PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε λαμπες led με αισθητηρα φωτος, αναβοσβηνουν



fragment
11-12-15, 20:38
καλησπερα παιδια. αγορασα σημερα δυο λαμπες led με αισθητηρα φωτος. τις τοποθετησα πανω απ τις εξωτερικες πορτες αλλα υπαρχει το εξης προβλημα. οταν ηταν μερα δεν αναβαν, καλα ως εδω ... οταν δε σκοτεινιασε αναψαν, αλλα οταν αναβουν ξανακλεινουν και μετα ξανα αναβουν, με λιγα λογια ανασβοσβηνουν συνεχως. απ οτι καταλαβα το φως που δημιουργουν οι λαμπες μπερδευουν τον αισθητηρα τους κ οταν πανε να αναψουν ξανασβηνουν, κ εφοσον μετα σκοτεινιασει ξανα αναβουν και μετα παει λεγοντας. τι μπορω να κανω. πριν τις βγαλουν στην παραγωγη δε ξεραν οτι υπαρχει προβλημα? κ αυτος ο καταστηματαρχης δεν μπορουσε να με ενημερωσει?

nestoras
11-12-15, 21:27
Μήπως τις έχουν απέναντι κάποια επιφάνεια που αντανακλά το φως και το επιστρέφουν στον αισθητήρα;
Αν είναι να μην τις αλλάξεις μπορείς είτε να προσαρμόσεις σε διαφορετική γωνία τον αισθητήρα φωτός είτε να βάλεις καμιά ταινία μπροστά είτε να επέμβεις στο κύκλωμα υστέρησης...

fragment
11-12-15, 21:34
χμμ ναι εχει ματ τζαμι. βιδωσα τη λαμπα οπως μου ειπε αυτος. στην μια λαμπα και βλεπει ακριβως το τζαμι για να μην εχω προβληματα με τον αισθητηρα. αλλα απ οτι καταλαβα δεν εχει θεμα ο αισθητηρας μια χαρα στο αλλο ντουι που ο αισθητηρας βλεπει τον τοιχο κ οχι το τζαμι (δεν μπορεσε να κουμπωσει στο σωστο σημειο) δουλεψε μια χαρα, το απογευμα δεν μου αναψε, μονο οταν σκοτεινιασε. οποτε γενικα το θεμα ειναι το τζαμι? εγω πιστευω πως και σκετη να ηταν η λαμπα παλι θα ειχε θεμα. τι μπορω να κανω πως μπορω να σταματησω την ανταλακλαση? στο κυκλωμα δεν νομιζω πως θα μπορεσω να επεμβω

edit: μολις της δοκιμασα σε εσωτερικο χωρο χωρις τζαμι χωρις τιποτα. σκετη. παλι το ιδιο κανει

picdev
11-12-15, 23:03
Δεν έχουν βάλει υστέρηση στο κύκλωμα του ενισχητη , αν ανοίγει ίσως να τη φτιαξεις αλλάζοντας μια αντίσταση αλλιώς κάνε καμία πατέντα ώστε να μην επηρεάζεται ο αισθητήρας από τη λάμπα

nestoras
11-12-15, 23:04
Αφού την πήρες από μαγαζί τότε πήγαινέ τη πίσω να σου την αλλάξει. Από τη στιγμή που στο κάνει και σε καλές συνθήκες εγκατάστασης τότε φταίει ο αισθήτηρας.

tsimpidas
12-12-15, 09:33
καλησπερα παιδια. αγορασα σημερα δυο λαμπες led με αισθητηρα φωτος. τις τοποθετησα πανω απ τις εξωτερικες πορτες αλλα υπαρχει το εξης προβλημα. οταν ηταν μερα δεν αναβαν, καλα ως εδω ... οταν δε σκοτεινιασε αναψαν, αλλα οταν αναβουν ξανακλεινουν και μετα ξανα αναβουν, με λιγα λογια ανασβοσβηνουν συνεχως. απ οτι καταλαβα το φως που δημιουργουν οι λαμπες μπερδευουν τον αισθητηρα τους κ οταν πανε να αναψουν ξανασβηνουν, κ εφοσον μετα σκοτεινιασει ξανα αναβουν και μετα παει λεγοντας. τι μπορω να κανω. πριν τις βγαλουν στην παραγωγη δε ξεραν οτι υπαρχει προβλημα? κ αυτος ο καταστηματαρχης δεν μπορουσε να με ενημερωσει?



κακή σύνδεση.

οταν το ρεύμα δεν ειναι ικανοποιητικο [λόγο κακής σύνδεσης] τότε οι προβολείς λεντ αναβοσβήνουν βαση της φόρτισης του πυκνωτή στο τροφοδοτικό τους.

στην περίπτωση σου όμως μάλλον δεν έχεις ρυθμίσει τον χρόνο σβησίματος.


στην περίπτωση του καταστήματος... αν δεν ξέρει να εξηγήσει-να μην τις πουλάει επισεις.