PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητήρες Παρκαρίσματος



tgi
11-12-15, 20:26
Καλησπέρα σε όλους σας
Θελω να ρωτήσω κάτι που δεν βρήσκω στο internet ούτε και ξέρουν να μου απαντήσουν οι τεχνικαράδες!!!
Οι αισθητήρες παρκαρίσματος (ασχέτος μάρκας) έχουν πάνω στον αισθητήρα ένα dot ή "up" ή "top"
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τοποθετήσεις τον αισθητήρα έτσι ώστε το σημάδι του να είναι προς τα πάνω. Ουτε πλάγια, ούτε κάτω
ΓΙΑΤΙ??????
τι θα γίνει αν ειναι στα πλάγια?
τι θα γινει αν είναι προς τα κάτω?

το ρωτάω γιατί έχω ένα πρόβλημα με το αυτοκινητό μου όπου ο προφυλακτήρας είναι κάπως κυρτός (έχει μια κλήση) και οι αισθητήρες μουρλαίνονται όταν δούν πίσω τους γρασίδι!!!
και είναι οι αισθητήρες σωστά τοποθετημένοι (το σημάδι προς τα πάνω)

Ευχαριστώ

ΥΓ: moderator, αν πιστεύεις ότι το θέμα είναι για αλλού... άλλαξέ το!

george Mp
11-12-15, 20:38
Οι ασθητηρες πρεπει να ειναι παραλληλοι οσο ειναι εφικτο μεταξυ τους και με το δρομο, αν ''κοιταζουν'' κατω ή πανω δεν δουλευουν σωστα.Ο ενας αισθητηρας (σε καθε ζευγαρει) εκπεμπει υπερηχο και ο αλλος λαμβανει την επιστροφη απο ανακλαση.

tgi
11-12-15, 20:41
παράλληλα είναι ...
απλα επειδή ο προφύλακτήρας είναι κυρτός και βαράει στο γρασίδι, μήπως να τους έβαζα προς τα κάτω το "top?

george Mp
11-12-15, 20:46
Πρεπει με καποιο τροπο να ειναι παραλληλοι με το δρομο και να μην κοιταζουν προς τα κατω.

xsterg
11-12-15, 22:01
ουτε εκπεμπει ο ενας και λαμβανει ο αλλος. αν εχεις δυο αισθητηρες ειναι ταυτοχρονα πομποι και δεκτες και οι δυο. αν εχεις τεσσερις ταυτοχρονα και οι τεσσερις. αν εχεις εξι ταυτοχρονα και οι εξι.
οσο για το πανω - κατω δεν εχω δει κατι τετοιο ουτε εχω προβλημα. δυο αυτοκινητα εχω και στα δυο εχω αισθητηρες παρκαρισματος. και στα δυο δεν εχω προβλημα.

captain_
12-12-15, 02:38
Σε κάποια κιτ υπάρχουν κάποιες έξτρα ροδέλες που έχουν ασύμμετρο σχήμα για να διορθώσουν το θέμα της κλίσης που έχουν οι αισθητήρες λόγω της καμπυλότητας του προφυλακτήρα. Το σημάδι καλά έκανες και το έβαλες με φορά προς τα επάνω.

tgi
12-12-15, 08:21
Σε κάποια κιτ υπάρχουν κάποιες έξτρα ροδέλες που έχουν ασύμμετρο σχήμα για να διορθώσουν το θέμα της κλίσης που έχουν οι αισθητήρες λόγω της καμπυλότητας του προφυλακτήρα. Το σημάδι καλά έκανες και το έβαλες με φορά προς τα επάνω.
Ψαχνω τέτοια set αλλά δεν βρίσκω. Μπορείς να με βοηθησεις να βρω ένα τέτοιο κιτ;

xsterg
12-12-15, 22:20
ολα τα κιτ που εχω δει εχουν αυτες τις ασυμμετρες ροδελες. αν δεν βρεις μπορεις πολυ ευκολα να κοψεις με προσοχη καταλληλης διαμετρου σωληνα.

tgi
12-12-15, 22:42
Εγώ δεν έχω δεί κανένα τέτοιο kit που να έχει ασύμμετρες ροδέλες
αν βρείς, μπορείς να μου πείς που μπορώ να παω να το πάρω?

captain_
13-12-15, 00:30
http://www.ebay.ie/sch/i.html?_odkw=parking+sensor+kit&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xparking+s ensor+spacer.TRS0&_nkw=parking+sensor+spacer&_sacat=0