PDA

Επιστροφή στο Forum : ακτινοβολια στα 50 hz



hraki
12-12-15, 16:35
Παιδια γεια σας,hraki το ονομα μου πρωτη φορα στο φορουμ αν και εχω κανει λαθος και ξαναδηοσιευω το ιδιο μηνυμα στην γενικη συζητηση. Πρωτη φορα μπαινω και γι αυτο συγχωρεστε με. Παιδια εαν εχουμε μια πριζα στο δωματιο χωρισ συνδεδεμενη συσκευη επανω της και ακριβς διπλα στα 5 εκατοστα μιλαμε, ειναι το κρεβατι μας στο υψος του κεφαλιου(η πριζα) εχουμε προβλημα με την ακτινοβολια? Επειδη ξερω οτι τα καλςδια στον τοιχο ειναι στα 50hz. Δεν μιλαω για κινδυνο ηλεκτροπληξιας μονο για την ακτινοβολια με ενδιαφερει γιατι ειναι κολλητα στο κρεβατι λογω ελλειψης χωρου .Παιδια ευχαριστω.

matthew
12-12-15, 17:26
Ποια ακτινοβολία; Οι πρίζες δεν ακτινοβολούν τίποτε. Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει κανένας τέτοιος κίνδυνος.

genesis
12-12-15, 17:30
Δεν υπάρχει πρόβλημα από την πρίζα....το κινητό και το ασύρματο τηλέφωνο να αποφεύγεις αν και για αυτά δεν είμαστε ακόμη σίγουροι.

hraki
12-12-15, 18:45
Παιδια ευχαριστω αλλα δεν εννοουσα αυτο. Λεγοντας πριζες,. εννοω τα εντοιχισμενα καλωδια που καταληγουν σε μια σουκο πριζα. Οταν λοιπον διπλα στο κεφαλι μου στο κρεβατι εχω μια σουκο ----τα καλωδια που καταληγουν εκει δεν ειναι στα 50hz?----.Αυτο εννοουσα και αν υποθεσουμε οτι περιπου τοβραδυ κοιμομαστε 8 ωρες υπαρχει θεμα με την ακτινοβολια? Και κατι βασικο στην πριζα αυτη δεν ειναι ΚΑΜΜΙΑΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ αρα δεν υπαρχει ροη ρευματος. Ευχαριστω και παλι.

matthew
12-12-15, 19:00
50 Hz είναι η συχνότητα εναλλαγής της πολικότητας του ρεύματος στο δίκτυο. Μην μπερδεύεσαι με ακτινοβολίες. & σε μένα στο δωμάτιό μου έχω πρίζα 5 εκατοστά απόσταση από το κρεβάτι, πίσω από το κεφάλι μου όταν κοιμάμαι. Δεν υπάρχει κανένα θέμα ακτινοβολίας γιατί όπως σου είπαμε οι πρίζες δεν ακτινοβολούν κανενός είδους ακτινοβολίας.

DGeorge
12-12-15, 21:36
Αγαπητή φίλη, Πολλή Καλησπέρα σου!:biggrin:
Για να ενισχύσω τα όσα σωστά, σου έγραψαν τα παιδιά, μέχρι τώρα.... Ούτε οι αγωγοί των καλωδιώσεων μέσα στους τοίχους, εκπέμπουν κάποια επικίνδυνα ηλεκτρομαγνητικά πεδία.
Ας μην ξεχνάμε, ότι εκτός από την πολύ χαμηλή συχνότητα -50Hz-, και -αυτή η ίδια- η τάση του δικτύου -220V- βρίσκεται πλέον σε επίπεδο ακίνδυνο σε ό,τι αφορά ηλεκτομαγνητικά πεδία.

Αν ζούσες κάτω από πυλώνα του δικτύου μεταφοράς υπερυψηλής τάσης -400.000V-, τότε ΝΑΙ ίσως να ένοιωθες διάφορα περίεργα (φαγούρες, ζαλάδες, κλπ).....Όμως -και πάλι- λόγω της υπερυψηλής τάσης, και όχι λόγω της συχνότητας των 50Hz.

Όλες σχεδόν οι κρεββατοκάμαρες έχουν σχεδιαστεί ηλεκτρολογικά, με την λογική ύπαρξης δύο πριζών, δεξιά και αριστερά από το σημείο, όπου αναμένεται να τοποθετηθεί το 'κεφαλάρι' από ένα διπλό κρεββάτι. Στα σημεία αυτά, λογικά, αναμένεται η τοποθέτηση δύο κομοδίνων, τα οποία θα εξοπλιστούν και με ένα φωτιστικό το καθένα. Οπότε... Σε όλα σχεδόν τα σπίτια υπάρχουν ηλεκτροφόροι αγωγοί (όχι μόνο πρίζες) 220V/50Hz πολύ κοντά στα κεφάλια ζευγαριών, που χρησιμοποιούν αυτές τις κρεββατοκάμαρες. Οι πρίζες, δηλαδή, ειναι σνδεδεμένες τολάχιστον με ένα φωτιστικό, αν όχι και με κάποιο ρολόϊ/ραδιόφωνο/ξυπνητήρι (σε αντίθεση με τη δική σου περίπτωση, όπου οι πρίζες είναι απλώς σε αναμονή)!!!
Όμως ακόμα και στις περιπτώσεις αυτές, ακόμα και με πρίζες σούκο, οι εντάσεις των ρευμάτων, που διαρρέουν εκείνα τα καλώδια είναι μηδαμινές. Τα όποια θεωρητικά ηλεκτρομαγνητικά πεδία δημιουργούνται από ένα πορτατίφ, ή ένα ηλεκτρικό ρολόϊ (ακόμα και μιά ηλεκτρική σκούπα) σε λειτουργία, ακόμα κι αν καταφέρουν να φτάσουν επάνω μας, σταματούν στο επίπεδο της επιδερμίδας.
Τόσο οι όποιες μελέτες, όσο και η ίδια η πραγματικότητα (στην πράξη) έχουν δείξει, ότι δεν συντρέχει απολύτως κανείς λόγος, ώστε να ανησυχείς!

Ελπίζω να σε κάλυψα, τουλάχιστον από Βιο-Τεχνολογικής άποψης.

Λάβε υπόψιν, σε παρακαλώ, ότι και όλα τα παιδόπουλα, που σου απάντησαν/απαντούν, είναι σε ποσοστό ~95% Επαγγελματίες Ηλεκτρολόγοι, πράγμα που -αμέσως- συνεπάγεται και την κατοχή μιάς ανάλογης πείρας επάνω στο Αντικείμενο, που σε απασχολεί.
Γι' αυτό απαντήσεις τους μεν είναι όλες προς την ίδια κατεύθυνση (Γνώση του Αντικειμένου), χρειάζεται δε να δοθεί όλη η απαιτούμενη βαρύτητα στις απαντήσεις αυτές (Πείρα θεωρητική/πρακτική κάποιων Ετών στο Αντικείμενο).

nestoras
12-12-15, 21:46
Θα σου λυθούν όλες οι απορίες!!! Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=74648 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=74648)

:lool:

pstratos
12-12-15, 22:30
'Ενα καλώδιο που βρίσκεται υπό τάση δεν εκπέμπει πρακτικά τίποτα απολύτως. Αν το καλώδιο διαρρέεται από ρεύμα δημιουργεί μαγνητικό πεδίο γύρω του. Αν το ρεύμα είναι και μεταβαλλόμενο, τότε θα είναι μεταβαλλόμενο και το μαγνητικό πεδίο, το οποίο θα δημιουργήσει με τη σειρά του ένα μεταβαλλόμενο ηλεκτρικό πεδίο (θυμάται κανείς σας εξισώσεις maxwell ??). Αυτός ο συνδυασμός μεταβαλλόμενου μαγνητικού και ηλεκτρικού πεδίου είναι η "γνωστή" μας ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία!

ΑΡΑ: Αν δεν βρίσκεσαι δίπλα σε καλώδιο που να περνάνε μερικές δεκάδες Αμπερ, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε! Ίσως να μην μπορείς καν να ανιχνεύσεις κάτι. Οπότε κοιμήσου ύσυχος, αλλά βγάλε το κινητό από το κομοδίνο, έτσι??

Xarry
12-12-15, 23:40
Το μηκος κυματος εχω την εντυπωση οτι ειναι το πρωτο που πρεπει να μας απασχολει οχι η ταση ουτε και το ρευμα.

lepouras
13-12-15, 02:52
άσχετα με αυτά που είπε ο Γιώργος (DGeorge) για εμάς θα σου πω ότι ο καταλληλότερος για την σωστή απάντηση είναι ο ίδιος ο Γιώργος (DGeorge) που ως φυσικός (και καλός μάλιστα) σου απάντησε και εμπιστεύομαι την γνώμη του. οπότε κοιμήσου ήσυχη.

hraki
13-12-15, 15:16
Παιδια εχω καποιο θεμα με την αποστολη μηνυματων, παταω υποβολη αλλα δεν...................Εχω σπασει το κεφαλι μου, τι δεν κανω σωστα. Πρωτη φοα σε φορουμ.

hraki
13-12-15, 15:27
Δεν γινεται υποβολη μηνυματος αποτι καταλαβα πανω απο 4 γραμμες. Τα φωτα σας παρακαλω.

lepouras
13-12-15, 16:05
μήπως είχες βάλει πολλές φατσούλες? γιατί δεν δέχεται πάνω από 4. από γραμμές δέχεται έκθεση ολόκληρη.

picdev
13-12-15, 16:16
Εγώ βαζω ηλεκτρικό υπόστρωμα , 60watt δεν έχω πάθει τίποτα [emoji1]

Μπορεί να καπνιζεις , να πινεις , να τρως όλα τα .... , αλλά σε πειράζουν τα 50hz? Άμα είναι έτσι να πάμε να μείνουμε στη σπηλιά και να τρώμε βελανιδιά από τα δέντρα.
Αλλά γενικά.βλέπω ότι το προσδοκιμο ζωής ανεβαίνει , παρόλο που χρησιμοποιούμε το ηλεκτρικό ρεύμα .
Δεν ξέρω τι φταίει και ο κόσμος πιστεύει στις μέρες τέτοια πράγματα .
Ο Λιακόπουλος πουλάει αγώγιμες κουρτίνες ,για να φτιαξεις κλοβο φαρεντει στο σπίτι σου[emoji1] [emoji1] [emoji1]

hraki
13-12-15, 16:38
Κατ αρχην δεν προκειται για μενα , αλλα για μωρο συγγενους μου. Οπως πολυ σωστα ειπε ο DGeorge καταλαβα αρκετα πραγματα, αλλα η δικη μου απορια ειναι μονο για το ηκεκτρικο πεδιο και την ενταση των αγωγων σε αναμονη.,(πριζα σουκο). Φιλε Picdev το οτι δεν ανηκω επαγγελματικα στο χωρο της φυσικης και της ηλεκτρολογιας, αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι κρεττινος. (ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ κλπ.κλπ.κλπ..................).

electron
13-12-15, 17:35
Ειδικά για πρίζα στην οποία δεν βρίσκεται συνδεδεμένη κάποια συσκευή δεν υφίσταται κανενός είδους πεδίο της οποιοδήποτε συχνότητας. Τελεία και παύλα.

DGeorge
13-12-15, 19:35
Δεν γινεται υποβολη μηνυματος αποτι καταλαβα πανω απο 4 γραμμες. Τα φωτα σας παρακαλω.
Κάτι παρόμοιο μου γράφεις και σε προσωπικό μήνυμα. Τι εννοείς λέγοντας: "Δεν γίνεται υποβολή μηνύματος πανω απο 4 γραμμες!";
Ακόμα και στη 'Γρήγορη Απάντηση' σου δίνεται η δυνατότητα για πέρα από 4 γραμμές.

Υποψιάζομαι, ότι περιμένεις κάποιον επεξεργαστή κειμένου να σου 'σπάει' τις αράδες μετά από κάποιους χαρακτήρες.
Γι' αυτό υπάρχει και το 'ENTER' όπου αλλάζει παράγραφος, μαζί με γραμμή.
Ίσως αυτό, που εννοείς, είναι: "Δεν μπορώ να γράψω μία μονοκόμματη αράδα, η οποία θα 'σπάσει' σε περισσότερες από τέσσερεις γραμμές....
Επίσης θα χρειαστεί να πιέσεις το 'πλήκτρο' "Επεξεργαστής Κειμένου" όπου θα μπορείς να κάνεις και 'Προεπισκόπηση' των κειμένων σου.
Όμως, και πάλι, η 'πραγματική' αλλαγή παραγράφου/γραμμής θα πρέπει να γίνεται μόνο με τη χρήση του 'ENTER'. Διαφορετικά, ακόμα και αυτός, ο επεξεργαστής κειμένου, δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει, αν του εισαγάγεις μιά τεράστια αράδα, περιμένοντας να την 'σπάσει' αυτός (ο επεξεργαστής κειμένου) σε περισσότερες από 4 γραμμές.
Ελπίζω να σε κάλυψα και σε αυτό το θέμα!

Σχετικά με το θέμα 'μωρό', οι Ευρωπαίοι έχουν αρχίσει, σε αρκετά θέματα, κα 'κολλάνε' την υστερία των Αμερικάνων!
Επί πάρα πολλά χρόνια κοιμούνται μωρούλια σε κούνιες/κρεββατάκια (σχεδόν σε επαφή) από κάποια πρίζα (οποιουδήποτε είδους) είτε αυτή είναι ενεργή (έχει συσκευή συνδεδεμένη, και σε λειτουργία-ή μη), είτε δεν είναι ενεργή. Αν είχαν σημειωθεί ύποπτα κρούσματα, θα είχε γίνει ο κακός πανικός: Πρωτοσέλιδα σε μεγάλης κυκλοφορίας Media, κλπ.
Ειδικά για πρίζα στην οποία δεν βρίσκεται συνδεδεμένη κάποια συσκευή δεν υφίσταται κανενός είδους πεδίο της οποιοδήποτε συχνότητας. Τελεία και παύλα.:thumbup::thumbup::thumbup:

DGeorge
13-12-15, 20:06
........Φιλε Picdev το οτι δεν ανηκω επαγγελματικα στο χωρο της φυσικης και της ηλεκτρολογιας, αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι κρεττινος. (ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ κλπ.κλπ.κλπ..................).
1) Η πλήρης άγνοια σε κάποι θέμα μπορεί άνετα να ρίξει 'δυνάμει θύματα' στα δίχτυα του κάθε Λιακόπουλου.
2) Η αναφορά σου σε μωρούλι δεν γίνεται κι από το πρώτο μήνυμα.
3) Ακόμα και τα μωρά, εφόσον είναι ήδη άνθρωποι ολοκληρωμένοι, δεν έχουν ιδιαίτερη ευπάθεια σε πεδία και ακτινοβολίες, από 'οσο θα είχε κάποιος τυχαίος ενήλικος.
4) Ωστόσο, ακόμα κι αν είχαν κάποιαν ιδιαίτερη ευαισθησία, δεν υπάρχουν επικίνδυνα ηλεκτρομαγνητικά πεδία (ή ακτινοβολίες) από τάσεις 220V/50Hz, και από τα ηλεκτρικά ρεύματα που κυκλοφορούν στις ενεργές καλωδιώσεις!!!! Αυτό είναι Γενικός Κανόνας!!!
Τώρα... Αν μιά καινούργια μαμά θέλει -καλά και σώνει- να βλέπει παντού κινδύνους και ύποπτες καταστάσεις, η όποια συζήτησση παύει να έχει νόημα.
Αν στο καλώδιο τροφοδοσίας, ή στο τροφοδοτικό, ενός PC υποψιάζεται 'ραδιενεργές ακτινοβολίες', και πάλι είναι δικαίωμά της.
Εκεί, στις περιπτώσεις αυτές, δημιουργούνται καταστάσεις, που πλησιάζουν συμπτωματολογικά αυτές του κρετινισμού, και -σίγουρα- της εμμονής και της μανίας!
...Βλέπεις... Δεν φταίει και πολύ ο Άκις (Picdev):wiink:

midakos
13-12-15, 20:10
Ο Λιακόπουλος πουλάει αγώγιμες κουρτίνες ,για να φτιαξεις κλοβο φαρεντει στο σπίτι σου[emoji1] [emoji1] [emoji1]

Και μετά θα αναρωτιούνται γιατί δεν έχουν σήμα!!!

betacord85
13-12-15, 20:16
για να φτασει στο σημειο να κανει τετοια ερωτηση φανταστειτε ποση πλυση εγκεφαλου γεινεται μεσω youtube λιακοπουλου και οτι αλλο παραφυσικης εκπομπης τηλεορασης...ακτινοβολια βγαζει και η crt και ο φουρνος μικροκυματων...εχει κανεις καποια αποδειξη οτι οντως υπαρχουν παρενεργειες?οπως και η ιστορια που κυκλοφορει χρονια απο τους συναδελφος οτι καποιος τεχνικος πανω στον υμηττο απο τις κεραιες επαθε καρκινο ογκο και οτι αλλο παραφυσικο...αποδειξεις?μονο λογια...

Dbnn
13-12-15, 20:36
Εγω θα ελεγα αυτες οι σελιδες του φειςμπουκ με τις μανουλες κλπ να κλεισουν γιατι εκει μεσα βλεπω κατι τετοιες ανησυχιες.
Anyway. Ολοι μας μεγαλωσαμε μεσα σε σπιτια με ρευμα, ολοι τρωγαμε μη βιολογικα προιοντα, ολοι απο μωρα ημασταν εκτεθειμενοι σε καυσαερια, σε τσιγαρα, σε οτιδηποτε! Δεν παθαμε τιποτα. Οποτε ουδης λογος ανησυχιας!!

DGeorge
13-12-15, 21:21
Ακριβώς έτσι!
Παλιότερα που οι οθόνες Τηλεοράσεων (και μετά Υπολογιστών -κάθε κατηγορίας) ήταν ύπου καθοδικού σωλήνα "CRT", πόσοι άραγε- γνώριζαν και γνωρίζουν ότι -από τν πλευρά του θεατή/χρήστη εξέπεμπαν 'Μαλακή' Ακτινοβολία Χ (Ναι! Αυτή για τις ακτινογραφίες! );
Αυτή κι αν είναι ιονίζουσα ακτινοβολία!!! Αρκετά πιο επικίνδυνη ακόμα και από τις Περίφημες, Υπερδιάσημες Υπεριώδεις Ακτινοβολίες του Ήλιου μας!!!!!!
Η 'Σκληρή'/Ισχυρά-Ιονίζουσα Υπεριώδης Ακτινοβολία είναι Νηπιαγωγείο μπροστά στη 'Μαλακή' Ακτινοβολία Χ (Roentgen).
Πέρα από κάποια αραιότατα/σπανιότατα περιστατικά μυωπίας-αστιγματισμού δεν καταγράφηκε τίποτε άλλο.
Τα δε συμπτώματα αυτά ήταν λιγότερα από αυτά, που καταγραφόντουσαν σε εντατικούς αναγνώστες βιβλιων. Τα οπτικά προβλήματα λοιπόν των ματιών αποδόθηκαν σε έντατική χρήση Τηλεόρασης - Υπολογιστή, (δηλαδή στην προσπάθεια ανάγνωσης υποτίτλων/κειμένων) παρά στην όποια ακτινοβολία. Η υπόθεση αυτή επιβεβαιώθηκε περίτρανα, όταν ήρθαν οι οθόνες νέας τεχνολογίας (LCD/TFT), οπότε και το πλήθος των περιστατικών αυτών έδειξε να μεταβάλεται ασήμαντα.

Για να συνεννοηθούμε:.... 'Ιονίζουσα' ονομάζεται -γενικά- η 'Καρκινογόνος' ακτινοβολία.

Ο μέσος καταναλωτής, που βομβαρδίζεται από καταιγισμούς παπαριάς κάθε παρόμοιου είδους, ας ανατρέχει στη δική του 'γενιά' και ας σκέφτεται παρόμοια: "Άραγε όταν ήμασταν εμείς μικρούλια, πόσες συσκευές/πρίζες (ο,τιδήποτε σχετικό) υπήρχαν (σε λειτουργία, ή μη) σχεδόν δίπλα στα κρεββατάκια μας;" "Πόσοι από εμάς, τα γειτονόπουλά μας, τους φίλους μας, τους συμμαθητές, μας έδειξαν να παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα από τέτοια αιτία;" "Πόσοι είμαστε εδώ και τώρα, γεροί, κι ακμαίοι;" (Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πιθανές νόσους, που οφείλονται σε ηλικία, γρίπες, κλπ.)

midakos
13-12-15, 21:23
Και σκεφτείτε όλες αυτές οι ανησυχίες, ενώ το προσδόκιμο ζωής ανεβαίνει..
Άκουσα τις προάλλες στην τηλεόραση, ότι βρήκαν ένα ελιξίριο κάτι επιστήμονες που καθυστερεί το γήρας, με συνέπεια να αυξάνει το προσδόκιμο μέχρι τα 120...
οπότε ετοιμαστείτε, για σύνταξη στα 125!

DGeorge
13-12-15, 22:29
Εγω θα ελεγα αυτες οι σελιδες του φειςμπουκ με τις μανουλες κλπ να κλεισουν γιατι εκει μεσα βλεπω κατι τετοιες ανησυχιες.
Anyway.....!!Αν τολμούσε -ο οποιοσδήποτε- να κάνει κάτι παρόμοιο, θα γινόταν της Λαΐδας με πρόσχημα τη "Φίμωση της Ενημέρωσης".
Ο μόνος Τρόπος αντίδρασης είναι η ανιδιοτελής προσφορά Γνώσης! Ας μην ξεχνάμε και το διάσημο: "Η Γνώση είναι Εξουσία/Ισχύς!"

lepouras
13-12-15, 23:15
Γιατί βρε παλιοχαρακτήρες να κλείσουν τα μαμαδομλοκφορουμσελιδοφατσοομαδες. εγω διασκεδάζω πάρα πολύ με αυτά που λένε και έχει και υλικό η χρυσή μούντζα (https://www.facebook.com/%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-%CE%9C%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B6%CE%B1-661152913999731/?fref=nf) να μας δίνει :lool:

Dbnn
14-12-15, 00:43
Γιατί βρε παλιοχαρακτήρες να κλείσουν τα μαμαδομλοκφορουμσελιδοφατσοομαδες. εγω διασκεδάζω πάρα πολύ με αυτά που λένε και έχει και υλικό η χρυσή μούντζα (https://www.facebook.com/%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-%CE%9C%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B6%CE%B1-661152913999731/?fref=nf) να μας δίνει :lool:

Χαχαχαχα εμα φιλε μου. Εχω πετυχει τρελα σκηνικα!!
Ανεβαζει μια μανουλα "ο αντρας μου λεει πως τα σοκολατακια με τον κοκορα ειναι αθλια, εφαγε τους κυβους κνορρ"
Τζιζας.......

lepouras
14-12-15, 02:00
καλά αυτό λες εσυ? η άλλη είχε το μωρό μηνών άρρωστο και αντί να το αρπάξει και να πάει στον γιατρό καθόταν και ρώταγε αν είναι φυσιολογικό και τη να κάνει μέσα στο φατσοβιβλίο..... για να μην ξεκουνήσει το Κ... από το πισι.
και τσαντίζονται όταν τις κράζει η μούντζα :lool:

Panoss
14-12-15, 15:06
Και σκεφτείτε όλες αυτές οι ανησυχίες, ενώ το προσδόκιμο ζωής ανεβαίνει..
Άκουσα τις προάλλες στην τηλεόραση, ότι βρήκαν ένα ελιξίριο κάτι επιστήμονες που καθυστερεί το γήρας, με συνέπεια να αυξάνει το προσδόκιμο μέχρι τα 120...
οπότε ετοιμαστείτε, για σύνταξη στα 125!
Κι εγώ είχα ακούσει πριν κάνα δυο μήνες ότι βρήκαν φάρμακο κατά της καράφλας, που 'ντο, τι έγινε, έχετε ακούσει τίποτα;
(ανησυχώ για ένα φίλο μου, έχουν αρχίσει να αραιώνουν τα μαλλιά του του καημένου :roll:)

FILMAN
14-12-15, 15:35
Τα καλώδια στα οποία υπάρχει εναλλασσόμενη τάση αλλά δεν διαρρέονται από ρεύμα δημιουργούν (εναλλασσόμενο) ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ και όχι τίποτα.

Αν διαρρέονται και από (εναλλασσόμενο...) ρεύμα τότε δημιουργούν και (εναλλασσόμενο) ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ.

Αν ανησυχείς για την υγεία σου, μάλλον άδικα το κάνεις.

Panoss
14-12-15, 16:54
Αν ανησυχείς για την υγεία σου, μάλλον άδικα το κάνεις.
Ναι, όμως από την ανησυχία της θα αρρωστήσει, οπότε είχε δίκιο που ανησυχούσε!:lool:

pstratos
14-12-15, 17:57
Το πρόβλημα με τις παρενέργειες των τεχνημάτων μας είναι οτι απαιτούνται πολλές δεκαετίες πειραματα και κλονικών δοκιμών ώστε να πουμε με βεβαιότητα τοι βλάπτει ή οτι είναι αβλαβές. Θυμηθείτε πόσοι πέθαναν από ραδιενέργεια πριν ανακαλύψουμε τις συνέπειες τις, το DTT, τα πελμογραφήματα με Χ, τα ραδιενεργά σκευάσματα με ράδιο κλπ,κλπ. Έτσι μια τυπική προσέγγιση από πολλούς επιστήμονες είναι ότι τίποτα δεν θεωρείται αθώο μέχρις αποδείξεως του εναντίου. Από την άλλη δεν υπάρχει μέχρι τώρα καμία απόδειξη για τις μη ιονίζουσες ακτινοβολίες οτι όντος επιβαρύνουν τον άνθρωπο. Κατά καιρούς έχουν εμφανισθεί κάποια αμφιλεγόμενα πειράματα που έχουν δώσει τροφή σε διάφορους Λιακόπουλος και έχουν βοηθήσει στην ανάπτυξη κάποιων "θαυματουργών" συσκευών. Οι οποίες μέχρι τώρα κάνουν καλό μόνο στο ταμείο του πωλητή

midakos
14-12-15, 18:55
Κι εγώ είχα ακούσει πριν κάνα δυο μήνες ότι βρήκαν φάρμακο κατά της καράφλας, που 'ντο, τι έγινε, έχετε ακούσει τίποτα;
(ανησυχώ για ένα φίλο μου, έχουν αρχίσει να αραιώνουν τα μαλλιά του του καημένου :roll:)

χαχαχαχα...άστο, δεν μας πείθει ο φίλος... Φάρμακα για την καράφλα έχουν βγάλει, πάρε και συ λοιπόν (για τον φίλο :001_tt2:) το ξακουστό καπιλαρίν, και θα βαρεθείς να κουρεύεσαι...εεεε κουρεύεται ήθελα να πω!!!

DGeorge
14-12-15, 22:08
Παίδες, άσχετα από 'φακελάκια' και διάφορα τέτοια, πρέπει να παραδεχτούμε όλοι, ότι ως χώρα διαθέτουμε τους περισσότερους -αναλογικά- κορυφαίους γιατρούς.

....Το σενάριο διεξάγεται αρκετά~πολλά χρόνια πριν! Η κυρία (νέα μαμά - εξ Ουγγαρίας - ο σύζυγος Έλληνας, όπου ο συγχωρεμένος πατέρας μου τους πάντρεψε) θεωρεί -από χέρι-εξ υποθέσεως- ότι οι Έλληνες γιατροί είναι παν-άσχετοι. Ερχόμενη λοιπόν να κατοικήσει με τον σύζυγο στην Ελλάδα, θεώρησε απαραιτητότατον να φέρει -από τα πάτρια εδάφη- και τον 'Πρακτικό Γιατρό' (βιβλίο).
Έγραφε λοιπόν (λογικότατα) στο έρημο το βιβλιαράκι, ότι το παιδί χρειάζεται -οπωσδήποτε- να βρίσκεται σε περιβάλλον με καθαρό αέρα.
Επειδή όμως ο στόκος, η άγνοια, οι εμμονές~εχθρική δυσπιστία χτυπάνε σε χρόνο ανύποπτο, η κυρία θεώρησε καλό, στα μέσα του Χειμώνα, να βγάζει το παιδάκι της στο μπαλκόνι (παρέα με το γιασεμί) -επί αρκετή ώρα- για να παίρνει καθαρό αέρα............. Μέχρι που -παρέα με τον καθαρό αέρα- πήρε κι έναν ξεγυρισμένο πνευμονιόκοκκο!
Ευτυχώς, τα τσακάλια του 'Παίδων' κατάλαβαν αμέσως με τι είχαν να κάνουν!!!! Μια φαρμακευτική αγωγή ελάχιστων ημερών, μαζί με παρακολούθηση αποδείχτηκε υπεραρκετή για το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού.
Η δε μάνα, άκουσε το χέσιμο από όλες τις μεριές (εννοείται ακόμα και από τους γιατρούς και τους νοσηλευτές)!!!!
Τελικά, μετά από κάποια χρόνια πήρε την απόφαση και μας άδειασε την γωνιά.
...Επέστρεψε από τη δουλειά του ο έρημος σύζυγος (με 2 πλέον παιδάκια το ζευγάρι) και βρήκε το σπίτι μισο-άδειο.... Η κυρία είχε πάρει τα παιδιά και "Γειά σας!"....

hraki
14-12-15, 23:36
Τα καλώδια στα οποία υπάρχει εναλλασσόμενη τάση αλλά δεν διαρρέονται από ρεύμα δημιουργούν (εναλλασσόμενο) ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ και όχι τίποτα.

Αν διαρρέονται και από (εναλλασσόμενο...) ρεύμα τότε δημιουργούν και (εναλλασσόμενο) ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ.

Αν ανησυχείς για την υγεία σου, μάλλον άδικα το κάνεις.

Αυτο εννοουσα απο την αρχη , αλλα ΟΙ ΓΚΟΥΡΟΥ του φορουμ εχουν ενα υφακι 8 καρδιναλιων και πανω,

hraki
14-12-15, 23:47
Το πρόβλημα με τις παρενέργειες των τεχνημάτων μας είναι οτι απαιτούνται πολλές δεκαετίες πειραματα και κλονικών δοκιμών ώστε να πουμε με βεβαιότητα τοι βλάπτει ή οτι είναι αβλαβές. Θυμηθείτε πόσοι πέθαναν από ραδιενέργεια πριν ανακαλύψουμε τις συνέπειες τις, το DTT, τα πελμογραφήματα με Χ, τα ραδιενεργά σκευάσματα με ράδιο κλπ,κλπ. Έτσι μια τυπική προσέγγιση από πολλούς επιστήμονες είναι ότι τίποτα δεν θεωρείται αθώο μέχρις αποδείξεως του εναντίου. Από την άλλη δεν υπάρχει μέχρι τώρα καμία απόδειξη για τις μη ιονίζουσες ακτινοβολίες οτι όντος επιβαρύνουν τον άνθρωπο. Κατά καιρούς έχουν εμφανισθεί κάποια αμφιλεγόμενα πειράματα που έχουν δώσει τροφή σε διάφορους Λιακόπουλος και έχουν βοηθήσει στην ανάπτυξη κάποιων "θαυματουργών" συσκευών. Οι οποίες μέχρι τώρα κάνουν καλό μόνο στο ταμείο του πωλητή

Και ας μην ξεχναμε καποτε τι γινοταν με την θαλιδομιδη. ΜΕΤΑ ΗΤΑΝ Ο ΘΡΗΝΟΣ.

hraki
15-12-15, 00:01
Ακριβώς έτσι!
Παλιότερα που οι οθόνες Τηλεοράσεων (και μετά Υπολογιστών -κάθε κατηγορίας) ήταν ύπου καθοδικού σωλήνα "CRT", πόσοι άραγε- γνώριζαν και γνωρίζουν ότι -από τν πλευρά του θεατή/χρήστη εξέπεμπαν 'Μαλακή' Ακτινοβολία Χ (Ναι! Αυτή για τις ακτινογραφίες! );
Αυτή κι αν είναι ιονίζουσα ακτινοβολία!!! Αρκετά πιο επικίνδυνη ακόμα και από τις Περίφημες, Υπερδιάσημες Υπεριώδεις Ακτινοβολίες του Ήλιου μας!!!!!!
Η 'Σκληρή'/Ισχυρά-Ιονίζουσα Υπεριώδης Ακτινοβολία είναι Νηπιαγωγείο μπροστά στη 'Μαλακή' Ακτινοβολία Χ (Roentgen).
Πέρα από κάποια αραιότατα/σπανιότατα περιστατικά μυωπίας-αστιγματισμού δεν καταγράφηκε τίποτε άλλο.
Τα δε συμπτώματα αυτά ήταν λιγότερα από αυτά, που καταγραφόντουσαν σε εντατικούς αναγνώστες βιβλιων. Τα οπτικά προβλήματα λοιπόν των ματιών αποδόθηκαν σε έντατική χρήση Τηλεόρασης - Υπολογιστή, (δηλαδή στην προσπάθεια ανάγνωσης υποτίτλων/κειμένων) παρά στην όποια ακτινοβολία. Η υπόθεση αυτή επιβεβαιώθηκε περίτρανα, όταν ήρθαν οι οθόνες νέας τεχνολογίας (LCD/TFT), οπότε και το πλήθος των περιστατικών αυτών έδειξε να μεταβάλεται ασήμαντα.

Για να συνεννοηθούμε:.... 'Ιονίζουσα' ονομάζεται -γενικά- η 'Καρκινογόνος' ακτινοβολία.

Ο μέσος καταναλωτής, που βομβαρδίζεται από καταιγισμούς παπαριάς κάθε παρόμοιου είδους, ας ανατρέχει στη δική του 'γενιά' και ας σκέφτεται παρόμοια: "Άραγε όταν ήμασταν εμείς μικρούλια, πόσες συσκευές/πρίζες (ο,τιδήποτε σχετικό) υπήρχαν (σε λειτουργία, ή μη) σχεδόν δίπλα στα κρεββατάκια μας;" "Πόσοι από εμάς, τα γειτονόπουλά μας, τους φίλους μας, τους συμμαθητές, μας έδειξαν να παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα από τέτοια αιτία;" "Πόσοι είμαστε εδώ και τώρα, γεροί, κι ακμαίοι;" (Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πιθανές νόσους, που οφείλονται σε ηλικία, γρίπες, κλπ.)

Κατω απο τα 400 νανομετρα ζοριζει το πραγμα.
Εαν εχεις ακουσει για την επιρροη χημικων κυτταρικων δεσμων, ΚΑΙ την επιδραση της μη ιονιζουσας ακτινοβολιας στα ιοντα ασβεστιου ΚΑΛΩΣ.... Δεν θα χρειασθει να κανουμε διαλογο------τον εχετε ηδη υποβιβασει-----.

lepouras
15-12-15, 00:08
Βρε Ράνια. ώρες ώρες νομίζω ότι ψάχνουμε όχι για απαντήσεις αλλά ΜΟΝΟ για επιβεβαιώσεις.
ας πιάσουμε για την θαλιδομίδη που λές και πάμε
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AF%C E%B4%CE%B7
και τη μα λέει?
<<Λίγο μετά την κυκλοφορία του φαρμάκου στη χώρα, γεννήθηκαν 5.000 έως 7.000 βρέφη με δυσπλασία των άκρων (φωκομέλεια (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%89%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B5%C E%B9%CE%B1)). Μόνο το 40% αυτών των παιδιών επέζησαν.........>>
αν έχουμε λίγο λογική θα βλέπαμε ότι σύντομα φάνηκαν οι επιπτώσεις.
το ρημάδι το ηλεκτρικό ρεύμα υπάρχει σχεδόν 150 χρόνια.
του κερατά δεν θα υπήρχαν μερικά εκατομμύρια μετά από τόσα χρόνια ενδείξεις και περιπτώσει που θα έπρεπε να ψοφάνε?
και το ρημάδι το υφάκι που σε προσβάλει τον καρδιναλίων έχει συζητήσει τόσες φορές το θέμα αυτό που θα μπορούσαν να σε στείλουν σε καμιά παλιά συζήτηση να ξεμπερδεύουν παρόλα αυτά το συζητάνε ξανά.
αν δεν θέλουμε να πέφτουμε σε καρδιναλίους τότε ο ρημαδης ο γουγλης με συνδυασμό δύο τριών λέξεων αν δοκίμαζες θα σου έβγαζε μερικά εκατομμύρια θέματα που θα έχει συζητηθεί να διαβάσεις πρώτα έρευνες και διάφορα άλλα.. αλλά έχουμε βρει την εύκολη λύση να κράζουμε καρδιναλίους αλλά το χεράκι μας μην κουραστεί και φύγει από φατσοβιβλίο λιγάκι και κουραστεί να κάνει και λίγο έρευνα πριν μπουκάρει και ζητήσει και απαιτήσει έτυμο φαΐ αλλά και μαγειρεμένο όπως εμείς θέλουμε.
μετά τιμής Καρδινάλιος
Αρμάνδος Ρισελιέ

http://cdn.sansimera.gr/media/photos/main/Richelieu.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiz5cu2rdzJAhVJhhoKHfu6CysQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.sansimera.gr%2Fquotes%2Fautho rs%2F354&psig=AFQjCNE2NUhD6hOPLm4whlNj5-7TvnwH9Q&ust=1450216981379743)

hraki
15-12-15, 00:15
Εγώ βαζω ηλεκτρικό υπόστρωμα , 60watt δεν έχω πάθει τίποτα [emoji1]

Μπορεί να καπνιζεις , να πινεις , να τρως όλα τα .... , αλλά σε πειράζουν τα 50hz? Άμα είναι έτσι να πάμε να μείνουμε στη σπηλιά και να τρώμε βελανιδιά από τα δέντρα.
Αλλά γενικά.βλέπω ότι το προσδοκιμο ζωής ανεβαίνει , παρόλο που χρησιμοποιούμε το ηλεκτρικό ρεύμα .
Δεν ξέρω τι φταίει και ο κόσμος πιστεύει στις μέρες τέτοια πράγματα .
Ο Λιακόπουλος πουλάει αγώγιμες κουρτίνες ,για να φτιαξεις κλοβο φαρεντει στο σπίτι σου[emoji1] [emoji1] [emoji1]

Εαν αγορασω κι εγω ενα ηλεκτρονικο υποστρωμα ( θα μου κανουν δωρο και κλωβο faraday ) η θα πρεπει να τυλιχθω σε αλουμινοχαρτο?
ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ---ΕΛΕΟΣ.............Εχετε διυλισει τον κωνωπα -αλλα καταπινετε την καμηλο.

Dbnn
15-12-15, 00:15
Βρε Ράνια. ώρες ώρες νομίζω ότι ψάχνουμε όχι για απαντήσεις αλλά ΜΟΝΟ για επιβεβαιώσεις.
ας πιάσουμε για την θαλιδομίδη που λές και πάμε
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AF%C E%B4%CE%B7
και τη μα λέει?
<<Λίγο μετά την κυκλοφορία του φαρμάκου στη χώρα, γεννήθηκαν 5.000 έως 7.000 βρέφη με δυσπλασία των άκρων (φωκομέλεια (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%89%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B5%C E%B9%CE%B1)). Μόνο το 40% αυτών των παιδιών επέζησαν.........>>
αν έχουμε λίγο λογική θα βλέπαμε ότι σύντομα φάνηκαν οι επιπτώσεις.
το ρημάδι το ηλεκτρικό ρεύμα υπάρχει σχεδόν 150 χρόνια.
του κερατά δεν θα υπήρχαν μερικά εκατομμύρια μετά από τόσα χρόνια ενδείξεις και περιπτώσει που θα έπρεπε να ψοφάνε?
και το ρημάδι το υφάκι που σε προσβάλει τον καρδιναλίων έχει συζητήσει τόσες φορές το θέμα αυτό που θα μπορούσαν να σε στείλουν σε καμιά παλιά συζήτηση να ξεμπερδεύουν παρόλα αυτά το συζητάνε ξανά.
αν δεν θέλουμε να πέφτουμε σε καρδιναλίους τότε ο ρημαδης ο γουγλης με συνδυασμό δύο τριών λέξεων αν δοκίμαζες θα σου έβγαζε μερικά εκατομμύρια θέματα που θα έχει συζητηθεί να διαβάσεις πρώτα έρευνες και διάφορα άλλα.. αλλά έχουμε βρει την εύκολη λύση να κράζουμε καρδιναλίους αλλά το χεράκι μας μην κουραστεί και φύγει από φατσοβιβλίο λιγάκι και κουραστεί να κάνει και λίγο έρευνα πριν μπουκάρει και ζητήσει και απαιτήσει έτυμο φαΐ αλλά και μαγειρεμένο όπως εμείς θέλουμε.
μετά τιμής Καρδινάλιος
Αρμάνδος Ρισελιέ

http://cdn.sansimera.gr/media/photos/main/Richelieu.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiz5cu2rdzJAhVJhhoKHfu6CysQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.sansimera.gr%2Fquotes%2Fautho rs%2F354&psig=AFQjCNE2NUhD6hOPLm4whlNj5-7TvnwH9Q&ust=1450216981379743)

Λεπουρα τα σεβη μου. Χωρις ειρωνια.

picdev
15-12-15, 00:25
Εαν αγορασω κι εγω ενα ηλεκτρονικο υποστρωμα ( θα μου κανουν δωρο και κλωβο faraday ) η θα πρεπει να τυλιχθω σε αλουμινοχαρτο?
ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ---ΕΛΕΟΣ.............Εχετε διυλισει τον κωνωπα -αλλα καταπινετε την καμηλο.
Κάπου διάβασα μια έρευνα που έλεγε ότι το 90% νομοζω των παιδικών καρκίνων είναι από τη διατροφή .
Πιστεύω ότι όλα τα μπισκότα και γλυκά με υδρογόνομενα και τρανσ λυπαρα είναι περισσότερο καρκινογόνα από όλα τα wifi και τις πρίζες . δες ποσά ε έχουν τα σκατά που ταιζουν τα παιδάκια . και υπόψιν σε όλη την Ευρώπη έχουν απαγορευτεί τα τρανς λιπαρά εκτός από την Ελλάδα. Ενώ τα γκουντις τηγανιζαν σε φοινικέλαιο που είμαι υπεύθυνο για τερατογένεσεις.

Εδώ υπάρχουν γονείς που καπνίζουν και τα παιδιά τα αναπνέουν ή πρίζα θα μας πειράξει

hraki
15-12-15, 00:27
Βρε Ράνια. ώρες ώρες νομίζω ότι ψάχνουμε όχι για απαντήσεις αλλά ΜΟΝΟ για επιβεβαιώσεις.
ας πιάσουμε για την θαλιδομίδη που λές και πάμε
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AF%C E%B4%CE%B7
και τη μα λέει?
<<Λίγο μετά την κυκλοφορία του φαρμάκου στη χώρα, γεννήθηκαν 5.000 έως 7.000 βρέφη με δυσπλασία των άκρων (φωκομέλεια (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%89%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B5%C E%B9%CE%B1)). Μόνο το 40% αυτών των παιδιών επέζησαν.........>>
αν έχουμε λίγο λογική θα βλέπαμε ότι σύντομα φάνηκαν οι επιπτώσεις.
το ρημάδι το ηλεκτρικό ρεύμα υπάρχει σχεδόν 150 χρόνια.
του κερατά δεν θα υπήρχαν μερικά εκατομμύρια μετά από τόσα χρόνια ενδείξεις και περιπτώσει που θα έπρεπε να ψοφάνε?
και το ρημάδι το υφάκι που σε προσβάλει τον καρδιναλίων έχει συζητήσει τόσες φορές το θέμα αυτό που θα μπορούσαν να σε στείλουν σε καμιά παλιά συζήτηση να ξεμπερδεύουν παρόλα αυτά το συζητάνε ξανά.
αν δεν θέλουμε να πέφτουμε σε καρδιναλίους τότε ο ρημαδης ο γουγλης με συνδυασμό δύο τριών λέξεων αν δοκίμαζες θα σου έβγαζε μερικά εκατομμύρια θέματα που θα έχει συζητηθεί να διαβάσεις πρώτα έρευνες και διάφορα άλλα.. αλλά έχουμε βρει την εύκολη λύση να κράζουμε καρδιναλίους αλλά το χεράκι μας μην κουραστεί και φύγει από φατσοβιβλίο λιγάκι και κουραστεί να κάνει και λίγο έρευνα πριν μπουκάρει και ζητήσει και απαιτήσει έτυμο φαΐ αλλά και μαγειρεμένο όπως εμείς θέλουμε.
μετά τιμής Καρδινάλιος
Αρμάνδος Ρισελιέ

http://cdn.sansimera.gr/media/photos/main/Richelieu.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiz5cu2rdzJAhVJhhoKHfu6CysQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.sansimera.gr%2Fquotes%2Fautho rs%2F354&psig=AFQjCNE2NUhD6hOPLm4whlNj5-7TvnwH9Q&ust=1450216981379743)

οκ Αρμανδο Ρισελιε, και τον αμιαντο τον χρησιμοποιουσαν κατα κορον καποτε, τωρα ομως εχει απαγορευθει και ειναι ORIGINAL ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟΣ.
Τι δεν καταλαβαινεις?.....

picdev
15-12-15, 00:28
Το ρεύμα πάντως δεν μπορεί να καταργηθεί , αυτό είναι το καλό [emoji1]

nestoras
15-12-15, 00:31
οκ Αρμανδο Ρισελιε, και τον αμιαντο τον χρησιμοποιουσαν κατα κορον καποτε, τωρα ομως εχει απαγορευθει και ειναι ORIGINAL ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟΣ.
Τι δεν καταλαβαινεις?.....

Έχεις να προτείνεις καμιά ενναλακτική λύση για τον ηλεκτρισμό;
Τώρα τελευταία μαθαίνουμε για πολλές νέες εφευρέσεις...

genesis
15-12-15, 00:32
Ράνια,...δείχνεις να ξέρεις κάτι παραπάνω και η αρχική σου ερώτηση ήταν μάλλον διερευνητική.
Έχεις την καλοσύνη να μας πεις τι ακριβώς γνωρίζεις για το θέμα για να καταλάβουμε και εμείς?

lepouras
15-12-15, 00:45
οκ Αρμανδο Ρισελιε, και τον αμιαντο τον χρησιμοποιουσαν κατα κορον καποτε, τωρα ομως εχει απαγορευθει και ειναι ORIGINAL ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟΣ.
Τι δεν καταλαβαινεις?.....
και άντε πάλι να πάμε το ποίημα ξανά. πόσα χρόνια κυκλοφόρησε ο αμίαντος και πόσο του πήρε να φανούν οι επιπτώσεις?
και φτου ξανά. ΠΟΣΑ χρόνια υπάρχει το ηλεκτρικό ρεύμα και δείξε μου τις αντίστοιχες επιπτώσεις.
και για να μην σε κουράζω.
τελικά ψάχνεις για απάντηση ή επιβεβαίωση τον απόψεών σου????

betacord85
15-12-15, 01:29
αγαπητοι συναδελφοι γιατι ασχολειστε?θα τις αλλαξετε γνωμη?απλα θελει να ακουσει απο καποιον απο εδω μεσα οτι οι πριζες σουκο ακτινοβολουν και οτι θα παθει κακο καποιο μελος της οικογενειας το οποιοι κοιμαται διπλα απο την πριζα...ε ναι λοιπον παθαινει οποτε ξυλωστε την πριζα στοκαρετε την και βαψτε την στην χρωμα του τοιχου...(η της κουρτινας)

matthew
15-12-15, 01:31
και τον αμιαντο τον χρησιμοποιουσαν κατα κορον καποτε, τωρα ομως εχει απαγορευθει και ειναι ORIGINAL ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟΣ.
Ναί, χάρη στους πυροσβέστες που πέθαναν από καρκίνο από τις προστατευτικές στολές από αμίαντο που φοράγανε παλιότερα.
Σχετικά με το ηλεκτρικό ρεύμα, όπως ειπώθηκε


Τα καλώδια στα οποία υπάρχει εναλλασσόμενη τάση αλλά δεν διαρρέονται από ρεύμα δημιουργούν (εναλλασσόμενο) ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ και όχι τίποτα.
το οποίο ηλεκτρικό πεδίο είναι της τάξεως των 0,01 V/m σύμφωνα με τον Πίνακα (I) εδώ http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-B134/513/3336,13481/ (ένταση ηλεκτρικών πεδίων σε ηλεκτρική εγκατάσταση σπιτιού). Καταλαβαίνεις λοιπόν, η ένταση του ηλεκτρικού πεδίου είναι πάρα πολύ χαμηλή & είναι ακίνδυνη για τον άνθρωπο, όπως σωστά ειπώθηκε & από τους υπόλοιπους. & φυσικά μιλάμε για ηλεκτρικό πεδίο & όχι για ακτινοβολία. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα αυτά.

Ακρίτας
15-12-15, 01:44
Και εν πάσει περιπτώσει, Ράνια, όταν ξαναμπείς πές μας από ποιές πληροφορίες προκύπτει η ανησυχία σου για να μπορούμε να συζητούμε συγκεκριμένα.


Και κάτι (http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui/bitstream/10889/2528/1/NIKOLAOU%20MASTER.pdf) για εσάς που έχετε αϋπνίες (για να χάσετε τον ύπνο σας τελείως).

betacord85
15-12-15, 01:49
θυμαμαι με ειχε φωναξει καποτε μια πελατισα στο παλαιο φαληρο...με παιρνει τηλ και μου λεει κυριε μπαμπη το βραδυ οι διακοπτες φωσφοριζουν στο σκοταδι!λετε να εχουν καποιο ραδιενεργο στοιχειο απο το τσερνομπιλ απο τοτε?δεν ξερω φοβαμαι τι να κανω!χαχαχα!φυσικα τις ξυλωσα ολες εβαλα τις πιο φθηνες και τις κοτσαρα σε αλλο σπιτι! :wiink:

electron
15-12-15, 06:01
Εγώ βλέπω πολύ κουβέντα για το τίποτα. Η κοπέλα πήρε τις απαντήσεις της από τα πρώτα κιόλας post, από κει και έπειτα αδίκως γράφετε για να αποδείξετε ότι μια απλή πρίζα δεν είναι ελέφαντας.

hraki
15-12-15, 15:11
Και εν πάσει περιπτώσει, Ράνια, όταν ξαναμπείς πές μας από ποιές πληροφορίες προκύπτει η ανησυχία σου για να μπορούμε να συζητούμε συγκεκριμένα.


Και κάτι (http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui/bitstream/10889/2528/1/NIKOLAOU%20MASTER.pdf) για εσάς που έχετε αϋπνίες (για να χάσετε τον ύπνο σας τελείως).

Επειδη τυχαινει να εχω κι εγω μερικες φορες αυπνιες ,και θελω να χασω τον υπνο μου,επειδη βλεπω τοχεις με τα αρθρακια, ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ κανενα για τα χημικα ( της Συριας-αεριο μουσταρδας ) που εριξαν κατω απο την Κρητη καλοκαιρι του 14 και πως περασε στην τροφικη μας αλυσιδα ανεβασε το. Απο ερευνητικους φορεις και οχι απο κατευθυνομενες ενημερωσεις τυπου ΜΜΕ.
Τωρα ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ και κανενα περι ΓΚΙΟΛΒΑ ,ε ανεβασε το κι αυτο,εκει θα τα χαλασουμε τωρα?
Ετσι για να μην παει χαμενη η ξαγρυπνια που θα κανω.

Dbnn
15-12-15, 15:32
Επειδη τυχαινει να εχω κι εγω μερικες φορες αυπνιες ,και θελω να χασω τον υπνο μου,επειδη βλεπω τοχεις με τα αρθρακια, ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ κανενα για τα χημικα ( της Συριας-αεριο μουσταρδας ) που εριξαν κατω απο την Κρητη καλοκαιρι του 14 και πως περασε στην τροφικη μας αλυσιδα ανεβασε το. Απο ερευνητικους φορεις και οχι απο κατευθυνομενες ενημερωσεις τυπου ΜΜΕ.
Τωρα ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ και κανενα περι ΓΚΙΟΛΒΑ ,ε ανεβασε το κι αυτο,εκει θα τα χαλασουμε τωρα?
Ετσι για να μην παει χαμενη η ξαγρυπνια που θα κανω.

Ρε κοπελα μου τι ζορι τραβας και τοση ειρωνια; αμα ανησυχεις τοσο πολυ και ολοι λεμε μαλακιες, παρε τα παιδια σου και ανεβα σε κανα μιτατο να ζεις χωρις ηλεκτρικο και με λουτροκαμπινε στη φυση και να τρωτε οτι πεταει και οτι κολυμπαει!

hraki
15-12-15, 16:11
Ρε κοπελα μου τι ζορι τραβας και τοση ειρωνια; αμα ανησυχεις τοσο πολυ και ολοι λεμε μαλακιες, παρε τα παιδια σου και ανεβα σε κανα μιτατο να ζεις χωρις ηλεκτρικο και με λουτροκαμπινε στη φυση και να τρωτε οτι πεταει και οτι κολυμπαει!

Ακουσε με......1) Την απαντηση σχεικα με την απορια που ειχα, την εχω παρει απο τα παιδια και τους ευχαριστω ολους (για να μην ειμαι και αγενης ).
2)Σχετικα με τα αρθρακια που ανεφερα ,αναφερομουν στον φιλο Ακριτα, ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΗΣ δεν ησουν εσυ.
3)Τι αποψεις εχω και αν τραβαω ζορι , αυτο αφορα ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ. Και βεβαιως δεν ειμαι ΥΠΟΛΟΓΟΣ γι αυτο. και τελειωνοντας με
4)ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ παντως, το λουτροκαμπινε στην φυση.

:lool:

street
15-12-15, 16:32
61304 φφφγγγσσσ 123 123 οβερ

hraki
15-12-15, 16:48
61304 φφφγγγσσσ 123 123 οβερ

Μηπως δουλευες και στο ΑΤΗΙΝΑ RADIO?
Και μηπως εχεις και δικριτικο SV????

kioan
15-12-15, 17:04
Συζητάτε σε τόσες σελίδες για την πολύ μικρή ακτινοβολία που πιθανόν να έχει μια μπρίζα, αλλά γιατί δεν τολμάει κανείς να θίξει το θέμα της ακτινοβολίας αυτού εδώ του forum;
Το ξέρω πως θα μου την πέσετε όλοι οι ορθολογιστές, αλλά εγώ θα παραθέσω τους προβληματισμούς μου και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του...

Γιατί η ομάδα διαχείρισης εγκατέστησε χωρίς να ρωτήσει κανέναν μας μια κεραία δίπλα στο λογότυπο, προσπαθώντας μάλιστα να την κάνει να περάσει απαρατήρητη, μεταμφιέζοντάς την σε θαυμαστικό;

61305

Αυτή η προσπάθεια απόκρυψης δημιουργεί εύλογα επιπλέον ερωτήματα: Τι συμφέροντα εξυπηρετεί; Εάν ήταν πραγματικά ακίνδυνη γιατί δεν την εγκαθιστούσαν φανερά;

Panoss
15-12-15, 17:15
omg! Γι αυτό η γάτα μου κάνει έτσι http://www.sherv.net/cm/emo/lol/dancing-cat-smiley-emoticon.gif όταν πλησιάζει στο πι σι, ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ!!!

Ακρίτας
15-12-15, 19:50
Επειδη τυχαινει να εχω κι εγω μερικες φορες αυπνιες ,και θελω να χασω τον υπνο μου,επειδη βλεπω τοχεις με τα αρθρακια, ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ κανενα για τα χημικα ( της Συριας-αεριο μουσταρδας ) που εριξαν κατω απο την Κρητη καλοκαιρι του 14 και πως περασε στην τροφικη μας αλυσιδα ανεβασε το. Απο ερευνητικους φορεις και οχι απο κατευθυνομενες ενημερωσεις τυπου ΜΜΕ.
Τωρα ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ και κανενα περι ΓΚΙΟΛΒΑ ,ε ανεβασε το κι αυτο,εκει θα τα χαλασουμε τωρα?
Ετσι για να μην παει χαμενη η ξαγρυπνια που θα κανω.
Μπα! Υπναρού σε κόβω αφού το τελευταίο σου μήνυμα ήταν 00:27 ενώ κάποιοι από εμάς μέναμε πολύ αργότερα.

Για να μή σου χαλάσω λοιπόν τον ύπνο, σε σχέση πάντα με το θέμα που άνοιξες, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτό (https://eeae.gr/files/%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%C E%B7/%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CF%8C%CF%83%CF%85%C F%87%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%B1.pdf) που είναι και σύντομο και προέρχεται από την πλέον επίσημη αρμόδια αρχή. Άν βέβαια μείνεις μαζί μας μέχρι αργά μπορώ να σε παραπέμψω και σε άλλες πηγές, μόνο που δεν θα είναι αρθράκια αλλά διδακτορικές διατριβές και διπλωματικές εργασίες (όπως αυτή για τον αμίαντο). Δυστυχώς αν θέλεις να ενημερωθείς πραγματικά θα πρέπει να ξενυχτήσεις. Η αμοιβή σου θα είναι ότι θα ενημερωθείς από πηγές που χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ επιστημονικά δεδομένα και όχι από μη αξιόπιστες πηγές και φήμες.

Τώρα, επειδή εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ανησυχία σου είναι πραγματική, σου προτείνω να μη δίνεις σημασία σε διαδόσεις περι ακτινοβολίας κλπ. και να αντιμετωπίσεις στα σοβαρά την ασφάλεια του παιδιού από ηλεκτροπληξία, αφού προσωπικά έχω αλλάξει πολλές πρίζες (στο παρελθον) επειδή τις βρήκα γεμάτες με ξυλομπογιές. Ευτυχώς, γιατί αν ήταν απλά μολύβια τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα.

hraki
15-12-15, 21:49
Μπα! Υπναρού σε κόβω αφού το τελευταίο σου μήνυμα ήταν 00:27 ενώ κάποιοι από εμάς μέναμε πολύ αργότερα.

Για να μή σου χαλάσω λοιπόν τον ύπνο, σε σχέση πάντα με το θέμα που άνοιξες, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτό (https://eeae.gr/files/%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%C E%B7/%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CF%8C%CF%83%CF%85%C F%87%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%B1.pdf) που είναι και σύντομο και προέρχεται από την πλέον επίσημη αρμόδια αρχή. Άν βέβαια μείνεις μαζί μας μέχρι αργά μπορώ να σε παραπέμψω και σε άλλες πηγές, μόνο που δεν θα είναι αρθράκια αλλά διδακτορικές διατριβές και διπλωματικές εργασίες (όπως αυτή για τον αμίαντο). Δυστυχώς αν θέλεις να ενημερωθείς πραγματικά θα πρέπει να ξενυχτήσεις. Η αμοιβή σου θα είναι ότι θα ενημερωθείς από πηγές που χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ επιστημονικά δεδομένα και όχι από μη αξιόπιστες πηγές και φήμες.

Τώρα, επειδή εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ανησυχία σου είναι πραγματική, σου προτείνω να μη δίνεις σημασία σε διαδόσεις περι ακτινοβολίας κλπ. και να αντιμετωπίσεις στα σοβαρά την ασφάλεια του παιδιού από ηλεκτροπληξία, αφού προσωπικά έχω αλλάξει πολλές πρίζες (στο παρελθον) επειδή τις βρήκα γεμάτες με ξυλομπογιές. Ευτυχώς, γιατί αν ήταν απλά μολύβια τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα.

Φιλε Ακριτα, οταν και εαν θελω να ενημερωθω ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα κοιταξω απο Ελλαδισταν μερια.
Υπαρχουν βασεις δεδομενων ,ερευνητικα κεντρα,δημοσιευσεις αξιολογων πανεπιστημιων,και ινστιτουτων (οχι κατευθυνομενων) που θα μπορουσα να εμπιστευθω.
Μια αναζητηση πατα, και θα σου βγαλει της κατω γης τα χωματα. Μεχρι εδω καλα.
Μια ερωτηση τολμησα να κανω, και μου το βγαλατε ξυνο, για να μην σου πω οτι οι περισσοτεροι (ΟΧΙ ΟΛΟΙ ) με αντιμετωπισατε σαν ΑΜΕΑ.,σαν κουκουρουκου, και σαν αφιχθηκα μολις τωρα απο το Μ του Λαγωου.
Και μετα απο ολα αυτα,. μου λες γιατι δεν καθομαι μαζι σας μεχρι αργα.
Ειχα και μια δευτερη απορια, σχετικα με ενα υποβρυχιο καλωδιο που ετοιμαζει η ΔΕΗ , αλλα το σταματω εδω. Κοινως το βουλωνω.
Επισης εαν καθομουν μαζι σας μεχρι αργα , ΔΕΝ θα το γλυτωνα το υπογλωσιο.
Σ ευχαριστω παντως, γιατι ησουν απο τους λιγους -----ευγενικος και διακριτικος και σεβασθηκες την απορια μου ΑΚΟΜΗ κιαν ηταν
χαζη------

lepouras
15-12-15, 22:14
βρε παλικαράκι οκ εντάξει μπήκες τρολαρες και μας έπεισες. συγχαρητήρια και τελικά δεν μας είπες από ποιον πείρες την απάντηση γιατί τους έκραξες όλους και δεν άφησες κανέναν. α μάλλον θα εννοείς τον τίτλο του φόρουμ γιατί μόνο αυτόν δεν έκραξες.(αν και μετα το ποστ του ΚΙΟΑΝ μάλλον θα τα βάλεις και με αυτό)
άντε καλές συνωμοσίες και επιστημονικές αναγνώσεις από τις δικές σου ανεξάρτητες πηγές και όχι του Ελλαδισταν.

DGeorge
16-12-15, 21:42
Τα καλώδια στα οποία υπάρχει εναλλασσόμενη τάση αλλά δεν διαρρέονται από ρεύμα δημιουργούν (εναλλασσόμενο) ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ και όχι τίποτα.

Αν διαρρέονται και από (εναλλασσόμενο...) ρεύμα τότε δημιουργούν και (εναλλασσόμενο) ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ.

Αν ανησυχείς για την υγεία σου, μάλλον άδικα το κάνεις.Αγαπητέ μου Φίλιππε, Πολλή Καλησπέρα σου!:biggrin:
Το Ηλεκτρικό Πεδίο -εδώ και αρκετά χρόνια- δεν χωρίζεται από το Μαγνητικό Πεδίο. Αυτό έχει εξηγηθεί απλά, επειδή τα ηλεκτρόνια δεν είναι στατικά, σλλά ακόμα και στα ίδια τους τα άτομα (όπου ανήκουν) στρέφονται γύρω από τον θετικά φορτισμένο πυρήνα δημιουργώντας αυτό το Μαγνητικό Πεδίο.
Έτσι, για παράδειγμα, τα ίδια τα άτομα του Χαλκού, εκπέμπουν Συνδυασμένο ΗλεκτροΜαγνητικό Πεδίο! Ηλεκτρικό από τα φορτία τους (Πρωτόνια, Ηλεκτρόνια) και Μαγνητικό από την κίνηση των ηλεκτρονίων γύρω από τους πυρήνες των ατόμων τους.
Κατά τα άλλα -όμως- δεν εκπέμπεται κανένα εναλλασόμενο Ηλεκτρικό Πεδίο (χωρίς ταυτόχρονη ύπαρξη αντίστοιχου Μαγνητικού Πεδίου)!

Ο μόνος τρόπος παραγωγής μεμονωμένου 'Ηλεκτρικού Στατικού φορτίου', είναι από τις είδικές γεννήτριες
Van de Graff___________________________ Wimshurst κλπ.
http://tikalon.com/blog/2012/Van_de_Graaf_generator.gif http://www.antiques-sci-tech.com/wcpict26-43.gif
ή/και μέσω κάποιων ραδιενεργών και-μη διαδικασιών (αν θυμάμαι καλά). Και πάλι όμως ο όρος Στατικό Ηλεκτρικό Πεδίο είναι παραπλανητικός!
Ακινησία (ΑΠΟΛΥΤΗ) δεν υπάρχει πουθενά στη Φύση (Σύμπαν). Οπότε η παραμικρή κίνηση του οποιουδήποτε φορτίου (Ηλεκτρικού Πεδίου) παράγει αυτομάτως κάποιο (Μαγνητικό Πεδίο), ώστε να υπάρξει πάλι συνδυασμένο Ηλεκτρομαγνητικό Πεδίο.

Αυτά, που γράφω τόσην ώρα, αφορούν σε καταστάσεις μεμονωμένων ατόμων, ή σε καταστάσεις καταιγιδοφόρων (ηλεκτρικά φορτισμένων νεφών) στον πλανήτη μας, ή/και σε άλλους πλανήτες, ή σε καταστάσεις που συμβαίνουν στο εσωτερικό και εκδηλώνονται στην επιφάνεια άστρων όπως ο Ήλιος μας.

Ας μην επεκταθούμε σε ακραίες καταστάσεις του άκτως μικρού, ή του άκρως μεγάλου....
Στα δικά μας... Σε αυτά που κουβεντιάζουμε. Το παραγόμενο ΗλεκτροΜαγνητικό Πεδίο, στο οποίο αναφέρεσαι φίλε Φίλιππε, ως παραγόμενο από την ίδια την πρίζα (χωρίς συσκευή) ανάγεται στο επίπεδο του άκρως μικρού........ Συνεπώς ακίνδυνου!

Όταν ανέφερα πριν στο το γεγονός: "Πόσα μωρούλια στον κόσμο, κοιμόντουσαν μέχρι τώρα (κι η δική μου γενιά μαζί) με πρίζες 220V/50Hz σχεδόν σε επαφή με το κρεββατάκι/κούνια τους", το ανέφερα για τον εξής λόγο:

Ας φανταστούμε όλοι μας, μιά τεράστια (κυριολεκτικά) Κλινική Μελέτη με αντικείμενο έρευνας, το αντικείμενο του Θέματός μας!
Ας φανταστούμε τον αριθμό (πλήθος) των μωρών, που 'μπήκαν' όταν ξεκίνησε η 'Κλινική Μελέτη' (μιλάμε για όλον τον πλανήτη, έστω για τόπους με κάποια γνώση και τεχνολογία εντοπισμού/διάγνωσης κάποιου προβλήματος-νοσηρού)
Ας αναλογιστούμε, τώρα, από το ξεκίνημα της 'Μελέτης', μέχρι τώρα, πόσος χρόνος έχει περάσει για τα πρώτα μωρά, ενώ διαρκώς νέα 'εισάγονται' στην ίδια 'Μελέτη'!!!!!!!!

Ας με συγχωρέσουν οι Συντονιστές για την έκφραση.... "Ε! Του Πούστη!" "Τόσα χρόνια, τόσοι 'συμμετέχοντες', δημιουργήθηκε πλέον ένα τεράστιο 'Στατιστικό Δείγμα' κάποιων πολλών εκατομμυρίων (έως δισεκατομμυρίων) μωρών!!!!" Αυτό το Στατιστικό Δείγμα υποβλήθηκε στις ίδιες συνθήκες καιτο αποτέλεσμα της Έρευνας ήταν ΑΡΝΗΤΙΚΟ! (Γι' αυτό και αναφέρθηκα σε γείτονες συνομήλικούς μας, συμμθητές/φίλους/παρέες μας! )
Θα υπήρχε η παραμικρή - δικαιολογημένη υποψία ανησυχίας αν είχαν αναφερθεί σε κάποιον κύκλο μας κάποια τέτοια περιιστατικά!
Όμως ούτε προσωπικά, ούτε σε κάποιον από τους κύκλους γνωριμιών μου, αναφέρθηκε κάποιο περιστατικό, το οποίο παραπέμπει σε νοσογόνο/αρνητική επίδραση των 220V/50Hz είτε ως τάση αυτή καθεαυτή (πρίζα χωρίς φορτίο), είτε ως ρεύμα (πρίζα με συσκευή σε λειτουργία).

Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι σε καταστάσεις οικιακών χρήσεων, εγκαταστάσεων κλπ.

Οι αγωγοί του δικτύου Υψηλής/Υπερυψηλής Τάσης ΝΑΙ! δημιουργούν πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό~αρκετά σοβαρό, διότι -πολύ απλώς- διαρρέονται πάντοτε από Ηλεκτρικό Ρεύμα!!! Οπότε έχοντας Ηλεκτρικό Ρεύμα πάντοτε έχουμε και παραγωγή/παρουσία Ηλεκρομαγνητικού Πεδίου. Το συγκεκριμένο -όμως- Πεδίο είναι Πολύ Ισχυρό, λόγω Υψηλής Τάσης, αλλά και Αρκετά Ισχυρού Ρεύματος.

DGeorge
16-12-15, 22:23
Αυτο εννοουσα απο την αρχη , αλλα ΟΙ ΓΚΟΥΡΟΥ του φορουμ εχουν ενα υφακι 8 καρδιναλιων και πανω,
Προσπάθησα ευγενέστατα να σου εξηγήσω, αγαπητή Ράνια, ότι 'οι Γκουρού του FORUM' είναι εκπαιδευμένοι επαγγελματίες, με ταυτόχρονη αρκετή~μεγάλη πείρα στο Αντικείμενο "Ηλεκτρισμός/Ηλεκτρολογία". Προσπάθησαν επίσης ευγενέστατα να σε καθησυχάσουν, από τους όποιους φόβους σου.
1) Αν είχαν το "....υφακι 8 καρδιναλιων και πανω,..." θα απαξιούσαν να σου απαντήσουν, θεωρώντας τα γραφόμενά σου, ως "ανάξια λόγου"!
2) Να είσαι σίγουρη ότι όντας καταξιωμένοι στις εργασίες τους, δεν θα περίμεναν να υποβιβάσουν τα γραφόμενά σου, ή/και να σε χλευάσουν, ώστε να αυτο-επιβεβαιωθούν ως επαγγελματίες.
3) Αντίθετα προσπαθούν να σου χαρίσουν/προσφέρουν κομμάτι από τις -όποιες- γνώσεις και την -όποια- πείρα τους. Φαντάζεσαι να σε χρέωναν με την βασική ιατρική αποζημίωση για κάθε post/συμβουλή/άποψη;
4) Υποβαθμίσαμε (?) μία συζήτηση... Εμείς; ..........................ΕΣΤΩ!!!!
Η συζήτηση ειναι δημόσια και εποπτεύεται από αρμόδιο εμπειρότατο προσωπικό, ώστε να τηρείται ο αλληλοσεβασμός μεταξύ των διαλεγομένων.

Τα πράγματα είναι απλούστατα! Όπως έγραψες σε εμένα προσωπικό μήνυμα, γράφεις ένα σε κάποιον από τους Συντονιστές, ή/και τους Διαχειριστές μας. Τους καταγγέλεις ευθύτατα, ότι: "Το μέλος DGeorge γελοιοποιεί κάθε post μου, προσβάλλοντάς με διαρκώς (εμμέσως πλην-σαφώς) ως κρετίνα."
Αν παρ' όλα αυτά δεν συμβεί τίποτα, απλώς μας ξεχνάς, ξεκινάς/εγγράφεσαι σε κάποιο αλλο παρόμοιο Forum, το οποίο κατά την κρίση σου θα είναι καλύτερο από αυτό εδώ........... Κι "Έχετε Γειά ψηλά βουνά!" .....................Τόσο απλά!!!!!!!!!!

hraki
17-12-15, 00:01
Προσπάθησα ευγενέστατα να σου εξηγήσω, αγαπητή Ράνια, ότι 'οι Γκουρού του FORUM' είναι εκπαιδευμένοι επαγγελματίες, με ταυτόχρονη αρκετή~μεγάλη πείρα στο Αντικείμενο "Ηλεκτρισμός/Ηλεκτρολογία". Προσπάθησαν επίσης ευγενέστατα να σε καθησυχάσουν, από τους όποιους φόβους σου.
1) Αν είχαν το "....υφακι 8 καρδιναλιων και πανω,..." θα απαξιούσαν να σου απαντήσουν, θεωρώντας τα γραφόμενά σου, ως "ανάξια λόγου"!
2) Να είσαι σίγουρη ότι όντας καταξιωμένοι στις εργασίες τους, δεν θα περίμεναν να υποβιβάσουν τα γραφόμενά σου, ή/και να σε χλευάσουν, ώστε να αυτο-επιβεβαιωθούν ως επαγγελματίες.
3) Αντίθετα προσπαθούν να σου χαρίσουν/προσφέρουν κομμάτι από τις -όποιες- γνώσεις και την -όποια- πείρα τους. Φαντάζεσαι να σε χρέωναν με την βασική ιατρική αποζημίωση για κάθε post/συμβουλή/άποψη;
4) Υποβαθμίσαμε (?) μία συζήτηση... Εμείς; ..........................ΕΣΤΩ!!!!
Η συζήτηση ειναι δημόσια και εποπτεύεται από αρμόδιο εμπειρότατο προσωπικό, ώστε να τηρείται ο αλληλοσεβασμός μεταξύ των διαλεγομένων.

Τα πράγματα είναι απλούστατα! Όπως έγραψες σε εμένα προσωπικό μήνυμα, γράφεις ένα σε κάποιον από τους Συντονιστές, ή/και τους Διαχειριστές μας. Τους καταγγέλεις ευθύτατα, ότι: "Το μέλος DGeorge γελοιοποιεί κάθε post μου, προσβάλλοντάς με διαρκώς (εμμέσως πλην-σαφώς) ως κρετίνα."
Αν παρ' όλα αυτά δεν συμβεί τίποτα, απλώς μας ξεχνάς, ξεκινάς/εγγράφεσαι σε κάποιο αλλο παρόμοιο Forum, το οποίο κατά την κρίση σου θα είναι καλύτερο από αυτό εδώ........... Κι "Έχετε Γειά ψηλά βουνά!" .....................Τόσο απλά!!!!!!!!!!
ΩΡΑΙΑ, και επειδη θεωρω οτι ειμαι υπευθυνο ατομο ,ζητω συγγνωμη εαν εθιξα καποια παιδια στο φορουμ.
Και επειδη αναφερθηκαν καποιοι στο οτι εχουμε φαει, και εχουμεπιει και αναπνευσει τονους καρκινογονους ουσιων,
εχω να σου πω το εξης. (επειδη κι εγω ειμαι καπνιστρια).
Την αιτια μας νεοπλασιας δεν την γνωριζει κανεις --αλλοιως θα ειχαν βρει και το φαρμακο---τουσ μεταλλαξιογονους παραγοντες
σχετικα με τα ογκοκατασταλτικα γονιδια ---επισης δεν τους γνωριζουμε----ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.
Αλλοιως αντιδρω εγω στον Χ μεταλλαξιογονο παραγοντα και αλλοιως εσυ (παραδειγμα φερνω).
Επειδη ακριβως ειναι μια πολυπαραγοντικη νοσος.
Ποια ειναι η αιτια και πως πυροδοτηθηκε ΜΟΝΟ ενας μελλοντολογος θα μορουσς να μας πει. ΑΝ ημουν θα ειχα βγαλει και τρελλα λεφτα.
ΑΣΧΕΤΑ με τα 50hz,εκλεισε το θεμα αυτο, το περιβαλλον που ζουμε δεν ειναι και οτι το καλυτερο γι αυτο
ΚΑΛΛΙΟ ΓΑΙΔΟΥΡΟΔΕΝΕ ΠΑΡΑ ΓΑΙΔΟΥΡΟΓΥΡΕΥΕ ( προσωπικα δεν το τηρω).
=; :byebye:

FILMAN
17-12-15, 14:44
Α, ωραία, ώστε τώρα το τσιγάρο ενδέχεται να είναι και ...υγιεινό (!), επειδή κάπου κάποτε κάποιος μη καπνιστής παρουσίασε καρκίνο του πνεύμονα! Τί σημασία έχει αν το ποσοστό εμφάνισης καρκίνου του πνεύμονα (και όχι μόνο) στους καπνιστές είναι κραυγαλέα αυξημένο, θέμα τύχης είναι. Κατά τα άλλα η πρίζα είναι σίγουρα επικίνδυνη, διότι οι παθήσεις που έχουν παρουσιάσει όσοι είχαν μια πρίζα στο υπνοδωμάτιό τους έχουν αποδεδειγμένα συσχετιστεί με ηλεκτρομαγνητικά πεδία... Καληνύχτα και όνειρα γλυκά...

Γιώργο ένα στατικό φορτίο δημιουργεί (μακροσκοπικά) μόνο ηλεκτρικό πεδίο. Μαγνητικό πεδίο δημιουργεί μόνο ένα κινούμενο φορτίο.

navar
17-12-15, 14:52
να καπνίζεις και να σε ανησυχεί η μπρίζα !!!
σαν να λέμε πηδάς απο των τέταρτο στο κενό και φοβάσαι επειδή ειναι καλοκαίρι μην σε χτυπήσει ο ήλιος !!!

ΥΓ: και γώ καπνιστής ειμαι γμτ

picdev
17-12-15, 14:54
εδω μερικοί καπνίζουν μέσα στο σπιτι και έχουν μωρά παιδιά , μετά φταίει το wifi , η σαπίλα που έχουν μέσα στα πνευμονια δεν πειράζει :lool:

Panoss
17-12-15, 14:59
Τελικά το γάιδαρο τον έχεις ακόμα ή τον γυρεύεις;

street
17-12-15, 15:10
το καλυτερο παιζει να εχει λεχθει εδω περα αν θυμαμαι καλα , που στο εργαστηριο ειχε ενα τασακι φισκα με γοπες και ρωτουσε αν πειραζουν οι καπνοι απ την κολληση και την σολντερινη :lool: αχαχαχ

hraki
17-12-15, 15:49
Α, ωραία, ώστε τώρα το τσιγάρο ενδέχεται να είναι και ...υγιεινό (!), επειδή κάπου κάποτε κάποιος μη καπνιστής παρουσίασε καρκίνο του πνεύμονα! Τί σημασία έχει αν το ποσοστό εμφάνισης καρκίνου του πνεύμονα (και όχι μόνο) στους καπνιστές είναι κραυγαλέα αυξημένο, θέμα τύχης είναι. Κατά τα άλλα η πρίζα είναι σίγουρα επικίνδυνη, διότι οι παθήσεις που έχουν παρουσιάσει όσοι είχαν μια πρίζα στο υπνοδωμάτιό τους έχουν αποδεδειγμένα συσχετιστεί με ηλεκτρομαγνητικά πεδία... Καληνύχτα και όνειρα γλυκά...

Γιώργο ένα στατικό φορτίο δημιουργεί (μακροσκοπικά) μόνο ηλεκτρικό πεδίο. Μαγνητικό πεδίο δημιουργεί μόνο ένα κινούμενο φορτίο.

To καταλαβα οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ προβλημα με τις πριζες και τα εσωτερικα καλωδια. (εκλεισε το θεμα)0Εσυ γιατι ειρωνευεσαι ομως? λεγοντας οτι οι παθησεις που εχουν παρουσιασει οσοι ειχαν μια πριζα στο δωματιο τους εχουν αποδεδειγμενα συσχετισθει με ηλεκτρομαγνητικα πεδια.
ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΑΘΕΙ κατι καποιος , κανεις δεν μπορει να γνωριζει την αιτια προκλησης. που μπορει να ειναι η ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια ,ενα τουβλο,ενα ατυχημα κλπ.κλπ.
Και πριζα χωρις συνδεδεμενη συσκευη διαθετει μονο ηλεκτρικο πεδιο. ΤΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.
Συνοπτικα αναφερω οτι δεν ειμαι η μητερα του παιδιου που εγινε ο λογος ,και δεν φερω επι τουτου καμμια ευθυνη.
Που κολλαει λοιπον το εαν καπνιζω εγω.?ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΙΛΑΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.......................

kioan
17-12-15, 16:27
ΤΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

Τώρα μπορούμε να συζητήσουμε επιτέλους για τον καρκίνο που προκαλούν τα μαγνητάκια που κολλάμε πάνω στα ψυγεία (http://www.dealnews.gr/roi/item/21475-%CE%92%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%BA%C E%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%88%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF) :001_rolleyes:

rama
17-12-15, 16:41
Μιλάτε για την επικινδυνότητα της πρίζας δίπλα στο παιδικό κρεβατάκι, αλλά σας διαφεύγει ο κίνδυνος του ίδιου του κρεβατιού.
Στατιστικά, το κρεβάτι είναι το πιό θανάσιμο μέρος. Παγκοσμίως, περίπου 80% των θανάτων συμβαίνουν σε κρεβάτι. Αυτό πως το ερμηνεύετε?

kioan
17-12-15, 16:44
Μιλάτε για την επικινδυνότητα της πρίζας δίπλα στο παιδικό κρεβατάκι, αλλά σας διαφεύγει ο κίνδυνος του ίδιου του κρεβατιού.

Για να μην πούμε για τα πιθανώς τοξικά χρώματα που μπορεί να εχουν χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με την ταση των μικρων παιδιων να βαζουν στο στομα τους τα καγκελα κλπ του κρεβατιού.


Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

lepouras
17-12-15, 17:10
το ποιο επικίνδυνο πράγμα για ένα παιδί είναι ο γονιός του.

moutoulos
17-12-15, 17:20
Να το κλειδώσω ?. Νομίζω οτι έχει ειπωθεί οτι ήταν ... να ειπωθεί.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
17-12-15, 19:41
61337:lool:

navar
17-12-15, 19:59
Να το κλειδώσω ?. Νομίζω οτι έχει ειπωθεί οτι ήταν ... να ειπωθεί.

μην δεις ανθρωπο να χαρεί........εκει....να το χαλάσεις....να το κόψεις.....πας και σε σπιτια φιλικων ζευγαριών την ώρα του sex ?

Dbnn
17-12-15, 21:13
Εγω κολαω με κολληση με μολυβδο..... Χααααα
Καπνιζω και σερτικα.

leosedf
17-12-15, 21:36
Κατω απο τα 400 νανομετρα ζοριζει το πραγμα.
Εαν εχεις ακουσει για την επιρροη χημικων κυτταρικων δεσμων, ΚΑΙ την επιδραση της μη ιονιζουσας ακτινοβολιας στα ιοντα ασβεστιου ΚΑΛΩΣ.... Δεν θα χρειασθει να κανουμε διαλογο------τον εχετε ηδη υποβιβασει-----.
Δηλαδή μπήκες σαν άσχετη μέσα και ενώ παραδέχεσαι ότι δεν έχεις ιδέα τώρα μας μιλάς για νανόμετρα και διάφορες πίπες που διαβάσεις σε τρομποsite. Έχεις καμιά ιδέα σε τι αναφέρεται το νανόμετρα η να χα με να λέγαμε?


Επειδη τυχαινει να εχω κι εγω μερικες φορες αυπνιες ,και θελω να χασω τον υπνο μου,επειδη βλεπω τοχεις με τα αρθρακια, ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ κανενα για τα χημικα ( της Συριας-αεριο μουσταρδας ) που εριξαν κατω απο την Κρητη καλοκαιρι του 14 και πως περασε στην τροφικη μας αλυσιδα ανεβασε το. Απο ερευνητικους φορεις και οχι απο κατευθυνομενες ενημερωσεις τυπου ΜΜΕ.
Τωρα ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ και κανενα περι ΓΚΙΟΛΒΑ ,ε ανεβασε το κι αυτο,εκει θα τα χαλασουμε τωρα?
Ετσι για να μην παει χαμενη η ξαγρυπνια που θα κανω.
Τα αέρια πουστάρδας ΔΕΝ φτάνουν εδώ, βασικά έχουν να χρησιμοποιηθούν από τον πρώτο παγκόσμιο lol.
Τι σκατά πάτε και διαβάζετε?


Συζητάτε σε τόσες σελίδες για την πολύ μικρή ακτινοβολία που πιθανόν να έχει μια μπρίζα, αλλά γιατί δεν τολμάει κανείς να θίξει το θέμα της ακτινοβολίας αυτού εδώ του forum;
Το ξέρω πως θα μου την πέσετε όλοι οι ορθολογιστές, αλλά εγώ θα παραθέσω τους προβληματισμούς μου και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του...

Γιατί η ομάδα διαχείρισης εγκατέστησε χωρίς να ρωτήσει κανέναν μας μια κεραία δίπλα στο λογότυπο, προσπαθώντας μάλιστα να την κάνει να περάσει απαρατήρητη, μεταμφιέζοντάς την σε θαυμαστικό;

61305

Αυτή η προσπάθεια απόκρυψης δημιουργεί εύλογα επιπλέον ερωτήματα: Τι συμφέροντα εξυπηρετεί; Εάν ήταν πραγματικά ακίνδυνη γιατί δεν την εγκαθιστούσαν φανερά;
Είναι εργαλείο εκπομπής ακτινών Ψλ διαμορφωμένα σε φορέα 50Hz για έλεγχο μυαλού και πρόκληση καράφλας τύπου τσάκωνα για όσους επισκέπτονται.
Δεν τα πιάνει ούτε το κουρτινόξυλο του Λιακόπουλου.
Τώρα που μας ανακάλυψες θα έρθουν κάτι τύποι με φωσφορούχα πορτοκαλί κουστούμια (για να μη φαίνονται) και θα σου ανοίξουν το στόμα για να σε ταΐσουν μπουγάτσα με το ζόρι μέχρι να πεις ήμαρτον.

moutoulos
17-12-15, 21:45
...πας και σε σπιτια φιλικων ζευγαριών την ώρα του sex ?
61339

Οχι βέβαια !!!. Ποτέ κατά την διάρκεια ...

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Πάω μετά το sex σαν εκτιμητής/αναλυτής
για να μου πουν εντυπώσεις !!!.

Κάτι σαν Sex Analyser ένα πράμα ...

:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Dbnn
17-12-15, 21:48
Μια ειναι η λυση. Εμπλαστρο.

hraki
17-12-15, 22:50
Δηλαδή μπήκες σαν άσχετη μέσα και ενώ παραδέχεσαι ότι δεν έχεις ιδέα τώρα μας μιλάς για νανόμετρα και διάφορες πίπες που διαβάσεις σε τρομποsite. Έχεις καμιά ιδέα σε τι αναφέρεται το νανόμετρα η να χα με να λέγαμε?


Τα αέρια πουστάρδας ΔΕΝ φτάνουν εδώ, βασικά έχουν να χρησιμοποιηθούν από τον πρώτο παγκόσμιο lol.
Τι σκατά πάτε και διαβάζετε?


Είναι εργαλείο εκπομπής ακτινών Ψλ διαμορφωμένα σε φορέα 50Hz για έλεγχο μυαλού και πρόκληση καράφλας τύπου τσάκωνα για όσους επισκέπτονται.
Δεν τα πιάνει ούτε το κουρτινόξυλο του Λιακόπουλου.
Τώρα που μας ανακάλυψες θα έρθουν κάτι τύποι με φωσφορούχα πορτοκαλί κουστούμια (για να μη φαίνονται) και θα σου ανοίξουν το στόμα για να σε ταΐσουν μπουγάτσα με το ζόρι μέχρι να πεις ήμαρτον.

Το αεριο μουσταρδας ηταν το βασικοτερο απο τα συστατικα ---στα χημικα της συριας αναφερομαι---που εριξαν ανιχτα κατω απο την ΚΡΗΤΗ καλοκαιρι του 2014.
Δεν εχει νοημα η συζητηση .
ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙ.

leosedf
17-12-15, 22:52
Που τα διάβασες αυτά?
Ευτυχώς έχουμε και εσένα την πλούσια να μας διαφωτίζεις.

darthtony
18-12-15, 00:13
Το αεριο μουσταρδας ηταν το βασικοτερο απο τα συστατικα ---στα χημικα της συριας αναφερομαι---που εριξαν ανιχτα κατω απο την ΚΡΗΤΗ καλοκαιρι του 2014.
Δεν εχει νοημα η συζητηση .
ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙ.
Όταν λές κάτω από την κρήτη εννοείς >900χλμ ανατολικά?Επίσης δεν ήταν αέριο μουστάρδας

hraki
18-12-15, 00:38
Όταν λές κάτω από την κρήτη εννοείς >900χλμ ανατολικά?Επίσης δεν ήταν αέριο μουστάρδας
Το βασικοτερο συστατικο ηταν το αεριο μουσταρδας, ηταν τα χημικα οπλα της Συριας που υποτιθεται εγινε υδρολυση πανω σε αμερικανικο πλοιο καλοκαρι του 2014. κατω απο την Κρητη.
Πεταχτηκαν τονοι βαρελια στην θαλασσα-----τωρα εαν εγινε υδρολυση η οχι το γνωριζουν μονο αυτοι----.
Να σε πληροφορησω λοιπον για οσο διαστημα κρατησε αυτη η μ.......α, ΔΕΝ ΞΕΡΩ με ποιο τροπο κανενα ρανταρ δεν μπορουσε νατους εντοπισει ,
ειχαν χασει εντελως και το στιγμα τους.
Τοτε ειχε ξεση κωθει ολη η νοτια Πελοποννησοσ και ολη η Κρητη μεχρι και η greenpeace ειχε κατεβει-----εκει νο το διαστημα δε, ειχε απαγορευθει και η αλιεια για πολυ καιρο----ΥΠΟΠΤΟ.
Μεχρι και σημερα κανουν μετρσεις απο δειγματα θαλασσιου νερου (φιλος μου χημικος που τις κανει δλδ επισημη πηγη)
Απο πλευρας ενημερωσης ΜΜΕ μουγκα...........

navar
18-12-15, 00:39
Το αεριο μουσταρδας ηταν το βασικοτερο απο τα συστατικα ---στα χημικα της συριας αναφερομαι---που εριξαν ανιχτα κατω απο την ΚΡΗΤΗ καλοκαιρι του 2014.
Δεν εχει νοημα η συζητηση .
ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙ.

να μην σου τύχει !!! να έχεις το hot dog ετοιμο και να σου τελειώσει η μουστάρδα και να τρέχεις σαν το λαλακα με το ψωμακι στο χέρι να το νοστιμήσεις !!!
δεν εχω χειροτερο !

lepouras
18-12-15, 01:25
εγώ σε καταλαβαίνω. μην βλέπεις αυτούς τους λεχρίτες που δεν σκαμπάζουν τίποτα. αλλά τη περιμένεις σε ένα φόρουμ που το μολύνει ο Κωνσταντίνος τακτικά σε διάφορα θέματα με αέρια.
και έχω στοιχεία.

https://www.youtube.com/watch?v=YwGpzL1nXS4
μην βγάλω και τα άλλα γιατί θα πέσουν κυβερνήσεις.
άστα. κλέβουν τις ιδέες μας και πουλάνε τα σχέδια σε ξένες κβερνήσεις
και ελέγχουν τους νους μας με αρεφντουινια.

SProg
18-12-15, 01:32
ανιχτα κατω απο την ΚΡΗΤΗ καλοκαιρι του 2014.

ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙ.





Κριμα στο χρονο των παιδιων που σου απαντησαν.Βλεπω το thread απο την αρχη και δεν ηθελα να γραψω τιποτα.Ρεζιλευεσαι μονη σου.

Πρωτα μαθε ορθογραφια πριν πεταξεις τη πιπ@ σου.

lepouras
18-12-15, 01:38
Κριμα στο χρονο των παιδιων που σου απαντησαν.Βλεπω το thread απο την αρχη και δεν ηθελα να γραψω τιποτα.Ρεζιλευεσαι μονη σου.

Πρωτα μαθε ορθογραφια πριν πεταξεις τη πιπ@ σου.
είναι κωδικοποιημένο μήνυμα που μπορούν να καταλάβουν μόνο οι πλούσιοι το πνεύματι.
αλλά που να το καταλάβετε εσείς οι πτωχοί το πνεύματι?

SProg
18-12-15, 01:39
Ελπιζω να μεινω παντα...'ΠΤΩΧΟ ΝΤΕ ΕΙΡΩΝΕΙΑ' φιλε Γιαννη.

Τα υπολοιπα τα βελτιωνω.

nestoras
18-12-15, 08:06
είναι κωδικοποιημένο μήνυμα που μπορούν να καταλάβουν μόνο οι πλούσιοι το πνεύματι.
αλλά που να το καταλάβετε εσείς οι πτωχοί το πνεύματι?

Φιλολογικά να αναφέρω ότι το "το" από "το πνεύματι" γράφεται με "ω" επειδή είναι δοτική, δηλ: "Μακάριοι οι πτωχοί (ή οι πλούσιοι) τω πνεύματι"!

Όσον αφορά στο θέμα μας. Θα ήθελα πραγματικά να γνωρίζω την πηγή των πληροφοριών της Ράνιας. Για να έχει την ανάλογη αντιμετώπιση θα πρέπει να ξέρουμε αν αυτά που λέει είναι προϊόν ώριμης έρευνας, σπουδών πειραμάτων κτλ ή αν απλά τα διάβασε στο site του Λιακόπουλου, Βελόπουλου κτλ... Στην πρώτη περίπτωση εννοείται ότι θα ζητηθούν και αποδεικτικά στοιχεία, στη δεύτερη περίπτωση δεν το συζητάμε καν... Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει σπουδάσει κάτι σχετικό με το γενικότερο αντικείμενο.

Dbnn
18-12-15, 09:16
Εγω βλεπω οτι η ρανια απο εκει που δεν ηξερε τιποτα, ξαφνικα μιλαει με πολυ επιστημονικους ορους.
Μηπως να κλειδωθει το παρων;;

lepouras
18-12-15, 09:31
Παναγιώτη αν και είμαι σκράπας στην γραμματική μάλλον έπρεπε να παίξω με τα <<>> στο <<το>> σαν συνέχεια της παρατήρησης του Σάββα.
Δημήτρη μην ανησυχείς βρε αυτές τις μέρες βγαίνουν με τον νέο χρόνο ξανά κρύβονται. :biggrin:http://3.bp.blogspot.com/-wqpxxQ7R34g/Uqr-41tq6KI/AAAAAAAAGSQ/PAE_HbcYqDs/s1600/photo_3.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwix4orX8OTJAhVGiRoKHSc8BOIQjRwIBw&url=http%3A%2F%2F1nipkerats.blogspot.com%2F2013%2F 12%2F13_13.html&bvm=bv.110151844,d.bGg&psig=AFQjCNE4-TstVCP5Unw5dm_csVMSEkXzAA&ust=1450509833078916)

Dbnn
18-12-15, 09:33
Λεπουρα για αλλο ανησυχω. Μη μεταλλαχθει το φορουμ σε μανουλες. Ζουν αναμεσα μας!

lepouras
18-12-15, 09:39
χαχαχαχαχα μπα μην ανησυχείς έχουμε και χειρότερα. πατερούλιδες (και εγώ μαζί):001_tt2:

bchris
18-12-15, 14:17
Μπραβο ρε 'σεις!

Μια κοπελα τολμησε να μπει και να γραψει στο forum και την περασατε κυματα 14...
Γι αυτο ειναι @@καμπος εδω μεσα.

Ρανια μην τους ξεσυνεριζεσαι κοριτσι μου, κατα βαθος ειναι καλα παιδια. --Εκτος απο τον Κυριακο--

SRF
18-12-15, 14:48
Εγω βλεπω οτι η ρανια απο εκει που δεν ηξερε τιποτα, ξαφνικα μιλαει με πολυ επιστημονικους ορους.
Μηπως να κλειδωθει το παρων;;


ΓΙΑΤΙ? Έχει και η κωμωδία την αξία της!!!

SRF
18-12-15, 14:55
Ακουσε με......1) Την απαντηση σχεικα με την απορια που ειχα, την εχω παρει απο τα παιδια και τους ευχαριστω ολους (για να μην ειμαι και αγενης ).
2)Σχετικα με τα αρθρακια που ανεφερα ,αναφερομουν στον φιλο Ακριτα, ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΗΣ δεν ησουν εσυ.
3)Τι αποψεις εχω και αν τραβαω ζορι , αυτο αφορα ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ. Και βεβαιως δεν ειμαι ΥΠΟΛΟΓΟΣ γι αυτο. και τελειωνοντας με
4)ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ παντως, το λουτροκαμπινε στην φυση.

:lool:








Ράνια... Ο υπόλογΟς!!! :confused1:


Ράνια... Ο ΜΗΤΣΟΣ!!!

Α,ρε πλάκα που μας κάνουνε ΠΑΛΙ, κάτι παιδιά, κατά "Αχιλλέα από το Κάϊρο" του Τουρνά!


https://www.youtube.com/watch?v=_GwjCc2WGlI

hraki
18-12-15, 15:14
Κριμα στο χρονο των παιδιων που σου απαντησαν.Βλεπω το thread απο την αρχη και δεν ηθελα να γραψω τιποτα.Ρεζιλευεσαι μονη σου.

Πρωτα μαθε ορθογραφια πριν πεταξεις τη πιπ@ σου.

Θα επρεπε να ντρεπεσαι για το λεξιλογιο σου. ΜΟΝΟ αυτο μπορω να πω σε επιπεδο φορουμ....

SProg
18-12-15, 15:17
Η λεξη που ειπα σε πειραξε αλλα το ειρωνικο και προσβλητικο σου υφακι οχι ε;

Τουλαχιστον μαθε ορθογραφια πριν πεταξεις 'ατακα' .

hraki
18-12-15, 15:19
Φιλολογικά να αναφέρω ότι το "το" από "το πνεύματι" γράφεται με "ω" επειδή είναι δοτική, δηλ: "Μακάριοι οι πτωχοί (ή οι πλούσιοι) τω πνεύματι"!

Όσον αφορά στο θέμα μας. Θα ήθελα πραγματικά να γνωρίζω την πηγή των πληροφοριών της Ράνιας. Για να έχει την ανάλογη αντιμετώπιση θα πρέπει να ξέρουμε αν αυτά που λέει είναι προϊόν ώριμης έρευνας, σπουδών πειραμάτων κτλ ή αν απλά τα διάβασε στο site του Λιακόπουλου, Βελόπουλου κτλ... Στην πρώτη περίπτωση εννοείται ότι θα ζητηθούν και αποδεικτικά στοιχεία, στη δεύτερη περίπτωση δεν το συζητάμε καν... Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει σπουδάσει κάτι σχετικό με το γενικότερο αντικείμενο.

Το επαγγελμα μου ειναι παθολογοανατομος (να μην σας τυχει) ποτε.

street
18-12-15, 15:40
παθολογοανατομος
βρε τ μαθαινει κανεις .... ουτε καν ηξερα οτι υπαρχει τετοιο επαγγελμα , το γουγλαρα , παντος σε καμια ωρα θα το εχω ξεχασει παλι ...