αυτά που έχει το eshop στο pc1 που είναι θυγατρική και κόβουν τιμολογια ο ενας στον άλλον

Ακη αυτά που λες δεν ταιριάζουν πουλάει κάτω του κόστους και τα ίδια πράγματα τα έχει πολύ πιο φτηνά ένα άλλο μαγαζί, δηλαδή πόσο πιο κάτω από το κόστος πουλάει το PC1.

Να σου πω ότι δεν φαντάζεσαι πόσο κέρδος βγάζουν από τις τιμές που νομίζεις ότι είναι κάτω του κόστους.
Αγόρασα πρόσφατα από την κίνα ένα στικάκι wifi το πήρα 1,87 ευρώ. Τα καταστήματα εδώ το αγοράζουν από εκεί που το πήρε και ο κινέζος σε ποσότητες στη μισή από αυτή την τιμή. Στα μαγαζιά εδώ δεν είχε κάτω από 6 ευρώ.

Επίσης να πω ότι τα μαγαζιά που χρεωκοπούνε κλείνουνε ή τουλάχιστον αλλάζουνε χέρια κάτι που νομίζω ότι δεν έχει γίνει με το eshop.

Gaou
12-12-15, 09:48
Μια χαρά είναι τα tp link.
στο pc1 που είναι θυγατρική ... πωπω δεν τι ήξερα και εγώ το γούσταρα και ψώνιζα πολύ απο pc1

chip
12-12-15, 11:06
Ακη αυτά που λες δεν ταιριάζουν πουλάει κάτω του κόστους και τα ίδια πράγματα τα έχει πολύ πιο φτηνά ένα άλλο μαγαζί, δηλαδή πόσο πιο κάτω από το κόστος πουλάει το PC1.

Να σου πω ότι δεν φαντάζεσαι πόσο κέρδος βγάζουν από τις τιμές που νομίζεις ότι είναι κάτω του κόστους.
Αγόρασα πρόσφατα από την κίνα ένα στικάκι wifi το πήρα 1,87 ευρώ. Τα καταστήματα εδώ το αγοράζουν από εκεί που το πήρε και ο κινέζος σε ποσότητες στη μισή από αυτή την τιμή. Στα μαγαζιά εδώ δεν είχε κάτω από 6 ευρώ.

Επίσης να πω ότι τα μαγαζιά που χρεωκοπούνε κλείνουνε ή τουλάχιστον αλλάζουνε χέρια κάτι που νομίζω ότι δεν έχει γίνει με το eshop.

Αφού πιστεύεις οτι αγοράζουν τόσο φθηνά και έχουν τόσο μεγάλα κέρδη θα σου πρότεινα να ανοίξεις κατάστημα πληροφορικής... Βέβαια αυτό που λες δεν ταιριάζει με το γεγονώς οτι το eshop αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα με χρέη προς προμηθευτές.
εδώ είναι από άρθρο του 2011 και αναφέρει οτι public και Multirama είχαν χρέος 197 εκ ευρώ!
http://shipping-press.blogspot.gr/2011/12/blog-post_2243.html
Επίσης να σου θυμισω οτι αλυσίδες όπως τα public και το Multirama έχουν τεράστια χρέη και κάπου διάβασα οτι τα public για πρώτη φορά θα εμφανίσουν κέρδη

πάρε και λίγο από getinnow
και πρόσεξε εκεί που λέει
Πωλήσεις : 3.923.030€
Κόστος Πωληθέντων : 4.256.675€
επίσημα στον ισολογισμό ότι πουλούσε κάτω του κόστους!
https://computersgr.wordpress.com/tag/getitnow-gr/

Επίσης να σου πω οτι η τιμή που πουλάνε οι μεγάλοι έλληνες εισαγωγείς που από τον ένα αγοράζει και το eshop αρκετά πράγματα (άλλα τα κάνει μόνο του εισαγωγή) έχουν χονδρική τιμή (χωρίς ΦΠΑ και τέλος ανακύκλωσης) λίγο πιο υψηλή από την λιανική τιμή με ΦΠΑ που έχει το eshop στο συγκεκριμένο είδος.
Επίσης να σε ενημερώσω οτι το κέρδος (μεικτό) στα καταστήματα πληροφορικής είναι περίπου στο 10% (σε κάποια είδη όπως σκληροί δίσκοι και laptop 5-8%) και στους εισαγωγείς ανάλογα με το είδος 3-10%. Επίσης και οι Έλληνες εισαγωγείς συχνά έχουν ζημίες και αρκετοί έχουν κλήσει! Κάπιοι μάλιστα έκλεισαν από το φέσι που τους έβαλαν παλαιές αλυσίδες πληροφορικής που έκλεισαν! Όσοι ξέρουν την αγορά πληροφορικής θα θυμούνται εταιρίες όπως η Interset, η LASE και φυσικά η εταιρεία του Πουλιάδη (αν και του Πουλιάδη είχε άλλους λόγους που πτώχευσε)
Αυτά που λες μάλλον τα λες απλά βλέπωντας τιμές στο ebay και όχι ξέροντας πραγματικά την αγορά πληροφορικής.

picdev
12-12-15, 13:49
Οποίος είναι έξω από το χώρο πολλά τραγούδια ξέρει , οι τιμές στο Σκρουτζ είναι χονδρική και κάτω του κόστους καμία φορά . το eshop έκανε και δικιες του εισαγωγές οπότε είχε και ελάχιστο κέρδος αλλά τα έξοδα δεν έβγαιναν. Τα κέρδη που παρουσίαζε ήταν μέσα από πιστώσεις . γενικά ή πληροφορική. Πλέον δεν έχει κανένα κέρδος εκεί που έφτασε ο ανταγωνισμός.

Και εγώ τα ξέρω επειδή πρόσφατα ένας γνωστός έκλεισε το eshop του , και ήμουν χρόνια πελάτης . δηλαδή αν πουλάς οθόνη ή λαπτοπ με κέρδος 1-2ε ποσά πρέπει να πουλήσει για να βγαλεις τα έξοδα σου ?

Το πλαίσιο που εισάγει τις κενιζεκες σαβουρες λετε να το κάνει για πλάκα ? Μόνο με αυτά έχει μεγάλα περιθώρια κέρδους , αν πουλάει μόνο επώνυμα θα κλείσει σε 6 μήνες

GeorgeVita
12-12-15, 15:04
Αν και για το συγκεκριμένο προϊόν η τιμή είναι καλή, σε ακριβότερα προϊόντα εδώ υπάρχουν προσφορές, "άτοκες" δόσεις, χάρισμα ο ΦΠΑ κλπ. Ομως στο διαδύκτιο, όταν προσπεράσεις τις πρώτες σελίδες του google και έρθουν τα λοιπά ευρωπαϊκά διαφημιστικά, βρίσκεις καλύτερες τιμές 10-20% από Τσεχία, Ουγγαρία μέχρι Βέλγιο και Ολλανδία: π.χ. εδώ από 549 στα 499 (http://www.e-shop.gr/laptop-hp-15-af122nd-156-amd-a6-5200-8gb-1tb-windows-10-p-PER.901339), εκεί 459 (http://www.laptopshop.be/product/650055/hp-15-af122nd.html)

Μερικές φορές οι τιμές σου φαίνονται ίδιες. Διαβάζοντας καλύτερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, θα βρείς στο ίδιο laptop εκεί οθόνη fulll-HD [1920x1080] οθόνη, εδώ HD [1366x768]. Μια πιθανή απάντηση είναι τα μεταφορικά, αλλά ένα-ένα με συνοδό έρχονται;

teo966
12-12-15, 15:51
Ακη αυτά που λες δεν ταιριάζουν πουλάει κάτω του κόστους και τα ίδια πράγματα τα έχει πολύ πιο φτηνά ένα άλλο μαγαζί, δηλαδή πόσο πιο κάτω από το κόστος πουλάει το PC1.

Να σου πω ότι δεν φαντάζεσαι πόσο κέρδος βγάζουν από τις τιμές που νομίζεις ότι είναι κάτω του κόστους.
Αγόρασα πρόσφατα από την κίνα ένα στικάκι wifi το πήρα 1,87 ευρώ. Τα καταστήματα εδώ το αγοράζουν από εκεί που το πήρε και ο κινέζος σε ποσότητες στη μισή από αυτή την τιμή. Στα μαγαζιά εδώ δεν είχε κάτω από 6 ευρώ.

Επίσης να πω ότι τα μαγαζιά που χρεωκοπούνε κλείνουνε ή τουλάχιστον αλλάζουνε χέρια κάτι που νομίζω ότι δεν έχει γίνει με το eshop.
δεν εχει χρεοκοπησει το eshop?για κυττα να πληρωσεις την ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων για δανεια σε εταιρειες αυτου του ειδους και τα ξαναλεμε.

chip
12-12-15, 16:09
Οι τιμές στον κλάδο της πληροφορικής του τελευταίους μήνες έχουν αναίβει τουλάχιστον 2-5% λόγω των μικρότερων παραγγελιών που κάνουν οι εταιρίες λόγω των capital-control. Χρακτηριστικό είναι ότι όλες οι εταιρείες έχουν μηδενίσει τις έκπτωσεις (συνήθως γύρω στο 2%) που έδιναν στα καταστήματα πληροφορικής για προεξόφληση παραγγελιών (σε όσους πελάτες δεν ήταν υποχρεωτική η προεξόφληση).
Επίσης χώρες όπως Τσεχία Ουγαρία Πολωνία και Σλοβακία συχνά είναι χώρες στις οποίες κατασκευάζονται τα λαπτοπ. Τα εμπορεύματα που έρχονται μέσω Κίνας σε μεγάλο βαθμό έρχονται μέσω Ολλανδίας, και τώρα γίνεται η προσπάθεια να μεταφερθούν κέντρα διανομής κάποιων εταιρειών στην Ελλάδα μέσω της COSCO και της γραμμής της ΤΡΑΙΝΟΣΕ. Αν αυτό προχωρήσει θα έχουμε και φθηνότερες τιμές λόγω μικρότερων μεταφορικών αλλά και χαμηλότερες τιμές στις μεταφορές προς την κεντρική και Βόρεια Ευρώπη (σε όφελος των εξαγωγών μας).