PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥΠΡΙΖΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ



RNR
12-12-15, 21:52
Γεια χαρα σε ολους.

Θα χρειαστεί να βαλώ ένα πολυπριζο δυο θεσεων στην πριζα όπου παιρνει ρευμα το ψυγειο μου. Πρεπει να προσεξω κατι εκτος απο το να ειναι καλής ποιοτητας? για το ψυγειο ρωταω επειδή έχω ακουσει να το αποφευγουμε.

Επίσης εαν παρω ασφαλειας έχω κάποιο επιπλεον προστασια ή δεν ισχύει η προστασια για ψυγεια, πλυντηρια και λοιπες συσκευες?

Ευχαριστώ

xsterg
12-12-15, 22:14
εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις κανενα πολυμπριζο στο ψυγειο. μονο μπελαδες θα σου φερει...

pstratos
12-12-15, 22:42
Αν αναγκαστησεις να βάλεις, πάρε επώνυμο χωρίς διακόπτη! Πολλές φορές έχουμε χάσει ψυγεία από χαλασμένο διακοπτάκι, ή από διακόπτη που πατήθηκε καταλάθος

lak100
12-12-15, 22:51
εγω να ρωτησω κατι αλλο εχω ενα ups στο οποιο εχω συνδεσει πολυμπριζο ασφαλειας θελω να συνδεσω ακομα ενα αλλα με ενδιαφερει πολυ η προστασια να παρω ακομα ενα ασφαλειας η να βαλω απλο θελω να βαλω διαφορους φορτιστες και να εχω ελευθερη καμια μπριζα

Xarry
12-12-15, 23:35
Πολλές φορές έχουμε χάσει ψυγεία από χαλασμένο διακοπτάκι, ή από διακόπτη που πατήθηκε καταλάθος
Εισαι σιγουρος οτι εφταιγε αυτο;

AKHS
13-12-15, 09:43
Εγώ σε δύο θέσεων Τ το έχω το ψυγείο μου και δουλεύει μια χαρά δεν μπορώ να καταλάβω που υπάρχει το πρόβλημα σε ένα ψυγείο σε σχέση με άπειρες άλλες συσκευές που υπάρχουν και είναι συνδεμένες σε διάφορα πολύμπριζα

moutoulos
13-12-15, 09:48
Γεια χαρα σε ολους.

Θα χρειαστεί να βαλώ ένα πολυπριζο δυο θεσεων στην πριζα όπου παιρνει ρευμα το ψυγειο μου. Πρεπει να προσεξω κατι εκτος απο το να ειναι καλής ποιοτητας?


Γιάννη το ξεκινάς λάθος. Θα σταθώ μόνο στο "καλής ποιότητας".

Παίρνοντας καλής ποιότητας εξασφαλίζεις τουλάχιστον την σωστή "επαφή". Απο εκεί και πέρα
αυτό που θες, και δεν έχεις πει είναι ότι στο ψυγείο είναι "απαραίτητος" ένας σταθεροποιητής (http://www.skroutz.gr/s/297451/Kebo-SDR-3000VA.html?keyphrase=kebo+sdr3000).

Ίσως κατά την εκκίνηση το ψυγείο σου να τραβάει (στιγμιαίο) ρεύμα παραπάνω απο τον max
του παραπάνω σταθεροποιητή. Αυτό δεν το γνωρίζω εγώ, και δεν ξέω τι ψυγείο έχεις. Εσύ μπορεί
να έχει ψυγείο "δίπορτο"/ντουλάπα, και ίσως χρειαστείς κάτι σε 3000 ή και 5000VA. Αυτό θα
κρίνεις/βρείς εσύ ...

Προσοχή: Οχι UPS !!!

RNR
13-12-15, 10:07
Καλημέρα σας.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Βασικά θέλω να βάλω μία ip camera και χρειάζομαι ρευμα, η μόνη παροχή εκεί κοντά είναι η πρίζα του ψυγείου. Και έλεγα να βάλω ένα πολύπριζο δύο θέσεων.

Αλλά γρηγόρη φοβάμαι το στιγμιαίο ρευμα, για αυτο θέλω να το αποφύγω

moutoulos
13-12-15, 10:41
Αν υποθέσουμε οτι το ψυγείο σου είναι 100W (λέμε τώρα), κατά την εκκίνηση το στιγμιαίο ρεύμα του
δεν θα είναι πάνω απο x10 ... δηλαδή 1000W. Βέβαια 100W είναι λίγο ... κοίτα το και πέσμα μας.

Πάρε αυτόν (http://www.skroutz.gr/s/297450/Kebo-SDR-5000VA.html?keyphrase=kebo+sdr5000) να είσαι σίγουρος. Βέβαια άσε να στο επιβεβαιώσουν και άλλοι αυτό που λεω. Εγώ είμαι
σίγουρος. Τώρα το αν αξίζει όλο αυτό ... είναι άλλο θέμα. Απλά τον σταθεροποιητή μπορείς να τον
εκμεταλλευτείς παράλληλα, και σε άλλα (μικρά) φορτία.

Αν όλο αυτό τελικά σου φαίνεται "τραβηγμένο", βαλε απλά με λίγο σκάψιμο μια διπλή πρίζα σούκο (http://διπλή πρίζα σουκο).

Επίσης αν το ψυγείο σου είναι μικρό, όλο αυτό που αναλύουμε τώρα είναι περιττό μιας και το θέμα
θα είχε λήξει, αγοράζοντας ένα καλής ποιότητας πολύμπριζο ...

RNR
13-12-15, 10:54
Nαι αυτό θα ήταν τραβηγμένο, άσε που δεν ΄χω και χώρο να το βάλω κάπου, μάλλον θα πάω στο να την τοπετήσω κάπου αλλού και να το αποφύγω όλο αυτο, απλά απο εκεί είχα σε εικόνα όλο τον ΄χωρο μου.

Θα κάνω μερικές ακόμα δοκιμές στα σημεία πο έχω πρίζες με λιγότερα φορτία και θα δω.

Καλημέρα και καλή συνέχεια
Ευχαριστώ